Éénling Hans van Helden iedereen de baas iesland verspeelt voor tweede keer IJsselcup si WU STRIJDT @P> TWEE FRONTEN Friese trainer neemt ontslag »e vijftigers Vierkamp sVANCME JiNSTRA ZIJDELINGS LEIDSE COURANT r DEVENTER Hans van Helden voert op twee fronten strijd om zo snel mogelijk weer van alle voordelen van de kernploeg te kunnen genieten. Het ene deel van die strijd speelt zich op het Ijs at voor de ogen van het Nederlandse publiek. Zaterdag tij dens de strijd om de IJsselcup In Deventer, reed de nationale kam pioen een sterke sprint (41.18) en imponeerde hij op de 1500 meter, die hij ondanks de slechte weersomstan digheden voltooide in 2.04.02. Een tijd, die op één lijn kan worden ge steld met zijn 2.01.29 van vorig |aar, toen het IJsselcuptoernooi onder ideale omstandigheden werd verre den. De aanwezige leden van de kernploeg van Tjaart Kloosterboer en Egbert van 't Oever bleven duidelijk achter. „Ze moeten er nu al rekening mee houden, dat ik terugkeer in de kernploeg. Waarom dan nu niet die zaak geregeld? Het is immers slechts een kwestie van schaatsen", aldus Hans van Helden, die het tweede deel van zijn strijd door de Sneker advocaat mr. A. van der Werf laat voeren. Het bestuur van de KNSB is onder meer ge vraagd Van Helden met onmiddellijke ingang weer op te nemen in de kernploeg. Als de schaatsbond die medewerking niet verleent, dan hangt de KNSB opnieuw een kort geding van een topschaatser boven het hoofd. Twee jaar geleden won Sippy Tigchelaar, op dat moment ook Nederlands kampioene, een kort geding om tot de nationale titelstrijd te worden toegelaten. De naam van Hans van Helden ontbreekt in de voorlopige ploeg van Kloosterboer en Van 't Oever omdat hij niet wilde meedoen aan de krachttraining, die in het trainingsprogramma was opgenomen. Van Helden stapte uit de kernploeg met de toezegging dat hij alle mede werking zou krijgen om zich als eenling op het internationale seizoen voor te bereiden. Maar de Brabander, die al jaren geleden in Friesland is neergestreken, vindt die toezegging ongeloof: waardig nu Peter de Groot, het lid van de landelijke technische commissie, die zich spe ciaal met de lange baan heren bezig houdt, aktie voert om Van Helden's trainingsmogelijk heden te beperken tot de ijspiste van Thialf in Heerenveen en hem niet toe te laten tot trai ningswedstrijden van de voorlopige kernploeg. Kloosterboer daarover: „Maar dat betekent niet dat Hans geboycot wordt. Hij bereidt zich buiten de kernploeg voor op het seizoen, kan dan natuurlijk ook niet aan onze trainingswedstrij den meedoen, maar heeft wel de toezegging dat hij in alle selectiewedstrijden kan uitkomen. Daar kan geen enkele onduidelijkheid over zijn. Het zou uit sportief oogpunt trouwens toch ook te gek zijn als wij Hans niet mee lieten doen". Realistisch Maar Hans van Helden vindt dat de KNSB-lel- ders nu al de situatie realistisch onder ogen moeten zien. „De manier waarop ik mi] op het schaatsseizoen heb kunnen voorbereiden, vond ik ideaal. Ik heb het Idee, dat ik er op dit moment ook beter voorsta dan vorig |aar. Op de 1500 meter heb ik mij in de laatste ronde nog Ingehouden, zodat Ik niet te leeg over de streep kwam", aldus de winnaar van het officieuze eindklassement van de IJssel cup, die zijn medische begeleiding In de aan loop naar het seizoen van dokter Lap uit Rotterdam heeft gekregen en de technische bijstand van de trainer van het gewest Fries land, Roelof Steenbeek. „Mijn afwezigheid in de kernploeg heeft echter wel voor spanningen gezorgd", aldus Van Hel den. „Dat hindert niet alleen mij, maar ook de jongens in de kernploeg. Daarom geloof ik ook dat Hilbert v.d. Duin op de 500 meter is gevallen. Hij moest zich voor Kloosterboer en Van 't Oever waarmaken en als het kon sneller rijden dan ik. Dan zou het toch veel beter zijn om als er nog problemen zijn, die nu al op te lossen, want terug in de kernploeg kom ik toch wel. Maar als ik na al die selectiewedstrij den mijn plaatsje pas terug krijg, is die span ning natuurlijk nog volop aanwezig". Kloosterboer hoeft wat Van Helden betreft niet bang te zijn dat een versnelde terugkeer tot problemen zal leiden. „Ik heb jarenlang in de kernploeg gezeten en moeilijkheden heeft dat niet opgeleverd. Ik wil alleen mijn mond niet houden als ik ergens anders over denk". Tjaart Kloosterboer is trouwens helemaal niet bang voor die terugkeer. „Ik heb ook nooit ontkend dat Hans er niet bij hoort. Maar hij zal zich natuurlijk wel moeten onderwerpen a het ploegenreglement". Dat reglement kreeg mr. A. van der Werf, de raadsman van Hans van Helden, als bijlage bij de reactie op de brief, waarin met een kort geding werd gedreigd. De KNSB lijkt voorlopig niet van plan aan de eisen van Van Helden tegemoet te komen. Gewezen is op de voorkeur van de schaatser zich op zijn eigen wijze voor te bereiden op de grote toernooien en zijn volle instemming bij de procedure, die werd afgesproken voor toelating tot drie wedstrijden. "heiling wint schetj w tsmarathon lijkhq. Co Glllng, vorig seizoen ivolste marathonschaat- enmJi zaterdag op het kunstijs n hoath zijn eerste marathon- n timing van dit seizoen be- n de derde van de serie <ip den om de KNSB-cup ver- topfj Jan Kroon en Wlm Wes- In de eindsprint. Het drie- 3.50(een ronde voorsprong op r96. tan het veld. ,ks'ronden voor het einde luk- jitlooppoging van Giling, n Westerveld. In de slotfa- ^^erden Rien de Roon, Jaap li en Marcel Pennings nog ide achterstand goed te „maar daarin slaagden zij B is: 1. Co Giling (Warmenhul- j ronden in 1 uur, 4 minuten Jcenden, 2. Jan Kroon (Ouder- $Wim Westerveld (Eemnes). op ae: 4 Rlen de Roon (Oud-Beijer- alaap Jonkman (Bovenkarspel). ie wedstrijden is: 1. De *1. 2 punten. 2. Giling 42, 1 Van den Berg 31 punten, 4. punten. 5. Hoekstra en Krui- lunten. - Op zaterdag en zon-- en 18 december zullen •chaatsfenomenen elkaar Deventer ijsbaan ontmoe- een grote vierkamp. Samen i honderd jaar. Elk draagt it totaal de helft bij. Het zijn ran den Berg, elfstedenwin- an 1956 en Franz Krlenbühl, aar nog deelnemer aan het ie» kampioenschap. Jeen n Berg Is nog steeds actief 'athonwedstrijden. iderlands-Zwitserse confron- begint zaterdagmorgen met J meter, 's Middags volgt om 'l»ur of twee de 5000 meter, ^gmorgen is de 1500 meter e beurt, terwijl zondagmid- 0 ontmoeting wordt afgeslo- it de 10.000 meter. "onze sportredactie) 9JRENVEEN - Feenstra hc„.. r na het gelijke spel vrljdag- 1 m tegen Do Bisschop (7-7) alljk gerevancheerd op het dsspaarbankteam uit Gronln- In Heerenveen werd het een 0 overwinning van maar liefst voor Feenstra. De periode den waren 4-2, 3-0 en 4-0. Met 1 uitslag ziet de stand in de onale competitie er als volgt 1' Tilburg Trappers 3-6; 2. osspaarbankteam 3-4; 3. De chop 2-3; 4. Feenstra 3-3; 5. 1 Intervam 2-0; 6. Nationale planden 3-0. h Helden in actie op de 1500 meter, die hij ondanks de slechte weersomstandig- ju afleggen in de uitstekende tijd van 2.04.02. roen >orde g Hetge Paul n n in de (Van onze verslaggever) Van Helden zelf ontkende echter dat het er bij de strijd om de IJsselcup voor hem alleen maar om ging zich waar te maken. „Na tuurlijk wilde ik met goede tijden voor de dag komen. Maar in de allereerste plaats heb ik technisch goed willen rijden. En dat is mij uitstekend gelukt. Daarom ben ik ook dik tevreden". Dat het verschrikkelijk gevaarlijk is de prestaties in het IJsselcuptoer nooi als graadmeter te beschou wen, werd vorig jaar nog eens op pijnlijke wijze duidelijk. Hans van Helden en Piet Kleine zorgden voor een supersnelle strijd op de 1500 meter, waarbij de eindtijd dicht in de buurt van de twee minuten bleef. Maar een paar we ken later kreeg de Nederlandse ploeg een dik pak slaag in de landenwedstrijd tegen de Noren. Zaterdag heeft Van Helden in ieder geval dubbel en dwars bewezen dat hij zijn plaats aan de nationale top nog niet wil inleveren. Van de kernploegleden, die aan de start kwamen (Piet Kleine. Jan Boere en Yep Kramer waren in hun gewest en niet geselecteerd) kwam Frits Schalij uitstekend voor de dag. De 20-jarige Weesper reed een goede sprint (41.91) en bleef op de 1500 meter het dichtst bij de 2.04.02 van Van Helden (2.06.58). Hilbert v.jJ. Tjaart Kloosterboer: „Hans van Helden wordt niet geboycot". Joke van Rijssel lacht. Zij werd eerste op de 1500 meter (vandaar de medaille), tweede op de 500 meter en won daardoor de IJsselcup bij de dames. Duin was ruim een seconde lang zamer (2.07.61), maar revancheer de zich daarmee redelijk voor zijn val op de 500 meter. Tentamen Hot Is trouwens de vraag of de nummer drie bij de wereldkam pioenschappen junioren zich dit seizoen Internationaal kan mani festeren. Hij is aan zijn laatste |aar Pedagogische Academie be gonnen en moet door een belang rijk tentamen al de landenwed strijd tegen de Noren laten schie ten. Voor het eindexamen heeft de Fries uitstel aangevraagd, maar wordt dat niet verleend, dan zal de studie het schaatsen voorlopig ver dringen. Bij Jan Derksen viel zijn behoorlijke sprint op (42.23). maar of hij en Klaas Vriend eindelijk, gaan doorbreken zou pas over een paar weken duidelijk kunnen wor den. Imponeerde bij de all-rounders Van Helden, bij de sprinters nam Jos Valentijn die rol voor zijn reke ning. De 40.52 op de 500 meter was gezien de weersomstandighe den een internationale topper. Wim Voorneveld (21) uit Tienho ven, die een plaats in de jeugd- kernploeg heeft gekregen, zorgde met 41.10 voor de tweede tijd. Sprinttrainer Henk Gemser kijkt al belangstellend naar hem uit, want „Wim is geen all-rounder, maar een echte sprinter". De IJsselcup bij de dames, die in Deventer een invita- tietoernooi reden, werd ge wonnen door Joke van Rijs sel, die tweede werd op de 500 meter (45.78) en de 1500 meter in een goede tijd van 2.20.86 won. Haits- ke Valentijn-Pijlman werd tweede dankzij haar uitste kende sprint (44.85), terwijl Sophie Westenbroek derde werd en daarmee aantoon de dat zij ook dit seizoen weer wil proberen een plaatsje in de definitieve kernploeg te veroveren. An nie Borckink en Sijtje van der Lende vonden in het koude, stormachtige en nat te IJsselstadion kennelijk niet de motivatie om snel over het ijs te gaan. Vriend in Alkmaar beste all-rounder ALKMAAR Klaas Vriend heeft zich tijdens selectiewedstrijden van verschillende kernploegleden op de kunstijsbaan van Alkmaar de beste all-rounder getoond. Hij won de 500 meter in 41,4 seconden en de 5000 meter in 7.47,6. Jan Derksen werd tweede met respectievelijk 42,0 en 7.50,0. Ineke Pepping zegevierde bij de dames zowel op de 500 meter (46,3) als de 1000 meter (1.36,5). Zij werd echter wel overtroffen door de B-juniore Coby Bor st, die in aparte wedstrijden 1.35,3 op de 1000 meter liet afdrukken nadat ze de sprint al had gewonnen in 46,5. (Van onze sportredactie) DEVENTER Roelof Steenbeek, de trainer van de Friese herenselectie, die zaterdag bij de IJsselcup-wedstrijden In Deventer de tweede plaats behaalde, heeft zaterdag avond zijn functie neergelegd. Tot deze stap kwam de gedurende tweeëneenhalf Jaar als trainer van de Friese selectie werkzame Steenbeek, na perikelen met het bestuur van het gewest Friesland. Dat had hem verboden zaterdag een zwarte band te dragen als ondersteuning van de actie van de Nederlandse schaatstrainersver- eniging. Zoals bekend had deze haar leden verzocht op deze wijze hun afkeuring te laten blijken met de benoeming van Tjaart Kloosterboer als supervisor bij de heren kernploeg. Ik mocht zaterdag geen zwarte band dragen, anders zou ik de laan worden uitgestuurd. Ik heb hem dan ook niet gedragen, maar ik kan me niet langer verenigen met de gang van zaken. Het gewest heeft duidelijk laten blijken achter het KNSB-beleid te staan. Maar in die dictatuur voel ik me niet meer thuis", aldus Steenbeek, die zich weet gesteund door de gewestelijke technische commissie. DEVENTER - Sinds 1971 wordt de strijd om de IJs selcup, waarmee in het IJsselstadion van Deventer het schaatsseizoen offi cieel wordt geopend, be heerst door het gewest Friesland. Alleen in 1974 slaagde Drente erin die su prematie even te doorbre ken. Zaterdag ging de IJs selcup opnieuw aan de neus van de Friezen voor bij. Met miniem verschil werden de favorieten door het gewest Noord-Holland- Utrecht verslagen. KNvJÏ In het persoonlijk klassement was Hans van Helden onaantastbaar. „Maar Hans probeert bij Iedere confrontatie met de kernploeg kei hard te rijden", meent Tjaart Kloosterboer, de opvolger van Leen Pfrommer. „Bovendien profi teerde Hans van de erg wisselende omstandigheden. Toen hij de rit over de 1500 meter reed, was de baan net gedweild en kon er nog goed worden gegleden. Maar dat neemt natuurlijk niet weg dat hij verschrikkelijk snel ging". PAGINA 13 - Tegenspel Democratisering was een van de voorwaarden die in het rapport Christiaanse werden gesteld ten aan zien van het betaald voet bal. Met het nieuwe be stuur van de sectie met een vertegenwoordiger van de spelers, Martin Snoeck, en een van de oefenmeester, George Knobel en het wijzigen van het „parlement" is daaraan voldaan, hoewel de minister spreekt van een bescheiden begin in zake de medezeggen schap. De nabije toekomst zal moeten leren in welke mate de nieuwe bestuur sleden en zij die in de vergadering als vertegen woordigers aanwezig zijn wijziging kunnen brengen in de tot nu toe gevolgde bestuurstaktiek, die. wordt bepaald door voorzitter mr. Jacques Hogewoning, terzijde gestaan door pen ningmeester Ton Zwikstra. Een sterk tweetal, dat zo sterk kan zijn omdat het weinig tegenspel krijgt. Vooral de voorzitter lijkt met een stortvloed van toch zorgvuldig gekozen woorden voor velen te onbegrijpelijk om alsnog in tweede instantie te wor den „bestreden". Het lijkt echter dat vooral de spe lersafgevaardigden, zodra zij enigszins zijn inge werkt, voor meer tegen wicht zullen gaan zorgen dan ooit tevoren uit de vergadering is gekomen. Ongelooflijk Bij een bespreking die mr. Hogewoning vorige week woensdag met de demis sionaire ministers Duisen- berg (financiën) en Van Doorn (CRM) heeft gehad, is het succes geboekt dat subsidiëring van de be drijfstak betaald voetbal halverwege volgend jaar zeker lijkt. Per 1 maart moet de minister door een stuurgroep het voorstel daartoe hebben bereikt. Er staan echter twee „zware" voorwaarden tegenover: de clubs moeten hun boe ken ter beschikking stellen en er zal een aantal clubs moeten verdwijnen. Het eerste is voor velen niet onoverkomelijk, het twee de druist volkomen in te gen de opstelling van (destijds) bestuur en (nog) clubs. Dat Hogewoning in zijn kwaliteit van voorzitter deze ruil heeft aangegaan en zaterdag ter vergade ring niet om nadere inlich tingen werd gevraagd moeten de clubs met de grootste schuld weg of de clubs die zo weinig toe schouwers trekken dat het begrip passieve recreatie geweld wordt aangedaan is ongelooflijk. Crisis Na het plotselinge ontslag dat Van der Molen en Beugels bij de wielerbond aanboden, volgde ook dat van voorzitter Van Balle- goyen de Jong tegen wie het duo Beugels-v.d. Mo len de grootste bezwaren had. De weg voor een op lossing was vrij. Maar mr. Van Ballegoyen de Jong bleek, later, wel bestuur slid te blijven. Jammer Het kunstrijevenement dat de afgelopen week in De Uithof plaats vond, heeft niet die belangstelling on dervonden die verwacht mocht worden gezien de kwaliteit het beste dat op dit moment beschik baar is van het „veld". Zaterdag en zondag was de belangstelling zeer be hoorlijk, hoewel in de kun- strijstad Den Haag in het verleden altijd in voor een topper op dit gebied het bordje uitverkocht niet zou hebben misstaan. De moeilijke bereikbaar heid van De Uithof, het gebrek aan parkeerruimte en wellicht ook de prijzen 12,50 op de laatste da gen) waren fnuikend, vooral door het slechte weer. Men gaat nu een maal niet met het open baar venroer als het eind punt te ver van de plaats van handeling ligt. Jam mer, dat aan deze klacht, die reeds lang is geuit, nog niet kon worden tege moet gekomen van ge meentelijke zijde. Het heeft ongetwijfeld het be zoek beïnvloed.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13