Van Aken oogst kritiek van laalle partijen Sinterklaas zaterdag door Leiden fcrote fracties sparen elkaar bu Leidse bearotina 1978 Onbenullig toneel in ik een beetje meer" [SDAG 15 NOVEMBER 1977 7 P y- LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Sinterklaas zal dit jaar zijn Leidse intocht op zaterdag 19 november te paard maken. Zijn ronde door de binnenstad krijgt dan weer alles van het winterse festijn waar jong en oud zo naar verlangen. In tegenstelling tot het gangbaar geworden koetsje wordt de getrouwe schimmel weer gezadeld en zullen de „zachte paardevoetjes" voor een ieder waarneembaar zijn op het gezellige parcours tussen ,De Haven' van aankomst en ,het Stadhuisplein'. .Minder recleme-achtige toestanden dan voor gaande jaren" heeft de Sint als voor waarde gesteld om de optocht te doen slagen. De evenementencommissie van het Leids City Centrum staat als organi satrice van het stedelijke feest achter deze opvatting en tracht derhalve een zo speels mogelijk karakter aan de stoet mee te geven. Onderdeel van de gezellige festiviteiten is een .fotowedstrijd' over oude gebouwen uit de binnenstad, waar de jeugd diezelfde dag nog aan mee kan doen. De heer Unk namens het LCC hierover: ,De aanpak van de Sinterklaasintocht is op belangrijke punten anders geworden dan voorheen. De 90 winkeliers die er aan mee doen, willen er deze keer iets lolligs van maken. Getracht wordt een gulden middenweg tussen réclame en attractief kijkgenot te realiseren. Om een voorbeeld te geven: een slagersbedrijf trekt de stad in met een praalwagen waarop een varkentje aan het spit te bewonderen valt. Ook zal de Sint ditmaal de stoet laten stoppen om eventjes met de kinderen een praatje te kunnen ma ken. Dit komt de sfeer in de straat ten goede'. Zo'n onderbreking is ondermeer te verwachten bij de Hartebrugkerk, waar de kinderen liedjes kunnen zingen. Burgemeester Vis doet als vanouds na tuurlijk mee. Als Sinterklaas om een uur of één per boot in de Haven aankomt zal de burgervader het welkomstwoord spreken. Ter plekke zal hoofdpiet Hanso Versnello zorg dragen voor een spectacu laire 'Pietenshow'. De lenigsten onder het Spaanse gebroed verrichten dan duize lingwekkende acrobatische toeren waar de kleine Comanecci een punt aan kan zuigen. In de stoet zullen een tiental enorme foto's meegedragen worden, die gemaakt zijn van mooie gebouwen uit de binnen stad en deel uitmaken van een fotowed strijd. Naar verwachting zal alles op het gebied van Leidse muziekkorpsen, carna valsverenigingen en de uit scholen gere- quireerde Zwarte Pieten aan de feeste lijkheden meedoen. De stoet passeert de volgende straten: de Haven (vertrekpunt), Haarlemmerstraat, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Bree- straat (hier wordt min of meer officieel het nieuwe wegdek middels het doorknip pen van een lint in gebruik gesteld; man nequins maken dan op lichtvoetige wijze pas op de plaats, zodanig dat hun naald hakjes niet langer meer tussen de hobbel keien beklemd hoeven te geraken), Ko- renbeurssteeg, Gangetje, Botermarkt en het eindpunt op het Stadhuisplein. Hiei worden de wedstrijdfoto's nog een kee vertoond op het feestelijk versierde bor des. Voorts zal een musicus op een elec trisch orgel liedjes spelen, die door dui zenden kinderkelen begeleid kunnen wor den. Sintnikolaas blaast dan van alle vermoeienissen even uit, terwijl de Pieten op het plein voor het nodige stuntwerk gaan zorgen. Begrotingsbehandeling wljns l is. Wei :ert au o i "i tjahre •p' (Van onze raadsverslaggevers) I Wethouder-locoburgemeester M. m Aken (PvdA) heeft bij de start van de tingsbehandeling 1978 in de gemeente een vrijwel unaniem brevet van onvermo- meegekregen. Van links en rechts kreeg ïan Aken impliciet dan wel expliciet een mvoldoende bij de waardering van het door lem gevoerde economisch beleid. Zelfs zijn ™"">igen doorgaans zo kritiekloze fractievoorzit- Deifter-Meijer stelde namens de PvdA het econo- faisch beleid van Van Aken met „argusogen e bekijken". De radikaal Beijen ging het verst zijn kritiek. Hij vond dat Van Aken de oveafgelopen jaren zoveel brokken heeft gemaakt in rr n in zoveel kwesties verzeild is geraakt dat 23 5faj afbreuk heeft gedaan aan het functioneren an het door de PPR zo geroemde links pro- tcollege. ook de andere fracties in de raad vielen ran Aken duidelijker af dan tot nu toe is t. I8tebeurd: Het economisch beleid heeft volledig P°P ontbroken en het college is er in scheldpartijen iet het LCC in geslaagd het bedrijfsleven van ch te vervreemden", stelde WD-fractievoor- (Sj titter F. Kuijers. „Het economische beleid is iet meer dan een vriendschap met de vakbe- reging", meende Van der Mey (SGP/GPV). Tethouder Van Aken moest het dan in het )ijzonder ontgelden, even unaniem was de raad het afkeuren van het gemeentelijk inspraak leid. De vertrouwensrelatie tussen burgerij [en overheid kreeg van vrijwel alle fracties zo logelijk een nog lager cijfer dan het waarde- jsoordeel over wethouder Van Aken: „Het [college heeft volledig gefaald ten opzichte van het beleidsaspect de burgerij dichter bijhet bestuur te betrekken", verwoordde WD-leider [Kuijers de«lgemene kritiek van de raad. En daarmee zijn de belangrijkste punten uit de algemene beschouwingen behorende bij de begrotingsbehandeling wel geschetst. In tegen- stelling tot de laatste drie begrotingsbehande- kt. I lingen hielden de grootste raadsfracties zich uitermate kalm en spaarden elkaar opvallend. Zowel CDA als WD, maar mèt name fractie voorzitter L. Meijer van de PvdA haalden niet meer over en weer naar elkaar uit zoals de laatste jaren traditie was geworden, maar be perkten zich tot een weinig zeggend betoog met soms bijzonder merkwaardige details uit de gemeentelijke politieke historie. Wethouder Van Aken: brevet van onvermogen PvdA: verplichte lof De PvdA kwam niet veel verder dan enkele citaten van CDA-leider Driessen uit de begro tingsbehandeling van 1974, waarmee hij wilde aantonen dat zijn college het zoveel beter had gedaan dan de toenmalige confessioneel-libera le ploeg. Meijer stak opnieuw als een soort verplicht nummer bij dit soort gelegenheden de loftrompet af over de beleidsdaden van het links^ college: de bouw van het stadskantoor, de aanpak van een nieuwe hoofdbibliotheek, de botenloods van Die Leythe, het 2e overdekte zwembad aan de 5 Meilaan en de toenemende monumentenrestauratie waren enkele van de door Meijer aangedragen „wapenfeiten". Ten aanzien van het binnenstadsbeleid merkte de PvdA-leider op dat dit college heeft laten zien dat het ook anders kan in Leiden door te kiezen voor een integrale aanpak die nu zijn vruchten zou gaan afwerpen. Op het door zovelen bekritiseerde punt van de relatie overheid burgerij kwam Meijer zo waar ook met een suggestie. Hij pleitte er voor de nieuwjaarsreceptie van het college voor een breder publiek toegankelijk te laten zijn en de gemeentelijke nota's voortaan ook in de boek handel te koop aan te bieden. Verder zou het Gulden Vlies aan de Breestraat een soort lokaal politiek huis moeten worden. CDA: verloren tijd Hoewel CDA-leider mr. Driessen wat meer lijn in zijn betoog had weten te brengen kwam ook hij niet veel verder dan een aantal zij het dan kritische kanttekeningen. Na zijn zorg te hebben uitgesproken over de mogelijk on gunstige ontwikkeling van de advertentie-ex ploitatie van de lokale dagbladen na de komst van twee nieuwe huis-aan-huisbladen, merkte Driessen op dat dit college kennelijk afhanke lijk is van het soort regering dat in Den Haag zetelt. De CDA-leider vond de begroting spre ken van „weinig kostenbesef'. Hij bespeurde een steeds verslechterende relatie met de buur gemeenten. Wat het oordeel over het program- college betreft was Driessen onverminderd ne gatief, zij het minder fel dan vroeger. Wel bestempelde hij 3 jaar links beleid in Leiden als „verloren tijd". Naar het oordeel van Driessen had het vorig college veel meer bereikt op het gebied van ruimtelijke ordening dan wethouder Waal in deze periode. Drie jaar zijn verloren gegaan aan het sluiten van politieke compromissen, terwijl het gevaar dreigt dat het bedrijfsleven zich van Leiden gaat afwenden." De CDA-lei der noemde in dit kader de beperking van de nieuwbouw van C en A aan de Breestraat symptomatisch. WD: brede basis In navolging van politiek leider Wiegel sprak WD-fractievoorzitter Kuijers gisteren zijn voorkeur uit voor een nieuw college van b en w na de raadsverkiezingen van 30 mei volgend jaar op een brede vertrouwensbasis. Kuijers was daarmee een van de weinige raadsleden die zich gisteren waagde aan een opmerking over de politieke toekomst van Leiden, die zoals bekend gezien de vrijblijvende opstelling van D'66 een terugkeer van een links program-colle ge allerminst waarborgt. Alleen een college op zo'n brede basis zou de veelheid van Leidse problemen volgens Kuijers kunnen oplossen en Leiden daadwerkelijk in herstel kunnen bren gen. Dit college heeft volgens de WD-fractie alleen maar gezorgd dat het motto „Leiden voorgoed in Last" nog altijd geldig is. Volgens Kuijers ontbreekt nog altijd een vertrouwensre latie met de burgerij en benadert het college de burger nog steeds uit een ivoren toren. De liberalenleider deed de opmerkelijke suggestie de bevolking bij de raadsverkiezingen volgens jaar meteen een uitspraak te laten doen over de wenselijkheid van het instellen van een wijkraad, een naar zijn mening zeer efficiente wijze van inspraak geven. PPR: Vriendjespolitiek Ook PPR-woordvoerder Beijen hekelde de in spraak en het gebrek aan vertrouwen tussen overheid en burgerij. Met name wethouder Van Aken moest het ontgelden. Afgezien van de hierboven aangehaalde opmerkingen over zijn economisch beleid wees Beijen op de conflicten met duistere achtergronden waarin deze wet houder nog al eens verzeild pleegt te raken. De schijn van vriendjespolitiek en corruptie moet volgens het PPR-raadslid meer dan tot op heden vermeden zien te worden. SGP/GPV: verdoezelend SGP/GPV-woordvoerder Van der Mey kwam gisteren met het felste betoog tegen het college. Hij bestempelde de leus „Leiden in Herstel" waarmee het college de begroting voor het volgend jaar heeft gespresenteerd als een ver doezeling van de waarheid, die naar zijn oor deel heel anders was. „Behoudens de opmerkin gen over renovatie en nieuwbouw in de Meren- wijk en Herengracht/Zijlsingel is het slechts een opsomming van niet verwezenlijkte moge lijkheden voor de toekomst. De leus Leiden in Herstel wordt niet gestaafd door feiten, maar louter door een stel opgepoetste theoretische nota's die het onvermogen van dit progressief college verdoezelen", betoogde Van der Mey. PSP: ontwikkelingshulp Centraal in het betoog van PSP-woordvoerster mevrouw Passchier stond de vraag of Leiden wel door moet gaan met zijn internationale kontakten met Krefeld en Oxford. Het PSP- raadslid bespeurde weinig interesse onder de bevolking en diende een motie in om tot her overweging van deze internationale contacten te komen en zich te bezinnen op een mogelijk heid een relatie aan te knopen met een stad uit de Derde wereld. Een dergelijk ontwikkelingsproject zou de ge meente moeten opzetten in samenwerking met de diverse Leidse groeperingen die op het terrein van de Derde Wereldproblematiek bezig zijn. CPN: geen lastenverzwaring Communistenwoordvoerder D. Hoeven stelde niet mee te zullen werken aan de door het college voorgestelde lastenverzwaring. Met na me de verhoging van 11% van de onroerend- goedbelasting voor de huurders zal een reden kunnen zijn voor de CPN om tegen de begro ting te stemmen, zo bleek gisteren uit de woor den van de heer Hoeven. Gezien de sleutelposi tie die de CPN in deze in de raad inneemt zal de komende dagen wellicht nog aan deze belas ting voorstellen gesleuteld moeten worden om ze aan het einde van de begrotingsbehandeling, vermoedelijk vrijdag, aanvaard te krijgen. Geboren: Richard W. zn. v. Caspers - G. J. A. M. van Werkho- stiaan C. zn. v. R. M. Boerhout de Weerd, Charles A. C. zn. v. L Evers - C. H. So.nneveld erleden: D. Hartendorp geb. 1903 geh. gew. met T. A. Groenewe- _Jn. L. J. W Noordermeer geb. 1915 .Jn- S. Peereboom geb. 1929 vrouw met A. Lesgever. hertrouwd: R. Straathof - C. Kroese- 1 Bijer. E. M. M. van de Loo - I. D. 2 lijmen. H. Wernars - T. Noordervliet. H. Vossepoel - W. Dingjan, K. S. 8"uz - O. T. A. Jansen, J. C. Verdoes W. van der Vegte, C. W. Platteel van den Berg, L. A. M. Witte - R. van Booren, J. Sparreboom - F. F. Dam, J. E. Ruijgrok - E. C. Aarnout- R W. M. Arons - E. de Vos, P. de 7j iMer - G. J. Wassenburg, W. van "■elen - G. H. E. M. van der Krogt. Heshusius - J. Nijboer, M Vrieze - J. van Boven. •®;8ypte Het aziatisch- 'Egyptisch genootschap „Ex ^Oriente Lux" heeft prof. dr. F. Kraus uit Leiden uitgenodigd '®en lezing te houden. Hij doet Wat 22 november in de boven al j-aal van Diligentia, Lange Voor bout 5 om 20.00 uur en wel over «springend over de bergen huppelend over de heuvelen", nieuwe kijk op de veeteelt in het Oude Nabije Oosten. Gooimeerlaan moet nog bekend worden Het is nog even wennen voor de automobilisten, maar voor wie het inmiddels weet is het heel goed mogelijk lange files op de Willem de Zwijgerlaan voor het kruispunt met de Sumatrastraat en de IJsselmeerlaan te vermij den. Sinds een week kan het verkeer namelijk ook gebruik maken van de ontsluiting Wil lem de Zwijgerlaan-Gooimeer laan, de tweede verbinding van de Merenwijk met de oude be woonde wereld. Zeker in deze dagen kan het verkeer zeer ge olied worden afgewerkt nu dit kruispunt door weinigen is ont dekt en verkeerslichten ontbre ken. Dat wordt overigens an ders, want volgende maand wordt ook dit kruispunt van een nogal ingewikkelde verkeer slichteninstallatie voorzien. Maar dan nog kan het verkeer van twee kruispunten gebruik maken om in en uit de Meren wijk te komen en dat is nog altijd beter dan één... Litteris Sacrum De Leidse toneelvereniging Litteris Sacrum voert zaterdag 19 november „Harten twee harten drie" van Paul Rodenkc op in de Leidse Schouwburg. Op 25 november wordt even eens een voorstelling gegeven in het LAK-theater. Beidt opvoeringen beginnen om kwart over acht „Harten twet harten drie" handelt over een vrouw die haar man mei zichzelf bedriegt. De man is bereid de rol van buitenechtelij ke partner van zijn vrouw op zich te nemen. Weliswaar wordi hij gekweld door zijn geweten. De vrouw blijkt in dezt schijnheilige dubbelmoraal zich heel wat beter thuis te voeler i dan haar man. Het stuk wordt geregisseerd door Bot Hageman. A night at the opera De LAK-cinema draait vanavond de film „A night at the Opera", met de Marx Brothers. De film wordt om 19.00, 21.00 en 23.00 uur op het witte doek in het LAK-theater aan het Levendaal 150 geprojecteerd. De toegang is 3 voor LAK-leden, 2 voor CJP-ers en gratis voor Cinema-leden. Vlietpark De bewoners van de Vlietweg, de Vrouwen weg, de Room- burgerweg en de Besjeslaan e.o. kunnen woensdag 23 novem ber hun zegje doen over de onlangs door de gemeente uitgebrachte nota „Vlietpark". Door de gemeente wordt op die datum vanaf acht uur een hoorzitting gehouden over dit onderwerp in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade 21. Renovatie Ongeveer 75 woningen van de Vereeniging tot bevordering van de bouw van werkmanswoningen aan de Medusastraat, de Kooilaan en de Celebesstraat worden binnenkort gereno veerd. Het werk zal ongeveer anderhalf jaar duren. Voor de duur van de werkzaamheden worden een aantal werkke- ten neergezet. Een en ander zal de nodige overlast in de wijk teweeg brengen. Politiek café De situatie in West-Duitsland is het onderwerp van een forumdiscussie in het politiek café van Catena aan de Kaiserstraat. In het forum hebben zitting: de heer Mentz van de Duitse ambassade, de heer Van der Spek, oud-Tweede Kamerlid van de PSP, de heer J. Hess, docent contemporaire geschiedenis en mr. Willems, advocaat van de in Nederland gevangen genomen Duitser Folkerts. De forumdiscussie is vanavond. Zij begint om half negen. Fanclubdag Voor de ongeveer 400 fanclubs in ons land met zo'n 25.000 leden is er 27 november in de ijshal in Leiden een evene ment. Doel zal wezen de clubs definitief te bundelen en een aanzet te geven tot een jaarlijks fanclubevenement De eerste landelijke fanclubdag is georganiseerd in samen werking met het maandblad Muziekparade. Er zullen wissel bokalen worden toegekend aan een Nederlander die zich bijzonder voor het fanclubwezen heeft ingezet en aan de „fanclub van het jaar". Een Hilversum se discjockey zal het geheel presenteren met optredens van artiesten, die ook een ijshockeywedstrijd kunnen spelen. Bijzondere planten De heer W. Oudshoorn uit Warmond houdt morgen 16 november een lezing over bijzondere planten voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde. De lezing wordt gegeven in het Rijks herbarium aan de Schelpenkade. Zij begint om acht uur. Oud Nieuws „Oud Nieuws" is de titel van een bijeenkomst van de Vereniging Oud Leiden en de stichting Leidse Hofjes, woens dag 16 november in het stedelijk museum „De Lakenhal". Drs. W. van der Mast, conservator van de afdeling Haagse historie van het Gemeentemuseum in Den Haag zal spreken over het monumentenbehoud in Den Haag en over de combinatie van oude en nieuwe bouwwerken. De bijeenkomst begint om kwart over acht. LEIDEN De onbenulligheid van de Nederlandse televisie heeft inmiddels ingebroken bij het Nederlandse toneel. Het Vrije Circuit is zo'n beetje de Tros met stukken en acteurs, die alleen maar gekozen worden op één criterium: publiek trek ken. Daarom worden Sylvia de Leur en Lex Goudsmit samen met de wat onbekendere Willy van Heesvelde in een stuk gekozen, dat de luisterrijke titel draagt: „....ik een beetje meer dan jij!" (gisteravond in de Schouwburg). De Leur en Goudsmit spelen iedere keer op exact dezelfde manier. De toeschouwer weet wat hij kan verwachten en is daarmee dik tevreden. Dat een hinderlijk aanwezige te lefoon vele gebeurtenissen en personen, die op het toneel niet getoond kunnen worden (drie acteurs is altijd goedkoper dan vier of meer), moet vervangen, is een zwakte van de auteur, de Braziliaan Jaoa Bethencourt. Dat dezelfde schrijver het ar moedig bestaan van vele zijner landgenoten slechts tot mate riaal voor een blijspel kan ver werken is onvergeeflijk. Dat hij dan ook nog de euvele moed durft op te brengen om te sug- geren, dat armoe adelt, is een inpertinentie, die alle perken te buiten gaat. Walter heeft een prijs in de toto gewonnen en wil zijn belofte niet nakomen de arme Bonifa cio de helft te geven. Het toto formulier blijkt op Bonifacio's naam te staan. Volgen pogingen Bonifacio afstand te laten doen van zijn rechten. Tenslotte blij ken Walter en Bonifacio beide winnaars. Walters vrouw Alzira fladdert tussen het geheel door als een stuurloos schip. Nu eens helt ze over naar de eerlijkheid van Bonifacio, dan weer steunt ze machinaties van haar echtge noot De uitvoering bleek tot over maat van ramp zeer slordig. Mensen spraken voortdurend door elkaar of stotterden over hun tekst, waardoor opmerkin gen volkomen in het luchtledige bleven hangen. Techniek en ge beurtenissen op het toneel ac cordeerden soms niet. Gebaren werden amateuristisch onbe heerst uitgevoerd. Kortom: to neel om een avond voor naar de televisie te blijven kijken. PAUL VAN DER PLANK Wat helpt al jaren bij hoest?

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3