Geen sprake van spionage bij landbouwvoorlichters GRWEIMTE FRJpST BL' EMEN B#LLEIM Nieuwe methoden van intern vervoer Landbouwminister: Boer kreeg meer betaald voor melk iOostenrijkse kritiek op Nederlandse exporteurs w tand en tuinbouw Lekkerste .salades van :Hollandse ■groenten TOMATENPRIJS EINDELIJK HERSTELD MIN EN PLUS IN BLOEMENHANDEL EXPORT DUURDERE BOLLEN STEEG TOCH LEIDSE COURANT/HF MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 )EN HAAG Tussen het >egin van het melkprijsjaar :977/*78 in mei en begin sep tember is de netto-opbrengst ran de melk voor de Neder- andse melkveehouders ach- ereenvolgens 7,9, 7,5, 8 en 5 irocent hoger geweest dan in overeenkomstige periodes van rorig jaar. Dat betekent dat Ie stijging van de opbrengst- irijzen de verhoging van de SEG-richtprijs ruimschoots ivertreft. Jinister mi*. A. van der Stee 'an landbouw en visserij deelt lit mee in zijn antwoord op rragen van het tweede-kamer- id M. Bakker (CPN). Tussen augustus en 3 september was 'Ie opbrengstprijs per honderd aio melk met 3,7 procent vet 52,74, tegen ƒ49,77 een jaar laarvoor. De richtprijs werd a mei verhoogd van 57,03 tot 59,04. De minister maakt in ijn antwoord duidelijk dat hij liet meer terug wil komen van Ie heffing van 89 cent per londerd kilo melk, de „mede- -erantwoordelijkheidshef- ing", die de EEG sinds 16 eptember op de boerenmelk egt. Het besluit dienaangaan- le is onderdeel van het pakket naatregelen waartoe de EEG- ministerraad tijdens de prij- zendiscussie in april j.l. beslo ten heeft. Het is uitgesloten, thans op een onderdeel van dat pakket terug te komen. De minister bevestigt dat de inkomenssituatie van de Ne derlandse melkveehouderij in het boekjaar I976T77 niet rooskleurig was. De resulta ten zijn zeer ongunstig beïn vloed door droogte, door kos tenstijgingen en door de over schotsituatie op de cuivel- markt Juist door het aanvaarden van de melkheffing, zo meent de minister, kan een bescheiden prijsverhoging voor de melk worden doorgevoerd. Het ge meenschappelijk zuivelbeleid is volgens de minister van zeer groot belang voor ons land. Nederland moet meer dan de helft van zijn melkproduktie uitvoeren. Goede exportmoge lijkheden, ondersteund door een evenwichtig EEG-restitu- tiebeleid, zijn daarom van veel doorslaggevender belang voor het inkomen van de melkvee houderij dan de melkheffing. Om dit te illustreren noemt de minister de hierboven reeds aangehaalde opbrengstprijzen. Naast die hogere opbrengst- prijzen, zo meent de minister, zullen de gunstige ruwvoeder- positie, de lagere krachtvoer- prijzen en de hogere rundvlee sprijzen de inkomenssituatie in de melkveehouderij dit jaar positief beïnvloeden. De minister overweegt, nadat hij 87,5 miljoen beschikbaar heeft gesteld voor lastenver lichting en versterking van de concurrentiekracht van de melkveehouderij, geen verdere aanvullende maatregelen. Een zeer verraste Margrit Witten berg uit Bochum. Duitsland, ont vangt hier uit handen van de heer Ir. M.C. van Hameien, oud- landbouwattachè voor Duitsland de eerste prijs, die zij heeft ge wonnen in de eindwedstrijd voor het klaarmaken van salades. Mar grit kwam op uitnodiging van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen als prijswinnares voor Bochum en met haar nog 9 andere eerste prijswinnaressen van verschillende Duitse steden naar ons land om onder het toeziend oog van enkele Holland meisjes en diverse genodigden nogmaals de reeds bekroonde allerlekkerste salade met daarin prika, radijs en dergelijke kon bijzonder in de smaak vallen, salades klaar te maken. Nu ging verwerkt hollandse groenten klaarmaken. Deze „Salat" wed- worden door het centraalbureau het echter om de eer wie de zoals tomaten, komkommer, pa- strijden, die bij onze Oosterburen georganiseerd. DEN HAAG „Aangezien de medewerkers van de dienst m voor (agrarische) bedrijfsont- wikkeling geen instructies hebben om de boer en tuinder uit te horen, is er geen sprake van „spioneren". Zo reageert minister mr. A. van der Stee van landbouw en Voen v*sser'j hi zijn antwoord op rsctv vragen van het Tweede-Kamer A. J. Voortman (PvdA). De heer Voortman had de be windsman gevraagd of die Izich kon voorstellen dat er groepen boeren en tuinders zijn die het gevoel hebben te worden bespioneerd door een in 1974 ter gelegenheid van de daai boerenacties hevig geschrok- dat« ken minister. Inspiratiebron voor die vraag was de mededeling van de mi- nov nister, gedaan in een interview i'ië - met een landbouwblad („De Boerderij"), dat hij zich nu Nec maandelijks van de regio uit Nieu» laat rapporteren wat in de ver- Stat» schillende agrarische sectoren het stemmingsbeeld is. Dat stemmingsbeeld, zegt de minister nu, is vooral een toets of de genomen beleids maatregelen ten gunste van de boeren werken. Wanneer het beleid moet worden bijge steld moet hij als minister de knelpunten weten. De be windsman kan zich niet voor stellen dat er groepen boeren en tuinders bestaan die be zwaar hebben tegen het be staan van een kanaal waar door hij hun wensen voor het beleid, dat ook de regelingen inhoudt, rechtstreeks op zijn bureau krijgt. De minister zegt geen reden te hebben te veronderstellen, dat de vertrouwensrelatie tussen boeren en tuinders en bedrijfs- voorlichters is geschaad. Als duidelijk bewijs daarvan be schouwt hij, dat de bedrijfs- voorlichters worden over stroomd met vragen naar ad viezen over het bedrijfsgebeu- ren. Een reorganisatie in de werkmethodiek overweegt hij dan ook niet. De „reorganisaties in werkme thodiek" na de boerenacties van 1974, waar Voortman in zijn vragen over sprak, hield volgens de minister in, dat een reeds lang bestaande taak van de bedrijfsontwikkelings- dienst: zorg voor terugkoppe ling van 'ooer en tuinder naar het ministerie, meer gesyste matiseerd werd. Voor iedere overheidsinstantie, zo meent de minister, is het nuttig te proberen van de betrokkenen rechtstreeks te vernemen hoe men bepaalde situaties en maatregelen ervaart. Impressies De „stemmingsbeelden" die de miniser geregeld ontvangt worden voornamelijk samen gesteld uit de gebruikelijke rapportage uit de regio, die via de provinciale dienst naar het ministerie gaat. Er wordt niet volgens een uniform schema gerapporteerd, maar slechts datgene wordt vermeld wat nodig is om een beeld van de feitelijke situatie te krijgen. Het doorgeven van impressies is niet gebaseerd op een uit drukkelijke instructie. Wel vormt de rapportage geregeld een punt van bespreking, waarbij, aldus de minister, on getwijfeld ook wel eens aan dacht is gevraagd voor de rap portages van bepaalde stem mingen. In die stemmingsbeel den gaat het niet om de toeval lige stemming van een invi- duele boer of tuinder, maar over zaken die een ieder die met de betrokken onderne mers in contact treedt zou kunnen vernemen. Op die ma nier, aldus de minister, vormt deze informatie een welkome en noodzakelijke aanvulling op de stemmingen die hij zelf ervaart bij werkbezoeken en discussies rondom spreekbeur ten. AALSMEER De afzetprak- tijken van sommige Neder landse exporteurs van bloe men en planten schaden de Oostenrijkse bloemisten. Al gemeen voorzitter Josef Jed- letzberger van de Oostenrijkse tuinbouworganisaties bracht die klacht over, toen hij in Aalsmeer de nationale bloe- menvaktentoonstelling open de, die tot en met gisteren te bezichtigen was. len van Nederland kopen, zijn niet bang voor een gezonde concurrentiestrijd," aldus de heer Jedletzberger. Maar ze willen daarbij wel op gelijke voorwaarden van start gaan. Hij vroeg begrip voor de Oos tenrijkse bezorgdheid en pleit te voor een gemeenschappelij ke basis ter oplossing van het probleem. Het afgelopen jaar, vertelde hij, is de Oostenrijkse invoer van Nederlandse bloe men en sierplanten met 25 procent gestegen. Het heeft wel lang geduurd voordat de tomatenprijs zich wist te herstellen, maar het is dan eindelijk zo ver. De aanvoer neemt echter met de week zienderogen af. Aanvankelijk waren het de A- en B-tomaten die zich het eerst in prijs herstelden. De afgelopen week konden ook de C-tomaten goed in prijs meekomen. Vooral de afname van de binnenlandse aanvoer heeft sterk bijgedragen tot dit prijsherstel. Op de West- Duitse markt is de Spaafise concurrentie nog steeds groeiende, er worden hoeveelhe den van zo'n 2500 ton per week geëxpor teerd. Door de snel afnemende produktie in Engeland komt er wat meer ruimte voor de Hollandse tomaat. In Frankrijk neemt de produktie van vollegrondstomaten ook snel af, ook dit heeft een gunstige uitwerking op de prijsvorming van de Hollandse tomaat. Gezien al deze factoren lijkt de prijs voor de komende week geen gevaar te lopen, er wordt daarom ook gerekend op een vast prijsverloop. Marktsituatie voor sla De strijd op de Westeuropese markt voor sla is weer losgebarsten. De teeltplannen in Nederland en in de Zuideuropese teeltgebie- den zijn gemaakt en gedeeltelijk gereali seerd. Deze teeltplannen worden, zoals alge meen bekend, sterk beïnvloed door de prij zen van vorig seizoen. Het is ook bekend dat de grilligheid van de natuur voor een groot deel bepaald of de sla-teelt een succes wordt of niet. Vorst en regen kunnen in het Zuid-Europese slateeltgebied veel schade veroorzaken, waardoor er voor de Hollandse sla ineens grotere afzetmogelijkheden ont staan. Het is uit gegevens bekend, dat Ne derland binnen de E.E.G. lang niet kan spreken van een monopoliepositie als het om de teelt van glassla gaat. Het Nederlandse aandeel bedraagt ongeveer 35%. Begin oktober stond er 632 ha aange plant (vorig jaar 580 ha). Er is duidelijk later geplant als voorgaande jaren. Tot en met september werd er weinig geoogst, mede door de slechte prijs. Door het zachte weer in de maand oktober is er bij de glasteelten een versnelling in de groei ontstaan en als gevolg hiervan wordt er voor de maand november gerekend op een grotere aanvoer als vorig jaar. Het is echter een te gewaagde zaak om hier nu al conclusies voor een prijsvorming aan te verbinden, vooral ook omdat reeds eerder werd opgemerkt dat de natuur een belangrijke invloed heeft op de ontwikkeling op de slamarkt Als men terug keert naar de huidige situatie, dan is deze niet erg bemoedigend. De prijs lag de afgelo pen week tussen de 10 en 19 cent per krop. Door het groter worden van de aanvoer is verbetering in deze situatie welhaast onmo gelijk. Andijvie-aanvoer neemt af. en wel 45 cent per kilo. Voor export naar West-Duitsland is er weinig ruimte omdat de binnenlandse aanvoer hier nog vrij groot is, daarnaast is er concurrentie van Italië. Naar alle waarschijnlijkheid zal de prijs met en kele centen per kilo oplopea Ruim aanbod van witlof De aanvoer van witlof in West-Europa en met name in Nederland valt groter uit als voorgaande jaren. Als gevolg hiervan bewe gen de prijzen zich thans in een dalende lijn. De gemiddelde prijs ligt op ƒ2,50 per kilo (vorig jaar 3,50). De prijs zal de komende weken verder onder druk komen. De aanvoer van aubergines in het naseizoen is al enige weken groter dan vorig jaar. De vraag stelt enigszins teleur vandaar dat de prijs nogal ongunstig afsteekt bij die van vorig jaar. Per kilo wordt ongeveer 2 gulden betaald (vorig jaar ƒ3,50). Hogere prijzen worden mogelijk door een kleinere aanvoer. De aanvoer van spruiten is tot een record hoogte gegroeid, de prijs kreeg het dan ook zwaar te verduren. Ook de komende week zal de gemiddelde prijs rond de 75 cent per kilo blijven hangen. Voor prei liggen de noteringen op 57 cent per kilo. Voor radijs is er sprake van een gezonde belangstelling, dit komt dan ook in de prijs tot uitdrukking. Gemiddeld lag deze op 60 cent per bosje. Door een afnemend aanbod lijkt er ruimte voor hogere prijzen te ontstaan. Het was in de afgelopen week een kwestie van min en plus in de bloemenhandel aan de CCWS, althans wat de prijzen betreft Want met de aanvoer was het vrijwel uitslui tend een pluspunt, vooral wat betreft de chrysanten. Zoals gewoonlijk komt de grote stroom van deze najaarsbloem begin novem ber en ook dit seizoen maakt daarop geen uitzondering. Er waren afgelopen week dagen, waarop rond de duizend rolwagens door het gebouw reden en dat gaf uiteraard een hele drukte. Ondanks dat feit, valt er over de prijzen die besteed werden niet bar te klagen, de nor maal troschrysanten kwamen met een ge middelde prijs van 1,08 zelfs nog iets boven de 97 cent in dezelfde week van het vorig jaar. De aanvoer met ruim 500.000 bos was ongeveer even groot Het was vooral de jaarrondteelt die het leeuwedeel had, maar ook de nornaalcultuur presenteerde zich royaal. Voor de geplozen chrysanten bestond ondanks dat alles goede belangstelling. Ook andere soorten zoals freesia, irissen, gerbera en lelietakken wer den ruim aangevoerd. In het algemeen viel de prijsvorming niet tegen; de handel toonde ruime belangstelling en dat is ook weer te danken aan het bloemen kopende publiek, uiteraard met voorop de export Omzet Het totale omzetcijfer aan de CCWS bedroeg afgelopen week 10.504.445,10 tegen 9.763.602,82 in dezelfde week van het vorig jaar. De omzet aan bloemen bedroeg nu 78.889,71 en was iets meer dan vorig jaar. Er viel ook stijging waar te nemen in de omzet van potplanten, mogelijk een gevolg van de nieuwe regelingen. Thans voor een bedrag van 641.036,01 en vorig jaar 507.462,77. Er moet evenwel worden geconstateerd, dat de prijzen voor taklelies en irissen veel te wensen overlaten, zodat de kwakers van die produkten er tot nu toe slecht afkomen. Wat gemiddelde prijzen zijn: amerikaanse anjers 30 (v.j. 24), trosanjers 23 (21), troschrysanten 43 (44), normaal 1,08 (97), freesia 13 (23), irissen 10 (13), leliekelk 73 (63), lelietak 28 (48), hier een aanzienlijk verschil dus met een weliswaar wat grotere aanvoer van bij na twee miljoen; gerbera 38 (44), anthurium 1,38 (1,40), grote rozen 32 (31), kleine rozen 21 (31), geplozen chrysanten 78 (65). De belangstelling voor enchantment bij de handel is matig en de prijzen laten dan ook te wensen over in de laatste weken. Nog steeds neemt freesia een belangrijke plaats in op de veiling, maar ook toont de handel een ruime belangstelling, zodat de prijzen aardig op peil kunnen. ;en Nu de warme dagen kennelijk tot het verle den gaan behoren kan worden verwacht, dat de prijzen op sommige punten zich gaan herstellen, ook al blijft het moeilijk om de gang van zaken te voorspellen. De bloemen- rijkdom van het Westland is onuitputtelijk, niet alleen wat variëteiten betreft, maar ook in hoeveelheden. En dat kan tot onverwach te verrassingen leiden met mee- en tegenval lers! Het bloembollenexportseizoen zit er, wat de zomerartikelen (zoals de tulpen, narcissen en hyacinten) betreft, weer op. Een seizoen dat kweker èn exporteur stellig nog lang zal heugen. De kwekers zullen er de meest aangename herinneringen aan bewaren, om dat ze voor hun tulpenbollen (voor zover die niet vóórverkocht waren) enorm hoge prij zen maakten. De exporteurs zullen met min der genoegen aan de zomer van 1977 terug denken. Zij die hun orders correct wilden uitvoeren, hebben het woordje „winst" in 1977 wel uit hun vocabulaire kunnen schrap pen. Met die hoge inkoopprijzen was er alleen maar sprake van geld bijpassen. Onjuiste theorie Nu is er van exportzijde altijd met veel nadruk beweerd dat de Hollandse bloembol len niet te duur mogen zijn, omdat men er anders geen koopman voor kan vinden. Men zou dan te veel concurrentie gaan krijgen van andere siergewassen en zich op die manier snel uit de markt prijzen. Het was een theorie die niet eens onaan vaardbaar klonk. Maar intussen is het be wijs geleverd dat de theorie niet klopt. Dat blijkt nl. heel duidelijk uit de laatste export cijfers, nl. die over de periode juli 1976-juli 1977. Nu was 1976 ook een jaar met een matige bollenoogst en hoge prijzen. Wat blijkt nu uit de vergelijkende cijfers van dezelfde periode in het seizoen daarvoor? In de afgelopen maanden zijn geëxporteerd bijna 110 miljoen kilo bollen met een totale waarde van 490.000.000.- In dezelfde perio de van het seizoen daarvoor toen men over veel goedkopere bollen kon beschik ken! stuurde men 109.650.000.- kilo de grens over en daar kwam bijna 428.000.000.- van binnen. Met andere woor den: in een seizoen dat goedkopere bollen beschikbaar waren, stuurde men minder kilo's over de grens. Beste klant West-Duitsland is nog altijd veruit de beste klant van de Nederlandse bollenexporteur. Weliswaar kocht de Bondsrepubliek dit sei zoen minder kilo's het exportgewicht zakte van 34.800.000 naar 34.100.000 kilo maar voor die geringere hoeveelheid betaal den de Duitsers ruim 20.000.000.- méér dan in het voorgaande seizoen. Minder kilo's maar meer guldens, dat is ook het beeld dat de export naar de Ver. Staten van Noord- Amerika te zien geeft Het teruglopen van het aantal kilo's is toch wel een bewijs dat het openbreken van die geweldige markt niet zo simpel gaat als men wel eens heeft gedacht Een uitgesproken groeimarkt voor bloembollen is Frankrijk. In guldens ging men in één jaar van 52.900.000.- naar 62.400.000.-. Ook in kilo's nam men een grote sprong vooruit Opmerkelijk is de toename van de bollenexport naar Denemar ken zowel in guldens als in kilo's. Wat betreft Engeland en Italië speelde men onge veer quitte. In een jaar met hogere prijzen zijn dus meer kilo's geëxporteerd. De theorie van de ex porteurs dat ze niet uit de voeten kunnen met dure bollen, blijkt tot nu toe niet te kloppen. Nu is het geen ongewoon verschijn sel dat men voor een produkt dat qua prijs in de goot ligt, moeilijk kopers kan vinden. Wordt een artikel schaarser en duurder, dan is plotseling een veel groter aantal kopers in de markt. Broeierij Nu heel wat anders: de broei van de bolge wassen in de komende winter. November is in het land en eind van deze maand gaan de eerste bollen al weer in de kassen om er voor te zorgen dat U ver voor Kerstmis al bloeiende tulpen en narcissen kunt kopen. Vroeger was het een grote gok als men zich voor december aan een prognose over het verloop van de broei waagde. Tegenwoordig is dat een veel minder moeilijk punt. Door middel van stadiumonderzoek kan men nu in september al vertellen of de vroegste bloei van tulpen vlot zal verlopen of niet Om U niet langer in onzekerheid te laten: het staat wel vast dat in december bij de broeiers een kind de was NIET zal kunnen doen. De tulpenbollen hebben stadium G een week later bereikt dan bijv. vorig jaar, toen alles wel vanzelf ging. Het lijkt er veel op dat de situatie van december 1975 zich zal gaan herhalen. Ook in dat jaar werd stadium G later bereikt en was er veel uitval in de kassen van de broeiers die toch voor Kerstmis een kas tulpen in bloei wilden hebben. Er was één troost: de prijzen waren in december 1975 best, maar die maakten in vele gevallen de geleden stroppen toch niet goed. Nu zitten de broeiers met veel duurdere bollen dan twee jaar geleden en dat kan de klappen alleen maar erger maken. Oppassen zal wel het parool zijn. Men verwacht dat het aantal bollen dat voor de broei is opge zet, niet veel zal verschillen met dat van vorig jaar. Wel zullen vele broeiers de voor gekochte zware bollen voor een vette prijs hebben doorgeschoven naar de exporteurs en daar kleinere en goedkopere maten voor hebben teruggekocht Verder is er een hardnekkig gerucht dat er de komende wintér meer narcissen gebroeid zullen worden. Er is van dit bolgewas kenne lijk nogal wat afwijkende kwaliteit, waar voor men geen koopman heeft kunnen vin den voor een acceptabele prijs. Daarom gaat men ze maar broeien. Dan is men meteen van de rommel af ook. En nu redeneren de tulpenbroeiers: waar een narcis is geplant, 'kan geen tulp staan. Of die theorie juist is, zal de a.s. winter wel leren komkommer op transportband MONSTER/KWINTSHEUL Door het gehele kassencomplex van de heer H.P.C. van der Knaap aan de Zwartendijk in Monster loopt, voor het vervoer van tomaten, een watergoot. Via een rondpompinstallatie blijft het water in deze goot in voortdurende beweging. De in het langzaam stromende water gestorte tomaten, drijven van de plukpaden naar de schuur, waar ze via de opvoerband in de droogunit rollen om vervol gens op de sorteermachine te belanden. Voor de zogenaamde vleestoma ten bedraagt de arbeidsbespa ring ca. twintig procent, voor de gewone ronde tomaten van tien tot vijftien procent. De kans op beschadiging van de vrucht is met dit systeem kleiner dan met de gangbare methode, in de zo mer zal het water de tomaat afkoelen. Met een kleine wijzi ging is deze vorm van transport ook geschikt te maken voor het vervoer van paprika's en kom kommers. De kosten, incl. op voerband, droogunit en rond pompinstallatie, komen op onge veer tweehonderd gulden per meter. Op het bedrijf van de heer L. v. Schie aan de Zwetlaan in Kwintsheul, zagen we een zeer lange transportband, bedoeld voor het vervoeren van kom kommers naar de sorteermachi ne in de schuur. De installatie is met een opstaandse band ook geschikt te maken voor hrt tran sport van tomaten. Omdat een zware kist met kom kommers nu maar één keer be hoeft te worden opgepakt en er niet met de volgesneden kisten naar de schuur behoeft te wor den gereden, wordt het werken een stuk lichter. De aanlegkos- ten bedragen ongeveer honderd vijftig gulden per meter. Is bij het watertransport een conti- nue-aanvoer van tomaten gega randeerd, bij het vervoer van komkommers per band, van snijpaden naar schuur, dient het snijden en sorteren goed op el kaar afgestemd te worden, om dat lege plekken op de band stagnatie bij het sorteren bete kenen. „Waterpost"

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9