Rapport amateurbepalingen grotendeels overbodig geacht Is George Knobel wel of niet oefenmeester van MVV? U kunt er meer aan doen dan u denkt MARATHONVERGADERING AMATEURVOETBAL Verder ter tafel. SPORTTRIBUNE Eén miljoen Nederlanders leven in een wereld vol obstakels: stoeptreden, draaideuren, opstapjes... Verboden voor gehandicapten U kunt helpen obstakels te voorkomen of uit de weg te ruimen voor mensen in rolstoelen of met krukken, voor mensen die slecht zien of slecht horen. Laat uw invloed gelden in uw vereniging, op de school van uw kinderen, in uw werkkring, overal waar de bewegings vrijheid van één miljoen landgenoten wordt belemmerd. Qlljr Wat kunt u doen? En hoe? Voor meer informatie: A.V.O.- wlltC Nederland -Vereniging van arbeids- en welzijnszorg voor T™mindervaliden, Bos en Lommerplantsoen, Amsterdam, tel. 020 872401. LEIDSE COURANT MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 PAGINA ZEIST - Het rapport organisatiestructuur amateurvoetbal en het rapport over de nieuwe amateurbepallngen, waren de hete hangijzers op de najaarsvergadering amateurvoetbal, die zaterdag In het Sportcentrum te Zeist werd gehouden. Ondanks vele bezwaren en moties tegen deze rapporten, kwamen de afgevaardigden en het amateurbestuur niet tot overeenstemming en werden beide onderwerpen, evenals zoveel andere agendapun ten, aangehouden tot de buitengewone vergadering, die In januari wordt gehouden. Een techniek van vooruit schuiven van de problemen, waar de KNVB patent op lijkt te hebben. Of deze vergadertechniek echter het besturen van een amateurafdeling ten goede komt, valt sterk te betwijfelen. Vele afgevaardigden zullen zich zaterdagmiddag, na een marathonzitting van zes uur, zeker afgevraagd hebben wat er nu eigenlijk bereikt was, want de meeste besluiten werden na lange discussie uitgesteld tot de volgende vergadering. De najaarsvergadering van de amateurs, die in verband met de vergadering betaald voetbal in de Kampzaal (een slecht geventileer de houten loods, met slechts één toilet) van het Sportcentrum werd gehouden had aanvankelijk een snel verloop. Er waren geen be langrijke ingezonden stukken, nau welijks problemen omtrent de no tulen van de vorige vergadering en er werd weinig tijd besteed aan het uitreiken van de Zwalueenwissel- bekers aan de kampioen van het zaterdagvoetbal (IJsselmeervogels) en het zondagvoetbal (Rheden). Bij de behandeling van het jaarverslag ep het financiële verslag plaatste H. J. Kaspers enige kritische kant tekeningen bij de posten public-re lations. pensioenfonds, overwerk van KNVB-personeel en de bouw van een zwembad. De bestuursle den Kastermans en Jo van Marle verklaarden in snel tempo deze hoge lasten, waarna de heer Kas- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll termans (afgevaardigde van het Voorzitter Jo van Marle: langdurige leiding van ingewikkel de vergadering. zondagvoetbal) werd herkozen en dit agendapunt werd afgesloten. Cumulatie Hierna kwam het eerste hete han gijzer van deze goed bezochte vergadering, het rapport organl- satlestruktuur amateurvoetbal ter sprake. Dit rapport waaraan vanaf november 1974 is gewerkt, werd in de voorjaarsvergadering van 1976 hevig geamendeerd, vooral op de punten cumulatie van be stuursfuncties en het stemrecht van scheidsrechters en trainers. De afdeling Den Haag had zich tegen belde punten uitgesproken. Een bezwaar tegen de cumulatie van functies was onder meer de belangrijkheid van de bestuur staak, terwijl andere afgevaardig den meenden dat cumulatie juist de communicatie naar de distric ten bevorderd. Het probleem bij het stemrecht voor scheidsrechters en trainers was de niet bij de COVS (Scheids- rechtersvereniging) en WON (ver eniging van oefenmeesters) aange sloten scheidsrechter en trainer. Na lange discussies werd na de pauze (bestuurslid J. Jaspers had inmiddels verstek laten gaan we gens KNVB-beslommeringen el ders, over cumulatie gesproken!) de verwarring nog groter, toen Jo van Marle de term "intentieverkla ring" invoerde. Uiteindelijk werd besloten het rapport te aanvaarden met beide mogelijkheden, dus met de afwijzing van cumulatie en de mogelijkheid tot cumulatie waar over in januari, nadat de studie commissie dit punt verder heeft uitgewerkt, opnieuw gestemd zal worden. Na een uiteenzetting van de heer Kollen (reglementscommissie) over de technische onmogelijkheid om scheidsrechters en trainers via hun organisaties te laten stemmen (de COVS en WON verliezen hun zelf standigheid) werd besloten de dis cussie uit te stellen tot de buiten gewone vergadering, die in januari gehouden zal worden. De heer Kollen hield hierna een fel pleidooi met betrekking tot de rechtspositie van de KNVB na het invoeren van het nieuwe vereni gingsrecht. De beslissing hierover kon volgens de heer Kollen niet langer uitgesteld worden, daar de commissie voor 26 juli 1979 ruim zesdduizend nieuwe statuten moet controleren. Via een motie van Dries Weber werd besloten een organisatie in de KNVB als recht spersoon aan te wijzen en de afde lingen geen rechtspersoonlijkheid te geven. Dat nieuwe verenigings recht heeft ook consequenties met betrekking tot het stemrecht van de leden. Voorlopig werd besloten tot een gediffereerd stemrecht, waarbij een onderscheid gemaakt zal worden tussen leden, en jeugd- Oveitodig. Vervolgens kwam het agendapunt aan de orde waar vooral de afge vaardigde van het district West II, Dries Weber, verlangend naar had uitgezien: de nieuwe ama teurbepallngen. In tegenstelling tot de vorige spreekbeurten be klom de besnorde secretaris van RAVA nu de katheder, waar hij In een vurig betoog geen letter heel liet van dit rapport, waaraan sinds 1972 gewerkt Is. In een razend tempo, struikelend over woorden en zinnen (Van Mar le: "Ik was bij punt zeventien nog bezig punt drie te noteren) liet Weber geen twijfel bestaan over de overbodigheid van dit rapport. In het kort kwam zijn kritiek er op neer, dat een miljoen leden niet de dupe mogen worden van bepa lingen, die slechts op ruim vijfdui zend eerste elftalspelers van toe passing zijn. Vooral onderscheid tussen actieve en niet-actieve ama teurs (bestuursleden, red) vond Weber uit den boze. Gedurende de discussie bleek echter dat een aantal nuanceringen niet vermeld stond in dit rapport. Ondanks po gingen van voorzitter Van Marle om een stemming te forceren over de scheiding actieve en niet-actie ve amateurs (Van Marle: "We moe ten de studiecommissie een rich ting aanwijzen") besloot de verga dering tenslotte het rapport op nieuw te laten bezien door de studiecommissie en op de zo lang zamerhand bekende buitengewone vergadering opnieuw aan de orde te stellen. Een verstandige beslis sing gezien de onvolledigheid met o.a. het punt speler/trainer en op sommige punten de aangevallen Dries Weber liet geen letter heel van het rapport bepalingen. Bijna De Inmiddels murw gediscus sieerde vergadering zou op de valreep, mede door de vergader techniek van Van Marle, bijna nog in de fout gaan. Door de wijziging van het competitiereglement, die door Van Marle er snel "doorheen gehamerd" werd, ontstond de mo gelijkheid om eerste elftalspelers in de laatste maanden van de competitie In een lager elftal te laten uitkomen. De voorzitter van Rijswijk, G. J. B. Weber, wees de vergadering ech ter net op tijd op deze mogelijk heid tot competitiebeinvloeding, waarna ook dit punt naar de bui tengewone vergadering werd ver- Toch was er op deze marathonver gadering die van elf uur 's mor gens tot half zes 's avonds duurde, wat "nieuws" te beluisteren. Zo zal in januari worden begonnen met de bouw van een zwembad in Sportcentrum te Zeist en zal rende dit seizoen het van de KNVB worden ven, welk gebeuren „opge zal worden door radio en Daarnaast zullen op de vergadering de kandidaten het voorzitterschap van het bestuur worden voorgesteld. Meuleman treedt af) en zullen nenkort de resultaten bekend den van de enquete over de we opzet van het bekervoetbal. Tot slot stelde G. J. B. Weber voor om de twee ton, die spaard is op de post enquete, goede te laten komen aan recreatieve jeugdvoetbal, wat zitter Van Marle aan de de commissie voor zou leggen, eindigde een lange die waarschijnlijk een nog vervolg zal krijgen in januari, de meeste afgevaardigden lang niet uitgesproken zijn over nu opgeschoven agendapunten. BAS GROOT Ton Zwikstra stalde sancties in het vooruitzicht. Zeven clubs hadden voor de vastgestelde datum geen „staten" ingezonden die nodig zijn voor verdeling van toto/lottogelden. „Die zeven krijgen tot 1 december de tijd. Daarna vallen zij in de categorie van de best draaiende clubs die een bijzonder lage uitkering ontvangen. Wie niet voor 1 december inzendt, valt ook buiten de tweede verdeling". Namen van de drie ere- en vier eerste divisieclubs wilde Zwikstra niet noemen. ZEIST Per reglements wijziging werd in de vorige vergadering betaald voet bal bepaald dat actieve spelers en oefenmeesters geen zitting kunnen heb ben in het (nieuwe) be stuur. Voor Dé Stoop aan leiding om een vinnig pro test aan te tekenen tegen de benoeming van George Knobel in het nieuwe be stuur. „Hij is trainer van MW en zit er dus tegen de reglementen in", aldus de voorzitter van FC Am sterdam. Stoop citeerde een recent inter view met Barry Hulshoff (speler van MVV) die Knobel „een uitste kende trainer" noemde. Stoop: „Er zijn overigens twee mogelijkheden. Knobel is oefenmeester en mag dus niet in het bestuur zitten of MW is in overtreding omdat het gebruik maakt van een oefenmees ter zonder licentie". Knobel heeft namelijk voor dit seizoen geen licentie aangevraagd omdat hij bij MW te boek staat als technisch adviseur, welke kwalificatie Stoop onjuist achtte, want hij bleef bij zijn aanduiding oefenmeester. Voorts achtte Stoop het verkeerd dat van een organisatie twee per sonen in het bestuur zitting heb ben, mr. Max Tripels, voorzitter van MW, en George Knobel. Hij wenste een reglementswijziging die voorziet in het voorkomen dat twee personen van één organisatie bestuurslid kunnen zijn. Overigens blijken de reglementen van het betaald voetbal verre van waterdicht. Elke vergadering weer worden er wijzigingen aange bracht, die ook weer niet afdoende blijken. Zo werd ter vergadering ten aanzien van (weer) een regle mentswijziging opgemerkt dat de redactie zodanig is dat voor een amateurspeler in een betaald voet balclub die in het eerste team van een amateurvereniging gaat spelen tweemaal een vergoeding ge vraagd zou kunnen worden. Een terechte opmerking. Allerwegen werd dan ook in de zaal geknikt maar Hogewoning interpreteerde het anders en zo bleef de „opmer ker" de enige tegenstemmer. Ho gewoning had, bij gebrek aan te genspel en laksheid van de afge vaardigden, bij wie de spelers zich opvallend actief toonden, weer eens gewonnen. Onderzoek? Hij deed dat ook in de „zaak"-Kno- bel". Jaap van der Leek, secreta ris-generaal van de vereniging van oefenmeesters, baseerde zijn plei dooi op: „Als een groep het recht bezit een vertegenwoordiger aan te wijzen, wordt de beste geno men. Stoop moet maar bewijzen dat Knobel oefenmeester bij MW is en als hij dat niet kan, moet hij zijn mond houden". Het werd een enigszins vervelende discussie waarbij Van der Leek, overigens zwak optredend, Stoop verweet een persoonlijke rancune te hante ren. Stoop reageerde met: „Van der Leek mag hier helemaal niet het woord voeren want hij is geen lid van het parlement". Stoop ver weet Hogewoning later ook dat Vilé (FBO) om dezelfde reden het woord niet had mogen voeren, bijgevallen door Nijland (FC Twen te). Maar Hogewoning wrong zich er, als altijd, uit door te wijzen op bijzondere omstandigheden. Een aantal afgevaardigden steunde met applaus Stoop toen hij vol hield: „Als hij wel een licentie heeft, mag Knobel daar niet zit ten". Het bleef bij het applaus. Hogewoning: „Mij Is verzekerd dat Knobel, zodra hij achter deze tafel zou gaan zitten, voldoet aan de voorwaarden. Als blijkt dat hij Inderdaad actief oefenmeester Is, zullen we een onderzoek Instel len. Ik heb van Tripels begrepen dat Knobel, zodra hij In discussie zou komen, de banden met MW zal verbreken". Het bezwaar „twee van één organi satie" zal in het bestuur besproken worden. Helemaal ondiscutabel lijkt deze affaire evenwel niet want naar verluidt zal Knobel inderdaad zijn banden met MW verbreken. Mond open De spelers en oefenmeesters, voor het eerst met spreekrecht in de vergadering, roerden zich bij de herbenoeming van financiële- en tuchtcommissie. Brouwer (trainer Willem II) stelde dat zijn organisa tie geen kandidaten had kunnen opvoeren, omdat daartoe tevoren geen mogelijkheid was geweest. Spelers noch trainers waren tevo ren immers „mondig". Rob Bian- chi (speler FC Amsterdam) ver zocht de financiële commissie uit te breiden met een lid, een speler, „al is het maar als bijzitter". Brou wer had zelfs een kandidaat voor de tuchtcommissie maar Hogewo ning conformeerde zich, terecht, aan de reglementen zodat tegen kandidaten eerst volgend jaar ge steld kunnen worden. Drs, C. van Rijn. H. Hut en mr. B. v. Vloten werden herkozen in de financiële commissie en mr. J. M. L. Pompe, drs. J. A. Brons en J. G. Wille in de tuchtcommissie. Met de spelers en oefenmeesters lijkt het parlement toch voor meer tegenwicht te gaan zorgen. Ze deden tenminste hun mond open wat tot nu toe leek voorbehouden voor de „vaste sprekers". Oeki Hoekema (FC Den Haag) merkte op dat op de brief die destijds namens de spelers van FC Den Haag naar alle clubs was verzonden en waarop vele positie ve reacties waren ontvangen inza ke „de bezwaren tegen het sys teem van gele en rode kaarten" George Knobel en Willy Brokamp, de verloren zoon van MVV die terugkeerde. Voor Knobel is zijn uitrusting een trainingspak, voor Dé Stoop is het een trainerspak. Vier leden van het bestuur betaald voetbal namen afscheid. Hogewoning dankte Henk Zon „omdat je voltreffers kon plaatsen met, wat ik noem, macabere humor". Mr. Kernkamp werd gepre zen voor zijn genuanceerde benadering van problemen, Evert van Amerongen werd gekenschetst als de „diepgraver" die altijd nog wel iets te berde bracht als men meende alles uitputtend te hebben behandeld. Dé Stoop, die zijn zetel al ter beschikking had gesteld en derhalve in de zaal vertoefde, werd getypeerd met hetgeen Arie Ligthart (voorzitter AZ'67) over hem had gezegd: „Je bent een alleenvlieger". Hogewoning haakte daarop in met „maar je kon je toch schikken in de wensen van het collectief en je demonstreerde soms een verrassende originaliteit in je oplossingen van problemen". Nadat het drietal vanachter de bestuurstafel was verdwenen namen de nieuw gekozenen Herman Choufoer, Leo van der Kroft, Martin Snoeck en George Knobel hun zetels in. nimmer in het bestuur van de sectie was behandeld. Thomas (speler Wageningen) merkte, te recht, op dat de zaterdag niet altijd de geschiktste dag is om te verga deren. Hogewoning: „Hebben we aan ge dacht, we zullen wellicht naar de maandag moeten, want spelers hebben op zaterdag dikwijls ande re verplichtingen". Meutstege (Sparta) vond dat reglementswijzi gingen wel ietwat snel aangenomen niet hadden Hogewoning zal er in het aandacht aan schenken. Zoals ook in overweging zal nemen suggestie van Jaap van z (Ajax) om geen actieve spelers oefenmeesters in commissies ting te laten nemen. (Van onze sportredactie) ZEIST FC Amsterdam (Dé Stoop) had in een gesteld dat in verband met het toernooi om wereldkampioenschap voetbal in 1978 een maanden niet gespeeld kan worden in waardoor sprake is van „onvrijwillige van spelers en oefenmeesters. Stoop wilde een beroep doen op de bedrijfsvereniging om te springen". VVCS en WON (resp. spelers- en oefenmeesterorganisatie) geerden ter vergadering met een brief waarin werd gezegd deze situatie zich ook in 1974 had voorgedaan, waarbij dat geen beroep kon worden gedaan op uitkeringen sociale verzekeringen en dat de regels sindsdien niet zijn derd. Mr. Eric Vilé, voorzitter FBO (clubs) merkte op dat oplossing van dit probleem een zaak is van de satie die zich daarmee dan ook bezig houdt. Groeneveld merkte nog op: „Elke club heeft toch dezelfde inkomsten competitie- en bekerwedstrijden al is het in korter bestek. Of FC Amsterdam na de competitie zulke aanbiedingen om te spelen dat die onmisbaar zijn?". Stoop kreeg geen bijval. Charter Baijens, de afgevaardigde van NAC. stelde de vraag waarom de kwalificatie-interland IJsland—Nederland nog duurder was ge weest dan het zijns inziens al dure toernooi om het Europees voetbalkampioenschap in Joego- Slavië. Ton Zwikstra, de penning meester betaald voetbal, gaf het opzienbarende antwoord: „Voor IJsland—Nederland is gebruik gemaakt van een chartervliegtuig terwijl we normaal met lijnvliegtuigen reizen". Er volgde een homerisch gelach maar niemand maakte de toch zinnige opmer king dat charters goedkoper zijn dan lijntoestellen. Het zwijgzame parlement liet het er maar bij. Sancties •V

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20