Stichting kan gaan bouwen ivoor werkende jongeren Toekomst koopavond blijft nog duister Commissie verzet zich tegen |extra krediet voor uitbouw -restaurant Groenoordhallen Gemeente brengt bod uit op Olga-complex ONDANKS BEZWAREN BEWONERS IEVEL OVER BELEID WETHOUDER VAN AKEN De Muziekvereniging Liefde voor Harmonie uit Roelofarendsveen dankt het eerste dozijn kopers. ACjvoENSDAG 9 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT verll JIIDEN De stichting huis- resting werkende jongeren leeft gisteren van de raadscom- °P nissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting groen licht ge- iregen voor de uitvoering van nar bouwplannen aan de Plan- agehoek Utrechtse Veer en Uurgerw eg-hoek Paul us straat Ondanks de ernsti- bezwaren van de omwonen- moesten de commissieleden ien dat de stichting aan Ie bouwverordening voldeed en «doende recht heeft op een bouwvergunning. \an de Plantage zullen 23 ap- Zljartementen voor werkende "Tongeren verrijzen. Dit zal ten ™"*oste gaan van twee grote tuin- >n. Hiertegen is door de bewo ners ernstig bezwaar aangete- uzifcend Ook tijdens de raadscom missievergadering wierp het holèouwplan vragen op. De heer J)uyvestein (PvdA) wilde weten in hoeverre het bouwplan is ge toetst aan het punt van overcon- centratie van werkende jonge- ■""Ten in dit deel van de stad. Van b'ijede zijde van de bewoners werd 'n| fopgemerkt, dat de parkeerpro- ,n ^Kernen aanzienlijk vergroot zul- i5 ten worden. op De stichting huisvesting wer kende jongeren wil aan de Pau- lus Buysstraat 32 appartemen ten in de premie-koopsfeer en enkele eengezinshuizen bouwen. Hiertoe zal niet alleen de voor malige kweekschool moeten worden afgebroken, maar ook de panden Rijnsburgerweg 91, 91a, 93 en 93a. Mevrouw v.d Zande, een van de omwonenden betoogde dat de stichting een van de twee panden die zij al langere tijd in bezit heeft, ex pres heeft laten verpauperen. Het pand Rijnsburgerweg 91, dat sinds kort in eigendom bij de stichting is, verkeert nog in zeer goede staat, volgens haar. Zij pleitte er bij het college voor deze panden voor sloop te be hoeden. „Je hoeft niet gestu deerd te hebben om te weten dat de flat stedebouwkundig ge zien helemaal zal detoneren in de omgeving", aldus de bewoon ster. In haar betoog kreeg zij van de commissieleden alleen mevrouw H. Passchier (PSP) mee. Deze vroeg wethouder Verboom om een technisch rapport over de te slopen panden. Bovendien stel de zij dat de koopprijs van de flats niet op te brengen viel door de werkende jongeren I De voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat, die zal worden gesloopt. waarvoor zij graag gebouwd haar eens, maar hij onderkende ziet worden. De heer J. Duyves- het probleem, dat de stichting tein was het in principe wel met huisvesting werkende jongeren niet wordt gesubsidieerd, waar door voor de stichting de nood zaak ontstaat de bij haar in beheer zijnde panden sluitend te exploiteren. De stichting meent dat zij de panden niet kan op knappen bij gebrek aan finan ciën. Mevrouw Passchier stelde het college voor de panden over te laten dragen aan de Leidse Wo ningstichting. Wethouder Waal: „We moeten rekening houden met onze bevoegdheden. De panden zijn eigendom van de stichting huisvesting werkende jongeren. Deze is volkomen ge rechtigd met de panden te doen wat zij wil, wanneer zij voldoet aan de bouwverordening". De twee bouwplannen zijn ont worpen door architect Van Vliet, die ook het pand voor werkende jongeren aan de Mid delweg ontwierp. Wethouder Verboom sprak er zijn vertrou wen over uit, dat de op te trek ken flat aan de Paulus Buys straat evenmin zal detoneren in zijn omgeving als het pand aan de Middelweg. De heer Kar stens, voorzitter van de stichting beloofde de verontruste bewo ners binnenkort een hoorzitting over elk plan afzonderlijk te houden, waarin de bewoners enige invloed op de verdere uit werking van de plannen kunnen laten gelden. GEEN UITSPRAAK KNOV OVER VERSCHUIVING NAAR VRIJDAG LEIDEN Wat de Leidse midden stand van een wekelijkse halvedag- winkelsluiting en de verplaatsing van de donderdagse koopavond naar vrijdag denkt, is gisteravond tijdens een ledenvergadering van het KNOV in het ongewisse geble ven. Deze onduidelijkheid was mis schien te wijten aan de geringe be langstelling voor dit onderwerp, .zo dat de opkomst van de KNOV-leden derhalve ontstellend klein was. De Kamer van Koophandel had het KNOV verzocht de vragen aan de leden voor te leggen, doch vermeld de in haar schrijven niet welk be lang er aan de onderwerpen gehecht moet worden. „Misschien kunnen we de K.vJL adviseren een enquête te doen uitschrijven, zodat de onder nemers wat genuanceerder op de vraagstelling kunnen ingaan", stel de een van de leden. Wel was er binnen de gelederen van het KNOV (een fusie van het NKOV en het KVO), na een korte discussie, duidelijkheid ontstaan over de con sequenties, die aan de halvedag-win- kelsluiting en de verplaatsing van de koopavond naar vrijdag verbonden zouden zijn. „We komen er nooit uit" èn „als het zover komt, dan zal er een dermate grote verdeeldheid tus sen de winkeliers ontstaan, dat we er maar beter niet aan kunnen be ginnen", aldus enkele Leidse onder nemers. De heer Van der Holst was het met zijn collega's niet helemaal eens, daar nu al aangetoond is, dat vele Leidenaren vrijdags naar de Voorschotense koopavond vertrek ken om daar hun inkopen te doen. Andersom zou dit stellig ook het geval zijn: hoeveel Voorschotenaren bezoeken donderdagavonds wel niet de Leidse binnenstad? De suggestie om winkelsluitingen per wijk, gezien als kleine economische eenheid, te realiseren, werd eveneens van de hand gewezen. De heer Lam (juri disch adviseur van het KNOV) meende dat dit plan zondermeer in een patstelling zou eindigen. Interessanter was het gisteravond in het St. Antonius Clubhuis te horen wat het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond uiteindelijk voor Leiden gaat betekenen. Deze over koepelende organisatie is landelijk reeds een feit geworden. Voor Lei den geldt thans echter nog, dat het KNOV met twee partners te maken heeft, te weten: het Koninklijk Ver bond van Ondernemers (het KVO) en het Nederlands Katholiek Onder nemers Verbond (het NKOV). Een algemene ledenvergadering zal beide partijen hopelijk binnenkort tot één samen doen vloeien. De taakstelling van het verbond is de belangen vein de ondernemers te behartigen door hen met raad en daad bij te staan. Voor de belangenbehartiging be schikt het KNOV over een slagvaar dig secretariaat, dat op kan treden als de belangen van het midden- en kleinbedrijf in het geding zijn. Voorts heeft de bond de beschikking over twee goed bemande advies diensten, een juridische en een be drijfseconomische, die de individuele ondernemer bij de dienstverlening ter zijde kunnen staan. De midden stand kan bij het KNOV alles te weten komen over verbouwingen, ondernemingsvormen, automatise ring, financiering, onteigening en het geheel van problemen welke aan het uitoefenen van een bedrijf verbon den is. „Met name in Leiden blijkt aan zo'n organisatie onder de mid denstand een enorme behoefte te bestaan", stelde het merendeel van de aanwezige leden. 713 Mi i d ?pc LEIDEN „Het is een'blunder ?uv van gemeentewerken om de iij I kosten voor het restaurant bij ?pt de Groenoordhallen vier ton te an laag in te schatten en u bent prwel erg voorbarig geweest om fc vooruitlopend op de verlening i van het aanvullend krediet re voor deze vergadering de aan- laa nemer al opdracht te geven om va met de werkzaamheden te be- t ginnen", verweet de heer Bleij- :pr ie (CDA) gisteren wethouder dl Van Aken op de commissiever- gadering Economische Zaken. Zoals bekend ging de raadscom- ^1 missie Economische Zaken eni- ge tijd geleden akkoord met het voorstel van b. en w. om een ou| bepaald bedrag uit te trekken- n voor de bouw van een groot restaurant bij de Leidse Groe- )V< noordhallen omdat hier een dringende behoefte aan uitbrei ding van de restauratiefacilitei ten bestond. Nadat de dienst Gemeentewerken echter de ver schillende aannemers de gele genheid had gegeven om op de bouwopdracht in te schrijven en uiteindelijk de firma Noorlan- der BV als goedkoopste uit de bus was gekomen bleek het bouwbedrag de aanvankelijke begroting ruim vier ton te boven te gaan, hetgeen een aanvullend krediet nodig maakte. Naast on genoegen over de forse taxatie fout van Gemeentewerken wa ren de commissieleden vooral ontstemd omdat ze meenden door de wethouder in een dwangpositie te zijn gesteld bij het beslissen over het aanvul lend krediet omdat de werk zaamheden al zijn begonnen (zij het onder enig voorbehoud). Wethouder Van Aken wees hen op de noodzaak dat het restau rant vóór het midden van het volgend jaar gereed moet zijn en verklaarde dat hij daarom al enigszins was vooruitlgelopen. Niettemin ging meer dan de helft van de commissie gister avond niet akkoord met het aanvullend krediet; zij zullen hun stem voorbehouden. „U moet maar met de aannemer aan één tafel gaan zitten en proberen met een aanzienlijk goedkoper plan voor de dag te komen; dat moet met enige be zuiniging wel mogelijk zijn" meende de heer Bleijie. „Er valt met bezuinigingen op materiaal niet meer dan 50.000 gulden te winnen; als het nog goedkoper moet zal het restaurant kleiner moeten worden, hetgeen niet in het voordeel van de Groenoord hallen is", voegde de wethouder daar nog aan toe. Tekort Naast de perikelen rond het res taurant kwam gisteren ook de begroting van de Groenoordhal len ter sprake. De heer Ranner (PvdA) vroeg zich af of het be grotingstekort van de Groe noordhallen door een tariefsver hoging niet enigszins kan wor den opgelost, Groenoordhallen- directeur A. de Jong sprong daar gelijk op in door te stellen dat de 120 dagen sport in de Groenoordhallen zeer nadelig op de begroting inwerken, (voor ongeveer 60.000 gulden). „Ik zeg niet dat ik vind dat die sport er zo nodig uit moet Het zou ech ter veel beter zijn als die sport dagen langzaam zouden worden De Groenoordhallen: zonder sportevenementen is een gunstiger exploitatie mogelijk. ingeruild voor de (winstgeven de) evenementdagen en dat de vrijkomende gelden worden be steed aan een nieuwe sporthal. De Groenoordhallen tellen in Den Haag voor zes sporthallen, en zolang dat uitgangspunt ge handhaafd blijft krijgen we er nooit een sporthal bij", aldus de Jong. V. LEIDEN Het Leids gemeen tebestuur heeft een bod ge daan op het voormalig Olga- complex aan de Hansenstraat. De huidige eigenaar, Teekens, heeft nog niet op het bod ge reageerd. Dit deelde wethou der C. Waal van stadsontwik keling gisteravond mee tij dens een gezamenlijke verga dering van de raadscommis sies ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Wat de ge meente met het aan te kopen pand gaat doen, is nog niet bekend Mogelijk zal het fa briekspand worden afgebro ken. Op het vrijgekomen ter rein zullen waarschijnlijk een aantal bejaardenwoningen worden neergezet. Een en ander kwam ter sprake bij de behandeling van de ant- woorden die het college heeft gegeven op de „Wensen en Vragen III" van de Leidse wijkorganisaties. Naar aanlei ding van vragen van „Plan Noord" deelde wethouder A. Verboom van volkshuisvesting mee dat na de bouwvakvakan tie van 1978 begonnen zal wor den met de bouw van de wo ningen in de beschutte sfeer op het voormalig spoorwegem placement aan de Herensingel. Op een vraag uit „D'Oude Morsch" over de verplaatsing van het bedrijf Bleijs stelde wethouder Verboom dat hij een „mooie plaats" voor het bedrijf had gevonden. „Met de heer Bleijs moeten we evenwel nog overleggen over de be drijf sverplaatsing. Be vrees dat hij er weinig voor zal voelen uit „D'Oude Morsch" te ver trekken." Het bedrijf kan een plaatsje krijgen aan de Gooi meerlaan. ADVERTENTIE Oe aktie Koop een oud uniform van de Liefde voor Harmonie is een succes aan het worden. 12 kopers hebben zich reeds gemeld: De Firma Comtu-Wèstland te Roelofarendsveen Aannemersbedrijf G. Wesselman zonen te Roelofarendsveen Het Anjerstekbedrijf Hilverda te Aalsmeer Café Jan Heemskerk te Roelofarendsveen Een particulier, die onbekend wenst te blijven Het Tuinbouw en Hobbycentrum Jan v.d. Meer Roelofarendsveen Drogisterij Van Berkel en Kapsalon Mon Rève Roelofarendsveen De Dagmarkt Roelofarendsveen De Potgrond- en mesthandel G. Hilgersom Zri. Stompwijk De Houthal T. Mooren Roelofarendsveen Autocarbedrijf v.d. Voet Bovotours Roelofarendsveen De Bloemenhandel Gerard de Koning Roelofarendsveen Wilt u zelf zo'n uniform kopen om de vereniging te steunen bel dan de heer John de Jong 01713-2176 Werkende jongeren Overal in Leiden lijken appartementen voor werkende jongeren als paddestoelen uit de grond te gaan schieten. Werd een dergelijke bijzondere woningbouw enkele Jaren geleden nog toegejuicht, gisteravond zat de publieke tribune van de raadscommissies ruimtelijke ordening en volkshuis vesting propvol met bewoners, die zich tegen de vestiging vap een flat voor werkende Jongeren in bun buurt verzetten. Behandeld werden de bouwplannen van de stichting huis vesting werkende Jongeren aan de Plantage en aan de Paulus Buysstraat De omwonende rond de Plantage maken bezwaar tegen bet verdwijnen van een tuin en de bewoners van de Rijnsburgerweg willen niet dat twee panden ten behoeve van de nieuwbouw worden afgebroken Werkende jongeren (U) Nu staat bet behond van groen en panden in onze Sleutel stad boog in bet vaandel van bet college geschreven. Des te vreemder is bet dan dat zowel wethouder A. Verboom als wethouder C. Waal de bezwaren van de bewoners in de wind wuifden. Met bon houding wierpen zij de verden king op zlcb een bepaalde bevolkingsgroep nadrukkelijk te willen bevoordelen boven andere, zoals gezinnen, die toch ook recht hebben op een redelijk leef- en woonklimaat Werkende jongeren (UI) De plannen voor bebouwing van een tuin aan de Plantage bleken al In een dermate vergevorderd stadium dat ook bezwaren van bewoners bier verder niets aan konden ver hapstukken. Met de voorgenomen sloop van de panden lijkt bet een andere zaak. weliswaar is de stichting buisvesting werkende Jongeren eigenaresse van de panden en beeft dus bet volste recht de panden met de grond gelijk te maken, maar een redelijk overleg tussen de gemeente en stichting over bet behoud van de panden moet toch nog mogelijk rijn. Inspraak (I) Inspraak is een schone zaak, die zoveel mogelijk moet worden gepropageerd. De wethouders A. Verboom en C. Waal hadden er gisteravond echter duidelijk moeite mee. Vele vragen werden op hen afgevuurd door vertegenwoordi gers van de verschillende wijkorganisaties in Leiden. Slechts zelden konden zij de vertegenwoordigers een bevredjgend antwoord geven. Vaak bleken de wijkbewoners deskundiger dan de wethouders, die zich er dan met een lachertje van afmaakten. Inspraak (II) „Het lijkt hier eerder een cabaretvoorstelling dan een com missievergadering", verzuchtte een van de woordvoerders van de wijken. Aan de orde waren de antwoorden van het college op de wensen en vragen van III van de buurtorganisa ties met betrekking tot ruimtelijke ordening, wonen en verkeer. Door ambtenaren waren de antwoorden opgesteld, die door de vertegenwoordigers van de wijken bepaald niet als zoete koek werden geslikt Vaak bleken zij veel verder in het ambtelijk apparaat te zijn doorgedrongen dan de wethouders, waardoor zij hen een vinnige tik op de vingers konden geven, wanneer de wethouders verkeerde informatie gaven. Inspraak (UI) Aan inspraak was er van verschillende kanten geen gebrek. De wethouders weigerden evenwel in veel gevallen uitspraak te doen, wat de wijkbewoners weer het onplezierige gevoel gaf dat hun wensen en vragen niet au serieux werden genomen. Wethouder Waal moest onder meer tegen een vertegenwoordigster van „D'Oude Morsch" bekennen dat hij ook uit de krant moest lezen dat de Morspoort een opknap beurt kreeg. Het gevoel van onbehagen bij de wijkorganisa ties werd nog versterkt door opmerkingen van wethouder Verboom ais: „Hebben we de wijk Meerburg nu gehad, ja? Welterusten!" Hoongelach wekte wethouder Waal met de mededeling dat de tweede brug over de Nieuwe Rijn naar het Waardeiland „Domeia Nieuwenhuisbrug" zal heten. .Jfieuwenhuis zou zich in zijn graf omdraaien als hij het hoorde. Is die brug er om de arbeiders naar het Waardeiland te voeren of om de huidige bewoners naar de rest van Leiden te krijgen", wilde een van de toehoorders weten. Inspraak (IV) In de gehele sombere vertoning van gisteravond kunnen we één lichtpuntje ontdekken. De wijken zijn mondiger gewor den. Het zal een proces van vele jaren zijn om het bestuurlij ke handelen hierop af te stemmen. „In de huidige situatie hebben wethouders het vaak te druk om zich om detailpun ten, die in wijken vaak bijzonder belangrijk zijn, te bekom meren", aldus wethouder Verboom na afloop van de vergade ring. Hij voegde eraan toe, zich wel te kunnen voorstellen dat de bewoners zich een beetje a/gescheept voelen. „Ik vind het heel naar als ik een vraag niet goed kan beantwoorden", aldus een wat teleurgestelde wethouder Verboom. Witte Rozenstraat Bewoners en eigenaren van de panden in de Witte Rozen straat krijgen donderdag 10 november van de dienst ge meentewerken informatie over de verbetering en vernieu wing van het 75 Jaar oude riool dat in hun straat ligt. Op een voorlichtingsbijeenkomst in „Groenhoven" zal bet boe en waarom nader uit de doeken worden gedaan en krijgen de bewoners ook alle gewenste inlichtingen over de kosten van de buisaansluitingen. De bijeenkomst begint om 20.00 Onderwijskunde Het Permanent Overlegorgaan Onderwijskunde in Leiden houdt op donderdag 10 en vrijdag 11 november haar jaarlijk se conferentie, die ditmaal gewijd is aan de „Ontwikkeling van onderzoekbeleid". Aan de conferentie die zal worden geopend door de rector magnificus van de Leidse Universi teit, prof. dr. D. J. Kuenenwordt deelgenomen door univer sitaire vakgroepen onderwijskunde en overeenkomstige af delingen in Nederland en België. De conferentie beeft ten doel te komen tot activiteiten, die een oplossing kunnen bieden voor de problemen, die zicb bij de deelnemende groeperingen voordoen bij bet ontwikkelen van een onder zoekbeleid en bij de planning en de doorvoering daarvan. Electronenmicroscopie viert haar 25-jarig bestaan met een twee dagen durende bijeenkomst in het Gorlaeus Laborato rium aan de Wassenaarseweg 76 te Leiden. De beide dagen worden gehouden in het kader van de jaarlijkse najaarsver gadering van de vereniging. De eerste dag, 10 november, zal een officieel karakter krijgen. Een vijftal Nederlandse elec- tronenmicroscopisten van het eerste uur wordt dan gehul digd. Voorts zullen er inleidingen worden gehouden over het ontstaan en de ontwikkeling van de electronenmicroscopie en de toepassing ervan. Op de tweede dag zal een aantal inleiders meer technisch gerichte voordrachten houden over een aantal aspecten van de electronenmicroscopie, zoals die zich voordoen in de celbiologie, de biochemie en de mate riaalkunde. Tijdens deze dagen wordt een tentoonstelling gehouden die een overzicht geeft van de technische en wetenschappelijke ontwikkeling in Nederland op dit gebied in de afgelopen jaren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3