oor AZ meer winstpunten dan voor PSV FANTASIE VAN MAIATINSKY Mansveld zet :eyenoord /veer op het joede spoor Als club kunnen we continuïteit niet veilig stellen J Kritiek spelers op trainer FC Den Haag FEYENOORD: EIGEN WEG BIJ GEMEENTE Bestuur FC Den Haag nog niet voltallig MAANDAG 7 NOVEMBER 1977 K JfrüNDHOVEN Na alle klappen van de F latste weken, uitmondend in het voor- ijdig afscheid van Jan Notermans en 1 e uitschakeling in het UEFA-toernooi, Iwingt AZ respect af door de wijze raarop het team in alle gelederen be- eid is om na alle gemaakte fouten de landen ineen te slaan om toch nog illes op alles te zetten om in de compe- Itie tot een acceptabel eindresultaat te iomen. laterdagavond. tegen PSV, heeft AZ zich (na Bar- elona) weer leeggeknokt, maar desondanks is de ichterstand op de kampioenskandidaat nog altijd inverminderd acht punten, want meer dan 0-0 lag lan de eindstreep niet te wachten op AZ. »SV—AZ was slechts op papier een topper. In werkelijkheid werd te matig gevoetbald om dat iredikaat waard te zijn. Vooral PSV viel sterk tegen. >SV mocht blij zijn met die 0-0, behoudens de schaarse keren dat de gebroeders Van de Kerkhof door de afweerlinie van AZ snelden, kwamen de Alkmaarders nauwelijks in gevaar. Dat kan van Jan van Beveren niet gezegd worden. Zowel voor als na de rust kroop PSV enkele malen door het oog van de naald. Kees Kist vooral miste net voldoende scherpte in zijn acties om Van Beveren tot capitule ren te kunnen dwingen. Hoewel de (verdiende) winst uitbleef, restten er voor AZ toch nog voldoen de winstpunten. Het ziet er naar uit dat het linkerspitsprobleem gedeeltelijk opgelost is. Hoewel Henk van Rijnsoever op die plaats een noodoplos sing blijft, moet toch geconstateerd worden dat het een oplossing is die onder de huidige omstandig heden aanvaardbaar genoemd mag worden. Positief Positief was ook het spel van Johnny Metgod. Tegen Barcelona moest hij door omstandigheden tijdens de wedstrijd ingezet worden als libero en ook tegen PSV speelde hij een helft op die plaats. Opnieuw bleek daarbij dat de technische staf van AZ Metgod ten onrechte veel te lang als rechter spits geprobeerd heeft Hij heeft alles om uit te groeien tot een laatste man van klasse. Triest voor Ronald Spelbos, wiens dagen in het topteam van AZ lijken geteld. Tegenover die meevaller staat de dolende prestatie curve van Jan Peters. Een begenadigd voetballer, maar de vraag is langzamerhand gerechtvaardigd of het er bij hem ooit helemaal uit zal komen. Hij lijkt de persoonlijkheid te missen om een ploeg als AZ te kunnen dragen. Hij kan nog steeds een voorbeeld nemen aan Willem van Hanegem, die tegen PSV ijzersterk speelde. Hij was in elk geval nadrukkelijk aanwezig. Net zoals Peter Arntz trou wens, die ook overigens wel schrikbarend veel overtredingen nodig heeft om zich staande te kunnen houden. Wijsvinger De vooral in het begin grove acties van Amtz werden door scheidsrechter Frans Derks niet bestraft Derks beperkte zich tot de bekende vermanende wijsvinger. Dat werd door het Elnd- hovense voetbalvolk niet in dank afgenomen. Het was overigens typerend dat PSV boos werd op Derks. Typerend voor de eigen onmacht van de ploeg, die het tweede puntje verspeelde in de competitie. PSV verspeelde echter meer dan die halve winst, want ook het volle vertrouwen in een succesvolle afloop van de competitie ging gedeelte lijk verloren. Want dit PSV is kwetsbaar, en het lijkt er op dat de ploeg zich dat sinds kort ook realiseert. ROB HARTOG Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 28.000 (uitverkocht). PSV: Van Beveren; Krijgh, Stevens (Deacy), Van Kraay, Brandts, Poortvliet; Willy van de Kerkhof. Van der Kuijlen, Deijkers; Renè van de Kerkhof. Lubse. AZ'67: Meskovic; Spelbos (Ursem), Vonk, Van Hanegem, Hovenkamp (Nijdamj; Nygaard, Arntz, Peters; Metgod. Kist, Van Rijnsoever. td Mansveld schreeuwt het uit. Weer was hij goed tor de winst van Feyenoord. :LSEN Aad Mansveld heeft Feyenoord weer op het goede loor gezet. Vorige week zorgde hij voor het eerste doelpunt gen de Go Ahead Eagles, gisteren was hij de maker van het tige doelpunt in de uitwedstrijd tegen Telstar, dat voldoende as voor de eerste overwinning van de Rotterdammers in dit iizoen op vreemd terrein. e zege van 1-0 in Velsen was echter tegen de verhouding in, Tidat Telstar het grootste deel van de wedstrijd het spel ïpaalde. Het eerste half uur had Feyenoord nauwelijks iets in i brengen, maar Telstar sprong slordig met de kansen om Vooral eter Hendriks, die al in de eerste tien minuten twee keer oog i oog met Treytel kwam. Aan de andere kant moest Van der leeren in actie komen bij een schot van Van der Lem. Van Gaal lek voor Telstar te gaan scoren. Toen Treytel de bal los liet a een schot van Mikkelsen. Van Gaal stond echter op het erkeerde been. tl het laatste kwartier van de eerste helft kreeg Feyenoord iets fieer vat op het spel, maar Wim Jansen trof geen medespeler tor het doel aan toen hij de bal over Van der Meeren lepelde. ?ven later was het wel raak. Notten schoot in nadat Jonker inderuit was gegleden. Van der Meeren sloeg de bal weg, echter >recies voor de voeten van de aanstormende Aad Mansveld: 0-1. h de tweede helft kwam er iets meer lijn in de Rotterdamse ^nvallen. nadat Van der Lem naar rechts was verhuisd, en op Se linkervleugel Van Deinsen was ingevallen. In de slotfase Speelde Telstar alles of niets. Feyenoord kreeg daardoor wel wat kansen, maar de mooiste was toch voor Van Gaal, een kwartier foor tijd, toen Mikkelsen keihard tegen de onderkant van de lat schoot. Van Gaal had de bal maar voor het intikken, maar deed dat te zacht, waardoor Van de Korput op de lijn kon redden. jScoreverloop: 40. Mansveld 0-1. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschouwers: flO.000. Teister: Van der Meeren; Van Oorschot. Wellerdieck, Medik, Bischot; Hendriks, Krone, Jonker; Caljouw, Van Gaal. Mikkelsen. jFeyenoord: Treytel; Wijnstekers, Van de Korpul, Mansveld. Brard; Notten, iJansen, Kreuz; Melis (Van Deinsen), Best, Van der Lem. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoord zal deze week een beleidsplan voor de eerstvolgende Jaren versturen aan de Rotterdamse wet houder voor sport en recreatie, drs. R. den Dunnen, met daaraan gekoppeld het ver zoek om op basis van dit plan een gesprek te mogen voeren op het stadhuis. Uit de opstelling van de stadionclub tijdens de bespre kingen van de drie Rotterdamse betaalde clubs in de afgelopen weken bleek dat Feyenoord voorlopig nog liever zijn eigen weg gaat. Vorige week legde het bestuur van Feyenoord de laatste hand aan een lijvig rapport, waarin een groot aantal beleidslijnen voor zowel de nabije als de verder gelegen toekomst zijn neergelegd. Centraal staat de vraag „hoe kan de continuïteit van het topvoetbal in het Feyenoord-sta- dion gewaarborgd worden?" Als club alleen kan Feyenoord die continuïteit niet meer veilig stellen, Is één van de belangrijkste conclusies. Er zal een samenspel moeten komen met de rijksoverheid, de gemeente, en ook het particulie re bedrijfsleven. Vooral met dat laatste Is Feyenoord druk bezig. Evenals AZ '67. dat de gebroeders Molenaar als sponsor heeft, wil de Rotterdamse club zich verbinden aan een kapitaalkrachtig bedrijf. De naam Feyenoord moet daarbij voorlopig nog wel onaangetast blijven, maar er zijn volgens het beleidsplan allerlei andere mogelijkheden voor sponsoring, waarbij gebruik kan worden gemaakt van de nationale en internationale bekendheid van de oud-Europese bekerhouder. Wegens steeds groter wordende kosten, die het bespe len van het 63.000 plaatsen tellende stadion met zich meebrengt, moet het in de toekomst tevens mogelijk worden geacht, dat de Kuip door de gemeente wordt overgenomen. Ook wijst het beleidsplan op de steeds groter wordende concurrentie vanuit het buitenland, vooral België. Verder worden o.a. maatregelen ter verbetering van de public relations genoemd en wordt aangedrongen op snel doorvoeren van d9 structurele hervormingen, die al in gang zijn gezet. Ten aanzie ca de geeene onderstreept het plan het belang van topvoetbal in de Kuip op basis van de passieve recreatie, de regiofunctie van Rotterdam en de stedelij ke promotie, die ervan uit zou gaan. OEN HAAG Gebrek aan (antasle kan Anton Mala- tlnsky In leder geval niet worden ontzegd. Dat de monstreerde hij zaterdag avond weer eens overdui delijk In het duel met Haar lem (2-1). De vooral na een overwinning buitengewoon beminnelijke Tsjechische oefenmeester van FC Den Haag stuurde zijn ploeg met een soort carnaval sopstelling binnen de lij nen, wat dankzl| een fikse portie fortuin zo waar nog belde punten opleverde ook. Afgezien van het feit dat de zege op Haarlem allesbehalve verdiend was de formatie van Barry Hughes was over alle li nies beter, maar ontbeerde een elndschot en een frac tie geluk dienen er toch de nodige vraagtekens te worden gezet achter de werkwijze van Malatinsky. Dit keer toverde hij een taktisch concept uit de hoge hoed, waarin Lex Schoenmaker een grote rol speelde. De algemeen als spelbe- palende middenvelder van de Ha genaars beschouwde Schoenma ker kreeg tot zijn verbazing in de voorbespreking te horen dat hij als rechterspits mocht fungeren. Een rol waarmee de Hagenaar, zo liet hij na afloop zonneklaar blijken, geenszins in zijn nopjes was. „Waar lijkt dit nou op?", scham perde Schoenmaker na afloop in het spelershome. „Waarom word ik nu in hemelsnaam ineens op rechts gezet, terwijl Hoekema be schikbaar is en bovendien al de meeste wedstrijden op die positie heeft gespeeld? Dat is één ding. Iets anders is de taktiek waar we de laatste weken mee spelen. We passen ons nu voortdurend aan aan de tegenstander. Dat is toch niet normaal? De tegenstander moet zich aan ons aanpassen, ze ker wanneer wij thuis spelen. Laat de tegenpartij maar achter ons aanlopen en niet omgekeerd". Terecht Lex Schoenmaker stipte het man co terecht aan. BIJ FC Den Haag Ie op het ogenblik een tendens waarneembaar die er op Is ge richt zekerheid boven alles te stellen. Dat Je op zo'n manier de spelers ontplooiingsmogelijkhe den ontneemt Is óén kant van de medaille, dat Je er tevens de toeschouwers mee van de tribune Jaagt la de andere. Aanvoerder Lex Schoenmaker, die vorige week zijn ongenoegen met de gang van zaken ook al spuide in een gesprek onder vier ogen met Malatinsky, is het trouwens ook helemaal niet eens met de handelwijze van zijn trainer over het al of niet handhaven van som mige spelers. „Als een bepaalde jongen slecht speelt komt ie aan je brood. En dan moet je niet een oordeel vellen op grond van één of twee wedstrijden, dat is onrede lijk. Maar als iemand gedurende Met een knappe kopbal scoor» de achter de paal zwevende Henk van Leeuwen de eerste Haagse treffer. Doelman Boersma valt de verkeerde kant uit. vele weken slecht draait moet die man er naast worden gezet". Schoenmaker doelde op Roger Al- bertsen, die al maanden vruchte loos op zoek is naar het oude niveau. De jonge Noor werkt hard, maar kan daarmee zijn gebrek aan vorm niet verdoezelen. Maar zo hard als Malatinsky zich bijvoor beeld opstelt tegenover Rob Ou wehand (die gedurende de herstel periode van de aan zijn knie geo pereerde Perazic als ausputzer fungeert) met de mededeling dat hij te weinig vertrouwen in hem heeft, zo coulant is de Tsjech in zijn benadering van Albertsen. „Hij speelt inderdaad al een hele tijd slecht", geeft ook Aad Kila toe. „Dat is niet zo vreemd na die berichten over zijn eventuele over gang naar Feyenoord. Ik heb dat zelf indertijd ook meegemaakt. Ik speelde na een vergelijkbare situa tie twee jaar erg matig, maar de toenmalige trainer, Teunissen, handhaafde me wel". Begrip (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag Is nog steeds op zoek naar een zevende bestuurslid. Na het aftreden van de heren J. van Zee en J. Eversteijn, enige maanden geleden, bestaat de clubleiding van FC Den Haag uit slechts zes man: P. Arons (voorzitter, F. van Hal (vlce-voorzltter), J. de Bruijn (penningmeester), H. de Boer (onafhankelijk lid), J. Borsboom (lid namens de Stichting tot ondersteuning betaald voetbal 's-Gravenhage) en J. Vos (vertegenwoordiger van de spelers). De vacature (waan/oor het bestuur van FC Den Haag al verscheidene kandidaten heeft gepolst, maar niet heeft weten in te lijven, aldus voorzitter Arons) betreft eveneens een vertegenwoordiger van de Stich ting. "We willen geen overhaaste keus doen", zegt Arons. "Op dit moment zijn we in gesprek met een kandidaat, maar ik kan nog geen naam noemen. Ik denk echter wel dat er binnen ongeveer drie weken een mededeling over de aanvulling van het bestuur kan worden gedaan". Toont Aad Klla begrip voor de opstelling van Malatinsky, Lex Schoenmaker doet dat zeker niet. HIJ maakt er geen geheim van dat hij de trainer niet hoog heeft zitten. De taktiek van zaterdag avond vormde een extra bouw steen voor de houding van FC Den Haags spelbepaler. Maar ook Rob Ouwehand heeft zeer veel moeite met Malatinsky. Kreeg de lange verdediger in de competitie tot dusver al weinig kansen zich op zijn geambieerde plaats, die van ausputzer, te bewij zen, twee uitlatingen van de Tsje chische oefenmeester zijn Ouwe hand in het verkeerde keelgat ge schoten. „Malatinsky had tegen mij gezegd dat ik ook laatste man zou blijven spelen als Perazic weer terug zou zijn. En nou lees ik ineens weer in een krant dat hij er verlangend naar uitziet dat Pe razic weer terugkomt op die plaats. Wat moet je daar nou van denken? Ik weet het niet meer hoor. Maar ik vind het wel gek". Net als Schoenmaker heeft ook Ouwehand zijn bedenkingen over de taktiek van Malatinsky van de laatste weken. „Dat we zo achter een tegenstander aan moeten lo pen heb ik nog niet eerder meege maakt. En we deden het tegen Feyenoord toch ook niet?" Het zal duidelijk zijn dat een aantal spe lers van FC Den Haag weinig op heeft met Malatinsky, die dan wel een wat stringentere training geeft dan vorig jaar, maar wie nu weer gebrek aan variatie bij de oefen stof wordt verweten. Spelers van een slecht draaiende ploeg hebben gauw de neiging de verantwoorde lijkheid af te wentelen op iemand anders en de trainer is daarvoor altijd een geliefkoosde figuur. Kla gen over een doorgaans toch al niet zo gewaardeerd onderdeel van het vak als de training is dan voor de hand liggend. Het wordt wat anders als een trainer inderdaad taktisch onbegrijpelijke beslissin gen gaat nemen. Malatinsky verde digde het neerzetten van Schoen maker op de rechtervleugel met de theorie dat Jol als opkomende man van de door Schoenmaker („Door zijn lichte blessure zou hij het ook te moeilijk hebben met het snelle middenveld van Haarlem" („OOR ZN T aldus Malatinsky) te laten vallen ruimte zou kunnen profiteren. Welnu, dat gebeurde tegen Haarlem nauwelijks. Dat zou de aanleiding kunnen zijn geweest om het concept bijvoorbeeld na de rust) aan te passen Hoekema als nog weer de vleugel en Schoenmaker weer op het midden veld maar dat gebeurde niet Zeer matig of het veel verbetering zou heb ben gebracht moet ernstig wor den betwijfeld. FC Den Haag speelde zaterdagavond ondanks de zege (doelpunten van Van Leeuwen en Hoekema en de te gentreffer van Lensen) zeer ma tig, waarvoor enige spelers het excuus aanvoerden dat er koste wat kost moest worden gewonnen na zo'n reoks negatieve resulta ten. Dat er dan van aantrekkelijk voet bal geen sprake is vond men te begrijpen. Echter moeilijk te verte ren is de voorzichtige speelwijze van de thuisploeg-Op zo'n manier zal het aantal toeschouwers bij de volgende thuiswedstrijd nog gerin ger zijn. En 5200 man was al zo weinig. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 15. Van Leeuwen 1-0; 34. Lensen 1-1; 49. Hoekema 2-1. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 5200. FC Den Haag: Galjó; Jol. Ouwehand. Van Vliet, Toet; Albertsen. Kila. Hoeke ma; Schoenmaker, Van Leeuwen, Goe- HAARLEM: Boersma; Wentink, De Vries, Huyg, Melchers; v.d. Ban, Geor ge. Haar; Lensen. V.d. Berg. De Kip.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11