TERUGDRINGEN Geen heemtuin aan Prins Hendrikweg Aanleg secundaire weg volgend jaar van start WASSENAAR WIL RECREATIE Bloemencorso 1978 belooft weer internationaal succes te worden Gemeentesecretaris Berntzen veertig jaar in Overheidsdienst Overblijflokaal voor Doormanschool Gecoördineerd bejaardenwerk van de grond WASSENAAR Hoe kan Wassenaar zijn zo rijke bezit aan groen beschermen en in stand houden? Dat is de vraag, waarop b. en w. van Wassenaar in een dezer dagen verschenen „groennota" het antwoord proberen te geven. In deze nota wor den behalve een inventarisatie van het groenbe- stand ook een groot aantal maatregelen aange kondigd die het voortbestaan van bomen en ander groen moeten veilig stellen. Tevens laat het college in deze nota duidelijk blijken weinig plezier te beleven aan de steeds groter wordende stroom recreanten, die de Wasse- naarse groengebieden jaarlijks met een bezoek vereren. Die recreatie moet, zo stelt het college, zo min mogelijk worden gestimuleerd door de gemeente, om zodoende schade aan de natuurge bieden te voorkomen. Wassenaar heeft in vergelijking met de meeste andere gemeenten in ons land een zeer rijk groenbezit, variërend van complete bossen en beboste duinterreinen tot van zeer veel bomen voorziene lanen en parken. Alleen al langs de Wassenaarse lanen staan in totaal ongeveer 11.000 bomen, verdeeld over 30 geslachten en 105 rassen. Daaronder bevinden zich 2750 eiken, 1150 beuken en 2000 iepen. Naast deze bij de gemeente in onderhoud zijnde bomen, treffen we in Wassenaar nog een belangrijk bomenbestand langs de Rijks straatweg, in onderhoud bij Rijkswaterstaat, en langs de provinciale wegen, die in onderhoud bij de provincie zijn. Kwetsbaar Juist de bomen langs de openbare weg zijn voor b en w een voortdurende bron van zorgen omdat ze zo kwetsbaar zijn. Vooral door aanrijdingen ontstaan soms beschadigingen, die voor de desbe treffende boom desastreuze gevolgen kunnen heb ben. Om deze gevaren (zoveel mogelijk) in te perken denkt het college aan het aanbrengen van betonranden rond de bomen op parkeerplaatsen, die de geparkeerde auto's op voldoende afstand moeten houden. Zo'n verhoogde rand heeft bo vendien het voordeel dat hij beschermend werkt tegen inspoelende verontreinigingen als door zout of olie verontreinigd water. Ook op andere manieren wil het college zorgdra gen voor het zo goed mogelijk laten functioneren en in stand houden van het Wassenaars bomenbe stand. Zo is er het beleidsinstrument van de soortkeuze. Sommige bomen doen het in een bepaalde cmgeving niet goed, bijvoorbeeld door een ongunstige waterstand, windinvloed of een verkeerde grondsoort. Door nu de juiste boom op de juiste plaats aan te planten is de kans op een lang leven uiteraard groter. In dit verband brengt het college ook de iep ter sprake, die net als elders in ons land ook in Wassenaar voortdurend geteisterd wordt door de iepziekte. Voor b en w is dit echter nog geen reden om de iep dan maar uit het Wassenaarse bomenbestand te weren. Wel dringt het college aan op terughoudendheid wat betreft de aanplant van deze boomsoort. Onherstelbaar Erg belangrijk voor het in stand houden van het bomenbestand is verder het regelmatig vernieu wen van stervende of onherstelbaar zieke bomen. B. en W. willen dan ook een gericht verjongings plan opstellen. Een duidelijke achterstand in de noodzakelijke verjongingen is er vooral bij de beuken. Een groot aantal beuken in Wassenaar is als gevolg van de langdurige droogte van zomer '76 onherstelbaar beschadigd. Het gaat hierbij vooral om de beuken op de Zijdeweg (van het viaduct tot de Wittenburgerweg), de Buurtweg (van de Van Waldeck Pyrmontlaan tot de Groot Haesebroekseweg) en de Duinrellweg, vanaf de Ned. Hervormde begraafplaats. Voor deze bomen moet volgens b en w een versneld renovatieplan worden opgesteld. Voor wat betreft de boomchirurgie bepleiten b en w voorzichtigheid. Een boomchirurgische in greep is vaak zeer ingrijpend en duur, zodat bij iedere ingreep zal moeten worden vastgesteld of het nog wel verantwoord is, aldus het college. Naast het bomenbestand langs lanen en wegen bezit Wassenaar een aantal rijk beboste buiten plaatsen en buitengebieden. Hiertoe behoren on der meer Duinrell, Rijksdorp, Meijendell. De Wilt zanck, Wittenburg, Backershagen en De Paauw Vooral het steeds groter wordende aantal recrean ten in deze natuurgebieden baart het college zorgen. Voor grootscheepse recreatie is er volgens b en w geen plaats, zeker niet in de buitenplaat sen maar ook de meer op recreatie gerichte gebieden als Duinrell en Meijendell moeten vol gens b en w zo min mogelijk onder recreatie te lijden hebben. Om in deze laatstgenoemde gebie den de uitbreiding van de recreatie tegen te gaan pleit het college ervoor om geen verdere voorzie ningen, zoals sanitaire voorzieningen en parkeer voorzieningen aan te brengen. Wel wil het college in de nabije toekomst fietspaden door de buiten plaatsen laten aanleggen, maar deze mogen niet storend zijn voor wandelaars. Kosten: drie ton WASSENAAR De Schout bij Nacht Doormanschool krijgt een overblijflokaal. De gemeen teraad stelde gisteravond drie ton beschikbaar voor de bouw van het lokaal. De weilanden tegenover de wo ningen Seringenlaan worden voor het publiek opengesteld. De toegang tot het gebied moet mogelijk worden gemaakt door de bouw van een of meer brug getjes over de sloot langs de Seringenlaan. Op een vraag van de heer R. M. J. Breukers (CDA) of het fiet spad dat aangelegd zal worden van het nieuwe Sint Adelbert- college naar de te verlengen Deylerweg ook verlicht wordt kon het college een bevestigend antwoord geven. Bij de behandeling van de be grotingswijzigingen deelde bur gemeester K. Staab mee dat de nu voorgestelde aanschaf van vier kogelvrije vesten en zes on derstukken, wat het totaal op zes hele kogelvrije pakken brengt, voldoende is. Zodra er ook maar de geringste aanlei ding voor zou bestaan om het aantal uit te breiden zullen wij een voorstel van dien aard aan de raad voorleggen", aldus bur gemeester Staab. DINSDAG 22 NOVEMBER 1977 PAGIN* LISSE Bloemencorso 1978 zal komend jaar weer een schitterend gebeuren wor den. Een karavaan van tien feestelijk uitgedoste praalwagens rijdt op 22 april door de bloembollenstreek, zodat tradi tiegetrouw weer tienduizenden belang stellenden uit binnen- en buitenland hun hart op kunnen halen aan de feeërieke productie van de geestgronden achter de duinen. In Café-Restaurant De Beurs in Lisse werden gisteravond alle plannen doorge sproken, die de jaarlijkse happening tot een internationaal evenement moeten maken. Per Tor-Line zal een stuk Hol land Promotion het Zweedse volk, even als de twee voorafgaande jaren, warm moeten maken voor een bloemenzege waar Nederland toch maar het patent op blijkt te hebben. Het corso-comité koos als thema's voor het festijn ondermeer „Helemaal Hol land",, „Hartelijk Holland" en „Pralend Holland", terwijl hierop in alle toonaar den variaties op werden gemaakt voor het geval de slogans geen succes mochten hebben, te weten: zingend, statievlag- gend, spelend, dynamisch en gezellig Hol land. De opbouw van het bloemencorso 1978 zal zoals in de laatste jaren gebruikelijk is geworden in zijn geheel plaatsvinden in de grote Hohaböhallen in Lisse. Dit jaar wordt er in de ruimten geexperimen- teerd met schuimplastic, hetgeen in na volging van de corso's van Aalsmeer geschied. Het geheel zal duizenden gul dens gaan kosten. Verleden jaar was men alleen al voor de bematting 11.000,- gul den kwijt. Ook de Lions Bollenstreek zijn dit maal weer van de partij. Tevens stuurt Nieuw-Zeeland zijn eigen „tulpen koningin" de bloemenstreek in, zodat er dit seizoen sprake is van de, aanwezigheid van twee royale vertegenwoordigers uit de bollenteelt. De stoet start als gewoon lijk vanuit Haarlem, en komt via allerlei zijpaden in Noordwijk aan. Een van de tien praalwagens die het komend voorjaar door de bollenstreek zal Het ontwerp is van de heer Van Oriel. Zoeterwoude Volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de aanleg van secundaire weg 17, de omleidingsweg, wel ke het doorgaande verkeer op de route Zoetermeer-Leiden in de toekomst buiten het dorp om zal leiden. Dat schrijven b. en w. in hun aanbiedingsbrief van de begroting. In de afgelopen jaren is in toenemende mate vanuit Zoeterwoude druk uit geoefend op de provin cie om de reeds lang bestaande plan nen hiertoe ten uitvoer te bren gen. Door de explosieve groei van Zoetermeer en de daarmee gepaard gaande toenemende verkeersintensiviteit doet de behoefte aan de nieuwe weg steeds sterker gevoelen. Vol gend jaar zal het grondlichaam worden aangebracht, dat zich gedurende 1979 zal moeten zet ten. In de jaren 1980 en 1982 zal dan de feitelijke uitvoering moeten plaats vinden waardoor de weg in 1982 voor gebruik gereed zal zijn. SASSENHEIM Gemeentesecretaris Berntzen vierde onlangs zijn veertig jarig ambtsjubileum. Gedurende dertig jaar is de heer Berntzen werk zaam in Sassenheim, waarvan de laatste elf en een half jaar als gemeentesecretaris. Hij begon zijn loopbaan als leerling ambtenaar in Zevenaar in 1937. „Na de oorlog ben ik naar Sassenheim gegaan. In die tijd waren op de gemeentesecretarie vijf mensen werkzaam", aldus de jubilerende gemeen tesecretaris. Hij bekent in het begin zich te hebben gevoéld als een kat in een vreemd pakhuis. „Met name zondags zat ik weieens met de handen in het haar". Dat is een van de redenen waarom de heer Berntzen zich in het verenigingsleven van Sassenheim stortte. Hij werd onder meer lid van het kerkkoor. Burgemeester Gemeentesecretaris Berntzen.' „Ik doe het met plezier". Gedurende de tijd dat Berntzen op het gemeente huis van Sassenheim werkte, maakte hij drie burgemeesters mee. Over de huidige, burgemees ter Kret, zegt hij: „Toen deze burgemeester hier kwam, heb ik aan hem moeten wennen. Dat is ook logisch, want ik had jarenlang met de vorige samengewerkt. Maar nu ik Kret heb leren kennen, moet ik tot mijn grote vreugde zeggen: hij heeft er feeling voor. De manier waarop hij vragen van raadsleden beantwoordt heeft ten zeerst bewondering. Hij is een manager die ongel hard werkt". j Volgens de gemeentesecretaris is het aant^ waarmee de secretarie zich bezig houdt in der jaren behoorlijk uitgebreid. „Het is afPs* veel gespecialiseerder geworden. Met name terrein van de Ruimtelijke Ordening is er h vol werk. Het aanpassen van bestemmingsp op grond van nieuwe voorschriften en het bRSC ren van binnengekomen bezwaarschriften rges heel zorgvuldig gebeuren en zijn daaror wa inspannend. Ook op het gebied van de scht, si groting vergroting gebeurt er het nodige,woc onvoorstelbaar veel tijd besteed aan de vAdej Sassenheim al dan niet tot het gewest eer moest toetreden. Dat is toen uiteindelijk m v beurd. En tenslotte produceert de provinen". nodige aan nota's die allemaal gelezen »lks worden. Ik zeg wel eens dat ik een soort Onde geit ben. Alleen lees ik niet uit eigen werktere uit werk van de provinciale staten". aan Een vijftig jarig ambtsjubileum zit er vije n Sassenheimse gemeentesecretaris niet in. ;oop zen: „Ik ben nu 57 en ga op mijn vijfenze re met pensioen. Misschien iets eerder, want wroei bestaat er dan een andere regeling. Ik zit iienn geval niet op mijn pensioen te wachten, w m: doe dit werk met plezier". I w< i b. IN OEGSTGEEST OEGSTGEEST Er komt een rijksbij drageregeling voor gecoördineerd be jaardenwerk in Oegstgeest. Het plan vormt, zo bleek gisteravond in het ge meentehuis, voor menigeen een discus siepunt. Met name de commissie wel zijnswerk voor bejaarden vroeg zich af wat haar functies moeten gaan worden in het Dienstverleningscentrum als de wet door de regering bekrachtigd wordt De commissie, die al een steentje bij draagt in het centrum, gaat tot dusverre gewoon op de oude voet verder. Inmid dels is er wel een werkgroep opgericht die de dienstverlening voor bejaarden in Oegstgeest gaat inventariseren. Benoemd werden mevrouw Rörsch (voorzitster), de heer Woortman en de dames De Groot en Pieck. Ook kwam de taak van de indicatiecommissie ter sprake met be trekking. tot personen die in verpleegte huizen of inrichtingen verblijven. Deze afdeling is inmiddels al goed aan de slag geweest met het uitbrengen van zo'n 25 adviezen over de opnamen van bejaarden in centra. Bezuinigingen van het ministerie van CRM noopten de voorzitter van de wel- zijnscommissie ertoe b. en w. te ren met het verzoek een krediet t( nen voor de betaling van twee I welke worden aangeduid als Alphi en. Het gaat om een bedrag van „Wij bouwen een overdekt bad v&|][ miljoen, daarnaast kunnen wij oo D wat over hebben voor de aanstelli drie mensen, die hier komen helpHA, dus voorzitter Van Veen. het SASSENHEIM Toneelvereni ging „Pankras" brengt van avond haar eerste stuk van dit seizoen bij „Cees en Ineke", en wel „het Witte Paard" een Ne derlandse toneelbewerking van de bekende operette „lm Weis- sem Rössl" van Franz Léhar, in een bewerking van Rosita Pe ters. Het stuk, in drie bedrijven, speelt zich af in Sankt Wolfgang Salzkammergut op het terras van het „Witte Paard". De voor stelling begint om acht uur. VOORHOUT - Huize St. Agnes aan de Herenstraat houdt woensdag 23 november een ex positie van fraaie handwerken, die door zieken en bejaarden in het kader van het Welfare-werk van „De Zonnebloem" vervaar digd zijn. Evenals vorig jaar heeft het publiek weer de gele genheid om van het tentoonge stelde werk het een en ander te kopen. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuw ma teriaal. De expositie is geopend van 10.30 tot 17.00 uur. NOORDWIJK - Het initiatief van de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming Noordwijk om op een terrein aan de Prins Hendrikweg na bij het Bollenbad een heem- tuin aan te leggen, heeft niet de instemming van B. en W. verkregen. Het cóllege is wel overtuigd van de educatieve waarde en de natuurweten schappelijke betekenis van een dergelijk park, maar het is niettemin, van oordeel, dat de financiële consequenties in geen redelijke verhouding staan tot de voordelen. Natuur- en Vogelbescherming dacht de heemtuin te creëren op ongeveer 7500 m2 grond, die de gemeente reeds in ei gendom heeft. Bij de opzet van het plan ging men er van uit, dat de gemeente de kosten van de aanleg en de jaarlijkse lasten voor haar rekening zou nemen. De vereniging van haar kant zou haar leden in schakelen om te helpen bij de aanleg en het houden van toe zicht tijdens de weekeinden bij de aanleg en het houden van toezicht tijdens de weekeinden na de ingebruikneming van het park. Volgens een globale raming zouden de kosten van de aanleg op zo'n 200.000 ét 300.000 komen. Afgezien van de kapitaalslasten, moeten ge rekend worden op een bedrag van 50.000 aan jaarlijkse las ten voor onderhoud en perso neel. Het college vindt dit ge woon te duur. Men is van oor deel, dat Noordwijk op ruime schaal mogelijkheid biedt om van de natuur kennis te ne men en daarvan te genieten. B en w. maken van de gele genheid gebruik om de grond in kwestie meteen een bestem ming te geven en hebben daar toe enkele alternatieven beke ken. De grond zou kunnen worden gebruikt voor uitbrei ding van de ligweide van het Bollenbad, maar de bestaande ligweide van het zwembad is momenteel groot genoeg. Een andere mogelijkheid is het teruggeven van de grond voor agrarische doeleinden, dus weer als bollengrond, ter wijl als derde mogelijkheid de aanleg van circa 37 volkstuin tjes wordt geopperd. Dit vond men aanvankelijk het beste idee, maar B. en W. vinden dat ook het terugbrengen van de gronden in de agrarische sfeer nader onderzocht dient te wor den. De agrarische bestem ming levert noch tegen het een noch tegen het ander bezwaar op. Eén maand™ voorwaarde!!' e i voor inbreke DEN HAAG/NIEUWReze Een maand voorwaanfindi •straf met een proef tijfin w twee jaar en een geldboeler ƒ300,- legde de Haagse |ege' bank gisteren een 21iholl schilder uit Nieuwkoop «PR.j terecht stond wegens he-ond gen van drie inbraken, ienii Gedurende twee dagen Vgdh man uit de band gesproni bur dót met behulp van een s ziel die hem tijdens zijn inbrtege goed van pas kwam. De de bi van justitie nam het de vetlien te kwalijk, dat hij nog de kort te. voren van zeven ënte gevangenisstraf was te het keerd en nu al weer (tn v slechte pad was geraakt, aard Volgens de delinquent u ach gebeurd, omdat hij sindel c vrijlating geen sociale uivori ing had ontvangen. De racti rechter vonniste conformzij h van de officier REGIO LEIDSE COURANT Van het tracé zal overigens zo wel een rijwielpad (niet voor bromfietsers) als een voetpad deel uitmaken. Een aarden wal zal de woonwijken Westeinde 1 en 2, en in de toekomst ook Westeinde 3, moeten vrijwaren van geluidsoverlast waartoe overigens ook verkeersmaatre gelen voor de nieuwe weg wor den overwogen. Er zullen ook enkele kunstwer ken moeten worden aangelegd. Hiertoe behoort ondermeer een tunnel voor de Westeindseweg die ook geschikt is voor auto's. Het oorspronkelijke ontwerp van de weg voorzag alleen in een tunnel voor voetgangers en fietsers. Automobilisten uit het Westeinde zouden dan via de parallelweg een fikse omweg moeten maken om het dorp te kunnen bereiken. Bewoners dienden een bezwaarschrift in, waaraan het provinciaal be stuur nu tegemoet is gekomen. Minder goed te spreken zijn b. en w. over de houding van Ge deputeerde Staten inzake de Burg. Smeetsweg. De Kroon heeft het besluit van G.S. inzake de toekenning van een bijdrage in de kosten van de le fase van 'de Burg. Smeetsweg wegens strijd met het algemeen belang vernietigd. De beslissing van de Kroon is reeds op 5 april van dit jaar in het bliceert. Ondanks het affaire al enkele jar nog steeds geen reak ontvangen. Dat wor door b. en w., terne financiële de gemeente nogal zijn. In de begroting is servering opgenomen voj kapitaalslasten van de structie van de Geldersw weg. Een van de prachtig groene plekjes die Wassenaar rijk is. Om groengebieden te beschermen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4