Behandel delinquent als milieu-misdadiger Rijnmond wordt niuii- provincie Uitbreiding hartchirurgie te beperkt Leidschendams heemparkje ten prooi aan plunderingen en vandalisme )PLEIDING IN )E HORECA rSCHIET TEKORT PROF. G. HOEFNAGELS: HOGE RAAD: UITLEVERING GALLAGHER TOELAATBAAR Utrechtse politie vindt resterende 1.3 miljoen Elcoma (Philips) wil duizend banen afstoten illilllli Coornhert Liga neemt het op voor Kalma BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 OTTERDAM Volgens prof. dr. G. P. oefnagels, hoogleraar criminologie aan de rasmusuniversiteit in Rotterdam, zou het n goede zaak zijn als Justitie gewone isdadigers net zo zou gaan behandelen als •drijven, die milieu-misdaden begaan, jefnagels bedoelt daarmee dat de officier m justitie in plaats van hem in het ge- ing te brengen best eens met een inbreker del ijk zou kunnen gaan praten over de mier, waarop de schade, die hij veroor- akt heeft, hersteld zou kunnen worden. Ie strafrechtspraktijk jegens hoge-witte- orden strekt tot voorbeeld voor een nieu- strafrechtsbeoefening," aldus de hoogle- De rede van Hoefnagels was gewijd aan het feit, dat er in het strafrecht een groot ver schil bestaat tussen theorie en praktijk. In de wet staat dat het ten uitvoer leggen van een straf er mede toe dient om de gedeti neerden voor te bereiden op hun terugkeer in de maatschappij. „Hun straf behoort niet te leiden tot uitbanning van een veroordeel de uit de gemeenschap", aldus een nota van het ministerie van Justitie over het gevange niswezen. Hoefnagels wijst er op dat er een tegenstelling schuilt in deze zinnen. Want hoe kan men op de terugkeer naar de maatschappij voorbereid worden als er geen uitbanning is? „Het lijkt een arbeidsverde ling van de bokser en de ambulance: eerst geef je iemand een klap, dan laten we de ziekenauto komen om hem op te knappen", aldus Hoefnagels. Deze tegenstelling verklaart Hoefnagels uit een behoefte van de maatschappij om haar geweten te sussen. Het zou nog steeds zo zijn dat het opleggen van straf voortkomt uit emoties als angst en wraakzucht. Deze oer-behoefte wil men, aldus Hoefnagels, ver doezelen, „omdat de straf in het „excuseer- gebied" van ons handelen ligt". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het openbaar li chaam Rijnmond, waarin 23 ge meenten samen werken, krijgt binnenkort het karakter van een mini provincie. De statuswijziging van Rijnmond zal een gevolg zijn van de wijziging van de Rijnmond- wet die nu bij de Tweede Kamer aanhangig is. Het bestuur van Rijn mond zo staat te lezen in de begro ting 1978 zal zijn beleid op deze provinciale status afstemmen; het zal vooral sturend en richtinggevend zijn en in mindere mate sterk uitvoerend. De banden tussen Rijnmond en de provincie Zuid-Holland zullen worden aangehaald. Beide zullen ernaar streven dat Rijnmond de provinciale taken binnen zijn gebied overneemt Mede met het oog op de ongunstige economische situatie waaronder ook het Rijn mondgebied te lijden heeft, zal hoge prioriteit geschonken worden aan de opstelling van een regionaal economisch plan. I SSEN (ANP) In ons land wisselt jaarlijks 16 procent van horeca-bedrijven van eigenaar. Dat gegeven wijst op een ^kortschietende opleiding van horeca-eigenaren. Jdus voorzitter T. H. Osse van Horeca Nederland gisteren op het K/ )-ste congres van deze bond in Assen. De voorzitter stelde dat verkrijging van het Horeca-diploma in de toekomst niet alleen ïeoretische maar ook praktische eisen zullen moeten worden esteld. let betrekking tot het drankmisbruik wees de heer Osse erop dat et Horeca-wezen vaak de zwarte Piet wordt toegespeeld. Naar ijn oordeel volstrekt ten onrechte, aangezien „cijfers uitwijzen dat 4,7 procent van de drank thuis wordt geconsumeerd". Als pro- leem zag hij wel de groeiende agressiviteit in de horeca-bedrijven, raarbij vaak eigen rechter wordt gespeeld door de beheerder van et bedrijf. De bond juicht dit laatste niet toe, aldus de heer Osse, p vindt dat overleg met politie en justitie nodig is om dit tegen I gaan. De kritiek op de slechte service in de Nederlandse hotels, afé's en restaurants, haalt volgens de heer Osse niets uit Integen- eel, die openlijke kritiek benadeelt de promotie. Alle belangheb- enden moeten maar eens om de tafel gaan zitten om te proberen ie service dan te verbeteren, zo stelde hij voor. 1MSTERDAM ANP) De hoge laad in Den Haag icht uitlevering tan Ierland van Ie sinds 22 dagen in honger- en dorststaking zijn de Ier Patrick Gallagher (38) toelaatbaar. De loge raad beves- igt daarmee het 'onnis van de Amsterdamse echt bank in deze lit betekent dat het nu aan de minister van justitie is om te eslissen over Gallagher's uitlevering. Gallagher, voormalig lid van et Ierse republikeinse leger (IRA), wordt ervan verdacht in 1974 en postkantoor te hebben overvallen in de Ierse hoofdstad Dublin. )e Ier, wiens gezondheid volgens zijn advocaat mr. W. van lennekom momenteel zeer slecht is, kwam na de roofoverval met en vals paspoort Nederland binnen. Vorig jaar werd hij in jnsterdam, waar hij werkte, gearresteerd. Gallagher begon zijn onger- en dorststaking om uitlevering te voorkomen. Hij heeft ïmiddels politiek asiel gevraagd. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft gisteren de 1.3 miljoen gulden gevon den die nog ontbraken aan het totaal be drag dat twee Utrechters vorige week don derdag buit maakten bij een overval op een geldtransport in de Domstad. Al eerder had de politie 2.8 miljoen gulden achterhaald. De twee rovers E. Van G. en G. A. K. die aan de haal gingen met een geldtransport van de Nederlandse Middenstands Bank zijn tegen de lamp gelopen doordat zij links en rechts een overmaat aan cadeaus en ook geld weggaven. Behalve dit tweetal heeft de politie de 40-jarige C. A. van V. gearresteerd die het grootste deel van de buit in bewaring had genomen. De resterende 1.3 miljoen is gevonden in een boerenschuur waarvan de eigenaar volhoudt dat de geldopslag buiten Het natellen van de in totaal 4,1 miljoen gulden vormde voor de employees van de Nederlandse zijn medeweten heeft plaats gehad. Middenstandsbank een hele klus. Nederlands graan naar Sahellanden DEN HAAG (ANP) De minis ter voor ontwikkelingssamen werking, drs. J. P. Pronk, heeft besloten een aantal maatrege- lem te nemen ten aanzien van de hulpverlening aan de Sahel landen. In verband met de hon gersnood, veroorzaakt door een nieuwe periode van droogte in het Sahelgebied, is besloten 21.000 ton tarwe en mais ter waarde van 8,5 miljoen gulden aan de getroffen landen be schikbaar te stellen. De graanleveranties zijn be stemd voor MauretaniëSenegal, Kaap Verdi en Togo, die mo menteel met zeer ernstige tekor ten kampen. Aan boven-Volta, Tsjaad, Niger en Gambia wordt op dit moment al sorghum en rijst ter waarde van in totaal ruim 5,6 miljoen gulden gele verd. EINDHOVEN (ANP) De hoofdindustriegroep Elcoma van Phi lips gaat het personeelsbestand in Nederland het komend jaar met duizend arbeidsplaatsen verminderen. De direktie van Elcoma heeft dat gisteren aan de vakbonden meegedeeld. Elcoma is de grootste hoofdindustriegroep van Philips en telt ruim 15.000 werknemers. Ze heeft vijftien vestigingen in het oosten en zuiden van het land. De hoofdindustriegroep maakt voornamelijk tv-toestellen en onder delen voor geluidsapparatuur. Volgens de Elcoma-direktie is de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen noodzakelijk door de invoering van nieuwe technieken en reorganisaties. Ook kampt de hoofdindustriegroep met een moordende conrurrentie en blijft de omzetstijging ver achter bij de produktiviteitsontwikkeling. De Elkoma-direktie wil het aantal arbeidsplaatsen terugbrengen door het natuurlijk verloop niet op te vangen. Caransa looft beloning uit van f 100.000 AMSTERDAM De Amster damse zakenman Maup Caransa heeft een beloning uitgeloofd voor aanwijzingen die kunnen leiden tot aanhouding van zijn ontvoerders. Hij stelt hiervoor 100.000 en/of 10 procent van het eventueel te achterhalen losgeld beschikbaar. Een ieder, die inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie in Am sterdam, telefoon 020-752260 of 752468. Lennart Wassner. directeur van de Zweedse tractorfa- briek Lundberg geeft een demon stratie met een vorkheftruck voor zien van wielen die zowel voor- als ach teruit en zijwaarts kunnen rollen. Dit is mogelijk doordat de assen zijn uitge rust met acht hard- rubber rollen die onder een hoek van 45 graden worden bevestigd. De rollen draaien vrij om hun eigen as. De fabriek heeft inmiddels in vijftien landen be scherming voor zijn uitvinding ge vraagd. Hartpatiëntenvereniging: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse hartpatiëntenvereniging is teleur gesteld nu de regering heeft besloten het aantal plaatsen waar open hartchirurgie kan worden bedreven alleen uit te breiden met de ziekenhuizen De Klokkenberg in Breda en Zonnestraal in Hilversum. Daardoor is niet alleen het plan van de vereniging zelf om ergens in het zuiden des lands een hartkliniek te stichten op losse schroeven komen te staan, maar kunnen ook ziekenhuizen in Zwolle, Den Bosch en Maastricht hun plannen wel vergeten. Voorzitter P. van Overveld van de vereniging vreest dit in tegenstelling tot de staatssecretaris dat deze beperkte uitbreiding het door de Gezondheidsraad noodzakelijk geachte aantal van 6500 openhartoperaties per jaar niet gehaald kan worden. „En dat terwijl de wachttijden nu al zijn opgelopen tot ruim een jaar." Overveld betreurt het ook dat wel het Hilversumse zieken huis openhartoperaties mag gaan uitvoeren, maar niet dat van Den Bosch. „Waar blijft staatssecretaris Hendriks nu met zijn ideeën over spreiding van hartcentra over heel Neder land? Het zuiden van ons land komt er nu maar bekaaid af. En daar is nog wel zo'n behoefte aan operatie-capaciteit De meeste deelnemers aan de hart- luchtbrug naar Houston en Ge- nève komen niet voor niets uit Brabant en Limburg." NATUURMINNAAR IN VERBIJSTEREND RAPPORT: llllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllliil Het op initiatief van de Milieuraad Leidschendam tussen de Noordsingel en de Van Ruysdaellaan aangelegde heemparkje „Rusthout" in Leidschen dam (tegenover Leidsenhage), en vooral de daarin opgenomen vier moerasjes, heeft in de twee jaar van zijn bestaan een geheel eigen karak ter gekregen. Dit constateert Leidsch en damm er Henk Schut, die vorig jaar bekend heid kreeg door zijn onderzoek in de Leidschendamse Zijdeparken, een grootscheepse studie die vijf jaar vrije-tijdswerk bevatte en waarvan hij de uitgave zelf bekostigde. De natuurminnaar heeft de Milieuraad en andere belangstellenden nu in een speciale brochure verslag gedaan van zijn bemoeienis met het heempark en speciaal met de aanleg van de moe rasjes met wilde planten. Nadat in 1975 de goedkeuring van de gemeenteraad voor de aanleg was verkregen is door een werkgroep van de Milieuraad eerst een excursie ge maakt naar het Delftse heempark. Vorig jaar maart werden ter gelegen heid van Boomfeestdag honderdvijf tig bomen en duizenden inheemse struiken geplant Daarna werden in de moerassen 550 wilde planten uitge zet verdeeld over 67 soorten, en ver der nog een groot aantal planten als vogelmelk, speenkruid, moeras-ver- geet-me-nietje en grote ratelaar, die met kluit en al uitgestoken moesten worden omdat ze op geen andere wijze naar het parkje konden worden overgebracht Henk Schut kreeg deze planten uit het Heempark in Delft van een ter rein langs de Vliet in Rijswijk, uit de polder waar Duivenvoorde zal wor den gebouwd en het daarnaast gele gen „nat stuk" weiland en verder uit Wassenaar. Het verzamelen was een tijdrovend werkje dat hij eerst per fiets deed maar waarbij hij later medewerking kreeg van de gemeente lijke plantsoenendienst Verbijsterend Op de vraag waar hij het enorme aantal planten allemaal heeft gelaten zegt de amateur-natuurvorser dat lang niet alle planten zijn aangesla gen waardoor hij opnieuw moest gaan verzamelen en uitplanten. Ver der werden nogal wat planten ont vreemd en daarover, maar ook over de in het park aangebrachte vernie lingen, doet Henk Schut in zijn ver slag ronduit verbijsterende medede lingen. Van de wilde planten verdwenen van negen soorten 39 stuks, van één soort, de smalbladige rietorchis, verdwenen alle planten en van twee soorten, de echte koekoeksbloem en het moeras- vergeet-me-nietje, werden hele pollen gestolen. Van een aantal bloeiende planten werden de bloemstengels af geplukt waarbij Schut aantekent „ge lukkig heeft men niet, zoals in het eerste jaar, de planten uit de grond gerukt". Henk Schut vervolgt zijn, wat dit betreft ontmoedigend, relaas met de mededeling dat een aantal Park „Rusthout" in Leidschendam boompjes domweg werd afgebroken, veel jonge struiken uit de grond wer den getrokken en dat nesten van vogels in de eendekorven werden leeggehaald. Aan het verzoek in dit speciale park je geen honden uit te laten werd geen gehoor gegeven en verscheidene ma len graasden zelfs paarden in de bloemweiden. In de houten keet in het park werd ingebroken waarbij verf en schuurpapier werd gesto len. Tenslotte vermeldt Henk nog dat bordjes „gras ingezaaid/niet belopen" óf kapot werden gemaakt óf binnen enkele dagen in de aangrenzende sloot dreven. Oudere dames Het zijn niet alleen kinderen die de vernielingen aanrichten. Het is voor gekomen, Schut vertelt nog lang niet alles, dat hij en de heer C. Groene we gen die in .Jiustoord" werkt, helaas te laat, gewaarschuwd werden dat vier oudere dames planten meena men. Een gat in de grond toonde aan waar een half uur geleden een wilde plant (de grote egelskop) was ge plant- Hoe grondig Schut ook terwille van zijn dorpsgenoten, te werk gaat blijkt uit het feit dat hij ook een boekje, ondermeer verkrijgbaar op het raad huis, heeft samengesteld met daarin van elk van de moerasjes een platte grond waarop de door hem geplante soorten staan aangegeven. Aan het eind van de vorige winter steeg de spanning, aldus Henk Schut omdat in het naderende voorjaar moest blijken of de aanplant goed door de winter was gekomen maar nu de zomer voorbij is kan tevreden worden teruggeblikt .Alleen de slan genwortel en de grote ratelaar zijn een mislukking geworden". Alles tiert goed, soms zelfs zo uitbundig, dat ingegrepen moest worden. Voordat de zomer goed begon is hij wegens de eerder genoemde diefstallen ech ter al weer op zoek moeten gaan naar nieuwe soorten. Schut zegt veel tijd aan park .Jiust- hout" te hebben besteed maar dat het parkje zijn bestaansrecht heeft bewe zen en dat veel wandelaars hun waar dering, ook voor de moerasjes, heb ben uitgesproken. iliilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllll Utrecht De Coornhert-Liga, de vereniging voor strafrecht- vorming, heeft dinsdag een te legram verzonden aan burge meester Van der Louw van Rot terdam, waarin zij haar veront rusting uitspreekt over de scherpe kritiek waaraan de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie Kalma bloot staat De Coornhert-Liga meent dat geen sancties mogen worden toegepast op een politieambte naar die in zijn vrije tijd ge bruik maakt van het recht op vrije meningsuiting. Zij roept in het telegram de Rotterdamse burgemeester op te voorkomen dat Kalma tot zondebok wordt gemaakt wat een volkomen on juiste uiting van op zichzelf be grijpelijke verontrusting over recente gewelddadigheden zou zijn. De Liga is er zeker van dat Kalma niet alleen staat in zijn zorg over ondemocratische ont wikkelingen in de Duitse bonds republiek, die ook in Nederland hun weerslag kunnen krijgen. „De enkele politieambtenaar die de moed heeft zich daarover in het openbaar uit te spreken, verdient steun", zo besluit de Liga haar telegram aan de bur gemeester van Rotterdam. Vriendelijke" rovers lieten juwelen liggen (Van een onzer verslaggevers) EPE Vermoedelijk drie ge maskerde overvallers hebben gisteren de 44-jarige restaurant houdster mevrouw E. Berkhoff- S teen bergen beroofd van onge veer 13.000 gulden. Een schat aan familiejuwelen die de rovers aanvankelijk ook mee wilden nemen lieten dj op ver zoek van de eigenaresse van de twee Epese restaurants De Her tenkamp en De O ss tens tal, bij nader inzien achter. De drie, mogelijk twee, mannen drongen de woning van me vrouw Berkhoff gistermorgen rond vijf uur binnen, dwongen haar uit bed te gaan en sloten haar op in het toilet Daar werd zij later door een personeelslid aangetroffen. De beroofde dame is zeer gehecht aan de familieju welen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9