Scheepswerf Bocxe werkt 50 jaar aan alles dat „naar water ruikt" Voorschotense volkstuinders teleurgesteld Rembrandt scholengemeenschap wil dependace in Voorschoten opheffen Swift ontfutselt Glasbergen het eerste punt Wachten op stichting Parkeerregeling voor bedrijven voorlopig uitgesteld ^AD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 llorgen rusten even de snijbranders en de ha ft tiers, een ogenblik vordt er niet geklonken '\an de Hoekse Aar, aan fjae overkant van het Ter /Aarse Papenveer. Alt- rtfans niet geklonken in i -imbaehtelijke zin, want lyfr is genoeg reden voor sV e scheepsbouwers Boc- ;e en hun man of acht personeel om in intieme kring de glazen te hef fen op een stoer verle den en een veelbeloven de toekomst. De scheeps- en jachtwerf H. F. Bocxe en Zonen, Ter Aar (Z.H.), bestaat 50 jaar, lange tijd de buren van een groentenveiling, thans in vol bedrijf in de schaduw van een fris drankendomein. Vader Hein Jan Bocxe: „We maken er geen officieel vertoon van, alleen met onze eigen mensen gaan we er iets gezelligs van maken. Donderdag zijn we weer volop aan de slag". Vader Hein Jan (64) zelf heeft ook wel wat te gedenken. Als 12- jarige zeun ging hij bij zijn vader werken; hij zit dus alweer ruim een halve eeuw in het scheepsbouwvak. Voordat de scheepsbouwers Bocxe zich in 1927 aan de doodlopende vaart die de Hoekse Aar nu een keer is vestigden, was het bedrijf in Aarlanderveen te vinden. Al minstens 150 jaar lang, want overgrootvader, grootvader en vader Bocxe waren in de ader Hein Jan Bocxe bij één van de schepen, waaraan thans op de werf wordt gewerkt. scheepsbouwerij groot gewor den. Ooit is het klein begon nen en voor het maken van roeibootjes schaamden de Bocxe's zich niet. „Ik herinner me nog, dat ik als jongen de boer op ging met een handkar retje om pramen en boten te repareren. Zo ging dat vroe ger: we gingen zelf naar de klanten toe", vertelt vader Hein Jan, wiens nageslacht in de zoons Frans (27, de admini stratieve sector beherend) en Jan (29, het technisch gedeelte onder zijn hoede hebbend) de zaak met veel geestdrift en durf voortzet. In Aarlanderveen begon scheepsbouwer Bocxe aan te kijken tegen steeds grotere schepen die gebouwd moesten worden. Om aan de vraag te kunnen beantwoorden kon men in dit veense deel van het Aargebied niet meer terecht Aanvankelijk konden de boo tjes nog door de plaatselijke sluis heen. Tot 50 ton ging dat wel, maar de eisen des tijds verlangden meer. Aan de Hoekse Aarkade konden sche pen tot 250 ton worden ge bouwd en nu, in de late zeven tiger jaren, is het allemaal al weer een stuk groter gewor den. De heer Bocxe maakt nu mee, dat „ze voor de kant komen tot wel 500 ton, maar die schepen kan ik niet meer op de werf halen". De werf van Bocxe is meer gespeciali seerd geworden, zoals zovele scheeps- en jachtwerven van dit genre. Men heeft er de handen vol aan allerhande re paraties, maar vóór alles heeft Bocxe zich toegelegd omdat de grote trend dat nu eenmaal vereist op de jachtbouw, want in brede trekken schijnt ons volk (waterminnend als het al is) steeds welvarender te worden en in staat om zich plezier-te-water aan te schaf fen tegen bedragen die er niet om liegen. Zo werden in de jaren vijftig veel „Schokkers" gebouwd, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. "Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen jachten van een meter of tien lang. Dat was naar het model van een oud vissersschip, „mooie schepen vooral", aldus bouwer Bocxe. Zoon Frans vertelt iets over de platbodem- jachten van eigen ontwerp die tot 9 meter lengte reikten: „Je ontwikkelt wat en timmert de zaak ineen". Aan de Hoekse Aarkade worden ook schepen verlengd of verkort, er wordt veel verbouwd en omgebouwd. In staal natuurlijk: want toen de Bocxes in Aarlanderveen begonnen was het allemaal houtwerk, pas grootvader Boc xe begon in ijzer te werken met motorbootjes bijvoorbeeld en kleine vrachtschepen. Veel klanten van de feestvierende scheepswerf zijn Zeeuwse schippers. Deze lieden blijken steeds weer de Aarse wateren te kunnen vinden. Evenals trouwens de eigenaars van woonboten die in en omtrent de Amsterdamse Amstel in rustig vaarwater liggen en nu en dan een forse opknapbeurt van node hebben. De Bocxes zijn met hun tijd meegegaan, want behalve een werf tref je bij die Hoekse Aar ook een showroom aan. Bocxe importeert immers scheepsmo toren uit Finland en is dealer van buitenboordmotoren. Vo rig jaar nog is Frans met de auto naar Finland geweest: een week heen en een week terug: „Dat doe ik nooit meer. Het is daar wel verschrikkelijk mooi, maar de reis doet je de das om". En dan is er de hele handel in accessoires er om heen, gericht op het plezier jacht. Onder direct handbe reik liggen de plannen die Frans Bocxe omschrijft met „uitzicht op de „motor-sailer", waarvan we het volgend jaar een serie hopen te kunnen ma ken". Met zo'n boot kun je zeilen en in minder prettiger omstandigheden kan de motor worden ingeschakeld. „Die boot vertoont het comfort van een motorjacht net zo goed als goede zeileigenschappen". Bocxe werkt met de mogelijk heden, woekert met de gege ven ruimte, want aan een hel ling" van 35 meter ben je ge bonden: „Dus moet je het ook in andere richtingen zoeken", vindt Frans, die me graag rondleidt in de „Bocxe Boo- tiek", de uitstalling naast de ruimte voor winterstalling van jachten en kruisers. Knus idee, dat je daar terecht kunt op elk bootterrein, als je te water ge lukkig wil zijn. „Het jacht". Dat schijnt in toe nemende mate voor velen de vervulling van dromen te zijn. Frans Bocxe: „Er zijn er die hun auto hebben verkocht om financieel hun dure boot ver wezenlijkt te krijgen. Die ko men op de fiets naar de werf om te kijken hoe het ermee staat. Ook is er natuurlijk on der zulke mensen veel zelf werkzaamheid, die timmeren de boel af, zoals het casco en zo. Het is een grap (waarvan we hier dan wel moeten leven), die steeds kostbaarder wordt, met verzekeringen en stallin gen 's zomers en 's winters". Technische Bocxe-telg Jan: „Qua ruimte zijn we hier wel aan het einde. Meer kun je hier niet met de oppervlakte doen". Geen enkele nood; broer Frans vertelt al weer van de „vreemde klussen" die aan de Hoekse Aarkade ge klaard moeten worden. Zoals daar zijn rondvaartboten voor Amsterdam, twee voor Nigeria (waar de toeristenindustrie in opkomst is), een sleepboot, schouwtjes van 6 meter. Soms worden boten gelicht (niet zel den in hartje winter) die ge zonken zijn, tanks gemaakt voor chemische industrieën. „Kortom", zo is het laatste woord van Jan Bocxe, „we houden ons bezig met alles wat naar water ruikt et bRSCHOTEN „De volkstuinders zijn weer rgesteld. In het gemeentelijke voorlichtings- aror waar het beleid voor 1978 uiteen gezet scht, staan veel plannen, maar er wordt met iigewoord gepraat over het volkstuinencomplex e vAdegeest". Dat is gewoon onbegrijpelijk", »st een teleurgestelde voorzitter P. W. A. Nij- jk m van de Volkstuindersvereniging „Voor- )vinen". en »lkstuindersvereniging „Voorschoten" is een rt Gnde vereniging van mensen, die graag expe- in hun tuintje en daardoor de volsktuin aanzien geven. Het is allang niet meer een r vije mensen, dat een groentetuintje aanlegt om in. :oop de „tafel te kunnen dekken", het is een enze recreatieve vereniging, die stoeit met alles nt uroeit en bloeit. Vijftien jaar geleden moest tit iienmalige volkstuinencomplex'in het centrum n, vi maken voor de woningbouw. Als tijdelijke I werd aangewezen een stuk grond op de van de wijken Adegeest en Noord-Hofland. 1 bestemd om te zijner tijd te dienen als tiding van het sportveldencomplex, dat in die le nog aangelegd moest worden. Inmiddels sportvelden er gekomen. De voetbalvereni- „Randstad Sport',' en de hockeyvereniging icate" delen de beschik harp terreinen, maar hebben dringend behoefte aan uitbreiding. Uitbrei ding, die alleen mogelijk is indien het volkstuinen complex verplaatst wordt. Voorzitter Nijnatten wil namens het bestuur van. de volkstuinders wel kwijt dat het aanleggen van een permanent volkstuinencomplex „niet niks is". Er zijn nogal wat obstakels, die uit de weg ge ruimd moeten worden. Het ligt in het voornemen een volkstuinencomplex te realiseren onder de hoogspanningskabels langs de spoorlijn Leiden- Den Haag v.v. Geen ideale plaats, maar het kan niet anders. Bezwaar heeft het bestuur van de volkstuindersvereniging dat ieder jaar maar de moeilijkheden vooruit geschoven worden. Er is door de vereniging op deze wijze geen goed beleid te voeren. Inmiddels worden ook de 60 gegadigden voor een volkstuin op de wachtlijst erg ongeduldig. Ieder jaar wordt er wel tijdens de behandeling van de gemeentebegroting gepraat en gedacht over het volkstuinencomplex. Ook dit jaar zal er wel een raadslid zijn, die op spoed aanstuurt. Het is een kostbare zaak, waar volgens wethouder Marse lis twee vliegen in een klap mee geslagen kunnen worden: de terreinennood bij de sporten die bij de volkstuinders worden opgelost. De sporters zien de volkstuinders liever vandaag dan morgen ver trekken. Het volkstuinencomplex in Adegeest. Voorzitter Nijnatten realiseert zich bijzonder goed dat er tal van zeer kostbare wensen zijn op het gebied van de recreatie. Toch steekt het hem dat steeds gepraat wordt over een zwembad en blijk baar de waarde van een volkstuinencomplex on derschat wordt. „We zitten op de schopstoel. We worden echter bang dat door prioriteits-verschui- vingen over enkele jaren tegen ons gezegd wordt: „We willen wei, maar de ruimte voor exploitatie ontbreekt". In verband met de in het vooruitzicht gestelde plannen heeft het bestuur van de volkstuindersver eniging dit voorjaar een beleidschets uitgebracht In dat stuk is een gedetailleerde zienswijze neerge legd met betrekkiong tot het volkstuinwezen in Voorschoten op een nieuw complex. Een commis sie van voorbereiding is nu bezig om aan de hand van de ter beschikking zijnde gegevens een be leidsplan te ontwerpen, een gefundeerd plan on dermeer bestemd om de wensen van de volkstuin ders bij de toegezegde inspraakprocedure kenbaar te kunnen maken. De heer Nijnatten en zijn bestuursleden zijn te leurgesteld in het beleid van b. en w. ten aanzien van 1978. Na vijftien jaar wachten hadden ze gemeend thans toch wel een plaatsje te krijgen op de prioriteitenlijst te meer omdat met de realisatie van het nieuwe volkstuinencomplex ook de sport uit de terreinennood kan komen. Joop Peeters 'tt<R verdeeld over ee 1 Jphi '/vigen Schipholliin j oo O tellii helpHAAG Het PPR-Iid van provinciale staten, ir. G. D. van heeft de handtekening laten schrappen, die hij vorige week de statenvergadering plaatste onder de vragen, die een J ieerd gezelschap statenleden schriftelijk indiende over de U van zaken in Warmond, met betrekking tot de Schiphollijn. pRdertekenaars gaven in hun vragen duidelijk blijk van grote ■C/JustHeid over te verwachten vertraging, gepaard met veel •e kosten, bij de aanleg van de nieuwe spoorlijn en zij I ireerden zelfs, dat in Warmond sprake zou zijn van onbehoor- PR kringen bleek men, echter niet onverdeeld gelukkig met 'it.'dat de heer Van Oord zijn handtekening onder deze vragen Hieraan zal zeker niet vreemd zijn de omstandigheid, kort het oud-statenlid en oud-Tweede-Kamerlid Van ftijin weer deel uitmaakt van de PPR-fractie, als opvolger van boeier Van Dongen. De heer Van Kuijen heeft er al eerder blijk jse gegeven zeer kritisch te staan tegenover de plannen voor een 21ihollijn, zoals die nu door NS worden uitgevoerd, op CR-fractie is weliswaar eveneens bezorgd over de moeilijkhe- htond het tot stand komen van de nieuwe openbaar-vervoers- iening, maar tegenover die bezorgdheid staat een even grote ?n Vgdheid over een eerlijke behandeling van de bezwaren, die ronj burgers tegen de plannen zijn ingebracht. De PPR-fractie en s zich in het nauw gebracht doordat zij moet kiezen tussen belangen; dat van het openbaar vervoer en dat qe burgers, die gebruik maken van hun wettelijk recht bezwaar e vetüenen. nog de eerste overeenkomst met NS werd gesloten had de 'en fenteraad rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat te het toen nog te maken bestemmingsplan bezwaren ingediend ir dn worden. Dat is niet gebeurd en in de moeilijke situatie, kt. aardoor is ontstaan, vond de PPR-fractie het niet juist zonder it vi achter de belangen van het openbaar vervoer te gaan staan, sinóel de heer Van Oord de gestelde vragen op zich zelf juist e ul vond hij het toch beter zijn handtekening terug te nemen. factie wacht de beantwoording van de vragen door GS af haar standpunt bepaalt. Voorschoten Het merendeel van de leerlingen van de Leidse Rembrandt- scholengemeenschap komt uit de wijken welke liggen tegen Voorschoten aan. De Leidse wethouder voor onderwijszaken D. Tesselaar was gisteravond in Voor schoten om in het Cultureel Centrum, de aula van de dependance van „Rem brandt", de ouders een inzicht te geven in de mogelijkheden voor de toekomst. Nadrukkelijk verklaarde de wethouder, dat het gemeentebestuur van Leiden nog geen enkele beslissing genomen heeft ten aanzien van verplaatsing en inkrimping van de gebouwen. De feitelijke situatie leert, dat de scholengemeenschap onder gebracht is in vier gebouwen, te weten een hoofdgebouw aan de Burggraven- laan, twee gebouwen in Leiden Zuidwest en een gebouw in Voorschoten. Door de terugloop van het leerlingenaantal wordt het noodzakelijk om de school te concentreren en dat betekent afstoten van de dependance aan de Van der Brandelerkade in Leiden of het gebouw in Voorschoten. Praktisch is deze keuze niet zo moeilijk, omdat de leerlingen vanuit Voorschoten vrijwel direkt over de grens in Zuidwest ondergebracht kunnen worden. Afgezien van de inkrimping van de ge bouwen is er ook nog de mogelijkheid om het hoofdgebouw af te stoten en te verruilen voor de noodgebouwen waarin de Prot. Christelijke Scholengemeen schap gevestigd was. Deze school heeft nu een nieuw gebouw. De noodgebouwen aan de Schubertlaan liggen vlak bij de plaats waar te zijner tijd de nieuwbouw komt en ze zijn in een uitstekende vorm van onderhoud. Het schoolteam is vóór verplaatsing naar de noodgebouwen aan de Schubertlaan. Deze liggen gunstig voor het merendeel van de leerlingen. Wethouder Tesselaar betreurde het dat de rijksoverheid de nieuwbouw eerst voor het jaar 1981 gepland heeft, nadat aanvankelijk zeker was dat de bouw in 1978 kon beginnen. Het gemeentebestuur van Leiden heeft daar geen invloed op kunnen uitoefenen. Er behoeft geen vrees te bestaan dat in het huidige hoofdge bouw aan de Burggravenlaan het Stede lijk Gymnasium zal komen. Wat de ge meente met dit gebouw gaat doen, indien besloten wordt de noodgebouwen aan de Schubertlaan in gebruik te nemen, is niet bekend. Wethouder Tesselaar vond een zoge naamde gemeenschappelijke regeling tus sen Leiden en Voorschoten betreffende het voortgezet openbaar onderwijs een heel moeilijke zaak. Die moeilijkheid ligt dan zuiver in het financiële vlak. Het tekort op het voortgezet onderwijs is dit jaar begroot op 37,- per. leerling. Dat te kort wordt thans gedragen door Lei den. De oudercommissie van het „Rem brandt" zal zich niet verzetten tegen de plannen mits het onderwijsteam maar akkoord blijft met de plannen. Van onze sportredactie KATWIJK Swift 't Winkeltje heeft gisteravond in een recht streeks treffen met koploper Glasbergen de Best (eindelijk) de ware titelverdediger getoond. De Leidse zaalvoetbalkampioen slaagde erin deKatwijkse Cleyn Duinhal in de Rijnsburgse lijst aanvoerder het eerste verliespunt te doen incasseren. Na een spannend en aantrekkelijk duel werd het uiteindelijk 5-5. Glasbergen de Best heeft overi gens wel lange tijd goede uit zichten gehad op de zesde over winning van dit seizoen. Hoewel tegen de krachts- en veldver- houding in, nam Glasbergen al spoedig een voorsprong. Een winnende marge die via 2-0 naar 4-1 werd uitgebouwd. On der aanvoering van absolute uit blinker Jan Pijnakker, wist Swift evenwel toch nog terecht op gelijke hoogte te komen. Ondanks een nerveuze start de poneerden de Rijnsburgers de bal binnen vier minuten al twee maal achter Swift-doelman Wim van As. Wil Groenendijk en Piet Haasnoot doelpuntten - Swift kwam in die periode niet verder dan twee door het houtwerk gestuitte doelpogingen van Wim Oppelaar. Een in de zesde mi nuut door Piet Gubler benutte strafschop bracht de Leidenaars wel op 2-1, voordat Glasbergen opnieuw tweemaal scoorde. An ne Ouwersloot en Henk de Mooy vergrootten de voor sprong geflatteerd naar 4-1. Be ste man Pijnakker zette Swift vervolgens weer op het goede spoor. Nadat Groenendijk een penalty had gemist, schoot Pij nakker de Leidenaars kort voor en direct na rust weer in de race 4-3. Een fout van Gubler leverde Glasbergen het vijfde doelpunt op: John Manuputty profiteerde. Met Wim van As als vliegende doelverdediger, ging Swift op jacht naar tenminste een punt. Een poging die slaag de. Wim Oppelaar en Jan Pij nakker passeerden doelman Sam de Mooy, met deze doel punten Swift verdiend op gelij ke hoogte brengend. Sommige charmante dingen ernnVr0C£jr2iJ'n cr nog steeds. LEIDEN De al maanden geleden aangekondigde ontheffingsre geling van parkeerverboden voor bedrijven in de binnenstad h voorlopig uitgesteld. Op vragen van leden van de gemeentelijke verkeerscommissie antwoordden ambtenaren van de afdeling ver keerszaken gisteren dat de werkzaamheden aan de ontheffingsre geling op uitdrukkelijk verzoek van de Stichting Leidse Binnen stad zijn gestaakt. De Stichting die zoals bekend gesprekspartner is namens het bedrijfsleven inzake binnenstadsaangelegenheden, zou aan het pro bleem van de ontheffingsregeling voor bedrijven in haar volgende maand uit te brengen nota aandacht besteden. Aan de hand hiervan zal dan verder over dit probleem met de gemeente worden gesproken. Overigens blijken ontheffingsregelingen voor het bedrijfsleven overal in Nederland op grote problemen te stuiten: in Utrecht is een opgezette regeling falikant mislukt, Haarlem kampt met de grootst mogelijke problemen, en in Rotterdam is men na een periode van 5 jaar onlangs heel voorzichtig met 47 voor het bedrijfsleven gereserveerde plaatsen begonnen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5