-Friezen en Engelsen stalen de B show op dreunende Taptade II Eerste iE.H.B.O. Volle Hartebrugkerk voor Marco Bakker I i Protest tegen bouw flat P. Buysstraat BUNDELING VAN ZUIDHOLLANDSE ENERGIEBEDRIJVEN iaandag 7 november 1977 :iic leidse courant PAGINA 3 Een bomvolle Groenoordhal zag voor de tweede maal de Taptade aan zich voorbij trekken. J MEDE-ORGANISATOR KWIK STAPT OP De spitsafbijters: Jubal uit Dordrecht. LEIDEN De tweede Taptade, die van '77, is de geschiedenis ingegaan. Al rond een uur of vijf zaterdagmiddag naderden de eerste band- en showliefhebbers de Groenoordhal. Men kwam uit stad en ommeland naar Leiden, tot uit verre omstreken zelfs. Engelse gasten ook: „ladies and gentlemen", zei radio- en teevee-prater Hans van Willigenburg tenmin ste. Zelf ontdekte ik alleen de gentlemen, die in donkere uniformen vanuit het kampement in West-Duitsland (waar ze een muzikaal on derdeel vormen van het Britse „Rijnleger") voor een snoepreisje en een spectaculair optre den naar de Sleutelstad reden. In alle rust. Later op de avond „keu-den" ze keurig voor de toiletten in de hal. Geen onvertogen woord, slechts trompetgeschal en ander blaas- en slag werk onderstreepte hun verschijning. Tapta- de'77 sloeg er wel degelijk in; je hoorde er nog eens wat. .Zowel vóór als achter de scher- Om te beginnen was daar economisch wethou der Van Aken, die nadrukkelijk de Taptade officieel de ruimte in stuurde, en vertelde, dat ditmaal het evenement ruim 6300 bezoekers had getrokken (Vorig jaar 5000). Ofschoon de .tribunecapaciteit berekend was op 6000. Daar om was het ook opschikken en schuiven gebla zen op de banken: „nog 263 mensen wachten op een plaatsje, help alstublieft mee", riep medeorganisator Henny Kwik achter de micro foon. Tevoren had Kwik onopvallend een pers- vèrklaring afgelegd: „Langs deze weg wil ik u mededelen, dat ik ingaande 6 november '77 als bestuurslid van Taptade heb bedankt. Reden van mijn besluit is dat de laatste tijd een basis tot prettig samenwerken met een deel van het bestuur niet langer aanwezig was. Ik wil mijn naam niet langer verbonden zien aan het Tap- tade-project." Einde mededeling. In de duistere „wandelgangen" liep het gerucht, dat het in het bestuur „een grote bende" was. Kwik ging er niet op in, maar als deze Henny voor een inslaande activiteit bedankt, moet er wel iets aan de hand zijn. Rolls Royce Niemand van de aanwezigen heeft zaterdag avond iets van deze oneffenheid gemerkt. Com missaris Vrolijk (van de koningin in Zuid-Hol land) niet, noch het echtpaar Vis, de eerste burgers van Leiden. Hans van Willigenburg hield er ook zijn mond over en dat wil net zo goed heel wat zeggen want die neemt nauwe lijks een blad voor de mond als hij nieuwtjes kan spuien. Er scheen geen vuiltje aan de lucht in de Groenoordhal, waar de toegestroomde massa nu en dein voor wat rumoer zorgde: wie Taptade '76 zag en hoorde, wist thans te vertel len, dat de zaken minder vlekkeloos verliepen dan een jaar geleden. Maar wie valt er nou over een paar vlekjes meer of minder. Na die door Koos Mark gecomponeerde Tapta- de-tune was het allemaal volkomen zinvol (bij vooorbaat reeds), dat Van Aken sprak van „grote dank en hulde van het gemeentebestuur voor dit grootse initiatief van organisatoren die op vrijwilligersbasis werkten." Ook al omdat Taptade II op beeld werd opgenomen en via de ziekenhuisomroep van het AZL werd uitge zonden. Er was een „voorverwarmingsprogram- ma", waaraan Leidse en regio-korpsen mee werkten, waarna een blinkende Rolls Royce met marechausseebegeleiding (een dikke mo tor-marechaussee marcheerde later saluerend en in rijpantalon met de Engelse gelederen mee) binnengleed met de groeten van sponsors Gé Hofenk en het Slaapkamercentrum. Als insider wist ik op dat moment al, dat Gé door een ordecommissaris van zijn stoeltje was ver wijderd omdat „ik u daar niet heb neergezet". Maar geen moment, dat Hofenk dacht: „daar gaat je goeie geld nou", want er kwam een stoeltje bij, op de eerste rij. Amerikaans Voor het overige werd het een grootste show, die klonk als een geweldige klok, al vanaf het donderend opkomen van Jubal uit Dordrecht tot en met de overstelpende finale van alle gezamenlijke korpsen. Het waren vaak aparte elementen binnen onze vaderlandse trots, niet zelden veroorzaakt door een soort Amerikaanse rillingen, immers zowel onze eigen Leidse majo- retten en pom pom girls (The Fourty Four Degrees)), Adest Musica uit Sassenheim en de glimmende Beatrix band uit Hilversum met vaandels, cowboyhoeden en carnavalspakken hebben alle Amerika (Noord) als belangenge- bied: óf ze komen er pas vandaan, óf ze gaan er naar toe. Ik zou een weergave moeten geven van het feestelijke gerecht, dat van kwart over 7 tot bijna middernacht werd opgediend, maar de eindredactie ziet me aankomen. Per slot is muziek van pijpers, tamboers, trompetters en het pompommen van supergirls gewoon al ko lossaal als ze op het Taptade-menu staan. Nie mand werd teleurgesteld. Je mocht hooguit je, voorkeur hebben, zoals ikzelf had met dat Leeuwardense Pasveer-korps, dat opereerde als een legeronderdeel, op weg naar het front in „geforceerde dagmarsen". Een eigen sound, het korps van de lichte toets met zijn lyra's, een tikje exotisch onder de paarse paardestaarten op de helmen. Een fijne show met een „cha cha cha-koortje" in onduidelijke Friese klanken en een dansje waarschijnlijk ter ere van de Berenburger. Een populair korpsje, dat het publiek geheel op zijn hand had. Ook denk ik even een de „Jajum-song", ten gehore gebracht door Rijnmond uit Schiedam, voor een Engelse show uitgedost in uniformen die leken te wijzen in de richting van één Harer Majesteits Eigen Garderegimenten. Smetteloos. De Leidse majoretten en pom pom girls moes ten in hun spijkerpakuniformpjes en gala-uit monstering (na de pauze) de show stelen en dat lukte een heel eind met al dat elan vanaf pruiken tot in armen en benen. Zulk een showgoed mag wel eens een stokje laten vallen. Eigenlijk kun je ook niet zomaar om Ahoy heen dat een voorstelling met „body" gaf in een aansprekelijk repertoire dat iets van „voetbal" ademde. Die Tambourynen uit Eindhoven de den hun best, Beatrix, overladen al met wereld faam en elpees, overweldigde velen met een vrijgevochten parafrase van de Rhapsody in Blue, maar die Britten (in januari vertrekt de band naar Ulster, dus die zie je hooguit geha vend terug) maakten het helemaal. Een lichte brigade, althans infanterie, zich verplaatsend in een tempo van 140 passen per minuut (buur vrouw: „ga jij maar naar die lichte infanterie, dan val je af"). Na de apotheose met de Taptadebloemen voor korpsleiders was het welletjes. De afmars bete kende, neem ik aan, weer de aanloop voor de Taptade III, maar dan het liefst zonder die ene kruipende fotograaf. Ton Pieters Iraj Leiden De eerste Leidse E.H.B.O.-Brigade hield zaterdagmiddag ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan een gezellige bijeenkomst in het restaurant' van het combibad De Zijl. De vereniging telt 275 leden én de groei zit er nog steeds in. Op het moment volgen 45 nieuwe leden een cursus van achttien lessen, waarin de basis kennis voor het E.H.B.O.-diploma wordt bijgebracht. Na het diplo ma kunnen de leden deelnemen aan maandelijkse oefencursussen, die een verruiming van de praktische mogelijkheden dienen te geven. Voorzitter Jansen deelde mede, dat de brigade de eerste vereniging van de Randstad is, die haar leden laat opleiden door de Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers (LO TUS). Door middel van grimage wordt een zo'n getrouw mogelijke weergave gegeven van gevallen waar eerste hulp geboden kan zijn. De grootste taak van de Brigade is voor wat Leiden betreft gelegen in de hulpverlening aan sportverenigingen tijdens de meest uiteen lopende evenementen. Het Leids Vrijetijdscentrum houdt donderdag 24 november in samenwerking met de Leidse flipper-koning Hein Link open Leidse flipperkampioenschappen in het pand aan de Breestraat 66. Deelnemers kunnen zich voor dinsdag 22 november melden bij het Leids Vrijetijdscentrum, tel. 146449. Het inschrijfgeld bedraagt 1,50. Er zijn drie prijzen beschikbaar gesteld en wel voor degene met de hoogste score, degene met de mooiste stijl en degene met de laagste score. De Zutphense formatie „Zelm" treddt vrijdag 11 november op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Zelm is een van de groepen, die zowel rustieke ballades als zeer swingende nummers brengt. De groep bestaat uit Albert Groenendaal (zang, gitaar), Ellio Martina (gitaar, pedal-steel gitaar, zang), Mar v.d. Windt (installatie), Henk Seeboldt (basgitaar), Jos van Doorn (zang), Ronald Buiting (slagwerk), Truus Schouten (zang) en Victor Macaré (gitaar, piano, zang). Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt 3,— voor leden van het LVC, K O en houders CJP en 4.- voor niet-leden. Youth for Christ De Youth for Christ, een internationale jeugdbeweging, die zich bezighoudt met evangelisatiewerk onder jongeren van 15 tot 25 jaar, richt deze maand een koffiebar in. Gedurende vier weken is er een drijvende koffiebar ingericht in de boot „Flora Bastiana" die in het Galgewater ligt De koffiebar is vanaf 15 november van dinsdag tot en met donderdag open. Jong en oud kunnen hier discussiëren over het geloof. Tevens worden er films vertoond en toneelvoor stellingen gegeven. Af en toe zal er in de bar een spreker zijn of zal er muziek worden gemaakt. De actie wordt afgesloten op 10 december met een groot koffiebarconcert in een zaal van het voormalig Marine-complex aan het Noordeinde. LEIDEN Bewoners van de Rijnsburgerweg, Antonie Duycklaan en Paulus Buysstraat hebben bij het gemeentebestuur ernstig geprotesteerd tegen de bouw van een flat voor werkende jongeren in de Paulus Buysstraat-hoek Rijnsburgerweg. In een brief doen de bewoners een ernstig beroep op de gemeenteraad de voorgeno men bouw van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren af te keuren. Zij zien de bouw van de flat als een aantasting van hun woon- en leefklimaat Het-bestuur van de jubilerende Leidse E.H.B.O. Leiden De muzikale beroemdheid van Marco Bakker heeft ervoor gezorgd, dat gistermiddag de Hartebrugkerk stampvol was. Met organist Jan Schmitz zorgde de beroemde bariton dan ook voor een uur luistergenot van bijzondere kwaliteit. Het met zorg samengestelde en opgebouwde program ma bestond uit zowel klassieke als meer populai re muziek: zeer veel waardering had het publiek voor de Negro spirituals „My Lord, what a mor ning", „Swing low" en „Go down Moses". Maar de echte ovatie kwam pas na het stukje vuurwerk uit Handel, dat Marco Bakker aan het programma had laten toevoegen, en dat hij zelfs twee keer zong als dank voor het minutenlange geestdriftige applaus waarmee de Leidenaars hem voor zijn prachtige optreden beloonden, j Het applaus was (met een enorm boeket bloemen) tevens het enige waarmee Nederlands meest gelief de bariton zich liet belonen: hij had zijn stem namelijk geheel belangeloos beschikbaar gesteld op deze zondagmiddag, ten bate van het Orgel fonds van de Hartebrugkerk, dat met alle mogelij ke moeite geld bijeen probeert te brengen voor het restaureren van dit geweldig klinkende orgel. En hoe dat klinkt kon iedereen beluisteren in enkele werken die Jan Schmitz gistermiddag ten gehore bracht. Hij speelde onder andere een kort concert, dat aan J. S. Bach wordt toegeschreven, en een andante cantabile uit de vierde symphonie voor orgel van Widor. Vooral in de Suite van A.P.F. Boëley waren de mogelijkheden van hèt orgel en het meesterschap van de organist goed te beluisteren. Maar het meest werd er genoten van de programma-onderdelen waar beide musici samenwerkten: werken van Handel en Bach („Grosser Herr und starker König"( en het mees terlijke „Piëtro Signore" van A. Stradella, waar mee Marco Bakker zijn recital opende, en dat naar onze smaak het mooiste was dat hij gezongen heeft. Het was de ideale combinatie van een begaafde stem, een volleerde techniek en een prachtige compositie. Ton Harmsen Cafébezoekers gewond door glas LEIDEN Twee bezoekers van een café in de Jan Vossesteeg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag vrij ernstig gewond geraakt toen zij werden getrof fen door wegspringende glas scherven. Een aantal stamgas ten zat met de eigenaar en zijn vrouw rond middernacht nog een glaasje te drinken, toen aan een van de andere tafeltjes in het café een aantal bezoekers ruzie kreeg. De zoon van één der ruziezoekers wilde zijn va der uit de netelige positie red den, liep naar buiten en wierp een tegen de gevel staande fiets door de ruit van het café. De brute actie van de jonge Leidenaar sorteerde zonder twijfel het gewenste effect, want aan het tafeltje waar, de éafe- houder met zijn vrouw en een aantal andere gasten zat, ont stond door de rondvliegende glasscherven een waar bloed- bad. De 39-jarige vrouw van de éafe- baas, liep als gevolg van de wegspringende scherven een slagaderlijke bloeding aan het been op. Daarbij verloor zij zo veel bloed dat zij met spoed naar het AZL moest worden overgebracht. Een 31-jarige man uit Oegstgeest die even eens aan het onheils-tafeitje zat werd door het glas in de ogen getrof fen. Ook hij werd naar de operatie tafels van het AZL vervoerd. Van de andere gasten raakten ook nog enkele gewond, maar de meesten konden ter plaatse worden behandeld. Enige uren later kon de Leidse politie de fietsensmijter aanhouden. Een fervent liefhebber van rum had geen fiets nodig om zijn felbegeerde alcoholica te be machtigen, Hij wierp eveneens in de nacht van vrijdag op za terdag een steen door de etala geruit van de slijterij Walk In in de Haarlemmerstraat. Vervol gens griste hij een nog onbe kend aantal flessen rum uit de etalage en verdween met ge zwinde spoed. Van de man ont breekt tot nog toe ieder spoor. Augustinus organiseert tweede introductieweek LEIDEN De vereniging Au- gustinus aan het Rapenburg 24 in Leiden heeft een tweede aan- meldingstijd ingesteld om jon geren de kans tegeven zich als nog als lid van Augutinus te laten inschrijven. Augustinus heeft besloten tot deze „herkansing" om degenen die in de officiële aanmelding- stijd niet konden beslissen (pe riode augustus/september) bijvoorbeeld omdat zij geen ka mer in Leiden hadden of eerst de kat uit de boom wilden kij ken een nieuwe kans te ge ven. Augustinus organiseert daartoe een kennismakings weekend op 18, 19 en 20 oktober waarin de leden elkaar in een gezellige sfeer en omgeving be ter leren kennen. Aansluitend op het weekend is er een intro ductieweek met een avondpro gramma waarme de leden ver der in de vereniging worden ingeleid. Kennismakingsweek end en introductieweek kosten 50 gulden, het lidmaatschap 65 gulden. Augustinus is een ver eniging voor studenten en aan verwante groeperingen, globaal voor alle jongeren van 17 tot 30 jaar. Iedereen is welkom. Au gustinus heeft momenteel 1000 leden. De vereniging biedt bin nen de muren van het pand „Eigen Huis" aan het Rapen burg 24 een gezellige bar, een creacorner voor hen die zich creatief willen uitleven, een theezolder waar men kan biljar ten en schaken en een donkere kamer en nog vele andere din gen. Voor weinig geld kunnen de leden goed eten in de mensa van Augustinus. Binnen Augustinus opereren ve le actieve commissies die vel activiteiten ontplooien. De vor mingswerkcommissie houdt zich bijvoorbeeld met sociale en poli tieke onderwerpen hetgeen leidt tot lezingen, forums en acties (zoals ondersteuning van Am nesty International, bijles bui tenlandse werknemers). De in schrijving staat open tot 9 no vember. De Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren wil aan de Pau lus Buysstraat 34 tweekamerap partementen bouwen. De hoofd ingang van het gebouw komt waarschijnlijk aan de achterzij de van de flat. Aangezien het terrein grenst aan de achtertuin en van de bewoners aan de Rijnsburgerweg, de Houtlaan en de Antonie Duycklaan wordt voor grote geluidsoverlast ge vreesd. „Immers, wanneer er 34 tot 68 mensen plus hun bezoe kers, dagelijks enige malen langs de achtertuinen komen, al dan niet met geluidveroorzaken- de voorwerpen of vervoermid delen kan men moeilijk nog spreken van privacy en rust", aldus de bewoners in hun brief aan de gemeenteraad. Voor de bouw van de flat zal niet alleen de voormalige kweekschool moeten worden af gebroken maar ook de panden Rijnsburgerweg 91 en 93-93a. In een brief aan het college van b. en w., die ondertekend is door 45 bewoners van de omliggende straten wordt ernstig geprotes teerd tegen de voorgenomen af braak van deze panden. Volgens de bewoners zijn deze panden aan de Rijnsburgerweg na reno vatie nog gemakkelijk geschikt te maken voor bewoning. „Wat betreft de voormalige kweek school zal afbraak, gezien de huidige abominabele toestand, helaas onvermijdelijk zijn ge worden, waarbij wel valt aan te tekenen dat het doodzonde is dat het met een dergelijk ge bouw zover heeft kunnen ko men", aldus de bewoners. Zij stellen dat de panden aan de Rijnsburgerweg nog best op te knappen zijn. „Mocht renovatie voor de stichting financieel ge».i haalbare zaak zijn, dan dientr deze panden naar onze mening door de stichting te worden gestoten. Financieringsprob s men mogen niet leiden tot te sloop van op zich goed bewoon bare panden", aldus de bewo- Nieuwbouw ten behoeve van werkende jongeren zou, volgens de bewoners alleen plaats mo gen hebben op het terrein van de voormalige kweekschool. De huidige plannen van de stich ting moeten v^n de bewoners ingrijpend worden gewijzigd. Zij willen dat de ie bouwen flat meer in te pa'^fvn is in de be staande bebouwing. Met name over de hoogte van de nieuw bouw, de groenvoorzieningen, de parkeermogelijkheden en achteruitgangen van de panden aan de Rijnsburgerweg willen de bewoners him zegje doen, wanneer er overleg op gang komt over een nieuwe bouwop- Proviciaal voorstel: Leiden Het is niet mogelijk in Zuid-Holland één groot provin ciaal energiebedrijf te stichten door fusie van de bedrijven van Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Leiden, Gouda en Delft. De mogelijkheden daartoe zijn op initiatief van gedeputeerde staten van Zuid-Holland onderzocht. Rotterdam liet echter al spoedig weten niet van zijn eigen energievoorziening te willen afzien, Den Haag haakte in een later stadium af. De vier andere gemeenten lieten daarop een werkgroep onderzoeken of zij desondanks1 tot fusie van hun bedrijven zouden kunnen komen. Deze „Ambtelijke werkgroep or ganische energievoorziening in Zuid-Holland" heeft nu een rap port uitgebracht aan de colleges van B en W van de vier betrok ken gemeenten. Het bevat een ontwerp voor de stichting en instandhouding van een geza menlijk energiebedrijf. De nieu we structuur zou volgens de werkgroep binnen vijf jaar te verwezenlijken zijn. Voorgesteld wordt elk van de vier verzor gingsgebieden voorlopig een dis trict te laten zijn van het nieuwe bedrijf dat „gemeenschappelijk energiebedrijf Zuid-Holland" zou moeten heten. Delft zou de .juridische zetel" worden en Dordrecht de centrale bedrijfs- zetel met het hoofdkantoor. Het gemeenschappelijk energie bedrijf krijgt tot taak elektrici teit en gas te leveren aan 129 gemeenten met in totaal ander half miljoen inwoners. In het overleg zijn de centrales voor overheidspersoneel betrokken. Aangedrongen is op duidelijke uitgangspunten voor het perso neelsbeleid. In principe moet elk personeelslid van de bestaande bedrijven worden overgenomen en oudere werknemers desge wenst op wachtgeld komen. Volgens een tijdschema voor de verdere uitwerking van het plan zouden de raden van de vier gemeenten eind mei 1978 een definitieve beslissing over de fu sie kunnen nemen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3