OOP op lange termijn toespraak in knesset Vlucht naar Madeira in ramp geëindigd I \knavond opTV: Gééf om de Natuur Egypte bejubelt zijn duif van de vrede ien S Gééf om de Natuur Karamanlis op winst in Griekse verkiezingen ladat stelt zijn eisen edgolf dia 1000 Bank en Gironr. 7714 RAF: aanslagen in plaats van kapingen Genland 5Q- LEIDSE COURANT MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 Onderonsje tussen president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël tijdens het werkdiner in het King Davidhotel. /,n onze correspondent Eric Sil ver) %UZALEM Vrede in het Iden-Oosten kan niet alleen tot ad gebracht worden door mid- van retoriek. Dat is in ieder 1 duidelijk na de uitwisseling toespraken» die gisteren in Israëlische parlement plaats- 1 tussen president Anwar Sa- van Egypte en eerste minister hem Begin van Israël, j van beide nationale leiders heeft iets I voren gebracht dat ongewoon of radi- I genoeg is om de tegenpartij ertoe te i haar standpunt te wijzigen. Sadat ringt vrede, steunend op Egyptische waarden; Begin wenst ze even vurig, r dan in antwoord op Israëlische con- s. &it heeft een gemakkelijke overwinning "aid als acteur en beoefenaar van in- litionale „public relations". Zijn leven- I toespraak gaf de Israëliërs iets om I na te denken. Hij drong Israël in het isief. Begin daarentegen klonk ver- Rd. Je wist van tevoren wat hij ging f n. Hij bleef ver onder zijn retorische Niet alleen bracht hij geen enkel r idee naar voren, hij vond ook geen (ve woorden om oude ideeën weer te op enige vooruitgang moet nu rusten lie diplomatie en op het vooruitzicht ge termijn dat Sadat bezoek aan zalem misschien de aard van het con- compleet gewijzigd heeft. Commenta toren uit Cairo, die met hem reisden, maakten zich ongerust over de waarschijn lijkheid, dat de Egyptische president met lege handen naar huis zou moeten terugke ren. In zijn Arabische toespraak, die 55 minu ten in beslag nam, stippelde Sadat het nog nauwkeuriger dan vroeger uit dat hij be reid is Israël te aanvaarden als „fait ac compli". Hij heeft dit vroeger ook al te verstaan gegeven, maar nooit zo ondubbel zinnig en natuurlijk nooit in het Knesset, het Israëlische parlement Hij gaf de 120 afgevaardigden de verzekering, dat joden en Arabieren vreedzaam en veilig naast elkaar kunnen leven. Sadat zei, dat hij een rechtvaardige vrede beoogt. Naast zijn definitieve erkenning van de staat Israël stelde hij ook grenzen voor, die niet geschonden zouden worden. Sadat is bereid om het even welke vorm van internationale garanties, die Israël ver langt te accepteren, op voorwaarde dat zij ook gelden voor Egypte. In ruil voor dit alles somde hij echter de volledige catalogus op van de Arabische eisen, zonder evenwel de Palestijnse bevrij dingsorganisatie te promoveren tot „enige wettelijke vertegenwoordigster van het Pa lestijnse volk", waarover drie jaar geleden op de topconferentie in Rabat complete eenstemmigheid bereikt werd. Sadat drong aan op volledige Israëlische terugtrekking uit Arabisch grondgebied, waaronder Arabisch Jeruzalem, dat met geweld veroverd werd. Over grond valt niet te discussiëren. Sadat verklaarde, dat hij geen centimeter zou afstaan. Jeruzalem moet volgens hem een vrije en open stad zijn voor alle geloven. Aan niemand mag de toegang geweigerd worden. Het Palestijnse vraagstuk is volgens Sadat de essentie van het conflict Het zou een zware vergissing zijn, zei hij, de rechten van de Palestijnen op land en op terugkeer te negeren. De Egyptische president somde de vijf punten van zijn pakket op: Q Beëindiging van de bezetting van in 1967 veroverd grondgebied; O Herstel van de rechten van het Pales tijnse volk, met inbegrip van een staat; O Het recht van alle staten om in vrede te leven binnen veilige grenzen; Iedereen moet zich bereid verklaren te handelen in overeenstemming met het handvest van de Verenigde Naties, ook wat betreft het niet gebruik maken van geweld om conflicten op te lossen; O Beëindiging van de staat van oorlogs zuchtigheid. Punt 4 is al vervat in het tweede Sinaï-ak- koord, ondertekend in september 1975. Punt 5 zou overtollig zijn in een volledig vredesverdrag; het zou alleen waarde heb ben als een beperkt, duidelijk alternatief. Premier Begin van Israël weerstond aan de verleiding om te onderhandelen vanaf het spreekgestoelte. Hij las een toespraak voor, die niet bedoeld was als een ant woord aan hun Egyptische gast Een weste lijke ambassadeur, die zat te luisteren op de openbare galerij, sprak de mening uit, dat de Amerikanen Begin afgeraden had den er een scheldpartij van te maken. De enige uitzondering was de kwestie Jeru zalem. Begin beloofde, dat de heilige plaat sen voor eeuwig vrij toegankelijk zouden zijn voor de leiders van ieder geloof. De Israëlische leider sprak tevens zijn verlan gen uit naar echte vrede, met complete verzoening tussen Joden en Arabieren, zonder vastgeankerd te blijven in herinne ringen aan het verleden. Hun opvattingen over grenzen verschillen, maar dat wil niet zeggen, dat daarover niet onderhandeld kan worden. Begin stelde onderhandelin gen voor over ieder twistpunt, zonder dat iemand vooraf condities stelt „Wij zullen onderhandelen als gelijken", zei hij. „Er zijn geen overwinnaars en er zijn geen overwonnenen". Begin nodigde de heersers van Syrië, Jor- In Nicosia (Cyprus) werd voor het gebouw van de Libische ambassade openlijk de Egyptische vlag verbrand als teken van afkeer van presi dent Sadats bezoek aan Israël. danië en de Libanon opnieuw uit president Sadat te volgen op de weg naar Jeruzalem. De grenzen van Israël zouden nu geopend kunnen worden voor de Egyptenaren en later ook voor de burgers van Syrië, Jorda nië en de Libanon. Tot slot stelde premier Begin voor de Geneefse vredesconferentie opnieuw bijeen te roepen op basis van resolutie 242 en 338 van de veiligheidsraad, de zeer evenwichtige formule, die voortge vloeid is uit de oorlogen van 1967 en 1973. KISSINGER: „ALLES ZAL ANDERS ZIJN" |aan de vliegtuigtrap begroet president a zijn aankomst op Israëlische bodem ffe wachtenden. II CAIRO (AP/UPI/Rtr) gtvcn bij zijn streven eengenomen is duidelijk Egypte bereidde zich gis- vrede op basis van dat Egypte de kritiek van teren voor op een groots rechtvaardigheid", aldus de Arabische wereld op de welkom van zijn „duit bet semi-officlële dagblad vredesmissie verwerpt van de vredepresident AI Ahram gisteren. De n- Anwar Sadat, die vanmid- Egyptische nationale ver- -Sïï,JJJJ? fiÏÏSlS! dag van rijn historische faderInt k«an. «terdag r? missie naar Israël terug- tn buitengewone zitting Ï-T^ e ra keert Alles w?rd tagL bijeen en de 360 paril reedheid gebracht om nientslcden keurden Sa- hem als een held In te dals reis naar Egypte ffA halen. Sadat, die gewoon- goed els een positieve jj*? Sadat te niUen do- lijk met een helsehroel- stap „van niet tradilione- K™?' °"'ae'= vliegtuig van het vlieg- l« aard die de weg naar |ynachradwmder de veld naar aijn woning In do vrede opent". de buitenwijk Gtavan nep hem al te zetten. Cairo terugkeert, gaat nu Uit reacties op straat in Het dagelijks bestuur van met een auto langs de 20 Egypte valt eveneens af te de PLO heeft besloten de kilometer lange route, leiden dat zeer brede la- staatshoofden van Syrië, „Het volk zal de president gen van het Egyptische Libië, Irak, Algerije en langs de weg begroeten en volk bijzonder zijn ingeno- Zuid-Jemen op te roepen zicb in zijn hart achter men met het initiatief van onmiddellijk bijeen te ko- hem stellen en hem steun hun president Alles bij- men om „Sadats complot aan te pakken". De diplo matieke betrekkingen tus sen Egypte en Libië zijn verbroken op het moment dat Sadat in Israël arri veerde. De enige gematig de reactie in de Arabische wereld komt van de olie rijke Unie van Arabische Emiraten. De unie heeft de Arabische landen opge roepen geen al te radicaal standpunt ten aanzien van Egypte in te nemen. Ook in Israël heerste over het algemeen grote vreug de. Weliswaar viel ook te leurstelling te vernemen over de weinig toeschiete lijke houding die de Egyp tische president in zijn re de tot het Israëlische par lement heeft aangenomen, maar daaraan werd door velen toch onmiddellijk toegevoegd dat de werke lijke vooruitgang in de pri- vé-besprekingen tussen de twee staatshoofden ge boekt zou moeten worden. Het Israëlische blad Haa- retz van vandaag schrijft dat Sadat en Begin in de Knesseth tegengestelde standpunten hebben inge nomen en dat een poging zal worden gedaan de Ge neefse conferentie te her vatten. Het blad vindt de Tede van Sadat „indruk wekkend" en legt er de nadruk op dat aan Sadats oprechtheid niet getwij feld hoeft te worden. President Carter van de Verenigde Staten heeft la ten weten dat het naar zijn oordeel mogelijk is gewor den vorderingen te maken naar het herstel van een blijvende vrede in het Midden-Oosten. Hij ge waagde van „roerende ge beurtenissen" en zei dat de redevoeringen in de Knesseth zich kenmerkten door „openhartigheid en een geest van verzoening". De voormalige Ameri kaanse minister van Bui tenlandse Zaken Kissinger gelooft dat in het Midden- Oosten „niets meer zal zijn zoals voorheen". Zowel de positieve vooruitzichten die met Sadats bezoek geopend zijn als de geva ren die aan zijn initiatief verbonden zijn noemde hij „enorm". Wat de gevaren betreft wees hij in de eer ste plaats op de mogelijk heid dat de twee staatslie den wellicht geen enkele voortgang boeken in hun besprekingen en dat ze als gevolg daarvan elk idee van een oplossing via on derhandelingen zullen op geven. Het tweede gevaar zit hem volgens Kissinger hierin dat Sadat wordt af gezet als hij met lege han den uit Jeruzalem terug keert. Ook de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel heeft uit de gebeurtenissen hoop geput voor een veiliger toekomst. Wel voegde hij eraan toe dat „tegelijker tijd duidelijk is geworden dat alle problemen die in het verleden hebben be staan nog uit de weg ge ruimd moeten worden". Paus Paulus heeft opge roepen met „vreugde en vertrouwen" te bidden dat het bezoek van Sadat een periode inluidt van vrede en eendracht. De Sowjet-media hebben zich in het algemeen ont houden van commentaar op het bezoek, met uitzon dering van het partij-or gaan de Prawda die de politiek van Sadat om schreef als een capitulatie. Delhi (Reuter) - Ver- !§k ordt dat het aantal do- iÊjmevolg van een cycloon mmd*g het gebied van de Machilipatnam in de Ipdhra Pradesj in, het van India getroffen '';01 oplopen tot boven de van drteeneenhal- É|iS doodde zeker 225 men- immieer landinwaarts kwa- het instorten van hui- ruim 600 mensen om, hm 100.000 mensen da- a geworden. ELI /BS" ^st rechts inkt Franco (DPA) Honderddui- anco-aanhangers heb- en bij het kasteel van stromende regen de geleden overleden ge- iO' Francisco Franco ng Spaanse relden is 1| 1 (AP) De staking |9 Spaanse luchthavenper- ra i zaterdagochtend vol- gQ n beëindigd, zodat het ra :eer op de 38 luchtha- SaLhet land kon worden a^irsstaking leidde tot de iftlilig van ongeveer 750 m buitenlandse vlucht- "rdoor naar schatting •eizigers werden gedu- de tweede actie van het soneel binnen negen ADVERTENTIE AVRO 20.40 uur. Nederland I Het staat er slecht voor met de Natuur. We moeten wat doen. Maar wat kunnen we er met z'n allen aan doen! Een vraag, waar u zeker antwoord op wilt hebben. Zorg dus dat u vanavond thuis bent. Om naar het AVRO-televisiepro gramma „Gééf om de Natuur" te kijken èn om de envelop, die één van onze 300.000 vrijwilligers aan u per soonlijk zal overhandigen, in ontvangst te nemen. „Gééf om de Natuur" op radio en TV: Radio en televisie besteden de hele week aandacht aan het immense probleem van de verdwijnende natuur en wat wc er nu nog aan kunnen doen. Let op de aankondigingen in uw programmablad Nationale aktie van het^Cfereld Natuur Fonds PARIJS (Reuter) Bij het kan toor van het persbureau Reuter in Parijs is zaterdag een com muniqué ontvangen dat afkom stig zou zijn van de Westduitse Rote Armee Fraktion en waar in wordt meegedeeld dat in het vervolg geen vliegtuigkapingen meer zullen worden onderno men door deze groep. De RAF laat weten de aanvallen „Onze doelen zullen nu uitslui tend kapitalistische profiteurs en hun lakeien zijn", aldus het communiqué, „Wij zullen geen vliegtuign meer kapen, maar wij zullen die in de lucht opblazen. Wij zullen overal handelen, in tearooms die worden bezocht door geverfde vrouwen, in selec te clubs, luxe bioscopen, op ga lafeesten, premières en in dure plaatsen". Voorts wordt meegedeeld dat de RAF voortaan „RAF 18/10" heet, ter verwijzing naar de dood op 18 oktober van Baader, Ennslin en Raspe in de gevange nis van Stuttgart-Staemheim. FUNCHAL (Reuter-UPI-Bela) Een Boeing-727 van de Portu gese luchtvaartmaatschappij TAP is zaterdagavond veronge lukt tijdens de landing op het Portugese vakantie-eiland Ma deira in de Atlantische Oceaan. Volgens de Portugese staatsra dio zijn zeker 130 personen om het leven gekomen, 39 overle venden bevinden zich in het ziekenhuis van Funchal, de hoofdstad van Madeira. De Boeing-727, die met 165 per sonen aan boord een vlucht maakte van Brussel via Lissa bon naar Madeira, landde in zware regenval, explodeerde en brak in twee stukken aan het eind van de landingsbaan. Een Portugees team van onderzoek is naar het eiland gegaan om de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. Het is het eerste ongeval in de geschiedenis van de Portu gese luchtvaartmaatschappij. Het merendeel van de passa giers waren Portugezen. Verder bevonden zich aan boord van het verongelukte toestel onge veer 40 Belgen, een aantal Ita lianen, een Spanjaard en een Zuidafrikaan. Het vliegveld van Madeira wordt aan beide zijden afgeslo ten door rotswanden die in de Atlantische Oceaan verdwijnen. Volgens ooggetuigen schoot de Boeing aan het eind van de landingsbaan door, gleed over de rand van een rotswand en stortte neer op een rotsachtig strand, een honderdtal meters lager. Het voorste stuk van het toestel, dat in de lucht werd geslingerd, explodeerde en vloog in brand; het achterste stuk verdween in het water. Vol gens luchtvaartfunctionarissen was de landingsbaan verduis terd door regen en mist toen de Boeing landde. Ooggetuigen zeggen dat het toestel pas hal verwege de landingsbaan de grond raakte en dat de afstand toen nog te gering was om tijdig tot stilstand te kunnen komen. Volgens de politie van Madeira zijn veel slachtoffers omgeko men in de brandende wrakstuk ken en zijn minstens zes mensen verdronken omdat ze in zee werden geslingerd. Een Neder lander, de 63-jarige D. van Beetz, heeft de ramp overleefd. Hij is in een ziekenhuis opgeno men en thans buiten levensge vaar. Twee Nederlanders zijn bij de wikt ramp omgekomen, namelijk de Wrakstukken van de op Madeira verongelukte Boeing die van de heer en mevrouw Dekker uit landingsbaan over de rotsen schoot en gedeeltelijk in de diepte stortte. Waalre (NB). BOOT ZINKT: 200 DODEN DACCA (Upi) Een passa giersboot met ongeveer 700 mensen aan boord is gisteren in de baai van Bengalen gezonken. Aangenomen wordt dat meer dan 200 mensen verdronken zijn. Het ongeluk gebeurde in de ha ven van Brisal, 320 kilometer ten zuiden van Dacca. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. Athene (UPI-AFP) - De Griek se premier Konstantine Kara manlis heeft vanmorgen vroeg de overwinning opgeeist in de Griekse algemene verkiezingen van gisteren. Toen ongeveer de helft van de stemmen was geteld zag het er naar uit dat zijn Nieuws Demo cratische Partij met rond 175 stemmen in het in totaal 300 zetels tellende parlement de meerderheid zou behouden, maar dat zij wel een belangrijk verlies zou lijden vergeleken met de 216 zetels die zij eerst had. Grote winst werd voorspeld voor de pan-hellenistische socia listische beweging (PASOK) van de politieke diametraal tegen over Karamanlis staande An dreas Papand'reou die naar werd verwacht naar rond 90 zetels zou stijgen van de 15 die hij al had en daarmee de Demo cratische Centrum Unie van de tweede plaats qua grootte zou verdringen. Voor de Unie werd een daling voorspeld van 60 ze tels naar slechts 16. Karamanlis is vóór Griekse bin ding met NAVO. VS en EEG, Papandreou juist niet. De laat ste prefereert nauwere samen werking met Arabische landen en de landen van de derde we reld. De opkomst was groot geweest ondanks slecht weer in het grootste deel van het land met zelfs enige sneeuw in het noord westen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7