Geef Europa uw stem" ook de leus in Leidse dreven Werkloosheid in regio Leiden weer iets gestegen WD moet idee van polarisatie verlaten Nieuwe Komedie thans eindelijk in beweging Achtste Nederlandse'lederschildpad sinds 1777: volhouder, maar niet voor de soep TAPTADE 77* Archeologische commissie zoekt naar Leidse geschiedenis nVAfTAD/iREGIO Vrouwen snappen er het meeste van VOORTGAANDE DALING IN ALPHEN STRALINGSCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD 1 b- LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. W V\ door Ton Pieters >artij loudt mem .Van s ge- komt r de rkie- ioge- ikele wis- lOUt- fan| ii j i „Euro" is een Europa-mascotte, een hoogst onduidelijk dierlijk gevalletje dat op een tweepotig rupsje met con tactlenzen liikt „Euro" staat als pagi- na-afsluitena stripie voorop bij „Euro '7T\ extra bijlage bij de „Europaische Zeitung". Rupsje Euro vindt tenslotte, dat hij „Europa geluk wil brengen, want ik vind een verenigd Europa klasse". En als een Duitser klasse zegt, bedoelt hij ook klasse. Al 28 jaar lang verschijnt in de Bondsrepubliek die Europees getinte krant Maande lijks en uiterst appetijtelijk van aan blik. Kom daar bij ons eens om, in De Nederlanden. We hebben wel eens horen praten over een Verenigd Euro* pa, een Europees parlement, een be weging die al die doelstellingen onder schrijft en tracht te stimuleren. Maar daar blijft het dan ook bij. Voor de rest bemoeien de enthousiastelingen Bijna twee meter lang - om precies te zijn 1.75 mtr. totaal - en 1.39 mtr. breed was de subtropi sche lederschidpad die zondag aanspoelde op het waddengebiedje Ameland. Het enorme dier, 247 kilo een gaaf exemplaar van een jong wijfje, was dood. Vol gens berekeningen aan de hand van de „rigor mortis" (lijkverstijving) moest de schildpad even vóór het aanspoelen de geest hebben gegeven; te lage zeetemperatuur. Amelands jeugd en ou deren verdrongen zich maandag rond het we zen, dat in de 15e eeuw al - nog voordat Ameri ka was ontdekt - „de ridder van de zee" werd genoemd. Wat er op duidt, dat al in de mid deleeuwen en uiteraard daarvóór de lederschild padden op hun omwe gen langs de Europese en Afrikaanse kusten belandden. Prof. dr. L. D. Brongersma, oud-di recteur van het Rijks museum van Natuurlij ke Historie te Leiden, was er verguld mee. „Ik mag wel zeggen, dat het een vervulling van een van mijn liefste wensen was". „Dacht u nou werkelijk, dat dit dier ergens op zee overboord was gezet omdat het dood zou zijn gegaan? Mis. Het is ko men zwemmen. In mei 1970 werd een schildpad in Suriname gemerkt, het exemplaat werd een jaar later in het Afri kaanse Ghana terugge vonden, na een zwem partij van ruim 6700 km. Ze komen uit het Carai- bische gebied en zwem men vaak langs de Ame rikaanse oostkust tot New Foundland, of drij ven met de Golfstroom mee tot Brittannië, Noorwegen, Frankrijk. Er is nu sprake van de achtste Nederlandse vondst sinds 1777, toen een schildpad „levend werd gezien vóór Dom burg". Sinds 1968 is dit al weer het vierde dier. Het zijn geen soepschild padden, ze zijn te vet. Wat moet je er mee?" De dieren komen vaak in groepen de oceaan over. Voornamelijk kwallen etend en toch zien ze de kans zo groot te worden. Het exem plaar, dat in '68 werd aangetroffen was op 2 cm. na twee en een hal ve meter lang. Brongers ma: „Men zegt, dat die stomme beesten drie meter lang kunnen wor den, ma^r dat heeft nog nooit iemand gezien. Het aantal schildpadden, van alle soorten, dat op Europese kusten aan spoelt is zeer groot; vele honderden in elk geval. Van Moermansk tot Gi braltar". Vaak komen ze ver minkt over, bijna gehal veerd door een scheeps schroef. Een gestrande lederschildpad bij de Hondsbosse Zeewering, in 1972 gekiekt door dr. Hoogmoed. De Amelandse schild pad die aan Leiden werd afgestaan bevindt zich tot vrijdag in een koelhuis te Roelofa- rendsveen. In het week einde komt de gestorve ne naar Leiden om te ontdooien. Daarna ont fermt prof. Brongersma zich over de lederschild pad: „Ik mag 'm voorlo pig voor anatomisch on derzoek gebruiken, zo lang de overblijfselen bruikbaar zijn. Schedel en hart blijven meestal wel over, maar voor een publieke tentoonstelling hebben we weinig aan zo'n lederschildpad. Be waren is niet eenvoudig. Dat zou moeten gebeu ren in een kolossale tank vol alcohol. Daai zie ik niet veel in. Een afgietsel van het exem plaar zou een erg dure zaak betekenen. Nee, laat me er maar even mee werken. Ik wilde al eerder een paar van die beesten uit elkaar snij den. Nu is een wens ver vuld. Ik ben er erg ge lukkig mee. Zeker wel.' Uit het Brabantse Rijer kwam gisteren al de eer ste „fanmail" van eer jeugdige „Ranger", die alles wilde weten van de aangespoelde schildpad „Die krijgt een net brief je van ons terug", be loofde museummede werker dr. M S., Hoog moed. zich er maar mee, meent een goed deel van de Nederlanders, die wel andere zaken aan het hoofd hebben. Eén en ander neemt niet weg, dat er een Verenigd Europa in de maak is. Je kunt er decennia over doen, een beetje spelen ermee soms, met het idee, maar het moet er eens van komen. De kroon moet eens worden gezet op machtswellustige concep ten van een caesaristische wereldbeschou wing of verblinde napoleontische opvattin gen. In Noord-Amerika is het min of meer gelukt, maar in Europa zijn de historische barricaden moeilijker te slechten. Gisteren sprak ik gewoon even met Arnold Comelis Bestelink, wonend in Leiden in de scha duw van Krophollers Petruskerk, ambte naar in Den Haag maar door alles heen aangestoken Europeaan (pas terug van Brussel, waar geestverwanten drie dagen lang het vuurtje verder hebben zitten aan stoken op een soort congres, dat zelfs het terrorisme omvatte en in sommige uithoe ken begrip kon opbrengen voor de doel stellingen van het RAF-schrikbewind). Ar nold Bestelink is in de spaarzame vrije uren voorzitter-secretaris van de Europese Beweging Nederland afdeling Leiden (ruim 200 leden in en rond Leiden, met een boom die niet direct hoe langer hoe dikker wordt, maar er komen er wel geregeld een stuk of twee leden bij). Niemand zit om Europa te springen. Als je op zondagmorgen een Europese federa list, met of zonder aktetas, langs de huizen zou sturen, kreeg hij dezelfde ontvangst als* een middernachtzendeling of een aange sprokene in de Pinkstergemeente of een Getuige van Jehova. Zoiets vermag Arnold Bestelink te verdrieten, maar hij weet dat uit iets gerings na verloop van tijd een aandrift geboren kan worden die bijna wereldomvattend is; laat staan een Europe se Federatie. Daarom houdt hij vol. Hij heeft er zelfs schik in. Hij zet zich in en voorziet ieder geïnteresseerde van een sta pel documentatie die bijna de omvang van de Bijbel heeft aangenomen. Nu mag het schijnen, dat ik de draak steek met het Europese begrip van „eenheid". Het is niet waar. Er valt geen draak te steken, in dit opzicht De draak werd eens overwonnen door St. Joris en dat was ook al een Europese figuur, want ze kennen hem in alle landen ten oosten van de Atlantische oceaan. We mogen het allemaal met Arnold Bestelink en zijn uniërenden eens zijn: Europa begon ooit in brokstuk ken, maar de oude wereld kan gelijmd worden. Het is zelfs de hoogste tijd, want de benarring rondom wordt benauwend. De laatste wereldoorlog was nauwelijks geblust, of mannen als Adenauer en Schu mann zagen in een vereniging-hoe-dan-ook een wapen dat tegen de andere wapens gebruikt zou kunnen worden. Volgend jaar moeten de Europese verkie zingen een feit gaan worden. We gaan eerst nog een keer Kerstmis vieren. Daama zien de nationale parlementen wel verder. Maar het moet er van komen: een echt Europees parlement, zonder het nationale element helemaal te verdoezelen. Arnold Bestelink heeft er helemaal naar toe geleefd. Twee jaar stond hij met een voorlichtingsstand op de Leidato: „Ik heb wel waargenomen, dat er meer belangstelling is gekomen voor het Europese streven. In ons land is 66 pet het min of meer eens met de Europese eenwording. Stijgende belangstelling dus, gunstig voor die Europese Beweging, de enige beweging die gaat zorgen voor de voorlichting van de grote achterban. We zorgen voor voorlichtingsavonden in Alp hen (2), in de Bollenstreek (1), in Leiden (4), met o.a. Schmelzer voor de Europese Volkspartij en ook voormannen van socia listische en liberale huize". Gebleken is, dat bij het vrouwelijk gedeelte van de bevolking meer belangstelling be staat, voor de Europese gedachte, dan bij de mannen. Vreemd, maar het is zo. Beste link verzorgde op de laatste Leidato met twee medewerkers de voorlichting die in totaal 150 uur in beslag nam: ,3ijna 800 serieuze informaties werden verstrekt. Bij de mannelijke Leidse bevolking boven de 50 jaar toonde 10 pet interesse, tussen de 25 en 50 jaar was het ca. 35 pet Bij de vrouwen vanaf 25 jaar was dat ook 35 pet; tussen de 16 en 25 jaar (mannen en vrou wen) 20 pet De meesten vragen betreffen milieu en energie (ca. 60 pet), slechts 15 pet. vroeg naar organisatie en zetelverde ling en dat betrof voor het merendeel leerkrachten in het onderwijs". Voor Bestelink is het een soort hobby die hem boeit Een hobby die nog niet iedereen onmiddellijk zal aanspreken. Maar Europa kan met een steeds grotere inzet van zijn bewoners (denk maar eens aan dat speelse rupsje Euro) vaste vormen gaan aanne men. Ons werelddeel kan er mooi mee ziin. „Geef Europa uw stem", zoals de leus voor volgend jaar luidt in te ta :e n >f - n LEIDEN De werkloosheid in het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden is in okto ber weer iets toegenomen. Er zijn thans 2172 mannen en 832 vrouwen in de Leidse regio als werkzoekend ingeschreven. De vraag naar ar beidskrachten is bij mannen toegenomen met 203 en bedraagt nu 1426. Bij de vrouwen is er een 1 afname van 16. De vraag naar arbeidskrachten l spitst zich toe op enkele beroepen in de sectoren - metaal en bouw. i Voor de woning- en utiliteitsbouw worden 87 burger-timmerlieden en 187 timmerlieden ge- vraagd. Ook zijn er vacatures voor 83 metselaars en 51 huisschilders. In de sector metaal kunnen i 22 draaiers, 37 plaatwerkers, 46 constructiebank- werkers, 23 machinebankwerkers, 21 pijpen- en verwarmingsmonteurs, 38 automonteurs, 22 elek trische lassers, 22 lood- en zinkwerkers en 46 electro-monteurs worden geplaatst. De LTS-ers met afgeronde opleiding in bouw of - metaal zijn in het algemeen vlot aan een werk kring gekomen, zodat van deze jeugdigen vrijwel geen werkzoekenden meer zijn ingeschreven. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten richt zich niet in het bijzonder op een speciale groep. Vraag van enige omvang bestaat naar winkel- en kantoorbedienden. Voornamelijk jongeren kunnen worden geplaatst Het aantal werkzoekende schoolverlaters is enigs zins afgenomen. In oktober stonden 63 jongeren onder 17 jaar ingeschreven bij het GAB Leiden. Het aantal ingeschreven jongeren van 17 tot en met 22 jaar bedroeg 239. De werkloosheid in de diverse gemeenten van de regio Leiden is als volgt: Mannen Vrouwen Alkemade 46 42) 20 20) Katwijk 212 214) 88 74) 1505 (1486) 584 (543) 92 91) 61 54) 90 88) 45 40) 12 16) 105 100) 22 22) 29 25) 14 20) 44 32) 15 8) 5( 5) 56 46) 9( 8) 15 16) 5( 7) Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen 2172 (2144) 832 (813) Tussen haakjes de aantallen van vorige maand. Alphen Volgens het Arbeidsbureau Alphen aan den Rijn is in dit gewest de werkloosheid de afgelopen maand opnieuw iets afgenomen. Bij de mannen daalde de werkloosheid met 19 en bedraagt nu 445, wat een percentage van 1,84 van de afhanke lijke mannelijke beroepsbevolking betekent. Bij de vrouwen nam de werkloosheid af met 14 en bedraagt nu 219. Het aantal werkloze mannen beneden de 19 jaar is volgens het Arbeidsbureau 25 wat 5% betekent van het totale aanbod van mannelijk personeel. Het aantal vrouwen jonger dan 19 jaar bedraagt 40 hetgeen een lichte daling betekent. Vorige maand was dit aantal 45. De openstaande vraag naar personeel onderging weinig verandering. Bij de mannen staan momen teel 740 geregistr eerden bij de vrouwen bedraagt de vraag op dit moment 106. Volgens het Arbeids bureau is de werkloosheid onder de mannen ten opzichte van verleden jaar met 10% teruggelopen. Bij de vrouwen veranderde er weinig. De vraag naar personeel steeg van 100 naar 740 arbeids krachten ten opzichte van verleden jaar. ADVERTENTIE J*.*'** Wij willen alle 6.000 bezoekers heel hartelijk danken'voor hun aanwezig heid tijdens de Taptade 77 en tot ziens op 4 november 1978. Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. LEIDEN Wethouder C. Waal heeft onlangs de archeologische begeleidingscommissie Leiden geïnstalleerd. Deze commissie zal zich bezighouden met archeologisch onderzoek binnen de grenzer van de gemeente Leiden. De commissie bestaat uit prof. dr. P. Modderman, directeur var het Instituut voor Prehistorie, prof. dr. H. Jansen van de vakgroep middeleeuwse geschiedenis van de Rijksuniversiteit, dr. ir. H. var Oerle, vertegenwoordiger Van de vereniging Oud Leiden, de direc teur van de Rijksgeologische Dienst in Haarlem, de directeur rijksdienst voor oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort mevrouw H. Suurmond-van Leeuwen van de archeologische werk gemeenschap voor Nederland, ir. H. Vos, directeur gemeentewer ken, drs. M. Wurfbain, directeur stedelijk museum „De Lakenhal" en mr. W. Downer, directeur van de gemeentelijke archiefdienst In de afgelopen vijftien jaar zijn door de dienst gemeentewerken tijdens de uitvoering van grondwerken, alsmede bij verbouwings plannen in de stad vele onderzoekingen gedaan die een aanvulling geven op de stadsgeschiedenis. Daar de geschreven geschiedenis pas rond 1400 begint, is het volgens het college van groot belang nauwlettend acht te slaan op de mogelijkheid aan de hand van nog mogelijk in de bodem aanwezige bewoningssporen de stadsge schiedenis van voor 1400 aan te vullen. Met name is de juiste loop van de verschillende Rijnarmen nog niet voldoende in detail bekend. LEIDEN „De WD moet de idee van polarisatie met de Pv dA verlaten. Deze polarisatie betekent namelijk dat het CDA per definitie regeringspartij is. Op zich niet ongewenst, maar zo wordteen van de twee assen van de Nederlandse politiek, de tegenstelling confessioneel niet-confessioneel, weggedrukt door de andere as, de tegenstel ling in dividual istiscb-coll ecti- vistisch." Dit zei de heer J. Wiebenga gisteravond in Nieuw MINER VA. Hij sprak op een bijeen komst van de WD-Leiden. Wie benga is burgemeester van Eel- de (de jongste van Nederland) en sinds enkele weken lid van de WD-fractie in de Eerste Ka mer. In Leiden is hij aktief ge weest als gemeenteraadslid voor de WD. Mocht het tot een CDA-WD kabinet komen (volgens Wieben ga „tweede keus"), dan wil hij daar ook D'66 bij betrekken. Dit om D'66 niet de dankbare rol van liberale oppositie te gunnen en omdat deze partij haar staatsrechtelijke vernieuwingsi deeën in zijn ogen verlaten heeft Verder pleitte hij voor een regeerakkoord waarin niet te veel details geregeld worden: dit om een slagvaardig rege ringsbeleid mogelijk te maken. De spreker stelde ook voor een partijcommissie voor binnen landse zaken in te stellen. Deze commissie zou de ideeën van de WD over kwesties als de posi tie van de Eerste Kamer en de organisatie van het binnenlande bestuur (bijvoorbeeld gewest- vorming) uit te werken. Allebei zaken die duidelijk om vernieu wing vragen. LEIDEN De Nieuwe Komedie lijkt een goede weg ingeslagen te hebben met haar vormingsto neel. Zij begint te begrijpen, dat het nuttige niet zonder het aangename kan en heeft haar nieuwste productie: „Gansch het raderwerk" derhalve veel meer aangekleed dan haar vorige vormingsstuk ken. Gisteravond in bet LAK konden vele scholie ren daarvan de vruchten plukken. Het Raderwerk, eindelijk weer eens een groter opgezet stuk, behandelt de spoorwegstaking van 1903. Het is voornamelijk een historisch overzicht vanuit de positie van de stakende arbeiders gezien. Analyse blijft grotendeels afwezig of is verholen. Ook de conclusies zijn voor de toeschouwers. De parallel met de huidige tijd dient zelf getrokken. Hopelijk is iedereen daartoe in staat Voor vor mingstoneel wordt de tegenpartij, dekatholieke en gereformeerde kerk, de anti-revolutionaire en libe rale partijen, de werkgevers, gematigd afgeschil- derd, hoewel het natuurlijk karikaturen blijven. Maar in Het Raderwerk is De Nieuwe Komedie tenminste eindelijk op zoek gegaan naar theatrale effecten om de historische schets kracht bij te zetten. In het decor zijn enige visuele verrassingen opgenomen. Bovendien heeft tekstschrijver Otto Dijk gezocht naar humor en die soms gevonden. Zo wordt er herhaaldelijk geparodieerd: het bode verhaal van het klassieke drama geïroniseerd; de zalvende preektoon van de christelijke kerk goed aangewend; de beroemde Hamlet-claus is evenwel een te opgelegde kans. Ondanks positieve tendensen blijft de Komedie volharden in theatrale retoriek, die soms niet te genieten is: bepaalde strijdstanden en -opstellin gen, het zingen der strijdliederen, massa-regie Ook sommigetechnische oplossingen van zich bui ten het toneel afspelende handelingen horen niet thuis in het beroepstheater. Maar er is beweging in de starheid gekomen en dat is een goed ding. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universi teit heeft vanmiddag de stra lingsbeschermingscommissie geïnstalleerd. Deze commissie heeft als taak de besturen van de Leidse Universiteit, het Aca demisch Ziekenhuis en het J. A Coheninstituut (instituut voor radiopathologie en stralenbe- scherming) te adviseren inzake het gebruik van radio-actieve materialen, over dé bescher ming ervan bij gebruik en ten slotte het begeleiden van de op te richten stralings bescher mingsdiens t. De instelling van de stralingsbe schermingscommissie is een eer ste uitvloeisel van het vorig jaar door drie instellingen aanvaarde rapport „Herstructurering stra lingsbescherming" van de ge lijknamige werkgroep. Deze werkgroep was ingesteld om te onderzoeken op welke wijze de instellingen een complexvergun ning zouden kunnen verkrijgen en of de bestaande bescher mingsmaatregelen zouden kun nen worden verbeterd. Het bezit van een complexvergunning be tekent dat gebruikers van radio actief materiaal bepaalde wijzi gingen in het gebruik ervan met minder tijdverlies en minder ad ministratieve rompslomp kun nen aanbrengen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5