Energiebesparing legt geen windeieren Loeki en Poeki: een paar apart hond zoekt huis Bij Van der Krogt in Zoeterwoude wordt koude omgezet in warmte STAD/REGIO LEIDSE COURANT. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1977 Het is zover, met de gebroe ders Van der Krogt. De zaak is nagenoeg rond. Woensdag 9 november komt Zoeterwoudes burgemeester J. A. Detmers door een speling van het nood lot jaren geleden eens aange duid met „weleerwaarde heer" met keten .en al de sluis openen waardoor de dagelijk se behoeften op eet- en drink- gebied van vele omwonenden bevredigd kunnen worden. Eenvoudiger gezegd: woens dagavond wordt officieel en gezellig een begin gemaakt met een blinkende Vivo-markt annex banketbakkerij van Van der Krogt B.V. aan de Nassaulaan, Zoeterwoude Ho- ge Rijndijk. Rond die tijd be staat tevens de bakkerij 40 jaar. Genoeg redenen om een receptie op touw te zetten en glazen te heffen. Functione rend directeur Peter van der Krogt zal daarbij vaak met zijn gedachten in de toekomst verkeren omdat in zijn aardse leven de dingen op het rende ment zijn afgestemd. Als ik de heer Peter was, zou ik op zo'n dag binnensmonds mompelen: jullie doen maar, als je potver- drie maar komt kopen. Van der Krogt B.V. (Peters broer Frans runt een filiaalbe drijf in Valkenburg Z.H. met een bakkerij-uitloop in Kat wijk) heeft zijn nieuwe vesti ging aan de Nassaulaan goed gekozen. Directeur Peter kijkt met gemotiveerde verwachting naar de overkant, waar een kapitaalkrachtige indruk wordt gevestigd door solide behuizingen van welgestelden: „Spielereien" in baksteen, waar je al gauw vier ton voor moet neertellen als je tussen die muren je dagelijks bestaan wilt slijten. Daar moet ruimte zijn voor een heel assortiment. Nou, Van der Krogt hééft dat assortiment. Van etenswaren tot kleintextiel, planten, noten- bar, vreemde kazen, speelgoe- deren en leesmateriaal. Boven dien is er gezorgd voor een noviteit die er wezen mag. Als eerste in Nederland (het sys teem moet zelfs uniek voor Europa zijn) woekert Van der Krogt tot op zekere hoogte met de energie. Dat gebeurt met een „warmteterugwin- ningsinstallatie" het lijkt wel Duits die zelfs aanlei ding is geworden om bij de directeur-generaal van de Energievoorziening in Den Haag een welkome subsidie aan te vragen. Een koeltech- nisch bedrijf in Amstelveen ontwierp of ontwikkelde een circuit dat warmte, ont staan door koeling, uitstraalt over een grote ruimte. Ik neem voorshands aan, dat u alle maal weet omtrent uw koel kast dat afkoeling warmte doet ontstaan. Als je thuis zin hebt om de condensor van je frigidaire de hand op te leg gen, ervaar je al spoedig dat dit ding warm wordt. Juist. Aan die warmte heb je niets. Dacht men, tot voor kort. Die warmte werd ge woon afgevoerd, zomaar de vrije lucht in. In Amstelveen dacht men er anders over (Koelrad heet de firma) en via denk- en speurwerk kwam men tot een „warmteterugwin- ningswarmtepompinstallatie". Ik vind het woord bijna nog knapper dan de vinding zelf. Evenwel wordt de vrijkomen de warmte van één centrale condensor (de hele machineka mer die alle „koelmeubelen" in het superbedrijf van koude en warmte voorziet is bovenop het dak gebouwd in een soort dag- pardon, dakkapel; een stapeling van aggregaatjes voor het goede doel) via aan gesloten luchtkanalen met tal van uitlaten in roosters door het hele bedrijf gevoerd. Sim pelweg uitgedrukt: de koeling zorgt voor een behaaglijke temperatuur in koude omstan digheden. Tot een buitentem peratuur van 3 gr.C. zal de Peter van der Krogt bij de „warmteterugwinningswarmtepompinstallatie' condensorwarmte voldoende zijn om de ruimtetemperatuur op 18 gr. C. te handhaven. Dat is dus een aangename winke latmosfeer en ook in het kan toor en op de toiletten en in de kantine en zo hoeft men straks niet te zitten rillen. Is de buitentemperatuur lager, dan zet een thermostaat de warmtepomp in werking met hetzelfde aangename effect 's Zomers worden de rollen omgedraaid en produceert de hele installatie een koele stroom die men „airconditio ning" noemt. Uitkomst voor Van der Krogt en navolgers: energiebespa ring van 42.836 Kwh/jaar. U mag van mij aannemen, dat dit heel wat is, in elk geval 87,9 pet. Op deze manier zal de supermarktdirectie over een jaar, als alles naar wens reilt en zeilt, de investering onder de knie hebben. Nu maar hopen, dat „Den Haag" warm loopt voor een tempera- tuurgeregelde financiële bij drage. Bijkomende informatie: het gehele gebouw is volgens de installateur, extreem geïso leerd, „beter dan normaal". Tot zover de efficiency. Nemen we nu in acht, dat 40 jaar geleden aan de Weipoort- se weg vader Gerard een ban ketbakkerij begon in een keu kentje. Peter weet daar weinig vanaf, maar de overlevering komt hem te hulp „Die bakke rij werd samengevoegd met een kruidenierswinkeltje van mijn tante, dat was voor vader dus zuster Anna. Midden tus sen de boeren. Voor 90 pet. van de verkoop was het bezor gen huis aan huis. De keuken tafel diende aanvankelijk om er het deeg voor de koekjes op uit te rollen en er werd gebak ken op een petroleumstel. Vroeger hadden we ook „Wei- poortse meisjes". Die zijn er niet meer. Dat werd te veel' werk, vervlakking heet dat te genwoordig. Ik heb me laten vertellen (misschien dat som mige lezers daar enig plezier aan kunnen vinden), dat we eens bekeurd werden vanwege die „meisjes" die we zonder broek verkochten. Haha, u be grijpt, dat ik hier doel op een soort koekjes, zoals Weesper moppen (ga uw gang, ze liggen er voor) of Bossche Bollen; je had trouwens jaren terug heel wat „meisjes" in den lande op koekgebied. Het moet wel wat zijn geweest, in de beginjaren van ons bakkersbedrijf. Opa Zevenhoven... ai... Er was niemand aanwezig ter plekke om gistermiddag mijn verbazing te kunnen schetsen ik zal dus maar nalaten om naar een dergelijke figuur te vragen maar ik zat wel even te kijken, bij dat kruispunt aan het eind van de Zevenhovense Dorpsstraat. Ik heb zelfs een paar minuten gepiekerd, want de situatie leidde tot enig nadenken. Als een totempaal verrijst daar sinds jaar en dag misschien ook korter, want ik weet werkelijk niet uit welke tijd de verkeersmaatregelen in Zevenho ven dateren een teken op een metalen mastje. Het is een overbekend waarschuwingsbord: de witte driehoek met rode rand op z'n kop geplaatst, die iedere weggebruiker op wielen erop attendeert dat een voorrangskruising iri het zeer nabije verschiet ligt Ook bij de schooljeugd lang niet onbekend; ik geloof zelfs dat kleuters er in verkeerstuinen mee vertrouwd worden gemaakt. Nu weet ik echter niet meer wat ik van de gemiddelde wegge bruiker in Zevenhoven moet denken. Het enig plezierige van de gesignaleerde toestand zou kunnen zijn, dat het bord met onderschrift uitsluitend dient tot informatie van de onderontwik kelde passant van buiten de gemeente. Laat het zo wezen, het is al erg genoeg. Want wat lees ik daar, in zwarte letters op een geel fond? „Let op! Voorrang verlenen". Ik moet er niet aan denken wat er zou kunnen gebeuren, als je nog niet zou kunnen lèzenook, of als je niet weet wat „voorrang verlenen" betekent. Zevenhoven, echt waar, u verontrust me. Zó ver is de bewoonde wereld nu ook niet verwijderd. was er toen nog en opa riep eens heel luid om mijn vader: „Gerard je hele plaat koek is verbrand!". Dat waren dan vijf koekjes." Van der Krogt heeft sindsdien „onwijs" uitgebreid. (Neem me niet kwalijk, maar „onwijs" hoor ik de halve dag van mijn kinderen). Valkenburg kwam erbij en Katwijk, waar het da gelijks brood wordt gebakken, terwijl men in Zoeterwoude (waar de Van der Krogts in 1963 van de Hoge Rijndijk de eerste zelfbedieningswinkel in de gemeente begonnen) het banket verwerkt. Dat betekent pendelen tussen Zoeterwoude, Valkenburg en Katwijk met een parttime chauffeur. Van der Krogt mag dan onder de titel Vivo Markt (Vrijwillige In- en Verkoop Organisatie), „maar dat „vrijwillig" staat heel hoog in ons vaandel", al dus Peter, wiens broer Wim de oude vestiging aan de Hoge Rijndijk gaat overnemen (vol gende week gesloten) om er een bistro in te gaan beginnen. Zoeterwoude wordt mondain. r „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een hond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door hondebezit- ters naar bet asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling \an ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierena siel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00—12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdags van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Ter afwisseling van de „hon dengalerij", deze week een tweetal katten die het asiel zo langzamerhand zat zijn. Overi gens zeer begrijpelijk dat ze ongeduldig worden, want het tijdstip van aankomst in het asiel ligt nu al weer bijna twee maanden achter hen. De namen van de twee doen onmiddellijk een relatie vermoeden. Hetgeen een juiste veronderstelling blijkt, want Loeki en Poeki zijn afkomstig uit hetzelfde nest. Anderhalf jaar geleden mochten de broertjes het levenslicht aan schouwen, vermoedelijk samen met nog een aantal zusjes en broertjes, een gelukkige en vooral speelse jeugd doorbren gen. Opvallend was, dat Loeki en Poeki onafscheidelijke kame raden werden, en werkelijk al les samen deden. De eigenaar van het nest jonge poezen was hiervan zo gecharmeerd, dat toen de tijd rijp werd om voor iedere jonge poes een goed thuis te zoeken, hij het niet over zijn hart kon verkrijgen Loeki en Poeki van elkaar te scheiden. Er werd dan ook net zo lang ge zocht, tot er iemand gevonden werd die twee katten tegelijk wilde nemen. Zo iemand wérd gevonden, en onder het motto „Samen staan we sterk" togen Loeki en Poeki welgemoed naar hun nieuwe huis. Eén jaar en vier maanden leefden Loeki en Poeki in een uitermate goede verstandhouding met hun baas en de geschiedenis zou een hap py end gehad hebben als hun baas niet op de één of andere geheimzinnige manier en om duistere reden allergisch werd voor katten. Geen happy-end dus voor de broertjes, want zoals eerder ver meld, hebben ze het in het asiel helemaal niet naar hun zin. Voor een deel komt dat ook omdat ze eigenlijk veel te groot zijn voor de hokken waarin ze moeten verblijven. Bovendien komt daar nog eens bij dat ze niet anders dan samen in één hok willen. Loeki en Poeki zoeken nu een nieuwe baas bij wie ze hun da gen in alle rust kunnen door brengen. In alle rust. Ook dit s*. Loeki en Poeki, op drift door een allergische aandoening van de baas. klinkt weer tegenstrijdig voor twee jonge katers als Loeki en Poeki. Waren ze in het verleden bijna dag en nacht op vrijers voeten, sinds gisteren is het daarmee afgelopen. Ze werden namelijk beide gecastreerd. En dat zal niet alleen voor iedere poes in een straal van vijftien kilometer een hele rust zijn, eok voor de nieuwe eigenaar wordt de situatie plezierig. Loeki en Poeki varen er wel bij want het was heus niet zo leuk altijd gehoor te moeten geven aan de roep van je instinct. De beide heren zullen in de toekomst dus wat honkvaster worden, maar daarom niet minder levendig en speels. Een punt dat nog genoemd moet worden is het karakter van de gebroeders. Poeki is de meest aanspreekbare van de twee. En daarom ook het meest nieuws gierig. Verder is hij erg aanhalig en speels. Loeki daarentegen is wat behoudender van nature zonder nu direct schuw te zijn. Hij kijkt liever eerst de kat uit de boom. En een aai op zijn tijd vindt hij best fijn. De gebroeders zijn heren van stand, want ze gaan immer uit stekend gekleed. Poeki is altijd te herkennen aan zijn jas van schitterend gitzwart kattebont WhlSKy (minder maar niet), waar werke lijk geen één wit haartje in te bespeuren valt. Bij Loeki wel. die elke rechtgeaarde poezen liefhebber voor geen geld zou willen missen. Die heeft behalve zijn zwarte bontjas ook nog een wit masker tje opgezet, hetgeen hem tot een hele persoonlijkheid maakt. Al met al vormen de gebroeders een combinatie van grote klasse Whisky, de schapedoes/poedel van vorige week moest wel erg wennen bij zijn nieuwe baas. Hij heeft het er een dag of drie erg moeilijk mee gehad, maar de laatste berichten waren zeer positief. Dus ook Whisky zal het wel redden. BART SPIJKER (De gastvri|heid. aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen 'met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) Culturele perikelen In maart 1966 bracht de Commissie van Advies in Culturele Zaken, op grond van jarenlange ervaringen (1950-1966), aan het gemeentebestuur advies uit over de wijze waarop een op te richten Culturele Raad haar inziens met concrete bevoegdheden zou dienen te worden toegerust Naast een adviserende taak zouden in het vlak van de uitvoering een aantal zaken (beheer-subsldles-organisa- tie) onder haar verantwoordelijkheid moeten worden gebracht De commissie stelde dat zijzelf gedurende haar bestaan te weinig betrokken was geweest bij het cultuurbeleid en daardoor haar werk incidenteel, te weinig-zeggend en te weinig omvattend zodat zij de noodzakelijkheid van haar bestaan ernstig in twijfel was gaan trekken. De door de gemeenteraad in 1967 als uitvloeisel van dit advies opgerichte Culturele Raad kreeg In een daartoe vastgestelde Verordening een in zeer algemene bewoordingen geformuleerd takenpakket Verzuimd werd de daartoe inherente bevoegdheden vast te stellen. Met als gevolg dat de nieuwe Raad gedoemd was te struikelen over dezelfde vrijblijvende activiteiten als voorheen de Commissie van Advies. De bevoegdheden ta.v. bestaande organisaties werden niet afgebakend zodat het relatiepatroon eveneens van vrijblijvende aard bleef. Bovengenoemde situatie werd door de Culturele Raad, ondanks veelvuldige demoralisering bij leden van het bestuur en secties niet zonder meer aanvaard. In de loop der jaren werd een aantal initiatieven genomen welke tot verbetering van de bestaande toestand moesten leiden. Niet ontkomen kan worden aan de indruk dat vele van deze initiatieven door het gemeentebestuur voor kennisgeving werden aangenomen. De hoopvolle verwachtingen die werden gewekt, bij de komst van dit college in 1974, ta.v. noodzakelijke beleidsombuigingen zijn niet in vervulling gegaan. Verbetering van de samenwerking tussen Stadhuis en Culturele Raad - bleef achterwege. Op den duur moest deze gang van zaken, niet alleen bij de bestuursleden maar ook bij allen betrokken bij het werk van deze raad, leiden tot volkomen te begrijpen frustraties. Onder deze omstandigheden is het besluit van het college van B W om het beheer van de begrotingspost „stimulering plaatselijk amateurisme" terug te geven aan de Leidse Volksuniversiteit K i O een onverteerbare zaak geworden. In het bijzonder als daarbij zonder overleg wordt teruggekomen op een eerder genomen besluit waarbij een reeds lang gekoesterde wens van de Culturele Raad in vervulling ging. Dat deze teleurstellende gang van zaken de leden van het bestuur van de Culturele Raad deden besluiten met onmiddellijke ingang ontslag te nemen en de hen gedelegeerde bevoegdheden aan de gemeenteraad terug te geven is onder de geschetste omstandigheden zeker te rechtvaardigen. Blijft de vraag of dit verstandig Is nu binnen afzienbare tijd de Inspraak rondom de behandeling van de nota organisatie culturele sector haar beslissende llle fase ingaat Of Is het gebrek aan vertrouwen, in de door dit college van b w geboden Inspraakmogelijkheden, zo groot, dat dit risico niet In beschouwing werd genomen. B. de Geus Lid C.D.A.-fractle Leidse gemeenteraad.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5