Rijgedrag vooral kwestie van mentaliteit Omzetstijging voor postorderbedrijven Prof. Van der Grinten voor samengaan met PvdA Diocesane Pastorale Raad snuift aan „Breed Overleg" en LPO- kerk wereld Islamitisch congres wil stopzetting van christelijk bekeringswerk WILD-WEST-RUDERS VINDEN SNEL NAVOLGING Nederlandse vertaling liturgie van het huwelijk BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 PAGINA 7 Een vaak voorkomend verschijnsel: automobilisten die elkaar geen ruimte op de weg gunnen. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN „Het gedrag van men sen in het verkeer komt op tal van punten overeen met dat in de maat schappij. Er is ook op de weg sprake van verruwing, het zich niet meer willen houden aan regels en normen. Gedrags regels moeten er zijn. Zeker op de weg. Maar de mensen moeten het zelf opbren gen om die na te leven. Dat kunnen wij niet doen". Deze constatering is van adjudant J. v.d. Heide van de Algemene Verkeersdienst te Driebergen. „Gelukkig", zo voegt hij er aan toe „is het aantal goedwillende weggebruikers vele, vele malen groter dan het aantal dat zich nergens wat van aantrekt. Die wild-west-rijders vergallen echter wel het plezier van degenen die zich houden aan normen en regels. He laas is het zo dat hun aantal ieder jaar iets toeneemt". Adjudant Van der Heide beschikt over voldoende statistisch materiaal om zijn uitspraak te ondersteunen. Hij krijgt die gegevens „aangeleverd" door de man schappen van de rijkspolitie - de mannen .in grote witte jassen en snelle Porsches - die dagelijks vele honderden kilometers autosnelweg in de gaten houden. En on danks het feit dat de patrouilles niet het gehele land bestrijken meent de heer Van der Heide dat hetgeen in Driebergen wordt gerapporteerd toch wel ongeveer maatgevend is voor wat er gebeurt op de doorgaande wegen in ons land. De laatste tijd is er weer een opmerkelijk nieuwtje - helaas in negatieve zin - gecon stateerd. Dat is het ver-springen in een file. Steeds meer automobilisten verlaten wanneer er sprake is van een file via een afrit de weg en komen dan via de (vaak) tegenoverliggende toerit weer terug. Zo proberen zich dan goedschiks of kwaad schiks tussen het verkeer te wringen en hebben daarmee in sommige gevallen bereikt dat zij tientallen fatsoenrakkers achter zich hebben gelaten. Een variant op dit verspringen is via de in- en uitritten van de benzinestations langs de autosnelwegen de file te passe ren. Van der Heide: „Het aantal klachten van mensen die langs een autosnelweg werken bij een benzinestation neemt hand over hand toe. Het personeel voelt zich wanneer er sprake is van een file in hun directe omgeving niet meer veilig want het weet dat de stoere jongens via hun terrein zullen proberen verder te komen. En er wordt daarbij niet zachtjes gereden. Integendeel, in volle vaart gaat het langs de pompen". Op onze vraag of daartegen niet kan worden opgetreden haalt Van der Heide de schouders op. „Ja wat moet je er aan en tegen doen. Natuurlijk, er wordt wel eens voor een dergelijk vergrijp een pro ces-verbaal gemaakt maar dat is niet meer dan een druppel op de bekende gloeiende plaat. Opmerkelijk vindt hij wel hoe snel ande ren deze slechte gewoonten overnemen. Dat geldt ook voor het rijden over de vluchtstrook wanneer file-vorming zich voordoet „En ze rekenen er als flinke jongens op dat de anderen, die stapvoets rijdend in de file zijn gebleven, ruimte geven wanneer zij zich links of rechts weer willen invoegen". Zou je dat kwaad willen bestrijden dan moet je bij iedere automobilist een poli tieman zetten. Een onmogelijke zaak. Vandaar Van der Heide's constatering, de mensen moeten het zelf opbrengen. Slechte rijgewoonten veroorzaken ook ongevallea Uit de „cijfertjes" is gebleken dat veruit de meeste ongevallen op autos nelwegen worden veroorzaakt door het niet voldoende afstand houden. Van der Heide benadrukt in het vraaggesprek dat hij graag nog eens de belangrijkste pun ten voor het rijden in een file zou zien afgedrukt. „Misschien wordt er een kop- staart-botsing door voorkomen". Hier zijn de regels: Tijdens het file-rijden kunt u zowel links als rechts worden ingehaald. Een rechter-buitenspiegel kan daarbij van groot belang zijn. Rij duidelijk in het midden van uw rijstrook. Probeer vooruit te zien. Het gedrag van uw voorligger wordt mede bepaald door zijn voorliggers. Verwissel niet van rijstrook wanneer de andere file toevallig eens wat sneller opschiet. Het onvoldoende afstand houden - „er is soms ook sprake van het niet gunnen van enige ruimte op de weg aan een ander" - baart de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie nogal zorgen, omdat op sommige trajecten dergelijke verkeersop stoppingen zich dagelijks voordoen. Het agressief rijgedrag leidt er toe dat men zo dicht mogelijk op elkaar kruipt Gaat het dan verkeerd dan zijn ook onmiddel lijk een aantal wagens - zes, zeven op z'n minst - betrokken bij een dergelijk inci dent. Van der Heide constateert tot zijn leed wezen ook dat de mensen slordiger, non chalanter zijn geworden. „Als de auto maar rijdt, in welke staat is voor een groeiend aantal vers twee". Enige weken geleden kondigde „Driebergen" aan, ge richte controles te zullen houden op de verlichting. Dit gesprek vond plaats na de eerste controle, gehouden op een par keerplaats langs de A12 (Utrecht-Arn hem). In drie uur tijds werd 117 maal proces-verbaal opgemaakt. Van die 117 ■waren er 106 automobilisten die een on deugdelijke verlichting voerden. Perso nenwagens met slechts een brandende koplamp, vrachtwagenchauffeurs die hun voertuig tot ware flipperkasten had den omgebouwd. Er was er een die naast de normale verlichting nog 26 (zes en twintig) „spotjes" had gemonteerd. Bij deze controle bleek ook, dat er aan de afstelling van veel lampen nogal wat mankeert. Vooral bij de duurdere mer ken werd dit euvel veelvuldig geconsta teerd. Meer politie? Het zou misschien- iets hel pen. Hoeveel is moeilijk vast te leggen. Om Van der Heide nogmaals te citeren: „De mensen moeten het zelf opbrengen zich aan de gedragsregels te houden". Pas dan is er sprake van een verbeterd rijgedrag. „Het is gewoon een kwestie van mentaliteit. En wij blijven proberen die mentaliteit een duwtje in de goede richting te geven. Met vriendelijke woor den, waarschuwingen, een proces-ver- baal, richtlijnen enz." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kabinetsformateur professor mr. W. C. L. van der Grinten, die gisteren met zijn werkzaamheden begonnen is, heeft tien jaar gele den op een partijraadsvergadering van de KVP, gepleit voor samenwerking tussen de confessione le partijen en de PvdA. Op dat moment werkten de confessionelen samen met de WD in het kabinet-De Jong. Van der Grinten zei, dat kij een vaste partner om mee te regeren niet aantrekke lijk vond. Voor samenwerking in een kabinet achtte hij een niet-confessionele partij het beste. Hij dacht daarbij niet aan de WD, maar aan de PvdA die toen in de oppositie zat Professor Van der Grinten speelde een rol in de discussie die in de jaren zestig binnen de KVP werd gevoerd over de grondslag en toekomst van de partij. In 1964 stelde het dagelijks bestuur van de KVP voor een inventarisatie te houden van de verschillende stromingen binnen de partij. Prof. Van der Grinten was een exponent van de stro ming die streefde naar het behoud van een eigen katholieke groepering en die de vorming van één christen-democratische partij afwees. Samenwerk ing tussen de christelijke partijen moest mogelijk zijn, maar samengaan wees hij van de hand. Een tweede stroming onder leiding van partijvoor zitter Aalberse streefde wel naar het samengaan van de confessionele partijen. Dan was er nog het Democratisch Centrum Nederland van dr. W. S. Couwenberg. Tenslotte manifesteerden zich de KVP-radicalen onder leiding van Pieter Bogaers. Twee jaar na de opdracht van het partijbestuur kwam een structuurcommissie met een rapport waarin stond dat de KVP zowel beginsel- als programpartij moest zijn. Was prof. Van der Grinten tegenstander van chris ten-democratische samenwerking, hij heeft zich zeer nadrukkelijk opgesteld als een voorstander van de samenwerking tussen KVP en PvdA, met andere woorden van rooms-rode coalities. Die mening sprak Van der Grinten onder meer uit op een congres over partijvemieuwing. Ook deed hij dat in een boekje 'Beeld van '66', een uitgave van het Centrum voor Staatkundige Vorming, het we tenschappelijk bureau van de KVP. Dit boekje werd geschreven door een werkgroep onder voor zitterschap van prof. Van der Grinten en ver scheen in de verkiezingsstrijd van 1966. In politiek Den Haag wordt prof. Van der Grinten, die overigens sinds enige tijd geen actieve rol meer speelt in de landspolitiek, omschreven als "een scherp politicus" en „een zeer zelfstandige figuur die in staat is een onafhankelijke rol te spelen". (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De omzet van de 15 Nederlandse Postorderbe drijven, aangesloten bij de Pos torderbond, is in één jaar tijd met 20% gestegen. Over 1976 bedroeg de totaalomzet 750 mil joen gulden. De artikelen die via postorder bedrijven werden besteld kan men onderverdelen in: textiel- 3 maanden voor frauderende ambtenaren Rotterdam (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft giste ren vijf ambtenaren van de Ge meentelijke Sociale Dienst ver oordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De officier van justitie had vijf maanden geëist. De ambtenaren werkten op de afdeling hulp aan rijksgenoten van de GSD, Zij werden schul dig bevonden aan het aannemen van steekpenningen van Surina- mers. In ruil daarvoor kenden zij uitkeringen toe voor wonin ginrichting en remigratie naar Suriname. In de meeste gevallen hadden de begunstigden geen recht op uitkering of waren de uitkeringen veel te hoog. Bij zijn eis had de officier, mr. J. Schoonaard, rekening gehou den met de bijzonder moeilijke omstandigheden, waaronder de GSD-ambtenaren hadden moe ten werken. Doordat zij de enor me stroom aanvragen niet kon den verwerken, verdween de controle waarop iedere ambte naar in Nederland recht heeft, zo meende de officier op de zitting. goederen 300 miljoen gulden; boeken en grammofoonplaten 128 miljoen; meubelen 78 mil joen; huishoudelijke artikelen 47 miljoen; foto en optiek 24 miljoen; horloges en uurwerken 7 miljoen; overige artikelen 165 miljoen gulden. Uit deze gege vens kan worden vastgesteld, dat 2% van alle aankopen in de detailhandel, met uitzondering van voedingsmiddelen, is ge daan via postorderbedrijven. In de Bondsrepubliek West- Duitsland liggen de cijfers nog iets hoger. Uit een onderzoek is gebleken dat bijna twee-derde van de bevolking zijn aankopen weieens via een postorderbe drijf doet Daarmee spant de Bondsrepubliek in West-Europa de kroon. Het neemt in, Neder land de zesde plaats en op de achtste plaats komt Italië als laagstgeclasseerde. In West- Duitsland werd in 1976 per hoofd van de bevolking onge veer 243 gulden bij een postor derbedrijf gekocht, in Neder land ongeveer 57 gulden. Vermiste vrouw gevonden in België ROTTERDAM De 21-jarije Johanna Vermeulen-Venema uit Rozenburg, die sinds 21 ok tober na een bezoek aan haar ouders in Rotterdam was ver dwenen, is in de nacht van maandag op dinsdag gevonden in België. Rechercheurs van de Rotter damse politie troffen haar aan in een bar in Leuven. Het bleek dat de vrouw geheel uit eigen vrije' wil was weggelopen van haar man. Zij was echter wel bereid met de rechercheurs mee te gaan en is inmiddels weer thuis. Aanvankelijk werd ge vreesd voor een misdrijf. Algerije tot Marokko: wij slaan terug NEW YORK (Rtr) - Algerije heeft de Verenigde Naties mee gedeeld met de wapens terug te slaan wanneer Marokkaanse troepen de achtervolging van Polisario-strijders tot op zijn grondgebied voortzetten. Polisario is de guerrillabewe ging die strijdt voor de onafhan kelijkheid van West-Sahara, het voormalige Spaanse gebied dat is verdeeld tussen Marokko en Mauretanië. De beweging wordt erkend en gesteund door Alge rije. Koning Hassan van Marokko dreigde het afgelopen week einde dat zijn troepen hun jacht op de strijders van het Polisario desnoods tot over de Algerijnse grens zullen voortzetten. De ko ning voelde zich kennelijk ge sterkt door de dreigende hou ding die Frankrijk - ondermeer door een troepentransport naar Sénégal - tegenover het Polisa rio heeft aangenomen. Fran krijk wil dat Polisario de acht Fransen vrijlaat die zijn gevan gen genomen bij akties van de guerrilla's in Mauretanië. Bloemenveiling Honselersdi|k - Bloemenveiling CCWS dinsdag 8 november 1977, amaryllis 59-115, anjers 25-52; anjers tros 34-68; anthunum 151-340; asparagus (snij- groen) per bos 160-275; chr. tros jaar- rondcult 38-95; chr. gepl jaarrondcult 62-99; chr tros normaalcult kas 139-295 (per bos); chr gepl normaalcult kas 49-89; euphorbia 38-97; freesia dubbel 30-54; freesia enkel 21-50; gerbera 57- 116; irissen 26-46; leliekelken 70-130; lelietakken 38-285; orchideeen 59-770; rozen groot 42-100; rozen klein 3068; strelitzia 184-280. De Diocesane Pastorale Raad Rotterdam was maandagavond verrassend snel door zijn agenda heen. Deels kwam dit doordat snel tot resultaat kon worden gekomen in zaken als bet aanwijzen van twee bestuur sleden en een lid van het kathedraal kapittel, deels kwam het doordat over andere punten slechts in algemene zin kon worden gesproken, zoals over het „Breed Overleg inzake de ambtsopleiding" en het Landelijk Pastoraal Overleg, over de in breng waarvan de meningen van de raad sleden gepeild werden. Over het „Breed Overleg" was een stuk binnengekomen, dat een samenvatting gaf van de eerste twee vergaderingen (april en mei). Inmiddels is men overigens al aan de zesde samenkomst toe. In dit „Breed Overleg" zijn vertegenwoordigd de dekens vergadering, de benoemingsadviseur, de Diocesane Pastorale Raad en de beleids- raad Warmond, terwijl het voltallig dioce saan bestuurscollege (bisschop vicarissen en econoom) in het beraad deelt. Aanlei ding tot de instelling was de bezorgdheid en verontrusting over de gang van zaken rond de ambtsopleiding (onder meer door financiële steun van de bisschop aan Rol- duc). In eerste instantie is het overleg bedoeld om te komen tot meer begrip voor wederzijdse standpunten in de hoop, dat er een grotere eensgezindheid zal groeien. Het tussentijds karakter van de evaluatie liet geen uitgebreide discussie toe. Wel kwam de uiteindelijke verantwoordelijk heid voor de ambtsopleiding ter sprake, die door de commissie gelegd bleek te worden bij de bisschop aan wie die verant woordelijkheid bij uitstek toevalt Met na me drs. H. Peels scj (Delft) pleitte ervoor, dat die uiteindelijke verantwoordelijkheid vergezeld zou gaan van een argumentatie van het beleid. Mgr. Simonis bleek niet tegen een dergelij ke verantwoording te zijn „al zullen er ook dan mensen blijven, die zeggen het er niet mee eens te zijn". Hij zag de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor het beleid inza ke de ambtsopleiding als een persoonlijke verantwoordelijkheid, waaraan kerkelijke documenten en richtlijnen te pas komen, die hij niet naast zich neer kon leggen. Gepleit werd voorts voor een meer bemoe digende houding ten opzichte van de stu denten aan de katholieke theologische ho geschool Amsterdam, ondanks verschillen van inzicht Ook werd aangedrongen op publikatie van met name de eindadviezen van de commissie „Breed Overleg". De raad hield zich ook bezig met het derde Landelijk Pastoraal Overleg, dat volgend jaar zal worden gehouden. Drie leden van de Rotterdamse delegatie naar dit LPO waren naar de vergadering gekomen om te horen hoe de DPR dacht over de priori teitstelling, dit binnen de algemene oriënta tie van de delegatie. De diaconie, de dienst aan de samenleving, bleek wel de voorkeur te hebben en dan niet alleen als ondersteuning op maat schappelijk gebied, maar als ethische op dracht, als levenswijze. Andere punten die ter sprake kwamen waren de katechese, het overbruggen van tegenstellingen, het scheppen van ruimte voor „het gevoel" en aandacht voor die groepen binnen en bui ten de kerk, die in de knel zijn geraakt Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. M. v.d. Akker (Rotterdam) en J. B. M. Wassenaar (Delft) gekozen, waarmee het bestuur, zoals voorzitter dr. Meulenbroek het uitdrukte „sinds onheugelijke tijden weer compleet" is. Als lid van het kathe draal kapittel werd uit de seculiere pries ters in de DPR aangewezen J. I. M. van Adrichem (Rotterdam). In het verloop van de vergadering deelde vicaris Van Paassen nog mede, dat de commissie voor het bedrijfsapostolaat, die begin 1976 werd ingesteld volgende maand haar rapport, met daarin onder meer be leidsadviezen, aan de bisschop zal aanbie den. Men hoopt op een nieuwe start en vooral op medewerking van jonge mensen, die full time meedoen, waarbij vicaris van Paassen een beroep deed op de studenten van de theologische hogeschooL Volgende maand, zo deelde hij nog mee, is ook de benoeming te verwachten van een nieuwe hoofdaalmoezenier voor het bedrijfsapos tolaat De volgende vergadering van de DPR zal begin februari zijn. De academie voor Islamitische weten schappen heeft op haar achtste wereldcon gres in Kaïro deze week dc stopzetting geëist van alle bekeringswerk der christe nen in Islamitische landen. Aan dit con gres hebben ongeveer bonderdvijftig voor aanstaande Islamitische theologen, juris ten en politici uit vijfenveertig landen deelgenomen. In dezelfde resolutie onderstreepte het con gres evenwel, dat de christelijke kerken zich op geen enkele wijze door de Islam bedreigd behoeven te voelen, omdat het Islamitisch streven veeleer gericht is op een vredelievende naast elkaar bestaan met andere geloofsgemeenschappen. De „djsihad", - in de westerse opvattingen vaak vereenvoudigd tot de .heilige oorlog" ter verbreiding van de Islam - moet vol gens de academie voor Islamitische weten schappen een oecumenische dimensie krij gen. Werd de „heilige oorlog" door de Islamieten zelf tot dusver begrepen als een inspanning tot het behoud en de verdedi ging van hun godsdienstige identiteit, voor taan zal hij de betekenis moeten hebben van een „inspanning voor de rechten van alle openbaringsgodsdiensten". Bekeringsactiviteiten onder de Moslims hebben in ieder geval geen toekomst en zij zijn bovendien in strijd met „de geest van de bewust gezochte dialoog der gods diensten". Veel aandacht besteedde het congres in Kaïro aan de situatie der Moslims in West- Europa en de invoering van het zoge noemde sjaria-recht in de Mohammedaan se landen. Over de Moslims in Europa bracht dr. Smail Balie, voorzitter van het Islamitisch maatschappelijk werk in Oos tenrijk, rapport uit Hij beklemtoonde, dat de afgelopen jaren vooral de R.K. kerk en de Protestantse kerken veel hebben ge daan om begrip voor de Islam en voor de belangen van de Moslims te wekken. Hij waarschuwde echter, dat er in West- Europa een hele generatie van Islamiti sche gastarbeiders - rond honderdduizend - van de traditie der vaderen dreigt te vervreemden. Hij wijt dit aan het ontbre ken van een goed geregeld godsdienston derricht aan de openbare scholen. De schuld daarvoor ligt echter niet bij de gastlanden, aldus Balie, maar bij de lan den, waar de gastarbeiders vandaan ko men. Er is bij voorbeeld een ernstig gebrek aan Islamitische godsdienstleraren. De Mo hammedaanse landen hebben dit facet tot dusver ernstig verwaarloosd, aldus Balie. Over de kwestie van het herinvoeren van het sjaria-recht een aparte rechtspraak heeft het congres in overwegende meerder heid het standpunt van Saoedï-Arabië overgenomen, dat het sjaria-recht ziet als de enige norm voor de Islamitische rechts pleging. Dit ondanks het feit, dat de Egyp tische president Sadat ervoor had gepleit dat men zich voornamelijk zou richten op de handhaving der menselijke waarden, op de verdraagzaamheid tussen de gods diensten en op het geloof als gezindheid. Van de serie „liturgie van de sacramenten en andere kerke lijke vieringen is thans het zevende deel „Het Huwelijk" verkrijgbaar. „Het Huwelijk" is de Nederlandse vertaling van het desbetreffende deel van de dienst pers en publici teit van de rk kerkprovincie. Overeenkomstig de besluiten van het tweede Vaticaans con cilie is ook de kerkelijke plechtigheid van het huwelijk geheel herzien. De voornaam ste verandering betreft de wij ze waarop bruid en bruidegom elkaar hun jawoord geven. De priester nodigt het bruidspaar uit om voor familieleden en vTienden, voor God en Zijn kerk de trouwbelofte uit te spréken en zo uitdrukking te geven aan hun wil om met elkaar te trouwen. Zo wordt ook onderstreept dat de priester niet de bedienaar is van het huwelijkssacrament Hij bevestigt namens God het huwelijk en verklaart dat de kerkgemeenschap hen beiden als gehuwden zal beschouwen. Volgens de besluiten van het tweede Vaticaans concilie zal de plechtigheid van het huwe lijk niet meer voorafgaan aan de eucharistieviering, maar als regel plaats vinden tijdens de eucharistie. Op deze wijze komt spreken der tot uitdrukking, dat het huwelijk een onverbrekelijke eenheid en een verbond is naar het voobeeld van het hu welijksverbond van Christus met de kerk als zijn bruid. Naast een keuze aan gebeden en verschillende teksten voor een speciale slotzegen is er een groot aantal schriftlezingen, waaruit het bruidspaar zelf een keuze kan maken. „Het Huwelijk" is een uitgave van de Nationale Raad voor Liturgie, Utrechtseweg 29, Zeist, die tevens gezorgd heeft voor een bijbehorend boekje voor de gelovigen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7