A <riieids flipper- ampioenschap op H november in rijetijdscentrum W inkelbeschadi ging veroorzaakte irritatie der inzet Pi Glasbergen de Best ook langs Cleyn Duin: 43 PjD/lftEGIQ >T' brieven /lezers KATWIJKER WILDE HOND NIET AANLIJNEN Geboorte geitebaby Kinderen in ziekenhuis i Boulevard j afgesloten Voorschoten wil rijksweg 11 weren met bestemmingsplan LEIDSE COURANT DINSDAG 15 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 LINK (26) BEZINGT reyIPPERLATUN IN ALT.F. TOONAARDEN ol „De l iige tiji is geci nu al ei' h n de „Bc leegzaJ an de bedr^ rige drie dat een ;t de gr® wordt begroot Hieni rves twe w, ldlening ?nkt eenjp£y - „Vtn alle menselijke betlght- oplosj /s flipperen de mooiste sport Een spel '??ti ondanks bet vrijkomen van gezonde >p tafel jjs5/e een feest is van grote verfijning. een grpidden van monsters, fatale vrouwen, of ren zoaf|nelkweg maakt een lichte ontroering 9 van mij meesterMensje van Keulen "f1 de B(kune player shoots again. ere veb Link (26), exploitant van Leidens aan/Leaste verkoop- en verhuurbedrijf in alle Hein Link (rechts) en Eric Schotteldreier temidden van knallende torpedo's, scherende straaljagers en schaars geklede Vampirella's. ;}tst« 'lelijke speelapparatuur, weet hiervan via te praten. Als ongekroonde flipperko- -rp'aatsj. heeft hij met rijn automaten voor en de'kwart aandeel in de Leidse kroegen, gekonbhuizen tot aan scholen toe, waar het iperlatijn in alle toonaarden bezongen rdt. Vanuit rijn residentie, wat wil zeg- i rijn flipperservice-atelier, aan de Kal- (markt 1 bestiert hij in zijn eentje het voude tse paradijs van stedelijke en regionale lag geelautomaten, welke kunnen variëren i door eenvoudige voetbaltafels tot aan super- n 13 jdsche electron-flipperkasten toe. aangevi heren karles Dickens eerde, in Link over zijn flippers: „Flipperen is orisch gezien een spel met een roemrijk leden. In de 19e eeuw is het eigenlijk al ontstaan. Het heette toen alleen nog geen flipperkast, of zoals de Engelsen zouden zeggen pinballmachine, maar bagatellespel. Een soort biljarttafel waaraan ballen, de gebruikelijke keu en een speelveld met ne gen genummerde gaten te pas kwamen. Tot in het Witte Huis van Amerika stond zo'n bagatellebord opgesteld. Charles Dickens heeft er in 1836 nog over geschreven in zijn Pickwick Papers. Beroemd zijn de scènes in de Peacock Tavern, waar de leden van de Pickwick Club hun tijd verdeden rond het speelbord. Via geleidelijke ontwikkelingen kan je pas van de huidige flipperkast spre ken in het jaar 1947 toen in de VS uitvinder Harry Mabs de mensheid de flipper cadeau deed. In Nederland maakte het spel furore in 1959/60 toen de invoer van moderne appa ratuur op gang kwam". Vipe Inmiddels heeft de Nederlandse spreektaal enkele bijzondere woorden uit het flipper- jargon toegevoegd gekregen. „Op tilt staan" is zo'n term, waaruit te proeven valt dat iemand boven zijn theewater is geraakt, óf anderszins tijdens het flipperen een bal ver liest en als spelbederver geboekstaafd wordt. Bij Neerlands Vips staat de flipper kast hoog aangeschreven. Van Hugo Claus is onder meer bekend, dat hij in zijn Am sterdams grachtenhuis een legertje automa ten heeft staan, die door insiders tot het neusje van de zalm gerekend werden. Ellie van Stekelenburg, Rijk de Gooyer en Willem van Hanegem behoren in dit opzicht even eens tot de prominenten in het wereldje van de pinballspelen. De rockopera Tommy mag zeker niet in de geschiedenis van de flipper kast onvermeld blijven. De Bally Manufac turing Corporation uit Chicago avanceerde direct na het verschijnen van de gelijknami ge film het idee voor de duizelingwekkende productie van de Wizardmachine, waarvoor kunstenaar Dave Christensen het ontwerp van de kopruit maakte. Van Amerikaanse makelij zijn er tot nu toe circa 150 verschil lende typen flippers bekend. Een groot deel van de economie in Chicago draait op de productie van speelautomaten, die in de fabrieken van Bally, Williams en Gottlieb gemaakt worden. Flipperfanaten „Om precies te zijn heb ik in Leiden en omstreken 45 flippers, 8 televisiespelen, een - 71 aantal voetbaltafels, jukeboxen en schietkas- ten geïnstalleerd. Gemiddeld kun je stellen, dat tachtig procent van de Leidse horeca een of ander spelelement in zijn bedrijf heeft opgenomen. Omdat ik er natuurlijk met mijn neus bovenop zit weet ik, dat er mensen zijn, die in plaats van een kroegen tocht een flipperronde in het weekeinde maken. Dit zijn figuren, die als felle flipper fanaten tot gezellige gelegenheidsspelers (om een weddenschap je) aangemerkt kunnen worden. Om de vier maanden verwissel ik de flippers, zodat er variatie in het spel kan blijven. Alle service- en onderhoudswerk zaamheden verricht ik zelf. Snelheid is vaak geboden. Dikwijls moet ik dan ook midden in de nacht mijn bed uit om een bekneld geraakte bal onder de glasplaat los te peute ren. Mooie gelegenheid om even een afzak kertje te nemen, vind je niet?" Vijf jaar geleden begonnen met een oude Duitse Rotamint „waar de spinnen uitkro pen", is Hein Link terechtgekomen in een wereldje, dat langzamerhand een magische klank begint te krijgen. Bekend is, dat er enige jaren geleden een ware flipper- en fruitautomatencultur vanuit de VS naar Eu ropa verhuisde. Een rage die voor sommige fanatici omgeslagen is in een verslaving, en vergelijkbaar is met het roemruchte Monte Carlo-spel: Roulette. Flipperkampioenschap Donderdagavond 24 november kunnen alle flipperende Leidenaars terecht in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 om hun behendigheid te beproeven aan de flip perkast. Er wordt dan gestreden om het „eerste officiële Leidse flipperkampioen schap". Eric Schotteldreier, organisator van het spektakel ziet het allemaal wel zitten. „Ik raad iedereen aan, die van flipperen houdt, of er van wil houden te komen. Het gaat een fantastische happening worden. In schrijvers kunnen vóór dinsdag 22 novem ber telefoneren naar nummer 071-146449. De kosten bedragen slechts anderhalve gulden." Tussen de knallende torpedo's, scherende straaljagers en de glimlachjes van naakte Vampirella's in, worden de drie beste, stijl volste en slechtste flipperaars met een ver rassende prijs beloond. Al met al een evene ment, dat een hoge score verdient en beslist een bezoek waard is. PETER VIERING Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Parkeercontrole De afgelopen week heeft de Leidse politie scherp toezicht gehouden op het parkeren in de binnenstad. De politie liet we ten, vastbesloten te zijn verbali serend op te treden. Hoe ra. Maar waar bleven ze nou. De aankondiging van de aktie heeft preventief gewerkt, dat wel, maar na vijf uur en 's I avonds hoorde er zeker niet bij. In de nota Doelstellingen en uit- gangspunten verkeerscirculatie- j plan staat een hoofdstuk over de handhaving van parkeer- voorschriften. Een strenger recidivistisch be leid is gewenst. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Ut recht gingen voor. In Den Haag wil de officier van justitie dat in hardnekkige gevallen voor waardelijk het rijbewijs wordt ingenomen. In Utrecht deelt de politie in vier straten waar fiet sen (en voetgangers) veel hinder ondervinden van het fout par keren blauwe bonnen uit. Deze bonnen zijn niet afkoopbaar; men moet voor het kantonge- recht verschijnen. En deze sug- j gesties staan allemaal in de nota over het verkeerscirculatieplan. M. Bosch-Gans Rapenburg 87 j Leiden (ingekort, red.) eine Eddy van Steyn vindt t allemaal heel gewoon, ak voor het ouderlijk huis, rwijl de weergoden kilo's ha- 1 over het landschap uit- ortten, liep daar zondagmid- ig plotseling een mekkeren- geitebaby in de wei rond springen. Zomaar in het >en veld geboren, zonder dat oeder Jacoba ook maar het geringste vermoeden had ge wekt, dat ze zwanger was. Haar slanke geitetaille en het wulpse heupwerk had veehou der Van Steyn aan de Leidse Rijndijk voordien zeker het in zicht verschaft dat het geite meisje wel snel verkering zou krijgen, maar dat het allemaal zo snel zou gebeuren, neeEn dat het hier dan nog eens om een wondertje zou gaan, hing helemaal niet in de luchtwant geite kinderen worden pas in het voorjaar geboren en nóóit in de herfst (althans volgens de Enkhuizer Almanak). Moeder en dochter zijn niettemin erg gelukkig en mogen wat boer Willem van Steyn betreft best bij elkaar blijven. Van vader Bok is tot nu toe nog niets vernomen. Buslijn Alphen Zoetermeer wordt Jopgepept kui da ALPHEN AAN DEN RIJN geW De streekbuslijn Alphen- 1 Zoetermeer is één van de zeven streekbuslij nen die in rde loop van 1978 zullen worden „opgepept". Demis- sionair ministr Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft geld beschikbaar ge steld voor een opknapbeurt van deze streeklijnen om ze aantrekkelijker te maken, oppepbeurt houdt onder st meer een verbetering van de halteplaatsen in. Het mi nisterie verwacht niet dat door de aktie de steeds toe nemende tekorten van het streekvervoer worden weg- gewerkt. Wel hoopt men op een toename van het aantal of reizigers. v LEIDEN „Hebt U een hond?" „Ja, ik heb een hond", ant woordde een Katwijkse juwe lier enige tijd geleden op de vraag van een verbalisant die hem op het strand met de hond zag. „U behoort hem aan te lijnen, en aangezien u dat niet gedaan hebt geef ik u een bon", zei de man vervolgens eenvou dig, hetgeen de inmiddels geïr riteerde juwelier de uitspraak „Ik loop hier al zeven jaar met mijn hond onaangelijnd, en ik ben niet van plan hem ooit aan te lijnen" ontlokte. Verdachte juwelier gaf gisteren op het kantongerecht toe wel wat recalitrant bezig te zijn ge weest, „maar dat komt ook om dat ik geïrriteerd was omdat ze even tevoren mijn winkel in de Princestraat weer voor de zo veelste keer hadden bescha digd". De juwelier was al eerder het slachtoffer van ingedrukte ruiten geweest en dit keer had den voorbijgangers het op de lijst van zijn glinsterend pand voorzien, want de randjes wa ren er zogezegd afgeslepen. Vandaar de onbeschofte uitval tegen de verbalisant, die er im mers ook niets aan kan doen want hij doet zijn plicht, vond officier van justitie Van Veen, die schuld zonder verdere lijf- of geldstraffen aan kantonrech ter De Koning voorlegde, en die kende dat conform aan de gedu peerde juwelier toe. Verkeer Irritatie is ook nog steeds volop aanwezig bij veel op vier wielen rondrijdende lieden, dat bleek weer zonneklaar op het kanton a 1 i gerecht. Een automobilist erger de zich aan een voor hem rij dende auto omdat deze hem niet toestond noch buitenom nog binnendoor te passeren en daar om was hij maar met een snel heid van 105 kilometer op een meter afstand van die egoïsti sche weggebruiker gaan zitten, rijden. Van Veen wist te vertel len dat voor de reactie op een eventuele remmanoeuvre van de voorste auto alleen al 27 meter benodigd is met die snelheid, laat staan wat daar nog aan remweg bijkomt. Lichtelijk roe keloos dus, en het zogenaamde „douwen" leverde hem tenslotte 150 gulden boete en vier maan den voorwaardelijke ontzegging op. Een andere verkeersdeelnemer had rekening gehouden met de afwijking van zijn snelheidsme ter en had daarom op een snel weg waar 100 kilometer is toege staan 120 gereden, dat wil zeg gen zijnmeter gaf 120 aan maar de afwijking was immers 20 ki lometer dus hij reed gewoon 100. De politie kwam echter uit op 135, hetgeen qua afwijking nog wel wat sterker is en wat logisch gezien zou moeten uitko men op een stand van 155 kilo meter op de snelheidsmeter, want die geeft immers nog steeds 20 kilometer te veel aan. Rechter De Koning zag wel wat in die afwijkingsmethode, maar week verder toch niet veel van de gebruikelijke boete af en het werd 150 gulden boete en vier maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid, want het was al de derde keer dat verdachte van het juiste rij pad was afgeweken met meer dan normale snelheden. Traag Tenslotte was er een Haagse onderhoudsmonteur die op een traject waar inhalen uit den bo ze is dat toch maar wel gedaan had. „Maar dat komt omdat die auto met die ouwelui vóór me steeds maar stilstond en lang zaam reed, en op een gegeven moment gingen ze helemaal niet verder en toen ben ik er maar langs gegaan; en dat mag, want een stilstaande auto doet niet mee aan het verkeer", verzeker de hij het kantonduo. Officier Van Veen en rechter De Koning lieten hem wel weten dat bij hun weten een stilstaan de auto wel degelijk een ver keersdeelnemer is als hij op de rijweg staat, maar waren toch wel in zoverre door de verkeer stechnische theorieën van de man overbluft dat hij schuldig werd bevonden, maar dat hem geen verdere geldelijke repri mandes in de weg werden ge legd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het 13-jarig Alphens meisje A j T. is gisteren door een auto gegrepen. Ze werd met een her- senschudding opgenomen in het j Rijnoordziekenhuis. Het meisje I dat de hond uitliet, stak plotse ling de kruising Burg. Bruins Slotsingel-Bachsingel over en bemerkte de naderende auto I niet op. Een 7-jarig Alphens jongetje be- j landde in het Rijnoordzieken- huis met een gescheurde enkel. Hij was met enige vriendjes aan het spelen met een container onder het winkelcentrum „De Ridderhof'. Het jongetje was op de container geklommen waar na deze was gaan kantelen en de knaap er onder kwam. NOORDWIJK De storm maakte het gisteren noodzake lijk de Parallel-Boulevard vanaf het Jan Kroonsplein tot de Jan van Henegouwenweg voor het verkeer af te sluiten. Een ge deelte van de bekisting van het bouwproject Heemborch aan de boulevard bleek door de wind te zijn losgerukt en het gevaar was niet denkbeeldig dat brok stukken op straat terecht zou den komen. Herstel van de be kisting was niet mogelijk, omdat I het niet verantwoord werd j geacht bij wind met storm- kracht de steigers op te gaan. Een deel van de grauw-grijze platen, die voor de bekisting worden gebruikt, bleken her en der op het bouwterrein te zijn neergekomen. Economisch wel en wee Van onze sportredactie KATWIJK Ook het Katwijkse Cleyn Duin heeft de koploper in de „Leidse" hoofdklasse zaalvoetbal, het Rijnsburgse Glasbergen de Best, gisteravond niet aan het eerste verliespunt kun nen „helpen". Hoewel Cleyn Duin wel tot twee maal toe de leiding had in dit spannende duel, was het uiteindelijk toch Glasbergen dat met 4—3 winnend over de streep wist te komen. Bij de doelwisseling leidde het knap spelende Cleyn Duin met 21. Freek Rienks verzorgde beide Katwijkse treffers, Piet Haasnoot de Rijns burgse goal die (even) 1—1 betekende. Nadat zowel Groenendijk (voor Glasbergen) als Boers kort in de tweede helft goede mogelijkheden niet hadden benut, doorbrak John Manuputty met een gloeiend hard, diagonaal schot de sterke verdediging van doelman Nico Kuyt Weer kreeg Cleyn Duin de kans op voorsprong te komen: Arno Boers vond echter de staander naast de ook al uitstekend keepende Sam de Mooy. Het bleek voor Glasber gen het sein de wedstrijd te beslissen. Haasnoot mikte eerst nog tegen de paal voordat hij wel scoorde en Wil Groenendijk nam de beheerste nummer vier voor zijn rekening: 4—2. Het verwoed aanvallende Cleyn Duin kwam via Jan van der Plas nog wel op 4—3, maar zag in de laatste seconden geen kans meer tumultueuze toestanden voor De Mooy met een treffer te bekronen. Winst Leiden De Leidse zaalvoetbalselectie van coach Wim van Duivenbode - overigens samengesteld door de keuzeheren Vlasveld en Lagendijk - herstelde zich gisteravond van de blamerende 8—2 nederlaag bij Gouda. Tegen Den Haag werd met 53 gewonnen. Met name na rust speelde Leiden een gedegen partij voetbal; voor de doelwisseling evenwel, bleek het individueel sterke team verdedigend nog bijzonder kwetsbaar. Den Haag sloot die periode via twee goals van Dick van der Zwan ook winnend af: 1—2. De enige Leidse goal kwam op naam van Gerard van Beek - de Lissenaar ver zorgde in de tweede helft ook de gelijkmaker. Theo Godyla en Peter Wieman schoten Leiden vervolgens naar een 42 voorsprong in dit als selectieduel bedoelde treffen, voordat Den Haag door Gerrit Oosterveen nogmaals scoorde: 43. Theo Godyla tenslotte stond garant voor de vijfde treffer, die Den Haag - met een uitblinkende Leen de Graaff in de ploeg - definitief op de knieën kreeg. VOORSCHOTEN - De com missie financiën was niet una niem van mening dat de vast stelling van een voorberei- dingsbesluit voor het gebied tussen de wijk Adegeest en Noord-Hofland voort zou ko men uit een raadsbesluit. Dit gebied wordt door de rijkswa terstaat gezien als het tracé voor Rijksweg 11. Voorscho ten is tegen de aanleg van rijksweg 11 en wil aktie on dernemen door de aanleg on mogelijk te maken via een bestemmingsplan. B. en W. vragen voor het voor- bereidingsbesluit een krediet van 10.000,—. Mr. Goosens (PPV) vindt dat geen goede zaak. Wanneer volgens hem een ambtenaar op een „achter namiddag" aan de tekentafel gaat staan en gewoon dat ge bied groen inkleurt, dan heeft dat gebied een agrarische be stemming en kan de raad daarover een besluit nemen. Wanneer de gemeente die voorbereiding gaat uitbeste den dan kost dat 10.000,— en hebben G.S. al de mogelijk heid om het plan op financiële gronden af te keuren. Hij kreeg de steun van alle com missieleden. Kabeltelevisie Drs. Meerhoek (CDA) meent dat thans de tijd toch wel aan gebroken is om nu eens pre cies op papier te zetten hoever het met de voorbereidingen gesteld is ten aanzien van de kabeltelevisie. Hij deed dit naar aanleiding van een vraag van Mr. Goosens (PPV) over de veranderde ziehswijze. De samenwerking met Wassenaar is er niet meer en Voorschoten gaat aansluiting zoeken bij de mast van Oegstgeest Wethou der Oosterbaan kon alleen me dedelen dat de visie op de kabeltelevisie de laatste maand volkomen veranderd is. De commissie zal zo spoe dig mogelijk volledig geïnfor meerd worden. Aan de Nieuwsteeg 37 is in de v.m. werkplaats van het lood- gietersbedrijf v.d. Linden, „La dy Service", winkel in founda tions, lingerie, huiskleding en badpakken, geopend. Eerder was dit' gevestigd op nr. 37a als handel vanuit een gesloten huis. Aan de Kaiserstraat 17 is Simmith, groothandel in ge- luids- en orkestapparatuur, op geheven. Aan de Oude Vest 101 is F. Menken, autobedrijf, vertrok ken uit Leiden. Aan de v.d. Waalstraat 29 is P. Flanderijn, kleinhandel in groenten en fruit, opgeheven. Aan de Dwars Havenstraat 2 is D. J. Bonnet, kleinhandel in meubelen en woningtextiel, op geheven. Aan de Herengracht 122a is J. J. Doove, stucadoorsbedrijf, gevestigd. Aan de Admiraal Banckert- weg 8-12 is „Mostert Leiden", verhuizingen- transporten- en lijndiensten, gevestigd, geko men van Middelstegracht 89. Aan de Janvossensteeg 56 is in het leegstaande pand, waarin eerder „De Kleine Bazar" was gevestigd, „Henny's Rits", win kel in vrijetijds kleding, geo- I pend. 0 Aan de Nieuwe Rijn 1 is aan I de aldaar reeds bestaande kof- fie-shop „Boetiek Paulien", kle- dingwinkrl toegevoegd. I Aan de Nieuwstraat 31 is Het Algemeen Administratie Cen trum Lugdunum-Batavorum ge- I vestigd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5