„Den Haag" wenst opheldering over hetze in Tsjechische pers Gunstige bouwprognose vraagt om meer vaklui Kamervragen over zaak-Kalma FNV zal voor rechts kabinet niet opzij gaan ALIMENTATIES MET 8% OMHOOG Wackernagel eerst in Nederland voor rechter CcidocSouront politie wil fout parkeren uit Irafrecht halen Waar blijft redelijk Leids alternatief? Arbeidsvoorwaarden beleid AANNEMERS-VOORZITTER: Gallagher in Ierland verhoord ^tnenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 AMBASSADEUR OP MINISTERIE ONTBODEN DEN HAAG De Tsjechoslowaakse ambassadeur in Nederland is op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ontboden in verband met de affaire-Ridderkerk. De directeur-gene- raai politieke zaken van het ministerie, mr. M. Rutten heeft op verzoek van 1 minister Van der Stoel ambassadeur dr. j Mikulas Galan de bevreemding overge- bracht van de Nederlandse regering over I de krachtige perscampagne tegen Neder- j land in Tsjechoslowakije „terwijl de Ts- j jechoslowaakse ambassadeur toch volle- dig geïnformeerd was over het feit dat I de beschuldigingen op niets berusten". J Den Haag wil nu opheldering van Praag, zeker nadat ook de Tsjechoslowaakse I delegatieleider op de toetsingsconferentie I van de slotakte in Belgrado gesproken j heeft over de schending van de rechten van de mens welke in Ridderkerk zou hebben plaatsgevonden. Zoals gemeld startte de Tsjechoslowaak se pers vorige week dinsdag een campag ne tegen Nederland met de beschuldiging dat fascistisch optreden van de politie in Ridderkerk tegen twee kinderen een voorbeeld was van de wijze waarop Ne derland de rechten van de mens schendt. Volgens commissaris J. van der Steege in Ridderkerk gaat het om een proces verbaal dat is opgemaakt tegen twee zonen van dertien en vijftien jaar van het echtpaar Bon, toen zij met een windbuks op passerende fietsers schoten. Op het politiebureau werd een proces-verbaal opgemaakt waarna de kinderen weer naar huis werden gestuurd. De ouders die met vakantie in Tsjechoslowakije wa ren (de moeder is een Tsjechische) brach ten na hun thuiskomst de kinderen terug naar het bureau en eisten een schriftelij ke verklaring van de politie dat de kinde ren met sexueel misbruikt waren, noch aan verdovende middelen waren gehol pen. De vader wilde de kinderen niet eerder terughebben voordat hij deze verklaring had. De politie bracht de twee jongens toen over naar de raad voor de kinderbe scherming. Dit werd door de vader in een brief aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten uitge legd ais ontvoering. Vorige week begon de pers in Tsjechoslowakije een campag ne over deze kwestie waarin de politie van Ridderkerk fascistisch optreden werd verweten. En passant kreeg minis ter Van der Stoel een veeg uit de pan in verband met het feit dat hij tijdens zijn bezoek aan Praag in het voorjaar de montagefoto's hebben ikking op twee man die door de Amster- ?e politie gezocht wor- in verband met de ont- ing onlangs van de Am- amse zakenman Ca- 8. De afgebeelde helm I bij de ontvoering ge- tt. De politie heeft deze s verspreid in de hoop elijke inlichtingen on- telefoon 020-752260 of ■f52468 te kunnen ver- (Van een onzer verslaggevers) .DEN HAAG Het vorige week donderdagavond aangehouden RAF-Iid Wackernagel zal in de eerste plaats in Nederland wor den vervolgd voor poging tot doodslag op drie rechercheurs die hem wilden aanhouden. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. A. Messchaert heeft dit gisteren meegedeeld. Wackernagels voorlopige hech tenis staat dus los van diens mogelijke uitlevering aan West- Duitsland, dat een uitlevering sprocedure voor het RAF-lid in gang heeft gezet, aldus een na dere mededeling van het minis terie van justitie. In eerste in stantie had het ministerie het doen voorkomen dat Wackerna gels voorlopige hechtenis de eer ste stap was in diens uitlevering. Inmiddels is in West-Duitsland ook een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen Gert Schneider, de eveneens vorige week gear resteerde compagnon van Wac kernagel. woordvoerder van de Tsjechoslowaakse beweging voor de rechten van de mens, A. Patocka, had ontvangen. Dit was er de oorzaak van aldus de pers dat de man kort daarna overleed. Niet vermeld werd dat Patocka kort na zijn ontmoeting met minister Van der Stoel werd gearresteerd en langdurig werd verhoord, alvorens aan een hersenbloeding te overlijden. Als een ander voorbeeld van de schen ding van de rechten van de mens noemde de Tsjechische pers ook de Lockheed-af faire. Verder beschuldigde men Neder land ervan een Tsjechische journalist een visum te hebben geweigerd. Een feit dat ontkend werd door de woordvoerder van het ministerie. De man, de correspondent van de Praagse tv in Bonn, heeft wel een visum gekregen. „Het ligt juist in onze lijn om een visum te verstrekken in zulke gevallen", aldus de woordvoerder. Koninklijke wandeling Koningin Juliana heeft gisteren - tij dens stormachtig herfstweer - onder zeer grote belang stelling de Drecht- tunnel bij Dordrecht geopend. Deze tun nel zal de moeilijke verkeerssituatie bij Dordrecht in de Noord/Zuid-verbin- ding belangrijk ver beteren, zo hoopt men. Minister Wes terterp trad op als verkeersvoorlichter van de koningin tij dens de wandeling door de tunnel. ^vens administratieve rompslomp ifCHT De parkeerovertreding moet uit de sfeer van straf clete worden gehaald. Daarmee wordt voorkomen dat parkeer- redcrs, als ze niet betalen, voor de rechter moeten verschij- in zelfs kunnen doordringen tot de Hoge Raad, wat gepaard met lijvige dossiers en rapporten. Als de parkeerbon via ie kanalen zou worden geïnd, dan via een gerechtelijke ^dure, zou dat een enorme lastenverlichting betekenen voor politie die zich toch al vaak aan het plafond van haar ^Rijkheden bevindt. nee lanceerde gisteren de Amsterdamse hoofdinspecteur van TTe L. Dorst op de eerste openbare bijeenkomst van de Centrale 3? Verkeerscommissie (CPVC) in Utrecht. Volgens de Utrechtse ^commissaris Van Doesburg die zich al eerder met het pro- yljh bezig hield, wordt ook bij de verantwoordelijke ministeries dgdeze gedachte gespeeld. Als de parkeerovertreding uit het tjarecht wordt gehaald, dan loj volgens Dorst wei op een jsfe manier het gedrag van Jldutomobilist worden beïn- kd. Hij opperde het idee de snjkosten van een foutief ge ijverde auto te verhogen .j jnate deze meer hinder of -4>r oplevert op zijn illegale Gprplaats. Ook zou gedacht akjen worden aan herindeling atfweggedeelten en net aan- akgen van voorzieningen die akieren in sommige gevallen LEfcgelijk maken, zoals het tsen van paaltjes langs de oirs en het neerzetten van Inbakken, maar bovendien r| voor vergroting van de 'e parkeergelegenheden len gezorgd door de bouw parkeergarages. Dorst wees 14p dat met vijftienduizend - "naakte processen-verbaal iaand bij de Amsterdamse ie dagelijks honderd men- ïun handen vol hebben aan ifhandeLing van eenvoudige rsovertredingen, zoals te in door rood licht rijden 'vertredingen van parkeer- ipverboden. De Haarlemse issaris van politie, Th. stelde dat het nodig is dat •olitle zo vroeg mogelijk bij verkeersplannen wordt be ken. i politie wordt dan niet inge- >en als laatste redmiddel om gebreken van een verkeers lum de praktijk recht te strij- Hij sprak van een over- pelingstactiek waarmee het eerstoezicht niet is gediend, ïecommissaris I. van der r uit Den Haag meende dat en, geleiden en beheersen het verkeer alleen mogelijk s er ruimte is. „De verkeers- nemer keihard dwingen tot wat hij niet wil, levert geen foaat op." AMSTERDAM FNV-voorzit- ter Wim Kok vindt dat de linkse partijen bij een eventue le CDA-VVD-regering de taak hebben om hervormingsvoor stellen te doen. Zij zouden als oppositiepartijen initia tief-wetsontwerpen moeten in dienen over onder meer de ver- mogensaanwadeling (VAD) de grondpolitiek, de onderne mingsraad en het investerings beleid. Volgens Kok zal dan blijken wat voor het CDA het zwaarste weegt: de dan tot stand gekomen samenwerking met de VVD of de afspraken die in de afgelopen (in-)forma- tieperiode zijn gemaakt over deze punten met de PvdA en De FNV-voorzitter zei dit giste ren op de laatste dag van het congres van de voedingsbonden FNV in Amsterdam. Dat con gres heeft het beleidsprogram ma „Ik en de rest" officieel goedgekeurd. KOK ZIET CDA-WD NOG NIET ZITTEN Juist vanwege de programmati sche akkoorden, die PvdA, D'66 en CDA de afgelopen periode al hebben bereikt, is het voor Kok nog de vraag of er een kabinet komt, bestaande uit WD en CDA. „Ik moet nog zien of het CDA het kan maken, na deze akkoorden, om nu de VVD de andere wang toe te keren". Met zijn opmerking, dat een partij als de PvdA een rol kan blijven spelen bij de verwezen lijking van doelstellingen van de vakbeweging, wilde Kok het congres van de voedingsbonden FNV voorhouden, dat de FNV niet machteloos staat als er een rechtse regering komt. „De werkgevers zullen zich dan wel sterker voelen, maar ook de FNV heeft instrumenten", aldus Kok. Hij zei, dat veel punten, die men nu wettelijk probeert aan te pakken, ook vertaald kunnen worden in een vak- bondsbeleid. Dat geldt bijvoor beeld niet voor de grondpolitiek („ik zie niet in hoe we dat kun nen vertalen in een alternatief vakbondsbeleid") maar wel voor de VAD. Tot dusver heeft men die zaak wettelijk proberen aan te pakken, maar zo zei Kok waarom zouden de FNV-bon- den met hun eigen handen geen aanval doen op de overwinst van bedrijven? Met andere woorden: de FNV zal dan op dit punt eisen stellen in het overleg met de werkgevers over de Ar beidsvoorwaarden. DEN HAAG Met ingang van 1 januari 1978 worden de uitke ringen voor levensonderhoud opnieuw automatisch verhoogd. De minister van Justitie heeft het percentage vastgesteld op 8. De verhoging met 8 pet geldt voor alle alimentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of door partijen zelf zijn afge sproken. Het percentrage wordt bere kend over het uitkeringsbedrag zoals het op 31 december 1977 vaststond, was vastgesteld of ge wijzigd. In dat bedrag zijn dan ook begrepen de indexeringen die in vorige jaren, vanaf 1 ja nuari 1974 hebben plaatsgevon den. Als men de verhoging onbillijk vindt, zijn er twee mogelijkhe den. De eerste is, dat partijen zelf een andere regeling treffen. Het staat hun vrij om overeen te komen dat niet de totale ver hoging, maar slechts een deel daarvan of zelfs helemaal geen verhoging betaald hoeft te wor den. Als partijen niet tot over eenstemming kunnen komen, is er een tweede mogelijkheid: naai- de rechter gaan en hem vragen een andere regeling te treffen. Daarbij is dan wel de hulp van een advocaat noodza kelijk. En vanzelfsprekend hoort de rechter voor hij een beslissing neemt ook de andere partij. Dat het peil van de Leidse gemeenteraad niet altijd even hoog is kan de lezer genoegzaam bekend zijn. Met een zekere regelmaat plegen de plaatselijke volksvertegenwoor digers met name bij begrotingsbehandelingen met scherp op elkaar te schieten. Bij de behandeling van de verschillen de beleidsonderdelen werden de afgelopen drie jaar ook de wethouders door de overgrote meerderheid van de I sprekers spreekwoordelijk in mootjes gehakt. Alleen de I woordvoerders van de PvdA spaarden gewoonlijk hun I bestuurlijke exponenten. j Vonden de begrotingsbehandelingen de afgelopen drie jaar geheel in een sfeer van polarisatie plaats, dit jaar lijkt het I ten stadhuize allemaal wat anders te gaan. Wie verwacht had dat met het zicht op de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar de grootste fracties op z'n minst wat zouden filosoferen over de politieke toekomst van deze stad is na de algemene beschouwingen, die zich daar toch bij uitstek voor lenen, bedrogen uitgekomen. Een dergelijke verwach ting was toch zeker gewettigd gezien de kritiek die vanuit de poliieke achterban van de Leidse volksvertegenwoordi gers in brede kring is geuit op het fenomeen „links pro gramcollege". Alternatieven werden echter nauwelijks ge- j steld. Alleen WD-leider Fred Kuijers sprak zich eerlijk uit voor een college op een brede vertrouwensbasis: het is duidelijk dat de liberalen ook op plaatselijk niveau de bestuursverantwoordelijkheid niet schuwen. Ter linker zijde had men wel wat meer over de politieke toekomst van Leiden willen zeggen, maar PvdA-fractielei- j der Leo Meijer zag zich door zijn fractie en wethouders j in dit voornemen gedwarsboomd. Dit resulteerde in een I meer dan ondermaatse bijdrage aan de algemene beschou- wingen met veel geblaat over hoe gunstig dit linkse sextet wel afsteekt bij de rechtse club van weleer. Uiteraard zonder een redelijke adstructie, maar wel voorzien van „zinvolle beleidssuggesties" ten anzien van de nieuwjaarsre ceptie van dit stadsbestuur en de verkoop van de gemeente lijke linkse pennevruchten. Alsof de vertrouwensrelatie tussen bevolking en regenten daarmee bezegeld kan wor den. Teleurstellend was dit jaar ook het betoog van het CDA. Fractievoorzitter mr. Driessen kwam in zijn jaarlijkse aan val op het programcollege slechts met de opmerking dat drie jaar bestuur door deze club verloren tijd is geweest. Dat was iedereen intussen wel duidelijk geworden en dus was ook deze opmerking overbodig. Maar valt alternatief Leiden dan na 30 mei van het volgend jaar uit de linkse misère moet halen viel (nog) niet uit de mond van deze oppositieleider op te maken. Of hij zou er op moeten rekenen dat het CDA bij de komende gemeenteraadsverkie zingen in Leiden een absolute meerderheid haalt. H ET overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid 1978 komt deze week waarschijnlijk in een beslissend stadium. Zowel van de kant van de werknemers, FNV en CNV als van de kant van de regering zijn enkele stellingen betrok ken, die de posities duidelijker markeren. Niet geheel tot vreugde van de werkgevers, terwijl bij de middenstand de zorgen groter zijn geworden, met name doordat de mini mumlonen toch met ruim vijf procent omhoog gaan. Erg goed begrijpelijk is deze kabinetsbeslissing overigens niet, omdat de vrees, dat alle lonen daardoor „omhooggekrikt" zullen worden niet zonder grond is. Met alle mogelijke gevolgen van dien voor de beteugeling van de inflatie. E EN duidelijk strijdpunt is het duurder worden van het aardgas via de verhoging van de BTW van 4 naar 18 procent. De vakbeweging wil daarvan niet weten, omdat belastingverzwaringen en daar gaat het hier in feite om buiten de prijscompensaties blijven. Hetgeen nu juist past in het algemene regeringsbeleid. Het achterwege laten van andere belastingverzwaringen, met name in de directe sfeer, om de koopkracht zoveel mogelijk op peil te houden, vormt voor deze maatregel de rechtstreekse aanleiding. Minister Duisenberg (financiën) heeft nog dezer dagen laten weten, dat een vergroting van het tekort op de rijksbegroting niet acceptabel is. Z O komen we in de bekende cirkel terecht. Als het kabinet de aardgasprijs verhogen zou, zonder de BTW daarbij te betrekken, moet de prijscompensatie wel groter worden en wordt het weer moeilijker de loonstijging in 1978 op ten hoogste 6,5 procent te houden. Dit cijfer staat al onder druk door de beslissing inzake de minimumlonen. Nu de BTW-verhoging verschuift naar 1 april, de huurver hoging naar 1 juli (als ook het parlement akkoord gaat!) en in principe overeenstemming bestaat over de beroemde nullijn, moet het mogelijk zijn elkaar te vinden. Zeker nu vaststaat, dat 500 miljoen gulden voor lastenverlichting beschikbaar komt in de loop van het volgend jaar. De vraag is echter of deze toezegging van het demissionaire kabinet voor de werkgevers voldoende zal zijn. Kinderveiligheid Viervoudig judo kampioen Anton Geesink was giste ren een van de eer sten, die de serie kinderpostzegels- 1978 kocht bij me vrouw J.C. Polak- Van 't Kruys, echt genote van de Am sterdamse burge- ren, kwamen bij An- varingen, die in de meester. De zegels, ton Geesink in goe- propaganda om- die de^ „Kindervei- de handen, gezien standig uit de doe- ligheid" propage- zijn eigen jeugder- ken waren gedaan. (Van onze sociaal-economische redactie) TIEL —'„De bouwprognoses in de regeringsnota over het bouwbeleid zijn over het algemeen gun stig. Maar zij zullen toch, zeker wat de burgerlijke j en utiliteitsbouw betreft, voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de economische vooruitzich ten. De vrees bestaat, dat tegen een algemene economische achteruitgang geen enkele bouwpro- grammering bestand is. Er is duidelijk behoefte aan een goed investeringsklimaat. We zien dan ook met belangstelling uit naar de beleidsvoornemens van het nieuwe kabinet Zij zijn er echter nog steeds niet. Dat is te betreuren". Dit zei vanmiddag de heer S. J. van Eijkelenburg, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, bij de opening van het AVBB-congres in het Tielse congrescen trum. Hij voegde eraan toe, dat het ontbreken van beleidsvoornemens voor het bedrijfsleven een zeer schadelijke zaak is. „Is men zich op het politieke toneel wel voldoende bewust van de beproeving, die hierdoor aan het bedrijfsleven wordt opge legd?" In het bouwedrijf is opnieuw vraag naar arbeids krachten. Aan vakmensen kan een redelijke zeker heid op langdurig werk in het vooruitzicht worden gesteld, zo zei de heer Van Eijkelenburg. Maar die vakmensen zijn niet voorhanden. Daarom start het bouwbedrijf zelf bij- en omscholingscursussen, want bij de Centra voor Vakopleiding van Volwas senen zijn te lange wachttijden. Begonnen zal worden in de regio-Den Haag. Daar wordt naar omscholingsruimte gezocht en op de bouwbedrij ven wordt een beroep gedaan tijdelijk leermees ters voor de opleiding tot timmeren, metselaar of tegelzetter beschikbaar te stellen. Als deze aanpak aanslaat zal ook elders in Nederland eenzelfde werkwijze worden gevolgd. Ook voor jongeren zag de AVBB-voorzitter moge lijkheden voor een redelijk bestaan als zij bereid zijn daarvoor een vakopleiding te volgen. ''is Wheatley, de Britse ijver die het bekendst is '°rden door zijn boeken over duivel en het occultisme, is >0-jarige leeftijd in zijn Lon- tse woning overleden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het PSP-Kamerlid Van der Lek wil op de eerstkomende vergadering van de Tweede Kamer mi nister De Gaay Fortman van Justitie interpelleren over de zaak-Kalma. Vol gens hem is de hetze tegen zijn partijge noot, de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie, het gevolg van een neiging tot toenemende onderdrukking. Van der Lek zei dit gisteren op een bijeenkomst van studenten van de Eras mus-universiteit te Rotterdam. Hij vindt dat het de hoogste tijd wordt dat alle hens aan dek komen om zich tegen deze ontwikkeling te verzetten. „Zo niet dan raken we zeer snel op een hellend vlak". wordt, maar ook in Nederland. Hij meen de dit te kunnen aantonen aan de hand van een aantal wetten dat op stapel staat, bijvoorbeeld de nieuwe wapenwet, die de politie veel grotere bevoegdheden geeft bij de opsporing. Vanuit de Kamer zijn daar overigens al de nodige bedenkingen tegen gekomen. Dan is er ook nog het voornemen, om ook al het plannen ma ken voor subversieve daden strafbaar te stellen. De „opdracht" van de procureur- generaal aan burgemeestér Van der Louw om Kalma uit zijn functie te ont heffen, ligt volgens Van der Lek op hetzelfde vlak. „Als het openbaar minis terie zo denkt te kunnen handelen, gaat het toch echt de verkeerde kant op". In het Rotterdamse korps heeft de heer Kalma intussen steun gekregen van een collega-hoofdinspecteur, de heer Martens. AMSTERDAM (ANP) De maandag naar Ierland uitgewe zen 38-jarige Ier Patrick Gal lagher is na zijn aankomst op gesloten in de militaire gevan genis van Curregh, honderd ki lometer buiten Belfast. Dit is gedaan omdat volgens de Ierse autoriteiten Callaghan die in zijn land werd gezocht voor een bankoverval een „verhoogd vei ligheidsrisico" betekent. De Ier heeft zijn honger- en dorststa king voortgezet. Een en ander is door de Amster damse advocaat van de Ier, mr. W. J. van Bennekom, gistermid dag meegedeeld. Van Benne kom zegt zijn informatie te heb ben gekregen van de Ierse advo caat van Gallagher. Direct na zijn aankomst in Dublin is Gal lagher door een Ierse rechter verhoord. De Ierse regering zou zich volgens Van Bennekom gis teren over de zaak beraden heb ben. Voor Van Bennekom wijst de opsluiting van Gallagher in een militaire gevangenis erop dat de zaak voor de autoriteiten een politieke achtergrond heeft. Duinen Texel weer verder afgebrokkeld DEN BURG (ANP) Uit bere keningen van Rijkswaterstaat blijkt dat Texel tijdens het jongste stormgeweld meer dan 20.000 vierkante meter duinter rein aan zee heeft prijsgegeven. De grootste verliezen werden geleden ten noorden van het natuurreservaat de Slufter, waar een twaalf meter hoog duin over drie kilometer lengte verdween en aan de zuidwest kant van het eiland ter hoogte van het dorp Den Hoorn. Daar ging gemiddeld zes meter duin verloren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9