Eindeloos overleg over loonakkoord vermijden DESNOODS OOK POGING KABINET PVDA-VVD PRAAG NAAR BOUWVAKKERS 3VERTREFT AANBOD Londen gewaarschuwd voor IRA-bommen Wapenembargo doet ons in feite niets METAALWERKGEVERSVOORZITTER PRINS: Dodelijke aanrijding na borrel KABELTELEVISIE VIEL UIT VORSTER Ccidóc Souuwit ri Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg Vertenties (ekcl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) onnementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Woensdag 9 november 1977, 68e jaargang no. 20885 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Bod Stewart Programma rond Rod Stewart op Ned. II om 21.50 uur. Om 22.10 uur Starsky and Hutch en om 23.00 uur „Aan de grenzen", cultureel programma met Sylvia Kristel, Thijs van Leer en Philip Wiesman. Ned. I om 20 00 uur China-film van Joris Ivens. Zacht Veel bewolking met vooral van nacht hier ep daar regen. Mati ge tot krachtige, nu en dan har de zuidwestelijk wind. Mini- mumtemp. ongeveer 12 graden, maxima rond 14 graden. Morgen zon: 7.5016.57. Maan: 6.23—16.36. Scheveningen hoogwater 1.52—14.12. Laagwater 9.55, 22.50. Kabinetsinformateur V.d. Grinten (Van onze parlementaire redactie van Rietschoten) DEN HAAG De nieuwe kabinetsin formateur prof. W. C. L. Van der Grin ten zal zich gedurende de komende dagen geheel richten op de poging tot herstel van de breuk tussen PvdA en CDA. „Ik hoop dat het lijmen van die breuk nog mogelijk is. We zullen moe ten proberen om de verstoorde verhou ding tussen PvdA en CDA wat uit emotionele vlak te halen", zo zei prof. van der Grinten vanmorgen. Overigens verbaasde de informateur politiek Den Haag door mee te delen dat hij bij een mislukkig van zijn lijm poging eerst de mogelijkheden van een PvdA—WD-kabinet zal gaan onderzoe ken en daarna pas zal gaan denken aan een eventueel kabinet van CDA en WD. „Een PvdAWD-kabinet is naar zijn mening geenszins uitgesloten. En als PvdA en WD dat wel vinden dan moeten ze dat maar aantonen", aldus van der Grinten, die daarbij opmerkte dat een van de voordelen van een socia listisch—liberale combinatie is dat Pv dA en VVD tesamen meer zetels in de kamer hebben dan CDA en WD. De informateur heeft vanmiddag al achtereenvolgens de heren Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) ontvangen voor een eerste "oriën terende bespreking. Professor Van der Grinten wil, als alle drie de mogelijkheden onhaalbaar blij ken, onderzoeken ovf een kabinet is te vormen volgens de formule van het eerste kabinet Den Uyl. Dit kabinet werd gedoogd door het CDA. Volgens de informateur is dat een nare formule, die echter wel onder zijn opdracht valt. De informateur wil D'66 in alle fasen van zijn onderzoek bij de besprekingen betrekken. Oplapping van het eerste kabinet Den Uyl valt volgens prof. Van der Grinten niet onder zijn opdracht Zie ook pagina 7- Pieter van Vol- [ihoven. voorzitter de voorlopige faad voor de Ver- ersveiligheid wist fisteren wat hem te en stond in het ieuwe gebouw van e Bovag in Rijs- rijk. Sleutelend aan en enorm paneel erdween voor zijn zerbaasde ogen de loto van het voor- mahge pand aan de A&agse Eisenho- rerlaan, om plaats t maken voor het leuwe strak-mo- ferne gebouw in Ijswijk. Een vin- ingrijkheid van de jovag. die inspire- &nd kan werken op p voorzitter van de laad voor de Ver- feersveiligheid: jeutelend aan de pekomst. (Van onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT Voorzitter A. Prins van de Vereniging voar de Metaal- en de Elektrotechnische Industrie FME vindt, dat de centrale organisa ties van werkgevers en werknemers dit jaar niet te veel tijd moeten verdoen met pogingen een centraal akkoord voor 1978 te bereiken. „Langdurig' en krampachtig probe ren overeenstemming te bereiken terwijl eigenlijk iedereen al bij voor baat denkt te weten dat er niets uitkomt moet worden vermeden, vooral ook vanwege het psychologi sche effect van een mislukking op de daarna te voeren cao-onderhande lingen". In zijn jaarrede voor de algemene ledenverga dering van de FME zei de heer Prins vanmor gen dat die cao-onderhandelingen wel eens verschillende uitkomsten in de bedrijfstakken kunnen opleveren. Zonder er voorstander van te zijn wees de heer Prins differentiatie niet geheel van de hand. Er is trouwens nu al van cao tot cao en ook anderszins verscheidenheid en volgens de heer Prins kan dit een heel gezonde zaak zijn. De FME-voorzitter voorspelde, dat de cao-on derhandelingen niet eenvoudig zullen zijn, niet alleen vanwege het probleem van de hoogte van de loonstijging, maar ook door de eis van de vakbeweging ten aanzien van de zogenaam de arbeidsplaatsenovereenkomsten. „Op de ke per beschouwt betekent dit, dat de vakbewe ging directe controle op beleidsbeslissingen van de ondernemingsleiding eist met de moge lijkheid die beslissingen in een bepaalde rich ting te forceren of anders te blokkeren door eindeloos overleg". De heer Prins wees deze eis af. „Het zou betekenen, dat de ondernemingsleiding niet langer slagvaardig kan beslissen. En een zoda nige verstarring zou tot gevolg hebben, dat het bedrijfsleven zijn maatschappelijke funktie als bron van welvaart niet langer zou kunnen vervullen". Het wordt volgens d& ^eer Prins steeds duidelijker, dat de vakbeweging en de werkgevers met betrekking tot de meest ge wenste maatschappelijke orde fundamenteel andere opvattingen zijn toegedaan. „Ik zou het tragisch vinden als wij zouden vaststellen, dat er niet meer te praten valt". In zijn toespraak liet de heer Prins zich som ber uit over de situatie in de metalektro-indus- trie, die al enkele jaren achtereen in de zorgen zit. En wezenlijke verbeteringen liggen niet in het verschiet Werkloosheid dit jaar gedaald 'EN HAAG (ANP) De werkloosheid in ons land is dit jaar emiddeld gedaald. Dit blijkt uit de jongste schattingen van het linisterie van sociale zaken. Het aantal werklozen nu is ongeveer 55.000 tegen 210.800 vorig jaar. )e openstaande vraag naar arbeidskrachten is in oktober met 2.440 legenomen tot 62.860. Deze stijging is het gevolg van de door de rbeidsbureaus gehouden halfjaarlijkse enquête naar vacatures bij et bedrijfsleven. lag landelijk sprake zijn van een daling van de werkloosheid, e werkgelegenheid in de regio vertoont een gevarieerder beeld, o blijkt dat in de provincies Zuid-Holland, Friesland, Utrecht en ooral Zeeland sprake is van een stijging en dat een daling vooral te zien in de provincie Groningen. ïesplitst naar beroepsgroep is opvallend dat voor het eerst sinds eptember 1971 de vraag naar bouwvakkers het aantal werklozen n de bouw overtreft: er staan 13.800 banen open en 13.600 ►ouwvakkers zijn als werklozen geregistreerd. Dit illustreert, aldus iet ministerie, nog eens de knelpunten van kwalitatieve aard tussen raag en aanbod. lij de mannen nam de werkoosheid vorige maand alleen toe in Ie sectoren chauffeurs, scheepvaartpersoneel en horecapersoneel het zomerseizoen is afgelopen). Bij de vrouwen steeg de werkloos- leid in -de beroepsgroepen horecapersoneel, huishoudelijke krach- en en personeel in algemene dienst. In de ovige beroepsgroepen laaide de werkloosheid waarbij de daling (5 procent) onder het nderwijzend personeel opvalt. De ontwikkeling van de werkloosheid onder de jeugd toont een mgunstiger beeld dan in 1976. Bij de jongens neemt hij toe, bij de meisjes stabiliseert de toestand zich. De twee bestuurders van deze totaal verniel- automobilist in Alblasserdam op de twee de auto's werden gisteravond gedood, toen wagens inreed. Hijzelf kwam er goed af, een derde onder invloed verkerende maar werd wel onder arrest gesteld. LEIDEN De kabeltelevisie vanuit de Multivisie- ontvangstmast in Oegstgeest is gisteravond gerui me tijd uitgevallen. Na een lichte stroomstoring van het energiebedrijf Rijnland rond tien uur, was de beveiliging van de ontvangstinstallatie op „rood" komen te staan. Omstreeks kwart over elf werd de beveiliging door Multivisie in de onbe mande ontvangsttoren weer in orde gemaakt. De Nederlandse televisiezenders waren toen echter al uit de ether. Nieuwe wereld kampioen ramen lappen LONDEN Een Brit van 32 jaar is gisteren de niewe wereld kampioen ramen lappen gewor den. Hij klopte het oude record met 10 seconden. Dick Baterip slaagde erin in 48 seconden drie ramen van „standaard-grootte" 1.60 bij 1.30 meter) te wassen. Het vorige record stond op naam van een Welse glazenwas ser met 58 seconden voor drie Valse dollars LEIDEN De Leidsepolitie heeft gisteren een 57-jarige Lei- denaar en zijn 54-jarige echtge note aangehouden in een bank aan de Breestraat. Het echtpaar had m de bank getracht drie vals biljetten van honderd dol lar te wisselen. Het ging echter om een zeer slechte imitatie. De kassier weigerde de inwisseling en alarmeerde de politie. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Scotland Yard heeft de Londenaren en buitenianse bezoekers van de Britse hoofdstad gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een nieuwe Kerstcampagne van de IRA, die in dit geval gebruik zou kunnen maken van kleine, zelf gemaakte brandbommetjes. De warenhuizen en winkels van centraal Londen zijn voor de hand hggende doelwitten. Maandag staken de Britse brandweerlieden. De politie baseert haar veronderstelling op de talrijke aanslagen, die onder meer afgelopen week einde gepleegd werden in het Noordierse Belfast. Een nieuw soort brandbommetjes veroorzaakte er reusachtige vuurhaarden. De aangerichte schade was telkens enorm groot. Voor het produceren van deze bommetjes wordt gebruik gemaakt van lege cassettedoosjes in plas tic. In zo'n doosje is voldoende plaats voor een paar batterijtjes, een goedkoop polshorloge, een balletje met benzine doorweekte suiker en een bepaald scheikundig produkt. Als een dergelijke mini bom explodeert, schiet een steekvlam van minstens een paar meter in de hoogte. Het vuur brandt lang en hardnekkig na. De Noordierse politie is van mening, dat deze brandbommetjes door jonge vrouwen en „echtpa ren" tegen sluitingstijd achtergelaten worden in toiletten, tussen kledingstukken, onder meubels en op andere plaatsen, waar niemand ze opmerkt. De timing is zo, dat de explosie zich pas uren later voordoet. Overal m Londen is het momenteel erg druk vanwege het grote aantal kooplustige buitenlandse bezoekers. In de naderende Kersttijd zullen de Britten zelf deze enorme drukte nog sterk doen toenemen. JOHANNESBURG - Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren gezegd dat het wapenembargo van de Ver enigde Naties en eventuele ex tra sancties op het vlak van de olievoorziening zijn land geen ernstige schade zullen berokkenen. Het was Vorsters eerste persoonlijke reactie op het embargo dat vorige week door de Verenigde Naties voor alle leden bindend werd afgekondigd. Vorster, die een verkiezing- stoespraak in Heidelberg bij Johannesburg hield, verzekerde zijn gehoor dat Pretoria de internatio nale pressie tot afschaffing van het apartheids be leid had voorzien en „passende maatregelen" had getroffen. Hij waarschuwde de landen die het embargo steunen in feite dus bijna de hele internationale gemeenschap dat de maatregel kan leiden tot een aanval op Zuid-Afrika waarvoor zij de verant woordelijkheid te dragen hebben. Volgens Vorster mag het embargo worden beschouwd als een „uitnodiging aan zekere misleide en militante na ties om Zuid-Afrika aan te vallen". „Wanneer dat gebeurt, aldus Vorster, zullen de naties die het bindende wapenembargo handhaven daarvoor verantwoordelijk zijn. Zij alleen. De premier verzekerde zijn aanhang dat het wape nembargo Zuid-Afrika niet op de knieen zal krij gen. Net als diverse ministers uit zijn regering al eerder hadden gedaan, zei Vorster dat Zuid-Afrika zich goed tegen een embargo heeft ingedekt en dat de wegvallende leveranties door eigen produk- tie kunnen worden gecompenseerd. Premier Vorster. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071—122244 en per specia le koerier wordt de krant alsnog gebracht. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. ...als nieuw -kwartaalabonnee van de woonplaats. Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1