'ormatie toont zwakke plekken in het bestel Praag zet campagne =üi tegen Nederland voort President vraagt Ier om weer te drinken Hogelijk tussen jlolukkersen Indonesië Politiek overleg BEVRAAGD: NIEUWE POLITIEKE SPELREGELS CcidócSoiwcmt De keus van Kalma Fokker op de tocht Vroedvrouwen willen toegang tot alle ziekenhuizen EMBNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 pagina 7 ,.'an onze pairlementa redactie) Den Haag—Voor kabinetsformaties bestaan geen ge- Hchreven spelregels. Er is geen code voor politiek (edrag in dit land, waar toch behoorlijk wat is ■{eregeld. Het is misschien wel de charme van de politiek dat er zoveel ongeschreven recht is. Maar toch: hoe langer de formatie duurt, des te duidelijker tordt de roep om spelregels, om vernieuwing van et bestel. Tien jaren geleden klonterde de staatkun dige vernieuwingsdrift samen in D'66. De kiezers moesten meer invloed hebben, de formateur-minister president zou rechtstreeks moeten worden geko- ien. Maar de vernieuwers liepen met hun hoofd Wtegen de muur van tradities en de oogst van staat kundige vernieuwingen was schraal. De roep om s- lataatkundige vernieuwingen werd minder. Op het ^prioriteitenlijstje werd de gekozen formateur-pre- mier verdrongen door de milieuzorg. "Vandaag belèeft de formatie van de verkiezingen af de 171 ste dag. En het eind is nog lang niet in zicht. Een topambtenaar die nauw bij de formatie is betrok ken wil wel weten dat hij deze zomer al gesproken heeft van 'tegen kerstmis'. 'Ik heb mijn wintervakan- Üe tenminste al uitgesteld. was zijn sombere opmerking. Sommige mensen hebben met de schuldvraag weinig moeite. Voor de een gedragen de socialisten - die j »rooie rakkers"- zich onredelijk. De socialisten willen i de boventoon voeren, ze schofferen CDA-leider Van Agt en maken door hun handelwijze het land onre geerbaar. En dat nu juist met het oog op de economische problemen een krachtig landsbestuur nodig is. A.R.-voorzitter H.A. de Boer brengt die schuldvraag ter sprake in zijn partijblad van deze week. Hij wijst er ook op dat de kritiekop op het christelijk erf ook dikwijls gepaard gaat met de vlotte conclusie: op zo'n weg kom je terecht wanneer je je niks aantrekt van het woord van God. In socialistische kring vindt men dat het CDA de formatie onnodig vertraagt Het CDA houdt te weinig rekening met verkiezingswinst die de PVDA onder de leuze: 'Kies de minister-president' heeft geboekt Van Agt heeft alle tijd met zijn onorthodoxe wijze van onderhandelen, hij haalt zijn medespelers het bloed onder de nagels vandaan. Den Uyl wil een gematigd vooruitstrevend kabinet formeren. Hij vreest opnieuw moeilijkheden als Van Agt terug keert als minister van Justitie, temeer omdat Van Agt als minister te weinig zou hebben gedaan en zich te weinig met het ministerie zou hebben bemoeid. Wan neer Den Uyl dan ook nog exoppositieleider Kruisin- ga en de KVP-er Andriessen op Economische Zaken zou moeten slikken, concludeert hij: drie is te veel, en gooit, hij opnieuw het formatie-bijltje erbij neer.. Het CDA boos, omdat notabene Andriessen is gewei gerd, de man die als KVP-fractievoorzitter vier jaar lang heeft meegeholpen het eerste kabinet-Den Uyl overeind te houden. Dat weet Den Uyl natuurlijk ook wel, maar nog beter wist hij dat Andriessen beden kingen heeft ingebracht tegen het regeerakkoord van PVDA, CDA en D'66. En Den Uyl weet ook dat hij met Andriessen een bekwame maar moeilijke tegen speler binnenhaalt. De twee heren liggen elkaar niet zo goed. Dat is een van de vervelende kanten van zo'n formatie: het gaat niet alleen om politieke zaken alleen, maar hoe intensiever de heren met elkaar moeten omgaan, des te sterker gaan de persoonlijke tegenstellingen meespelen. In nachtenlange onderhan delingen kunnen eigenaardigheden van de man aan de overkant van de tafel overdreven vormen aanne men en irritaties opwekken. Maar natuurlijk gaat het niet in hoofdzaak om per soonlijke hebbelijkheidjes van Den Uyl, Van Thijn of Van Agt. Er is een politieke machtsstrijd aan de gang. De PVDA wil de verkiezingswinst omzetten in een sterke positie binnen het kabinet. Het CDA vecht vanuit een defensief. Tot voor kort hebben de confes sionele partijen de alles-overheersende centrumposi tie ingenomen. De partnerkeuze in een regeringscoali tie was een kwestie van 'lood om oud ijzer'. PVDA of WD, het was om het even, als maar voldoende van het christen-democratisch program kon worden verwezenlijkt Het CDA wordt beheerst door het harmoniemodel. Daarom laat het steeds weer horen dat het 'gelijk waardig' behandeld wil worden. De verhoudingen in de Tweede Kamer moeten precies terugkomen in het kabinet Zo was het tot 1973 altijd geweest De PVDA laat zich in de laatste jaren door een heel andere politieke visie leiden: de meerderheidsstrate gie. De moeilijkheid is dat die strategie het niet doet in een veel-partijen-stelsel, waarin meer partijen met elkaar moeten samenwerken. De strategie van de PVDA is gericht op een scheiding van de geesten, op duidelijkheid in de politiek. Voor de verkiezingen krijgen de burgers te horen: met dat program en die partijen willen we een progressief beleid voeren, als u ons voldoende steun geeft. Krijgen we die steun niet, dan hebt u voor een ander beleid gekozen en gaan wij maar in de oppositie. De PVDA kiest dus voor een vernieuwingsbeleid, of doet niet mee als onvoldoende van haar wensen tot gelding kunnen komen. Het CDA is gemakkelijker tot compromissen bereid. Dat is de aard van de christen-democraten: het onverzoenlijke verzoenen. In hun boek „Cri sis in de Nederlandse Politiek" wijzen Van den Berg en Molleman erop dat zich binnen tien jaren aan het Binnenhof twee generatiewisselingen hebben voorge daan. De grote regelaars zoals Schmelzer en Biesheu vel, die alles binnenskamers afhandelden zonder veel rekening met de kiezers te houden, zijn verdwenen. Een generatie van Veranderaars is opgekomen. Bij de politieke leiders was er aflossing van de wacht „Slechts een vertegenwoordiger van zijn generatie heeft zich volledig aan de valbijl onttrokken. Meer dan de meeste anderen is hem tijd gegund de tekenen des tijds te zien. Meer dan alle anderen heeft hij de grenzen van zijn generatie weten te overschrijden. Hij is sedert 1973 Nederlands minister-president: Joop den Uyl. Die overbrugging moet hem wel moeite hebben gekost en er zijn heel wat aanwijzingen hoe moeilijk dat voor hem geweest is. Bij alle kritiek die men op hem en zijn leiderschap kan hebben, getuigt dat vermogen van zijn uitzonderlijke gaven van intel ligentie en karakter", aldus de schrijvers. In de Haagse Post van deze week zegt het tweede kamerlid dr. Sytze Faber (CDA-AR) R) dat hij eind vorige week in de CDA-kamerfractie gepleit heeft voor accepteren van de laatste voorstellen van (toen) formateur Den Uyl. Het voorstel waarin Andriessen niet op E. cono- mische Zaken zat Faber: 'Ik was een van de negen ja tien mensen in de fractie die vonden dat we het ultimatum van Den Uyl moesten accepteren. Van alle kwaden was dat nog het minste, want met de breuk die anders zou ontstaan, kwamen we er slechter van af dan de PVDA. Slechter? 'Ja, natuurlijk. Er komt een tweede kabinet-Den Uyl, dat kon en dat kan niet anders, daar ga ik van uit En Aantjes erkent in het A.R.-partijblad van deze week dat de interne verhoudingen in het CDA de formatie hebben bemoeilijkt Zoals ook de spannin gen binnen de PVDA zich laten gelden. De moeilijk heid bij het CDA is echter nog dat de federatieve samenwerking snel tot stand moest komen en dat bij alles er rekening mee moet worden gehouden dat KVP, ARP en CHU alle drie aan hun trekken komen. Het CDA, erkent Aantjes, is er onvoldoende in ge slaagd de indruk te vermijden dat de vier topkandida- ten (Van Agt Aantjes, Kruisinga en Andriessen) op vooraanstaande posten moesten worden onderge bracht. Verschillende methoden van politiek bedrijven, de politieke tegenstellingen zelf, ,het gebrek aan spelre gels, de persoonlijke verhoudingen en de interne spanningen van de meespelende partijen hebben de formatie tot de langste aller tijden gemaakt Hoe lang nog? Moorman Air wil weer de lucht in SCHIPHOL (ANP) - De lucht vaartmaatschappij Moorman Air, sedert zes maanden geves tigd op de luchthaven Zestien hoven bij Rotterdam, heeft bij de Rijksluchtvaartdienst een vergunning aangevraagd om vanaf Zestienhoven ongeregel de passagiers- en vrachtvlucht en te mogen gaan uitvoeren naar bestemmingen in Europa, Afrika en het Midden-Oosten. Wanneer de Rijksluchtvaart dienst de vergunningen daartoe verleend hoopt Moorman Air in het voorjaar van 1978 de lucht weer in te kunnen gaan. Directeur G. Moorman verklaar de gisteren zijn vluchten te wil len gaan uitvoeren met een Fok ker F-28 Fellowship en een Con- vair 640. Met Fokker zijn onder handelingen gaande over de le vering van een F-28 waarvan er tot nu toe in Nederland slechts twee operationeel zijn. Moorman Air heeft medio 1973 de laatste vlucht uitgevoerd. In dat jaar werd de DC-3 van de maatschappij, die toen nog op Schiphol was gevestigd, ver kocht. 9th Ga IAG (AP/ANP) De Tsjechoslo- kse nieuwsmedia zijn ook gisteren erdroten voort gegaan met het aan "Vaak stellen van de „martelpraktij- EN DRf» van de Nederlandse politie in Rid- lerk. Lidova Democratie, een rooms koliek dagblad schreef bijvoorbeeld er de kop „Mensenrechten in het ie "''J8! van tulpen". „De zaak van de twee >.a. Dajeren van de heer Bon, is een spre- >OOyer«i voorbeeld van het werk van de -ariteiten in het land van democratie, aarzelen niet om van de meest groffe O de thoden gebruik te maken, zelfs tegen -deren. Met nadruk veroordeelt het ^MERlpchische publiek deze zaak als een van de meest schreeuwende schendingen van de rechten van de mens". De Nederlandse regering heeft laten we ten onthutst en verbaasd te zijn over de reactie op deze zaak. Nederland heeft er niets op tegen dat andere landen signale ren dat er in Nederland sprake zou zijn van schending van de rechten van de mens, aldus mens, aldus een woordvoer der van buitenlandse zaken. Het is echter vreemd dat men een nader onderzoek dat wordt ingesteld op verzoek van de Tsje- choslowaakse ambassade in Den Haag niet afwacht, zo verklaarde hij. De „Affaire Ridderkerk" werd dinsdag middag gestart door Radio Praag. Het station beschuldigde de politie in Ridder kerk van fascistisch optreden en het ont voeren van de twee kinderen van de heer Bon en zijn uit Tsjechoslowakije afkom stige vrouw. Volgens commissaris J. van der Steege in Ridderkerk gaat het om een proces verbaal dat is opgemaakt toen de twee zonen (13 en 15 jaar) met een windbuksop passerende fietsers schoten. Omdat de ouders met vakantie in Tsjechoslowakije waren werd op het politiebureau een proces-verbaal opgemaakt, waarna de kinderen naar huis werden gestuurd. J ITALIË 17e ontvoering jan dit jaar iorence In Florence is giste- n het zevenjarige dochtertje [n een plaatselijke glasfabri- tnt door vijf gemaskerde en (wapende gangsters ontvoerd it haar ouderlijke woning. Bri OliVari werd daarmee het ferde Italiaanse ontvoeringsge- al deze week en het tot dusver [ste dit jaar. De ontvoerders jngen bijzonder driest te werk. tij drongen het huis van de "imilie Olivari binnen, bonden ■*6 moeder en twee broers van iet meisje vast, grepen het hef- jg tegenstribbelende kind en erdwenen in een gereedstaan- e auto. Oproep aan ontvoerders De schoonzoon van de hier afgebeelde woensdag ontvoer de 74-jarige Michael Palmers, eigenaar van een groot textiel bedrijf in Oostenrijk, heeft gis teren voor de radio een drin-. gend beroep op de kidnappers gedaan de ongeveer drie mil joen dollar die de familie heeft samengebracht, te accepteren en de oude miljonair te laten gaan. Tot nu toe zonder resul taat. DEN HAAG De president van de rechtbank in Den Haag heeft de Ier Patrick Gallagher gisteravond „drin gend gevraagd" in ieder geval zijn dorst staking te beëindigen. De president deed dit verzoek tijdens het kort geding dat de Ier heeft aangespannen om zijn uitle vering aan de Ierse republiek te voorko men. Tijdens het kort geding aanvaardde de landsadvocaat een voorstel van presi dent mr. H. Blaauw om de uitlevering niet te laten plaats vinden vóór donder dag 17 november. Die dag is de president voornemens uitspraak te doen in het geding. De Nederlandse regering maakte vrijdag middag bekend dat zij het voormalig Ira-lid niet beschouwd als politiek vlucht eling en hem daarom zal uitleveren aan Ierland, waar hij onder ^ndere wordt gezocht voor een bankoverval. Daarop zette de Ier een aangekondigd kort geding tegen de staat der Nederlan den door. Eerder had de landsadvocaat laten weten dat de Nederlandse regering de Ier moge lijk op zeer korte termijn zal moeten uitleveren, aangezien zijn toestand zo snel achteruit gaat, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De president heeft theeft nu bepaald dat hij zijn uitspraak zal vervroegen naar maandag of dinsdag avond, als de Ier inderdaad in levensge vaar komt te verkeren. HOOFDINSPECTEUR Kalma van de Rotterdamse politie is in zijn functie geschorst op last van de Procureur-Gene raal. Oorzaak en aanleiding liggen hier in eikaars verlengde. De heer Kalma is lid van de PSP en heeft herhaaldelijk publiekelijk van zijn politieke voorkeur blijk gegeven. Daar is natuurlijk geen bezwaar tegen. Iedere Nederlander heeft het recht zich tot een politieke beweging te bekennen. De heer Kalma heeft niet alleen een politieke keuze gedaan, die zijn onbestrijdbaar recht is, hij heeft daarnaast aan tal van demonstraties deelgenomen. Bij dit soort activiteiten past evenwel een zekere terughoudendheid voor iemand met zo'n publieke functie als hij bekleedt. Hij heeft in vrijheid een functie bij de Nederlandse politie gekozen. Een dergelij ke functie legt per definitie zekere beperkingen op Het meelopen in een demonstratie, waarin spandoeken worden meegedragen,sluit onherroepelijk instemming met de leuzen in. In een demonstratie ten gunste van de misdadigers, die zich met de naam „Rote Armee Fraktion" aanduiden, werd een spandoek meegedragen met de leuze: „Hun strijd is de onze". Die strijd heeft vele slachtoffers geëist, onder wie Nederlandse politiemensen. De heer Kal ma heeft zich door zijn deelname aan die demonstratie met die leuze gekeerd tegen zijn collega's, die het terrorisme met inzet van, eigen leven bestrijden ter bescherming van het leven en goed van Nederlandse staatsburgers. AlS hij die keus wenst te maken, staat hem dat in dit land vrij. Maar hij plaatst zich dan wel buiten de collegiali teit van de Nederlandse politie, die dode en gewonde collega's te betreuren heeft. Dat heeft niets met de vrijheid van meningsuiting te maken. Die wordt niet aangetast. Het heeft alles te maken met het feit, dat een politieman niet de terreur kan bestrijden én de terroristen steunen. De Europese vliegtuigindustrie kampt al vele jaren met een zware concurrentiestrijd, die tot fusies en samenwerk ing noopte. De enorme investeringen, noodzakelijk om de technische ontwikkelingen te kunnen bijhouden, hebben de bijl gelegd aan de wortel van zuiver nationale ondernemin gen. Frans-Britse en Duits-Nederlandse samenwerking zijn daarvan voorbeelden. THANS is een felle strijd uitgebroken over een samen werking tussen de Duitse VFW en de Nederlandse Fokker, een samenwerking in „Fokker VFW" die al in 1969 tot stand kwam. Er is een directe samenhang met noodzakelijke investeringen en dus met toekomstige werkgelegenheid. Maar ook de werkgelegenheid op dit ogenblik staat, zowel in Duitsland als in ons land, op de tocht DAARDOOR staan ook de vakbewegingen in beide landen tegenover elkaar. Als de Duitse wint, gaan Nederlandse arbeidsplaatsen verloren en omgekeerd. Hier is in feite een sprekend voorbeeld van conjuncturele en structurele invloe den, die niet voor landsgrenzen halt houden. Daarom is de werkgelegenheid ook, voor wat de grote lijnen betreft een zaak, die tenminste in EEG-verband dient te worden aangepakt. De oplossingen, die nu eenzijdig door de betrokken Duitse vakbond worden nagestreefd zullen voor ons land slechts verlies van arbeidsplaatsen opleveren. En niet alleen in de nabije, maar ook in de verdere toekomst. Want een industrie als de vliegtuigbouw staat of valt met schaalvergroting. Zoals men in 1969 terecht heeft ingezien. Menten verliest kort geding Den Haag (ANP) De presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, heeft gisteren de jongste vordering van Pieter Menten afgewezen. Door middel van een kort ge ding trachtte Mentens raads man, mr. L. Van Heijningen, inzage te krijgen in een aantal nota's en rapporten uit de jaren '50, handelend over Mentens vroegere strafzaak. De Haagse rechtbankpresident schrijft in zijn vonnis, dat de interne departementale nota's de bouwstenen vormen voor de besluitvorming van de minister en dat het niet juist is deze als fragmenten aan de verdediging ter inzage te geven. Wel achtte mr. Blaauw het terecht, dat de commissie Schöffer over deze nota's en rapporten beschikt, omdat het doel van deze com missie is inzicht te krijgen in het gehele opsporings- en vervol gingsbeleid inzake Menten. Brezjnev nog machtiger MOSKOU (Rtr) De president van de Sowjet-Unie en secretaris generaal van de Sowjetrussiche Communistische partij Leonid Brezjnjev, is voor het eerst - naar men in het westen meent - aangeduid als opperbevelhebber van de Sowjetrussische strijd krachten. Dit gebeurde in een artikel in het oktobernummer van het maand blad 'Voyenny Vyestnik' (Militaire Heraut) van de hand van kolonel-generaal Gennady Sredin, eerste sous-chef van de politieke directie van de krijgsmacht Uit een en ander blijkt dat de in december 71 jaar wordende Brezjnjev nu meer titels en eerbewijzen heeft dan de voorgaande leiders. man. r een onzer verslaggevers) kunnen worden: een ontmoeting tussen vertegen- STERDAM Het is niet uitgesloten dat in woordigers van de Zuidmolukkers van de Moluk- al enkele jaren bestaande Nederlands-Indone- ken uit Jakarta en uit Nederland. :he ambtelijke overlegcomité over Molukse Dit denkbeeld ontmoette op de drukbezochte stu- en ook politieke zaken ingebracht kunnen diedag (waaraan o.a. vooraanstaande Zuidmoluk- rden. Dat zei een topambtenaar van het minis- kers uit Nederland, beleidsamtenaren, vertegen ie van CRM, direct betrokken bij het werk van woordigers van de kerken, Kamerleden en enkele z.g. „Joint committee", gistermiddag op een- burgemeesters van de gemeenten met Molukse ir Pax Christi Nederland en de Vrije Zuidmo- - wijken, zoals Assen, Eist en Moordrecht, deelna- se Jongeren georganiseerde studiedag in Am- men), geen verzet, maar wel werd door enkele rdam. Kamerleden gewezen op de noodzaak van intensie ve deelname van Indonesische zijde aan een derge- in dit ambtelijk overleg inderdaad politieke lijk overleg. Bovendienzou, aldus de topambtenaar pn aan de orde kunnen komen, zou daar ook van CRM, de RMS als zodanig niet aan het overleg i door de werkgroep gelanceerd idee behandeld kunnen deelnemen. TRAMBOTSING Op het Frederiksplein in Amsterdam zijn vrijdagavond twee trams met elkaar in botsing gekomen als gevolg van een verkeerde wisselstand. Dertien passagiers raakten gewond. Eén van hen is met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis opgenomen. Ook beide trambestuurders liepen, zij het lichte, verwondingen op. De studiedag over het Molukse vraagstuk werd geleid door de D'66 politicus Hans van Mierlo (links). Hier is hij in gesprek met ir. Manusama en het Pv- dA-Tweede Kamerlid Molle- UTRECHT (ANP) In een eerste reactie op het advies van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid om tot sluiting over te gaan van de vaak slecht geoutilleerde kraamklinieken in ons land, heeft de Nederlandse Vereniging van Verloskundigen gezegd, dat hiertoe niet mag worden overgegaan, voordat alle ziekenhuizen zijn opengesteld voor vroedvrouwen. Ruim de helft van de zwangeren kiest op het ogenblik voor een bevalling in het ziekenhuis, maar meer dan de helft van de ziekenhuizen weigert verloskundigen toe te laten. Op de jaarverga dering van de vroedvrouwenvereniging gisteren in Utrecht werd gesteld, dat het dalende geboortecijfer tot gevolg heeft, dat de ziekenhuizen zoveel mogelijk bevallingen aantrekken, ondermeer met het oog op de opleiding van artsen en verpleegkundigen. De vereniging ziet in deze ontwikkeling een bedreiging voor de vrije praktijk van vroedvrouwen en van het voortbestaan van de voor thuisbevalling onontbeerlijke kraamzorg. Speeltuig Vliegtuig of speel tuig? Beide. Dit af gedankte tweemo- torige propeller vliegtuig van Aero- flot heeft een plaatsje gevonden in een kinderspeel tuin in het centrum van Leningrad. De jeugd mag er naar hartelust pilootje in spelen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7