oorzichtig spel kost fuijvestein Hermes de Verdiende overwinning me Hans Sundquest speelt zich uit anonimiteit Zou u willen dat uw vriendin wat romantischer was? Piet Hein met Piet Heynen winnaar in Hilversum PORTTRIBUNE IECHEN FORCEREN ACHT STRAFWORPEN 10 iwaar Serlies 'loor ïitardia sltalloyd moeiteloos lar volgende nde N(' irta Hl hjrben Karstens nt m jrdrecht De oplossing vindt u bij deBoekhandeL Van der Smissen maakt stilstand door tijdens NK bandstoten AGlS LEIDSE. COURANT MAANDAG 14 NOVEMBER 1977 pAGINA 13 larvan ITTARD Zoals ver acht heeft landskam- ioen Sittardla geen ehijn van kans gehad igen de Poolse titel- Duder Slask Wroclaw, istermiddag, in een pile (1200 toeschou- ers) Sittardse sporthal on Slask de eerste crachntmoeting In de twee rn d<e ronde van het Euro- e,dsrfc Cuptoernooi met efst 32—17. Bij de rust Mantjdden de Polen al met nsen:g q Guyt.lechts vijf minuten heeft 'llin9jttardia mogen hopen op goed resultaat. Na het ^ïrste fluitsignaal van de lestduitse scheidsrechters eimers en Schuncke (bei- fcn uit Hamburg) begon de E luisploeg namelijk over- nderend en leidde na ree minuten met 2—0 ankzij treffers van Helwe- Ien en Reynders. Via 3—1 n 42 kwam de ploeg- »lfs op 5—3. maar toen as het ook snel gedaan. iedelnnen twee minuten boo9 lask deze achterstand om i een voorsprong van 8—5 i al ifta tien minuten), jstaat fysiek veel sterkere Po- -0. Mn waren vervolgens te de iferk. Twee jaar geleden wertog speelde Sittardia in de- /an wide hal met 17—17 gelijk omptfgen hetzelfde team. maar dat&n dergelijk resultaat was °t- u niet haalbaar. -1 l OEN HAAG. „Als wij tien jaar geleden met minder dan tien pun ten verschil van een Ts|echlsche ploeg hadden verloren dan waren we zo blij als een kind geweest. Maar nu Ik vanavond Strojarne Martin heb zien spelen dan geloof Ik dat we niet kansloos zijn In deze ronde". Aldus verwoordde trainer Dlck Stam het grote onge noegen, dat de spelers van Dul|- vesteln Hermes zaterdagavond na afloop van de wedstrijd tegen Strojarne bekroop. Want geen van hen was erg gelukkig met deze uitslag, die voor het grootste deel tot stand kwam door strafballen, die de Tsjechen beter wisten te forceren. Wat betreft het spel echter, waren de Hagenaars be slist niet de minderen, maar door zelfonderschattlng en te voorzich tig spel In de eerste helft konden de Tsjechen met een kleine voor sprong (15—14) huiswaarts keren. De 25-jarige Arie Pottuyt verweet zijn ploeg dan ook dat zij „lef te kort kwamen". „Als we begonnen waren zoals we nu geëindigd zijn, dan hadden we zeker een positief resultaat behaald", -merkte hij op. „Deze Tsjechen hebben inderdaad meer routine, maar dat kwam voor al tot uiting in het forceren van strafworpen. Kijk maar naar het aantal, zij acht en wij drie, terwijl het toch geen gemeen duel was. Misschien hadden wij niet zo voor zichtig moeten beginnen, maar van het begin af aan moeten stormlo pen". aldus Arie Pottuyt. die alle drie de strafworpen van Hermes benutte. Dit offensief van Hermes kwam echter te laat om de ruststand van 9—6 nog om te buigen in een voorsprong. Trainer Dick Stam ha<^ zijn ploeg, mede door de onbe kendheid met de tegenstander met een behoudend devies de goed gevulde zaal van De Vliegermolen ingestuurd. De bal werd langzaam rondgespeeld en moeizaam zoctv ten de spelers naar een opening Arie Pottuyt scoort uit een vrije worp het negende doelpunt van Hermes. in de meestal goed sluitende ver dediging van de Tsjechen. Verdedigend Op de rand van de cirkel kwam Hermes slochts sporadisch tot een doelpoging, daar Strojarne het schieten op het doel vaak hardhandig belette. De verdedi ging van Hermes was daatente- gen een stuk vriendelijker en daar maakten de Tsjechen, met name Marencak en Kusnler gretig gebruik van. Vandaar dat de spe lers meenden dat de wedstrijd vooral In verdedigend opzicht was verloren. Doelman Ron de Jonge: „We schoven dikwijls te laat in waar door zij een strafworp konden for ceren. Echt, aan keepen ben ik nauwelijks toegekomen, want het waren uitsluitend strafworpen, die ik kreeg te verwerken." Na een stand van 1—1 kwam de eerste strafworp die door topsco rer Peter Marencak (9) vlekkeloos werd benut. Na een stand van 31 kwam Hermes nog terug tot 4—3 (Kersten. Marencak, Kooy). maar hierna liepen de spelers van Stro jarne langzaam uit tot een voor sprong van 73. (Marencak 3x). Het leek alsof Hermes geleidelijk naar een grote nederlaag gespeeld zou worden, omdat door het ver tragende spel de Tsjechische ver dediging niet te passeren was. De cirkellopers hadden het extra zwaar te verduren, omdat een wir war van armen het schieten onmo gelijk maakte. De treffers kwamen vooral van afstand. (Kooy 7—4, Pottuyt 8—5 en Prevo 9—6). Ritme Jan Koster wordt hevig belaagd door drie verdedigers van Strojarme Martin. Meespelen Pottuyt in uitduel onzeker (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Is nog de vraag of Arie Pottuyt meespeelt in de returnwedstrijd, die op 27 novem ber in Martin (Tsj.) wordt ge speeld. Zijn werkgever voelt er namelijk niet veel voor om deze speler met betaald verlof te stu ren. „Donderdag ga ik met het bestuur van Duijvesteln/W Hermes hier over praten", vertelt hij. „Maar voorlopig ziet het er naar uit, dat dit reisje mij twee dagen salaris gaat kosten, want mijn baas wil het verlof niet doorbetalen". spelletje. Trainer Stam was over gegaan van een 3—3 op een 2—4 aanval, met Bouwer en Pottuyt als opbouwspelers en Barreveld In de ploeg In plaats van Kooy. Dit drietal versnelde het tempo zodanig, dat de ploeg in zijn ritme kwam. Onnodig balverlies, zoals In de eerste helft nog wel eens werd geleden vond niet meer plaats en In de Tsjechische ver dediging ontstonden gaten. Hard optreden was het enige ant woord dat de buitenlandse gasten hierop hadden en nadat Koster ,97 had gescoord, kwam de stand vooral door strafworpen op 12—9 (Marencak 2, Pottuyt 2). Hierna bleek overduidelijk, dat de spelers van Hermes individueel meer in hun mars hadden. De weer in het spel gekomen Kees Kooy demonstreerde dit met een prach tige schijnbeweging, waardoor hij uit een vrijstaande positie 12—10 scoorde en even later Nanne Pre vo, die van afstand 13—11 op het scorebord bracht. Door twee straf worpen werd het 1412. waarna Prevo en Kooy voor een eindstand van 15—14 zorgden. Een niet on verdienstelijk resultaat, maar wel een zwakke uitgangspositie voor een uitwedstrijd. Toch acht trainer Stam zijn ploeg niet kansloos. „We hebben de mo gelijkheid om daar met twee pun ten verschil te winnen", verklaarde hij met een rood aangelopen hoofd (hetgeen zoals hij later ver telde van tien minuten hoogtezon kwam en niet van de opwinding). „We hebben niet gefaald, maar we missen toch wel een stuk ervaring die deze ploeg wel heeft. Vooral in het versieren van strafworpen. Daar zijn wij de dupe van gewor den. Natuurlijk is het spel van de Tsjechen gebaseerd op lichamelij ke kracht en kunnen de spelers elkaar blindelings aanspelen, maar hun spel is systematisch en daar moeten we een passende taktiek op kunnen vinden. Bijvoorbeeld een aanval met twee opbouwspe lers die ik in de tweede helft heb toegepast. Misschien iets te laat. maar het werkte." Wat dit betreft had doelman en aanvoerder Ron de Jonge een uit gesproken mening. „We hadden vanaf het begin moeten stormlo pen, dan hadden we zeker met twee of drie punten kunnen win nen. Maar dat is nakaarten waar je niets mee opschiet", meende hij. „Wij zijn echter geenszins kan sloos om de volgende ronde te halen, want deze Tsjechen, waar we zo tegenop hebben gezien, bleken niet veel sterker te zijn dan wij. BAS GROOT WESSELDIJK 3d TELVEEN Deltalloyd heeft e de geplaatst voor de tweede •gelde van de Europa Cup Volley- jrtje 'oor bekerwinnaars. t was da d9 return tegen het Israëlische in. iel Ramat Aviv had de forma- van coach Harry de Haas Jon^ts vierendertig minuten nodig 3chten0t een overwinning 30 te Dec£n. De setstanden waren Biat& 153, 15—0. De eerste er, KEtrijd in Tel Aviv was reeds in zege van 31 voor Deltalloyd n; Vafldigd. De vermoedelijke te- ^BisRtander van Deltalloyd in de -a'joiénde ronde is het Zweedse »er uit Goteborg. e Japanse stad Osaka hebben lamesvolleybalploegen van Ja- en Zuid Korea hun eerste itrijden in de finalepoule om wereldkampioenschap tot een i einde gebracht. Cuba en Chi- verden met 3—0 ieder versla- •ari anc lijsE Kantmund De Westduitser Wll- I Peffgen heeft gisteren In ^Jmund zijn Europese titel bij profstayers met succes verde- L Voor 4500 toeschouwers is Peffgen de Zwitser René ary en de Belg Wllly Debos- er terug naar de tweede res- tievelijk derde plaats. ben Karsteng heeft zaterdag profronde van Dordrecht op naam gebracht. Na een zeer endige koers ontsnapte Ger- i Karstens onder het oog van itduizend toeschouwers acht1 7 ajmeter voor het einde van de Moi«e, die een afstand van 112 s^meter Inhield. Tweede werd touts Belg Herman van Sprlngel, Kc/olgd door zijn landgenoot Jos -s: 5.ysmans. ismar ldsretrit Scheffer heeft gisteren de -2). ,e G'efen gewonnen. Schef- Schf had aan de finish ruim 200 ter voorsprong op Cees van de wegfreld, die voor Herman Snoeijink 90n5sede werd ADVERTENTIE Nu is hei mooi lijtl om daar iets aan te doen. Straks is hel Sinterklaas. Daarna Kerstmis. Het is kado-iijd. Een gesclienk kan dan boekdelen spreken. Durf bijvoorbeeld een dichtbundel te geven. Of een boek vol prachtige prenten. Of een roman om bijweg te dromen. Of een boek oyer jou en haar. over jullie relatie. Zo n veelzeggend kado vindt u bij de boekhandel. Want daar is alles, waarvoor uw vriendin (of uw vriend, broer, kennis, collega) zich maar interesseert. En alles, wuannee u iets van uzelf kunt zeggen. Er is zoveel, dat u altijd iets persoonlijks kunt vinden. Kortom.- iniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiituiimiiiu. WIJCHEN Hans Sundquest heeft zich gisteren uit de betrekkelijke anonimiteit van de biljartwereld gespeeld. Hij werd de toch wel verrassende kampioen bandstoten in een van de merkwaardigste toernooien om een nationale titel. Hl) zette titelverdediger Christ van der Smissen opzij, die opnieuw moeite heeft de grote vorm, die hem twee Europese titels opleverde, te bereiken. Sundquest, inmiddels 37. heeft nauwelijks meer getraind dan voorgaande jaren waarin zijn spel zich kenmerkte door uitschieters. (Zo won hij ook in Wijchen in vrijwel elk toernooi van Hans Vultink.) De Papendrechter is vij fenvijftig uur in de week kwijt aan zijn werk. Hij heeft alleen wat extra duurlopen kunnen maken om tij dens lange partijen niet vermoeid te raken. Daarvan heeft hij in Wijcheri veel voordeel gehad, maar op conditie alleen is hij geen kampioen gewor den. Het dolle verloop speelde hem tot de finale in de kaart. Beter op dreef dan ooit voerde hij zijn gemiddelde omhoog naar 7,61, maar Vultink (10,88), Van der Smissen (9,93) en Willy Steures (8,80) waren hei*n daarin toch de baas. De kracht van Sundquest was vooral, dat hij iedere keer weer in staat was zijn tegenstander halverwege de partij een flinke serie voor te schotelen. Bovendien kon Sundquest door het gevolgde AVE-systeem (sterk tegen zwak) voorlopig de confrontatie met Van der Smissen ontlopen. Hij kon zijn puntentotaal vrij rustig verhogen tegen de terugvallende koploper Henk de Kleine en de volkomen "vastzittende" Piet Vet Vultink-Van der Smissen was een dramatische partij. Na vijftien beur ten had de soepel carambolerende Vultink een voorsprong van 150- 113 tegen de licht verkrampte Van der Smissen. De Brabantse titel houder vermeed elk risico, scoor de moeizaam (hoewel vaak gran dioos). maar bleef knokken. In de achttiende beurt nam hij de leiding met 187-183. Daarna kwam Vultink Stilstand Op grond van een slechter gemid delde moest Sundquest In einde lijk weer eens een echte finale winnen van Van der Smissen. Evenals tegen Vultink mljdde het jeugdige talent, dat toch iets van een stilstand doormaakt, elk risi co. Maar zijn voorzichtigheid ging ten koste van zijn seriespel. Sundquest is echter evenals Van der Smissen een allrounder en hield zijn tegen stander in de beginfase op een kleine afstand (91-84 na tien beur ten). Bij de stand 173-164 in de negentiende beurt probeerde Van der Smissen de partij naar zijn hand te zetten met een gedurfde driebander. Het eerste risico kostte hem meteen de titel. Vanuit de overblijvende goede positie maak te Sundquest onder hoogspanning de laatste 27 punten. Voor de Brabander, die in de na- beurt nog vijftien caramboles maakte, restte de grote teleurstel ling. Hij bleef met 9.93 ruim onder zijn recordgemiddelde van 12.72 en kan slechts met veel afschriivin- Hans Sunquest verraste vriend en vijand door de nationale titel te veroveren. gen misschien nog in het Euro pees kampioenschap aantreden. In het Belgische Zelzate zal normaal gesproken maar één Nederlander spelen: Hans Sundquest. Het wordt voor hem de tweede keer (ooit was hij met Vultink in het Westduitse Walsum), maar voor het eerst als kampioen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Een dubbel succes boekte Jan van Dooyeweerd zaterdagmiddag in Nootdorp. Eerst zegevierde de Hoofddor per met Pelle Buitenzorg in de Oedelem- prijs en later op de middag bracht hij In de Adegemprijs Longshot van de Haagse eigenaar Gerard van der Elshout als eer ste over de eindstreep. Nolyvir Alketis gaat als eerste door de finish in de Zoraprijs. er toch een zeer behoorlijke publieke belangstel ling in Nootdorp. Gistermiddag gingen de koersliefhebbers rich ting Hilversum. Hoofdnummer was het interna tionale sprintnummer over 1600 meter met slechts een eerste prijs van 2500 gulden. Manza Buitenzorg weer aangemoedigd door Rieka Ca- ransa, won zoals hij wilde in de 'handen van Jan Wagenaar. Wagenaar had eerder gewonnen met Only You van de Haagse eigenaar Piet de Wit, die daarmee na Petite Gerda zijn tweede winnaar in een weekeind had. De plaatselijke favoriet Guus Knijnenburg deed De eerste draverij op de Hilversumse baan werd ook weer van zich spreken door de slotdraverij gisteren gewonnen door Piot Hein met op de te winnen met favoriet Petite Gerda. sulky Piet Heynen. Zijn daden waren groot al won hij niet de zilvervloot, maar een eerste prijs Ondanks de slechte weersomstandigheden was van 1800 gulden. Topzwaar Het lijkt erop dat de com petitieleider van de Neder landse IJshockeybond wei nig of geen rekening houdt met Europese toer nooien. Feenstra Heeren veen moest de afgelopen week een immens zwaar programma verwerken. 's Woensdags tegen Bol zano, vrijdags de eerste competitiewedstrijd tegen het bepaald niet onaan zienlijke Tilburg Trappers en zaterdags de beslissen de wedstrijd voor het be kertoernooi tegen het Am sterdamse De Bisschop die succesvol werd afge sloten. Drie „toppers" in vier dagen, een topzwaar programma. Geen woord van protest werd evenwel gehoord van de Friese for matie. Een voorbeeld van sportlieden voetballers hebben er een handje van die klagen als ze twee wedstrijden in een week, en dan nog met een rede lijke tussenpoos, moeten spelen. En ijshockey is ze ker zo inspannend en krachten vergend. Zelfs voor de commentator die zich langzamerhand zo in spant dat het nauwelijks meer aan te horen is. Sanering Terwijl eenieder in de me ning verkeerde dat er een stilstand was opgetreden in hetgeen de minister van CRM beoogt ten aanzien van het betaalde voetbal, heeft de demissionaire be windsman zaterdag eens klaps in een radiopro gramma zonder twijfel een knuppel in het hoender hok gegooid. Het betaald voetbal had al enige aar zelende stappen gezet op de weg die destijds in het rapport Christiaanse was aangegeven en was van mening dat nu de minister maar eens over de brug moest komen. Welnu, dat is dan gebeurd. Van Doorn heeft het betaald voetbal keihard gezegd waar het op staat. Het rap port sprak van sanering waarbij zo'n vijftien clubs zouden moeten verdwij nen. Helemaal geen club weg reageerde het betaald voetbal. Van Doorn wil er toch vijf minder. Voorts dient aan bepaalde voor waarden per sé we wor den voldaan wil op subsi die, die Van Doorn nood zakelijk acht, kunnen wor den gerekend. De paar stapjes van het betaalde voetbal blijken daarvoor ten enemale te gering. Van Doorn acht de mede zeggenschap zoals die thans is doorgevoerd pas een bescheiden begin. De CAO, waaraan wordt ge werkt, zal doorgang moe ten vinden. Voorts nog een aantal vrij harde zoals hij zei voorwaar den. Dit alles zal het be taald voetbal rauw op de maag vallen. Zoals gebrui kelijk heeft het bestuur ge meend door uit te stellen en iets toe te geven de zaak te redden. Als het aan Van Doorn en zijn opvolger ligt. zal dat niet lukken. Oppositie De oppositie tegen het on derbrengen van jongere turnsters in het (somi)in- ternaat te Papendal en de training die jonge turn sters moeten ondergaan om naar de top te kunnen reiken, wordt groter in turnkringen. Zaterdag, tij dens de jaarvergadering, is dat gebleken. Algemeen was men het met de oppo santen eens. Zonder zo ver te willen gaan om te stellen dat er dan maar meteen rigoureuze maat regelen moeten worden genomen, is het moeilijk te begrijpen dat zonder enig verweer het bestuur wordt herkozen dat lijn recht staat tegenover de oppositie.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13