Driehonderd bezoekers bij clubmatch LPKY Joeg alle records Muziekfeest in Stadsgehoorzaal Professioneel toneel Wageningse studenten Robert Long blijft boeien Vrijspraak geëist voor Leidenaar strolog arator van DEN Het najaarsmuziek- van de Algemene Neder- ~"dse Unie van Muziekvereni- gen dat in de twee afgelopen utertjeekeinden in de Leidse Stads- u, Jeupoorzaa! werd gehouden is I ongekend succes geworden, bezoekersaantal van in to- J 5000 sloeg alle records in 16-jarige geschiedenis van uiz muziekfeest, ie lieo Stadsgehoorzaal puilde mals het vorige weekeinde uit t jazz 1 de bezoekers. Een zeer ent- iraat jisiast publiek zag in twee ekeinden 50 korpsen aan zich G^^irbijtrekken, afkomstig uit *"^™\eel Nederland. Deze muziek- lelschappen kwamen uit in - klassen met een oplopende ^^^aliteitsgraad, van A naar F. kende deskundigen op het ge- lub Innemend gitaartrio in 3D Kapelzaal LEIDEN Gitaarrecitals op het officiële podium orden niet eens zo vaak igeven hoewel de status ran het instrument al lang Igeen dubieuze zaak meer is. Als concertinstrument beeft het door de beroemde Andres Segovia die impuls che zé °Pwaarts gekregen, die na- Franz I derhand gecontinueerd is ieimuz| door o.a. het duo Presti-La- goya en Julian Bream. 231 En belangstelling is er ook 9 °Ra4 ru"Tie mate, zodat de n: 231 Kapelzaal van het K&O-ge- an op1 bouw stampvol zat voor het P optreden van het gitaartrio, gevormd door Dick Visser, III Theo Krumeich en Emile Ppman. 10 (SI l In een veelzijdig program- Hot «i ma brachten zij oudere en 211 mo^erne muziekwerken 02 van Spaanse en klassieke platen aard. Hieruit kreeg het pu- mei bliek een beeld van de mo- OS: 1| gelijkheden én de begren- imberJ zingen. De gitaar leent zich uitstekend voor niet al te gecompliceerde zettingen I tfan anekdotisch of verha- lend karakter. Het Trio van Philippo Gragnani, evenals dat van Haydn, illustreerde land we^adige, harmonische rijkdom die van de gitaar kan uitstralen; de werken van S. Müller en H. Fackle- r/Probst met hun ingewik kelder struktuur gaan een experimentele richting uit. die minder overtuigt. Het spel van het trio Dick Visser maakte in alle op zichten grote indruk. Het „Spaanse" werk in de zet ting van Dick Visser kreeg de nodige dosis tempera ment, humor en beheer sing, het klassieke en mo derne werk was zeer ver zorgd; afgewerkt qua aan zet en nuancering in dyna miek klink het sprankelend van muzikaliteit. Het sa- f menspel, één van de be- langrijkste factoren liet niets te wensen over, het trio is haarfijn op elkaar Ir afgestemd. Een zeer boeiend recital, waarvan zoals reeds ge zegd, de grote kwaliteit vooral lag in die geraffi neerd simpele werkjes die alleen muzikale grootmees ters in de compositieleer kunnen schrijven. Het trio Dick Visser onthult die kwaliteiten haarscherp. PAULA KONING bied van harmonie en fanfare muziek, de heren Van Lijn- schooten, (hoofdleraar Rotter dams Conservatorium), P. Bak ker (dirigent Nationaal Jeugd Orkest) en J. Koops (dirigent marinierskapel) beoordeelden de prestaties van de gezelschap pen. Dat resulteerde in diverse trofeeën, promoties en degrada ties. (De korpsen kunnen name lijk naar een hogere klasse pro moveren, bijvoorbeeld van klas se E naar klasse F, maar ook degraderen). De kwaliteit van het najaarsmuziekfeest werd onderstreept door het feit dat er maar liefst acht promoties te genover twee degradaties plaatsvonden. De wisselvlag is de hoogst te behalen trofee op het ANUM- muziekfeest. De wisselvlag in de sectie Harmonie ging naar het in de hoogste klasse F uitko mende muziekkorps „Concor dia" uit Treebeek. Dit korps be haalde 336 punten. De wissel vlag in de sectie Fanfare ging voor de vierde keer naar het korps „Nieuw Leven" uit Via- nen met 328 punten. Promoties waren weggelegd voor de volgende korpsen: „Amicitia" uit Liende, van klas se A naar klasse B, „Kunst en Genoegen" uit Maasterdijk, van B naar C; „Nieuw Leven" uit Loosdrecht van D naar E; „Ex celsior" uit Papendrecht van D naar E; „Crescendo" uit Bleis- wijk van C naar D, „Concordia Voorwaarts" uit Baarn, van B naar C; „Excelsior" uit Vianen De fanfare uit Niedorp. van D naar E; de „Niedorpse Fanfare" uit Nieuwe Niedorp van C naar D; Het Leidse korps „Werkmans Wilskracht" eindig de helaas als laatste met het minste aantal punten. Dat lever de niettemin als troostprijs toch nog een trompet van 1000 gul den op. De speciale wisselbeker van de Stadsgehoorzaal in de categorie Vrij Werk ging naar het eerdervermelde kampioens korps „Concordia" uit Trebeek. „Ik heb nóg nooit zo iets meege maakt, een dergelijk hoog peil", was gisteren het enthousiaste commentaar van de heer Van Vliet, public relations man van de ANUM. „We gaan op deze voet voort, en we zijn van plan om van Leiden in de komende jaren een echte muziekstad te gaan maken", aldus de heer Van Vliet. Dpi De heer Van der Haar uit Stompwijk, die met zijn konijn eer behaalde. LEIDEN De Leidse Pluim- dat het, ondanks de niet overda- vee- en Konijnensportvereni- dige ruimte, toch nog redelijk ging (LPKV) was niet ontevre- goed kijken was. De zijdehoen- den over het bezoekersaantal ders, de sierduiven, de Indische van ongeveer 300 dat in het afgelopen weekeinde 'de jaar lijkse clubmatch in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan be zocht. De belangstelling viel de organisatoren gezien het slech te weer nog alles mee. Zondag overdag lag het bezoe kersaantal het hoogst. De onge veer 280 dieren waren zodanig h in het Vijf Hovenhuis neergezet loopeenden en de parelhoenders en andere sier- en watervogels, de konijnen, hangoren in vier maten en angora's waren door hun eigenaars in topconditie ge bracht en vormden een kleurig geheel; een vrolijke mini-dieren tuin die met veel animo werd bekeken, vooral door kinderen. De vier keurmeesters stonden zaterdag voor de moeilijke taak JOVD ex' de mooiste dieren uit te ha- de Konijnen zijn vier klas- len. Dat resulteerde zaterdag- sen te onderscheiden: Bij de avond in de navolgende resulta- Grote Rassen was de hoogste ten: de fraaiste Grote Hoender efr weggelegd voor J. Kramp bleek het eigendom te zijn van Rijnsburg; bij de Midden K. Klinkerberg uit Noordwijker- Rassen voor G. van den Haan hout; de mooiste Kleine Hoen- Stompwijk; bij de Kleine der was van J. Drost uit Sassen- Rassen voor H. Vogelensang uit heim; De mooiste Watervogel Leiden; bij de Dwergen voor H. (een Indische Loopeend) was Opdam uit Leidschendam. Het van mevrouw C. Wassenaar uit fraaiste uit de vier klassen werd Noordwijkerhout; de fraaiste het konijn van de heer Van den Sierduif (doffer) van C. de Geus Haar. Tenslotte was de mooiste uit Leiden; de mooiste Sierduif cavia het eigendom van de heer L.C. strandloop weer succes m _r d atflvan onze sportredactie) NOORDWIJKERHOUT - On danks het slechte weer heeft de door de Leidse Courant in sa- Menwerking met De Zijl/LGB Tel* Reorganiseerde strandloop ruim 400 deelnemers getrokken. Door 4, 8 of 12 km af te leggen, konden deze deelnemers, in leef tijd variërend van 6 tot 68 jaar hun conditie testen terwijl zij bovendien aan deze trimmani- festatie een fraaie herinnering overhielden. Snelste op de 4 km was Ton van Noort uit Noordwijk die 15.21 nodig had. Hans Puyk uit Noordwijkerhout werd 2e met 15.27 en E. Vermaat uit Zwaans- hoek werd met 15.29 derde. De 8 km werd gewonnen door H. van Leeuwen uit Rijpwetenng die de afstand in 30.18 aflegde terwijl de heer Geerts uit Gouda DrJ "jet 30.19 tweede werd. >s al pe langste afstand, de 12 km, issii 'everde een zege op voor Pieter- se uit Rotterdam die voor deze w-J afstand slechts 44.12 nodig had. iral< van Elzen uit Hillegom legde ,nt ^5.00 beslag op de tweede JIZl. plaats. LEIDEN Peter Handke werd in 1942 gebo ren en is momenteel Duitslands beroemdste schrijver van de jongste generatie. Hij schrijft toneel en romans, waarin het moder ne levensgevoel op zeer intellectuele wijze verwoord wordt. In 1971 ging 'Ritt über den Bodensee" in première. Het stuk is in Neder land inmiddels reeds door Theater gespeeld en door Bali. Zaterdagavond stelde het LAK vijftig Leidse toneelbezoekers in staat de Wageningse studenten toneelvereniging met 'Rit over het Bodenmeer' te aanschouwen." Handkes stuk is eigenlijk een paradox. In 'Het Bodenmeer' ontkent hij het bestaan van cau sale verbanden, die tot nu toe gemeengoed waren van de goegemeente. Iedere conclusie evenwel die de toeschouwer trekt uit hetgeen hij ziet, is gebaseerd op de obligate causaliteit, die Handke verwerpt. Ie dere conclusie is derhalve een ontkenning van de waarheid van het stuk. Taal is het voertuig, waarvan de valse causali teit zich bedient. In baas-knecht-verhoudingen is zij het sterkst; waar het om liefde gaat, blijkt haar gebrekkigheid in optima forma. Het toneel is geen afspiegeling van een buiten het theater liggende realiteit. De werkelijk heid van het hier en nu van de opvoering (in dit geval zaterdagavond, LAK-theater) is de enig bestaande. De spelers zijn zichzelf en voeren Handkes partituur uit. Het laagst op de ladder staat amateuristisch spel. Dan volgen technisch-professioneel spel, inlevend spel en tenslotte vervreemdend spel. Vervreemdend spel is een mythe. Iedereen spreekt erover, het wordt haast nooit gezien Baal benaderde toentertijd in een volkomen mechanische voorstelling het van het theater vervreemdende nog het meest. De Wageningse studenten toonden bij vlagen de puur amateu ristische fase ontgroeid te zijn. Voor Handke bleef hun spel te veel in emoties hangen. De suggestie van een andere dan een toneelwer kelijkheid bleef zaterdagavond gehandhaafd. PAUL VAN DER PLANK van Velzen uit Leidschen dam. De winnaars kregen verzil verde bekers met inscriptie, waarvoor het geld gedeeltelijk beschikbaar werd gesteld door diverse gemeentes. Het was de derde keer in successie dat de clubmatch in het Vijf Hoven huis werd gehouden. Leiden „Nergens deug ik voor", was het nieuwe lied je waarmee Robert Long zaterdagavond in een uit verkochte schouwburg de spits afbeet van zijn vierde tournee in drie jaar. Of deze stelling terecht was kon het publiek zelf gedu rende het programma vast stellen aan de hand van de 30 liedjes voornamelijk van de beide succes-lp's Vroeger of Later en Leven slang. Het liedjesprogram ma vormt volgens de zan ger zelf een soort van af scheid van een periode van 4 jaar, waarin Robert Long bekendheid heeft gekregen. Een mate van bekendheid, die overigens alleen al de stelling dat hij nergens voor zou deugen in de wor tel aantast. In verschillende blokken zong Robert Long zijn doorgaans zo gevoelige liedjes. Het luchtig vrouwe lijk element in zijn optre den werd dit maal extra benadrukt door cabaretière Ansje van Brandenberg, die Nelleke Burg (overge stapt naar het Vara-radiop- rogramma In de Rooie Haan om daar het gelijkna mige actuele lied althans wat stem betreft wat rneer aanhoorbaar te helpen ma ken) is opgevolgd. Met de keuze van Ansje heeft Ro bert Long zeker in de roos geschoten. Haar zang mag dan wat anders liggen dan die van Nelleke Burg, Ans je is verder een aanwinst voor het programma geble ken, gezien intermezzo's als de vakantie in Italië en het verhaal van Wies. Overi gens toont ook Robert Long zelf meer te kunnen dan alleen maar mooie en fijne liedjes zingen, zoals bleek uit zijn verrukkelijke imitatie van Jan van Veens Candlelight-radio-show. Maar het bleven vrolijke intermezzo's: het publiek kwam tenslotte voor zijn liedjes en op dit punt kan men tot geen andere con clusie komen dan dat Ro bert Long na vier succesja ren nog steeds blijft boeien. ARJEN BROEKHUIZEN. INZAKE VERKRACHTING DEN HAAG/LEIDEN De procureur generaal bij het Haagse gerechtshof heeft vrijspraak geëist voor een 48-jarige leraar uit Leiden. De man wordt ervan verdacht op 1 mei een meisje in een pand aan de Maredijk te hebben bedreigd met een vuurwapen, op bed gegooid en haar vervolgens te hebben verkracht. In eerste instantie heeft de Haagse rechtbank de man tot zes maanden met aftrek van voorarrest veroordeeld. Hiertegen is de Leidenaar in beroep gegaan. Bij het gerechtshof kwam vooral de vraag of en in hoeverre verdachte reeds eerder relaties met het meisje onderhield ter sprake. Er zou volgens verdachte geen enkel geweld zijn gebruikt en het meisje had volledige medewerking verleend. Enkele getuigen, onder wie een wijkagent verklaarden dat verdachte geruime tijd relaties met het betrokken meisje onderhield. De procureur generaal zag het bewijs voor verkrachting niet geleverd en eiste vrijspraak. Het hof wijst op 25 november vonnis. De afdeling Leiden van de onafhankelijke liberale Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) organiseert op dinsdag 15 november om 20.00 uur een openbare discussie avond met prof. dr. A. Pais. De bijeenkomst wordt gehouden in de Auberge Francaise, Kloksteeg 19 te Leiden. Prof. Pais zal op de avond spreken over actuele sociaal-economische politiek. Prof. Pais is hoogleraar in de sociale economie te Amsterdam en tevens VVD-Eerste Kamerlid en gemeente raadslid van Amsterdam. Lezing Het dispuut Sint Thomas van Aquino houdt donderdag 17 november in het Academiegebouw aan het Rapenburg een lezing. De Leuvense Hoogleraar, prof. dr. G. Verbeke, zal dan sprken over „de wording van de christelijke mensopvat ting in de eeuwen voor Thomas van Aquino". De lezing begint om acht uur. Turkse volksmuziek De muziekgroep Ates brengt zondag 20 november Turkse volksmuziek in bet rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat ten gehore. Er worden twee voorstellingen gegeven en wel om drie en om vier uur. De groep bestaat uit Mustafa Ates, zang en sas (Turkse mandoline), Celal Tetik, darbuka (trommel, slagwerk) en Canan Sesici, zang. De toegangsprijs bedraagt drie gulden voor een volwassene en 1.50 voor jongeren onder achttien jaar en 65-plussers. LAK zoekt kopij De Literaire Workshop van het LAK-theater zoekt mensen die kopij willen leveren voor Grafuit, net als vorig jaar. Gratuit is een jaarlijkse offset-uitgave van de Literaire Workshop. Het boekje bevat werk van Leidse amateurs. Het bundeltje zal eind maart 1978 in een oplage van 350 exempla ren verschijnen en dan ingewijd worden tijdens een grote manifestatie in het LAK-theater. Iedereen die denkt dat hij of zij ook werkelijk kan schrijven wordt vriendelijk verzocht zijn proza, poëzie of essays bij het LAK af te leveren. Uiterste datum 1 januari 1978. De redactie zal een keuze maken uit de inzendingen. Bijdragen insturen naar Joost van Battum, Nieuwe Rijn 65a in Leiden, Gerd Sprenkelink, Jan Vossensteeg 15, Leiden en Rob van Strien, Joseph Haydnlaan 105 in Leiden. Ook kan men bij deze adressen voor informatie terecht Communicatiegroepen. De Stichting Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening aan de Langegracht 246a in Leiden heeft nog plaats in haar commu nicatiegroepen op de maandag-, dinsdag- en donderdag avond. Een communicatiegroep is niet zoals de andere cursussen in het centrum, direct gericht op de vrijwillige hulpverlening. De groepen zijn in het leven geroepen nadat bleek dat sommige mensen een cursus vrijwillige hulpverlening hadden gevolgd niet zozeer om hulp te gaan verlenen maar om meer zicht op zichzelf te krijgen, het leren omgaan met mensen. Om hieraan tegemoet te komen zijn de communicatiegroepen in het leven geroepen. De communicatiegroepen richten zich op mensen die hun wijze van communiceren met andere willen verbeteren, maar ook op hen die een persoonlijke groei willen doormaken. In een vrijwilligerscursus wordt vooral aandacht besteed aan moeilijke hulpverleningssituaties, ter wijl in een communicatiegroep de deelnemers zelf de situaties aangeven waarin ze beter zouden willen functioneren. Met ingang van volgende week gaan de groepen op 14 avonden (maandagen, dinsdagen en donderdagen) functioneren onder deskundige begeleiding. Kosten f 9 per avond, f 125 voor de hele cursus. Inlichtingen tel. 149064. Petruskoor Het Petrus-koor viert zondag 20 november zijn 100-ste ver jaardag. Om elf uur zal er op die dag een plechtige Eucharis tieviering met concelebratie zijn in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Daarna is er een receptie in de zaal van de Lidwinaschool aan de Lammenschansweg. Dienstencentrum verhuisd De stichting Dienstencentrum is verhuisd Vrijdag 25 no vember zal de beer A. Gijbers, directeur maatschappelijke dienstverlening van bet ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om half vier het nieuwe onderko men aan de Hooglandse Kerkgracht 32 officieel in gebruik stellen. Vanuit dit gebouw zullen voortaan de stedelijke activiteiten op bet gebied van bejaardenwerk worden ge coördineerd. Teneinde de Leidenaar in de gelegenheid te stellen, het gebouw te bezichtigen, zal er op 25 november van tien tot twaalf uur en van drie tot vijf uur open huis worden gehouden. Fotografie „Schrijven met licht" heet de internationale multivision show die ter ere van het feit dat de fotografie dit jaar 150 jaar bestaat wordt gehouden. Het fotografenteam Hans Samson en Laura Rous werkte gedurende een jaar aan de show. Zij verzamelden uniek fotomateriaal van onder ande re de eerste primitieve foto's, gemaakt door Nicephore Niepce met een belichtingstijd van acht volle uren. Er is werk te zien van vijftien internationale fotografen van wereldfaam. De beelden worden op een groot, driedelig scherm geprojecteerd door acht computerbestuurde projec torenHet programma wordt besloten met een vertolking van de oeroude fabel van de Japanse Steenhouwer. Deze unieke foto-show wordt dinsdag 15 november vanaf acht uur gehouden in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Gedichten prof. Sierksma posthuum uitgegeven LEIDEN Bij New Rhine Pu blishers in Leiden verschijnt morgen een bundel gedichten uit de studententijd van wijlen prof. dr. F. Sierksma, voorma lig hoogleraar in de godsdienst geschiedenis aan de Leidse uni versiteit Het gaat hier om 26 gedichten die deel uitmaken van ongeveer 200 ongepubliceerde manuscrip ten die bij een inventarisatie van Sierksma's werk na diens overlijden op 22 augustus van dit jaar aan het licht zijn geko men. De manuscripten omvat ten literaire essays en weten schappelijke verhandelingen voornamelijk op het gebied van de godsdienstgeschiedenis en de culturele antropologie. In de bundel, die de titel „Ge waarmerkte gedichten" draagt is een Arabisch rouwgedicht met Nederlandse vertaling opge nomen van Qasim Al-Samarrai, medewerker van het in 1974 door Sierksma opgerichte Docu- mentatiebureau Islam-Christen dom. De bundel, waarvan de prijs tot 1 februari 12.90 gulden bedraagt, bevat voorts annota ties en een nawoord van de naaste medewerkers van prof. Sierksma, Sj. van Koningsveld en Gerrit Drost. Tegelijk is thans in de Universi teitsbibliotheek een bescheiden herdenkingstentoonstelling inge richt Hierin zijn enkele manu scripten van gedichten, boeken en het oorspronkelijke manu script van prof. Sierksma's no velle Grensconflict (1948) te zien. De tentoonstelling duurt tot 1 december. In de naaste toekomst zijn nog meer publicaties van het werk van prof. Sierksma te verwach ten. Daaronder zijn manuscrip ten en de rede „Theologie en godsdienstwetenschap", die prof. Sierksma ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de leerstoel Godsdienstgeschiede nis zou hebben uitgesproken als hij niet op 22 augustus was overleden. 14 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3