«0 lilMltt 'eaujolais Primeur heeft nog even iCp wat zon moeten wachten, euaar op 25 november is het raak Eerste plezier rond tweede Zoeterwoudse hond huis sfeamses, een herder met flaporen MAAR WAPENGEKLETTER ROND DE COMMERCIE Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Steeds weer twee proeverijen worden er dan gehouden, waarschijnlijk om „bij smaak" te blijven. Er worden bij die gelegenheid zes verschillende rosé-wijnen doorgeproefd, ook witte en rode, dure en goedko pe. Daarna komen al die aca demische cursisten weer veilig thuis. Proeven heeft heel dui delijk niets te maken met drin ken. Kees Klerks is met ontelbare anderen niet bijster te spreken over de kwaliteit van de Beau- jolais die hem en zijn collegae te wachten staat: slechte zo mer, hoewel erg goede nazo mer, goed voor een zeker op trekken van de smaak tot die van 1975, zeg maar. Kortom: redelijk, maar iets minder dan vorig jaar. „De Franse wijnge bieden in het westen, met na me, (maar leg daar nu niet de meeste nadruk op), hebben door de vorst vrij sterk te lijden gehad: Bordeaux, de Loire. Dat zullen dure wijnen gaan worden. Aan de andere kant wordt bijvoorbeeld de Bordeaux '75 een enorm goede wijn." De heer Klerks jr. die het woord Verkoop met een hoofdletter schrijft, wil best iets naders hertellen over de Beaujolais, die „tafelwijn bij uitstek": „een wijn om jong gedronken te worden, zonder veel poespas, zodat men het meest van zijn plezierige jeugd (wat op de wijn slaat) en fris heid geniet Beaujolais is het symbool geworden van iets dat rood is, fruitig, licht van body en alcoholgehalte (10 pet) en heel gemakkelijk weg drinkend." Wat cijfertjes kun nen ook geen kwaad: de Beau jolais beslaat bijna de helft van de totale Bourgogne: 16.000 hectaren van de 31.000 die met wijnranken zijn be plant. Gemiddelde opbrengst: honderd miljoen flessen. Door gaans wordt de „Beaujolais- oogst" op 15 november aan de dorstenden prijsgegeven, maar dit jaar wilde men de zon nog een dag of tien langer op de trossen laten indringen met de gedachte, dat elk beetje helpt De goede nazomer heeft nog veel goed gedaan, waardoor het tijdstip van volledig rijp zijn ook werd opgeschoven. De wijnboeren lieten hun drui ven twee tot drie weken langer hangen. Het resultaat is, dat pas op 25 november om 00.00 uur de Beaujolais '77 op de verkoop (Verkoop) wordt los gelaten. Men zal zijn of haar. verlan gens dus nog even moeten in tomen, maar op die gefruite dag zal er volop ontkurkt kun nen worden. Prijsindicatie: de Primeur Beaujolais zal voor ca. 6 gulden de fles worden aangeboden; grote huizen zul len evenwel een tientje per fles kunnen vragen. Maar dat maakt geen Hannes uit want Primeur Beaujolais blijft erg „in"; daar kijkt men naar uit er wordt op gewacht Likke baardend. Zelf zit ik er minder om te springen, maar dat heb ik gisteren Kees Klerks (die bij wijze van spreken z'n auto schoenen al aanhad) niet dur ven bekennen. Kees zegt bij voorbaat en in goede verwach ting: votre santé. Dan zeggen wij op onze beurt niet: Kees, daar ga je dan, jongen, maar: op uw gezondheid, en dat je het nog maar vaak over mag doen..... LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 ser toont om de eerste haring aan wal te bren gen. Als wijnhandelaar is het uite raard de bedoeling, dat je je flesseninhoud zo prettig moge lijk en het liefst gezwind aan de man (en cijfer de vrouw niet weg) brengt Daar is dan jaarlijks in de maand novem ber de Beaujolais-race. Drank detaillisten duiken in hun auto waarvan de motor al ronkend op het vertrek staat te wach ten. Gespannen gezichten. Op weg gaat het naar het land van Beaujolaisl de frisse belof te na een zomers rijpingspro ces. Dit jaar minder belovend, na die abominabele zomer; niettemin staat op 25 novem ber de „primeur" gereed voor al die jachtende lieden die het vocht aan het thuisfront op tafel willen krijgen, tegen een aardig prijsje. Eigenlijk trap je er, als argeloos journalist (wat je in feite niet zou moeten zijn), domweg in, als een wijn- slijter aan de telefoon komt met de mededeling dat „het" weer staat te gebeuren. Maar ja, men schrijft ook elk jaar opnieuw over de haringen die bij tonnen tegelijk over de toonbank moeten. Waarom mag uw slijter dan niet zijn Beaujolais zien kwijt te raken op een romantische manier? Als enige in Leiden springt op donderdag 24 november de 30- jarige Kees Klerks, directeur van de gelijknamige b.v. te Leiden hij is junior, zijn vader, die ook in de zaak zit, is senior in zijn bestelwagen om naar Macon te vertrekken. Pezen is het woord niet; Kees rijdt gewoon. Die donderdag (misschien vertrekt hij wel 's woensdags) vertoeft hij in Macon op uitnodiging van het „huis Quinson", wachtend op de opheffing van de déblocage strak vertaald: het opheffen van de blokkade waarna in de richting van Leiden wordt gesneld met al die kostbare en kostelijke flessen aan boord, de verkoop tegemoet. Maar eerst naar burgemeester Adriaan Vis, die de eerste fles primeur vrijdagmiddag om 1 uur krijgt aangeboden. Een kwartier later hoopt Kees Klerks in zijn drie zaken de blozende Beaujolais aan de eerste klanten te kunnen over dragen. Toch een leuk beroep, dat van Kees. Hij is behalve zakenman ook „vinoloog aan de Wijn- academie"z; „het hoogste wat er op wijnkennisgebied is", vertelt hij zelf in zijn kantoor tje aan de Kennedylaan. „Die academie is een overkopelend orgaan van het Produktschap Wijnen en Gedistilleerd, vier jaar oud." Die „academie" geeft wekelijks op de maanda gen een dagcursus (dan is de zaak tóch gesloten) in Maarn. Werkelijk, er zijn lieden en het aantal van hen loopt nogal op die de lippen met de tong be vochtigen als ze denken aan die jonge, rode wijn, die Beaujolais heet Beaujolais Primeur, wel te verstaan, want als dit kersverse produkt van de blauwe druif een paar maanden oud is, is er blijkbaar weinig aar digheid meer aan. Je kunt na een half jaar natuurlijk altijd nog bij de één of andere kruide nier een fles Beaujolais kopen, maar als kenners u zouden zien (maar die komen voor deze ge neugten weer niet bij de kruidenier, dus u kunt zonder schaamte uw gang gaan), dan liepen ze u meewarig kijkend voorbij. Derhalve is het niet precies hetzelfde als de Hollandse Nieuwe, want die smaakt hef he le jaar door uit de kunst, ook al neigt ze naar het oude. Maar de jacht op die Franse primeur heeft overeenkomsten met de drift die de vis- Klerks op weg naar de primeur d.geti Inj: J jenoti Laatst ?30Sj 'at er met Ramses aan de or ali&nd is, is niemand duidelijk, beretoch moet er iets met hem Ijn, want, anders was hij al- ing weer uit het asiel ver- Iwenen. Een verblijf van ,rSi pira twee maanden in dat «iel is toch geen kleinigheid, teheerder Will Tiele is al laarstig op zoek geweest naar ifdi#n steekhoudende reden. Te vergeefs. Ook hij zal genoegen üoeten nemen met de conolu- lie dat Rames' uiterlijk de ,cht)orzaak van alle ellende is. wil (Bn laten we wel wezen; een herder met flaporen en een krulstaart is natuurlijk niet coals het zijn moet Maar een reden om zo'n dier dl&rvoor eenvoudigweg te laten zitten ÜK het niet- "duidelijk blijkt dat het pu- pliek nog veel te snel op het JgHüiterlijk af gaat en niet of Rauwelijks naar de hond zelf ^bjkt. Men zou dan bij Ramses tot verrassende ontdekkingen komen. Allereerst zijn waak zaamheid voor het huis waarin hij woont In het asiel is dat al enigszins merkbaar. Als er een onbekend persoon het ter rein op komt lopen, heeft Ramses het gehoord en gaat dan min of meer als huisbel fungeren, alleen iets luider. Waakzaamheid is dus één van de pluspunten van Ramses. Verscheidene andere zaken spreken verder nog in Ramses' voordeel. Zoals speelsheid en niet in de laatste plaats trouw. Ramses is bijzonder aanhan kelijk, maar alleen aan diege ne waarvan hij vindt dat het de moeite waard is. In zoverre is Ramses dus eigenlijk een eenmanshond. Ramses vraagt ook om gezag. Iemand die wei nig overwicht heeft zal vrijwel iedere dag naar hem moeten gaan zoeken en hem van de vreemdste plaatsen moeten oppikken. Om voor Ramses een goede baas te zijn, is het nodig veel tijd voor hem be schikbaar te hebben om hem uit te laten, om met hem te spelen, kortom hem zoveel aandacht te geven als hij no dig heeft Blijkbaar had Ram ses deze aandacht bij zijn vori ge baas niet, want anders zou hij nooit door de Leidse politie zijn gevonden. Enige praktische kanttekenin gen. Ramses is in principe niet geschikt voor kleine kinderen. Daarvoor is hij te groot en maakt wel eens wat al te snel le bewegingen. Een kind kan daarvan schrikken en het is niet voorspelbaar wat er dan zal gebeuren. In huis heeft Ramses veel ruimte nodig en het is overbodig om dan nog te zeggen dat een flat niet geschikt is voor deze hond. Een huis met een tuin waarin hij constant kan ravotten zal hem bovendien nog veel rusti ger maken dan hij al is. Rest alleen nog Ramses' leeftijd te vermelden: deze bedraagt drie hele jaren, Ramses is overigens niet de enige die op een baas zit te wachten. Nog tweeëntwintig andere honden zijn sinds vori ge week in het asiel opgeno men en allemaal verlangen ze even hard naar een nieuwe baas. Er is dus keus genoeg. Loeki en Poeki De twee poezen die vorige week hun entree in deze ru briek maakten hebben helaas nog geen nieuwe baas mogen begroeten. Het verloop in de afdeling van Loeki en Poeki is echter erg hoog dus alle hoop is voor hen dus nog beslist niet vervlogen. BART SPIJKER Ramses wacht al twee maanden „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: JHond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezit- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,J3ond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. tfm vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdags van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Een kleine huiselijke plechtig heid, gistermorgen in een flatwo ning aan de Burgemeester Wap- straat in het Zoeterwoudse Plan Westeinde. Daar ontving de we duwe van de heer Jac. Dorrepaal het eerste exemplaar van een uitgebrachte reeks „prentenboe ken" over Zoeterwoude. Een se rie die volgt op het eerste deel „Oude prentkaarten vertellen over Zoeterwoude-Dorp/Rijndijk en Stomp wijk". In 1971 maakte de heer Dorrepaal het verschij nen van dat eerste fotoboek mee, een resultaat van een verzamel werk waaraan hij zich met zo veel toewijding had gegeven. Het werd een groot succes, die uitga ve van Repro-Holland, Alphen, en de fa. B. P. M. van Leeuwen, Zoeterwoude, tot ver over de ge meentegrenzen. Nu is deel II uit Zes jaar later. „Oude prentkaarten en Nieuwe foto's vertellen over Zoeterwoude en „Zoeterwoude 700". Het oorspronkelijke idee van Jac. Dorre paal werd weer gehonoreerd. In het na bije verleden, toen het jubileum-familie- album „Zoeterwoude 700" werd voorbe reid, stroomden zo veel oude kaarten en foto's toe, dat actieve (en besproken) dorpeling Ben van Leeuwen de gedachte opvatte om deel II van het „prentenboek" het licht te doen zien. Het project werd gerealiseerd. Toen Ben gisteren aan me vrouw Dorrepaal dat boek gaf, in tegen woordigheid van burgemeester en me vrouw Detmers en Bens vrouw (die haar Ben steeds van goede impulsen had voor zien), was dat voor mevrouw Dorrepaal een groot ogenblik. Het werk van haar man werd weer even levend voor haar. Wat zij niet kon vermoeden was, dat, op een „ideëel front" een gevecht wordt geleverd over „goede namen en al dan niet boze intenties". Van Leeuwen is in de clinch gedreven door een lid van de voormalige werkgroep die het boek „Zoe terwoude 700" voorbereidde, ene Dick Vos, man uit de reclamewereld en Hoge Rijndijker. Dick Vos houdt staande, dat Ben van Leeuwen in een folder die „Ou de prentkaarten" deel II aankondigde gesuggereerd heeft, dat dit het tweede boek van „Zoeterwoude 700" zou zijn. Het is een beetje touwtrekken geworden, althans van de kant van Dick Vos, die Ben een dreigbrief stuurde. Ampele be studering van de folder leert niet, dat het om een tweede deel van „Zoeterwoude 700" gaat. Mocht er sprake zijn van enige onzorgvuldige etalering van Oude Pren ten deel I en II en „Zoeterwoude 700", dan nog lijkt het fulmineren van de Vos op het zoeken van spijkers op laag water. „Dick Vos heeft geen grond 'om op te staan als hij beweert dat dit tweede prentenboek een vervolg zou zijn op „Zoeterwoude 700", waarbij zelfs de in druk gevestigd zou zijn, dat „deel n" evenals „Zoeterwoude 700" zo ongeveer gratis beschikbaar zou worden gesteld. Jgj ^uitreiking van het eerste prentenboek over Zoeterwoucje. Die aantijgingen stop ik in m'n zak. Wat de heer Vos wel heeft gedaan, is de eerste proef van „Zoeterwoude 700" technisch verknoeid te hebben, waardoor het pro ject veel duurder werd", zegt Ben van Leeuwen. B en W van Zoeterwoude kregen van Dick Vos ook een brief, waarop het college heeft gereageerd met een medede ling, dat de gemeente met deze affaire geenszins van doen heeft. Dat vertelde Van Leeuwen, die me verder verzekerde, dat „de heren privé (burgemeester en wethouders in particulieren doen) wel „witheet" waren over „deze botte jaloe zie". Van Leeuwen: „Ik beleef in de brief van Vos wel de bedreiging van het erbij halen van de Stichting Ideële Reclame met de mogelijke juridische gevolgen. Wel, ik zit er gewoon op te wachten tot de heer Vos z'n stappen onderneemt Ik heb toevallig recht van spreken". Blijft voorlopig over de conclusie, dat „Oude prentkaarten vertellen" deel II over de drempel is. Dat daarin zo nodig beelden van „Zoeterwoude 700" verwerkt moesten worden is hooguit vers twee. Maar het was wel een aardige gedachte. Zoeterwoude, dat nog steeds, zij het in verminderde mate, „lekkere kaas en puik van Boter kan geven", zoals in 1792 al door de Stad- en Dorpbeschrijver werd gezegd, is niet alleen zo oud en nog groen als gras, je kunt er nu en dan ook nog genieten van een ouderwets „steekspel"; een „genoegen" dat veel ouder is dan Zoeterwoude en nog wel oneindig veel langer zal blijven bestaan.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5