Verzet tegen hogere gasprijs voor O Israel akkoord met spoedig bezoek Sadat DA en VVD in gesprek rer nieuw kabinet I ipordwijkse iitersporters «t haven gezet In drift baby dodelijk mishandeld Teveel medicijnen toegediend: twee patiënten overleden ?hte schade zware storm FNV EN CNV EISEN ANDERS VOLLEDIGE COMPENSATIE Dinsdag 15 november 1977, 68e jaargang no. 20890 De Maupassant Storm burg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim B I (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) [en: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Tv-spel „De vlieg" naar een ver haal van Guy de Maupassant op Ned. II om 21.25 uur. Om 20.25 uur Show rond Udo Jürgens met o.a. de Supremes en om 22.25 uur Aktua-tv waarin een interview met Johan Cruyff. Ned. I om 22.05 uur „Vier letzte Lieder" ballet van Rudi van Dantzig. Wisselend bewolkt met buien, geleidelijk meer met hagel of onweer. Harde wind tot storm aan de kust Enige tijd zeer zware storm uit het noordwest en. Temperaturen ongeveer 7 graden. Morgen zon: 8.01—16.48. Maan: 12.39—22.30. Scheveningen Hoog water: 6.15—18.38, laag water: 2.08—14.29. Van een onzer verslaggevers) ZEEKUST De zware storm, die t vanuit het noordwesten vooral het ids kustgebied teisterde heeft geluk- lits betrekkelijk weinig schade aan- I Zij was in ieder geval, aldus de tan ties niets vergeleken bij de or- ie in november 1973 ons land trof. M-Nederland had nu het meest te in de storm, in zoverre dat verschil- [aatsen in Zeeland last kregen van •lijk lichte overstromingen. Dit gold issingen, Zierikzee, Breskens en Ook in Antwerpen kreeg men ^rlast daar sneuvelde ook een aantal ten, terwijl in het Friese Stiens een in de sporthal aldaar instortte en in leen loods zo maar vijftig meter |st werd, maar dan wel op het dak andere loods, n was ook schuldig aan stagnatie treinverkeer Amsterdam-Utrecht Joude sloeg namelijk de bovenleiding baanvak stuk. Als gevolg daarvan j treinverkeer in midden-Nederland ijke vertragingen op. IÉi zou vandaag afnemen. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM/UTRECHT De Federa tie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) blijven eraan vasthouden, dat de kostenstijging door de verhoging van de aardgasprijs volledig vergoed moet wor den via de prijscompensatie. De FNV zal er in ieder geval bij het parlement op aandringen de verboging van de aardgasprijs niet te laten doorgaan. Bo vendien probeert de FNV de eerstvol gende huurverhoging verder beperkt te krijgen, deels ten behoeve van handha ving van de koopkracht, deels omdat de ontwikkeling van de bouwkosten een verdere beperking zou rechtvaardigen. Het CNV dringt erop aan de huurverhoging niet drie, maar zes maanden uit te stellen. Zij meent namelijk, dat deze huurverhoging niet meer per 1 juli in de prijscompensatie kan worden verwerkt maar pas op 1 januari daaropvolgend. Zowel de FNV als het CNV hebben deze beleidslij nen gisteren vastgesteld nadat zij de bijdragen van het kabinet aan het arbeidsvoorwaardenbeleid 1978 hadden bestudeerd. Deze bijdragen hebben tot doel de koopkracht van de modale werknemer (inkomen ongeveer 30.000 gulden) mede te helpen handhaven. Beide vakcentrales toonden zich tevreden met deze aanbiedingen, maar blijven zich keren tegen de verhoging van de aardgasprijzen via de stijging van de BTW van vier naar 18 procent Door deze stijging via de BTW te spelen zou zij, aldus de FNV, niet gecompenseerd behoeven te worden. In feite gaat het om een gewone prijsaanpassing aldus de FNV. Het CNV gaat nog verder, het noemt deze aanpassing een verkapte prijsverhoging. De voorgenomen verhoging van de aards gasp rij zen doet het prijsindex-cijfer met ongeveer 0,4 procent stijgen. Het CNV wil hierover vóór vrijdag aan staande zekerheid hebben. Die dag beginnen in de Stichting van de Arbeid de onderhandelingen over het arbeidsvoorwaardenbeleid—1978 Zie verder pagina 9. ihtig lag vanmorgen in Vlaardingen de-oost-Havenkade er bij. Het water drong Windkracht tien: met moeite worstelt deze dijkwachter bij Umuiden zich door de zware 1windstoten langs een dicht gordijn zeewater. van oud-Vlaardingen binnen. litersize parlementaire redaktie) men wij; terdAAG CDA en WD gaan nu r" haar praten over regeringssamen- ziclJ. De fraktie leiders van beide hebben informateur Van der e A( gisteren laten weten hiertoe >voe(e zijn. Vandaag zijn onder lei- J,en.jQ de informateur al de eerste - ruingen gehouden waarin de mo- ïden om tot een regeerprogram ten, zullen worden afgetast WD-fraktieleider Wiegel verklaarde zich pas be reid tot een gesprek met het CDA nadat hij de zekerheid had verkregen dat niet ondertussen van de kant van de informateur of het CDA pogingen zouden worden gedaan om de breuk met de PvdA alsnog te lijmen. „Ik wil geen pontjesbaas spelen, terwijl verderop een brug wordt gebouwd," zei hij. De mogelijkheid tfan een derde lijmpoging, gericht op een centrum-links kabinet onder leiding van Den Uyl, verdween gisteren snel van het toneeL Geen van de drie betrokken fraktieleiders had zich met een dergelijk verzoek tot de informateur gewend. Informateur Van der Grinten heeft ook vastge steld, dat het idee van de WD om een nationaal Prof. Van der Grinten kabinet te vormen, steunend op PvdA, CDA, WD en D'66, niet levensvatbaar is. PvdA-fraktieleider Van Thijn veegde deze suggestie gisteren in een twee minuten durend gesprek met de informateur van tafel. Hij werd hierin gevolgd door Terlouw. Het CDA was wel bereid geweest om over de vorming van zo'n kabinet te praten, maar na het 'nee' van de PvdA vond men het zinloos hierop verder aan te sturen. Dat het CDA nu met de WD in zee gaat kan volgens Van Agt niemand verbazen. „Het CDA behoort bereid te zijn om met elke constructieve democratische partij het gesprek aan te gaan. Dat is ook onze opstelling in de verkiezingscampagne geweest" io va v 'er3TOK Tweèentacb- )rt (reporters met even so- de en hebben gisteren van waaar van hun jachthaven d "Noordwijkse Van Berc- darte horen gekregen dat 30rtn een week met hun stapten verdwijnen. Oor- zi<*van is een conflict tus- chtigenaar van de jachtha- 1 ale gemeente, reardwykse watersporters quiteze jachthaven hun do- n hebben zijn door de be- Jeelvan de heer Kadee voor del* gesteld. Daarom heb- r elk afzonderlijk een be- wde gemeente Noord wijk Ie jom de jachthaven voor ndste behoeden. De jacht- Dpvloordwijk werd tien jaar gar gesticht door de aanne- 5 vyenk. De hui- I btnaar, de heer Kadee uit 3 laar kocht het complex ren geleden van Boyenk. 3Efsr Kadee had grootse i en wilde enige miljoe- Idens investeren om de von up-to-date te maken, eente wilde echter abso luut geen uitbreiding van de bestaande bebouwing toestaan omdat de huidige bouw al het voor geschrevene in het bestem mingsplan overschrijdt De heer Kadee bleek bereid om zijn ambitieuze plannen te be perken tot de verbouwing van het restaurant tot woonhuis, maar de verstandhouding tus sen Kadee en gemeente is in middels zodanig verslechterd dat toestemming hiervoor twij felachtig is. Vandaag zal hier over definitief worden beslist De heer Kadee verwacht echter een negatieve beslissing en heeft zich inmiddels al gewroken op de watersporters en dat terwijl in een gesprek van de heer Ka dee en de watersporters enige weken geleden volledige over eenstemming werd bereikt over pacht onderhoud en accommo datie. In de huidige situatie zit er voor de watersporters niet veel an ders op dan hun boten in tuin en, of op soortgelijke plaatsen te leggen, hoewel dat bij plaat selijke verordening verboden is (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche stelt een ondersoek In naar de dood van twee mannelijke patiënten in het Rotterdamse St Franclscus Gasthuis die ongeveer twee weken geleden zijn overleden aan een tienvoudige overdosis van het medicijn colchicine. Colchicine wordt gebruikt tegen acute jich taan vallen. De officier van justitie in Rotterdam wil weten welke omstandighe den hebben geleid tot het toedienen van de overdoses en wie daarvoor verant woordelijk is. De twee overlijdensgeval- len deden zich vlak na elkaar voor. Het gebeurde is bij de regionaal inspecteur voor de geneesmiddelen in Zuid-Holland, dr. W. SUlevis Smitt gemeld door een in het SL Franciscus Gasthuis werkzame apotheker. De apotheker bespeurde on raad nadat het tweede sterfgeval zich had voorgedaan, twee dagen na het eer ste. Ook de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, dr. L. Buysert is ingeschakeld. Ganzenhoedster Gisteren vierde Coevorden zijn stilaan traditioneel geworden ganzenmarkt met daaraan verbonden de verkiezing van Miss Ganzenhoedster 1977. Evenals dit vroeger gebeurde werden de ganzen door de winkel straten naar de markt gedreven. Deze taak is toever trouwd aan de ganzenhoedsters, die daartoe jaarlijks een dag voor in de gelegenheid worden gesteld. De meisjes zijn afkomstig van de huishoudscholen van Coevorden en Slagharen. Na het binnendrijven van de ganzen op de markt wordt de ganzenhoedstersverkie zing gehouden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/ROERMOND De hoofdstedelijke politie beeft een 27-jarige man en zijn 18-ja rige echtgenote gearresteerd die gisteren hun 2 maanden ou de zoontje om het leven hebben gebracht Na een langdurig ver hoor bekenden zij het kind in drift zodanig te hebben gesla gen dat het aan de gevolgen ervan overleed. De ouders wer den gearresteerd nadat de huis arts sporen van mishandeling op bet lijkje had aangetroffen. In een Roermondse bar heeft de politie gisteren een 25-jarige on gehuwde vrouw gearresteerd, die ervan verdacht wordt vorige maand haar pas geboren baby een meisje om het leven te hebben gebracht Het kinder lijkje lag verpakt in een plastic zak, begraven in het kerkdorpje Beringe (Limburg) achter een sexclub waar de vrouw enkele maanden had gewerkt De vrouw zou haar wanhoopsdaad hebben gepleegd in een depres sieve bui. De 58-jarige Groninger fabriek sarbeider J. Huizing» wiens stoffelijk overschot zaterdag nacht in een sloot werd aange troffen, blijkt te zijn vermoord door een 25-jarige verpleegde van de Van Mesdagkliniek in Groningen die met weekendver lof was. Wat zich die avond precies heeft afgespeeld is nog niet bekend. De doodsoorzaak is wurging (de dader had in 197(1 een vrouw verkracht en haar daarna gewurgd). Bovendien staat vast dat het slachtoffer van zijn portemonnee was be roofd. WASHINGTON (Rtr/AP) - VU de Amerikaanse televisie hebben president Sadat van Egypte en premier Begin van Israël elkaar laten weten dat zij elkaar zo spoedig mogelijk in Israël willen ontmoeten. Sadat verklaarde tegenover Walter Conkrite, via een per satelliet gevoerd interview dat door CBS werd uitgezonden, dat hij bereid is al binnen een week naar Israël te gaan als hij een formele uitnodiging krijgt om te komen praten over vrede in het Midden-Oosten. Hij had er niet met zijn Arabische collega's, over gesproken. „Mijn verantwoordelijkheid als president van Egypte is alle middelen te proberen om vrede te bereiken. Wij staan voor een belangrijk moment Nooit tevoren is er in de Arabische wereld een ge schikter moment geweest om vrede te bewerkstelligen," aldus Sadat Hij wil de Knesset, het ISraeli- sche parlement toespreken om ,de kaarten op tafel te leggen en dan te bespreken wat de alter natieven zijn. Werkelijk deze zouden afschuwelijk zijn". Begin werd door de televisie maatschappijen ABC en NBC geïnterviewd. Hij verklaarde via de Amerikaanse ambassadeurs in Israël en Egypte de uitnodi ging aan Sadat te zullen over brengen. De kansen op het be zoek zijn „zeer goéd". „Op werlk welk en welke dag Sadat ook maar wil komen, ik zal hem hartelijk afhalen van het vlieg veld en samen met hem naar Jeruzalem rijden, ik zal hem aan de Knesset voorstellen en hij kan zijn toespraak voor ons parlement houden. Begin ver klaarde bereid te zijn een be zoek aan Egypte te brengen. Motorrijder ernstig gewond LEIDEN De 21-jarige motor rijder G. Berghuis van de Leidse Houtlaan is vannacht rond kwart voor twee ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Pelikaanstraat- Haarlemmerstraat. De motor rijder verloor op de kruising de macht over het stunr en botste tegen de hoek van een pui. Hij werd met een schedelbas isfrao- tuur opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. De politie verklaarde vanmor gen, dat het ongeval waarschijn lijk is te wijten aan de slechte toestand van het wegdek ter plaatse. „In het afgelopen jaar hebben zich daar al meerdere ernstige ongevallen voorgedaan door de plotselinge „deuk" in het wegdek", aldus een woord voerder van de politie. Voor het aanbrongen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alias-opener". NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1