Spel 2 Den Haag: WÊm één: grote droefheid Hogewoning ruilt clubs lateurclubs vroeg uit bekertoernooi tegen kans op subsidie JIINALE INZET VOOR MAXIMAAL RENDEMENT ONMOGELIJK IN GESPREK MET MINISTER: ,,r„ MAANDAG 21 NOVEMBER 1977 i m ARNHEM - FC Den Haag, wat nu? Manger Fred van Hal glimlachte gistermid dag toen hem deze vraag werd gesteld na afloop van de ontluistering in Arnhem, waar FC Den Haag door ere-divisiedebutant Vitesse niet alleen werd verslagen, maar zelfs werd vernederd. Met 3-0 werd de Haagse profclub uit het evenement gestoten dat dit seizoen nog enigszins had kunnen oppoetsen: de KNVB-be- kerstrijd. Van Hal ant woordde niet op de vraag hoe het nu verder moet met zijn en Den Haags enige voetbalclub. Sim pelweg waarschijnlijk om dat hij het ook niet (meer) weet. Want wat te zeggen als een gezelschap van goed tot zeer goed betaal de zich profvoetballers noemende heren het niet eens op kan brengen om iets voor hun salaris terug te doen, laat staan om hun bést te doen. Want dat was gisteren in een drui lerig Arnhem op een hele enke le uitzondering na gebeurde. Als een stelletje verdwaalde ker misklanten trachtten de spelers van FC Den Haag hun nummertje voor het voetlicht te brengen, maar zelfs ook maar de wil om er nog iets van te maken ontbrak. En dan maar klagen over een trainer die het niet goed doet. Want dat is wel de makkelijkste manier om je slechte prestaties nog enigszins verklaarbaar te maken. Wel, gisteren is èén ding zonne klaar geworden in de regen op Monnikenhuizen in Arnhem, iets dat trouwens in de competitie ook al enige keren aan het licht was gekomen: trainer Anton Malatinsky mag dan soms wat merkwaardig ogende taktische foefjes etaleren, de hoofdoorzaak van het falen ligt toch voor zeker negentig procent bij de spelers zelf. Het is nog steeds een gouden wet in de sportwereld dat een begeleider of een trainer tot aan het moment dat de spelers het veld betreden enige invloed kan uitoefenen op het ge beuren, zodra het fluitsignaal heeft geklonken moet hij het aan zijn pupillen overlaten. Waarbij hij hoogstens een kleine correctie kan aanbrengen door wissels met een zekere opdracht of een babbel in de pauze. Voor de rest is hij ge doemd om toe te zien. Welnu, wat Malatinsky gisteren in het duel met Vitesse voor zijn ogen zag ontrol len stemde tot grote droefheid. Eén van de best gesubsidieerde betaalde voetbalploegen van ons land acteerde op een niveau waar voor een aanzienlijk minder be gunstigde club zich diep zou scha men. Alsof het een vriendschappe lijk partijtje betrof en er geen grote belangen op het spel stonden wen sten elf profvoetballers met mini male inspanning maximaal rende ment te bewerkstelligen. Te laken En dat was juist tegen een ploeg als Vitesse, dat zich nota bene veel minder aan de bekerstrijd gelegen had willen laten liggen (handhaving in de eredivisie is een veel belangrijker opgave) een te laken instelling. Want wat een veel minder kapitaalkrachtige for matie kan klaar spelen met een fikse portie inzet bewezen de Arn hemmers. Waarbij FC Den Haag louter stil stand in de linies viel waar te nemen kon men bij de opponent beweging signaleren. En dat is bepalend in het huidige voetbal, iets dat de spelers van FC Den Haag kennelijk nog (weer) moet worden bijgebracht. Op een ma nier die de toeschouwers soms van afgrijzen de ogen maar even deed sluiten wenste FC Den Haag het karwei tot een goed einde te brengen, iets dat na zes minuten al een schier hopeloze opgave werd. Want toen maakte doelman Galjé (al weken ten prooi aan een forse inzinking) zijn eerste taxatie fout die nota bene Vitesse's laatste man Dick Mulderij de eerste treffer opleverde. Ook bij het tweede Arn hemse doelpunt ging de Haagse doelman niet vrijuit. Hij tastte mis bij een vrije trap van Meijers van links, waarna de bal via de paal én Henk Bosveld in het net plofte. Dieptepunten Tussen die twee naar Arnhemse maatstaven gemeten hoogtepun ten speelden zich louter Haagse dieptepunten af. FC Den Haags „smaakmaker" Lex Schoenmaker werd keer op keer door directe opponent Bosveld voor joker ge zet tot groot vermaak van het publiek, maar demoraliserend voor de ploeg van Malatinsky, die beter Kila of Albertsen met de bewaking van de oude strateeg had kunnen belasten. Maar ook na de openingsfase volg de die wijziging niet, zodat FC Den Haag daarmee zijn eigen aanval bleef ontkrachten en Bosveld zijn lepe passjes kon blijven rond strooien. Een weinig gelukkige greep van Malatinsky die evenwel weinig alternatieven achter de hand heeft voor enige falende spe lers van zijn ploeg. De basis van FC Den Haag is zo klein dat elke gisteren in actie gekomen speler al vantevoren weet dat hij toch wel in de ploeg staat bij gebrek aan beter. Dat is een weinig ideale situatie voor een trainer. De zoals ze dat zo fraai noemen te genwoordig motivatie staat dan al snel op een laag pitje. Het lijkt wenselijk dat de leiding van FC Den Haag zich eens gaat bekom meren om versterking van de se lectie, hoewel voorkomen dient te worden dat er wanhoopsaankopen worden gedaan. Want daar is nie mand bij gebaat, het kan een hoop geld kosten en het effect kan op de wat langere termijn nihil zijn. En daar zal toch ook op moeten worden gelet. Alle opzichten Maar even terug naar de wed strijd van gisteren. Vitesse („De spelers hebben erg rustig naar dit duel toegeleefd, zij vinden de competitie belangrijker", aldus trainer Henk Wullems) bleef in alle opzichten werklust, vin dingrijkheid, ploegverband, noem maar op beter dan het zonder W - - WÊÊÈkêtÊt 1MWI 1W«.. „erd )pte de bal tegen de lat waarna Mansveld (midden) scoorde. - - N v van BW werd pas laat gebroken door FeyenoorS. Toen werd het dan ook 3—0, waarvan dit de derde treffer is. Best (rechts op de Jte de bal teaen de lat waarna Mansveld (midden! snnnrde W3 Eerder dan in voorgaande bekertoer- n de amateurclubs uitgeschakeld. Zowel IJssel- ils, het stuntteam van vorige edities, als BW, 30V0 werden het afgelopen weekeinde uit het lespeeld. ïW 3—0: Pas ver in helft heeft Feyenoord men nemen van het ledigende BW. Tot de de Bossche amateurs In de eerste drie kwar- reytel een strafschop handsbal van Huiskes schieten. Feye- it in de tweede helft ler een strafschop ne- scoorde en bracht 'P 2-,0 omdat Best na uur had gedoelpunt, die na een knie-ope- 9t laatste half uur zijn ikte, richtte zijn straf- icht dat doelman Spie- idden. Mansveld zorg- lerde Rotterdamse tref- riode, dat BW bijzon- ider druk stond. l. Best 1-0, 75. Notten 2-0, 77. Mansveld 3-0. ir: Van Swieten. Toe- ZEND?00' }|")[dam 0-3: DOVO heeft eilijk te bespelen veld n ar partij gegeven aan BH De zaterdagamateurs HHih in de eerste helft HHt ambitieus voetbal. In ■■helft echter waren de ^^Bemi-profs duidelijk be- 7"J -1 Brinkman nam Veen- rstréj-,,-. dam kort na de rust een voor sprong. Rini Navest en Gerard Schenkel hadden in het begin van de tweede helft de gelegenheid de Veenendaalse ploeg naast de Gro ningers te brengen. Zij gebruikten die kansen echter niet. Het tweede Veendamse doelpunt, een kwartier voor tijd, was de nekslag voor DOVO. De treffer van Joop Molendijk werd door de ama teurs fel aangevochten. De Vee- nendalers waren van mening dat de bal, toen de vrije trap werd genomen, niet stil lag. Scheids rechter Bakker deelde de bezwa ren niet, 2-0 dus. Kort voor tijd zorgde Henk Lodenstein voor de eindstand 3-0. Scoreverloop: 49. Brinkman 0-1, 75. Molendijk 0-2. 87. Lodenstein 0-3. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 1200. IJsselmeervogelt-FC Groningen 1-3: IJsselmeervogels is er niet in geslaagd, evenals enkele jaren ge leden, Groningen uit de bekerstrijd te spelen. De zaterdagamateurs' hebben het FC Groningen echter wel moeilijk gemaakt in Spaken burg. De vroege treffer van de gebles seerde Henk de Graaf na een vloeiende combinatie met Jaan de Graaf bepaalde het spel van de IJsselmeervogels. De amateurkam- enige overtuiging opererende FC Den Haag (dat zich nota bene op verzoek van een aantal spelers speciaal een dag had voorbereid op Papendal), dat de manco's zag onderstreept door een derde Arn hemse treffer, van Bursac. Pas toen kwam FC Den Haag iet wat los, maar het gat was al gesla gen en de toen geëtaleerde inzet was verspilde moeite. Het is te hopen dat er deze week enige bezinning ontstaat bij de spelers van FC Den Haag, zodat er van Nico Jansen speelde na vijf maanden het laatste half uur tegen BW. pioen trok zich na deze treffer ver Houtman kopte over. Vlak voor de terug. Groningen kreeg in de eer- rust viel in feite de hélft, ondanks elf hoekschop- Theo Keukens scoorde uit een af- pen, slechts één kans maar Peter geslagen voorzet van Bakker. Na ■MMi de rust behield Groningen zijn overwicht. Door treffers van Hout man met een kopbal en Bakker, die een lange ren succesvol af rondde, kwam de eerste divisie club op 3-1. IJsselmeervogels werkte met een enorme inzet maar Jaan de Graaf (schot) en Hanny Burgman (kopbal) hadden geen succes. Scoreverloop: 8. Henk de Graaf 1-0, 44. Keukels 1-1, 65. Houtman 1-2, 75. Bak ker 1-3. Scheidsrechter: Manuel Toe schouwers: 3500. DWV-Roda JC 0-0, na verlenging 0-1: Honderdentien minuten heeft eredivisieclub Roda JC nodig ge had om het in de hoofdklasse van de amateurcompetitie spelende DWV (Amsterdam) te verslaan. DWV bereikte dat resultaat eens deels met kunst- en vliegwerk maar anderzijds soms ook met zeer goed spel. De Amsterdam mers kregen legio kansen maar stuitten steeds op de subliem spe lende doelman Jan Jongbloed. Op het totaal „verdronken" veld dat beslist afgekeurd had moeten wor den, verrichtte Jongbloed de ene redding na de andere. De KNVB had DWV echter onder hoge druk gezet en laten weten „dat de wed strijd hoe dan ook gespeeld moest worden". Het onbespeelbare veld vond het publiek terug in het mati ge optreden van Roda. Eerst in de tweede verlenging slaagden de Limburgers erin te scoren. Een kopballetje van Toonstra belandde bij Terry Lees. Scoreverloop: 110. Lees 0-1. Scheieds- rechter: Bosman. Toeschouwerd: 3500. ZEIST Mr. Jacques Hogewoning is waarlijk een meester in het langs de neus weg poneren van stellingen en het uitdragen van zekerheden. Het wonderlijke is dan altijd dat hij op die terloopse mededelingen nimmer nader wordt geattendeerd of aangevallen vanuit de algemene vergadering van de sectie betaald voetbal, het zwijg zaamste „parlement" dat in ons land is te vinden. Het mag toch groot nieuws voor de afgevaardigden wor den genoemd als mr. Hogewoning zegt dat uiterlijk 1 maart 1978 een voorstel van een stuurgroep ter tafel moet liggen inzake subsidiëring van het be taald voetbal, dat daarvoor de boeken van de betaald voetbalorganisaties open moeten maar vooral ook dat een aantal betaald voetbalorganisaties zal moeten afhaken. Niemand reageerde. Op de, alweer historische, algemene vergadering die zaterdag in het KNVB-centrum te Zeist werd gehouden, traden voor het eerst spelers en oefen meesters aan als afgevaardigden in het uit vijfen zeventig man bestaande college-nieuwe-stijl dat een afspiegeling is van het democratisch (gewor den) beleid in het betaald voetbal. Zij zijn het nauwst betrokken bij de, ook al weer terloops zij het met stemverheffing, door Hogewoning uitgesproken woorden in zijn openingsspeech. Als een aantal clubs moet afhaken, wordt aan de werkgelegenheid getornd van zowel spelers als befenmeesters. Geen woord van protest of nadere inlichtingen klonk in de zaal. Mr. Jacques Hogewoning, gewaagde van de fi nanciële zorgen in verband met het wereldkam pioenschap voetbal maar schakelde al snel over tot het punt dat van levensbelang voor het betaald voetbal moet worden genoemd: over heidssubsidie. Onderhoud Hij zei: „Recent, op 14 november, heb ik een onderhoud gehad met de ministers Van Doorn (CRM), Duisenberg (Financiën) en Boersma (So ciale Zaken) om onze gedachten kenbaar te maken naar aanleiding van het interimadvies van de daartoe ingestelde adviesgroep waarin o.m. wordt gesproken over het aanbrengen van lichtin stallaties, de veiligheid op en om onze velden, onderzoek naar het financieel beheer in onze bedrijfstak betaald voetbal. Afgelopen woensdag (16 november derhalve), heb ik weer met Duisen berg en Van Doorn gesproken. Van Doorn wil voor de komende jaren een saneringssubsidie vaststellen zonder uiteraard zijn opvolger te kun nen binden. Een werkgroep, waarin vertegen woordigd CRM, Financiën, Sociale Zaken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en de Stichting Nationale Sporttotalisator moet voor het eind van dit jaar klaar zijn met de werkzaamheden die onder leiding staan van drs. Jan van Gorsel, hoofd van de afdeling lichamelijke vorming en sport van CRM. Zo spoedig mogelijk na 1 januari zal deze groep praten met de KNVB waarna op Mr. Jacques Hogewoning die in een persoonlijk gesprek ten departemente, afgelopen woensdag, met de demissionaire ministers Duisenberg en Van Doorn praatte over subsidiëring en overeen kwam dat een aantal betaald voetbalorganisaties zal moeten afhaken (lees: verdwijnen). 1 maart het voorstel bij de minister van CRM moet zijn. Afhaken Daarna sprak Hogewoning letterlijk de opzienba rende zinnen: „Er komt alleen dan subsidie, als de boeken van de clubs open gaan. Wie daar aan niet voldoet, komt beslist niet In aanmerking voor subsidie". „En er zal een aantal betaald voetbalorganisaties moeten afhaken". Hoeveel en welke dat zullen moeten zijn, bleef in het ongewisse. Niemand informeerde ernaar. Maar de week tevoren had Van Doorn in een radioprogramma reeds gesteld dat hij denkt aan een sanering die neerkomt op een vermindering met vijf clubs. Nader gepreciseerd merkte hij op: „Ik geloof dat we moeten blijven bij de situatie die we nu hebben met twee divisies van, zeg, elk zestien clubs". Momenteel zijn er zevenender tig dus dat klopt: vijf moeten er verdwijnen. Het zwijgzaamste parlement in onze samenleving rea geerde niet. Er werd zelfs niet gevraagd of Hogewoning deze toezegging - want dat hij ten bate van subsidie vijf clubs heeft „ingeleverd" is niet aan twijfel onderhevig - in zijn eentje wel had kunnen doen. Hogewoning doet wel meer •alleen en het ziet ernaar uit dat het parlement zich daarbij al lang heeft neergelegd. Hogewoning had eventuele kritiek trou wens al de pas afgesneden met te zeggen: „Leidinggeven is een lijn trek ken en niet elke keer zal eerst het parlement naar zijn oordeel worden gevraagd". HERMAN VAN BERGEM dit al voor het grootste deel verlo ren seizoen tenminste nog iéts wordt gemaakt. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 6. Mulderij 1-0; 59. Bos veld 2-0; 70. Bursac 3-0. Scheidsrechter: Beek; Toeschouwers: 4.000. Vitesse: Beukhof; Zaaijer. Mulderij. Heezen, Boeve; Veenstra, Bosveld (Hen driks). Das; Gerdsen (Bleijenberg), Bur sac, Meijers. FC Oen Haag: Galjé; Jol, Ouwehand, Van Vliet, Toet; Kila, Albertsen, Schoen maker (Zondervan); Hoekema. Van Leeuwen, Goemans (Blijie).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11