Britse brandweer heeft sympathie nog niet verspee. Euthanasie is uit de taboesfeer Eind 1978 eerste openhartoperaties in STAATSGARANTIE VOOR LENINGEN UC-FABRIEK Fietsen van Wassenaarse ambtenaren zijn beter gehuisvest dan „Time Out" Handtekening van Boersma voor KNOV een raadsel Willy Brandt herkozen tot voorzitter SPD Interview met Jan Wolkers is echt BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1977 PA^jj (Van onze correspondent) Roger Simons LONDEN De nationale staking van de Britse brandweer gaat de assuradeurs van Groot-Brittannië naar schatting een extra miljoen pond per week kosten. Dit is een gevolg van gebrek aan ervaring van de militaire plaatsvervangende brandweer, die bovendien niet beschikt over bet nodige moderne materieel. Hoewel de gezinnen van de 33.000 stakende brandweerlieden geen inkomen hebben - hun vakbond beschikt namelijk niet over een stakingsfonds - zal het conflict vermoe delijk nog dagen aanslepen. Het kan zelfs uitgebreid worden tot een staking van de brandweer-officieren, die momenteel het Britse leger adviseren en helpen bij het bestrijden van vuurhaarden. Als de brand- weerofficiren dit niet meer doen, zou de situatie uiterst benard kunnen worden. De minderheidsregering-Callaghan speelt in dit loonconflict een laakbare roL Haar zeg slieden beweren, dat de brandweerstaking grondig afgekeurd wordt door de Britse openbare mening. Dat dit een leugen is, blijkt duidelijk uit de talrijke sympathiebe tuigingen, die de slecht betaalde stakende brandweermannen ontvangen. Voor de brandweerkazernes, sinds maandagmorgen dag en nacht bewaakt door stakersposten, verschijnen geregeld mensen met voedsel pakketten en mandenvol groenten, brood, vlees en fruit voor de brandweerlieden en hun gezinnen. De stakers krijgen ook geld toegestopt Het zijn vaak verrassend grote De halsstarrige houding van de minder heidsregering-Callaghan is nog steeds een gevolg van het feit, dat zij de ondergang van haar loonbeleid willen voorkomen, die te gentij k haar eigen val zou kunnen veroorza ken. Om haar politieke hachje te kunnen redden, blijft ze dus het leven en de bezittin gen van haar landgenoten op het spel zetten, in plaats van iets te doen om de brandweer lieden een menswaardig bestaan te geven. Het is helemaal niet uitgesloten, dat tegen de Britse overheid processen aangespannen zullen worden in verband met a hoge brandschade, voortvloeiende toereikendheid van de plaatsver militaire brandweer. Een wet van plicht namelijk alle Britse gemeent te zorgen voor een goed georg brandweer, die om het even w haard snel en vakkundig kan Sinds het begin van de brandweer dit laatste uiteraard niet langer Willy Brandt, die giste ren werd herkozen tot voorzitter van de West- duitse sociaal demo cratische partij, slaat hier de handen voor de ogen bij het vernemen van het bericht dat tij dens de conventie zijn vriend en partijgenoot Wilhelm Droscher aan een hartaanval was overleden. HAMBURG (DPA) Willy Brandt is gisteren op het partijcongres van de Sociaal-Domocraten in Hamburg met 413 van de 433 uitgebrachte stemmen, herkozen tot voorzitter van de SPD. Tegen Brandt stemden 15 afgevaardigden, vijf onthielden zich van stemmen. Op het partijcongres van 1975 in Mannheim trok Brandt 407 van de 418 stemmen. Bondskanselier Helmut Schmidt werd herkozen tot vicevoorzitter. Hij kreeg 395 van de 433 uitgebrachte stemmen. Zevenentwintig afgevaardigden stemden tegen hem en elf onthielden zich van stemmen. Op de partijdag in Mannheim had Schmidt 407 van de 429 gedelegeerdenstemmen gekregen. De bondskanselier is sinds 1968 plaatsvervangend partijvoorzitter. Hans Koschnik, de burgemeester van de stad-staat Bremen, werd met 394 van 430 stemmen herkozen tot tweede plaatsvervangende voorzitter. HOOFDREDACTEUR ELSEVIER: AMSTERDAM (ANP) Het .gefingeerde" interview met Jan Wolkers dat Elseviers Magazine deze week afdrukt, is wel degelijk gebaseerd op een gesprek met de schrijver. Hoofdredacteur Ferry Hoogendijk zegt dat EM-redacteur Wim Zaal bijna een half uur met Wolkers getelefoneerd heeft „Daarbij heeft de heer Zaal de heer Wolkers een aantal vragen voorgelegd", schrijft Hoogendijk in een brief aan uitgever Meulen- hoff. De Amsterdamse uitgeverij beschuldigde Elseviers Magazine don derdag van een verzonnen interview. „Ik neem dat hoog op", aldus dr. F. A Hoogendijk. Dat doet Jan Wolkers ook. „Een leugenachtige verklaring", zegt de schrijver. „Wim Zaal heeft een half uur aan mijn hoofd gezeurd of hij een interview mocht maken. Over werk is niet gesproken en ik vermoed dat Zaal Citaten gebruikt heeft uit interviews die anderen met me gemaakt hebben". Wolkers: „Het sterkste punt is dat ik die Wim Zaal van mijn leven niet gezien heb. Hoe komt de man ertoe om mij te beschrijven in mijn atelier". Jan Wolkers verwijt zijn uitgever dat die een typoscript van zijn nieuwste boek, „De kus", heeft toegespeeld aan Elseviers Magazine. Hij heeft daarom alle banden met Meulenhoff verbroken en wil er niet bij zijn als het boek vandaag in Amsteardam ten doop gehouden wordt De onenigheid met Meulenhoff betekent wel een paar maanden vertraging voor het boek waaraan hij nu werkt, zegt Wolkers. Dit gaat „Doodshoofdvlinder" heten en zou in de herfst van 1978 uitkomen. Wetsontwerp matiging niet-cao inkomens DEN HAAG (ANP) Voor het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) is het een raadsel hoe minister Boers ma van Sociale Zaken erin ge slaagd is niet in lachen uit te barsten, toen hij zijn handteke ning zette onder het wetsont werp matiging niet-cao-inko- tnens. De organisatie vraagt zich af hoe een regering de ene dag, wijzend op haar demissionaire status, kan weigeren te doen wat bijna alle' deskundigen in het belang van het land achten: uitgavenbeperking en verder gaande lastenverlichting, en de volgende dag, niet gehinderd door haar demissionaire status, kan komen met een wetsont werp als dit, zegt het KNOV in een persbericht Het KNOV beschouwt het wets ontwerp als een van de wanstal- ligste konijnen die uit de hoed van Sociale Zaken zijn geko men. Hoe kan het ook anders, als een regering de moed mist om met een algemene loonmaat regel de zo noodzakelijke loon matiging te bereiken, en daarom maar met een discriminerende loonmaatregel probeert haar ge zicht te redden, aldus de organi satie. Het KNOV vindt het ronduit triest, dat de regering die delen van het bedrijfsleven waar een cao geldt, vrij spel geeft, en de delen waar geen cao geldt, het resultaat van dat vrije spel dwingend wil opleggen. Wie uit dat vrije spel zoveel mogelijk proberen te halen en zo werke lijke matiging onmogelijk ma ken, gaan straks vrij uit, maar wie met de resultaten van dat vrije spel niets te maken willen hebben en een eigen vrij spel willen hebben, worden vervolgd. Hier dienen de middelen duide lijk niet het doel, aldus het KNOV. Scheidende prof Muntendam: Amsterdam Prof. dr. P. Muntendam is vandaag afgetreden als voorzitter van de Nederlandse vereniging voor vrijwillige eutha nasie. Hij wordt opgevolgd door mr. J. Ekelmans uit Den Haag. In zijn laatste openingsrede op de algemene vergadering van de NVVE in Amsterdam zei prof. Muntendam dat de doelstellingen van de vereniging, de sociale aanvaarding van de euthanasie en het wegnemen van de op dit punt nog steeds bestaande rechtsonze kerheid, steeds duidelijker gaan leven in de Nederlandse bevol king. Volgens hem is nu het punt bereikt, dat „de euthanasie uit de taboesfeer is getreden, uit de sfeer van geheimzinnigheid, van fluisteren en van vermanend of dreigend de vinger heffen ter waarschuwing of bestraffing". Hij voegde hieraan toe dat deze ontwikkeling niet betekent dat er geen meningsverschillen meer bestaan over euthanasie. Maar hij is er blij om, dat die nu in het openbaar kunnen worden besproken. Als een symptoom daarvan noemde hij het aanvaarden door staatssecretaris Hendriks, eerder dit jaar, van het eerste exemplaar van het wetenschappelijke boek „Euthanasie" waartoe prof. Muntendam het initiatief had genomen. Hij kondigde ook aan, dat volgend jaar het rapport verschijnt van de commissie wetgeving van de NWE. Vi In 1978 bestaat de vereniging vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum houdt ze in oktober 1978 een congres waarop het thema „Het recht op euthanasie" zal worden belicht uit de ethische, maatschappelijk-juridische en de medische hoek. Tussen Kueng en bisschoppen geen akkoord BONN (DPA) - Na bijna drie jaar van discussie rond het boek „Christ sein" (Christen zijn) van de theoloog Hans Kueng uit Tübingen heeft de Westduitse bisschoppenconfe rentie een voorlopig slotwoord over de zaak uitgesproken. Het komt erop neer, dat er geen overeenstemming is bereikt tussen de bisschoppen en Kueng. In een verklaring zeggen de bis schoppen, dat in het boek bij alle positieve inspanningen van de auteur wezenlijke bestandde len van het katholiek geloof „zo ontoereikend zijn weergegeven", dat zij alleen door een rectifica tie als uiting van het katholiek geloof erkend kunnen wórden. BREDA (ANP) In de nieuw op te richten hartkliniek in het ziekenhuis De Klokkenberg bij Breda zullen in het derde kwartaal 1978 de eerste openhartoperaties kunnen plaatsvinden. Dat is gisteren bekend gemaakt door het bestuur. Zoals bekend heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid De Zonnestraal te Hilversum en de Klokkenberg aangewezen als categorale hartkli- nieken. De Nederlandse hartchirurg dr. P. van der Schaai' zal in de Klokkenberg een hartchirurgisch team samenstellen. De eerste tijd zullen hiervan ervaren Amerikaanse specialisten deel uitmaken. In de aanvangsjaren denkt de Klokkenberg aan 250 tot 300 openhartoperaties per jaar. zal op het terrein een zodanige nieuwll plaatst worden, dat in 1980 de door delf opgelegde doelstelling van circa 1000 opeif ratiés per jaar verwezenlijkt zou kunnenj De heer Van der Schaar denkt voor dei opgebouwd volgens het efficiënte Houst<| aanvankelijk niet meer dan 30 man nodig te hebben. Het Ignatius-ziekenhuis in Breda is doorl cretaris Hendriks aangewezen als ondeif algemeen ziekenhuis, waarop de categortje kliniek van de Klokkenberg in voorkomt! vallen moet kunnen teruggrijpen. Politicologie in Rotterdam ROTTERDAM Met ingang van september van volgend jaar zal het mogelijk zijn aan de sociale faculteit van de Erasmusuniversi- teit in Rotterdam, politicologie te studeren. Tot nog toe ontbrak een dergelijke mogelijkheid in Zuid-West-Nederland. Rotterdam is de vierde Nederlandse universiteit (na de beide Amsterdamse universiteiten en de katholieke universiteit van Nij megen) waaraan politicologie gestudeerd kan worden. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft besloten garanties te geven voor le ningen ten behoeve van Uren co, de ultra- een trifugefabriek in Almelo. Hoeweb het kabinet formeel geen besluit heeft genomen over de uitbreiding van het UC-projekt, openen de staatsgaranties wel de deur voor die uitbreiding. De definitieve beslissing over de uitbreiding blijft liggen tot het nieuwe kabinet er is. Minister Duisenberg (financiën) heeft de Ne derlandse Krediet Verzekeringsmaatschap pij laten weten dat de regering aan Urenco kredietgarantie wil verlenen. Voorwaarde is dat Nederland, West-Duitsland en Engeland, die in de UC-fabriek samenwerken, er in slagen een bevredigende regeling tot stand te brengen bij levering van verrijkt uranium aan Brazilië. Er dienen waarborgen te bestaan dat het nucleaire materiaal niet wordt misbruikt of verder wordt verspreid. De staatsgaranties betreffen het dekken van de risisco's die aan de exportkontrakten zijn verbonden. Minister-president Den Uyl wees er gisteren na de vergadering van de ministerraad op, dat door de lange kabinetsformal Duitsland en Engeland nog steeds kerheid verkeren over het standpui^a Nederlandse regering met betrekkin uitbreiding van de U.C.C.-fabriek. lr, kerheid is voor die landen hinderlijv de minister-president Er valt toei kritiek uit Engeland en Duitsland men dat de Nederlandse standpun^ ling wel heel erg lang op zich laat t_ Vanuit Duitsland worden al beriep, hoord dat daar plannen bestaan orïjj de bouw van een ultracentrifuge^ over te gaan. rit I JONGERENSOOS WIL NIEUW ONDERKOMEN De Wassenaarse jongerenso- ciëteit „Time Out" heeft zo langzamerhand schoon genoeg van het miserabele onderko- men in de kelder van de Sal- vatorschool aan de Van der Werves traat Ruimtegebrek, lekkages en een desondanks enorme toeloop van het aantal leden doen de stichting Jonge- ren Kontakt Time Out verlan- gen naar een nieuwe en vol- waardige huisvesting. Het liefst zou men zien dat voor dit doel in Wassenaar-noord een behoorlijk jeugdcentrum werd opgezet Een andere wens van de stichting is het geheel of gedeeltelijk in dienst nemen van een beroepskracht, die de staf en medewerkers bij de geweldig toegenomen werk- zaamheden, behulpzaam kan zijn. De stichting heeft al deze ge- dachten verwoord in een be- leidsnota, die inmiddels aan het college van B en W, de raad en diverse bij het jeugd- en jongerenwerk betrokken organisaties is aangeboden. Het is de bedoeling dat bin- nenkort met de gemeente, naar aanleiding Van de in de nota naar voren gebrachte ideeën en knelpunten, in over- leg wordt getreden. Het zal de sociëteit daarbij niet moeilijk vallen een duidelijke schets van de situatie te geven. m Veel te klein Ongeveer 500 600 jongeren brengen vier maal per week hun vrije tijd door in een kel- derruimte van twintig bij ze- jE= ven meter. Veel te klein dus. Daarbij komt nog dat slechts de helft van deze ruimte per- manent ter beschikking van „Time Out" sta at Het reste- rende gedeelte functioneert ge- EEE durende de schooldagen als fietsenstalling. Bovendien =E wordt een kwart van de over- E=E blijvende ruimte gebruikt als opslagruimte. De kratten met lege flesjes worden in de soos- ruimte opgestapeld. Mogelijk- beden elders zijn er niet Be- paalde apparatuur kan niet worden aangeschaft, omdat deze niet kan worden opgebor gen. Door opkomend grond water heeft men de laatste tijd veelvuldig last van lekkages. Al deze problemen doen het enthousiasme van de leden en medewerkers soms als sneeuw voor de zon verdwijnen. Ook de ligging van de ruimte in de wijk vindt men niet meer ideaal De ingang ligt tegen over een aantal woonhuizen. Het levert in de buurt proble men als tegen sluitingstijd gro te groepen jongelui tegelijk de ruimte verlaten. Wrang consta teert men in de nota dat het jeugdwerk even gelijkwaardig is gehuisvest als de fietsen van de ambtenaren. Centrum „Time Out" zou dan ook graag tot een jongerencentrum ko men en dat moet dan bestaan uit verschillende ruimten. Men denkt aan een ontmoetings ruimte met podium en bar, een werkruimte voor verschil lende kreatieve en vormende activiteiten, een kantoor-annex vergaderruimte voor ongeveer twintig personen en een ruim te voor archief, documentatie en opslag van voorraden en materialen. De ruimte zou op tyden dat „Time Out" deze niet 'gebruikt ook door an dere organisaties kunnen wor den benut De staf en de stich ting willen nu met het gemeen tebestuur over het jongeren centrum gaan praten. Het spreekt vanzelf dat de finan ciering niet door „Time Out" zelf is op te brengen. Dit geldt trouwens ook voor het aan trekken van de beroepskracht, die volgens de medewerkers behulpzaam zou moeten zijn zonder de .zelfwerkzaamheid" aan te tasten. Volgens de heer J. W. M. van Leeuwen, jeugd- en sport amb tenaar van de gemeente Was senaar zal het aantrekken van deze kracht voor de sociëteit zware financiële consequenties hebbën. Er bestaat een subsi dieverordening, die voorziet in een vergoeding van vijftig pro cent van de personeelslasten. Dan blijft natuurlijk het feit dat de helft nog door de stich ting „Time Out" zal moeten worden opgebracht De heer Van Leeuwen wijst op de ver anderingen, die er op het ge bied van de rijksbijdragen, te wachten staan. Afhankelijk van de beslissingen, die nog door de overheid moeten wor den genomen, kan er voor Ti me Out mogelijk een kracht worden aangetrokken, die te gelijkertijd ook bij andere in stellingen in Wassenaar werk zaam is. Wat betreft een nieuw jonge rencentrum blijkt te moeten worden gewacht op het rap port over het accommodatie- beleid dat de gemeente over enkele maanden uitbrengt. De voorzitster van het stichtings bestuur, mevrouw C. van der Heiden-Bakker noemt desge vraagd een reeks van moge lijkheden waar zo'n een zo'n centrum kan worden geves tigd. Zij denkt aan de „boerde rij van Bos" in het bestem mingsplan Ter Weer, aan nieuwbouw bij het Deylerhuis, het terreintje bij de wethouder Huibregtseschool aan de ach terzijde van de Burmanlaan en het gebouw Sion van de Jozefparochie. Het zijn echter gedachten van haar. Bij vele oplossingen plaatst ze zelf al vraagtekens. Hoe terecht dit is blijkt uit de reactie daarop van de heer Van Leeuwen, die er op wijst dat er voor meer instellingen, die op het gebied van het jeugd- en jongeren werk bezig zijn, een oplossing moet worden gevonden. De werkgroep jongeren pastoraat bijvoorbeeld zoekt een ont moetingsruimte, de stichting Nieuw Neyevelt zoekt andere mogelijkheden, terwijl ook be paalde zaalsportverenigingen behoefte hebben aan ruimte ten de' s^rtbe^f^üng"voort Lekkages in de kelder van „Time Out" zorgen sinds enige tijd voortdurend te zetten. verrassingen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6