m deTijd ACCENT (ruk Arabisch overleg er reis van Sadat H [enselijke „winterslaap" voor een lang leven derland: wapenembargo gen Zuid-Afrika is leen niet voldoende Croissant overgedragen aan Bondsrepubliek elmuth Schmidt: voorrang steenkool bij energievoorziening MLS.&mq DIASE YOGI NEGEN DAGEN KLINISCH DOOD brieven lezers PAfENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 I DELHI In India is deze leen artikel gepubliceerd w aar aars chijni ijk voor het eent i beschreven hoe het lichaam len yogi functioneert wanneer [n een diepe trance verkeert, rtikel is van de hand van een üe beweert dat een 102-jaar I heilige" man onlangs negen lang in een kist onder de waar geen lucht bij kon, heeft gelegen. Hoewel er 192 uur lang geen hartslag of ademhaling bij de man gemeten werd, „ont waakte" hij en klom naar boven, blijkbaar zonder nadelige gevolgen. Dezelfde dokter wil het experiment herhalen, maar dan wil hij de yogi opsluiten in een glazen kist, zodat iedereen hem kan zien. De dokter Y. G. Mathur, die zich gespecialiseerd heeft in allergieën van de borstkas, heeft Westerse doktoren uitgedaagd om het experiment bij te wonen. „Ze zullen zien dat het geen truc is", aldus dr. Mathur. „Ze zullen een man zien die alle functies van zijn lichaam kan stopzetten en dan weer kan terugkeren naar wat wij leven noemen". De oude yogi die deze schijnbaar verbazingwekkende machten bezit, was van plan „zijn begrafenis" in de glazen kist dinsdag al te beginnen, maar er waren juridische moeilijk heden. De observerende doktoren zouden namelijk ontslagen moeten worden van schuld aan het uitlokken van zelfmoord mocht er iets mis gaan en die garantie was nog niet gegeven. Dr. Mathur verwacht dat het experiment, dat in de noordelijke stad Jammu gehouden zal worden, nu binnen de twee weken van start zal kunnen gaan. Westerse doktoren zullen natuurlijk hun schouders ophalen over wat dr. Mathur noemt „de menselijke versie vair een winterslaap". Het zou een - heel doelmatige manier kunnen zijn om het lichaam te laten uitrusten. De mens kan zo zijn leven op aarde verlengen. De swami heeft het al 278 maal gedaan, soms wel 48 dagen achtereen. Geen wonder dat hij zo oud is. De medici zouden binnen een paar weken naar Jammu kunnen komen om zich er van te vergewissen dat noch de swami, noch dr. Mathur de boel aan het bedriegen is. Het is een uitdaging die niet gemist mag wor den. Simon Winchester (Copywright The Guardian 'n i Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Kalma ^CUS (Rtr) De ontvangst van pre- |>adat van Egypte in Damascus heeft gemaakt dat Syrië, ondanks de [ke verontrusting over het voorgeno-. toek van Sadat aan Israël, toch alles fnijden dat dit bezoek kan doen ten. De kranten in Syrië hebben zich ajghoudend over het bezoek van Sa kgelaten, en de gesprekken tussen jen zijn ambtgenoot Assad worden ll geheimhouding omringd. Dit heeft lot speculaties dat PLO-lèider Arafat ling Hoessein van Jordanië mogelijk |aan de besprekingen zullen deelne- t is eveneens sprake van een ontmoe- Jssen Sadat en koning Khaled van lArabië. Na hun eerste onderhoud hebben Sadat en Assad elk commentaar geweigerd. Sadat zal tegenover Assad hebben verklaard dat hij de uitnodiging van Israël zeker zal aanvaar den omdat hij het was die het initiatief tot de reis had genomen. Tegelijk zal hij gepro beerd hebben de vrees van Syrië voor een afzonderlijk vredesverdrag van Egypte met Israël weg te nemen. Op dit punt spitst zich ook de kritiek uit de Arabische wereld op de voorgenomen reis toe. De veroordeling van Sadat is niet alleen van landen als Irak gekomen, maar ook van meer gematigde zijde. El Fatah, de grootste Palestijnse commando-organisatie, heeft het plan een flagrante schending van de Arabi sche wil genoemd. Volgens Mohammedaan se leiders in Amman komt de reis neer op erkenning van Jeruzalem als hoofdstad van de Joodse staat. Opvallend is dat acht dagen nadat Sadat zich bereid verklaarde naar Israël te gaan, nog geen enkel Arabisch staatshoofd dit plan officieel heeft willen steunen. Premier Salem van Egypte probeerde giste ren de gemoederen te sussen door te verkla ren dat „er geen vrede kan heersen in dit deel van de wereld dan op basis van terug gave van bezette Arabische gebieden en het herstel van de legitieme rechten van het volk." YORK (ANP) Neder- vindt dat een wapenem alleen niet voldoende zal om een verandering te [en in de Zuidafrikaanse Economische sancties to in dit verband wel eens atste mogelijkheid kunnen een verandering langs vreedzame weg te kunnen be reiken. Dit heeft de Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, dr. J. Kaufmann in het apartheidsde bat in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ver klaard. De Nederlandse regering is, zo stelde hij in de vergadering, er van overtuigd dat meer gedaan moet worden dan morele druk op Zuid-Afrika uitoefenen. En Nederland is dan ook blij met het wapenembargo dat <Joor de Veiligheidsraad is opgelegd, al leen had deze beslissing veel eerder moeten komen. Nederland had gehoopt dat de Veiligheidsraad de toepassing van economische sancties zou hebben overwogen. Als een eer ste stap in deze richting heeft Nederland alle middellange en lange termijn kredietgaranties voor de uitvoer naar Zuid-Afri ka ingetrokken. Daarnaast gaat Nederland door met aanzienlij ke bijdragen te verstrekken aan de slachtoffers van de apart heid. Los van grotere bijdragen aan het VN-trustfonds voor Zuid-Afrika en aan het defence- and-aid-fonds, heeft de Neder landse regering onlangs beslo ten 500.000 gulden uit te trekken voor humanitaire en onderwij- sprojekten van het Afrikaan Nationale Congres, een van de Zuidafrikaanse anti-apartheids- bewegingen. - De uitspraak van het Parijse Hof van Beroep, dat de in Frankrijk gearresteerde advokaat van de Baader-Meinhofgroep onder bepaalde voorwaarden mocht worden uitgeleverd, heeft aanleiding gegeven tot woedende protesten. Linkse betogers raakten in het Paleis van Justitie slaags met bewakende politiemannen. PARUS (AFP) Klaus Crois sant, die advocaat was van Baader—Meinhofleden, is van nacht overgedragen aan de Westduitse autoriteiten. Dit heeft het Franse ministerie van justitie bekend gemaakt. Het Parijse Hof van Beroep had gisteren bepaald dat Croissant kon worden uitgeleverd alleen voor een deel van de beschuldi gingen die de Bondsrepubliek tegen hem had ingebracht. Vol gens het vonnis kan West-Duits- land hem alleen berechten voor bepaalde hulp aan zijn cliënten. Croissant bevindt zich thans in een gevangenis in de deelstaat Baden—Württemberg, zo is in kringen uit de omgeving van gerechtelijke autoriteiten in Stuttgart vernomen. Hij is daar heen per helikopter gebracht. Om veiligheidsredenen is niet meegedeeld in welke gevangenis hij zit. Croissant werd in Straatsburg overgedragen aan de Westduitse functionarissen. Dat gebeurde slechts enkele uren nadat het hof van beroep in Parijs de regering geadviseerd had hem uit te leveren. Zijn Franse advo caten protesteerden onmiddel lijk daartegen, zeggend dat zij beroep hadden aangetekend te gen de uitspraak van het hof. Drie van de tien extremisten die in de Westduitse stad Hamburg gevangen zitten zijn een honger staking begonnen. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van justitie in Hamburg be kendgemaakt. De identiteit van het drietal is niet bekendge maakt. Naar aanleiding van uw com mentaar in de zaak Kalma van 12 november j.l., veroorloof ik mij de volgende opmerkingen. De politieke keuze van Kalma staat inderdaad buiten discus sie, zoals in het eerste gedeelte van uw commentaar al wordt gezegd. Iedereen, zelfs politie ambtenaren mogen een politie ke keuze maken en deze mag, als zij dat willen, publiekelijk bekend zijn. Bij zo'n keuze hoort een politie ke overtuiging die bij Kalma Pacifistisch socialistisch is. Ie mand die zo'n keuze maakt ge draagt zich hier ook naar, Kal ma zal dus als gewoon burger én politie-ambtenaar zijn visie in praktijk proberen te brengen. Kalma geeft aan zijn visie uiting door deel te nemen aan bv de monstraties, dit is ieders goed recht, ook van Kalma, óók van een ambtenaar van politie, (vol gens de verklaringen van de rechten van de mens heeft iede reen recht op vrije meningsui ting) Dat Kalma nu geschorst en/of overgeplaatst dreigt te worden riekt dan ook naar ,3e- rufsverbot". Dat meelopen in een demonstra tie waarin spandoeken worden meegedragen onherroepelijk in stemming met de leuzen inhoudt betwijfel ik. Vaak nemen de- j monstranten zelf spandoeken I mee met teksten die hun per soonlijke mening weergeven en niet die van honderden andere demonstranten. De demonstratie was tegen be perkingen van vrijheid inzake de Duitse demokratie (en niet zoals door u geschreven, ten gunste van de terroristen) en onder die leuze liep Kalma mee. Het spandoek „hun strijd onze strijd" klinkt misschien reaktio- nair, maar hun strijd tegen de beperking van vrijheden in Duitsland is onze strijd en niet „hun geweld is ons geweld". Speciaal wil ik er even op wij zen dat Kalma een zeer gewaar deerd lid is van de PSP en pacifisme is geweldloos. Hier mede wil ik gelijk de laatste zin van uw commentaar bekritise ren waarin gesuggereerd wordt dat Kalma terrorisme steunt. Delft Cock Peterse (Van onze correspondent Ami van Vree) N Aan de vooravond van het met spanning poet geziene debat over de energievoorziening ndaag in het kader van het grote partijcon- yan de sociaal-demokratische partij (SPD) in Wg wordt gehouden, heeft bondskanselier tut Schmidt gisteren gezegd dat de Bondsrepu- voor het veiligstellen van de stroomvoorzie ning weliswaar niet kan afzien van atoomenergie, maar dat voorrang moet worden gegeven aan het gebruik van steenkool. Met de voorbereidingswerkzaamheden van het af- valcentrum in Gorleben in Nedersaksen, waar de mogelijkheid van opslag van radio-aktief afval van kerncentrales in zoutlagen wordt bestudeerd, moet zo spoedig mogelijk worden begonnen. De bondskanselier stelt zich met deze opvatting achter het met veel moeite bereikte compromis dat vlak voor het congres aan de ruim 400 gedelegeer den is voorgelegd. Dit compromis voorziet eveneens in de allerhoogste prioriteit voor de aanwending van kolen bij de energievoorziening. Nieuwe kerncentra les mogen alleen in uitzonderingsgevallen worden gebouwd om de dan nog bestaande restbehoefte op middel lange termijn te dekken. Principiële voor waarde voor het afgeven van een vergunning voor een nieuwe centrale is dat de eerste deelvergunning voor de bouw van het afvalcentrum in Gorleben aanwezig moet zijn of dat op een andere manier de afval per verdrag moet zijn veiliggesteld. Ten aanzien van het terrorisme in Duitsland zei Helmut Schmidt gisteren dat hij ervan overtuigd is dat dit kan worden overwonnen. Hij waarschuw de echter voor „ordeningshysterie" en voor paniek, overdrijving en politieke uitbuiting van menselijke angsten. :Ef lelfverbranding in Hamburg AMBURG (AP) Een 47-jarige onderwijzer heeft zich Isteren in het centrum van Hamburg in brand gestoken it protest tegen de kernenergievoorsiening in West-Duits- ind. IdoflPe man goot benzine over zich heen en stak zich daarna 51 op brand. Hij werd met derde-graads brandwonden over 80 da ercent van zijn lichaam overgebracht naar een ziekenhuis, eet lijn toestand wordt als hopeloos omschreven. Ier* 1-9 ah vóór bevriezing olieprijzen iHINGTON (Reuter) - De van Iran heeft gisteren in hington gezegd voorstander ijn van bevriezing van de irijzen volgend jaar. ikend tot journalisten aan m een officieel bezoek twee dagen aan de VS zei dat president Carter hem ervan had overtuigd dat hij een actievere rol zou moeten spelen bij het nastreven van stabiliteit van de olieprijzen: „Ons beleid was er eerst op gericht geen partij te kiezen en alleen maar toeschouwer te zijn. Nu zijn wij echter bereid onze sympathie en ons begrip voor uw opvattingen te tonen", aldus de sjah. igesloten mijnwerkers gered OEL (Reuter) Reddingsploegen zijn er gisteren in geslaagd mijnwerkers in veiligheid te brengen die op een diepte van meter waren ingesloten nadat brand was uitgebroken in de< lenmijn te Samtsjok in Zuid-Korea. r mijnwerkers zijn om het leven gekomen en vijf worden nog mist. nvankelijk was verondersteld dat 130 mijnwerkers waren inge- iten. Toen de brand uitbrak wisten 450 kompels zich meteen in lligheid te stellen. rALIAANSE JOURNALIST NA 1ANSLAG ERNSTIG GEWOND ÏÏHJN (AFP) De adjunct- lofdredacteur van het Turljn- blad La Stampa, de 6I-jarige arlo Casalegno, is gisteren bij Bn aanslag zwaar gewond. ier jongelui namen het plaats- •rvangend hoofd van het links- liberale blad nabij zijn woning in Turijn onder vuur. Kort na dien meldde een onbekende per telefoon het Italiaanse persbu reau Ansa, dat de aanslag het werk was van de „rode brigra- de", een uiterst linkse stads- guerrillagroep. lechter verbiedt flessen cola ïENDA AP) Een rechter in Genua heeft beslist dat in het iele land alle flessen Coca Cola in beslag moeten worden genomen >mdat op de fles niet naar behoren leesbaar is wat er precies rit, waaruit de ingrediënten van de drank bestaan. hechter Mario Sossi verbood ook de verspreiding en vervaardiging 'an Coca Cola, dat een van de populairste dranken in Italië is en waarvoor per jaar voor 100 miljard lire (120 miljoen dollar) ^ordt verkocht. £en en ander slaat niet op Coca Cola-in-blik, waar wel het nodige °P staat. In Elsevier een interview met Kruisinga. „Een progressief minderheidskabinet, gegroe peerd rondom de PvdA, zit er niet in. Daar wil ik geen begin van onduidelijkheid over laten bestaan. Zo'n kabinet gedoogd door het CDA, kan men verge ten. Ik kan me ook niet voorstel len dat de ARP op ons fractie- besluit zal willen terugkomen. Er zijp duidelijke uitspraken ge daan". Het politieke hoofdartikel zegt: „Het is een kwestie van politiek fatsoen dat het CDA (zij het voor een deel schoorvoetend) zijn leider zal volgen in zijn besprekingen met de WD". Elders wordt Sadat's gang naar Jeruzalem gekenschetst als „een 'sprankje hoop, gewekt door een Arabisch leider. Een feit dat van historische betekenis kan zijn, maar ook een allerfraaiste fata morgana." Voorts interviews met de Sjah van Perzië, prins Al-Feisal van Saoedi Arabië en Nobelprijs winnaar economie Bertil Ohlin. Ook veel boekennieuws in het blad. In de Haagse Post deze bespie geling over de formatie: „Aan gezien een CDA-WD-kabinet niet aan de nodige condities kan voldoen blijft er maar één mo gelijkheid over: een tweede ka binet Den Uyl. Aangezien een parlementair kabinet Den Uyl zo goed als zeker tot de onmoge lijkheden behoort, aangezien een progressief minderheidska binet het niet lang zal uithou den. blijft er nog precies één mogelijkheid over. Den Uyl krijgt opdracht een extra parle mentair kabinet te vormen dat toch geacht kan worden vol doende steun in de kamer te krijgen." Het omslagartikel gaat over de privé wereld van Henk van der Meyden en culimineert in de vraag of de Nederlandse rodde lindustrie eindelijk volwassen is. „Ik wil best verrassend schrij ven maar niet carrières ver woesten en niet, alles over hoop halen, menselijk geluk ver storen of dat soort dingen. Be slist niet. Het overgrote deel van de verhalen die wij publiceren, is met medeweten van de be trokkenen gemaakt." „Voorts een uitvoerig reisver slag uit Zuid-Korea. „Toen ik aan een van mijn gastvrouwen een over de halve wereld meege sleept Delfts blauw armbandje cadeau gaf, begon ze hartelijk te lachen. In Korea staat een enorme fabriek waar het Made in Holland Delfts blauw wordt geproduceerd." Vrij Nederland schrijft over het schrikbeeld van de PvdA. „Van Agt wil in het Catshuis. Dries wil het hoogste bereiken wat er in politiek Nederland te berei ken valt. Hij zou alleen op die manier genoegdoening krijgen voor de vernederingen die hij heeft ondergaan. De leider van een grote politieke partij die niet mocht terugkeren op het zijn geliefde departement, slaat vernietigend terug. Zijn wraak is gericht tegen de verpersoon lijking van de socialistische be moeials: Joop den Uyl". Bij de arrestatie van RAF-leden de kanttekening: „Nederland heeft bewezen dat het de terreur kan bestrijden zonder zijn toe vlucht te nemen tot maatregelen die zich nauwelijks met de rechtstaat verdragen. Nederland kan ook tonen dat zelfs gevaar lijke gevangenen in dit land de humane behandeling krijgen die in de Bondsrepubliek niet gega randeerd is." Ook een interview met de Rot terdamse hoofdinspekteur Kal ma „Ik ben niet naief. Ik ben me bewust van wat ik doe. Ik kom op voor mijn eigen mening, omdat ik meen dat ik daar recht op heb. Wanneer het effekt daarvan is dat ik tot mikpunt word, ben ik bereid die conse quentie te aanvaarden. Maar het geboortekaartje toegestuurd krijgen van het kindje van de brigadier die gedood werd bij de Utrechtse schietpartij, dat is iets. Dat snijdt te diep in mijn hart." Bij Sadat's Jeruzalem de specu latie: „Komt het niet tot vrede met Israël, dan zullen de militai re uitgaven Egypte te veel wor den". De kleurenbijlage is ge wijd aan boeken. De Tijd blijft pleiten voor een tweede kabinet Den Uyl. „Alles doet hopen dat de op de AR partijraad aanvaarde motie om openingen te zoeken teneinde alsnog tot een coalitie van Pv dA, CDA en D'66 te komen, niet slechts een vodje papier is. Van Thijn zegt in een vraaggesprek: „Als straks blijkt dat het CDA geen overeenstemming kan be reiken met de WD, dan kan het CDA toch niet alle wegen afslui ten. Dus het wordt dan een pro gressieve minderheid, tenzij het CDA alsnog een meerderheids kabinet met ons zou willen ma ken." Voorts een interview met hoof- dredakteur van het NOS-jour- naal Ed van Westerloo. „Het is een schromelijk onderschatting van de mensen er vanuit te gaan dat we te maken hebben met een publiek dat een ontwikke ling zou hebben van een kind van dertien jaar, zoals vroeger wel werd aangenomen. En: „Er zijn hier mensen die er absoluut niet meer buiten kun nen op het scherm te verschij nen. Ze hebben het idee dat hun leven, hun hele bestaan ervan afhangt. Verslaving aan het scherm, die is funester dan die aan het roken of de alkohol". In Accent een als wereldpri meur geafficheerd interview met professor J. Kistemaker over de oplossing van het ener gieprobleem. „De Amerikanen hebben vergevorderde plannen om tegen 1990 in de ruimte ge weldige installaties op te hangen die in de toekomst een groot deel van de wereld van elektrici teit moeten gaan voorzien. De bouwsels komen er uit te zien als een soort enorme vliegende tapijten met een oppervlakte van niet minder dan 150 vier kante kilometer. Een zo'n appa raat kan voldoende zonnewarm te in voldoende stroom omzetten om in de hele behoefte van een land als Nederland te voorzien." Ook een interview met Staten- voorzitter Bikker over de onaf hankelijkheid van de Neder landse Antillen. „De Nederland se Antillen willen zeer beslist wel degelijk onafhankelijk wor den. Indien men daaraan twij felt, dan heeft men het mis. Die onafhankelijkheid moet echter wel in de komende vier jaren doelmatig worden voorbereid." Over de formatie schrijft het blad: „Al met al zal ik ook Wiegel geconfronteerd worden met een verdeeld CDA. Dat brengt ook hem in de positie de kans te lopen evenals de an dere grote drie partijen vuile handen te krijgen tijdens deze formatie. Het dwingt hem zich zelf en zijn partij opnieuw in de uiterst hachelijke situatie te brengen eerst zekerheden aan het CDA te moeten vragen" Hervormd Nederland merkt bij Sadat's bezoek aan Jeruzalem op: „Een schamel lichtpuntje. Want aktie en reakties beweren naar beide kanten dat er niks te praten valt en dat het blijft gaan om vierkante kilometers, tanks, bommen en straaljagers, enerzijds vernietiging van Is raël, anderzijds grenzen die al leen met militaire middelen kunnen worden beveiligd." Over de kabinetsformatie de verzuchting: „Het heeft er veel van weg dat alle betrokken poli tici, uitgezonderd wellicht Jan Terlouw, een anti-verantwoor delijkheids gevoelspil hebben ingenomen. Zelfs Terlouw, als bekroond auteur van kinderboe ken zo precies bekend met hoe je kinderen in hun eigen taal moet toespreken, moet hier zijn onmacht bekennen." Tenslotte een dubbelgesprek met de hoogleraren G. Hartvelt en H. van der Linde. „Elke Christen zou de ellende van de politieke werkelijkheid in zijn gebeden en in zijn geloofsover tuiging moeten opnemen en zich moeten afvragen wat hij in woord en daad aan die ellende kan doen." Rotterdamse PPR-leden naar PvdA ROTTERDAM (ANP) - Drie Rotterdamse leden van de PPR hebben hun lidmaatschap van deze partij ingeruild tegen dat van de PvdA. Het gaat om Jan Janse, voorzit ter van de afdeling Rotterdam, gemeenteraadslid Hans Simons en de adviseur van de PPR in Rotterdam, Laurens van Toledo. Zij hebben drie redenen om de PPR te verlaten: de verkiezin gen hebben uitgewezen dat de PPR een te „marginale" partij blijft: de PPR is verdeeld over de te varen koers; op plaatselijk en regionaal niveau verschilt de PPR programmatisch te weinig van andere progressieve partij- AMSTERDAM Piet Liefaard, Theo Peeters, Peter Verheijen en Ad Wijnands zijn door de wielerploeg van Amstel inge lijfd. Vertrokken zijn: Van Her werden, Ruckert, Van Houwe- lingen, Van der Meer en Leo van Vliet, van wie de laatste drie prof zijn geworden. DELFT Joop de Wilde (Delft) neemt deel aan het Nederlands biljartkampioenschap drieban den in Beekbergen van 5—8 ja nuari. De overige deelnemers zijn: Popeyus, Doggen, De Jong, Van Bracht, v.d. Smissen, Bro- sens en De Ruyter. LONDEN Het Britse jacht Kings Legend, dat de zeilrace om de wereld aanvoert, kampt met geldgebrek. Indien niet snel een sponsor met 200.000 gulden op tafel komt wordt het schip in Nieuw Zeeland uit de strijd genomen. De „Flyer" uit Neder land neemt ook deel aan de ZURICH Albanië en Liech tenstein zijn de enige Europese landen die ontbreken in het toernooi om de Europese titel voor landenteams voetbal waar voor morgen de loting wordt verricht Italië is als organisator vrijgesteld van de loting. 1

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7