fog meer kleuren ij Westland 19nu GRwENTE FRfHT BL OEMEN B#LLEIM MET 112 LAMPEN HELE JAAR RADIJS ~w ieuw tussentype tomaat kans pjgt ij tuinder an der Wild achDES DIRECTEUR OVER CHRYSANT: TULPENHANDEL OP LAGER PITJE CHRYSANTEN WEER ERG IN TREK AANBOD GLASSLA STERK GEGROEID t 1971 EN TUINBOUW LEIDSE COURANT, PAGINA 9 doi De gladiolenoogst is in voile gang. In de produktie-gebieden grommen de rooimachi- nes dag-in, dag-uit en worden dagelijks mil joenen knollen naar de schuren gereden. Daar draaien de ventilatoren en de verwar mingsinstallaties op volle toeren om het produkt snel te drogen. Daarna worden ze machinaal gepeld en geteld om dan de reis naar veiling of exporteurs te beginnen. De gladiolenoogst is goed, maar ook beslist niet meer. Er is geen enkele reden om er jubelen de brieven over naar de familie te schrijven. Maar klagen mag men ook niet. Prij: zen Minder te spreken is men over de prijzen, die inderdaad nog te wensen over laten. Het zat er allemaal dik in, zo zeggen enkele grote kwekers. Vorig seizoén waren er al gladiolen te veel. Toen had de export vroeg ingekocht tegen goede prijzen. De kwekerij zat toen goed en de export kreeg de klappen. Het teveel van het afgelopen seizoen had voor de kwekerij een teken aan de wand moeten zijn. Het overschot had voor dit jaar moeten leiden tot een krimp van het areaal. Het rode licht werd gemakshalve maar over het hoofd gezien. Er werd niet of nauwelijks ingekrompen. Daar komt nog bij dat de exporteurs vroeg in het seizoen weinig of geen orders in huis kregen en dat was mede te danken aan de lage bloemenprijzen. Haast met inkopen had de export dus niet en nu ziet het er naar uit dat de kwekerij de strop moet incasseren. Enfin: het is nooit anders geweest. Het achter de markt aanhollen is al zo oud als de wereld. Een zeer sterke prijsdaling zal wel weer een kleiner areaal tot gevolg heb ben en dan is er voor de kwekers weer reden om het allemaal een beetje rooskleuri ger te bekijken. Lelies De leliekwekers zijn ook druk aan het rooien. De Midcenturyhybriden zijn voor een groot deel al uit de grond en nu is rjaen bezig met de Speciosums. Dat de steeds groter wordende uitbreidingen van de culti- var Enchanment eens spaak moesten lopen, stond als een paal boven water. Het heeft vriend en vijand alleen maar verbaasd dat het tot 1977 heeft geduurd voor de bom barstte. De oogst van Enchantment is rede lijk, al is er bepaald geen sprake van een grove groei. De dikke maten lopen dan ook niet bepaald niet over de mand. Dat maakte de prijs voor de grotere maten iets vriende lijker, maar dat deed de noteringen van de kleinere bollen nog verder wegzakken. Enchantment is bij de lelies wat Apeldoorn is bij de tulpen. Er wordt gelukkig druk aan gewerkt om de sterk overheersende positie van Enchantment te gaan doorbreken door de introductie van nieuwe lelies. Daarbij ligt de zeer fraaie en zeer houdbare gele Con necticut King aan de kop van het nieuwelin gen-peloton. Op de tweede plaats volgt de eveneens zeer houdbare donkerrode Purate, ook al kleven er aan de laatste wel een paar minder feestelijke gebreken. Mede door toe passing van weefselkweek kan men nu van nieuwe lelies snel grote partijen telen. Al is weefselkweek allesbehalve een goedkope methode. Tulpen Intussen gaat de handel in tulpen voor levering zomer 1978 nog door. De kooplust wel op een lager pitje dan enkele weken geleden. Er zijn zeer veel zaken in tulpen gedaan en vaak tegen frappant beste prij zen. Een verheugend verschijnsel is dat Apeldoorn nu niet als prijsbreker optreedt, zoals in het recente verleden zo vaak het geval was. Koopt men twaalven van Apeldoorn van het zand nu bijvoorbeeld graag voor 8,50 per 100, een tulp als de dubbele gele Monte Carlo staat op 21,- per 100 en voor de witte cultivars Pax en Snowstar moet men 20,- op tafel leggen. Hiertussen ligt een grote groep, waarvan de prijzen variëren van 13,- tot 17.50 per 100. Kortom: uitste kende prijzen en dat de handel momenteel wat minder vlot gaat, is geen ongewoon verschijnsel. We gaan nu snel naar de aan vang van het broeiseizoen. Met name de resultaten in de week voor Kerstmis willen de tulpenhandel nog wel eens beïnvloeden. Maken de afnemers m het buitenland dan goede prijzen (en hebben ze weinig uitval) dan zijn de exporteurs er wel als de kippen bij om bij hun klanten op dat psychologisch juiste moment aan de bel te trekken. Zo ver is het nog niet. Voorlopig hebben de profeten in het bollenvak weer druk werk met het voorspellen van de omvang van het tulpenareaal in 1978. Alle cultivars breiden uit en speciaal Apeldoorn met de diverse mutanten, zo beweren zij met nadruk. Het wordt eind februari voor de statistieken op tafel komen. En dan zal wel blijken of men te maken had met valse profetie of niet De vermaardheid van het Westland door de teelt normaal-cultuurchrysanten, begint zo langzamerhand zich duidelijker te presente ren, nadat in de afgelopen weken het met de aanvoer matig was gesteld. Maar afgelo pen week was er een ruime presentatie inl de diverse chrysantensoorten een bloem, die duidelijk bij het grote publiek in trek is en vermaardheid bezit door de houdbaarheid. Uiteraard wreekt de ruime aanvoer zich op de prijs, hetgeen viel te verwachten. De herfst tekent zich duidelijk af in de veiling hal met veelkleurige bloemen en groot sorti ment In de CCWS is tijdig rekening gehou den met die toenemende aanvoer. Niet al leen het eigen personeel, maar ook veel werkstudenten hebben hun vakantie benut om de loodsen gereed te maken, zodat alles een vlot verloop heeft. Potplanten van zaken. Maar wie weet keert het getij zich, waarbij vooral de kwaliteit een steeds groter plaats gaat innemen. In het totale omzetcijfer kwam afgelopen week niet veel wijziging met dat van de laatste weken, zo rond de 9 miljoen gulden. Dat is wel flink wat hoger dan in het vorig jaar, maar cijfers zeggen ook al niet alles gezien de stijgende kosten en devaluatie, zodat vergelijkingen moeilijk zijn. Snijgri Daarnaast blijft de vijfdaagse veiling van potplanten zich goed ontwikkelen en zorgt voor een goede spreiding. De prijzen laten nog wel te wensen over maar dat verschijn sel doet zich ook op andere veilingen voor. Nog steeds gaat het slecht met de enchant ment lelies. Voor de bollenkwekers ziet het er ook niet zo best uit bij de huidige gang oen Het snij groen met prijzen tussen de 1.50 en 2.50 mag er nog wel zijn. De fresia lag vorig jaar beter aan de markt, maar toen was de aanvoer ook aanzienlijk lager dan nu rond de vijf miljoen! De belinda doet het ook niet slecht bij een gemiddelde prijs van 18 cent vorig jaar. Met de gladiolen is het vrijwel gedaan, de prijzen lieten dit jaar wel veel te wensen over. Met gerbera gaat het aardig met gemiddeld goed 40 cent, hetgeen beter is dan vorig jaar om deze tijd. In de chry santen is een verschuiving opgetreden nu die van de normaalcultuur van meer beteke nis is geworden. Er werd rond een gulden besteed. Vergeleken bij het vorig jaar gaat het redelijk goed in de prijzen. In de pot planten blijken de groene soorten te wensen over te laten, bloeiende planten waren beter in trek. Zo zachtjes aan gaan de poinsettia zich presenteren en dat zal weer een verras sing worden met de gang van zaken voor deze kerstspecialiteit+ Het is zoals met de seringen in Aalsmeer waar altijd naar wordt uitgezien rond deze tijd. De telers van potplanten (en dat zijn er tegenwoordig heel wat+) tonen zich tevre den over de speciale aandacht welke tijdig aan de afzet van dat produkt is besteed. De maatregelen werken in het algemeen wel doeltreffend ook wat de regelmatige aan voer betreft, al is aanpassing noodzakelijk. Er is een aparte ploeg samengesteld voor het verhandelen van de potplanten, die aan minimum hoeveelheden is gebonden. Met ingang van deze maand is het verplicht geworden om de normaal kascultuur chry santen bij de CCWS aan te voeren in dozen van 20 bossen, waarvan slechts in hoge uitzondering kan worden afgeweken. Met de te verwachten poinsettia-stroom zijn in overleg met de V.B.N. eveneens nieuwe voorschriften gegeven voor de aanvoer. Dat betekent een nieuw geluid nu straks de grootste chrysanten stroom zal zijn verwerkt en ook de CCWS vol afwisseling is in de bloemen. Hoewel de aanvoer van glassla 1 miljoen stuks achterblijft bij de aanvoer van vorig jaar, is er toch sprake van een forse groei. De afzet ondervindt duidelijk problemen. Op de West-Duitse markt wordt concurren tie ondervonden van Belgie en Italië. Dit laatste land is aktie-ver als vorig seizoen. Ook de export naar Engeland en Zweden blijft achter bij die van vorig jaar. Al met al stelt de vraag in binnen- en buitenland teleur. Volgens de verwachtingen zal de aanvoer verder groeien en zal de afzet moei lijkheden blijven ondervinden. Prijsherstel ligt daarom niet voor de hand. Er wordt gerekend op een gemiddelde prijs die rond de 13 cent per krop zal liggen. Hoofdteelten onder glas Veel paprikagewassen zullen de komende maand de eindstreep halen. De nieuwe teel ten starten in een aantal gevallen alweer rond 1 december. Door de hoge prijzen voor de rode paprika's, is de animo om groen te plukken wat afgenomen. Naar verwacht zal er de komende weken een verschuiving in het aanvoerpatroon ontstaan, waarbij de aanvoer van groen kleiner wordt en de aanvoer van rood zal groeien. Aan de hand van deze verwachting kan de prijs voor groen wat oplopen en zullen de rode sorte ringen iets goedkoper worden. Ook bij de komkommers nadert het eind van de teelt snel, de aanvoer laat dit al duidelijk zien. Sinds een paar weken lagen de prijzen op een goed niveau. De afgelopen week ont stond er een ommekeer, de gemiddelde prijs kwam op 57 cent per stuk terecht. De kleiner wordende aanvoer heeft niet tot gevolg dat de prijs veel zal oplopen, omdat de exportaktiviteit van Griekenland naar West-Duitsland groter aan het worden is. Bij de tomaten is men in staat om de teelt kunstmatig snel naar een eind te helpen door het gebruik van ethrel. De opleving in de prijs is er waarschijnlijk in veel gevallen de oorzaak van geweest dat men de kwast snel gepakt heeft en is gaan smeren. De prijs van de tomaten daalde de afgelopen week weer naar ruim 9 gulden per kistje (A-export). De hoge tomatenprijs werd mogelijk ge maakt door het tijdelijk stilvallen van de Spaanse export, hier is echter weer verande ring in gekomen. In de periode van 4 t/m 7 november exporteerde dit land weer 1750 ton. Als de concurrentie van Spanje verder toeneemt, zal dit voor de Hollandse tomaten lagere prijzen tot gevolg hebben. Overige gewassen De top in de bloemkoolaanvoer is gepas seerd, hierdoor krijgt de prijs de gelegen heid om zich te herstellen. De gemiddelde veilingprijs lag vorige week donderdag op 82 cent per stuk. Andijvie is, door het naar verhouding nog steeds grote aanbod, goed koop. De veilingprijs loopt soms sterk ui teen, nl. van 36 tot 62 cent per kilo, dit wordt veroorzaakt door grote verschillen in kwali teit. Door een kleiner wordende aanvoer kan de prijs iets oplopen. De 200.000 aangevoerde bossen radijs von den ook de afgelopen week vlot hun weg. Voor goede radijs ligt de prijs op 60 cent per bosje, deze prijs lijkt niet in gevaar te komen. Kwaliteitsverschil doet de prijzen voor prei ook sterk uiteenlopen. Er is in een aantal gevallen sprake van overrijpe herfstprei. Dit is veroorzaakt door het zahte weer en de lage prijzen. De lage prijs moedigde aan om met oogsten te wachten, waardoor de kwali teit achteruit ging De latere herfstprei is van een goede kwaliteit, dit zal ongetwijfeld zijn invloed op de prijs hebben Afgelopen week schommelde de prijs rond de 50 cent per kilo. De aanvoer van witlof is nog steeds groot en zal naar verwacht verder toenemen. De kwaliteit stelt in veel gevallen teleur (lang, los en dun lof). Toch is er op de binnenland se markt sprake van een goede belangstel ling. De gemiddelde prijs lag op 2,75 per kilo. Het ziet er naar uit dat de wekelijkse sprui- tenaanvoer naar de 3 miljoen kilo groeit. Bij een aanhoudend goede vraag wordt er gere kend op een onveranderende veilingprijs van 80 cent per kilo. Voor bleekselderij betaalde men op de vei ling gemiddeld 30 cent per stuk. Voor Chine se kool lag de prijs op 21 cent. Boerenkool werd afgedrukt tegen een prijs van 42 cent per kilo. van s diëf aaU n tijde itend e Jan ïgen v it en i iden >rm en rdere, lezer oei kr ilitair - 1 meer uig, lens is» steren goed 99 9 9 us: „l LeoRNHUIZEN Tuinder n der Wild uit Zevenhui- leeft een tomaterassen- staan van zo'n 3000 m2. aat om een nateelt die 20 ;eplant is. In totaal gaat komef11 vijftien nieuwe rassen, jnd d(horen tot het grove vlezi- vart vv'Pe (meerhokkig) en tot maker™6* tot vijfhokkige tus- bepa-Pe- De rest van zijn 0 m2 grote bedrijf staat n Petiet het ras Sobeto. Uitgjt het volgend jaar na de icommers weer Sobeto? dat wordt het niet. Ik En dan noemt de heer l^^der Wild een ingewikkeld Tier, want het uitverkoren leeft nog geen naam. In- 2itie bij de heer H.D. de r van het zaadhuis Van lerg De Ruiterzonen leert lat het hier een drie- tot ikkige tomaat betreft. Hij lus net tussen de grove tomaat en de traditionele (Steent- tot driehokkige tomaat ese m(et aantal resistenties liegt (óud^ °T: ,?™s\?rie ™eel" t/m z/fysi0 s> Verticillium, twee riumfysio's en knol. i. Loictaf dat hij nog maar zo en 14t was, een vijftig centime- (Pap^ermoedde ik al dat dit de Open' zou rijn. En dat is uitge- en", stelt de heer Van der 3, Leii met voldoening vast. Hij °°"17lert zijn oordeel niet alleen i, Leid/e resistenties en vrucht- i etser1- Ook de open bouw, de sn zoinderlijk groene kleur en teeg tevige bladstand zijn voor en#l|i belangrijke punten. "St zo VROEG iden). metjiieuwe rassen in het tus- pe ge ngst. eldenyeek kwam er per 100 m2 e Sctiiddeld 400 kg van af. De 90-17iwe grove vleesrassen achf irden eveneens hoger, ge- ïkenirfleld 505 kg. Waarom dt er volgend jaar geen Mo4g ras geplant? De prijzen ma t de grove vruchten vielen twijk)' niet tegen. lingeitactor arbeid weegt zwaar, aerstnhet grove type blijkt het an kl<)]uut noodzakelijk te zijn. eken-verwerking van de tomaat teren, verpakken, tran- Nieuwe vlezige aanwinst: Larma sport) is afgestemd op een ronde vrucht. De Belgen sor teren al hun vleestomaten met de hand. Mechanische sortering zou te veel beschadi ging geven. De heer De Ruiter: „Wij stre ven er naar om alle goede eigenschappen van de twee tot driehokkige tomaat in de drie- tot vijfhokkige tomaat in te bouwen. De praktijk, tuin der en handelaar, moet dan maar uitmaken welke de beste is. Naar onze mening, past de grove tomaat niet op grote be drijven. Voor de kleinere kwekers die een beroep kunnen doen op gezinsarbeid ligt dat anders. Het tussentype is op het mo ment evenwel nog niet zo vroeg als Sonato of Sonatine. Voor het komende, vroege sei zoen wordt dan ook voor 70% Sonatine gezaaid, 10% Sonato en 20% Nemato. Dat wil zeg gen zaaien tot 5 november. Na die datum ziet de verdeling er als volgt uit: 60% Sonato, 20% Nemato en 20% Sonatine. So natine wordt zoals bekend eer der gezaaid, omdat de periode tussen zetten en oogsten drie dagen langer duurt dan bij Sonato. Wanneer men tenmin ste even vroeg wil oogsten. TIJD In deze rassenproef staan ook twee nieuwe vlezige rassen van Van der Berg De Ruite. zonen. Er zijn de volgende re sistenties ingebouwd: virus, drie fysio's van meeldauw, Verticillium en twee fysio's van Fusarium. Men streeft naar een hoger percentage B- en BB-tomaten. De A's en C's liggen vaak nog wat aan de te hoge kant De trossnoei blijft voorlopig nog noodzakelijk. Al zit het er wel in dat deze fac tor ingebouwd kan worden. Een andere wens op verede- lingsgebied ligt in het kwali- teitsvlak, de stevigheid laat nog te wensen over. ,,'t Is een kwestie van tijd", stelt de heer De Ruiter nuchter vast Een periode durft hij niet te noe men, maar er wordt hard aan gewerkt. Dat is duidelijk. Tuinder Van der Wild: „Ik wil alleen nog maar dit type". Idijs met verlichting nerd: ir De vorig jaar tot rahamjmd 19nu omgedoopte Bt kent vandaag de dag i reed kleurenscala. De ,n9 'Ufle kleuren zijn, of ko- QöSCmnenkort in de handel: roze, paars, rood-bron- inje, oranje-bruin, wit, ^^^^■ood-wit, paars geve- "Was het in 1976 nog en kleine gok om deze nt de naam mee te ge- e prachtige Westlands- dit jaar blijkt dat de aanwinst zijn naam I en dwars waard is. Jirecteur, de heer J. M. jk, somt graag de sterke ïin, wai van het Westland-sorti- r voorop. Het ras kan óók in Toont^ter geteeld worden. De n dan fen zijn niet alleen aan in zijn open. De lager aan de Peter eplaatste komen ook tot Padcfecht Dat is vooral be en mek bij bindwerk. In de ren, gei de fi^ rntje" j vaas sorteert het een voller effect. Hij kan geteeld worden bij een lagere temperatuur, zo'n twee graden minder. Zeer lang houdbaar. Vijftien pro cent meer planten per m2. Weinig gevoelig voor ziekten en insecten. De nieuwe kleuren vallen uite raard vooral op in het overwe gend witte en gele wintersorti- ment. Juist omdat het oor spronkelijke exemplaar violet was, rechtvaardigde dit de verwachting dat er nog veel andere kleuren zouden uitko men. „Een roze bloem bezit eigen lijk het hele kleurengamma nog. Als je puur geel hebt weet je dat er geen andere kleuren meer in voorkomen." De heer Van Dijk zet vervol gens uiteen dat Fides niet op spontane mutaties gaat zitten wachten. Het is van groot be- Westland-19nu: zeer fijne vorm lang zo snel mogelijk te weten welke kleuren er in zitten. De planten worden daartoe be straald op het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw (ITAL). Naast vele onbruikbare mutanten, blijkt dein uiteindelijk welke interessante tinten er nog bij kunnen komen. NAVRAAG De naam Westland-19nu wist door te dringen tot de consu ment. Vooral de goede houd baarheid maakte indruk. Bij navraag bleek de bloemist evenwel niet altijd op de hoog te van de rasnaam. Er zijn ook zoveel rassen! 't Is niet zo, dat ze er niet zijn. Op de CCWS werden in september 1,1 mil joen takken geveild. Daar ko men de andere bloemenveilin gen dus nog bij. Sommige han delaren kennen de Westland- 19nu nog onder de oude naam Starlet. Ook daar zit een stuk je verwarring. tijd de lampen naar het ande re gedeelte van de kas. Twee weken eerder is hier ingezaaid en met lichte bijverwarming staan de plantjes nu zover bo ven de grond dat na ongeveer twee weken verlichten ook de ze radijs oogstbaar is. Daarna herhaalt zich het hele proces in het eerste gedeelte: grond na het oogsten teeltklaar ge maakt, inzaaien, ca. twee we ken bijverwannen, lampen er boven rollen en na ca. twee weken oogsten. Normaal worden, via een tijd klok, om elf uur 's avonds de lampen ontstoken. Is het ech ter overdag erg donker, dat wil zeggen dat het licht zwak ker is dan drieduizend lumen, gemeten door een op het dak van de schuur aangebrachte lichtcel, ook dan gaan de lam pen automatisch aan. Omdat het licht de radijs van boven bestraalt, wordt het ge was en worden de knolletjes in feite intenser en regelmati ger belicht dan door de altijd schaduw gevende zon. Zonder belichting zou de teelt van 8 tot 10 weken duren met een niet zo gelijkmatige ontwikke ling van de radijsknolletjes. Loosduinen Dankzij het toepassen van verlichting in de kassen, kan men ook in de wintermaanden Hollandse ra dijs van prima kwaliteit ete» n. Honderdtwaalf lampen van ieder 400 watt hangen er in de kassen van de heer Spies, die zijn bedrijf heeft aan de Madepolderweg in Loosdui nen. Zesenvijftig verrolbare licht bronnen per duizend vierkante meter. Wanneer in één helft van de kas de belichte radijs oogstbaar is, dus niet meer bestraald behoeft te worden, verrolt men in een paar uur

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9