jikomensverbetering noodzakelijk om door e kunnen blijven gaan F onderzoek consument m zakfë ipar! Canarische produkten voor afzetapparaat in Nederland belangrijk centrum te Wageningen zeer ruim aanbod van witlof levendige handel bij ccws gladiolenpruzen aan matige kant fP EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 Voorzitter vakbond veehouders ltb: door J, flUf bij dt s twev ■LLEGOM „Nu de totale kosten van de melk- ehouders dit jaar gelijk zullen blijven, kan de or de EEG toegestane prijsverhoging van 4,4 ocent inderdaad een verbetering inhouden van t inkomen in de melkveehouderij, een verbete lg die voor velen en met name voor de midden kleine bedrijven, noodzakelijk is om te kunnen ijven doorgaan, iets dat bij de resultaten van t afgelopen jaar niet meer mogelijk was." Dit rklaarde J. Kraakman, algemeen voorzitter van vakbond veehouders, deze dagen in de algemene irgadering in Hillegom. Over de situatie op de kaas- markt had de heer Kraakman goede berichten. Voor de gro tere produktie is er een goede markt met stijgende prijzen. Toch zijn er tekenen die er op wijzen dat het verzadigings punt bereikt wordt. Daarom pleitte de heer Kraakman er voor dat alle belanghebbenden „zich op de juiste manier zul len weten te vinden". Concurrentie zijn jaarrede ging de heer aakman eerst in op de drei- hde staking in de zuivelin- strie in het begin van het ir. „Het is mede aan de gro- eensgezindheid en solidari- t van melkveehoudend Ne- rland te danken", zo ver- 3arde de voorzitter, „dat de ig op het laatste moment iafgewend". Het jaar vervol gd, geeft voor de melkvee- [iuders een bijzonder goed [zoen te zien. Door het natte ?fl CN1" *s er voor bomende Inter voldoende voer voor de oestapel beschikbaar. Mede Jl "erdoor zijn de totale kosten ,j j jor de melkveehouder gun- 'II Mg beïnvloed. evensbelang A\)e export", zo constateerde jili heer Kraakman, „blijft van vensbelang. Ruim de helft föAn onze zuivelprodukten Snoet de grens over maar het totale Nederlandse bedrijfsle ven heeft het steeds moeilijker om te exporteren en de zuivel- en vleesexport vormen daarop geen uitzondering. Het allerbe langrijkste is dat we kunnen blijven exporteren en vanuit die positie kunnen meedenken over de genomen maatrege len." De prijsvaststelling in Brus sel blijft voor de land- en tuinbouworganisaties teleur stellend. Men heeft bij het ministerie van Landbouw ge vraagd om de lasten van on der meer de gezondheidszorg van dieren en de dienst rund veeverbetering te verlichten. Tot februari 1978 ls dit inder daad het geval, maar men wil er naar streven de lastenver lichting blijvend te handha ven om zodoende de achter stand ten opzichte van het buitenland op het gebied van lastenverlichting en het inko men wat in te lopen. De schapenmarkt kan in de komende jaren concurrentie m gaan ondervinden van de im- IWlJie» port vanuit Frankrijk. Extra aandacht voor het handhaven en het zo mogelijk verbeteren van de kwaliteit van de scha pen is dan ook volgens de voorzitter van de vakbond Veehouders noodzakelijk. te zien en we moeten er aan werken om er wat aan te doen." Hoewel er over de hele land- bouwlinie hier en daar verbe teringen zijn te bespeuren, blijven er genoeg problemen. Beslissingen op planologisch gebied baren de agrarische wereld steeds weer zorgen. Dit geldt ook voor de situatie in het wat kleinere bedrijf. De beslissingen om aanzienlijk te investeren hebben altijd ver schillende consequenties. „Een toenemende zorg voor schapenhouders zijn de loslo pende honden", verklaarde de heer Kraakman. „De loslopen de honden richten soms een ware slachting aan onder de kudde. Dit oude probleem dreigt, door het steeds groter wordende aantal loslopende honden, grotere vormen aan te nemen. Onze landgenoten die hun hond met veel liefde en zorg omringen zullen er ook voor moeten zorgen dat hun troeteldier geen dieren mishandeling begaat. Het is vaak verschrikkelijk om aan „Het zijn", zo ging de heer Kraakman verder, „allemaal zaken die ons bezighouden. Om dan nog maar niet in te gaan op een mogelijke uitbrei ding van de EEG en de ko mende onderhandelingen over de prijsvoorstellen waarvan de eerste geruchten erg somber waren." Veel zal volgens de heer Kraakman afhangen van de Brusselse regelingen en daar heeft hij nog zo zijn twijfels over. „Wij zullen allen tesamen moe ten proberen het net even be ter te doen dan de landen ons ons heen. Hierbij moeten we dan gebruik maken van de mogelijkheden die er zijn om onze positie te versterken, als antwoord op de ontwikkelin gen die op ons af komen." ROTTERDAM In de Rotterdamse haven worden in de komende wintermaanden 5,5 tot 6 miljoen dozen Canarische komkommers en 8,5 miljoen bakjes tomaten verwacht Vanuit wereldhaven nummer één verdeelt men deze import over het Europese continent. Er gaat veel van naar West- Duitstand. Vanaf vorige week woensdag meren per week drie boten af. Later in het seizoen komt daar naar verwachting nog een vierde bij. Veel Nederlandse groentenexporteurs nemen de Canarische produkten in hun pakket op. Juist ter overlapping van de slappe maanden is deze activiteit voor de exporthandel van groot belang. Het export- en vervoersapparaat brengt zulke hoge kosten met zich mee, dat een stuk continuïteit van eminent belang is. Vanuit de Canarische Eilanden uit men daarom steeds sterkere kritiek op de beschermende maatregelen voor de glasprodukten geteeld binnen de EEG. Een goed en efficiënt funktionerende exporthandel houdt ook voor de Nederlandse telers grote voordelen in. Uit telerskringen stelt men hier tegenover dat de seizoenen elkaar aan het eind en het begin overlappen. Over het algemeen zijn juist dan voor de Nederland se tuinder de prijzen het lucratiefst. In feite vestigen de Canarische handelaren en tuinders al hun hoop op toetreding van Spanje tot de EEG. Om politieke redenen zal dit niet tegen te houden zijn. Welke overgangsregelingen de Nederlandse handelspolitici dan uit het Brusselse vuur weten te slepen, blijft voorlopig nog de vraag. Het consumentenbelang weegt teren- woordig zwaarder dan het producentenbelang. Naast tomaten en komkommers exporteren de Canarische Eilanden behoorlijke hoeveelheden paprika en aubergines. Wc l^vZorgvuldig verpakt in verband met verscheping 13 WAGENIIGEN - Voor de ge middelde Nederlander is „Wa geningen" een begrip, maar in feite is het wereldje van land bouwonderwijs, - onderzoek en -voorlichting een onover zichtelijke doolhof. Op de weg naar een werkelijke eenheid in de presentatie, is vorige week een grote stap gezet met de opening van het bezoekers centrum aan de Mansholtweg. Hier werken alle onderzoekin stituten van overheid en semi- overheid samen om het Neder landse volk te laten zien hoe er gesleuteld wordt aan een hoogwaardige voedselproduk- tie, zowel in Nederland als ten behoeve van de derde wereld. Men wil ook de Landbouwho geschool bij dit projekt betrek ken. Een deel van het bedrijf sleven, dat de resultaten van het onderzoek verwerkt, is nu al in het centrum vertegen woordigd. Populair Op een oppervlakte van 2100 vierkante meter expositieruim te kunnen individuele bezoe kers of groepen (de laatste met rondleiding) kennis maken van het zeer intensieve onder zoek dat de moderne land bouw en veeteelt begeleidt Bodemcartering, bodem vruchtbaarheid, plantenvere deling, veevoeding, mechanisa tie van het boerenwerk, zelfs de toepassing van atoomener gie in de landbouw, binnen kort ook de bestrijding van plantenziekten en nog een veelheid van ander weten schappelijk „geknutsel" doet het bezoekerscentrum zo po pulair mogelijk uit de doeken. Er is nog 2500 vierkante meter uitbreidingsruimte. Het is duidelijk dat niet alle 2000 projekt en, waarmee onze landbouwonderzoeken bezig zijn, getoond kunnen worden. Men wil echter dikwijls van onderwerp wisselen om zo veel mogelijk onderzoekers uit hun „ivoren toren" te ha len. „Het gaat niet aan", aldus algemeen-dlrekteur van het landbouwkundig onderzoek dr. Ir. D. de Zeeuw in zijn openingstoespraak, om „de wetenschap op te sluiten in een technocratisch gebeuren. Juist de onderzoekers die zo veel invloed kunnen uitoefe nen op de toekomstige ont wikkeling van de samenle ving, zijn gehouden hun ideeën en resultaten zichtbaar te maken. Ook voor de gewo ne consument". Wanneer Flevohof als „smaak maker" mag dienen, dan is volgens dr. De Zeeuw, dit nieuwe centrum bedoeld om de gemotiveerde bezoeker kri tisch te laten meedenken over de ontwikkelingen. Men gaat dan ook de kritiek, die onze geïndustrialiseerde landbouw steeds meer ondervindt, niet uit de weg. Dr. De Zeeuw noemde dit een uitdaging aan de onderzoeker, voor wie het geen alledaagse zaak is om van zijn werk rekenschap af te leggen tegenover een groot publiek. Hij zag er een toene mende bereidheid van onder zoekers om zich te laten inspi reren door maatschappeijke vragen en behoeften. Hij noemde in dit verband het nieuwe centrum een ontmoe tingsplaats voor onderzoekers, bedrijfsleven en consument Witlof, ook wel bekend onder de naam Brussels lof, behoort voor de meeste consu menten tot de duurdere groentesoorten. Voor de komende weken ziet het er naar uit dat dit niet het geval zal zijn. Voor de „leek" is het goed om te weten dat er kwaliteitsverschillen zijn die de prijs bepa len. Een goede kwaliteit lof behoort een vaste krop te hebben, vooral de punt van de krop moet goed gesloten zijn. Al het lof dat van deze kwaliteitseis afwijkt behoort tegen een lagere prijs verkocht te worden (beneden 2,70 per pond). In Noord- Fran krijk wordt de witloftrek op grote schaal uitgeoefend. Hierdoor zal het voor België moeilijk zijn om witlof op de Franse markt af te zetten, dit zal zonder meer tot gevolg hebben dat er op de Nederlandse markt naar een gaatje gezocht zal worden. De aanvoer op de Nederlandse markt is thans aanzienlijk groter dan vorig jaar, nl. 428 ton tegen 247 ton. De gemiddelde prijs van een kilo lof is inmiddels teruggelopen naar 2,45. Gezien de marktsituatie kan de prijs de komende week nog wat verder dalen. Bloemkoolaanbod neemt af De aanvoer van Hollandse bloemkool neemt geleidelijk af, hierdoor liep de prijs voor de grotere maten (6 per bak) op tot boven een gulden per stuk. Er zijn soms kwaliteitspro blemen met betrekking tot de vastheid en de helderheid van de kool. In Frankrijk is D© asnvoer van spruiten tot boven de drie miljoen kilo er daarentegen een ruim aanbod van bloem kool, dat voor een deel zijn weg naar West- Duitsland vindt De binnenlandse aanvoer neemt verder af waardoor de prijzen wat hoger komen te liggen. Radijs De aanvoer van radijs loopt gezien de tijd van het jaar terug, er is een levendige belangstelling voor dit gewas. Een gedeelte van de aangevoerde radijs was opgekweekt met kunstlicht (zoals vorige week reeds ge meld). De kwaliteit van de radijs is over het algemeen goed. Door de goede binnen- en buitenlandse vraag was er een gemiddelde prijs van 65 cent per bosje mogelijk. Het grootste deel van de aangevoerde radijs wordt gebost aangevoerd, op de veiling wordt de radijs gekoeld om de houdbaar heid te vergroten. De consument kan vol gens ditzelfde principe te werk gaan door de radijs zonder lof verpakt in de koelkast te bewaren, hierdoor kan men meer bosjes langer goed houden. Overige gewassen Steeds minder radijs, om aan de le vendige vraag te voldoen De aanvoer van spruiten steeg de afgelopen week inderdaad boven de 3 miljoen kilo. Hierdoor kon de prijs geen stand houden, de kiloprijs daalde naar 65 cent. Door het inmiddels koelere weer zal het oogsttempo iets lager komen te liggen. Door het zachte weer was de teler genoodzaakt om door te oogsten omdat de spruiten anders los wor den. Nu deze dwang om te oogsten niet meer zo groot is wordt er een verbetering van de prijs verwacht Door het koelere weer zal ook de aanvoer van prei afnemen, de kwali teit zal beter worden met als gevolg dat de prijs oploopt Eind vorige week werd er 55 cent per küo betaald. De binnenlandse be langstelling voor waspeen is matig, hierdoor viel er niet aan doordraai te ontkomen. Dit probleem leeft niet alleen in Nederland maar ook in Frankrijk, zodat er ook voor export maar weinig ruimte is. De gemiddel de prijs zal rond de 25 cent per kilo liggen. De rode paprika's zijn fors in prijs gedaald en worden voor gemiddeld 3 gulden per kilo geveild. Voor de groene sorteringen lag de prijs op gemiddeld 2,50 per kilo. Voor beide sorteringen wordt er gerekend op een kleiner wordende aanvoer, waarbij de prijs zich zal handhaven. Voor de zware glassla is er een betere marktsituatie ontstaan, de gemiddelde prijs bedraagt 20 cent per krop. De aanvoer zal de komende weken minder sterk groeien, waardoor de prijs wat op kan lopen. Voor boerenkool ligt de veilingprijs op 47 cent per kilo. Spinazie noteerde vorige week donderdag op veiling Westland Zuid een prijs van 2,25 per kilo. Andijvie werd de afgelopen week wat beter betaald, de gemiddelde prijs bedroeg 57 cent per kg. Winterpeen wordt verhandeld tegen een prijs van slechts 15 cent per kilo. Er worden dagelijks grote hoeveelheden sperziebonen ingevoerd uit Spanje en Egypte, de groot- handelsprijs voor dit gewas ligt tussen de 1,90 en 2,40 per kilo. Het is een levendig beeld dat de handel aan de CCWS momenteel vertoont. Alleen al het feit dat gedurende de maand oktober er voor een waarde van ruim zeven miljoen Redelijk gulden meer aan bloemen werd geveild dan in dezelfde maand van het vorig jaar, is aanleiding tot maken van vergelijkingen, die evenwel niet zo eenvoudig zijn. Want wan neer men de gemiddelde prijzen vergelijkt blijkt dat deze voor de meeste produkten soms niet onaanzienlijke verschillen te zien geven. ongeveer gelijk is aan dat in dezelfde week van het vorig jaar. Ook moet rekening worden gehouden met het feit, dat de omzet aan potplanten onge veer 40 procent hoger lag in de afgelopen maand dan die in het vorig jaar en het totale beeld dus helpt wijzigen. Vrijwel iedere week geeft een grotere aanvoer van potplan ten te zien. De invoering van de vijfdaagse potplantenveiling blijkt dan ook een gelukki ge greep te zijn geweest, ook met betrekking tot het verwerken van de aanvoeren. Deze bedroeg in de afgelopen week 417139 stuks voor 712.784,56 hetgeen bijna 100.000 meer is dan in dezelfde week van het vorig jaar. Aan snijbloemen werd voor een waar de van 8.910.566,65 omgezet en het totale omzetbedrag beliep 9.737.504,32 hetgeen Na een aanvankelijke prijsdaling, herstelde deze zich weer, maar liep aan het einde van de week opnieuw terug. Als geheel was er sprake van een redelijke prijsvorming. De gemiddelde prijs voor de jaarrond chrysan ten was matig bij een ruime aanvoer. Van geplozen chrysanten nam de aanvoer af; mogelijk als gevolg van groter bewerkelijk heid van deze cultuur. Het totale veiling beeld wordt wel door de chrysanten bepaalt Van jaarrond troschrysanten 3 1/2 miljoen en een gelijke hoeveelheid aan normaal troschrysanten is iets dergelijks wel te ver wachten. De gemiddelde prijs voor eerstge- noemden was 33 cent vorig jaar 37 en de normaal 1,22, vorig jaar 1,25. De totale prijsvorming aan de CCWS is afhankelijk van de snijbloemen en die zijn als totaal niet onbevredigend. Van topprijzen kan niet of nauwelijks worden gesproken ook al doen de irissen en freesia het niet slecht hetgeen eveneens met gerbera het geval is. In Rijns burg zijn de eerste hyacinten aan de veiling verschenen, zodat momenteel een combina tie van najaar en voorjaar zich demon streert! Aan buitenlandse bloemen werd in de afge lopen week voor 112.889,21 omgezet het geen ongeveer de helft meer is dan het vorig jaar. De anjers met een aanvoer van 1.630.000 bos, was iets minder dan vorig jaar en de trosanjers gaven weinig verschil te zien. Iets beter Maar de prijzen lagen toch wel iets beter, respectievelijk gemiddeld 26 en 30 cent te gen 21 en 28 in het vorig jaar. Enkele andere gemiddelde prijzen met tussen haakjes die uit dezelfde week van het vorig jaar waren: freesia 19 (23) irissen 23 (20) leliekelken 70 (62) lelietakken 33 (47) gerbera 51 (55) anthu- rium 1,36 (1,38) grote rozen 45 (44) kleine 29 (25) snijgroen 1,56 (1,41) geplozen chrysan ten jaarrond 58 (65) normaal 46 (42). In het voorjaarse beeld passen de 400 bos tulpen met een gemiddelde prijs van 22 cent Ver wacht kan worden dat de aanvoer van anjers en ook de trossoorten zich zal gaan beperken en in het verdere beeld weinig verandering komt De gladiolenoogst is in volle gang. In de produktiegebieden grommen de rooimachi- nes dag-in, dag-uit en worden dagelijks mil joenen knollen naar de schuren gereden. Daar draaien de ventilatoren en de verwar mingsinstallaties op volle toeren om het produkt snel te drogen. Daarna worden ze machinaal gepeld en geteld om dan de reis naar veiling of exporteurs te beginnen. De gladiolenoogst is goed, maar beslist niet meer. Er is geen enkele reden om er jubelen de brieven over naar de familie te schrijven. Maar klagen mag men ook niet. Minder te spreken is men over de prijzen, die inderdaad nog te wensen over laten, 't Zal er allemaal dik in, zo zeggen enkele grote kwekers. Vorig seizoen waren er al gladiolen te veel. Toen had de export vroeg ingekocht tegen goede prijzen. De kwekerij zat toen goed en de export kreeg de klappen. Het teveel van het afgelopen seizoen had voor de kwekerij een teken aan de wand moeten zijn. Het overschot had voor dit jaar moeten leiden tot een krimp van het areaal. Het rode licht werd gemakshalve maar over het hoofd gezien. Er werd niet of nauwelijks ingekrompen. Daar komt nog bij dat de exporteurs vroeg in het seizoen weinig of geen orders in huis kregen en dat was mede te danken aan de lage bloemenprijzen. Haast met inkopen had de export dus niet en nu ziet het er naar uit dat de kwekerij de strop moet incasseren. Enfin: het is nooit anders geweest. Het achter de markt aanhollen is al zo oud als de wereld. Een zeer sterke prijsdaling zal wel weer een kleiner areaal tot gevolg heb ben en dan is er voor de kwekers weer reden om het allemaal een beetje rooskleuri ger te bekijken. We zitten nu eenmaal in het tijdperk vein de veirkenscyclussen.... Lelies De leliekwekers zijn ook druk aan het rooien. De Midcenturyhybriden zijn voor een groot deel al uit de grond en nu is men bezig met de Speciosums. Dat de steeds groter wordende uitbreidingen van de cultu- var Enchantment eens spaak moesten lopen, stond als een paal boven water. Het heeft vriend en vijand alleen maar verbaasd dat het tot 1977 heeft geduurd voor de bom barstte. De oogst van Enchantment is rede lijk, al is er bepaald geen sprake van een grove groei. De dikke maten lopen dan ook bepaald niet over de mand. Dat maakte de prijs voor de grotere maten iets vriendelij ker, maar dat deed de noteringen van de kleinere bollen nog verder wegzakken. Enchantment is bij de lelies wat Apeldoorn is bij de tulpen. Er wordt gelukkig druk aan gewerkt om de sterk overheersende positie van Enchantment te gaan doorbreken door de introductie van nieuwe lelies. Daarbij ligt de zeer fraaie en zeer houdbare gele Con necticut King aan de kop van het nieuwelin gen-peloton. Op de tweede plaats volgt de eveneens zeer houdbare donkerrode Pirate, ook al kleven er aan de laatste wel een paar minder feestelijke gebreken. Mede door toe passing van weefselkweek kan men nu van nieuwe lelies snel grote partijen telen. Al is weefselkweek allesbehalve een goedkope methode. Tulpei Intussen gaat de handel in tulpen voor levering zomer 1978 nog door. De kooplust staat wel op een lager pitje dan enkele weken geleden. Er zijn zeer veel zaken in tulpen gedaan en vaak tegen frappant beste prijzen. Een verheugend verschijnsel is dat Apeldoorn nu niet als prijsbreker optreedt, zoals in het recente verleden zo vaak het geval was. Koopt men twaalven van Apeldoorn van het zand nu bijv. graag voor 8,50 per 100, een tulp als de dubbele gele Monte Carlo staat op 21,- per 100 en voor de witte cultivars Pax en Snowstar moet men 20 op tafel leggen. Hiertussen ligt een grote groep, waarvan de prijzen variëren van 13,- tot 17,50 per 100. Kortom: uitstekende prijzen en dat de handel momenteel wat minder vlot gaat, is geen ongewoon verschijnsel. We gaan nu snel naar de aanvang van het broeiseizoen. Met name de resultaten in de week voor Kerstmis willen de tulpenhandel nog wel eens beïnvloeden. Maken de afne mers in het buitenland dan goede prijzen (en hebben ze weinig uitval) dan zijn de exporteurs er wel als de kippen bij om bij hun klanten op dat psychologisch juiste moment aan de bel te trekken. Zo ver is het nog niet Voorlopig hebben de profeten in het bollenvak weer druk werk met het voorspellen van de omvang van het tulpenareaal in 1978. Alle cultivars breiden uit en speciaal Apeldoorn met de diverse mutanten, zo beweren zij met nadruk. Het wordt eind februari voor de statistieken op tafel komen. En dan zal wel blijken of men te maken had met valse profetie of niet....

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9