Poppentejater krijgt Katwijkse jeugd in zijn ban Exportstatistiek voor bollenkwekers US Marines vierden in stijl korps-geboortedag Sumatrabrug toch spoedig open Heineken overweegt uitbreiding complex in Zoeterwoude PVS VOTEERT JAARLIJKS VIER TON IET WACHTEN OP RECONSTRUCTIE SUMATRASTRAAT rjTAP/ REGIO Aantal arbeidsplaatsen in tien jaar gehalveerd Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. IRENE LACOURT LEERT HET KIND WAT POP TE ZEGGEN HEEFT Merlijn hoeft maar even aan zijn magische puntmuts te draaien of er komt weer een sprookje uit tevoorschijn. En dat notabene in de huiskamer van een doodgewone, maar wel gezellig aangeklede en be plante drive in-woning, zoals dat heet als je auto een eind- weegs onder je salontafel staat gestald. Merlijn woont in Kat wijk-Rijn aan de Asterstraat 11. Eigenlijk is het Merlijn zelf ■rde etei ij Up 11 november 1775, een jaar ivoordat de Verenigde Staten ^van Noord-Amerika zelfstan- lig de aandacht van de wereld ip zich vestigden, werd het US ilarine Corps geboren. Het [roeide uit tot een befaamd torps, korps met traditie en Jniggegraat, een onderdeel dat geen enkele oorlog met zich >t spotten en tot in onze da- •n bekend als tinnen zeesol- „aatjes van vlees en bloed. Het !lontstaan van de US Marines wordt ieder jaar op gepaste wijze gevierd. Niet alleen in de States zelf, maar in elk land waar deze mariniers te vinden zijn, en dat zijn er heel wat. Elke Amerikaanse ambassade, waar ook, wordt bewaakt door een detachement van deze mi- ij J Ütaire heren. Dat is een pri vi ta lege van de US Marines, daar Irie komt geen ander deel van de mi strijdmacht aan te pas. Het rdf voorrecht is ook van de ge zichten der knapen af te lezen. Geen katers om zonder hand schoenen aan te pakken, maar in hun vrije tijd, „off duty", is er best kersen mee eten. Of een stevige punt droge ver jaardagscake, zoals ik dat pas meemaakte. De bewakers van de VS-am- bassade in Den Haag kwamen dit jaar voltallig met hunne dames-in-het-lang, met Engel se en Nederlandse collega's en met bevriende marine-atta chés, eveneens met hunne da mes (een gezelschap van ruim 150 koppen) bijeen in de Ut rechtzaal van Holiday Inn Lei den. Eregasten: ambassadeur McCloskey en Nederlandse ge- neraal-majoor der Mariniers Romeyn. Zwarte jassen van buitenmodel snit, rode en gou den galons, gedraaide tressen, rijen medailles en onderschei dingen, snoeren uit een oud verleden op enkele borsten, van officieren, gekleurde sjer pen om het middel van de Britten, die in hun rode jasjes er uitzagen als barkeepers in een vijfsterrenhotel (eens gin gen ze als „rooineks" door het leven, maar in Zuid-Afrika denken ze nu aan hèel andere dingen). Allen even verzorgd als hunne dames, van wie er één de schoentjes had uitge trokken, maar dat was pas later, tijdens het dansen. Vóór aanvang der plechtigheid was de gang versperd door een soort eregarde: jonge ma riniers met ernstige gezichten, blank en zwart, geschoren nekken, de klep van de Witte pet over de ogen, witte koppel. Ze stonden terzijde van een rijdend altaartje met daarop de Birthday Cake in vier sui kerzoete verdiepingen, aan de basis ingelegd met chocolade; hier en daar een spaarzaam fondanten roosje en bovenop de Stars and Stripes forever, gestoken in iets dat me aan iwo Jima deed denken, een strijdtoneel waar het pad der mariniers evenmin over rozen ging. Daar klonk via een ver sterker het Amerikaanse volk- Ie taart wordt plechtig aangesneden slied en de cake (volgens de heer McCloskey gebakken in de kelder van de ambassade) rolde de zaal binnen, begeleid door het stramme escorte. Binnen ontwikkelde zich een ritueel van discipline, verant woordelijkheid, standvastig heid: Happy birthday to you. Een aantal sergeants las bood schappen en getuigenissen voor als waren ze lectoren in de dienst van het woord. Een commanderend majoor sprak lofwoorden in gala tot „major general" „Romien" en gewaag de met gecamoufleerde af gunst ervan, dat binnenkort de Nederlandse mariniers 312 jaar oud zijn. De ambassadeur sprak in langzaam Ameri kaans, waarna de dienst van de offerande kon beginnen: onder plechtige deunen sneed een sergeant de taart aan met de sleepsabel van de majoor. Een moment de gedachten el ders: „Ver van huis, maar toch altijd dicht bij jullie Het gevaarte verdween hierop onder doodse stilte, uitgeleide gedaan op z'n weg to nowhere. Helemaal verdwenen was-ie; ik dacht: daar kunnen we naar fluiten. Pas halverwege de avond kwam het ding weer opzetten met een goedgevulde kok erachter. Toen was er geen houen meer aan. In de rij voor de bofrel; alle uiteenlopende flessen hadden de mariniers zelf meegeno men, tax free. De majoor-cere moniemeester met de sleepsa bel, het haar kort gekapt,' liep langs en zag dat het goed was. Het bal kon beginnen. Het was de Amerikaanse Leidenaar Joe Bourne die met zijn eigen sound en Schiedamse groep de held van de avond werd. Te recht, want hij maakt muziek (en platen) van uitstekende klasse. Die man moet ergens op de nationale hitparade, want hij overtreft velen van zijn soort. Mr. Ambassador kwam met dame voor de eer- ste dans op de vloer, een swin ging affair op zwarte lak schoenen en in lange robes was de nasleep. De mariniers kwamen los, de bewaking werd even vergeten. niet, die legendarische toever laat en „mentor" van de even legendarische Koning Arthur, maar Irene Lacourt („De Rooy is m'n eigen naam, maar laat dat maar zittep"), die Merlijn gekozen heeft als patroon-hei lige voor haar Poppentejater. „Waarom tejater met een ,j", Irene?" „Dat is bewust geko zen, vanwege die eigen vorm van theater: voor en door kin deren. Zo wil ik het." Een Irene is een jonge vrouw die waar wenst te maken wat zij wil. Sinds september brengt zij dat in Katwijk in praktijk. Irene Lacourt heeft haar eigen poppentejater „Merlijn" aan huis. Ze droomt weieens van een garage of een verlaten schuur vanwege de beperkte ruimte, waar de poppenkast 's woensdags om de veertien dagen op de scheiding tussen keuken en woongedeelte wordt gemonteerd. Maar voor lopig zal ze het er mee moeten doen. „De eerste keer had ik hier 40 kinderen, maar dat was te gek; 18 vind ik mooi zat en dan is het nog een gekriel in de huiselijke sfeer." Irene doet het dan toch maar en op een manier die kinderen (vanaf 5 jaar) enthousiast maakt. Ze heeft een aantal jaren met kinderen gewerkt als kleuterleidster, heeft zelf een dochter van 6 en een zoon van bijna 2, dus ze kent haar pappenheimertjes. Lang wa ren haar gedachten bij het poppenspel, van huisuit had ze al interesse in toneel; ze hield van het omschakelen van de ene stem op de andere. En op 14 september is het er dan toch van gekomen: een eigen poppentejater. Op alle Katwijkse scholen heeft ze gestencilde program ma's laten uitdelen in de eer ste en tweede klassen en daar kwamen ze, de jongens en meisjes, bij haar aan huis. „Merlijn" is ook, voor een ze ker bedragje, te ontbieden voor een partijtje of voor schoolvoorstellingen. Irene maakte en maakt haar poppen zelf, meestal van nylon, omdat dit zo'n prettig rekbaar mate riaal is. Van haar hand zijn ook de wandkleden die aan de muur hangen of tegen het pla fond zijn bevestigd (niet alleen omdat de beschikbare ruimte dat vereiste, maar ook wijl Irene van plan is ooit de gehe le zoldering met deze kunst vorm te bedekken, waarbij een kleurenspel tot stand moet komen;. Maar dat is een ande re zaak. Het poppenspel. Haar man Klaus maakte de kast voor haar, dat was al een hele steun, zoals hij ook achter het hele speelse en educatieve pro ject van Irene staat Het geval is demontabel en kan zo de auto in. De poppenkast is met licht erin, dat vinden de kinde ren wel echt spannend en leuk. De scholen hebben „Mer lijn" al in de gaten gekregen en beginnen te bellen naar Ire ne Lacourt, die dan prijsstelt op 50 kinderen, „niet mèèr, want het moet bespeelbaar blijven." Ook de wijkvereni- ging van Katwijk Rijn heeft Na de poppenkastvoorstelling mogen de kinderen van Irene zelf spelen of erover praten, waarbij je er als „speler" net zo gek bij mag liggen of zitten als je wilt contact met naar opgenomen voor iets „rond Sinterklaas". Zelf gaat Irene elke week nog anderhalve dag naar Utrecht, waar ze zich artistiek en tech nisch ontwikkelt aan de Aca demie voor Dramatische Vor ming: „M'n spel zal in de loop der jaren dus wel veranderen van karakter," meent ze zelf. Wat niet wegneemt, dat haar opzet onveranderd blijft. „Poppenspel vind ik van be lang voor de persoonlijkheids vorming van het kind. Het helpt, dat het zich ongeremd kati uiten ten opzichte van an deren. Door middel van die poppen kunnen kinderen zelf naar voren komen en door het spel hun emoties uiten. Wat net zo belangrijk is: dat plezier erin hebben, heel gewoon. Ver der leren ze luisteren naar an dere kinderen, naar ze te kij ken en ook de taalontwikke ling is ermee gebaat. Kinderen kunnen ten aanzien van elkaar weieens hard zijn; ze vinden al gauw iets „gek" wat helemaal niet gek is. Dat moeten ze leren inzien."- Na drie kwartier poppenspel komen de kinderen bij Irene zelf aan spelen toe. Ze laat de jonge jeugd over poppen en onderwerpen praten en als er tijd over is kan het grut zelf proberen zo'n pop in elkaar te knutselen. Poppen zijn voor een groot deel Irene's leven gaan bepalen; ze peinst er ook over volwassenen ervan te la ten genieten. Dat heeft ze al een keer thuis gedaan, „hoe wel de overgang van „Idein naar groot" wel moeilijk is, maar je kunt tegenover vol wassenen \vel veel feller zijn. Ik wil dat spel zo breed moge lijk zien, ook voor bejaarden bijvoorbeeld. Voorlopig leg ik de nadruk op die kinderen." De inhoud van „Merlijn's" spe len tracht Irene Lacourt te enten op actuele situaties: hoe men woont, „gewoon" of in flats, ze betrekt er ook af braakhuizen bij, verontreini ging van het milieu, het druk ke verkeer. Ze kent het spel van verdriet, over bang zijn. Ook is er weieens een bewerkt verhaal, van Marten Toonder, zeg maar; uit de periode dat Tom Poes nog minder „sophis ticated" was. Zo tovert „Mer lijn" de prinses en de kikker tevoorschijn, of een Sinter- klaasspel. Marlies in het groe ne bomenbos of Tommie is bang in het donker, jij ook? „Merlijn" is niet meer te stop pen, dat zal Katwijk moeten weten. Irene vindt, dat er geen weg meer terug is: „het tejater bestaat, nu moet ik het ook waar maken." Reken maar van yes, dat ze dat ook doet, Irene Lacourt—Van Rooy. AMSTERDAM/ZOETERWOU- DE Heineken zal volgende maand beslissen over het overbruggen van de produktie van de bierbrouwerij aan de Amsterdamse Mauritskade naar Zoeterwoude. In een la ter stadium zal Heineken een beslissing nemen over de ver huizing van de produktie van de brouwerij aan de hoofdste delijke Stadhouderskade naar Zoeterwoude. De Industriebond NW maakt dit op uit een interne studie die Heineken heeft laten ver richten naar de beste vesti gingsmogelijkheden bij ver huizing. Zoeterwoude komt daarbij als nummer één uit de bus. De twee brouwerijen in Amsterdam bieden werk aan ongeveer 1100 man. Volgens Heineken is met name de ves tiging aan de Mauritskade (de oude Amstel-brouwerij) een probleem. De ombouw van de ze brouwerij tot een moderne fabriek zal 135 miljoen gulden gaan kosten en geeft boven dien moeilijkheden met perso- neelsvervings, transport en dergelijke. Ook alternatieve vestigingsplaatsen in Amster dam beschouwt Heineken niet als ideaal. Een woordvoerder van Heine ken gaf gisteren toe dat voor de brouwerij aan de Maurits kade Zoeterwoude als beste vestigingsplaats wordt gezien. De brouwerij aan de Stadhou derskade zou pas in 1984 in de problemen kunnen gaan ko- men.Bij de vestiging van Hei neken in Zoeterwoude werken momenteel 900 mensen, waar van 400 in de brouwerij. HILLEGOM De bloemkwekers exporteurs Exporteurs kunnen binnen afzienbare tijd beschik-- ken over een gedegen exportstatistiek van een aantal soorten en variëteiten snijbloemen voor alle landen behalve West-Duitsland. De jaarkosten zul len naar schatting 400.000.- bedragen. Dinsdag middag gaf het bestuur van het Produktschap voor Siergwassen groen licht voor dat voorstel. Er is al tien jaar een roep om een statistiek, maar de boot werd tot nu toe afgehouden. De hoge kosten waren altijd het struikelblok. Over dat bezwaar stapte men nu heen omdat de behoefte aan meer gegevens steeds meer wordt gevoeld. Onder meer voor het opstellen van een beleid op wat langere termijn. Men beschikt nu alleen over een statistiek in kilo's en waarde naar land. Men weet dus alleen of de kiloprijs zakt of daalt. Het is onbekend welke produkten eeh stijging of da ling veroorzaken. De kwaliteit van deze exportsta tistiek maakt marktanalyses dan ook onmogelijk. De nieuwe versie wordt veel uitvoeriger en is ook meer verfijnd. Met algemene stemmen ging het PVS accoord. Drs. Rotteveel, chef van de afdeling marktonder zoek van het PVS lichte een en ander nader toe en dat gebeurde ook bij de bespreking van het door het Marketing Team Bloemisterij opgestelde Jaarplan 1978 en het strategisch plan 1970—1980. PVS-voorzitter H. J.' Hylkema deelde mede datde Commissie Bijstand voor de bloembollen heeft geadviseerd om voor het seizoen 1978—1979 de minimumexportprijzen weer op nul t,e stellen. Dat wil dus zeggen: het systeem blijft gehandhaafd zodat men het altijd weer uit de kast kan halen als daar behoefte aan mocht bestaan. Een reeks verordeningen ging zonder slag of stoot onder de hamer door, maar bij de rondvraag bracht de heer C. Gorter een interessant punt naar voren. Dank zij het feit dat de afdeling Markton derzoek van het PVS regelmatig de telers van leliebloemen enquêteert, weet men nu vooruit hoe groot het aanbod in het komende kwartaal van leliebloemen zal zijn. Zo staat vast dat de komende maanden de aanvoer van dit artikel (te) ruim zal zijn, Geen vrolijk vooruitzicht voor de producen ten van leliebloemen maar het is niet anders. Gelukkig is de markt voor tulpenbollen veel gun stiger. Dat willen we graag zo houden, aldus de heer Gorter. Kan de afdeling Marktonderzoek in het vervolg ook geen enquête houden onder de tulpenkwekers? Dat zou begin september moeten gebeuren en punt één zou wel moeten zijn: hoeveel plantgoed van tulpen hebt U in Uw schuur liggen en hoeveel gaat U daar van opplanten? Die gege vens zouden snel verwerkt kunnen worden. Als het vak dan eind september weet hoe de zaken staan, dan zou men van bepaalde cultivars die men wil opplanten en waarvan een te veel blijkt te zijn, een deel kunnen weggooien. Op die manier zou men het areaal in de hand kunnen houden en zou de markt graag blijven. PVS-voorzitter Hylkema vond het een interessante gedachte, maar de andere vertegenwoordiger van het bloembollenvak, de heer J. Koomen, verklaar de bij voorbaat een dergelijke voorstel in de Commissie van Bijstand niet te zullen steunen. Hij zag er geen enkel heil in omdat de kwekers die worden geconfronteerd met deze gegevens toch geen bollen zullen weggooien zolang ze er nog 1,- per kilo voor kunnen krijgen. I ®EN De Sumatrabrug zal waar- ijnlijk nog voor de reconstructiewerk- oheden aan de Sumatrastraat zijn be- "~i, worden geopend. In een brie? aan jeenteraad stelt het college het onver- woord te achten de brug nog langer ebruikt te laten. Door zowel de gebrui- van industrieterrein „De Waard" als bewoners van de Zeeheldenbuurt is op toniikneming van de brug herhaalde Mi aangedrongen. Het verkeer van en r het industrieterrein gaat thans door 'eeheldenbuurt, die totaal niet op zwaar keer is berekend. aandrang van bewoners in „De Kooi" het college enige maanden geleden be sloten de brug niet eerder open te stellen dan nadat de Sumatrastraat zou zijn gere construeerd. „De Kooi" vreesde een te zware verkeersdruk op de straat wanneer het ver keer van en naar „De Waard" gebruik zou maken van de nieuwe brug. Het wachten is nog steeds op een goedkeuring van de recon structieplannen door Gedeputeerde Staten en een toekenning van „verkeerssubsidie" door het ministerie van Verkeer en Water staat. Inmiddels is gebleken dat in dé ko mende maanden hierover een beslissing vallen. „Het laat zich aanzien dat een bijdra ge zal worden toegekend", alclus het coÜege In afwachting van deze subsidie kan even wel niet met de reconstructie worden begon Het college stelt de gemeenteraad thans voor de brug open te stellen. Er zullen dan een provisorische op- en afrit aan de zijde van de Lage Rijndijk worden aangelegd. De Sumatrastraat zal aan de zijde van de Lage Rijndijk tijdelijk worden afgesloten met paaltjes. „Daarbij zal nog wel onderzocht, of déze afsluiting zodanig is te realiseren, dat bestemmingsverkeer met personenauto's mogelijk blijft", aldus het college. De toch al zwaar belaste Lange Rijndijk zal hierdoor al het verkeer te verwerken krijgen. Een andere bijkomende maatregel is namelijk de afsluiting van de Zeeheldenbuurt aan de noord- en oostzijde voor alle autoverkeer. LEIDSE COURANT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 EIDEN Het aantal indus- iële bedrijfsvestigingen in e Leidse regio is de afgelo- tien jaar afgenomen van ;7 naar 114. Het aantal in dè dustriële bedrijven werkza- 'e personen nam in dezelfde eriode af van 11.793 naar ^870. antwoord op vragen van et CPN-raadslid Hoeven stelt et college van b en w dat het, zover de gemeentelijke reikt, zou bevorderen name jonge arbeids- die zonder werk te) komen (verdeF) geschoold. Ontslagen in de middelbare hogere leeftijdsgroepen- vormen van het bestand bij het Ge- Arbeidsbureau. Ge- is dat er voor hen geen IN LEIDSE REGIO: of nauwelijks passend werk te vinden is. De geruchten als zou scheeps werf Boot aan de Sumatra straat worden opgeheven, wor den door het college tegen ge sproken. Het bedrijf heeft an derhalf jaar geleden surseance van betaling gekregen tot ok tober 1977. Dit is voor drie maanden verlengd. De directie van het bedrijf ziet haar or derportefeuille evenwel weer dikker worden en is derhalve optimistisch over de toekomst. Het college stelt dat het werk- gelegenheidspatroon in de Leidse regio ernstig is ver schraald „Een verruiming van het aantal arbeidsplaatsen zou op korte termijn gewenst zijn, aangezien onder meer de door stroming van werknemers soe laas biedt voor het vinden van passend werk voor werkzoe kenden", aldus het college. I

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5