Drs. Scholten: 'Kinderen moeten sport vlakbij huis kunnen beleven' Het gaat om harmonieuze ontwikkeling BESTUUR TURNBOND KRIJGT VEEL KRITIEK BODY BUILDERS IN (HET) „BRANDPUNT" SPORTTRIBUNE ZWEM MARATHON DSZ IN DE WATERTH0R Ton Diepeveen: nog een keer LEIDSE C0URAN1 AMSTERDAM Het bestuur van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV) had duidelijk moeite met de be weegredenen van drs. J. Scholten om zich zaterdag niet meer herkiesbaar te stellen ais lid van het bondsbestuur. Er kon geen applausje af bij de verantwoordelijke lie den nadat zij te horen hadden gekregen, dat Scholten zich niet meer kon verenigen met het beleid van de sectie topsport. "Ik spreek als minderheidsman", aldus Schol ten, "want ik vind dat je topsport moet bekijken in het kader van de totale maat schappelijke verhoudingen". "Dat betekent, dat zowel de topsporter als de man die het beleid (mede) voert, een eigen verantwoorde lijkheid heeft, leder moet voor zichzelf normen aanleg gen en voor mij is dat de leeftijdsgrens van de meisjes, die worden opgenomen in de A-selectie. Kinderen van •nnd de elf jaar hebben die eigen verantwoordelijk heid. Zij moeten hun sport kunnen beleven waar dat hoort; vlakbij huis en niet in een semi-internaat. Topsport moet menswaardig blijven. Daarom ook vraag ik me af of we zulke jonge mensen fysiek zo mogen belasten als nu gebeurt. Uit die keus moet je consequenties trekken en als je dat niet doet, blijf je zitten met een beleid, dat pas over lange tijd bij te stellen is. De situatie is natuurlijk niet van de ene op de andere dag te veranderen maar we moeten wel snel tot bezinning komen. Aangezien ik geen verande ring kan aanbrengen in het huidige standpunt van het bestuur en de sectie topsport, heb ik besloten, on danks een toch vaak aangename samenwerking, mij niet herkiesbaar te stellen". Er werden zaterdag in het luxueuze Cresthotel in Amsterdam tijdens de bondsvergadering nog wel meer zinnige dingen gezegd waar het bondsbestuur niet zo blij mee was. De Stichtse Turnkring was met een voorstel gekomen een commissie in het leven te roepen, die moest bekijken in hoeverre het beleid wan het bondsbestuur overeenstemt met de bedoelingen van de achterban. De Stichtse vindt dat het beleid van de sectie topsport ten aanzien van het keurturnen dames niet meer te volgen is. Er moet een vergadering komen", legde kringvoorzit ter De Wilde uit, "waarin met de kringafgevaardigden een beleidsplan kan worden besproken en vastge steld, dat jaarlijks kan worden bijgesteld. Wij vinden, dat het huidig beleid veel te veel is gericht op het kleine aantal mensen aan de top met verwaarlozing van die hele grote andere groep". Het bondsbestuur vatte dat ogenblikkelijk op als controle en als het iets juist niet wil, is het wel dat anderen een vinger in de pap krijgen. Wel stelde voorzitter Tielrooy vast. dat de sectie topsport in principe bereid is te gaan praten met de kringen en afdelinge, maar velen hebben daar een in de jaren gegroeid wantrouwen tegen. Het voorstel van de Stichtse werd uiteindelijk verwor pen (met 171 tegen 51 stemmen) door de vergadering, die na een lange en even geschorste discussie ook niet meer precies wist waar het om ging. Tielrooy werd overigens zonder morren herkozen als bondsvoorzitter hoewel hij zelf al te verstaan had gegeven dat "de mensen niet te lang met mij te maken moeten hebben omdat ze anders op mij uitgekeken raxen". Wel kreeg hij aan het begin van zijn nieuwe jaar als voorzitter de nodige kritiek op zijn opening woord waarin hij over Zuid Afrika sprak. Het KNGV wil bij de internationale federatie (FIG) pleiten voor de uitstoting van Zuid- Afrika als lid. "Waarom wel een land isoleren, dat discrimineert naar aanleiding van huidskleur en niet een land, dat hetzelf de doet maar dan uit politieke overwegingen", was de algemene tendens van de kritikasters. Bedoeld werd natuurlijk Rusland waarmee het KNGV zeer nauwe betrekkingen onderhoudt. Tenslotte heeft het verbond in Albert Asarjan (heren) en Joeri Popov (binnenkort dames) twee trainers uit dat land in dienst. De kritiek werd door het bestuur, dat de afgelopen periode de ene affaire aan de andere knoopte en zaterdag een (of het enige) kritisch lid zag vertrekken, voor kennisgeving aangenomen. DICK HOFLAND Voorzitter Tielrooy: kritiek maar zonder morren he WINNAAR DSZ 1 56.890 METER DEN HAAG De uitslag van de twaalf uur durende zwemmarathon in De Wa- terthor: 1. DSZ I 56.890 me ter; 2. AAZ 51.930; 3. WIK 51.500; 4. DSZ II 51.080; 5. De Hoogwerf 50.700; 6. ZCR 50.680; 7. ZVZ 46.850; 8. Hippocampus 45.400. In to taal waren er zes uitvallers, die door een reserve ver vangen moesten worden. Gedrang bij het keerpunt. Een opname uit het prille begin «en de twaalf-uurs-zwemmarathon van DSZ tijdens het inleidende onderdeel: de estafette. Ook in de kleine uurtjes bleef het overigens constant behoorlijk druk in zwembad De Waterthor. DEN HAAG Een vrije zaterdag avond en -nacht kunnen op heel wat verschillende manieren ge- noeglijk worden doorgebracht. De mogelijkheden tot enige recreatie ve ontspanning zijn immers legio voor hen, die er behoefte voor voelen even uit de normale, dage lijkse sleur te geraken. Maar ver schil zal er altijd blijven. De een doet liever dit, de ander dat Voor elk is er wel wat wils. De Haagse zwemvereniging DSZ heeft echter een wel zeer bijzonder streven ten toon gespreid. In het overdekte vijfentwintig meterbad van De Wa terthor aan de Thorbeckelaan vond in de nacht van zaterdag op zondag een „zwemmarathon" plaats. En dat is een beslist niet i alledaags gebeuren. Oe bedoeling was als volgt. Aan het niet minder dan twaalf uur durende evenement namen in totaal acht teams deel. Twee van het organiserende DSZ zelf, een van ZCR, een van WIK uit Wassenaar, een van De Hoogwerf uit Naaldwijk, een van Hippocam pus uit Monster, een van ZVZ uit Zoetermeer en voorts een combinatieteam van de drie verenigingen Zian/Vitesse, AZL en AVZV, in de wandeling voor deze ene keer gemakshal ve AAZ gedoopt. Iedere ploeg bestond uit acht zwemmers of zwemsters, aangevuld met twee reserve krachten. Het eerste half uur - van acht tot half negen zaterdagavond - kwam het volle dige achttal in actie tijdens de alles inleiden de estafette. Vervolgens ging steeds een individuele deelnemer per team voor een half uur te water en dit werd urenlang achtereen herhaald. Om tenslotte het laatste half uur- van half acht tot klokslag acht uur de volgende ochtend - ook weer met een gezamenlijke estafette het zwemfestijn defi nitief af te sluiten. Afstand Het alles overheersende doel van deze zwemmarathon van DSZ was een zo groot mogelijke afstand In deze twaalf uren als team te overbruggen. Er werd gezwommen door deelnemers, geboren in 1964 of eer der. Tientallen kilometers waren hiermee gemoeid. De ploeg met de meeste „door komsten" werd tenslotte trotse winnaar van deze voor Den Haag en omstreken (nog) unieke gelegenheid. De winnaars ontvingen een fraaie prijs, be schikbaar gesteld door het kringbestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond (KNZB). De tweede plaats was eveneens goed voor een aandenken, afkomstig van de technische commissie kring Den Haag en nummer drie bij de totaalafrekening werd verblijd met een prijs die werd uitgeloofd door de fungerende officials tijdens de gehe le marathon. Mede-organisator Han Hekelaar legde het hoe en waarom van dit initiatief uit. „Vorig jaar november werd dit zwembad officieel geopend. Ter gelegenheid van dat heuglijke feit werden toen diverse activiteiten gehou den. Ook een zwemmarathon, destijds over veertien uur. Wethouder Vink, vooral was daar bijzonder enthousiast over. Vandaar dat we deze wedstrijd nu ook tot een jaarlijks terugkerend evenement willen gaan maken". Een groots opgezet Initiatief als dit vergt uiteraard een uitgebreide organisatie. De mensen achter de schermen hebben het er lange tijd tevoren druk mee gehad. Gedurende de zwemmarathon zelf rustte ook een zeer verantwoordeli)ke taak op hun schouders. Niet minder dan tweeënveertig juryleden - nog bijgestaan door een stuk of tien assis tenten - waakten zorgvuldig over de goede gang van zaken. En dat gebeurde grondig. Wanklanken waren nergens te horen. De gemeente 's-Gravenhage deed bij dit geheel ook een duit in de pot. Het zwembad werd gratis ter beschikking gesteld. Het personeel van De Waterthor maakte overu ren. „Zonder die steun hadden we het nooit kunnen doen. Eén zwemuur kost doorgaans honderdzestig gulden. En met zo'n zwemma rathon loopt dat aardig in de papieren. Als de gemeente niet zou meehelpen, kwamen we financieel nooit rond. Dan zou een derge lijk initiatief een onhaalbare kaart zijn", aldus Han Hekelaar. De niet ter zake kundige buitenwacht zal vermoedelijk in eerste instantie wat scep tisch tegen het invoeren van de zwemmara thon aankijken. De insiders zijn zich dit terdege bewust. Maar het kan de organisato ren niet van hun nu eenmaal strikt vastgeleg de plannen afbrengen. „Natuurlijk is het in feite niet meer dan een aardigheidje. Maar enorm gezellig. Je komt op deze manier weer allerlei oude bekenden tegen en er valt voldoende bij te praten. Tijd genoeg per slot van rekening". Han Hekelaar vervolgt: „Deze mensen die hier de hele nacht blijven rondlopen, zijn natuurlijk de meest fanatieke aanhangers van de zwemsport. Maar over het algemeen is men er steeds nauw bij betrokken. Bij kringwedstrijden zondags zitten er ook velen op de tribunes. Dan zijn er toch ook andere dingen te doen?" De zwemmarathon in De Waterthor werd een groot succes. Reden genoeg om door te gaan met dit initiatief. De prettige sfeer werd nog eens verstevigd door een uitstekende geluidsinstallatie die de ganse nacht voor vrolijke muziek zorgde. Glenn Miller en diens orkest waarden langdurig in het Haagse zwembad rond. Maar ook carnavalsnummers - toepasselijk in deze tijd van het jaar, zo kort na de elfde van de elfde - vonden gretig aftrek. Kortom, een heerlijk nachtje zwemmen. En de jongsten kwamen toch nauwelijks slaap tekort. In de kleedkamers werd zo nu en dan even een uiltje geknapt. Niettemin, rond twee uur op de helft van de twaalf uur - arriveerde de man met de hamer. Even had iedereen moeite om wakker te blijven, maar in de kantine waren genoeg middelen te vinden om deze verschijnselen zo goed mogelijk tegen te gaan. De deelnemers want daar gaat het tenslotte toch allemaal om - leverden uitstekende prestaties. Het valt niet mee om eerst een half uur voluit te gaan, dan vier uur te rusten om vervolgens weer een half uur alles te moeten geven. Aangemoedigd door een be hoorlijke schare supporters werd toch het onmogelijke gerealiseerd. Petje af voor de zwemmers in de marathon. DICK KIERS DEN HAAG Het bijwo- nen van een verkiezing Mister International 1977 is een vermoeiende be zigheid voor het publiek. Het zijn kenners, die be seffen welk een training eraan vooraf gaat om zo optimaal mogelijk het li chaam te ontwikkelen. Geen sport, menen tegen standers. Voorstanders en van hen waren er zo veel dat het Circustheater in Scheveningen gister middag vrijwel geheel be zet was pleiten: „Bij de meeste sporten wordt een deel van het lichaam ontwikkeld. Bij een voet baller vooral de benen, bij een handballer de ar men. Maar bij een body builder gaat het om het geheel". Het publiek ge noot van de atleten, die er nog een schepje bo venop gooiden omdat de televisieploeg van „Brandpunt" aanwezig was die vanavond in het programma aandacht aan deze tak van sport, on derdeel van de Neder landse Powlng Lifting en Body Building Organisatie (NPBO) zal besteden. Maar vermoeiend is het om er naar te kijken en mee te leven. Het applaus was niet van de lucht en de aanmoedigingen schalden naar het podium waar in de „kleine klasse" vijf atleten verschenen voor de internationa le jury uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland. De kleine klasse herbergt atleten tot 1.70 m., want body building gaat niet naar gewicht maar naar lengte. De ceremonie is eenvoudig. De atleten moeten de jury ervan overtuigen dat zij het best ont wikkelde lichaam hebben. Daar toe nemen zij een aantal poses aan, waarbij de spieren gespan nen worden. De kenner: „Hij gooit er wel wat uit". Dat slaat dan op de wijze waarop hij zijn spierbundels zo laat uitdijen, dat zijn lichaam als een harmonica uitzet. Dat kan vormen aanme- nen zoals in magazines, gespe cialiseerd in dit soort werk, wordt getoond waarop velen hun aversie tegen deze tak van sport stoelen. Maar in de prak tijk, zoals die gisteren werd ge demonstreerd, valt dat allemaal best mee. De atleten smeren zich in, ze glimmen. Dat doet hun spieren beter uitkomen. Het lijkt alsof ze niets anders doen dan in de zon bruinen. En een ieder die in de zomermaanden het brons op de huid laat komen, weet dat hij en zij er dan voordeliger uit ziet. In werkelijkheid besteden de atleten jaren aan hun „vorming", oefenen ze borstpartij, rug, schouders, benen en armen tot een harmonieus geheel is ont staan. De kritiek rolt dan ook om de argeloze kijker heen. „Die heeft niet veel in huis" en „als er nou eens vijf kilo af ging" of „hij heeft geen benen". Serieus Waag het niet onserieuze op merkingen te maken want het is voor het publiek een ernstige zaak, zoals het voor de atleten is. De een toont met trillende armen van inspanning zijn biceps, de d. DEN HAAG Twee we ken geleden waagde de Haagse power lifter Ton Diepeveen een poging het wereldrecord bank- drukken, dat met 182 1/2 kg. op naam staat van de Brit Collins te verbeteren. Hij deed dat In de Stads- doelen te Delft maar slaagde niet. Hij bracht wel zijn eigen Nederland se record op 177 1/2 kg. Gisteren, tijdens de gala body building In het Cir custheater, probeerde hl] het nog eens. Diepeveen begon zijn drie beurten met moeiteloos 165 en 175 kg. omhoog te bren gen. Zijn derde beurt, de recordpoging, mislukte op 183 kg. Diepeveen; „In Delft had ik net griep ge had, gisteren kreeg ik weer last van een blessu re In mijn rechterarm. Maar het zit erin. Ik heb bij de training immers al 185 kg. gehaald. Ik zdl dat record verbeteren maar voorlopig houd Ik me kalm. Je kunt niet steeds aan je top blijven en de blessure moet eerst ge nezen". ander doet dan ontspr- en tovert constant een i_ glimlach op zijn geziclï de van zichzelf al gebriM leet uit Barbados die winnaar in de grote klcL ven 1.75 m.) werd. E Humphrey Cassion, een noot die de eer te beul de kleine klasse te wor_ dacht met de grootste t barstensvol beladen op f zijden de Bühme stond, gen succes" want in de klasse ging de hoofdprijs Zweedse deelnemer. „Zijn poseren was uiterst» was de algemene men hief zijn armen op de wij; op Zadkine in RotterdA. beeld „De dokwerker" h(aa worpen. Hij draaide ziclv# commando van speak£ Schneider om en „legdr^ wat studenten aan de A< S voor Lichamelijke Opvoete de boeken moeten halen.jj ders zwollen op, de rujj gespannen. Bikini's Maar zelfs op zulk een t~ rieuze bijeenkomst ki (spier-)boog niet altijd g nen zijn. Vandaar, dat eer band ter afwisseling op( zanger Lee Towers die lings connecties heeft i organisatie. En Sergio een Amerikaan die zich. kan „opblazen", dat hij voor een zware zak gelc^ tonen hoe een atleet tot relds top kan geraken, klapstuk de verkiezing va Bikini 1977, waarvoor neef jongedames hadden ing<l Och arme Zij vlijden zich, schroomvalliger dan de an bevallige houdingen en gs hoe kan het anders vergfl bij de heren een soort fa op body building die de fci hilariteit verwekte. Er waju die zich daarover kwaad m^i en niet verder kwamen dar|< seconden paraderen voorei ry, dezelfde die ook verstap heren had. Zij trokken zier nig aan van de „verplicht^ maar dachten allemaal a(e contract dat bij een bureair fotomodellen en mannequile eens klaar zou kunnen Dat verleidde enige deelv sters er toe in de inmiddels opgelopen temperatuur zaal een privéshowtje wc geven om te trachten de jc vermurwen. De Nederlands I gedame, die dat te opvli deed, werd door de orgar j meteen, figuurlijk op de vy getikt. Ook dit onderdeel bte de de nodige ernst. De bst waren dan ook fraai. r HERMAN VAN BEfei

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20