linimumloon och 5,1% omhoog moQ foidaeSou/ia/rit Moeder doodt uit wanhoop dochtertje (3) SPRUIT6ÏÏ PER 1 JANUARI fCWENTEN ROND RAF IN DEN HAAG EN SCHEVENINGEN vvaarbewapende olitiemacht ervalt Duitse )umalisten an verdronken a beroving ntieke ieraden estolen HRlFOHHfL, FC Twente bees ep de KNVB PAGINA'S Topper brengt geen wijziging Ajax zoekt versterking Wereldtijd op De Uithof icenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Benk: Amro-bsnk N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Halkwas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Sties (exct. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Maandag 14 november 1977, 68e jaargang no. 20889 Inenten: kwartaal 40.45; jaar 150.30; losse nummers: 55 cent. Jamaica „Storm over Jamaica" film uit 1965 met Anthony Quinn op Ned. I om 19.57 uur. Om 21.50 uur van Beroep: .operazange rfes). Ned. II om 19.25 uur De derde aflevering van De Kris Pusaka en om 22.10 uur Brandpunt met reactie op dood RAF-leden. Storm Wisselend bewolkt met buien Harde tot Stormachtige wind en aan de kust storm uit zuidwest tot west. Maximumtemp. onge veer 9 graden. Morgen zon: 7.5916.49. Maan: 11.59—21.16. Scheveningen hoogwater 5.31, 17.50. Laagwa- ter 1.21,13.41. yan onze sociaal-economische redactie) 0AAG De wettelijk voorgeschreven ver- j van het minimumloon zal niet in twee worden geknipt, maar op 1 januari a.s. (ig worden toegekend. De huurverhoging zal lan niet meer op 1 april iijgaan, maar op en volgend jaar zal ze niet maar 7 procent ren. De voorwaardelijke verlaging van de temie voor werknemers is omgezet in een lieve. Het half miljard gulden, dat de rege- iog achter de hand had om de economie op ppen, zal worden bestemd voor lastenver- Dg; over enkele maanden zal worden uitge- |hoe dit moet. Ie vooravond van het eerste overleg tussen piale partners over een eventueel centraal jrd over het arbeidsvoorwaarden beleid in heeft minister Boersma van Sociale Zaken h de gesprekspartners meegedeeld. Vrijdag dat overleg. De eerste indruk is, dat de jiveging uit de voorgenomen maatregelen tevredenheid put dan de werkgevers. De centrale werkgeversorganisaties VNO en NGW hebben al laten weten de maatregelen „hoogst onbevredigend" te vinden. De kans op een centraal akkoord wordt er sterk door verkleind, zo stellen zij. De werkgevers blijven nog zitten met de vraag, hoe het half miljard zal worden besteed. Hun uitgangsstelling was, dat de prijscompensatie met 1 procent zou moeten worden verlaagd, waar tegenover de overheid dan belasting- en/of premie- verlaging zou moeten stellen. Daarvoor zou echter een miljard gulden nodig zijn. Boersma gebruikt het beschikbare bedrag kennelijk als „wisselgeld", want in zijn brief van zaterdag aan de gesprek spartners zegt hij, dat hij bereid is tot tussentijds contact met werkgevers en wer knemers tijdens het verloop van de onderhandelingen over een sociaal akkoord. Hij heeft echter al wel gesteld, dat niet op een hoger bedrag dan dat half miljard moet worden gerekend, omdat de regering het niet verantwoord vindt het toch al aanzienlijke finan cieringstekort over 1978 verder te vergroten. In een eerdere brief had Boersma aangekondigd, dat ter handhaving van de koopkracht volgend jaar de huurverhoging niet op 1 april maar op 1 juli zou ingaan. Volgens de vakbeweging bete kende dit, dat dit volgend jaar wel enige soelaas bood, maar in 1979 nieuwe problemen zou geven. Vandaar dat nu is besloten - er komt een wetsont werp over - voortaan elk jaar de huurverhoging op 1 juli te laten ingaan. Volgend jaar zal ze 7 procent bedragen. In het plan de aardgasprijs niet op 1 januari maar op 1 april te verhogen wordt geen wijziging gebracht. Ten aanzien van het minimumloon heeft de vakbe weging haar zin gekregen. Dit loon zou op grond van wettelijke aanpassingsmechanismen op 1 ja nuari met ruim 5 procent omhoog moeten. Om het bedrijfsleven niet te zwaar te treffen, met name de ondernemingen met veel minimumloners, wilde Boersma aanvankelijk het minimumloon op 1 januari met slechts 4 procent verhogen en de resterende 1 procent op 1 juli geven. De vakbewe ging protesteerde heftig. Nu heeft de minister besloten de volle 5 procent op 1 januari te geven. Om de werkgevers te kalmeren en om te voorko men, dat dit tot ontslagen zou leiden, zullen de minimum-subsidies worden verhoogd. 1 een onzer verslagge- f vers) DEN HAAG Twee duit se journalisten, die het geïllustreerde tblad Quick naar Neder- waren gekomen om een kal te maken over de bij Ichietpartij in Amster- aangehouden leden van Rott Armee Fraktion, zaterdagmiddag op de Alkemadelaan in Den door een zwaar bewa- e politiemacht overval- n ruim twee uur op het iebureau vastgehouden. eiding tot het incident het feit, dat het tweetal een surveillancewagen telelenzen was gesigna- 1 bij de Scheveningse ge- enis (waar een van de nde RAF-leden wordt leegd). Volgens de politie dat verdacht en wilde men wel eens weten of men niet met RAF-leden te ma ken had. Bij het verlaten van de woning van een in Neder land werkende correspon dent van het blad aan de Van Alkemadelaan werden de journalist en de fotograaf door drie politiewagens inge sloten en overVallen door met machinepistolen bewa pende politiemannen, met helmen op en kogelvrije ves-, ten aan. Met een karabijn tegen de slapen werden zij grondig gefouilleerd. Volgens een politiewoord voerder was het al spoedig duidelijk dat men niet met RAF-leden maar met journa listen te maken had. Dat zij desalniettemin nog twee uur op het bureau zijn vastge houden, vond de politie woordvoerder niet eens zo lang. De twee journalisten, die zeg gen grof en onheus te zijn bejegend, overwegen een klacht in te dienen. Een ander incident deed zich dit weekeinde voor toen de raadsman van het RAF-lid Wackemagel, de Haagse ad vocaat mr. Duynstee, zijn cliënt zaterdagmiddag in het ziekenhuis van de gevange nis in Scheveningen wilde bezoeken. Hem werd de toe gang ontzegd, omdat de „huisregels" bezoek in het weekeinde verbieden. Toen de advocaat erop wees, dat Menten en de hongerstaken de Ier Gallagher wel bezoek ontvingen, zei de directeur van het ziekenhuis, dr. Meye- ring, dat instructies van ho gerhand bezoek aan Wacker- nagel verboden. Contact met hogerhand leerde mr. Duyn stee, dat noch de minister van Justitie mr. De Gaay Fortman noch de Amster damse procureur-generaal mr. Hartsuiker instructies hadden gegeven betreffende, „advocatenbezoek". Het Openbaar Ministerie zal waarschijnlijk vandaag nog beslissen over de uitlevering van de twee RAF-leden aan Duitsland. )NINGEN (ANP) Een 58-jarige inwoner Groningen, wiens stoffelijk overschot gister gen in een vijver vlakbij zijn woning gevon- werd blijkt volgens de politie beroofd te zijn. vermoedt, dat de man na een bezoek aan zijn Hcafé vlakbij zijn woning met een bierfles op hoofd geslagen is, waarbij hij mogelijk bewus- os is geraakt. De overvaller heeft hem daarna de vijver gesleepten n in het het water gelegd. oofden frontaal gebotst SSELDORF (OPA) Op een binnenweg bij «raloh, in Noordrijn-Westfalen, zijn twee auto- >llisten in dichte mist frontaal gebotst: met hoofden. twee, komend uit tegenovergestelde richtingen, en pal langs de middenstreep, en hadden hun ifd ver uit het raam gestoken om beter te «en zien. Na de klap moesten beiden met stig hoofdletsel in het ziekenhuis worden opge- hen. De auto's zijn niet beschadigd. ASSENHEIM Antieke siera- en ter waarde van enkele tien- steenden gulden sijn ont- jjeemd uit een woning aan de SbalaaiL De diefstal werd za- erdagavond door de bewoners ptdekt nadat zij waren terug- jekeerd van een vakantie in luid-Frankrijk. f® inbrekers hebben zich toe leg verschaft, door het force- Pn van een raam aan de achter- fjde van de bovenverdieping Bet sen schroevedraaier. De hut bestond uit oorbellen, arm- junden, ringen en enkele staaf-' goud (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 26-jarige vrouw in de Rotterdamse wijk Hooglviet heeft tijdens een echtelije ruzie in de nacht van zaterdag op zondag haar 3-jarige dochtertje met een mes om het leven gebracht. De vrouw was pas enkele maanden geleden getrouwd met een 31-jarige monteur, zoals zij verklaarde zuiver en alleen om voor haar dochtertje, een kind uit een vorige relatie, een vader te hebben. Toen ook dit huwelijk dreigde te mislukken, dreigde zij het kind te zullen doden omdat zij het niet vaderloos wilde laten opgroeien. Zaterdagavond toen de man terug keerde van een avondje tv-kijken bij de buren, ontstond er een echtelijke ruzie om de echtscheiding. Zij dreigde opnieuw het kind te zullen doden.. Even later ging zij naar de keuken, pakte er een mes, liep naar de slaap kamer en sneed, voordat de man kon ingrijpen, het slapende kind de keel door. Daarna belde zij zelf de politie. November stormmaand Dat november een echte stormmaand kan zijn, heeft het afgelopen weekeinde wel bewezen. En dat is nog niet alles, want een nieuwe stormdepressie, die onze kust inmiddels bereikt heeft, belooft ons hagel, regen en natte sneeuw. Ter hoogte van Terschelling kwam het Britse containerschip Hero in moeilijkheden. Achtentwintig man konden van boord worden gehaald en een man verdronk, voor het schip tenslotte zonk. In Enge land kwamen vijf mensen als gevolg van de storm om het leven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—^22244 per speciale koerier wordt de' krant als nog bezorgd. Kans op nieuwe staking Spaanse vliegvelden MADRID (Reuter) De 11.000 man grondper soneel op de Spaanse vliegvelden hebben na een driedaagse staking vandaag het werk her vat, maar als bun looneisen niet worden inge willigd zal er vrijdag opnieuw worden ge staakt. Ministers en leden van oppositiepartijen heb ben gisteren een spoedbijeenkomst gehouden over een mogelijke regeling van de staking, die Spanje veel geld kost Ze proberen de eisen van de stakers in te passen in het ,pact van Moncloa", een akkoord tussen regering en op positie, waarin de loonsverhoging van het lope- de jaar op maximaal 25 procent is gesteld. Sportduiker aan caissonziekte overleden AMSTERDAM/ZIERIKZEE (ANP) De 46-jarige sportduiker J. H. Grune- wald uit Zwijndrecht is gisteravond laat in het Wilhelmina ziekenhuis overleden nadat hij 's middags tij dens duiken in de G reveling en de zo gevreesde caissonziekte had opgelo pen. Door onbekende oorzaak is hij te snel van grote diepte naar de op pervlakte gekomen, waardoor zich luchtbellen in de bloedbaan vormden. Hij werd naar het Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee overgebracht maar daar kon men hem niet helpen, omdat het ziekenhuis niet over een zoge naamde decompressietank beschikt In deze tank moeten duikers, die aan caissonziekte lijden opgenomen wor den. Een helikopter uit Den Helder bracht de man later naar het Wilhel mina ziekenhuis in Amsterdam, waar men wel over een decompressietank beschikt. Helaas kon men zijn leven toen niet meer redden. ADVERTENTIE Mammoetstier op Leidse veemarkt De Leidse veemarkt bereikte vanmorgen een hoogtepunt. Door de veehouder Dries Ket ting uit Zwijndrecht werd een 1400 kilo wegende stier aangevoerd. Enkele minuten nadat het dier, dat vier jaar en drie maan den is, werd aangevoerd, was hij al verkocht aan de firma Van Tilburg uit Waddinxveen. De stier zal door de firma worden geslacht De prijs die voor de uitzonderlijk zware stier weni neergeteld, bedroeg ongeveer 17.000. 9Sd ENSCHEDE FC Twente heeft nogal moede met de uit nodiging van de KNVB aan vier le veranciers van spelers voor het Nederlands elftal, PSV, A|ax, Foye- noord en AÏT67. BIJ monde van mana ger Van Dalen vindt FC Twente dat de KNVB kort zichtig te werk gaat bij het benaderen van de vier ge noemde clube, om- er Is voorbijgegaan aan Roda JC als club van doelman Jan Jongbloed en FC Twente zelf. Van Dalen: „Weliswaar zijn wl] nu geen leverandor, maar er moeten voor het wereldkampioenschap 22 spelers worden aange wezen. Daar kan Iemand van ons bij zijn en van bijvoor beeld Sparta. Ik vind het een beetje vreemd dat er dan maar vier dubs zijn uitgenodigd voer het gesprek". Bal Ie veel DEN HAAG Voetbalsup porters zijn nog steeds vin dingrijk bij het zoeken naar projectielen die op het veJd kunnen worden geworpen. Gisteren bij AjaxFC Den Haag lag er ineens tijdens een Amsterdamse aanval een rood-wit geschilderde bal op de strafschopstip van FC Den Haag. Scheidsrech ter Van Dijken kon niets anders doen dan het spel onderbreken om dit onge wenste voorwerp te laten verwijderen. Dank zij een strafschop-cadeautje kon Ajax weer een punt op PSV inlopen. Feyenoord won ruim, maar staat nog steeds een straatlengte achter. ENSCHEDE De topper in de eredivisie gisteren FC Twente—P£V veranrie-de weinig aan de rangschikking In een vriendelijk duel hièlden beide ploegen elkaar in even wicht: 1—1. PSV was daarmee het meest in zijn nopjes, want de Eindhovenaren zagen daarmee hun voorsprong van vier punten op de Enschedeërs intact blijven. Ajax, dat gisteren met 3—2 van FC Den Haag won, is inmiddels tweede in de eredivisie. De Amsterdammers staan nog drie punten achter op PSV. Op de foto wordt doelman André van Gerven (ex-PSV) gecomplimenteerd door v.l.n.r. René van de Kerkhof, Willie van der Kuijlen en Harrie Lubse. AMSTERDAM Ajax onderneemt stappen om binnen enige weken te komen tot versterking van zijn uitgedunde selec tie. Nadat de Amsterdamse club de afgelopen maanden spelers als Helling, Wickel, Hülshoff, Notten, Lübeke en Suurbier liet vertrekken is de spelersgroep dermate klein geworden dat er naarstig naar uitbreiding wordt gezocht. Voorzitter Van Praag gaf toe dat er op dit moment wordt onderhandeld met één of meer spelers, maar weigerde namen te noemen of zelfs maar aan te geven of het Nederlandse dan wel buitenlandse kandidaten zijn. De activiteit van Ajax op de transfermarkt is mede een gevolg van een gesprek dat trainer Ivic heeft gehad met Ruud Geels. De op dit moment wat minder produktieve aanvalslei der pleitte daarin voor versterking van de selectie. Geen overbodige luxe, want gisteren zaten bij de Amsterdam mers.. tweede keusfiguren" als Verkaik, Bouma en Lamain op de bank. Nederland grijpt naast eindronde ZURICH Nederland grijpt naast de eindronde van het toernooi om de Europese voetbaltitel van landenploegen in 1980. De UEFA heeft zaterdag Italië aangewezen om dit evenement te organiseren. Met Nederland hadden zich kandidaat gesteld voor dit toernooi West-Duitsland, Grie kenland, Engeland en Zwitserland. DEN HAAG André Kraayeveld kwam gisterenavond op De Uithof tijden® selectiewedstrijden voor de IJsselcup die komende zaterdag als officiële start van het schaatsseizoen In Deventer worden gehouden tot de uitstekende en tot nu toe beste sel- zoentljd op de 500 meter van 39.52. Op de 1500 meter liet hij een tijd af drukken van 2.06.61. De volgende vijf rij ders gaan voor Zuid-Holland naar de IJsselcup: André Kraayeveld, Jan Ba zen, Ton Ouds- hoorn, Arjan van der Kreeke en Ad Overdevest. Rien de Roon heeft geen belangstelling voor de IJsselcup en neemt liever zater dag deel aan een marathonwedstrijd. Bij de dames kwam Ria Vissers tot een tijd van 45.43 op de 500 meter. De volgende dames gaan naar de IJssel cup: Ineke Kooy- Onderaan wordt de situatie voor de man, Gerda Voll- Deventer Adelaars en voor Telstar mer, Ineke Pepping steeds somberder. 0" Elly van Hagen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1