„Gezond, maar niet zonder zorg Bouwer biedt grond in Vinkenveld aan tegen kostprijs sluitende begroting Zorgen over oplopend tekort bad Zoeterwoude V OOfhout heeft ipiö KATWUKSE RAAD IN ALGEMENE BESCHOUWINGEN: lA-Sassen- rericht ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN NOORDWUK KORTWEG KUNSTWEEK- EINDE IN VOORSCHOTEN KORTWEG LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 Waardering voor je tijdstip waarop de be handeling kon nden, waardering ook e totstandkoming van de meerjarenbegroting, te- beid met de gezonde fi le positie van de gemeen- ar zorg voor huisvestings- [en voor de drie economi- Jijlers van Katwijk: visse- linbouw en toerisme. Al- j de strekking worden BOTigevat van de gisteren in ppwijkse gemeenteraad ge- "Jp algemene beschouwin- )A-fractie constateerde ir het eerst alle nieuwe ingen betrekking heb- p de welzijnssector, maar erop dat bijv. het jeugd- wel mede door, maar niet ljj de subsidieregelingen !tan draaien. Veel hangt af noSet werk van vrijwilligers, ehoeve van de „economi- curk" van Katwijk - het oariie - pleitte het CDA voor ige voorzieningen dat het iar door toeristen kunnen n ontvangen, ook voor „de- grauwe hemel en het stor mige strand". De SGP-fractie zag de meerja renbegroting als een goed mid del om het „noodzakelijke" voorrang te geven boven het „wenselijke" en om de uitgaven in de welzijnssfeer op verant woorde wijze in de hand te hou den. De fractie vroeg zich af of de door de wijkverenigingen in geslagen weg wel juist is: de indruk wordt gewekt dat het ontspanningselement steeds meer op de voorgrond treedt, in plaats van het betrokken zijn bij de ontwikkelingen in en de be woonbaarheid van de wijk. De fractie van de PvdA besteed de veel aandacht aan de econo mische basis van Katwijk en vroeg o.m. om samenspel met andere vissersplaatsen als er beïnvloeding mogelijk is van op hoger niveau te nemen beslissin gen die consequenties hebben voor de werkgelegenheid in de visserij. Ook de WD-fractie keek zorge lijk aan tegen de badplaatsfunc tie van Katwijk en drong daar om aan op een spoedige uitvoe ring van het onderzoek naar die functie. Ten aanzien van de woonproblemen van bejaarden, alleenstaanden en tweeper soons-gezinnen, wees de VVD op de mogelijkheid flats, die thans minder geschikt zijn voor gezinnen, aan te passen voor bewoning door de genoemde ca- tagorieën. De meest kritische geluiden kwamen van de fractie Gemeen tebelangen, die de meerjaren planning te eenzijdig achtte: er is een beleid op langere termijn uitgezet voor het welzijn, maar een visie op de economische ba sis voor het welzijn ontbreekt, zowel inzake de visserij en de tuinbouw, als inzake het toeris me. Het gemeentebestuur is min of meer stilzwijgend voorbijge gaan aan de structurele veran deringen op al die gebieden. Een beleidsnota met betrekking tot de ontwikkeling van Katwijk als badplaats ontbreekt en te vrezen valt dat de studie van de badplaatsfunctie te laat komt. Door krampachtig vast te hou den aan Katwijk als familiebad plaats, dreigt men de boot te missen. Begrotingen De behandeling van de begro tingen voor 1978 en de meerja renbegroting verliep zonder veel vuurwerk. Op de vraag van de heer Grimbergen op welke ma nier de aanvragen van gegadig den voor een huis in Schutters- wei (ca. 900 voor zo'n 250 wonin gen) zullen worden behandeld, antwoordde wethouder Van Dijk dat dat niet gebeurt in volgorde van binnenkomst, maar dat dit zal worden beke ken naar de urgentie van de woningbehoefte. Voorts zei de wethouder dat de inschrijving voor Schutterswei nu is geslo ten, omdat de gemeente een in zicht in de aanvragen-op-dit-mo- ment wil krijgen. De doortrek king van de „ringweg" die van de Zuidstraat, via de Dwars straat en het Noordeinde naar de Tramstraat is geprojecteerd, zal binnen twee jaar gereali seerd kunnen worden, aldus wethouder Van Dijk. Drs. R. J. de Vries (PvdA) drong er op aan dat de volwassenene ducatie in de toekomst door K en O ter hand kan worden geno men, waarop wethouder Haas noot (PvdA) toezegde dat dit onderwerp zeker ter sprake zal komen als de decentralisatie van het sociaal-cultureel werk in de commissie wordt behan deld. Op de Spelbrink De heer J. van Duyn (PPR) sprak over het leegkomen van de kleuterschool „Op de Spel brink". In dit gebouw zou een uitbreiding van de gemeentese cretarie komen. Berichten daar over zouden de indruk hebber gewekt dat de school al binnen kort ontruimd wordt, hetgeer beslist niet het geval is. Wethou der Haasnoot zei hierop dat „Op de Spelbrink" primair kleuter school zal blijven en dat er al leen als er onverhoopt een la kaal leeg komt - en dat zal zekei niet vóór 1981 gebeuren aan ge bruik daarvan door de gemeen te kan worden gedacht. De ver ontrusting van de oudercommis sie van de school, die inmiddels is gebleken, kan dus worden weggenomen. INHEIM In hervormd tn „De Ontmoeting" luisteren de Sassenheimse ig van het Christen De- tisch Appèl opgericht, il er reeds sprake was iepgaande samenwerking ;n KVP en de protestants- gJjlijke fractie opereerden ld raadsfracties nog onaf- „j ijk van elkaar. sor Goudzwaard was als r uitgenodigd bij de op- *—g. In zijn rede ging pro- Goudzwaard in op de ba- of ieën van het CDA (on- ■er over gezamenlijke ver- jrdelijkheid) en maakte last enige opmerkingen 'erloop en duur van de tsformatie. pauze kreeg CDA-raad- an der Fange de vraag legd of bij de uitslag van imeenteraadsverkiezingen kort in geval van een zetelverdeling CDA 8 ze- WD 5 zetels het CDA zal zijn een wethouders an de WD over te dra- an der Fange wilde liever lag van de verkiezing af in alvorens zich daarover laten, maar wilde wel dat hij de verkiezingen timisme tegemoet ziet. nerlid (WD) r visserij /IJK Morgen 18 no- :r om 20.00 uur zal de I. P. H. Waalkens, lid van weede Kamer voor de in de kleine zaal van tal „Cleyn Duin" een toe- ig geven op de visserij- matiek. bijzonder zal hij behande- quotering, de uitbreiding e visserij zone en het ha- ngstverbod. Na de pauze gelegenheid tot discussie t stellen van vragen. De tfaalkens is specialist op bied van landbouw en vis- ïn lid van de gemeente- Noordoostpolder. De bij- nst, geroganiseerd door itwijkse afdeling van de is voor een ieder toegan- gadering :er Partij [LK Het bestuur van tn Zilker Partij" presen- ip 30 november de kandi- ijst voor de komende ge- ^raadsverkiezingen aan en van de partij, is dat de heer Van Kam- iet meer herkiesbaar zal iet bestuur van de snel nde partij heeft voor hem aardig opvolger gevonden deskundigheid niet onder- /oor de voormalige lijst- jr. Voor de leden van Een 14. Partij staat de mogelijk- pen om zelf ook kandida- or de lijst voor te dragen. TG EEST De werk- „Nieuwe Levenstijl" orga- t in samenwerking met de van Kerken te Oegstgeest -»ijeenkomst in het gemeen- rum aan de Lijtweg. Pro- 1 Dr. Goudzwaard zal he- "ond spreken over het on- „Onze toekomst en hoe _m Jen". Het is de eerste van noetaptal bijeenkomsten die de i gepland heeft. Aan- n« t?0 00 uur' ff Iets Iiw5TGEEST - Morgenoch- 10 wordt er in de Beukenhof iwla. eceptie gehouden ter ere 6. (Nlevr. P. H. Smits-Witvliet. <prdt 80 jaar en is „Ere-bur- rolscf' van Oegstgeest. Een titel js No'j verkreeg vanwege haar ciala pningen op maatschappe- srtulgn cultureel terrein. Mevr. iar 91-Witvliet was gedurende Blinfl. aren raadslid voor de WD SOW/oorts presidente van de eideiHing Huishoudelijke en Ge- Dorlichting te Oegstgeest. NOORDWIJK In de gisteravond gehouden algemene beschou wingen van de fractievoorzitters in de Noordwijkse raad wierp de komende verkiezing haar schaduw vooruit. Nu en dan werd de landspolitiek mi" of meer uitgebreid in de betogen betrokken vooral Schelvis (PPR) muntte hierin uit en ook bij de bespreking van verschillende gemeentelijke zaken kwam het dingen naar de kiezersgunst soms duidelijk om de hoek kijken. Alkemade volstond met te wijzen op de goede samenwerking binnen de CDA-fractie. Men gaat in CDA-verband de gemeente raadsverkiezingen met vertrouwen tegemoet, verklaarde hij. De CDA-voorman was verheugd over de sluitende begroting met een voordelig saldo van ruim 1,4 miljoen gulden, temeer omdat vorig jaar door zijn fractie was bepleit de voorgestelde belasting verhoging niet in te voeren, aangezien de financiële positie van de gemeente dit niet noodzakelijk maakte. Bezwaar had Alkemade tegen het zonder meer opnemen van 500.000,— uit de algemene reserve ten behoeve van de raadhuisbouw en nog eens een bedrag van 50.000,— voor de aanleg van volkstuinen. Vinkenveld In de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters kwa men de grondaankopen van Noorlander en het Noordwijkse aannemersbedrijf De Raad, waarover in de oktober-verga- dering een felle discussie was gevoerd, opnieuw aan de orde. CDA-fractievoorzitter Alkema de kwam met de verrassende mededeling, dat de beide ko pers van grote gedeelten van gronden in het plan Vinken veld, het aangekochte gebied voor de verwervingsprijs aan de gemeente Noordwijk wilden doorverkopen. Deze prijs zou zelfs lager zijn dan die in de voorlopige exploitatie-opzet van de gemeente. Deze ontwik keling zou in het Vinkenveld een sociaal woningbouwpro gramma verzekeren. Bedijn (PvdA), die in de vorige vergadering scherp op de grondaankopen had gereageerd, liet zich thans zeer gematigd uit. De PvdA had in het bestem mingsplan Vinkenveld graag ge bouwd met een goed® project organisatie. Voor de PPR was een en ander reden geweest om zich van het plan Vinkenveld te distanciëren, opdat door De Raad en consorten op de ge kochte grond geen woningbouw kan worden gepleegd. Schelvis meende dat voor de woning- j boüw diende te worden uitgewe- ken naar het kerkeland en het ooievaarsland. „Wie zijn billen brandt, moet maar op de blaren zitten", zei hij aan het adres van de grondaankopers. Korbee (WD) verzocht om al ternatieven voor de in het Vin kenveld geplande woningbouw. Hij wilde nog eens bekijken of de door het college opgezette berekeningen omtrent de wo- j ningbehoefte en de benodigde I grond wel juist waren. Volgens I Korbee zou er in de studie voor het Vinkenveld enorm ruim met meters omgesprongen zijn. De fractieleider van de WD was er l van overtuigd, dat voor de wo- j ningbouw tot 1991 een belang- rijk kleiner aantal hectaren on- j vervangbare cultuurgrond no- dig zal blijken te zijn. Kabeltelevisie Zowel het CDA als de WD j bleken het meest geporteerd j voor een regionale mast voor de kabeltelevisie in de bollenstreek. Men drong er bij het college op aan de raad volledig in te lich ten over de voor en nadelen van aansluiting bij de mast te Oegst geest. Bedijn (PvdA) bewaarde het vuurwerk tot het eind van zijn beschouwing. Nog altijd is de hoogtemaat van het bestem mingsplan Kern Noordwijk aan Zee niet vastgesteld en dit was de woordvoerder van de socia listen een doorn in het oog. Van daar de haast van de onderne mers om zo snel mogelijk te bouwen. Elf nieuwe projecten zijn er in voorbereiding. Als de ze plannen worden uitgevoerd dan zal het aanzien van de bou levard worden bepaald door be tonblokken aldus Bedijn. Eerste paal wijkgebouw Leiderdorp Oud-raadslid en ere-burger van Leiderdorp, de heer J. N ie vaart sloeg gistermiddag de eerste paal voor de bouw van het multifunctionele wijk gebouw m het Zijlkwartier. Op 8 november is begonnen met de grondwerkzaamheden door Noorlander Bpuw BV uit Leiderdorp. Vorige maand voteerde de ge meenteraad een krediet van 1,3 miljoen gulden voor de bouw van de gymzaal met bij behorende wijkaccommodatie voor buurtverenigingen. Het complex is ontworpen door het architectenbureau Stuur man BV uit Waddinxveen. De buurt- en speeltuinvereni ging "Het Zijlkwartier" toont zich zeer gelukkig met het nieuwe wijkgebouw. Na enke le dakloze jaren kan de vereni ging weer de nodige activitei ten ontplooien. In het wijkcen trum zullen ook de Volksuni versiteit K en O Leiderdorp, de schermvereniging, de foto club en de Leiderdorpse tafel tennisvereniging een onderdak krijgen. Maquette van de nieuwbouw van Huize Agnes, gereed in 1979. VOORSCHOTEN - De komen de feestdagen zijn er waar schijnlijk niet vreemd aan dat in Voorschoten dit weekeinde op diverse plaatsen „kijk-keur- koopmogelijkheden" zijn voor diverse vormen van kunst. Vrij dag is er de gehele dag een Welfare-tentoonstelling in de Dorpskerk. Het welfare-werk viert het zilveren jubileum en de minder-validen hebben da nig hun best gedaan om dit maal de tentoonstelling met ge legenheid tot koop een bijzon der aanzien te geven. Vrijdagavond opent de heer P. Groeneveldt in de openbare bi bliotheek de keramiektentoon- stelling met werken van Wil van den Wijngaard en Greet Anker. Deze tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek aan de Wijn gaardenlaan en duurt tot 23 de cember. Zaterdagmiddag om 2 uur opent wethouder L. Marselis de 10e kunstmarkt van de Voorscho- tense kunstkring in het Am bachtshuis op de Voorstraat. De 50 leden van de kunstkring on der wie Paul Citroen zich be vindt, exposeren hup werk en bieden dat ter verkoop aan. De tentoonstelling is daarna de ge hele week geopend. ZOETERWOUDE - De ge meenteraad zal weinig proble men hebben met de begroting voor het volgend jaar. Dat mag men concluderen uit de eerste behandeling in de commissie voor de financiën, die, zoals dit al een aantal jaren gebruikelijk is, tevens als begrotingscom missie fungeert. Nieuw was dat dit voor het eerst in het open baar geschiedde.. Het publiek honoreerde dit unieke gebeuren niet, er was slechts één toehoor der. Alleen over de onroerend-goed- belasting die in 1978 ingevoerd gaat worden, lijkt het laatste woord nog niet te zijn gezegd. De opbrengst hiervan steekt no gal royaal uit boven die van de drie belastingen in het lopende jaar werlke zij vervangt Wet houder Maan becijferde, op grond van de hoge perceptiekos ten en van de uitbreiding van de gemeente, dat deze echter nauwelijks uitkomt boven de 5 verhoging, die als norm bij het opstellen van de nieuwe cijfers werd gehanteerd. De commissie had ook nogal wat zorgen over het oplopen van het tekort van het zwembad. De kostenstijging overtreft belangrijk de meerop brengst als gevolg van de mati ge, door de rijksoverheid toege stane, tariefsverhoging,. Hetzelf de werd ook gesteld over de reinigingskosten. Ook het geraamde exploitatiete kort van het multifunktionele gebouw dat volgend jaar gereed komt kwam al om de hoek kij ken. De subsidienormen van de bibliotheek en van verenigingen die hier straks hun onderkomen gaan krijgen, en voor aanzien lijk hogere huren komen te staan, zullen moeten worden herzien. Overigens zullen de muziekverenigingen in de ge meente in het komende jaar op nieuw op een fikse subsidiever hoging kunnen rekenen. Een be scheiden meevaller vormt de post voor de B.B., welke overi gens zoals gebruikelijk een om streden zaak. De bijdrage gaat terug van 109 naar 0,75 per inwoner. Op 30 november gaat de complete raad met het hou den van algemene beschouwin gen nader op de begroting in. VOORHOUT De ontwerpbegroting van de gemeente Voorhout is sluitend. Dat komt mede doordat de algemene- en onderwijsuit- keringen uit het gemeentefonds zijn verbeterd. Van het totaalbedrag van ruim 16 miljoen gulden neemt Sociale Zorg en Maatschappelijk Werk met 2 1/2 miljoen relatief gezien het meeste voor zijn rekening. Openbare Werken en Volkshuis vesting eisen ieder voor zich ongeveer 1,8 miljoen op. Onder wijs 1,2 miljoen. De overige uit gaven (Cultuur, Veiligheid, Volksgezondheid) liggen daar met bedragen rond de drie ton ver onder. Voorhout kent op een totaal in wonertal van 6882 ongeveer 125 woningzoekenden. Vooral de huisvesting van alleenstaanden en bejaarden is een probleem. Er bestaan momenteel geen con crete plannen voor verdere wo ningbouw na de volboeking van het plan Spoorlaan. In een be zwaar tegen het ontwerp streek plan Zuid-Holland West is een verzoek bijgevoegd om een ge zamenlijk bouwprogramma voor Voorhout en Warmond op te nemen. Voor bejaarden die zelfstandig in een doelmatige woning willen blijven wonen zullen er in de herziening van de bestemmingsplannen voor het dorpsgebied ook bejaarden woningen worden opgenomen. Het bejaardenverzorgingstehuis dat in de plaats komt van Huize Agnes zal begin 1979 worden opgeleverd. de Akervoorderlaan, de Johan Speelmanweg en de Prinsen- weg. Dat zijn wegen buiten de bebouwde kom, maar ook daar binnen zullen ongeveer 30 stra ten moeten worden verbeterd. De houten brug over de vijver in het Kievitspark moet worden vervangen, de brug over de Dinsdagsewetering naar het sportpark heropgebouwd. De Kleibrug, de Coehoornbrug en bruggen bij de Prinsenweg en de Engelselaan moeten worden verbeterd. Belastingen Bruggen Onderhoudsbeurten worden noodzakelijk geacht voor de Rijnsburgerweg, de Torenlaan, De voorgestelde belastingverho gingen zijn die op onroerend goed met 7%, op honden met eveneens 7% (totaal 57 per jaar) en reinigingsrechten met 5%. 69 per jaar). De meerop brengst wordt begroot op ruim 45.000 gulden. SASSENHEIM - In de Her vormde Kerk wordt zondag 20 november een „open-deur-dienst gehouden. De Amsterdamse evangelist Van Well spreekt over het onderwerp: „God zoekt U" Muzikale medewerking ver leent „Volition" uit Lisse. Aan vang 19.00 uur. SASSENHEIM - In Jeugdsocie- teit Jeügdscieteit „De Stormbal" wordt vrijdag 18 november een koffiebarbijeenkomst gehouden. Centraal staat het werk van de organisatie „Kruistochten" die zich bezig houdt met de evange lisatie in de Oostbloklanden. Ook wordt een dia-serie ver toond, met als titel: „Vele vol ken, één kerk". Aanvang 20.30 uur. Toegang vrij LISSE Ernst Gervais geeft samen met zijn orgel- en blok fluitleerlingen een concert in de Sint Agathakerk op zaterdag 19 november. Zij brengen een ge varieerd programma ten gehore, beginnende bij de 16e eeuw tot en met de hedendaagse compo nisten zoals: Poser, Langlais en Andriessen. Ernst Gervais be sluit het concert met het Derde Choral van Hendrik Andriessen. Aanvang 20.15 uur. Toegang vrij. VOORSCHOTEN - Het ge meentebestuur heeft besloten om verkeersdrempels te con strueren op een gedeelte van de Wilhelrainalaan, tussen de Bern- hardlaan en het Oranjeplein. De werkzaamheden die onlangs be gonnen, duren tot het einde van de maand. SASSENHEIM - De heer G. Buurman, scheidend voorzitter van de Sassenheimse IJsclub werd op de jaarvergadering van de club gisteren benoemd tot ere-voorzitter. De heer Buur man is 30 jaar actief geweest in het bestuur van de club en was daarvan 15 jaar voorzitter. Hij hield aan zijn ere-voorzitter- schap een fles drank, een plaat (voor mevrouw Buurman) en een parasol over. SASSENHEIM De grote Fan cy Fair in verpleeg- en bejaar dentehuis is gisteren een groot succes geworden. De opkomst was uitstekend. Eigengemaakte handwerkartikelen, gebak en worstbroodjes gingen vlot van de hand. 60 Kinderen gaven een staaltje van hun prille artistieke kwaliteiten in de kleur- en te kenwedstrijd. Bij de groep tot 6 jaar was Rian Knop eerste, bij de groep van 6 tot 8 jaar Angela Jansen nummer een, tweede Dennis Donnerhof en derde Hans van Bellen. Bij de groep van 9 tot 13 jaar eerste Rob Verlint, tweede Marion Ebbink en derde Jacoline Klomp. KATWIJK De jaarlijkse ver kooptentoonstelling van de werkstukken die de bewoners van Huize De Wilbert op de bezigheidstherapie hebben ver vaardigd vindt ditmaal plaats op vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 november. De exposi tie is geopend van 14.00 tot 16.30 uur en op vrijdag bovendien van 19.00 tot 21 00 uur.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5