Niet-cao- lonen ook aan banden voor u Engeland weert drie Duitse SS-ers ANDEELHOUDERS AKKOORD MET REORGANISATIE GROFSMEDERIJ i jsterijen na lange tijd uit rode cijfers Kabo herstelt overleg over spreiding PTT D VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 17 november 1977, 68e jaargang no. 20892 jnburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg ies (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) anten: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Uitgelicht Koud „Uitgelicht" programma waarin Jack van Belle praat met dr. Gilles Quispel op Ned. I om 22.05 uur. Ned. II om 19.10 uur laatste aflevering van „Tom en de sa menzweerders" en om 22.20 uur Hier en nu met de politieke situatie in Israël. Voornamelijk in de kustprovin cies enkele buien. Koude nacht met minimumtemp. van 4 gra den aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. Maxima omstreeks 6 graden. Matige noordwestelijke wind. Morgen zon: 8.04-16.45 Maan: 13.40 Scheveningen hoog water 8.08, 20.44 Laag water 3.47, 16.44. \AG (ANP) De laatste prognoses hetgeen betekent dat dit bedrijfsonderdeel cijfers zal waarschijnlijk een winst boeken len dan voor dit jaar was geraamd. De winst bedrijfsresultaten van de PTT over voor het eerst sedert het begin van de van enkele miljoenen guldens. bij de Posterijen zal echter van tijdelijke jzen uit dat de geraamde winst van zestiger jaren weer een positief resultaat zal De hogere inkomsten van de PTT zijn het aard zijn aldus de PTT in het personeelsblad joen gulden minstens 100 miljoen boeken. gevolg van het toenemend post- en telefoon- „Aangetekend", vanwege de te verwachten al uitvallen. Een gedeelte daarvan verkeer en van het feit dat de personeelskos- loonkosten, oor rekening genomen van de Post, De Posterijen, de laatste jaren dik in de rode ten van dit staatsbedrijf lager zullen uitval- imar kocht onzer verslag- [evers) AAG - De Konmar met countzaken is aan Vroom an. De bespre- ierover zijn bij- and, aldus een ijke bekend- an de twee be- Konmar zal sa- met Vroom nn een nog waarborg bete-" m het aantal en van het be- jcunnen uitbrei- arbij zal men profiteren van ?n ervaring van Dreesmann. zal als zelfstan- rieid blijven be- i de beoogde e zal voor het I geen nadelige hebben Dis- uurder J. Ha- i van de Dienst- Mercurius li in een reactie Ie staan tegen- er neming van door Vroom „Het perso- iid bij Konmar Viteel niet best, Jop is vrij groot Iverneming kan r gunstig wer- lat de Konmar- lers dan komen onder de CAO om Drees- ïs voor biJ ezingen otterdam onzer verslag- ïvers) ►AM Bij de gisteren van e deelgemeen- ^n twee wijkra- Rotterdam heeft een gevoelig eleden. as er voor het rwijl de WD gelijk bleef en i gering verlies ncasseen. Winst ook voor de ital stemgerech- bedroeg ruim De opkomst was zeer gering: het percentage nder de vijftig de bekende po- partijen namen ze verkiezingen speringen uit de deel. Landelijke is kan men nau- aan deze uitsla- ennen. SHM (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken gaat ook de niet-cao-lonen tot matiging dwingen. Hiertoe heeft hij thans bij de Tweede Kamer het reeds vaker aangekondigde wets ontwerp ingediend. De matiging die in het loonoverleg voor 1978 en 1979 voor cao's zal worden overeengekomen, zal ook bindend wor den opgelegd op niet-cao-inkomens. De Loon- techniscbe Dient van het ministerie krijgt de bevoegdheid tot het instellen van onderzoeken in de boeken, bij voorbeeld op grond van een klacht van organisaties van werkgevers of werknemers. Beide partijen hebben volgens de minister be lang bij naleving van de wet, want handelen in strijd ermee heeft immers zijn weerslag op liet verdere loonoverleg. In zijn toelichting stelt de minister, dat uit een oogpunt van rechtvaardig beleid matiging in de loonstijging niet beperkt mag blijven tot de cao-ers. Daarom vindt hij het van belang, dat de werkingssfeer van cao's tijdens het loon overleg zal worden uitgebreid tot het hoger personeel, dat er dikwijls buiten valt. Daarop kan echter niet worden gewacht. Vandaar het nu gepubliceerde wetsontwerp, dat snel door de Kamer moet worden geloodst. Noodzaak tot matiging is er ook voor de inko mens uit arbeid bij vrije beroepen. Hier kan de regering al optreden, namelijk via toepas sing van de prijzenwet, waarmee de ontwikke ling van tarieven in de hand kan worden gehouden. In de komende jaren zal bij het onder een cao vallen, hetzij omdat de cao voor onderneming of bedrijfstak niet op hen van toepassing is hetzij omdat de werkgever geen partij is bij cao-onderhandelingen, niet sterker mogen worden verhoogd dan de cao-lonen. Daarbij gaat het dan niet alleen om verhogin gen in geld, maar ook om verbeteringen in arbeidsvoorwaarden, die in geld kunnen wor den „vertaald". De minister moet volgens het wetsontwerp ook de mogelijkheid krijgen om in het loonoverleg overeengekomen minimale loonstijgingen opAe leggen. Er is ook een pas-op-de-plaats-bepaling: Zolang het loonoverleg centraal of in de be drijfstak niet is beëindigd mogen niet-cao-lonen niet uitgaan boven het niveau van 31 oktober 1977. Vlaggen voor Sadat Grote gebeurtenissen wer pen hun schaduwen voor uit.... Schoolkinderen in Jeruzalem bekijken een etalage, waarin behalve Is raëlische ook Egyptische vlaggetjes staan, vooruitlo pend op het bezoek, dat president Sadat van Egyp te van zins is aan Israël te brengen. Voor meer nieuws: zie pagina 7 DEN HAAG In de raadzaal van het oude stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag is gisteravond een complete chaos ontstaan toen leden van het Kommitee Jongerenhuis- vesting met de politie in gevecht raakten en met harde hand werden verwijderd. Een lid van het Kommitee verstoorde met een megafoon de toespraak van burgemeester Schols tijdens de behandeling van de begroting en wilde een pamflet voorlezen. De burge meester gaf opdracht de ordeverstoorder te verwijderen, waarna een handgemeen ontstond met toesnellende bodes. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Een gewezen Obersturmbannftïhrer van het Waffen-SS, kolonel Hubert Méyer, die gediend heeft in Hitler's Leibstandarte, is gisteravond door de Britse politie gepakt in het Skyline Hotel bij Heathrow Airport. Meyer bracht de nacht door in een politiecel van het luchthavengebouw. Vanmor gen werd hij per vliegtuig teruggestuurd naar Duits land. Een andere gewezen SS-man, Obersturmbannfiihrer Walter Harzer, kreeg bij zijn aankomst uit West-Duitsland op Londen Heathrow te horen, dat hem de toegang tot Engeland ontzegd werd. Harzer was commandant van de SS-Hohenstauffen Division, die de Britten in 1944 bij de slag om Arnhem versloeg. Nog een derde oud-lid van het vroegere Waffen-SS, die de persoonlijke adjudant van Hitier geweest zou zijn, zal er evenmin binnengelaten worden. De drie Duitsers wilden in Londen de publikatie opluisteren van een lijvig boek „The Waffen-SS, a history in 1115 pictures" (Geschiedenis van het Waffen-SS in 1115 foto's) dat doorgaat als „de echte SS-story" en in Engeland uitgegeven wordt door Patrick Hinchy. Duitse oorlogsnostalgie is tegenwoordig ook in Engeland erg in trek. Uitgever Hinchy, die veel geld hoopt te kunnen verdienen met de distributie van het zware SS-boek dat hier 16.90 pond kost heeft gezegd te geloven, dat de grote meerderheid van het Waffen- SS zich niet schuldig gemaakt heeft aan oorlogsmisdaden. Het controversiële Duitse boek wil bewijzen, dat de SS-mannen in feite echte soldaten zijn geweest, die niets te maken hebben gehad met Himlers S.S. de beruchte cipiers van de concentratiekampen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Katholieke Centrale van Overheidspersoneel (Kabo) wil het overleg over de spreiding van de PTT en de daarmee gepaard gaande reorganisatie van de Centrale Direktie onmiddellijk herstellen. Voorwaarde is echter wel, al dus de Kabo in een brief aan de PTT, dat het overleg open moet zijn en dat er meer zekerheid voor het personeel moet komen en meer duidelijkheid over de vrijwillig heid van de verplaatsingen. De Kabo eist bovendien, dat niet onmiddel lijk het overleg wordt afgebroken, wanneer tijdens de gesprekken geen of onvoldoende overeenstemming bereikt wordt. In dat geval moet de direktie van de PTT naar andere oplossmgen zoeken, desnoods met inschakeling van derden. Bovendien wijst de Kabo het aanwijzen van personeel voor verplaatsing af, wanneer niet eerst alle mogelijkheden en onmogelijkheden zijn ondei'zocht. De Kabo wil dit herstel van het overleg in het belang van het personeel...." Er is, aldus de Kabo, al te veel schade aangericht aan de belangen van dit personeel. Het overleg zal het tempo en de voortgang van de reorganisatie moeten bepalen, aldus de Kabo. (Zie ook pagina 13). ADVERTENTIE Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss-Rosma- len komt 2 dagen naar Leiden om u van deze grandioze gele genheid te laten profiteren. Ser vice Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen volledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prij zen uit het Service Tapijten b.v. assortiment Nylon vilttegels 40x40 zelfklevend 0,89. Dikke hoogpolige tapijttegels, los te leggen, per stuk 6,90. Vinyl op vilt 200 cm breed 8,95. Nylon vilt 2 m. breed, per str. meter 9,50 o.a. nylontapijt in 3 modieuze tinten 4 m breed vanaf 29,50 p. str. m. Pr. fraai gedessineerd origineel Engels bloemtapijt, ka merbreed, vanaf 59,- per m. 100% wollen berber 400 cm breed vanaf 99,- per str. m. Zui ver wollen hoogpolig tapijt spe ciale prijs 139,- p.m. 400 cm breed. Verder huiskamertapijten v a. 34,90. 39,90, 49.90 enz. Te veel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berberta pijt van 400 cm breed 72,50 p.m. Deze sublieme verkoop fabrieks- partij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 18 november van 14.00* 18.00 uur en zaterdag 19 novem ber van 10.00-17.00 uur in de RONNIEHAL, gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levering op la tere termijn mogelijk, betaling geschiedt na aflevering. Kom vrij dag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Kruisstraat, gem. Rosmalen Tel. 04192-4098. Hoofdshowroom 1800 m2 kantoor: Oss Thorbeckestraat 89. Tel. 04120-22006. ;e miljoen rijkssteun absolute voorwaarde (Van een onzer verslaggevers) eerder aan de vakbonden voorgelegde plan tot fc) SRWOUDE/LEIDEN Van de aandeelhou- gezondmaken van de KNG. j\ ui de Koninklijke Nederlandse Grofsmede* Uit deze toelichting bleek dat de Grofsmederij bij fj NG) zijn gisteren maar weinig bezwaren het ministerie van Economische Zaken heeft aan- Jn tegen het door directie ontworpen reor- geklopt om financiële steun tot een bedrag van fileplan. Het gevoelen dat het „continue- 2 miljoen gulden volgens de gebruikelijke financie- lan" de enige weg is om de Grofsmederij ringsvoorwaarden. De toekenning van dit bedrag, en totaal faillissement te behoeden en nog dat is gebaseerd op de enorme verliezen (2,5 mogelijk werkgelegenheid te handhaven miljoen) die de Grofsmederij dit jaar denkt te centraal in een gistermiddag gehouden maken, wordt als absolute voorwaarde gezien voor jlhoudersvergadering. Daarin werd door de het slagen van het opgestelde continueringsplan. jlirectie een toelichting gegeven op het al Zoals bekend voorziet dit plan in het stopzetten van de assenfabricage en de afschaffing van het bedenkingen te hebben tegen de plannen van de ploegensysteem, waardoor 70 werknemers collec- KNG. Ook in het jongste nummer van WIK, het tief ontslagen zouden moeten worden. Vandaag kaderblad van de industriebond NW wordt nog zullen de vakbonden opnieuw met de directie over al bitter op de onverwachte reorganisatieplannen dit voornemen aan tafel gaan zitten. Daarbij zal van de Grofsmederij gereageerd. Onder de veel- op een groot aantal punten door de KNG-leiding zeggende kop: „Grofsmederij niet koninklijk maar opheldering moeten worden verschaft, willen ook grof", wordt gewezen op het feit dat het hier de de werknemersorganisaties met de plannen van de zoveelste inkrimping betreft terwijl de nieuwe directie akkoord gaan. fabriek in de Grote Polder destijds was opgezet Op een onlangs gehouden vakbondsvergadering om het personeelsbestand te laten uitgroeien tot naai- aanleiding van de reorganisatieplannen ble- 300 man. Na de reorganisatie zullen nog maar 100 ken de leden van de industriebonden nog al wat werknemers bij de KNG in dienst zijn. Deze handige rolmeetband ia een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1