24 Ook de hooggeleerde D. J. Kuenen, rector-magnificus van de Leidse universiteit, gelooft nog in Sinterklaas. Misschien alleen al vanwege het feit, dat het heel wat makkelijker te bewijzen is, dat de Goedheiligman wel bestaat, dan dat het tegendeel aangevoerd zou kunnen worden. Daarom viert de professor traditiegetrouw ieder jaar met kinderen en kleinkinderen het feest van de Grote Kapoen. En daarbij wordt zoveel lekkers door de huiskamer gestrooid en zo leuk gezongen, dat het ondenkbaar zou zijn het bestaan van de kindervriend in twijfel te trekken. „Ai mijn kinderen zijn getrouwd en wonen nogal een eind van Leiden vandaan. Mijn vrouw en ik denken er dan ook over om op 3 december al bij één van onze dochters te gaan logeren. Dan hebben we een heel weekend voor ons liggen en dat is natuurlijk erg prettig. Binnenkort gaat één van mijn drie kinderen (twee meisjes en een jongen met zes kleinkinderen) emigreren en dan is elk moment, dat zij nog in Nederland zijn belangrijk om met hen mee te maken". Het wordt op de zaterdag voor Sinterklaas wel een dagje knippen en plakken voor de heer Kuenen, want voor zo'n grote familie moeten er heel wat surprises gemaakt worden. ,Ja, en niet te vergeten al die gedichten die ik nog bij elkaar moet rijmen voor al mijn kleinkinderen. Gelukkig, dat ik in de loop der tijd al wat ervaring heb opgedaan met het schrijven van speeches, want daar komt soms heel wat fantasie voor om de hoek kijken". Dit jaar houden ze het een beetje rustig,Loes, Wim en kleine Bob Rijs- bergen. Feijenoords voor- stopper viert de verjaar dag van de Spaanse wel doener gezellig in klein gezinsverband. Zoontje Bob, pas sinds een half jaartje wereldburger, is nog wat te jong om de juiste waarde van de banketletter en de bikkel harde pepernoot ten volle in te zien. Zo staat het volgens Loes Rijsbergen vast, dat baby-Bob op 5 - december heerlijk in zijn bedje ligt te slapen. Inmid dels denkt pa, die trou wens verzot op warme chocolademelk is en deze Batavierendrank gewoon tegetrouw het hele jaar door nuttigt, dat een reisje naar de Spaanse Goudkust best leuk zou wezen. Contractueel voorlopig nog aan de Kuip gebonden, zit zoiets er nog niet in. misschien", peinst blonde Wim en dat heet in vloeiend Spaans nog altijdMariana. Maar wat heet, als je maar gezond bent" zeggen moeders altijd. En deze raad heeft de Sint destijds, door moeder Kapoentje toegefluisterd, niet in de wind geslagen; hij is er tenslotte 1218 jaar oud mee geworden. Schoonmoeder Paul Verhoeven: in familiekring „Goedenmiddag. Paul is niet thuis. Ik ben zijn schoonmoe der. Hoe wij Sinterklaas vieren? Nou gewoon, onder elkaar". Dit zegt schoonmoe der L. P. M Maclaine-Pont van de succesvolle Nederland se cineast Paul Verhoeven (o.m. Turks Fruit, Soldaat van Oranje). Haar schoon zoon is met het gezin op vakantie. „Ze waren een beetje moe. Daarom heeft Paul ook al gezegd, dat hij dit jaar Sinterklaas met z'n eigen gezinnetje wil vieren, met z'n vrouw en de twee dochtertjes. Dat doen ze dan natuurlijk met versjes en cadeautjes. Wat ik ga doen met Sinter klaas; dat hoeft u mij niet te vragen; ik ben de schoonmoe der van Johan Cruyff toch niet. Wat ik ga doen weet ik nog niet Ik heb drie getrouw de kinderen en zeven klein kinderen. Ik wacht gewoon af of iemand me vraagt Ge beurt dat niet dan is er nog niets aan de hand. Ik ben inmiddels op een leeftijd gekomen dat feestjes, enzo me niet zoveel meer doen", aldus mevrouw L. P. M Maclaine-Pont die gedurende de vakantie van de beroemde schoonzoon op het huis aan de Fabriciuslaan in Oegst- geest past De welbekende kindervriend „Brom snor" viert Sinterklaas gezellig thuis met zijn vrouw in Roelofarendsveen. „We drinken dan een lekker glaasje wijn en halen allerlei herinneringen op van onze jeugd. Ik zie nog die grote zinken teil voor me, die vroeger afgeladen met prachtige surprises in het midden van de kamer werd gezet. Na elke pakje namen we dan met zijn allen een slokje warme chocolademelk, zodat de avond lekker lang voor ons duurde". „Ach, de kinderen komen hier zo vaak al langs, dat het voor hun misschien ook leuk is om met hun eigen grut een gezellig Sinterklaas te vieren. Met Kerstmis komen we wel altijd bij elkaar, dat is nu eenmaal een traditie in ons huis, waar we allemaal erg aan hechten. En weet je ieder jaar doe ik mee aan de intocht van de Sint in Rotterdam. Deze keer is dat op zaterdag 26 november. Nou, dat vind ik nog steeds een enorm fijne gebeurtenis. Op 5 december zelf ben ik meestal van de partij op het politiebu reau van Driebergen. „Ja, als veldwachter heb ik het nog steeds erg druk. In Driebergen ben ik ere-collega van de algemene verkeers dienst, maar ook voor andere collega's van de politie in het hele land organiseer ik tijdens de feestdagen vaak wat grappige dingen. Tja, 5 december is voor mij een drukke dag en dan voel ik me het fijnst als ik 's avonds samen met mijn vrouw over vroeger kan praten". Geen pepernoten voor de burgemeester Geen pepernoten voor de Leidse eerste burger dr. A J. Vis. Sinterklaas bestaat voor hem slechts uit jeugdherinnerin gen. „We hebben geen kinderen en doen dus niets aan Sinterklaas", zegt de Leidse burgemeester. „Van vroeger weet ik nog dat we thuis met surprises en rijmpjes feestvierden. Maar dat is verleden tijd. Voor mijn vrouw en ik is de vijfde december een doodgewone dag. We drinken zelfs geen extra kopje chocolademelk. De Leidse burgemeester heeft de Sinterklaasviering ook niet verplaatst naar de komst van de kerstman. „We doen alleen iets aan de kerstman, als we in Engeland zijn", zegt hij. Ria Beckers en het gelaat van de Sint Ria Beckers van de PPR wist het al toen ze nog maar zeven jaar oud was. „Ik zat op school in een klas, waarvan mijn vader onderwijzer was. Op 5 december hadden we allemaal de hele middag vrij gekregen. Ik was nagebleven om op mijn vader te wachten, die nog het een en ander moest nakijken. Plotseling onderbrak hij zijn werk en richtte zich tot mij". ,Ik moet je wat vertellen', zei hij me. Ik nam op zijn verzoek plaats op de eerste bank. Mijn vader liep naar het schoolbord toe en haalde een stompje krijt uit het bakje. Met een vlug gebaar, schetste hij op het inkt—zwarte vlak de witte lijnen van het gelaat van de Sint ,Weet je wie dat is?', vroeg hij me vriendelijk, doch oplettend aankijkend. Ik wist het en gaf hem dan ook onmiddellijk antwoord op zijn vraag. ,Goed', zei mijn vader. Hij streek met de zijkant van zijn hand langs de mijter en wiste een deel van de tekening uit Hij corrigeerde met het krijtje de lege plek op de nu onbegroeide schedeL ,En wie is het nu?', vroeg vader me en hij keek me hierbij wat strenger aan dan bij de eerste keer. ,Eh, eh', góh dat was me een moeilijke vraag.. Maar ik vond de juiste oplossingJJat is de Sint zonder hoed'. Mijn vader scheen even te aarzelen, maar voegde mij toe, dat ik zijn vraag correct had beantwoord. Hij wreef voor de tweede maal met zijn hand over het portret Toen hij een stapje zijwaarts deed om me beter te laten kijken, na eerst geheimzinnig met het pijpje krijt over het schoolbord te hebben gekrast wist ik het Wat ik voor mij zag, grensde aan het ongelooflijke. Een wat kalende, maar vriendelijke man staarde me vanuit de donkere nacht welke de omtrek van het bord mij toescheen, nadenkend aan. Maar dat...dat bent U, riep ik vol verbazing uit 'Vanaf die dag wist Ria Beckers hoe de vork in de steel zat. Dit jaar viert zij Sinterklaas samen met haar man en haar drie kinderen Mirjam, Marja en Stefan. SMAN MENKEN: ^jorai veel izarme chocola Tori Menken, de man van de ijsbaan, vindt Sinterklaas nog steeds een van de leukste dagen van het jaar. Met zijn beste vrienden en zijn gezin, rondom de huislijke haard, wordt een gezellige avond gehouden, waarbij de Sint zelf en een van de Pietermannen eventjes binnen komen wippen. „Hardstikke leuk voor de kinderen van mijn vrienden. Zakken vol zelfgemaakte surpriseworden er op 5 december aangedragen, waar heel wat van te genieten valt". De ijsbanen gaan op deze gedenk waardige avond vanzelfsprekend dicht. We doen in de weken ervoor wel het een en ander aan deze leuke traditie. We versieren de baan een beetje en er wordt een leuke disco-avond gehouden voor het schaatspubliek". Menken, telg uit een gezin van 15 kinderen, herinnert zich de 5 december-avondjes van vroeger nog heel goed. Hij vindt het ook het leukste om met de wijze waarop het toen gevierd werd ook nu nog door te gaan. „Gewoon gezellig, wel goede surprises, ipaar geen al te dure dingen". Warme chocolademelk wordt door de Menkens, net als bij practisch alle anderen, die avond volop gedronken. „Ja, dat is zonder meer kant en klare chocomel, wat we ergens uit Wassenaar vandaan halen". TIL GARDENIERS: cadeautjes en een beetje plagen De voorbereidingen voor Sinterklaas neemt mevrouw Til Gardeniers al lang van te voren. ,Het is voor mij nog steeds het feest, waar ik erg weg van ben. Leuke gedichtjes, waarin iedereen met alle bekende eigenaardigheden en ook wel zwakke plekken eens goed in geplaagd wordt". „In de loop van het jaar spaar ik van alles op. Dat kunnen cadeaux zijn, die ik tijdens de zomervakantie gekocht heb tot aan herinnerin gen van die momenten, waarvan ik denk: dat is nu leuk om te onthouden voor Sinterklaas". Die leuke voorvallen stopt mevrouw Gardeniers dan weg in haar herinnering, maar waar verstopt zij dan al die presentjes? "Nou die verberg ik ergens in een kast, achter een stapeltje lakens of zo. En tot nu toe is er nog niemand in geslaagd ze te vinden Hoewel mijn kinderen nu wel zo groot zijn, dat ze er beslist niet aan zouden komen." Op de vraag waar de familie Gardeniers het feest viert, antwoordde zij dat dit nu al drie jaar achtereen bij haar schoondochter en haar zoon plaatsvindt ,Jieel gezellig met twee families bij elkaar, alles tesamen zo'n man of tien".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 23