Hulpbrandweer met oud materieel moet Britten beschermen Sadat zoekt Palestijn in VS voor Geneve Somalië zegt J verdrag met Sovjet-Unie of* Duitse justitie twijfelt niet aan zelfmoord van Ingrid Schubert :NL Roerig weekeinde in Italië TREINEXPLOSIE IN KOREA SCHULD DRONKEN BEWAKER Zwarte huisboy in Rhodesië wil gaan leren BUITENLAND leidse courant maandag 14 november 1977 pagina 6. JERUZALEM/CAIRO (AP/UPI) Het ziet ernaar uit dat presi dent Sadat van Egypte een be langrijke doorbraak in de voor bereiding van de Midden-Oos- ten-conferentie tot stand heeft gebracht met zijn voorstel de Palestijnen te laten vertegen woordigen door een Ameri kaanse professor van Palestijn se afkomst. Sadat lanceerde dit voorstel zaterdag. Hij zei het erover eens te zijn geworden met Jasser Arafat, leider van de PLO. Israël wacht af tot aan het voor stel een naam wordt verbonden, aldus premier Begin. Eerder had Jeruzalem verklaard dat de onderhandelingen „alleen ge voerd kunnen worden met wer kelijke vertegenwoordigers van de inwoners" van de bezette ge bieden. De PLO wil aan bespre kingen in Genève deelnemen op voorwaarde dat de Palestijnse deelname onder auspiciën van de Verenigde Naties wordt ge bracht. Sadat lanceerde zijn voorstel te genover een delegatie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, die een bezoek brengt aan het Midden-Oosten en Afrika. Op een vraag over het knelpunt van de Palestijnse vertegenwoordiging in Genève zei Sadat: „Ik heb dat probleem voor de Israëliërs opgelost Wat denkt u ervan de Palestijnen te doen vertegenwoordigen door een Amerikaanse professor van Palestijnse afkomst? Zou u of zou Israël hem zien als een ter rorist? Ik ben het hierover eens geworden met Arafat en heb het voorstel gestuurd aan president Carter". Hij voegde er glimla chend aan toe: „Dit is sensatio neel". Hij herhaalde bereid te zijn naar Israël te gaan, maar be zwoer nooit een afzonderlijk vredesverdrag met Israël te slui ten. Er bevinden zich vier Pales tijnse hoogleraren in de Ver enigde Staten. Nieuwe primaat van Cyprus NICOSIA (Rtr) De metrop- ger van aartsbisschop Makarios, oliet van Paphos, zijns zalig- die op 3 augustus is overleden heid Chrysostomos, is gekozen en die naast deze kerkelijke totnieuwe primaat van de ort- functie, het presidentschap van hodoxe kerk van Cyprus. Cyprus bekleedde. De metrop oliet vervulde het primaatschap Chrysostomos (50) is de opvol- reeds ad interim. Bom in Glasgow: zes gewonden Glasgow (RTR) Zes mensen zijn zaterdagavond gewond geraakt toen in het Schotse Glasgow een bom werd gegooid naar een café dat voornamelijk bezocht wordt door rooms katholieken van Ierse afkomst Men is bang dat de explosie een nieuwe serie bomaansla gen van Ierse extremisten tot gevolg zal hebben. Volgens een woordvoerder van de brandweer van Glasgow is de bom waar schijnlijk gegooid door iemand die zelf zware verwondingen opliep. De IRA heeft laten weten geen wraakacties te zullen ondernemen. Rome De Italiaanse politie is dit week-einde hard opgetreden tegen demonstraties van extremisten in een poging deze lieden duidelijk te maken dat het afgelopen moet zijn met him geweldda dige acties. In zes steden moesten de Italiaanse wetshandhavers zaterdag optreden tegen betogers die met benzinebommen en stenen gooiden. In Rome werden ruim 100 studenten gearresteerd tijdens een drie uur durend straatgevecht tussen de politie en demonstranten die protesteerden tegep de sluiting van kantoren van de militante studentengroepering Arbeiders-autonomie. Gistermorgen bestormde een groep linkse extremisten een politie bureau dat vervolgens met benzinebommen in brand werd gesto ken. Cubanen het land uit (Van onze correpondent Roger Si mons) LONDEN De Britse Labourrege- ring zet nog liever het leven en de bezittingen van haar landgenoten op het spel dan ervoor te zorgen, dat 33.000 professionele brandweerlieden behoorlijk betaald worden voor hun werk. 20.000 ervan verdienen nauwe lijks 47 pond per week. Vanaf negen uur vanmorgen ligt prik- tisch heel de Britse brandweer plat Het is letterlijk de gevaarlijkste sta king, die Groot-Brittannië ooit meege maakt heeft De brandweerlieden ei sen een loonsverhoging van iets meer dan dertig procent. Premier Callaghan weigert echter af te wijken van zijn loonbeleid dat alle loonsverhogingen beperkt tot maximum tien procent in twaalf maanden. Als hij toegeeft aan de brandweerlie den stort die politiek in elkaar en zal hij vermoedlijk nieuwe verkiezingen moeten uitschrijven. Labour zou die kunnen verliezen. Minister van binnenlandse zaken Mer- lyn Rees, die in de loop van de dag nog zou onderhandelen met de vak bondsleiders van de ontevreden brandweerlieden heeft de Britten gis teravond toegesproken via radio en televisie. „Deze staking kan ernstige gevolgen hebben voor mensen en ei gendommen", zei hij dramatisch. „Ik kan niet geloven, dat iemand een huis zou laten afbranden, terwijl zich kin deren en bejaarden in de vuurhaard bevinden". Negen duizend Britse militairen, die een sumiere training ondergaan heb ben op het gebied van brandbestrij ding, zijn nu over het hele land ver spreid om de taak van de stakende brandweerlieden over te nemen. Cen traal Londen, het duurste en kostbaar ste deel van Groot-Brittannié, is nu toevertrouwd aan de bescherming van 300 militairen, uitgerust met een twin tigtal verouderde brandweerwagens, de z.g. „groene godinnen". Hun oplei ding heeft niet meer dan twee of drie dagen in beslpg genomen. Zij hebben nog geen ervaring van grote of ge vaarlijke branden. Minister Rees heeft de Britse bevol king aangespoord elkaar te helpen en de militaire brandweerlieden de weg te wijzen als het ergens brandt. De gewone man wordt overstroomd met nuttige wenken en raadgevingen. In huis moet hij emmers water en zand gereed hebben en als het kan een eind tuinslang verbinden aan strategisch geplaatste waterkranen. In groot Brittannië alleen al moet de brandweer dagelijks gemiddeld 250 maal uitrukken telkens elkens ten minste drie zeer zware banden. Afge lopen jaar werd in Groot-Brittannië voor ruim een miljard gulden brand schade aangericht De Britten hopen dan ook, dat de staking niet meer dan enkele dagen zal duren, vooral omdat de stakende professionele brandweer evenmin hulp zal bieden bij zware ongevallen, rampen en overstromin gen. De storm van afgelopen vrijdag heeft het weer eens duidelijk gemaakt hoe belangrijk de taak is, die in derge lijke omstandigheden rust op de schouders van de slecht betaalde brandweerlieden. Een overzicht van de ravage in de buurt van het station van Iri, waar tientallen huizen met de grond gelijk gemaakt werden. 56 doden en 1348 gewonden SEOEL (AP) De omgevallen kaars van een dronken bewaker op een goede rentrein die vol zat met dynamiet, kan wellicht de aanleiding zijn geweest tot de reusachtige ontploffing waarbij vrij dagavond in de Koreaanse stad Iri 56 mensen om het leven zijn gekomen en waarbij meer dan tienduizend personen dakloos raakten. De 36-jarige bewaker Sjin Moo II heeft bekend onachtzaam te zijn geweest, hij zal daarvoor worden berecht Door de explosie van de dertig ton dynamiet vielen ook nog 1.348 gewon den. In Iri, een stad met 120.000 inwo ners werd voor naar schatting twintig miljoen dollar schade aangericht. NAIROBI (Upi - Reuter) So malië heeft gisteren zijn in 1974 gesloten verdrag van vriend schap en samenwerking met de Sovjet-Unie opgezegd, opdracht gegeven tot terugtrekking van alle Russische deskundigen bin nen een week en de inkrimping aangekondigd van het ambassa depersoneel van de Sovjet-Unie en Somalië in de onderscheide ne hoofdsteden. Voorts heeft de Somalische re gering bekendgemaakt dat zij de diplomatieke betrekkingen met Cuba heeft verbroken we gens de „vijandige houding" van de Cubaanse regering te genover Somalië. Het hele per soneel van de Cubaanse ambas sade in Somalië moet het land binnen 48 uur verlaten. De verhouding tussen Somalië en de Sovjet-Unie is de laatste tijd aanmerkelijk verslechterd. Dit komt onder meer door het besluit van het Kremlin de an on: strijdkrachten van EthiopG/UT nieuw uit te rusten. In jurinde weet Moskou de regerinft dui Somalië dat zij een oorloitici e begonnen tegen Ethiopië, jven zetten de Russen de wapenen C! anties aan de 20.000 sterln mr malische strijdkrachten in UI Deze waren uitsluitend uitfP ee met Russisch materieel. de De vice-voorzitter van deictieh rende Ethiopische mipenin raad, luitenant kolonel Atalijk k Abate, is uit de regering jtegei verd, aldus is gisteren be Pvd. gemaakt door de Ethiopen n staatsradio. In de uitzending werd ^eenk dat „een revolutionaire miren gel" is genomen tegen Ati een aanwijzing dat hij gee teerd is. De maatregelen de vice-voorzitter van de n£S l re raad werden genomen o hij zich „een tegenstanden 1 het socialisme" zou hebbel J toond. ifs' Britse koningin met eieren bekogeld Londen (AP) De Britse konin gin Elizabeth is zaterdagavond met eieren bekogeld op het mo ment dat zij in de Londense Royal Albert Hall aankwam om een herdenkingsplechtigheid bij te wonen voor de gevallenen uit de beide wereldoorlogen. Ze werd niet geraakt maar een van de eieren spatte uiteen op het achterraam van haar Rolls Roy- ce op ongeveer dertig centime ter van haar geziTht De politie arresteerde een 42-jarige man. Het is niet bekend wat hem tot zijn daad heeft gedreven. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIII rm Ingrid Schubert (33), volgens een opname die tijdens haar proces in 1971 werd gemaakt. (Van onze correspondente Annie van Vree) BONN Na de zelfmoorden van Baader, Ennslin en Raspe in de Stuttgart-Stamheim gevangenis heeft een vierde Westduitse terroris- te zich van het leven beroofd. De 33-jarige Ingrid Eva Schubert is za terdagavond in haar cel in de gevan genis Stadelheim te München dood aangetroffen. Zij had zich met een laken aan het raam opgehangen. Dezelfde avond nog werd een ge rechtelijke lijkschouwing uitgevoerd waarbij ook een van Schuberts ver dedigers aanwezig was. Een woord voerder van het ministerie van justi tie van Beieren heeft meegedeeld dat de voorlopige uitslag geen reden geeft om aan zelfmoord te twijfelen. De verdediger van Ingrid Schubert deelde gisteren mee dat zij twee dagen voor haar dood had gevraagd om naar een gevangenis in Frank fort te worden overgebracht Bij zijn laatste bezoek midden vorige week was hem niets opgevallen dat op een plan tot zelfmoord zou kunnen dui den. Ingrid Schubert heeft geen af scheidsbrief achtergelaten of een an der document waarin het motief van haar daad te achterhalen is. Het is heel goed mogelijk dat zij in haar cel geïnformeerd is over de gebeur tenissen in Stuttgart-Stammheim en in Amsterdam, waar donderdag avond twee Duitse terroristen na een schietpartij zijn gearresteerd. Tot midden augustus van dit jaar zat Ingrid Schubert eveneens in Stutt gart-Stammheim gevangen. In ver band met een hongerstaking werd zij echter naar München overgebracht. In haar voormalige cel is vorige week een hoeveelheid explosief ma teriaal aangetroffen. Ingrid Schubert is afkomstig uit een vooraanstaande familie in Franken. Zij studeerde voor medisch assistente. Via een arts van de anarchistische vereniging „Het blauwe kruis" aan de universi teit van Berlijn kwam zij in contact m^t de Baader-Meinhofgroep. Kort na haar examen in het voorjaar van 1970 nam zij deel aan de gewelddadi ge bevrijding van Andreas Baader die veroordeeld was voor brand stichting in een warenhuis. In okto ber van hetzelfde jaar werd zij een Berlijnse commune gearresteerd en een jaar later veroordeeld tot z jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord en het lidmaatschap van een kriminele vereniging. Drie jaar later stond zij opnieuw voor de rech ter omdat was gebleken dat zij ook aan drie bankovervallen had meege daan waarbij in totaal een buit 217.000 Mark was geroofd. Haar straf werd toen verhoogd tot dertien jaar. Ingrid Schubert was een van de elf gevangenen wiens vrijlating werd geëist door de ontvoerders van werkgeversvoorzitter Schleyer en door de Palestijnse kapers van het Lufthansatoestel Landshut. Eerste vrouw S v ieuw >geiu met steunhart ,d™ valt uit raam erd. H( |P e ie di Kaapstad (UPI) - EJ? 1 eerste vrouw die voriru maand van het team va": j?' professor Chris Barnat^ Zl een steunhart kreeg iie Zl geplant om het eigen zL g] ke hart zoveel mogelijk t te ontlasten, is giste var avond overleden, nadik, w zij uit een raam van hij-ent Groote Schuur ziekehspu huis in Kaapstad wbelai gevallen. Bijzonderhi den zouden later beken, worden gemaakt. 'ei\11 BULAWAYO - Rhodesië heeft met zuiderbuur Zuid- Afrika gemeen, dat ook daar een handjevol blanken de la kens uitdeelt, of de overgrote zwarte meerderheid dat nu leuk vindt of niet. „Maar ver gelijk ons alsjeblieft niet met de Zuidafrikanen. Wat ze daar doen met de „Africans" is toch vreselijk. Die apartheid kan alleen maar haaL kweken. Dat iperk je duidelijk als je er bent De zwarten daar zijn veel brutaler, veel gevaarlij ker. Nee, geef mij die van ons maar. Die zijn zo aardig..." Aldus een blanke vrouw in de vertrekhal van het vliegveld. Ze heeft zojuist „wat bood schappen" gedaan in Johan nesburg, en is „opgelucht" weer naar Rhodesië te kunnen terugkeren. Apartheid als in Zuid-Afrika kent Rhodesië niet „Het gaat er niet om wat ons scheidt, maar wat ons verenigt". „Part nership' heet dat „Rekening houden met de verschillende belangen". Speelgoed voor ju risten. De praktijk zal de re gels wel beoordelen. En die praktijk is niet zo heel anders dan in Zuid-Afrika. Goed, in Zuid-Afrika zul je nooit een zwarte op je toilet aantreffen, want in dat land moet hij een voudig de richtingaanwijzers voor zijn ras volgen. Maar ge beurt dat in Rhodesië wel? „Verboden voor niet-blanken' is in Rhodesië: Recht van toe lating voorbehouden. De hote leigenaar, of het bestuur van de blanke dameskrans, be paalt of een zwarte, kleurling of Aziaat, de drempel mag overschrijden. De theorie mag dan verschillen, de praktijk is hetzelfde. Vrijwel alle blanken, die ik in Rhodesië gesproken heb, be schouwen de zwarte als ie mand beneden hen, iets min derwaardigs, of in het beste geval als een kind over wie ze zich moeten ontfermen. Cecil Rhodes, de eerste Rhodesiër, zei het al: „De zwarten zijn kinderen, die nog maar net begonnen zijn. zich te ontwor stelen aan de barbarij". Nu, 80 jaar later, is het frappant, dat er in de houding van vele blanken niets veranderd is Twee missionarissen, twee Duitsers van Marinnhill in Bu- lawayo, houden bij hoog en bij laag vol dat de zwarten een .subrace" zijn, een stelletje „Untermenschen", „want Al- bert Schweitzer heeft het zelf gezegd". Maar ja, een van deze twee geloofsverkondigers was ook al ruim 38 jaar „temidden van" de zwarten werkzaam. En als je dan nog geen blanke Rhodesiër geworden bent! „Ik ken mijn Afrikanen", zeggen ze. „Leef jij maar eens twee, drie jaar met hen. Dan merk De toestand In de zwarte beter onderwijs. je wel dat ze anders zijn dan wij". En mijn vraag: hoe het christendom te brengen aan mensen, die je niet eens tot je gelijke rekent, blijft onbeant woord. Ik zag een blanke in de eetzaal van een hotel een zwarte be diende op een bijzonder klei nerende .manier behandelen. Die bediende deed het nooit goed, en iedere keer kon hij het zaakje mee terug naar de keuken nemen. Ik vroeg de blanke later waarom hij dat nou deed, ten aanschouwe van de hele zaal. „Jij bent zeker niet van hier, he? Dat dacht ik wel, want je keek zo ver wonderd. Ik heb mijn leven in Afrika doorgebracht, en ge loof me, ik weet hoe ze zijn. Heb je gezien hoeveel fooi ik hem gaf? Een halve dollar. Dat is de manier waarop je ze moet behandelen. Hoe ze kort, maar beloon hen als ze ge hoorzamen. Jou zullen ze bin nen de kortste keren uitla chen". Een Afrikaan: „Je kunt het de blanken eigenlijk niet kwalijk nemen dat ze zo zijn. Ze zijn opgegroeid met zwarte bedien den en tuinboys als hun speel kameraadjes. Die zwarte be dienden behoorden tot de fa milie als kinderen, maar kin deren die altijd kinderen blij ven en nooit volwassen wor den". townships verandert langzaam, maar wèl uit pure nood. De jeugd krijgt Daarom hadden de Afrikanen ook niet zoveel onderwijs no dig als de blanken. Niet meer dan de lagere school en een paar klassen voortgezet onder wijs. Maar die situatie is aan het veranderen. Er is een geweldi ge run op de scholen, en lang niet alle zwarte kinderen kun nen worden toegelaten. Er zijn te weinig scholen voor zwar ten, ook al staan hier en daar scholen voor blanke kinderen leeg, omdat er geen aanbod meer is van leerlingen. Diezelfde Afrikaan: Jan Smith is eindelijk wakker ge worden. Hij heeft plotseling ontdekt, dat hij de macht moet overdragen aan mensen, die hij nooit behoorlijk onderwijs heeft gegeven. De grootste angst voor de blanken is, dat de macht in „onverantwoorde lijke handen" komt, en over gaat naar een paar middelbare school-jongens, zoals Smith het uitdrukt Dan krijg je, zo vrezen ze, Amin-toestanden, en kunnen ze beter opstappen. De blanken zijn ontgoocheld: hun huisboy wü leren. Maar hoe meer onderwijs, hoe meer concurrentie het opko mend zwarte kader de lagere groepen van de blanke maat schappij gaat aandoen. Smith moet ook rekening houden met zijn (blanke) kiezersvolk. En dat zit voor een groot ge deelte onder de spoorwegem ployees, de administratieve werkers en de kleine midden stand, blanken die de hete adem van de Afrikanen in hun nek voelen. Zij voelen zich het meest bedreigd door de op komst van de Afrikanen. Is het dan een wonder, dat je juist onder die blanken de meest racistische uitspraken hoort De verandering is jaren te laat begonnen. Een blanke ban kemployee vertelde me, dat hij samen met twee zwarten naar een baantje bij de Nationale Bank had gesolliciteerd. „Die twee hadden duidelijk betere papieren dan ik, en daarom was ik verbaasd toen de direc teur me vertelde, dat ik was aangenomen en niet zij. Wat was nou de reden? Volgens de directeur, dat een bankem ployee toegang had tot veilig heidszaken, die nu eenmaal niet aan Afrikanen konden worden toevertrouwd..." Maar de grote meerderheid van de blanken ziet het nog als een vanzelfsprekendheid niet met een zwarte te hoeven we dijveren voor een baantje. „Werken hier veel zwarten" vroeg ik aan een meisje in de bank dat mijn vreemd geld wisselde. „Ja, bodes", ant woordde ze. „Maar is er geen een die hetzelfde werk doet als U?" Zij: „Die zijn er wel, maar Jti alleen als niemand van ons plaatsen kan opvullen"... 1 Een zwarte assurantieagentllL „Het heeft lang geduurd, maai eindelijk is het dan zover datf.ja ik hetzelfde salaris krijgt akn de blanken, die op ons kantooi ic hetzelfde werk doen. Maar da)5 o komt alleen omdat onze zaal,rer die politiek is gaan toepassenan Het is nog helemaal geen wetver: En met hetzelfde salaris krijg re je ook dezelfde autoriteit Nian is het dus zo, dat ik een blank^s i secretaresse heb, en het kokker haar. verdomd veel moeite vargas mij, een African, orders te achad cepteren". V p< Rhodesië verandert langzaam/0™ maar je kunt je niet aan de indruk ontrekken, dat de rie^ld men worden gevierd uit pure0U( nood, en met tegenzin. Nofi^ altijd bepaalt de kleur van jej~ï huid of je een baan krijgt, waar je woont en of je mar" J stemmen. De blanke huid is de, dikste, maar trekt wel aan het\° kortste eind. E Maar misschien begrijp ik ef y. helemaal niets van. Een blan-| ke boer zegt tegen me: „Praat niet van kiesrecht, macht en,, rijkdom. De Afrikaan geeft^ daar geen moer om. Een volle Qe pens voor vandaag, en een vrouw voor vannacht Dat ilL^ het enige wat ze willen. Enat 2 geloof me. Ik ben hier al zo- H( lang. Ik ken ze..." ,be, ien

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6