Israël bestookt Zuid-Libanon Oorlog is oorlog, maar zaken zijn zaken... to suddenly love your neighbours. n Carter dreigt met veto tegen energiewetten 9VN-RAPP0RT BESCHULDIGT ISRAËL VAN MARTELINGEN NIEUWE TRIESTE RECORDS IN ITALIË BIJ ONTVOERING GRAAF GRAZIOLI IN. -BUITENLAND leidse courant, woensdag 9 november 1977 pagina 11 WASHINGTON Rtr/UPI) President J Jimmy Carter heeft zich gisteravond V rechtstreeks tot het Amerikaanse publiek gewend in een poging zijn door het Con- £l gres uitgeholde energiewetten alsnog ta melijk ongeschonden over de streep te trekken. Carter kondigde aan dat hij zijn handteke- i ning zal onthouden aan wetsteksten die niet voldoen aan de volgende maatstaven: Zij moeten billijk zijn voor zowel consu ment als producent en niet ontwrichtend werken op de economie. Zij, moeten een bezuinigende werking hebben. Zij moeten de federale begroting niet op onredelijk zware wijze belasten. De president hield de Amerikanen voor dat zij energie blijven gebruiken in een tempo dat de economie en de veiligheid van de natie in gevaar brengt. Carters wetsvoorstellen zijn in het Congres danig gehavend. Allerlei (volgens Carter hoofdzakelijk ten gunste van de producen ten opgestelde) amendementen hebben het bezuinigende effect voor een groot deel teniet gedaan. Huis van Afgevaardigden en Senaat hebben dat overigens niet in gelijke mate gedaan. Elke „kamer" van de Ameri kaanse volksvertegenwoordiging pleegt wetsvoorstellen zelfstandig te bewerken, waarna een gezamenlijke commissie de eventuele verschillen gladstrijkt. Dat ge beurt momenteel met Carters energiepak ket Opvallend in dit verband was dat Carter zich gematigd over het Congres uitsprak. De president pakte wel onder uit de zak tegen de Amerikaanse olie- en gasleveran ciers die volgens zijn zeggen tuk zijn op, het incasseren van „enorme gelegenheids winsten", Hij riep de Amerikanen op zich te verzetten tegen „speciale gunsten" voor de olieindustrie door hun gekozen verte genwoordigers in Washington te schrijven dat zij het niet eens zijn met „de druk van weinigen onder ons op kosten van de rest" Ook de gewone Amerikanen hebben nau welijks blijk gegeven de ernst van de energiesituatie te beseffen. „Wij hebben de afgelopen zomer meer olie en benzine ge bruikt dan ooit tevoren in onze geschiede nis", aldus Carter. „Steeds meer olie moe ten wij uit het buitenland halen." •JTEL AVIV (UPI) Israëlische >au|jvliegtuigen hebben vanmorgen voor het eerst sedert ruim twee jaar geleden Palestijnse guerril la' ladoelen in Zuid-Libanon be- a stookt om raketaanvallen op de QlNoordisraëlische stad Naharya i^lte vergelden. 30) De aanval volgde kort nadat 'premier Menachem Begin had IBgezworen dat „de dagen dat joods bloed ongewroken vergo ten kan worden, voorbij zijn". Bij de aanvallen op Naharya zijn sedert zondag drie mensen omgekomen en vijf gewond. Uit Beiroet heeft het Palestijnse [persbureau Wafa gemeld dat Is raëlische oorlogsvliegtuigen [vanmorgen twee Palestijnse [vluchtelingenkampen en min istens negen dorpen in Zuid-Li- tanon hebben gebombardeerd, 'ud-premier Yitzhak Rabin van Israël vindt dat de Midden-Oos- i^tenpolitiek van president Carter „„ongunstig afsteekt bij die van n-het tandem Ford-Kissinger. Ra- bin, die dit jaar vlak voor de door zijn Arbeiderspartij verlo ren verkiezingen als gevolg van een schandaal aftrad, is momen teel in de Verenigde Staten. Volgens de oud-premier brengt Carters „alomvattende" visie op het Midden-Oostenvraagstuk de vredeskansen in gevaar doordat er „stellige standpunten" wor den betrokken. „De Verenigde Staten zijn daar mee afgeweken van hun rol als bemiddelaar", zei Rabin op een persconferentie in Atlanta. De vorige regering Ford stelde zich beperkte en realistische doelen een aanpak die ak koorden opleverde, aldus Rabin. Daarentegen stelt de regering Carter zich het ambitieuze doel alles te regelen en moet nog maar worden afgewacht of dat streven naar de „definitieve op lossing" iets concreets oplevert (in Genève). NEW YORK Volgens een gis teren bekendgemaakt rapport worden in Israël herhaaldelijk Arabische gevangenen gemar teld, ondermeer met elektrische schokken. Het rapport is opge steld door een speciale commis- jsie van de Verenigde Naties die is ingesteld om het Israëlische 0et. optreden tegen Arabische ge- „saivangenen te onderzoeken. ima'De onderzoekers hebben hun rapport voornamelijk gebaseerd op de verklaringen van een Is- raëlische advocate en op berich- Qjten die zijn verschenen in de Israëlische en de Europese pers. Volgens het rapport worden de martelingen in hoofdzaak be dreven door agenten van de Is raëlische veiligheidsdienst De martelingen variëren van het toedienen van elektrische schok ken tot het onder hypnose bren gen van gevangenen. Ook wor den verdachten opgesloten in „tsinoks", cellen die zo klein zijn dat men er niet kan liggen. Te- vens is het voorgekomen dat Arabische gevangenen zich ten overstaan van vrouwelijke Is raëlische militairen moesten uit kleden om vervolgens hun „mannelijkheid te laten bespot ten". De martelingen worden door veiligheidsagenten bedreven tij dens de ondervraging van ver dachten. In de periode dat de veiligheidsdienst een gevangene in handen heeft, is deze niet toegankelijk, aldus de advocate, Lea Tsemel. Alleen wanneer de ondervrager daarin toestemt, mag de gevangene een advocaat ontvangen. In het rapport worden persbe richten aangehaald over het wrede optreden van de Israëli sche politie tegen demonstran ten in de bezette Arabische ge bieden. Ook wordt gezegd dat Israël heeft geweigerd mee te werken aan het onderzoek. Off: Korvet aan de ketting is het korvet Goede Hoop dat in de Franse stad Lorient wordt gebouwd ten behoeve van Zuid-Afrika. In verband met het door de VN aangenomen wapenembargo tegen Zuid-Afrika is het korvet evenals drie andere schepen die in Frankrijk voor ZuidjAfrika worden gebouwd, aan de ketting gelegd. De Zuid-afrikaanse bemanning zou trouwens hebben geprobeerd het schip uit Frankrijk te smokkelen, maar het werd onderschept en dit weekend door Franse oorlogsschepen naar Lorient teruggeleid. Kiezers: liever meer werk dan schone lucht Pittsburgh (AP) De kiezers in het district Alleg- om veranderingen te bewerkstelligen in de federa- heny County van de Amerikaanse stad Pittsburgh le milieuwetgeving?" kregen gisteren bij plaatselijke verkiezingen ook 121.468 mensen hebben hierop met „ja" geant- enkele vragen voorgelegd, waarop zij met ja of woord, terwijl 53.621 personen „nee" hebben aan- nee konden antwoorden. gekruist. Velen achten geen antwoord op de vraag Een van de vragen luidde: „Moeten gemeentelijke mogelijk. Het district Allegheny is zwaar door de en regionale gekozen funktionarissen zich inzetten werkloosheid getroffen. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Met de ontvoering van de Romeinse graaf Massi- miliano Grazioli heeft de Ita liaanse onderwereld nieuwe re cords gevestigd. Bijna twee maanden voor het einde van dit jaar zijn al meer ontvoeringen geregistreerd dan in het topjaar 1975. De 66-jarige Romeinse edelman afstammeling van een oud en een vooraanstaand geslacht werd in de vroege maandag avond klem gereden door vijf gemaskerde en gewapende man nen, toen hij zoals gebruikelijk een inspectietocht per auto maakte over zijn meer dan vijf honderd hectaren beslaande be zittingen. De graaf stond bekend als een rustig man die zich weinig gele gen liet liggen aan het stadse societyleven maar helemaal op ging in het werken op zijn grote boerderijen en het buitenleven. Een van zijn pachters die hem per auto volgde, was getuige van de ontvoering, maar werd door een van de bandieten on der schot gehouden, zodat hij geen enkele vorm van hulp kon bieden. De ontvoerders hebben zich ver rassend snel telefonisch bij de familie gemeld en een losgeld van bijna zestig miljoen gulden geëist De laatste tijd liggen de hogere losprijzen gemiddeld rond de drie vier miljoen gul den. De politie heeft in de loop der jaren honderden arrestaties ver- iciële uitslag verkiezingen v Suriname Vf ARAMARIBO - Het hoofd- «tembureau in Paramaribo lieeft gisteren de officiële uit slag opgemaakt van de verkie zingen van 31 oktober. In totaal zijn landelijk 123.720 stemmen ■yiitgebracht, waarvan 56.176 op HTle Nationale Partij Kombinatie van premier Arron en 54.583 op ™*le Verenigde Democratische Partijen van Jaggernath Lach- _jnon. Op grond hiervan werden .aan de NPK en de VDP ieder 'e zes zetels toegewezen. Samenge- voegd met de resultaten in de e" Verschillende kieskringen is de 1 "uiteindelijke verdeling in het ^an hieuwe parlement: 22 zetels ^oA'oor de NPK en 17 zetels voor ne VDP. 'sBrits smeergeld ^aaar vriend Sjah '•8°I,ONDEN (AFP) - De Britse ets>egering heeft in 1971 en 1972 lde f'oor de levering van Chieftain- 3rsteanks aan Iran een „commissie" 0 he/an een miljoen pond betaald mc^an een persoonlijke vriend van rijn Se Sjah. Dit is in een> getuigen- VeicVerklaring voor de „Old Bailey" 8, Lonthuid door sir Lester Suffield, zateln die jaren verkoopdirecteur op het ministerie van defensie. Hij "^Tiad persoonlijk toestemming ft)or de commissie verleend. £—Naar zijn zeggen is het geld Aiieterecht gekomen bij sir Shapoor ]aRe porter, Brits onderdaan, 0 leivoonachtig in Iran en een per- ladesoonlijke vriend van de Sjah. !0 tReporter werd in 1973 door ko- ig, hingin Elizabeth in de adelstand 9- Verheven vanwege de buitenge- wone verdiensten die hij Enge- "RAiand en Iran had bewezen. n ku 28 (I __Hoge commissaris ,voor vluchtelingen eëdt af 1 GENÈVE (DPA) - De hoge 1 commissaris voor de vluchte lingen van de Verenigde Naties, Sadruddin Aga Khan, zal aan het eind van dit jaar zijn ambt neerleggen. Met ingang van vol gend jaar zal Aga Khan de A| functie van speciale adviseur vlvan de VN-secretaris, Kurt Waldheim, gaan vervullen. De woordvoerder van Sadrud din Aga Khan noemde geen re den voor het aftreden van zijn jchef. In Geneefse VN-kringen r^/j wordt het niet uitgesloten geacht dat de hoge commissaris zich met zijn stap in een gunsti- hJge uitgangspositie wil manoeu- s? vreren voor de opvolging van nsj Waldheim. Hij was al eerder >ntJ genoemd als mogelijke secreta- M rï^eneraal van de organisatie, )4 maar hij werd toen te jong geacht en de keuze viel op Wald heim. if it looks it could be a bomb report it at once to the POLICE Posters met waarschuwingen hangen overal: het kan een bom zijn. SALISBURY - „Rhodesië is super driving on Shell," zeg gen de stickers en de officiële toeristenfolders, die op kosten van onze multinational in Rhodesië worden gedrukt Is Shell een warm supporter van het blanke elitebewind in Rhodesië? Je zou het haast denken. Is er dan geen inter nationale boycot uitgevaar digd tegen Rhodesië? Zeker, maar het is toch bekend, dat die internationale regels niet gelden voor slimme zaken mensen. De lijn van Shell- Rhodesia naar de vaderlandse huis-, tuin- en keukenaandeel houders zal best wel ergens onderbroken zijn. Dat handel sembargo is alleen maar voor de kleintjes. Philips is ook zo'n geval. Er is geen radiozaak in Rhodesië, waar geen kwaliteitsprodukt van onze gloeilampenkeizer over de toonbank gaat „Hoe komt u nu aan die produk- ten?" vraag ik een willekeuri ge middenstander. Vragen naar de bekende weg. „Uit Zuid-Afrika natuurlijk. Wij kunnen niet onbeperkt verko pen, omdat de regering de in voer van buitenlands spul aan zienlijk aan banden heeft ge legd. anders hadden we nog veel meer variatie gehad". Van Doome's Automobielfa brieken delen met Britisch Leyland de Rhodesische auto- bussenmarkt De DAF is ook, wil CKN1C Imslf© Just understand them. onder het pseudoniem EM, enorm populair bij de Afrika nen. „De onderdelen komen van DAF-Zuid-Afrika, de as semblage doen we hier". De internationale boycot, de sancties, het is alles zo lek als een mandje. Behalve de Ne derlandse firma's doen ook de Franse en de Japanners uitste kende zaken. Vier jaar geleden was ik ook in Rhodesië, en toen waren de gevolgen van de boycot duidelijk te zien: oude „opa"-auto's „met touwtjes aan elkaar gebonden". Nu gloednieuwe Renaults, Maz da's en Toyota's. Je kunt ze zó ophalen in de winkel. Een Afrikaan: „Zo'n boycot werkt natuurlijk alleen maar als de betrokken bedrijven zelf ook willen, dat er iets verandert in dit land. Als iede reen zich gehouden had aan de boycot, hadden we hier al lang een zwart bewind gehad". De Rhodesische economie heeft in het begin, toen de internationale gemeenschap het rebellenregiem van Ian Smith in de ban deed, een flinke klap gehad. De uitvoer kelderde en niet alles kon meer worden ingevoerd. Blank vernuft en de zwarte arbeids- massa hebben toen voor een klein Wirtschaftswundertje ge zorgd. Alles wat niet meer kon worden ingevoerd moest in Rhodesië worden gemaakt- kleine industrietjes schoten als paddestoelen uit de vrucht bare Rhodesische grond. Loop maar eens rond in een wille keurige supermarkt, de SPAR bijvoorbeeld, ook populair in het Rhodesische. De manager: „Wat ik niet heb? Da's moei lijk. Ja, vis in blik, dat is nog niet aangekomen uit Zuid- Afrika. Verder is er alles. Kijkt u zelf maar. Kunt u me dan zeggen, wat we niet heb ben?". Ik dwaal langs de rijelijk ge vulde schappen. Zeven ver schillende soorten tandpasta, Macleans en zo, „Made in Rho desia", vier soorten toiletpa pier, idem dito, en ga zo maar door. Een passerende huisvrouw (blank): „Wat ik mis in Rho desië zijn de luxe artikelen en nylon-produkten". Ook geen halszaak. Nylon wordt ge maakt uit olie, en die is op de bon. Daar kan de Shell ook weinig aan doen. Er wordt te weinig uitgevoerd, en volgens de economen moet de invoer dan navenant worden terugge bracht. De uitvoer, zij het geredu ceerd, gaat „gewoon" door. De aandachtige toerist kan, geze ten op het terras van een veel- sterrrenhotel in Victoria Falls, genieten van dit internationale circus. Voor hem ligt de Zam besi, die indrukwekkende wa terstroom, die de grens vormt tussen Zambia en Rhodesië. Hoog boven de kolkende wa termassa is een brug gebouwd, die de spoorwegnetten van de twee landen met elkaar ver bindt Een keer of zes per dag duwt een Rhodesische lokomo- tief een reeks zwaargeladen wagons tot precies de helft van de brug. Niet verder. Daar staat een lokomotief van de Zambiaanse spoorwegen te wachten. Deze maakt vast en trekt de buit Zambia binnen. „Zo komt Kaoenda elke dag aan zijn Rhodesische bief stuk", zegt een blanke tegen me, en hij lacht spottend. Zambia's president Kaoenda is de aartsvijand van het „blanke fascistische bewind in buurland Rhodesië. De landen bestoken elkaar zelfs met mor tieren en napalm. Maar de handel gaat door. Kaoenda's onderdanen zullen zich dan niet te goed doen aan Rhodesi sche biefstuk, in ieder geval gaat de maïs uit het buurland er in als koek. Rhodesische kolen houden de Zambiaanse industrie draaiende, en moch ten de spoorwegen in de soep lopen, dan zijn er altijd nog Rhodesische technici bij de hand om de zaak te klaren. De uitwisseling van spoorwegwa gons met inhoud had tot voor kort alleen 's nachts plaats, omdat dit politiek gemarchan deer het daglicht niet verdra gen kon- Er zullen weinig oorlogen, wei- Campagne van blanke zakenlieden: hypocrisie of schul dig geweten? In elk geval een oproep tot wederzijds begrip. nig boycots zijn, waar geen zakenlieden hun hart aan op halen. Zo ook in Rhodesië. Als die verrekte burgeroorlog geen roet in het eten had ge gooid, had het best nog een tijdje door mogen gaan zo, met de „sancties" en „Koop Rhodesische produkten". Maar nu de oorlog twee mil joen gulden per dag kost (voornamelijk op te brengen door het zakenleven) en de dienstplicht menig secretares se met de dagelijkse leiding van de zaak opscheept, nu is het gemor duidelijk te horen. „Ian Smith moet zo gauw mo gelijk tot een regeling komen met de zwarte meerderheid", zegt de zakenwereld. „En als hij het niet doet, doen wij het vast". Plotseling zijn de zaken lieden een campagne begon nen om de harmonie tussen de verschillende rassen te bevor deren. Alsof zij niet altijd met hun verschillende lonen en promotiekansen voor blank en zwart de tweespalt tussen deze rassen extra hebben aange dikt „Je hoeft niet plotseling van je buurman te houden, maar probeer hem wel te be grijpen", hebben de zakenlie den gezet op een affiche, waarop blank en zwart broe derlijk staan afgebeeld. „Hy pocriet", zegt een Afrikaan. ..Alsof in dit land twee mensen van verschillend ras eikaars buren mogen zijn". Maar de handel en industrie wedden nooit op één paard. De Rhodesische Kamer van Handelsbevordering, die bij gebrek aan buitenlandse klandizie zijn autoriteiten naar het eigen land heeft verlegd, is druk bezig de zwarte leiders (het kader van morgen dus) vertrouwd te maken met ui terst belangrijke posities die het blanke zakenleven in Rho desië inneemt. Rondleidingen, introdukties bij de blanke cap tains of industry. „Het gaat goed", zegt direk- teur Davis Brewer. „Laatst zei één van de zwarte leiders - ik zal zijn naam niet noemen - nog tegen me na een rondlei ding: we kunnen wel uw on derneming nationaliseren, maar niet uw ervaring". Dat is toch wel een gunstig geluid, hè, na al dat geroep om natio nalisatie?". Het zakenleven is als de dood voor de nationalisaties als be paalde zwarte nationalisten Zimbabwe gaan regeren. Daarom wordt er druk gedi neerd en geborreld en worden er vriendschapsbanden ges meed. „Als we hen er maar bijtijds van kunnen doordringen, dat het ook in het belang van een zwart Zimbabwe is dat onze bedrijven blijven draaien". Cees Manders richt vanwege ontvoeringsza ken. De, schuldigen zijn tot zeer langdurige gevangenisstraffen, een aantal zelfs tot levenslang veroordeeld, maar in de plaats van de gearresteerden komen ogenblikkelijk plaatsvervangers die hun geluk willen beproeven in deze miljoenenrace. Kidnap ping is in Italië een dagelijkse vorm van misdaad geworden. Vaak tot in perfectie uitgevoerd. Sinds 1974 zijn ongeveer twintig mensen ontvoerd, van wie nooit meer iets is gehoord. Tabak: 4 maal zoveel doden als in verkeer BRUSSEL (DPA) In het Europa van de negen vergt het roken viermaal zoveel mensenlevens als het ver keer op de druk bereden wegen. Volgens een studie van het consumentencomité van de Europese gemeenschap overlijden jaarlijks in de negen EEG-landen door ta baksgebruik rond 240.000 mensen, terwijl in het ver keer, slechts" 60.000 men sen omkomen. Sinds jaren wordt het pu bliek deels met wettelijke maatregelen tot een gedis ciplineerd gedrag achter het stuur opgevoed. Daar entegen wordt er nog maar nauwelijks gepraat over de noodzaak van een strijd te gen de tabaksverslaving, al dus het comité. Koch burgemeester van New York NEW YORK (Reuter) de 52- jarige Edward Koch is gisteren gekozen als burgemeester van New York. Hij was de officiële kandidaat van de Democrati sche partij, die in deze stad ruim in de meerderheid is. Koch kreeg 49 procent van de stemmen. Het is de tweede keer in de geschiedenis dat New York een burgemeester krijgt van joodse afkomst Koch, die een jaar ge leden nog niet serieus werd ge nomen, toen hij als volslagen onbekende zijn kandidatuur voor deze Amerikaanse stad stelde, heeft in zijn verkiezings campagne gehamerd op een praktischer aanpak van de pro blemen van New York. Doodstraf voor kindermoordenaar DOUAI (AFP) Wegens moord op een negenjarig meisje is de 39-jarige Fransman Michel Rousseau gisteren door een rechtbank in Douai ter dood veroordeeld. Op 1 april van het vorig jaar overweldigde Rousseau in zijn huis het dochtertje van de bu ren, Noria Medahi. Nadat hij zich aan het kind had vergre pen, sloeg hij het met een hamer dood. Hij verborg het lijk onder zijn bed om het na het vallen van de duisternis naar buiten te' slepen en vlak bij zijn woning te verbergen. China voorlopig uit ILO Genève (AP) De Volksrepu bliek China heeft zich voorlo pig teruggetrokken uit alle acti viteiten van de I.L.O. (de inter nationale arbeidereorganisatie der V.N. en zal gedurende die tijd ook geen contributie beta len. China heeft in 1971 de plaats ingenomen van Taiwan, maar sindsdien nog geen lidmaat- schapgeld betaald. Het is de I.L.0 al bijna 10 min dollar schuldig.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11