i Invaller doet Fransen opgelucht adem halen AZC VOL GOEDE MOED NAAR SICILIË SCHORSING CRUUFF VOOR HOOGGERECHTSHOF Competitie blijft nummer één voor coach Geurtsen Buitenlands voetbal Heroptreden Jupiter D geen succes op Nootdorp [PORT pac^hii LEIDSE COURAN DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 PAGINA 15 m BARCELONA Het Spaanse hoog gerechtshof zal binnenkort een alt- spraak doen over de vraag of Johan Cruyff scheidsrechter Meier© al dan niet een „hijo de pnta" (hoe re jong) beeft genoemd. Als de uitspraak „nee" luidt, kan dit ernstige conse quenties hebben voor Atletico de Madrid, de Spaanse titelhouder. In dat geval eist Barcelona namelijk dat Atletico de titel wordt ontno men, die het in het voorjaar ver-, overde. De zaak dateert van 8 februari 1977, toen scheidsrechter Melero tijdens de competitiewedstrijd tussen Barce lona en Malaga Cruijff uit het veld stuurde. Hij beweerde dat de Neder lander hem een „hijo de puta" had genoemd, een scheldwoord waarvoor de meeste Spanjaarden zeer gevoelig zijn. Hoewel Cruijff ontkende dit woord te hebben gebezigd, werd hij door de Spaanse voetbalbond voor drie wedstrijden geschorst. Mede als gevolg hiervan verloor Barcelona een aantal wedstrijden achtereen en zakte naar de tweede plaats. In de eindstand van het seizoen "76-77 had de Catalaanse club een achterstand van een punt op kampioen Atletico. Barcelona en Cruijff hebben de schorsing van het begin af aange vochten. De beroepscommissie van de bond wees het protest echter af. Daarna zochten zij hun toevlucht tot de burgelijke rechtspraak. Het ge rechtshof verklaarde zich echter niet competent in deze zaak, aangezien de voetbalbond zijn eigen jurisdictie heeft Nu heeft men zich gewend tot het hooggerechtshof, dat zich vol gens een woordvoerder van de Cata laanse club wel competent acht Barcelona eist dat de straf ongedaan wordt gemaakt en dat de titel vacant wordt verklaard. Parijs Voor het eerst sinds twaalf jaar heeft Frankrijk zich geplaatst voor het eind- toernooi van het wereldkam pioenschap voetbal. De laatste keer dat de Fransen meededen was in 1966 in Engeland. De plaatsing ging ten koste van Bulgarije dat de laatste vijf toernooien tot de eindronden was doorgedrongen. Vanaf de eerste minuten zagen de 50.000 toeschouwers in net Pare des Princes in Parijs een sterk aanvallend Frans elftal. Zij moesten echter, in de stro mende regen, wachten tot de 38e minuut, voor het Franse overwicht in een doelpunt werd uitgedrukt. Rechterspits Dominique Rocheteau scoorde uit een hoekschop van de Franse aanvoerder Tresor. De Fransen bleven stormlopen op het Bulgaarse doel, maar geen van de vele kansen, die zij voor rust kregern werd nog benut. In de 62e minuut maakte Plati- ni een definitief eind aan de Bulgaarse illusies. Met een schitterend schot van 20 meter bracht de spelbepaler van Nancy de stand op 2-0. Vanaf dat moment speelde het Fran se team een demonstratiewed strijd. Er werden talrijke rian te scoringsmogelijkheden ge schapen, maar doelpunten le verden die niet op. Terwijl het dolenthousiaste publiek zich al opmaakte voor het grote feest, kwamen de Bulgaren vijf mi nuten voor tijd verrassend te rug door een kopbal van inval ler Zvetkov. Er viel een dood se stilte =5,=?, het in het sta dion, maar terwijl het Bul gaarse elftal alles in het werk stelde om nog een gelijkspel te veroveren, stelde invaller Dal- ger, die Rocheteau was komen vervangen, in de slotminuut de zege voor De Fransen en daar mee de reis naar Argentinië veilig. Uitblinkers waren bij De Fransen, naast Platirii, die in de 45e minuut nog de lat trof, Janvion en Guillou. De opstellingen waren: Fran krijk: Rey; Anvion, Roo, Tresor, Bossis; Bathenay, Guilou, Platini; Ro cheteau (Dalger), Lacombe, Six. Bulgarije: Goranow; Vassiliv, Anglov, Ivkov, Bonev; Arabov, Zvetkov, C. Bonev, Kostov; Alexandrov, Stankov, Kolev (Voinov). Eindstand groep 5 Frankrijk 4 2 1 1 5 7-4 Bulgarije 4 12 14 5-6 Ierland 4 1 1 2 3 2-4 Chris McGrath op weg naar het tweede doelpunt van Noord-lerland in het duel met België. Doelman Jean Marie Pfaff is kansloos. Engelsen hebben vanaf de eer ste minuut de Italianen onder druk gezet en zelfs een ploeg als de Italiaanse, die het ver dedigde voetbal bijna heeft uitgevonden, steunde onder de Engelse pressie. Kevin Keegan was de grote man in de Engel se aanval. Hij verdween gere geld uit de spits om aan de greep van Fachetti (94 inter landwedstrijden) en Morzini te ontkomen en slaagde in zijn opzet. Keegan, maar ook Broo king vond geregeld de weg naar de vleugels waar vooral Peter Barnes geregeld niet on stuitbaar was. Barnes had dan ook het meest te verduren van de Italiaanse verdedigers van wie Benetti en Gentile gele kaarten kregen wegerts ontoe laatbare charges tegen de han dige buitenman. Kevin Keegan kreeg trouwens ook een waar schuwing van de Hongaarse arbiter Karoly Palotai omdat hij te duidelijk revanche nam op Tardelli, die hem kort daar voor met de elleboog in het gezicht had gestompt. Het Engelse overwicht leidde in de elfde minuut tot het eerste doelpunt. Brooking pik te de bal op het middenveld mee en bracht hem van de rechtervleugel hoog voor doel waar Keegan met een schitte rende kopbal doelman Dino Zoff kansloos liet. Engeland kreeg voor rust meer moge lijkheden om te scoren, maar Barnes liet, gehaast schietend, twee goede mogelijkheden on gebruikt In de tweede helft kwam Ita lië, mede dankzij sterk spel van Giancarlo Antognoni, iets meer uit zijn egelstelling en naarmate de tijd vorderde en Engeland zijn voorsprong niet kon vergroten, toonden de Ita lianen zelfs enige durf. Daar door kreeg Engeland eindelijk iets meer ruimte en dat wierp acht minuten voor het einde zijn rendement af. Weer had Keegan een belangrijk aandeel in de treffer. Dit keer echter waren de rollen omgekeerd. Keegan maakte, aan de rand van het strafschopgebied, de bal schitterend vrij en zijn passje naar Trevor Brooking was voorbeeldig. De afronding van Brooking trouwens ook; 2-0. Meer zat er niet in voor de Engelsen, die opnieuw de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap Stand groep 2 Engeland 6 5 0 1 10 15-4 Italië 5 4 0 1 8 15-4 Finland 6 2 0 4 4 11-16 Luxemburg 5 0 0 5 0 2n9 Tsjecho-Slowakije Tsjecho-Slowakije heeft zich in Praag enigszins gerevan cheerd voor de nederlaag van 3-0 die het in Wales leed. De „Welshmen" werden ditmaal met 1-0 verslagen, maar het hielp de Europese kampioen niet meer aan een plaats in Argentinië, omdat Schotland zich reeds had geplaatst. In de wedstrijd, die niet meer van belang was, was Wales alleen in het begin even ge vaarlijk. Toen de tsjechoslo- waken echter na elf minuten al een voorsprong namen - Karei Kroupa schoot van rechts op het doel en Zdenek Nehoda zorgde voor de afron ding - namen zij de strijd in handen. De Tsjechoslowaakse doelman Hruska behoefde slechts enkele malen in actie te komen. Hij keerde een schot van Brian Flynn en een kop bal van John Toshack. In de tweede helft konden de opper machtige Tsjechoslowaken hun overwicht niet in meer doelpunten uitdrukken. Ook de laatste poging van de trai ner van Wales, Mike Smith, Nick Deacy van PSV, die in Wales het derde doelpunt voor zijn rekening nam, in het veld te brengen voor Thomas, kon de aanval van Wales niet meer stootkracht geven. De eind stand van 1-0 was een zuinige afspiegeling van het overwicht van Tsjecho-slowakije, dat sterk verjongd is sinds het Eu ropese kampioenschap van ju ni 1976. Scheidsrechter Pro- kop uit Oost-Duitsland gaf twee spelers een gele kaart: Bilsky (Tsj) en Thomas (Wal). Eindstand groep 7 1. Schotland 4 3 0 1 6 6-3 2. Tsjecho-Slowakije 4 2 0 2 4 4 1 0 3 2 3-4 Oost-Duitsland Oost-Duitsland heeft zijn Iaat- 4-6 Wales Engeland Kevin Keegan, de Engelse werknemer van de Hambur ger SV, heeft Engeland geen plaats in Argentinië kunnen bezorgen. De Engelsen won nen, mede dank zij een voor treffelijk voetballende Kee gan van Italië. Maar de over winning in Wembley, 2-0 voor 92.000 toeschouwers, was niet voldoende om de Engelsen enige illusie te laten. Op 3 december is iedere Italiaanse overwinning op Luxemburg voldoende om de kaarten voor de eindronde van het wereld kampioenschap veilig te stel len. Engeland wist gisteravond a een vrijwel onmogelijk karwei te staan. De te kleine overwin ningen tegen Luxemburg en Finland wogen in feite veel zwaarder dan de nederlaag van 2-0 in Rome tegen de Ita lianen. Niettemin heeft Enge land zich met zijn debuterende vleugels Peter Barnes en C peil gerevancheerd voor de matige prestaties in de vorige kwalificatiewedstrijden. Rocheteau (derde van links) haalt hard uit en Kevin Keegan was één van de uitblinkers in het Engelse team. hij onderstreepte die rol door de eerste treffer te scoren met een faaie kopbal. doelman Goranov. Frankrijk leidt met 1-0 en de kwalifikatie is al vrijwel zeker. ste kwalificatiewedstrijd in groep 3 gewonnen. In Izmir namen de Oostduitsers met 2-1 revanche op Turkije, dat in de eerste wedstrijd in Dres den opzien had gebaard door een gelijkspel (1-1) te behalen. Een kostbaar verliespunt zoals achteraf bleek - voor Oost- Duitsland, want Oostenrijk nam zijn kans waar en plaat ste zich met een punt voor sprong op de Oostduitsers voor Argentinië. In Izmir stond gistermiddag geen enkel belang meer op het 'spel. Slechts 10.000 toeschouwers woonden de „vriendschappe lijke" wedstrijd bij. Oost- Duitsland nam door treffers van Schade (30e minuut) en Hoffman (62e minqut) de lei ding met 2-0. Tien minuten voor het einde scoorde Oeder voor Turkije tegen: 1-2. Stand groep 3 1. Oostenrijk 6 4 2 0 10 14-2 2. Oost-Duitsland 6 3 3 0 9 15^ 3. Turkije 5 1 1 3 3 6-5 4. Malta 5 0 0 5 0 0-24. Belgie Noord-lerland Belgie was na de overwinning van Neder land op Belgie niet meer dan een vriendschappelijke wed strijd. Het was aan de Ieren het minst te merken. De ploeg moest niettemin bijna drie kwartier werken om de 8000 toeschouwers in het Windsor- park achter zich te krijgen. Dat lukte vlak voor rust toen Garry Armstrong van Totten ham Hotspur de bal na een pass van Mccreery achter Jean-Marie Pfaff joeg. Het verjongde Belgische elftal, Thijs had Franky Vercauteren en Raymond Mommens een kans gegeven en Willy Wellens en Jan Ceulemans in plaats van Van Gooi en Lambert in de spits geplaatst, kreeg in de eerste helft slechts een kans. Ceulemans kwam vrij voor Jennings, maar gaf de bal net iets te veel hoogte mee en tilde hem over de lat. In de tweede helft behielden De Ieren hun overwicht over het tegenval lende Belgische elftal. Het le verde nog twee doelpunten op. Mcgrath scoorde na een doel- worsteling en een kwartier voor tijd maakte Armstrond zijn tweede treffer na een scherpe pass van Mcilroy. De opstellingen waren: Noord-ler land: Jennings; Rice, Nicholl, Hunter, Nelson; Mcilroy, Mc creery, Mcgrath; Anderson, Armstrong Stewart. Belgie: Pfaff; Gerets, Meeuws, Broos, Renquin; Cools, Coeck, Vercauteren; Mommens, Wel lens Ceulemans. Nederland 6 5 1 0 11 11-3 België 6 3 0 3 6 7-6 Noord-lerland 6 2 1 3 5 7-6 IJsland 6 1 0 5 2 2-12 Portugal Portugal heeft zijn laatste wedstrijd uit groep 1 van de voorwedstrijden voor het we reldkampioenschap voetbal te gen Cyprus met 4-0 gewonnen. Het duel dat woensdagavond in faro voor een kleine 10.000 toeschouwers werd gespeeld, was van geen betekenis meer. Polen was al zeker van zijn plaats in de eindronde. De Portugese doelpunten, twee voor- en twee na rust, werden gemaakt door Seninho, Cala- na, Vital en Manuel Fernan- des. Endstand groep 1 Polen 6 5 1 0 11 17-4 Portugal 6 4 11 9 12-6 Denemarken 6 2 0 4 4 14-12 Cyprus 6 0 0 6 0 3-24 West-Dui tsland West-Duitsland heeft nauwe lijks echt kunnen oefenen in zijn vriendschappelijke wed strijd van gistermiddag tegen Zwitserland. Na 24 minuten had de ploeg van Schon in het Stuttgarter Waldstadion voor 55.000 toeschouwers al een voorsprong van 3-0. Het eind signaal van de Italiaanse scheidsrechter Gonella kwam bij 4-1, maar voor het zover was had er ook heel wat ge fluit van de tribunes geklon ken. De toeschouwers uitten daarmee hun ontevredenheid over de matige prestatie van de wereldkampioenen in de tweede helft. De treffers wa ren van Meyer (eigen doel), Flohe, Fischer, Meyer en, Fi scher. West-Duitsland speelde in de volgende opstelling: Franke; Volgts, Kaltz, Ruiss- mann, Zimmermann, Dietz, Bonhof, Flohe, Burgsmuller; Abramczik, Fischer, Seel. Griekenland Het Griekse voetbalelftal heeft gistermiddag in Saloniki een wedstrijd voor het toernooi om de Balkanbeker tegen Joe goslavië gelijkgespeeld: 0-0. Voor 20.000 toeschouwers had den de Grieken de beste kan sen tegen Joegoslavië, dat zich op 30 november via een over winning met twee of meer doelpunten verschil tegen Spanje nog kan plaatsen voor de eindronde om het wereld kampioenschap in Argentinië. (Van onze sportredactie) LEIDEN Het waterplote&m van AZC is vanmiddag vertrokken naar Sicilië om er het komend weekend in irl Syracuse te strijden voor een plaats itf in de finale van de Europa cupstrijd voor landskampioenen. Tegenstan- ^ers van het Alpheuse team zullen tear CSKA Moskou, Vasas Boedapest en het thulsspelende Cannotierj Na- poli zijn. „Vasas is ongetwijfeld het sterkst", meent AZC-coach George Geurtsen, „Dan komen CSKA en AZC. Maar ook het voordeel van het spelen in eigen land voor Napoii moet je niet onderschatten. Elke wedstrijd wordt even moeilijk". AZC start morgenmiddag tegen Can- notieri, zaterdag is Vasas tegenstander en zondag wordt besloten tegen de Russische vertegenwoordiger. „De ploeg is vol goede moed. We hebben er zin in", vertelt de 41-jarige trainer- coach. „We hebben naar deze ronde toegeleefd. In de competitie hadden we het geluk, dat we voorzichtig kon den starten. De discipline, zowel col lectief als individueel, zat er nu de laatste weken goed in. Daar komt het in Syracuse erg op aan". Niettemin zegt Geurtsen er „niet ka pot" van te zijn, als de finale niet wordt gehaald „Het hoeft voor mij geen plaatsing worden, voren. Voor AZC is het de eerste echte kennisma king met de Europese top en ook daarin moet groeien mogelijk zijn. De competitie blijft voor mij dan ook nummer één. We willen allereerst be wijzen, dat we niet zo maar een keer tje landskampioen zijn maar dat we het een paar jaar achtereen kunnen worden Het team van AZC wordt vergezeld door een supportersschare van meer dan 75 mensen. „In de waterpolowe- reld een vrij uniek aantal", schat AZC-voorzitter Meindert Kooistra. „Het is tenslotte niet naast de deur. Maar AZC staat bekend om zijn trou we aanhang. Het zijn ook allemaal notoire AZC-supporters, die meegaan. En ze kunnen een belangrijke steun vormen voor het team" BOEKAREST/WARSCHAU - In de Roemeense voetbalcompe titie heeft Asa Tirgu Mures door een doelpuntloos gelijkspel in de uitwedstrijd tegen Tirgoviste met zeventien punten de leiding behouden met een punt voor sprong op Sportul. De laatste ploeg versloeg Jiul Petrosani met 3—1 en heeft op zijn beurt een punt voorsprong op Timo- soara, dat met 4—0 van Petrolul won Bekende ploegen als Dina- mo Boekarest, Steau Boekarest en UT Arad zijn na twaalf ron den al op drie of meer punten achterstand gezet In de Poolse competitie heeft Wisla Krakow (24 punten) vier punten voorsprong op Lech Poznan na de zestiende competi tieronde. LKS Lodz heeft met negentien punten al vijf punten achterstand op de leider die gis teren met 1—1 gelijk speelde tegen Stal Mielec. Lech Poznan en LKS Lodz boekten resp. een zege 1—0 tegen Go mik Zabrze en een verlies van 1—0 Slask Wroclaw. In de Hongaarse competitie leidt na de twaalfde speeldag MTK Boedapest na gisteren met 2—1 van Vasas te hebben ge wonnen. MTK heeft negentien punten, één meer dan Ujpest Dosza (verlies met 64 tegen Videoton) en twee meer dan Va- (Van onze sportredactie) NOOTDORP De belangstel ling ging gistermiddag op de draversbaan van Nootdorp uit naar het heroptreden van Jupi ter D. De broer Kees Verkerk is een tijdje geleden door Stal Westland verkocht en daardoor in training gekomen bij de Duindigttrainer Leeman. Van Jupiter D die heel wat koersj es in handen van Gerard van Éykelenborg heeft gewon nen - is bekend dat hij niet altijd een goede draf had. Gis termiddag was hij toch één van de favorieten. Er waren immers goede berichten uit de stal geko men. Jupiter D kon het in de eindstrijd echter niet bolwerken met Hugo Langeweg en heeft kennnelijk nog een koersje no dig. Zijn draf was niet slecht, zodat de verwachting is dat de negenjarige ruin zijn koers suc cessen vooral op de kleine baan van Nootdorp, waar hij altijd het beste uit de verf kwam, nog een tijdje kan voortzetten. De Schaardijkeprijs werd nu gewonnen door Ludwin S met Siem Hartman voor Larens Roem en Maarten D. Dit laatste paard is door trainer Jan de Leeuw aangekocht van de Rot terdamse stal Marco. Uitslagen: Groede-prijs 2000 m: 1. Orville Ter- raise (G. van Éykelenborg) 1.29,4, 2. Pretty Boy, 3. Petra MendeL Niet gestart nr. 6. Osiria P. Winn. 1,90 pl 1,20 1,20 1,30 kopp 1,80 trio 6,10. Cadzand-prijs 2000 m: 1. Paroli Vi tesse (J. Wagenaar) 1.29,6, 2. Pedro Quirinal, 3. Fnernanda. Winn. 2,80 pl 2,20 1,90 2,90 kopp 10,10. Zuidlande-prijs 2000 m: 1. Orson Anjo (A. Harmsen) 1.27,8, 2. Monte S, 3. Marion Braun. Winn. 2,70 pl 2,00 2,10 4,30 kopp 9,80 trio 182,40. Retranchement-prijs 2380 m: 1. Pla tina (P. Koppejan) 1.29,3, 2. Pelle Omar van de Unie. Winn. 2,60 pl 1,30 1,70 2,40 kopp 2,60. Oostburg-priis (le afd.) 1680 m: 1. Mercurius (C. de Leeuw) 1.25,9, 2. Ons T, 3. Netty Williams. Winn. 6,30 pl 2,50 2,20 1,60 kopp 56.00 trio 567,50. Criterium der amateurriidere ix (eerste afdeling) 2380 m: 1. Monsieur Joep (J. van Exter) 1.29,0, 2. Oebele Spencer, 3. Koek Buitenzorg. Winn. 3,50 pl 1,80 1,70 2,40 kopp 8,10. Schaardiike-prijs 2000 m: 1. Ludwin S. (S. Hartman) 1.23,8, 2. Larens Roem, 3. Maarten D. Winn. 3,60 pl 1,50 1,30 1,80 kopp AJO trio 46,70. Criterium der amateurrijden lx (tweede afdeling) 2380 m: 1. Mae West (G. v.d. Wal) 1.28A 2. Nozem D, 3. Maxaver Way. Winn. 9,10 pl 2,80 1,90 3,50 kopp 19,30. Kruisdijk-prijs 2000 m: 1. Nerva (J. van Dooyeweerd) 1.25,2, 2. Mar]on Hess, 3. Matchless. Winn. 2,00 pl 1,40 1,70 1,20 kopp 5,80 trio 25,80. Oostbrug-prijs (tweede afdeling) 1680 m: 1. Magowal (H. Schoonho ven) 1.27,3, 2. Nora Nimble, 3. Mon dial. Niet gestart nr. 3. Nanika. Winn. 3,60 pl 2,10 1,70 2,80 kopp 7,70. Totalisatoromzet: 256.693,00. SPORTWERELD ROTTERDAM Landskam pioen basketbal dames Radio Musette won het eerste duel in het toernooi om de Europa Cup met 73—68 van Mineur Pernik (Bul.). DEN HAAG De schaatsbond probeert andere bij de ISU aan gesloten landen warm te krijgen voor het idee een schaatscircuit te organiseren om de wereldbe ker naast de bestaande Europe se en wereldtitelstrijd. TEVTSO Deltalloyd verloor het eerste duel uit de tweede ronde van het Europese basket- baltoemooi voor dames om de Ronchettibeker met 71—53 van Ceramico Pagnossin Treviso. DEN BOSCH - Falcon Den Bosch won het eerste duel in het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars met 98—73 van Slavia Praag. Akerboom en Dekker waren met resp. 24 en 18 punten topscorer. DEN HAAG Fred Rovyers, Ramon Snel, Otti Roethof, John Ree berg en Ludwig Kotzebue vormen het karateteam dat deelneemt van 30 november tot en met 5 december aan de we reldkampioenschappen in To kio.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15