leggings- keningen tot inst toft niet 2© nodig bij Centrale lerkpiaats ii de PTT CWP-ers hebben deze week één dag niets geproduceerd Bon voor hoge rente op uw "reserve-geld" postgiro en rijkspostspaarbank n hl £eidM<2owvomt Het hoofd van de jubilerende Centrale Werkplaats, Ing. M. Bruggers, voor de internationale meetpost voor kabelverbindingen. van het leerlingenstelsel. We selecteren de aanmeldingen zo dat de leerlingen ongeveer het zelfde niveau hebben. Dat maakt het klassikaal onder wijs op de bedrijfsschool ge makkelijker en dan hoeft nie mand achter te blijven. Uit die leerlingen groeien hoogwaar dige telecommunicatiemon- teurs. Als ze binnen het be drijf van functie veranderen krijgen ze een aanvullende op leiding, een bijscholing voor het nieuwe werk. We hebben hier een internationaal gezel schap, met buitenlandse mede werkers van negen nationali teiten. Dat gaat prima. Het is trouwens ontzettend moeilijk gebleken om Nederlandse me dewerkers aan te trekken, on danks de geweldige lijst werk lozen die men ons zo vaak voorschotelt. Werkloosheids- verhalen geloof ik gewoon niet meer", zegt de heer Bruggers wat geërgerd. Variabele werktijden Het personeel van de CWP heeft als enig onderdeel van de PTT, variabele werktijden. Men kan beginnen tussen ze ven en negen Uur 's ochtends en ophouden tussen tien over half vier en half zes 's mid dags, als per week maar mini maal 371/2 en maximaal 45 werkuren wordèn gemaakt. In verband met de orderadmini stratie (hoeveel uren hebben hoeveel mensen aan een be paalde opdracht gewerkt, dus hoeveel arbeidsloon moet in rekening worden gebracht) werkte men in de werkplaats toch al met prikklokken, die nu onmisbaar zijn bij het regi streren van het werkurensal- do. Men mag maximaal tien uur opsparen of tien uur „rood" staan. „We krijgen niets dan positie ve reacties", vertelt de heer Bruggers. „Het administratie ve personeel kwam vragen of het mee mocht doen, en dat gebeurt nu dus ook, op basis van vrijwilligheid. Op vrijdag middag kun je bijna zeker ie dereen om tien over half vier zien vertrekken, maar verras send genoeg hebben de mees ten een positief saldo. Dat zal wel de spaardersmentaliteit van de Hollanders zijn. Als het plotseling mooi weer wordt -in de zomer is dat vaak een motief - of, je weet nooit wan neer je plotseling een paar uur vrije tijd zou willen hebben. Bij teamwerk - we hebben veel produktiegroepjes van een man of vier, Vijf die eikaars werk aanvullen - moet natuur lijk wel onderling overlegd worden wanneer men begint zodat het niet voor kan komen dat een aantal mensen noodge dwongen met de armen over elkaar zit omdat een lid van het team die dag later begint Maar tot nu toe heeft het nog geen enkel probleem gege ven." Jubileum Hoe tegenstrijdig het met het voorafgaande op het eerste ge zicht ook lijkt, deze week heb ben de CWP-ers een dag ver plicht niets geproduceerd. Gis teren vierde men namelijk het 125-jarig jubileum van de Cen trale Werkplaats, waarbij de genodigden tijdens een open- huis-manifestatie een indruk kregen van de werkzaamhe den van deze oude PTT-dienst Onder hen was een groot aan tal PTT-ers die hun loopbaan ooit bij de CWP zijn begonnen. Met de jubileumviering werd meteen de officiële ingebrui kneming gevierd van een van de twee gebouwen, nadat deze van binnen ingrijpend is ver bouwd. Wat verandering van behuizing betreft is de CWP wel wat gewend. Vanaf het Binnenhof, waar de dienst in 1852 begon, verhuisde de Her stelwerkplaats (zoals de CWP toen heette) naar een gebouw aan de Kazernestraat in Den Haag, dat ooit de paarden van Willem III tot stal zou hebben gediend. Rond 1900 werkten daar vijftig instrumentmakers. Een nieuw gebouw aan de Binckhorstlaan voor de „Cen trale Magazijndienst van de Rijkstelegraaf" kwam in 1918 gereed en werd in 1933 met anderhalve verdieping ver hoogd zodat de CWP erbij in kon trekken. Naast dit gebouw werd de tweede baksteenkolos neergezet, die nu inwendig verbouwd is. De Centrale Af deling Gebouwen van de PTT heeft ondertussen vastgesteld dat het oudste deel van het complex aan de Binckhorst laan (uit 1918) wat de funda menten betreft nog prima in orde is en dus niet voor nieuw bouw gesloopt hoeft te wor den. Ook dit gebouw zal van binnen totaal vernieuwd wor den, zodat de CWP haar Haag se honk de eerstvolgende 125 jaar in elk geval niet in ver band met ruimtegebrek zal hoeven te verlaten. PAUL WESTSTRATE Foto's: MILAN KONVALINKA ;H"!haAG - Kort na de Te van de telegraaf in n» Mand werd in een ge- aan het Haagse Binnen- en werkplaatsje inge- waar vijf mensen zich i bezighouden met repa- .van de morse-seinappa- Nu, na precies 125 jaar rktlfl de T, van Telegrafie igorreid werd met de P van 'ijen en de tweede T van inie, is die herstelwerk- van de PTT uitge- 1 tot een fabriek (met M*arlijkse omzet van 45 in gulden) in twee impo- gebouwen op het Haag- Binckhorst-industrieter- •uw die werk verschaft aan eer 650 mensen. Meer e helft van de werk- eden van de Centrale )Iaats - voor PTT-ers de bestaat uit herstel- en eopdrachten, waarnaast types van nieuwe appa- worden gefabriceerd en ale installaties worden lardigd die niet in de ■jal'll verkrijgbaar, dan wel Ht0,)ur zijn. De CWP is de JStel fabriek binnen de PTT, als klanten alle diensten gen deze telecommunicatie- 'aslcenheid. Ook al is zij een •deel van de PTT-organi- de CWP wordt be- iwd als een particuliere meming. Net als anderen zij zo laag mogelijk of- s, prijsaanbiedingen, ma- ®Piroor door de PTT uit te 'boiden opdrachten, en soms p.et een concurrent die op- aar it. Vaak komt dat echter ijjk'voor, omdat de Centrale mes plaats geen winst hoeft „n. tken. riChtieest uiteenlopende werk- 9eg heden worden in de Cen- Werkplaats verricht. Da- ;s wordt men in de fa- aden geconfronteerd met een DERlssend grote hoeveelheid k'Vandalisme ten prooi ge- Ti PTT-eigendommen, die it het gehele land naar Haag worden aangevoerd. I Kftrieste klus die zijn groot- 3*. amvang bereikt met de Fa- wisseling, wanneer postze- Noo!tomaten, telefoontoestel- 'er'ntüt openbare cellen en ï^-al brievenbussen het hpb- NENmoeten ontgelden. Vuur- edQ ;schade, soms van zo'n ka- _0 dat een slordig met dyna- stoeiende brandkastkra- Gebouw B van het complex aan de Binckhorstlaan, dat van binnen geheel vernieuwd is. mensen die zelf geen telefoon hebben, en in noodgevallen op de openbare telefoon zijn aan gewezen. Naast de hoge her- stelkosten is het verloren gaan van die belangrijke sociale functie extra vervelend". Meetpost De vondsten en „nieuwigheid- jes" van de CWP worden ge lukkig niet allemaal geboren uit de noodzaak om te trach ten paal en perk te stellen aan verderfelijke zaken als op blaas-, braak- en kraakacties. Een van de apparaten die men op basis van een ontwerp van de collega's van het Dr. Neher- laboratorium van de PTT te Leidschendam, gebouwd heeft en binnenkort met tevreden heid het fabrieksterrein ziet verlaten, is een meetpost voor kabelverbindingen. „Neder land is een knooppunt van in ternationale communicatieka nalen. Elk land heeft de ver plichting zijn internationale te- lecommunicatie-materiaal te onderhouden, en wel volgens strenge meet- en kwaliteitsei sen. Wij hebben nu een ook buiten de Nederlandse gren zen bruikbare meetpost ge bouwd, die met computerge stuurde apparatuur een deel van het contróle-handwerk gaat overnemen bij het door meten van versterkerstations en schakel- en relaisinrichtin- gen". Veel meer dan dat het groot is en voorzien van een indrukwekkende collectie knoppen en lichtjes, zal het de leek niet zeggen, maar af gaand op het enthousiasme binnen de CWP, moet er heel wat „lekkers" op electronisch gebied in de meetpost verstopt zitten. Wat betreft CWP-aangelegen- heden dichter bij huis, is het doodgewone telefoontoestel een goed voorbeeld; een inge burgerd communicatiemiddel dat meer met deze dienst te maken heeft dan men wel ver moedt Het glimmende toestel dat iedere nieuwe abonnee op de hoektafel, dan wel aan de muur geplaatst krijgt, is in veel gevallen helemaal niet nieuw, doch gereviseerd door de CWP. Jaarlijks gaan onge veer 150.000 van onze privé- praatpaaltjes door de handen van de monteurs aan de Binckhorstlaan en verlaten de fabriek met een keurig onge- krast muisgrijs buitenwerk, een doorgemeten en indien no dig gerepareerd binnenwerk, en met het krulsnoer netjes in een plastic zakje. „Omdat we met de revisie ver onder de nieuwprijs blijven, krijgen de mensen niet allemaal een nieuw toestel. Ze zijn trou wens niet van nieuwe te on derscheiden. We besluiten tot revisie wanneer de kosten daarvan minder zijn dan twee derde van de nieuwprijs. Het duurste en meest kwetsbare onderdeel van het telefoontoe stel is de kiesschijf, die bestaat uit de vingerschijf met het me chanisme dat daarachter zit in' de telefoon. Als iemand de kiesschijf van zijn toestel heeft toegetakeld door bijvoorbeeld de nummers te draaien met een ballpoint, zou vervanging van de gehele kiesschijf te duur worden. Daarom komt er slechts een nieuwe strook waar de nummers op staan en zonodig een nieuwe vinger- schijf op het toestel. Die vin gerschijven, de plastic door zichtige schijven met de gaten erin, maken we zelf in de spuitgieterij", vertelt de heer Bruggers. „Die maken we zelf' is een kreet die voortdurend opduikt in het verhaal van de heer Bruggers. In de CWP worden de meest uiteenlopende zaken „zelf gemaakt". De 650 man (en vrouw) personeel zorgen dan ook voor een groot scala van beroepen. Het bedrijf heeft instrumentmakers, schil ders, horloge- en klokkenma kers, meubelmakers, galvani- seurs, plaatwerkers en con structiebankwerkers in dienst alsmede sterkstroommonteurs, schakeltechnici, electronici, te- legraaftechnici (waar het 125 jaar geleden allemaal mee be gon), lassers, kunststofverwer kers, gereedschapmakers en wikkelaars(ters). En natuurlijk administratief personeel. Het meest tot de verbeelding spre kende en naar vroeger dagen riekende beroep in het bedrijf heeft wel de heer H. Pinkse '(64). Zijn taak als leerbewer- ker is het repareren van de veertig tot vijftig leren bestel- lerstassen die wekelijks bij hem binnenkomen. Sommige :zijn dan onherstelbaar bescha digd, de andere krijgen een 'opknapbeurt, een lik verf en komen weer aan de schouder van een postbesteller ergens in het land te hangen. Leerlingen Een groot gedeelte van het technisch personeel heeft de opleiding, bijvoorbeeld na de L.T.S., in het bedrijf zelf geno ten. „Per jaar komen zo'n twintig nieuwe leerlingen in dienst die een functiegerichte opleiding krijgen in het kader fotöet •V. :3 't Is verstandig om geld opzij te leggen voor je weet maar nooit. Want er kunnen zich altijd onvoorziene omstan digheden voordoen. En dan is 't een veilig gevoel als je je eigen reserve achter de hand hebt. Op een beleggings rekening van postgiro en njkspostspaar- bank kunt u tegen aantrekkelijke rente elk gewenst bedrag opzij leggea Automatisch sparen kan ook. Beleqqinqsrekeninq tot 1WA U kunt kiezen uit 4 soorten beleg gingsrekeningen. In rente variërend van 4^4 tot 7V296. Die rente is afhankelijk van de opzegtermijn (tussen 3 en 36 maanden). Hoe langer de opzegtermijn, hoe hoger de rente. Bij opname zonder de opzeg termijn in acht te nemen wordt een klein percentage van het opgenomen bedrag van uw tegoed afgetrokken. Zonder aftrek kunt u opnemen: - de rente van vorig jaar - geld voor de aankoop van een eigen woning in Nederland. Meer informatie Stuur de bon in, vraag de folder op het postkantoor, of bel 0017 (gratis) of (020)5893137. Uit telefooncentrales afkomstige rekken vol electronische onderdelen worden door hoogwaardige telecommunicatiemonteurs doorgemeten en gerepareerd. ker zich er niet voor zou hoe ven te schamen. Schoteltjes Naast deze bij oud-en-nieuw optredende vernielingen wor den het gehele jaar door open bare telefoontoestellen en postzegelautomaten gekraakt omwille van de veelal geringe som gelds die zich in het appa raat bevindt. De schade die daarbij wordt aangericht aan het kwetsbare binnenste van de apparaten bedraagt vele malen die van het gestolen kwartjesbedrag, als men al ooit tot de Jackpot" weet door te dringen. Het hoofd van de Centrale Werkplaats Ing. M. Bruggers, verzucht dan ook: „Het liefst zou ik in de tele fooncellen een schoteltje neer willen zetten voor de kwartjes. Pak het geld, maar blijf asje blieft van het apparaat af'. Hij beseft echter veel te goed dat dat een oplossing is, die de CWP onwaardig is, en boven dien een, waarmee de Centrale Directie van de PTT niet zo in haar schik zou zijn. Een van de laatste ontwikkelingen van de CWP is dan ook een onder de telefoon geplaatste geld-, kluis, waar de munten in ver dwijnen, in plaats van de gel- dopvang in het toestel zelf. De noodzaak om het electronisch- mechanische gedeelte hard handig aan te pakken, vervalt; daarmee voor mensen met lan ge en vernielzuchtige vingers.. „Het aardige is, dat we uitge gaan zijn van het idee geld en mechanisme te scheiden, en dat we uiteindelijk een zo goed als zeker braakvrije kwartjes- kluis hebben weten te ontwer pen", vertelt de heer Bruggers met nauwelijks verholen trots. „Het is namelijk zo triest dat een telefoontoestel door de diefstal van die paar centen onbruikbaar wordt. Een een cel wordt juist gebruikt door

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13