Tuinbouw in Rijnsburg moet kunnen groeien Bouwplan Buitenhof krijgt gestalte 9 Die Csardasfürst99 verrukkelijke operette Woningbouwvereniging neemt Patrimonium-huizen over Warmond naar Westerterp over kunstwerk Klinkenberg REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 PAGINA A.R. IN ALGEMENE BESCHOUWINGEN: RIJNSBURG Tijdens de gisteren in de Rijnsburgse raad gehouden Algemene Be schouwingen, toonde de AR-fractie zich zeer ontevreden met de situatie van de tuinders in het dorp. „Prachtige woonwijken versie ren de rand van ons dorp en veiling „Flora" is zo groot geworden dat het huidige jasje al lang niet meer past. Ook daar zien wij plannen die de kracht en allure van ons dorp duidelijk tonen. Waar blijft echter de zo Brandweer nodige uitbreidingsmogelijkheid voor de tuinder?", vroeg de fractie zich verontrust af. gesteld zijn. De fractie wilde graag weten of het gevaar niet bestaat dat door de trage wijze van handelen over enige tijd opeens een situatie gaat ontstaan waarin er overhaast tot actie over gegaan zal moeten worden. Van harte kon de AR instemmen met de plannen om tot een nieuw bibliotheekgebouw te ko men. De Antirevolutionairen stelden van mening te zijn dat de plannen er op papier allemaal prachtig uitzien, maar dat ze in de praktijk nog wel zoveel voetangels en klemmen ver wachtten, dat uitbreidingsmogelijkheden voor. de tuinders nog wel enkele jaren op zich kunnen laten wachten. Voor alles moet een situatie voorkomen worden, waarin tuinders door de oprukkende woningbouw van hun grond verdreven worden, zonder dat ze ergens anders heen kunnen. Een dergelijke toestand wordt in de Algememe Beschouwing van de partij „een situatie die een agrarische gemeen te onwaardig is" genoemd. In het papieren stadium verkeren volgens de AR-fractie ook de plannen om tot huizenbouw in „De Hoek" te komen. Met name met de ontsluiting van het gebied zou het slecht De heer Kr alt van de CHU feliciteerde de Rijnsburgse brandweer met de eerste prijs die was behaald bij de nationale wedstrijd in Limburg. Ten aanzien van de woningbouw in „De Hoek" vond hij dat deze huizen primair toe moeten komen aan ingezetenen van Rijns- burg en economisch gebonden. Een goede verkeerscirculatie in dit gebied vond hij te vens belangrijk en bovendien moeten alle woningwetwoningen in dit gebied bepaald niet „op een achterafje" worden gebouwd. Van der Meij, eveneens van de CHU stelde dat de Wilhelminaschool nodig moet worden opgeknapt. Een betere oplossing leek hem echter nieuwbouw, zodat de Wilhelminaschool en de Emmaschool in één gebouw kunnen worden ondergebracht. Op de plaats van de huidige Emmaschool zou dan een parkeerter rein kunnen komen. De Oudheidkamer die de geschiedenis van Rijnsburg gaat bevatten, vond de CHU'er een goede zaak. Hij stelde dat het genootschap Oud-Rijnsburg staat te trappelen van onge duld om aan de slag te gaan. Wel vroeg hij zich af of de vijftigduizend gulden die ervoor uitgetrokken is, voldoende is voor dit project Om de sport in Rijnsburg te stimuleren leek het hem een goed idee om na de verhuizing van De Flora één van de zalen van het complex voor de zaalsport te gebruiken. Grof Mevrouw De Haas van de PvdA vond de begroting een knap stuk werk dat door een bekwaam ambtenaar was samengesteld. In volgende begrotinjgen hoopte ze echter ook zoiets als een beleidsvisie van het college van burgemeester en wethouders tegen te komen. Volgens het raadslid verambtelijkt Rijnsburg, neemt de bureaucratie hand over hand toe en duurt het steeds langer voordat de gemeen te op gestelde vragen antwoordt Een voor beeld van koel en zakelijk handelen van de gemeente vond ze een briefje dat aan een bloemenhandelaar was gestuurd die reeds achttien jaar een schuur m gebruik had. In dit briefje stond dat hij de schuur moest ontruimen, omdat op die plaats een parkeer plaats gepland was, terwijl hem geen alterna tief werd aangeboden. Een dergelijke handel wijze noemde De Haas zeer grof. „Het ver trouwen in de gemeente wordt door dit soort voorvallen geschokt", aldus het raadslid. Ron duit verbijsterd zei de PvdA-fractie te zijn over het feit dat het huidige veilingterrein nog niet is aangemeld voor locatie-subsidie. Openheid Een zaak die al eerder door zijn fractie was aangeroerd werd gisteren ook weer door de heer Brul (WD) naar voren gebracht Hij pleitte voor openheid van bestuur in Rijns burg en tevens vond hij dat het college van burgemeester en wethouders alleen maar goed kan functioneren als er vooraf duidelijke afspraken over de taakverdeling worden ge maakt. Hij stelde dit te zullen eisen als in september van het volgende jaar weer wet houders zullen moeten worden benoemd. Met name de dienst Openbare Werken zou volgens hem de dupe zijn geworden van een slechte taakverdeling. Voor zaken die door dit on zorgvuldige beleid niet in uitvoering worden genomen, worden volgens Drul, nietszeggende en misleidende argumenten aangevoerd. Als voorbeelden noemde hij het slechte onder houd van de sportvelden op de Middenmors en het niet verder verwijderen van vuil dat uit het water is opgedregd. Mavo Bouwman (GPV) stelde blij te zijn dat de bouw van de nieuwe Mavo niet ten koste van tuindersgrond gaat. Hij vond het jammer dat zoveel tuinders tegen de landbouw ontslui tingswegen zijn. Speelstraten mogen er vol gens het GPV raadslid slechts komen als de bewoners in de betreffende straat er voor zijn. Hij zei blij te zijn met het winkelcentrum en stelde voor de markt te verplaatsen naar het nieuwe parkeerterrein. De begroting van het Waterleidingbedrijf werd gisteren door de Rijnsburgse gemeente raad goedgekeurd. Vragen over de kwaliteit van het drinkwater kwamen van de PvdA- fractie. Burgemeester De Roos vond dat de smaak van het drinkwater inderdaad niet zo goed was, maar dat het drinkwater voldoet aan alle eisen die gesteld worden door het Ministerie van Volksgezondheid. De begroting van het Grondbedrijf en het zwembad Water- bos werden eveneens goedgekeurd. De raad sleden gingen accoord met de bouw van een binnenbad bij het zwembadcomplex. De heer Brul (WD) vond dat een kleedruimte voor gehandicapten behoort tot de noodzakelijke uitrusting van het zwembad. Wethouder De Mooy zegde toe de mogelijkheden voor aange paste kleedruimte te zullen onderzoeken. Loterij-auto voor 7 mille van de hand RIJNSBURG Het genoo schap „Oud Rijnsburg" heeft d personenauto die het Genoot schap gewonnen had in de lote rij naar aanleiding van de op< ning van het winkelcentrum J de Hoftuin" verkocht. Binnei een termijn van 14 dagen koi iedere Rijnsburger een bo< doen op de automobiel een VW Polo. De 20-jarige Leo Heems kerk was met zijn bod van 7.00( gulden de hoogste bieder. He Genootschap „Oud Rijnsburg gebruikt het geld voor diverse historische aankopen. y Ledenvergade ring Een y Zilker Partij DE ZILK De politieke partij E.Z.P. (Een Zilker Partij) houdt op 30 november de algemene ledenvergadering in het „Van Nispen"-gebouw. Naast de ge bruikelijke agendapunten komt de kandidaatstelling voor de komende gemeenteraadsverkie zingen aan de orde. De moge lijkheid bestaat om met enkele raadsleden van gedachte te wis selen over de Noordwijkerhout* se begroting 1978. Aanvang 20.00 uur. Zang en dans in „Die Csardasfürslin" op het grote toneel* van het Rijnlands Lyceum. OEGSTGEEST/NOORDWIJK Het is wel heel erg lang geleden dat er ooit in Oegst- geest een operette op de plan ken werd gebracht Gister avond was het echter zover, dat „de Troubadours" in sa menwerking met „MozaDc" uit Noordwijk „Die Csardasfür stin" zongen en speelden. Het publiek had het niet beter kunnen treffen, want het ge zelschap was tijdens de Oegst- geester première voortreffelijk op dreef. Emmerich Kalman heeft verrukkelijke melodieën geschreven, veelal met „die Liebe" als hoofdmotief. Het gegeven van, de „CsardaSfur- stin" is welbekend: Een vorste lijke zoon die verliefd wordt op een zangeres, de soubrette Sylvia Varescu. Maar in het paleis van zijn vader wacht een adelijke op hem om in het huwelijk te treden. Rollen wel ke resp werden vertolkt door CeeS Borger, Ans Poppe en Willy Burgerhoudt. Drie „se- mi-profs" die op uitnodiging van de operettevereniging de hoofdrollen vertolkten. In een praktisch uitverkochte aula van het Rijnlandse ly ceum ondergingen wij de merkwaardige gewaarwording te kijken naar een schouwspel in cinemascope. het enorm brede toneel is er beslist mede de oorzaak van geweest dat alles zó goed tot zijn recht kwam. Vooral tijdens het eer ste gedeelte dat zich afspeelt in een theater te Boedapest, kwamen voortdurend meer dan veertig medespelenden kleurrijk voor het voetlicht. Door de toeschouwers met ve le open doekjes beloond, wer den de fraai ten gehore ge brachte liederen als „Die'Ma- dis vom Chantant", het „Ganz ohne Weiber" en „Das ist die Liebe". De muziek werd ge speeld door leden van een Haags Jeugdorkest onder alge hele leiding van Ben Swaab. Kostelijk waren de variété meisjes die toegezongen wer den door Graaf Boni, buiten gewoon goed vertolkt door Frans de Lancel. Het balletgroepje van Netty Langewen was trouwens ook een lust voor het oog. Naast de zang werd uitstekend geac teerd. Toen de laatste klanken uitstierven en de geliefden el kaar in de armen vielen deel- derv de toeschouwers mee in het feest. Leden van de operet teverenigingen deelden bruid suikers uit en wierpen serpen tines. De zaal was wild enthou siast en reageerde met een mi nutenlange ovatie. Arnold Alons en Cees Borger die voor de regie tekenden waren ervan onder de indruk. Zo ook de voorzitter van de Trouba dours, Cor Zwaan: „Het is een kostbare onderneming, wij zit ten natuurlijk een beetje in de rode cijfers, maar daar komen wij wel weer bovenop". De Troubadours hebben het aan gedurfd. Samen met Mozaïk uit Noordwijk. Wat ons be treft: geslaagd. ANTOON KOCH LEIDERDORPSE WIJK MET SPEELRUIMTE VOOR VOLWASSENEN Hel stratenplan voor Buitenhof-Oost LEIDERDORP Op het moment dat er in Leiderdorp (Voorhof en Winkelhof) dui zend woningen tegelijk in aanbouw zijn, is de ontwikkeling van de eerste fase van de nieuwe woonwijk Buitenhof (Buitenhof- Oost) in een vergevorderd stadium geko men. De gemeenteraad zal zich op maandag 14 november uitspreken over de wegen structuur en de globale verkaveling van de nieuwe wijk. Deze stedebouwkundige opzet is het resul taat van het overleg van het team van architecten en stedebouwkundigen met de begeleidingscommissie Buitenhof. Het ge zicht van de wijk, waar in 1980 de eerste winingen zullen verrijzen, wordt bepaald door de „Brink". In de gekozen opzet heeft men niet aan „autootje pesten" gedaan. Hoe wel men aan de „Brink" een centrale ont moetingsruimte heeft toegedacht wil men er toch ook een autoverkeersfunctie aan toe kennen, zij het dat er voorzieningen worden getroffen die de auto in zijn bewegingen moeten hinderen. Het parkeren wil men niet massaal toepassen maar evenwichtig over de wijk verdelen. Voor de inrichting van speelgelegenheden wordt uitgegaan van de normen van de stichting Ruimte. Ze worden zodanig gesitueerd dat binnen een straal van 100 meter van elke woning een speelgelegen- heid ontstaat. Een bijzonderheid is, dat er ook voor volwassenen speelruimten worden gecreëerd. Verdere kenmerken van de wijk zijn de gedeeltelijke drooglegging van de Leysloot die als wandelroute zal worden ingericht en een waterpartij (plas) die aan de westzijde van de wijk wordt aangebracht Het college van b. en w. stelt aan de Raad voor om niet zoals oorspronkelijk in de" bedoeling lag voor het gehele gebied van Buitenhof dat in een drietal fases zal wor den ontwikkeld, een bestemmingsplan op te stellen maar uitsluitend voor het thans bijna afgeronde deel Buitenhof-Oost. Het college is bevreesd dat de provincie als toezichthou der van de gemeente een bestemmingsplan- voor het gehele gebied niet zal goedkeuren,! waardoor de uitvoering van Buitenhof-Oost 1 wordt vertraagd. Deze vrees wordt ingege-" ven door de visie van het provinciale be stuur (neergelegd in het ontwerp-streekplan Zuicf-Holland West) dat er in het Buitenhof in de tachtiger jaren niet gebouwd mag worden. Uit tactische overwegingen wil men daarom voor deelbestemmingsplannen kie-i zen. Los daarvan zal het gemeentebestuur)* trachten in een reactie op het ontwerp- 9 streekplan de provincie tot andere gedach-i ten te brengen. LEIDERDORP De Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp is bereid het woningbe stand van de woningstichting „Patrimonium" over te nemen. De besturen van beide woning corporaties hebben het college van b. en w. verzocht mede werking te verlenen aan een overdracht van de woningen met ingang van 1 januari 1978. Het college heeft inmiddels be sloten de vereiste goedkeuring te verlenen. De woningstichting Patrimo nium is de laatste tijd nogal in opspraak geweest, doordat een actiegroep van bewoners het be stuur in gebreke had gesteld in verband met de slechte staat van onderhoud van de wonin gen. Een door de dienst Bouw en Woningtoezicht ingesteld on derzoek had echter uitgewezen dat het bestuur geen grove nala tigheid kon worden verweten. Een en ander is wel aanleiding geweest tot de instelling door de gemeenteraad van een Raad van Toezicht op het bestuur. Het college is van mening dat deze raad bij de overdracht een nuttige functie kan vervullen. Wethouder C. Gordijn (volks huisvesting) hoopt, dat de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp de woningen zo snel mogelijk een opknapbeurt zal geven. De woningen zijn te jong om voor renovatie in aanmer king te komen. De bewoners zullen echter wel met een huur verhoging rekening moeten hou den. De wethouder vindt alles bij elkaar de overdracht een gelukkige ontwikkeling omdat de woningbouwvereniging over de nodige deskundigheid be schikt om de problemen grondig aan te pakken. WARMOND Het college van en w van Warmond brengt maandag 14 november een bezoek aan demissionair minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat. Doel van dit gesprek: nadere uitleg over de gegrond verklaring van het bezwaarschrift tegen de bouw van een kunstwerk in Klinkenberg ten behoeve van de aanleg van de Schip- hollijn. De uitnodiging van minister Westerterp werd gisteravond geopenbaard tijdens een ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente. Tijdens de bijeen komst werd de provinciale reactie op het vooroverleg ten aanzien van het ontwerp- streekplan besproken. De commissieleden toonden zich niet verheugd over de provin ciale reactie. „Belangrijke za ken als de woonbotenhaven zijn afgedaan met een niets zeggend antwoord. Andere he te hangijzers zijn verschoven naar het recreatieschap, dat pas over twee jaar van de grond zou kunnen komen", was de overheersende mening. Over de kleur van Kouden- hoorn op de kaart was nie mand aanvankelijk erg ent housiast De kleur staat voor recreatie' van regionale beteke nis. De heer Heemskerk wilde toch wel duidelijk verklaren dat allereerst de Warmonders moeten uitmaken hoe het ei land wordt ingericht en als uit de te houden enquête blijkt, dat de meeste inwoners voor een stiltegebied kiezen zal dat er ook moeten komen. Verder werd in de vergadering een zeer vol werkschema voor 1978 ter tafel gebracht. Er zal het komende jaar hard wor den gewerkt aan een vijftal bestemmingsplannen t.w.: Zuid, Warmonderhek, Noord Oost 2e herziening, Lommer- lust en Oranje Nassaulaan. Daarnaast vragen nog andere plannen de aandacht. In april zal wellicht een aanzet worden gegeven voor het plan Dorps kern, terwijl Koudenhoorn ook niet zo kan blijven liggen. Men wil zo snel mogelijk na De heer Tulp vroeg zich af of er wel voldoende geld beschik baar zal worden gesteld voor al het in 1978 uit te voeren planologische werk Hij zou het zeer betreuren als de raad sleden niet voldoende door drongen bleken te zijn van de belangrijkheid van een zo vlot mogelijke afwerking van de plannen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4