(Sowuvnt W inkelpersoneel steelt meer dan klanten PvdA wenst geen overleg met WD Prijs van shag moet omhoog ton menkeri presenteert 10 Begin wil Sadat wel ontvangen in Israël voor vredesoverleg Veilig drinken: niet meer dan vier borrels per dag leiden lions olympia KNIP UIT SCHADEBEGRAG 100 MILJOEN recreatieschaatsen ijshockey t^ii ton menken Ijsbaan Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg enties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) ementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Donderdag 10 november 1977, 68e jaargang no. 20886 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Peter Wimsey „De vijf dwaalsporen" van Lord Peter Wimsey op Ned. I om 20.35 uur. Om 20.00 uur Koning Klant waarin de uitslag van een speelgoedonderzoek. Ned. II om 20.25 uur De Ted Show en om 21.35 uur De Fami lie Bellamy. Aanhoudend zacht Opklaringen, maar morgen tij delijk meer bewolking met mo gelijk wat regen. Matige, later tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest Mini mum temp. ongeveer 11 graden, maxima morgen ongeveer 14 graden. Morgen zon: 7.52—16.55. Maan 7.42—17.15. Scheveningen hoog water: 2.35, 14J>3. Laagwater: 10.39,23.00. eek lang goedkope rstboter verkrijgbaar >WUK (ANP) Tot een week na woensdag lovember kan in de Nederlandse winkels, |s bet produktschap voor Zuivel, goedkope Itboter uit de EG-overschotvoorraden liggen, mag voor maximaal 1,75 per 250 gram, of jO per 500 gram verkocht worden. De groot- lel kan deze boter echter pas op 16 november zodat de verkoop wellicht pas op die kan beginnen. gie werd de goedkope kerstboter gisteren i de winkels verkocht. De EG geeft deze keid, omdat er geen aanvangdatum voor de voorgesteld is. Het produktschap voor 1 vond het echter voor Nederland verstandi- rat later te beginnen. or 8 miljoen valse ïtiebonnen achterhaald MEGEN (ANP) De Nijmeegse politie heeft in het oosten bekende koppelbaas gearresteerd lat deze wordt verdacht van zwendel in vakan- onnen. Ook een 34-jarige Nijmegenaar en een arige man uit Druten zijn gearresteerd omdat jij de zaak betrokken zouden zijn. koppelbaas zou het hoofd zijn van een organi- ie, die valse vakantiebonnen heeft laten druk- n ter waarde van acht miljoen gulden en deze rvolgens aan de man probeerde te brengen. De Fegse politie kwam op het spoor van de sa tie omdat bij een grenscontrole in een valse vakantiebonnen ter waarde van 70.000 werden gevonden. De bonnen bleken in tsland te zijn gebruikt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Winkelpersoneel steelt meer dan klanten. In geld uitgedrukt verdwijnt door toedoen van het perso neel tweemaal zoveel als door klanten diefstal. Voor Nederland betekent dit een bedrag dat dit jaar zal schommelen tussen de 90 en 100 miljoen gulden. Bedrijfsadviseur H. Galavazi signaleer de deze „angstwekkende ontwikkeling" gisteren op een studiedag over criminele lekkage. Dit is het financiële verlies, dat winkels en groothandels lijden door geld dat door toedoen van personeel, klanten en leveranciers op oneerlijke wijze weg lekt. De heer Galavazi pleitte voor een onder zoek door een onafhankelijke instantie naar het probleem van de personeels- diefstal, omdat zelden of nooit cijfers hierover naar buiten komen. „Er lijkt wel een taboe op te rusten, dat niet mag of kan worden doorbroken. Veel geval len van diefstal door personeel worden afgehandeld zonder dat de werkgever er de politie bijhaalt." Mr. A. Monster, hoofdinspecteur van politie in Den Haag, zei in dit verband dat medelijden met de dader een slechte raadgever is. Als mogelijke preventie tegen winkel diefstallen zag de heer Galavazi motiva tie van het personeel door opleiding en training. Dit geld volgens hem in het bijzonder voor jeugdig personeel. Mr. Monster zei verder, dat in Den Haag van het grote aantal aangehouden win keldieven slechts een gering aantal ver slaafd is aan heroïne. Toch nemen zij het overgrote deel van de opgeloste win keldiefstallen voor hun rekening. Een normale winkeldief bekent vaak maar één diefstal; een verslaafde aan heroïne daarentegen bekent er soms wel twee duizend. Zij stelen alles wat los en vast zit. Ze moeten stelen. Beveiligingen inte resseren hen niet, aldus de Haagse poli- tie-inspecteur. Volgens hem kunnen eenvoudige pre ventieve maatregelen reeds helpen, zoals een overzichtelijke opstelling in de zaak, het gebruik maken van spiegels, het vastleggen van kleine kostbare voorwer pen en het benutten van lege verpakkin gen. f i liill I llli ■lllllliH JERUZALEM (AP) De Israëlische premier Menachem Begin, heeft het aanbod van president Sadat naar Israël te komen om over de vrede in het Midden Oosten te praten verwelkomd. Sadat deed dit aanbod gisteren in een toespraak tot het Egyptische parlement. De Egyptische president zei nief geïnte resseerd te zijn in procedure-kwesties die op het moment een hervatting van het Geneefse overleg over het Midden- Oosten in de weg lijken te staan. Premier Begin van Israël zei vanmorgen in een reactie op de toespraak van Sadat bereid te zijn de Egyptische president waar dan ook te ontmoe ten, zelfs in Caïro, om te onderhandelen over een echte vrede in het Midden-Oosten. Begin verwierp nadrukkelijk Sadat vredesvoorwaarden: terugtrek king van Israël binnen de grenzen van voor 1967 en erkenning van een soevereine Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan. Begin riep alle partijen op om de eigen standpunten niet als voorwaarde voor een gesprek aan de ander op te leggen. De toespraak van Sadat voor het parlement hield in dat Egypte bereid is deel te nemen aan het Geneefse overleg zonder dat daarbij het Palestijn se Bevrijdingsfront PLO aanwezig is. Israël is tegen deelname van de PLO aan dit overleg en meent dat de Palestijnen kunnen deelnemen als leden van de Verenigde Arabische delegatie. De Palestijnse deelnemers zouden echter geen voor aanstaande PLO-leden mogen zijn. Sadat prees zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter voor de aandacht die hij aan het conflict in het Midden-Oosten schenkt en voor het fyii.'dat hij zich bewust is van het doel van het Palestijnse volk. President Sadat tijdens zijn toespraak tot het Egypti sche parlement. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het CDA be raadt zich op mogelijkheden om de breuk met de PVDA te herstellen. De christen-demo- kraten zoeken naar een manier om zonder veel gezichtsverlies een stap terug te doen en als nog regeringssamenwerking met PVDA en D'66 mogelijk te maken. Vooral de anti-revolu tionairen binnen het CDA heb ben gisteren tijdens het fractie- beraad sterk gepleit voor een „bevrijdend gebaar". De wil is bij het CDA in ieder geval aan wezig. De PVDA-fractie heeft informa teur Van der Grinten duidelijk gemaakt, dat van haar kant geen bijdrage tot een oplossing is te verwachten. Fraktieleider Van Thijn deelde de informa teur mee, dat de PVDA beslist niet meer met het CDA wil on derhandelen. Het komt erop neer, dat de socialisten met de armen over elkaar een voorstel van Van der Grinten zullen af wachten waarop zij dan alleen „ja" of „nee' zullen zeggen. Van Thijn denkt er niet over met de WD te overleggen over een eventueel kabinet PVDA-WD. Informateur der Grinten zoekt sinds gisteren een oplossing in het zoveelste probleem rond het samenstellen van een nieuw kabinet Dit laatste is de tweede keuze van informateur V.d. Grinten. Van D'66-fractieleider Terlouw kreeg Van der Grinten te horen, dat D'66 nog steeds bereid is akkoord te gaan met een zetel verdeling volgens de formule 7-7-1 waarbij dan wel een D'66- er op het ministerie van justitie moet komen en deze partij drie staatssekretarissen mag leveren. Vice-fraktievoorzitter Aantjes schrijft deze week in het AR- partijblad: „Het zou ongehoord zijn als de coalitie PVDA-CDA- D'66 na alles wat is gebeurd en bereikt definitief zou moeten worden afgeschreven. Er is niet één speciale sleutel die de dicht gevallen deur nog kan openen, maar het gaat om het vinden van de goede lettercombinatie". Aantjes doelt hiermee op de personen die in het kabinet zit ting moeten neirfen. -28/ het kwartet toch vereeuwigd 'orden, ook al weet men nog niet Met dank voor het aanbrengen van 6en nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! NOTEER m'.i.v,als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam:... adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. Toch beeld van Beatles LIVERPOOL Rtr) - Ondanks verzet bij een deel van de ge meenteraad krijgen de Beatles toch een standbeeld in hun geboortestad Liver pool. Sommige raad sleden voelden niets voor het plan omdat John, Paul, George en Ringo hun baker mat aan de Mersey tegenwoordig met de nek zouden aankij ken. De raad erkende gis teravond echter „de muzikale verdiensten van de Beatles, waar door zij de naam van Liverpool een we reldwijde faam heb ben bezorgd". Hoe de Beatles zullen worden vereeuwigd moet nog nader wor den bekeken, maar er zijn ontwerpen ge noeg. (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM Mannen die geen leverafwijking willen krijgen doen er goed aan zich te beperken tot zestig gTam alcohol per dag; voor vrouwen ligt dat een stuk lager: twintig gram per dag. Om het risico op een ziekte te vermijden moet men (bij een ge wicht van 75 kilo) in ieder geval niet meer drinken dan vier borrels of vier glazen bier of een halve fles wijn per dag. Deze richtlijnen kwamen naar voren tijdens een symposium over alcoholis me gisteren op de medische faculteit van de Erasmusuniversiteit. Belang rijk is, dat men eet bij het drinken en zich inspant fbiivnnrKp*>1d dansonY Prof. dr. A. Staal, hoogleraar neurolo gie, richtte ook een waarschuwing aan het adres van de politie. Iemand die na drankgebruik betrokken raakt bij een aanrijding mag onder geen beding naar huis of naar een politiebureau. Hij dient ter observatie opgenomen te worden in een ziekenhuis, omdat er een grote kans is dat hij hersenletsel heeft opgelopen zonder het te weten. Ook benadrukte prof. Staal nog eens, dat dronken alcoholisten niet zo maar een nacht in een politiecel mogen wor den opgesloten. Alcoholisten (moeilijk te herkennen) eten vaak niet of veel te weinig, waardoor er kans is dat hun bloedsuikergehalte zover daalt, dat zij in levensgevaar kompn. VOORSTEL TWEEDE KAMER DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is het er niet mee eens, dat een pakje sigaretten volgens een voorstel van de regering per 1 januari aanstaande twee kwartjes duurder moet worden. De WD wil niet verder gaan dan een kwartje verhoging en het CDA stelt voor de prijsverhoging geleidelijk door te voeren. Wel meent de Tweed? Kamer, dat een pakje shag gerust wat duurder mag worden. De regering wil de prijs hiervan ongemoeid laten. Eén en ander blijkt uit schriftelijke opmerkingen van de Tweede Kamer over het regeringsvoorstel. Verschillende fracties zijn er verbaasd over, dat de prijs van het pakje shag onaangetast blijft. De WD stelt zich achter de detailhandel, die meent dat een pakje shag wel een kwartje duurder mag worden. PvdA en D'66 voelen meer voor het voorstel van dr. L. Meinsma van het Koningin Wilhelminafonds, die meent, dat de hoogte van de tabaksaccijns afhankelijk gesteld moet worden van het nicotine- en teergehalte van de rookwaar. ADVERTENTIE a.s. vrijdagavond 11 november a.s. zondagavond 13 november aanvano 19.00 uur tegen l (België) informeer op de ijsbaan naar onze aktiviteiten tegen inlevering van deze bon kunt u vrijdagavond voor 50 o/o van de entreeprijs schaatsen Vondellaan 41 - Leiden tel.071-769344 Karei W.J.Lotsyweg 7 - Dordrecht - tel.078-70175 Londen Een slordig geklede man van middelbare leeftijd kwam de winkel van kunsthan delaar Ernest Hilton in Cam bridge binnen en vertelde dat hij bij het schoonmaken van het huis van zijn tante een schilderij had gevonden waarvoor hij vijf pond .(ruim 21 gulden) wilde hebben. De kunsthandelaar bekeek het doek en dacht te maken te heb ben met een „slechte kopie" van „East Bergholt" een in 1808 door de broemde Engelse schil der John Constable geschilderd landschap. Hij betaalde de ge vraagde som en zette het met vuile vingerafdrukken bedekte schilderij in een hoek van zijn winkel. Maar wie schetst zijn verbazing toen enkele politiemannen, op zoek naar een dief, in zijn win kel het doek vonden en ver klaarden dat het een echte Con stable was die dinsdag uit een Kunsthandelaar werd ongewild heler museum in Cambridge was ge stolen. Het doek is zeker 42.000 gulden waard. Niet alleen Hilton die zestig jaar in het vak zit, maar ook zes andere kunsthandelaren die het werk van de dief aangeboden kregen hebben zich deerlijk ver gist Ze wilden het schilderij niet eens hebben. De vele vuile vingerafdrukken zijn van hen afkomstig. De kunsthandel van Hilton ligt in dezelfde straat als het museum waar het doek ge stolen is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1