Grofsmederij zet man op straat Burgemeester Wapstraat Ernstige water overlast in Mendelssohn-Trio doet zijn naam alle eer aan Oprecht Volkstoneel in Als je lacht... ALLE GELDZAKEN Serviceflat Schouwenhove thans bijna geheel bewoond 'LEIDSE SPAARBANK g VERLIES DIT JAAR VERTIENVOUDIGD LEIDEN Het Mendelssohn- trio concerteerde gisteravond in de Kapelzaal van het K&O- gebouw met een bijzonder mooi programma. Drie werken: trio's van Henze, Brahms en Dvorak, werden gevolgd door een toe gift uit een trio van Mendels sohn. En zoals vaak was de toegift het mooiste. Het trio deed zijn naam dus alle eer aan. Maar ook daarvoor was veel prachtige muziek te beluisteren. Violist Richard Kilmer vertolkte een indrukwekkende partij in de Sonata da camera van Hans Werner Henze, een moderne compositie (1948), die naar onze smaak verreweg het leukste van de avond was: spannende mu ziek, om ademloos naar te luis- teren. Vooral het laatste deel, zo best lukken, maar na enig een „epilogo" die een soort sa- verwoed stemmen slaagden de menvatting geeft van de vier musici erin het Trio overtuigend eerste delen, werd met veel ver- af te ronden, ve uitgevoerd. Daarop volgde Na de pauze was Dvorak aan het Trio in c van Brahms. Het de beurt, van wie het Trio Dum- eerste deel daarvan wilde niet ky werd uitgevoerd. Hier was het spel van het drietal zeer geïnspireerd, en ook de goed- aansprekende partij die ze had den droeg bij tot het warme applaus waarmee het publiek het Mendelssohntrio voor het fraaie recital beloonde. Jan van der Meer dwong onze bewon dering af voor de betrouwbare pianopartij die hij speelde: nooit gewaagd of overdreven, maar altijd muzikaal en in zeer goede samenwerking met zijn colle ga's. De cellist Elias Arizcuren kreeg in de trio's die gister avond uitgevoerd werden niet de kans een schitterrol te ver vullen, maar wat we van hem hoorden was steeds voortreffe lijk. Richard Kilmer tenslotte toonde zich wat men in het voet balspel een karakterspeler noemt: in de stukken waar het er op aan komt een niet te overtreffen grootmeester, in de stukken waar zijn rol minder belangrijk is wat minder sterk. TON HARMSEN LEIDEN Beppie Nooy's Amsterdams Volkstoneel is weer terug op zijn veilige stek: tekening van het Amsterdams volksleven in de jaren tussen de twee wereldoorlogen. Na de mislukte musical „Gypsy" van verleden seizoen, revan cheerden de hoofdstedelijke volkskunst enaars zich gisteravond in de Schouw burg met „Als je lacht... dan ben je niet alleen" naar twee volksschetsen van Bob Bouber met liedjes van Davids en Mor- De üjm en de lijmkwast kunnen de breuk tussen de twee schetsen niet naadloos wegwerken. Voor de pauze worden er probleemrijke relaties ontwikkeld, die na de koffie in een handomdraai opgelost blijken te zijn. De hele buurt kan zich vervolgens in een feest storten ter ere van velerlei geluk; een vrolijk samenzijn dat op het toneel wel wat lang duurt Wat bij het Volkstoneel altijd weer op valt juist in zo'n carnavalesque uitbun digheid, is de oprechtheid waarmee ge speeld, geleden en gevrejen wordt. Het is puur sentiment, recht voor zijn raap, zonder valse (commerciële) bedoelingen. Iedereen lijkt te geloven in de boodschap van het eenvoudige, volkse leven. Vandaar dat het Beppie Nooy altijd weer lukt om van die merkwaardig gemengde rolbezettingen bijeen te krijgen. Naast de min of meer amateur-volksspelers, zien we t.v.-persoonlijkheden, musical-sterren, onderdelen van komische duo's en af en toe een verdwaalde toneelspeler. Met dat gemêleerde geheel zag Beppie Nooy gis teravond toch weer kans een stukje volk sleven op de planken te brengen. Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'Verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. Woubrugge heeft PvdA-afdeling WOUBRUGGE Woubrugge heeft sinds gisteren een eigen afdeling van de Partij van de Arbeid. Op initiatief van enige Woubruggenaren, die vonden dat er behoefte bestond aan het presenteren van een PvdA-visie in Woubrugge, werd gisteren de oprichtingsvergadering gehou den. Verwacht wordt dat voor al de Partij Gemeentebelangen de komende verkiezingen een gevoelig verlies zal lijden door i het totstandkomen van een Pv dA in Woubrugge. Kamervoorzitter dr. A. Vonde ling en gedeputeerde Borgman traden als sprekers op. De heer Vondeling stelde in zijn betoog dat de huidige politiek in toene mende mate een zaak van per sonen is. Een CDA/PvdA-kabi- net achtte de Kamervoorzitter I bijna onmogelijk, gezien de re cente ontwikkelingen in de kabi netsformatie. Gedeputeerde Borgman verklaarde het huidi ge politieke gedrag van het CDA uit verdeeldheid binnens kamers. Post Go JÊL (Van een onzer verslaggevers) IZOETERWOUDE/LEIDEN De Koninklijke Nederlandse Grofsmederij (KNG) in het in- j dustrieschap De Grote Polder jj (Zoeterwoude) wil de productie i van scheepsassen stopzetten en 70 van de 165 werknemers col- lectief ontslaan. Dat is gister- I avond gebleken na een vergade ring met vertegenwoordigers Ivan de vakorganisaties en de KNG-directie. Het voornemen de afdeling scheepsassen op te h heffen gezien het enorme ver- 1 lies dat de KNG op dit werkon- derdeel maakt, bracht een l schok onder het personeel te i weeg. Voor velen betekent dit in korte tijd de zoveelste onze- kerheid: in tien jaar heeft de j Grofsmederij zijn totale perso- neelsbestand al terug gebracht i van 600 naar de 165 werkne- s mers die er vandaag nog werk- 1 zaam zijn. Het collectief ontslag vormt een onderdeel van het continue ringsplan dat de KNG-directie eerder deze week bij de vakbon den op tafel legde. Andere on derdelen uit dit plan zijn het beëindigen van de ploegendienst en een heroriëntatie op de pro ductie van het bedrijf, dat zijn orderportefeuille steeds verder ziet terug lopen. De KNG heeft zijn laatste hoop gevestigd op zijn speciale scheepsankers waarvan er vannacht juist weer een zending van 12 naar Japan zijn geëxporteerd (zie foto). De aankondiging van de direc tie 70 man te willen ontslaan komt na een week van diverse berichten over de uiterst zorg wekkende positie waarin de Grofsmederij is komen te ver keren. Uit het continuerings plan van de directie blijkt dat de KNG voor dit jaar een ver lies verwacht van 2,5 miljoen gulden, en dat is dan tien keer zoveel als het verlies over het vorig jaar. Om dit verlies op te vangen en te voorkomen dat hierdoor het hele bedrijf zou moeten worden gesloten heeft de Grofsmederij een beroep ge daan op het ministerie van Eco nomische Zaken het bedrijf fi nancieel te hulp te komen. Vol gens directeur Schut van de KNG is deze steun een absolute voorwaarde om het continue ringsplan enige kans van slagen te geven en de werkgelegenheid voor de andere 100 personeel sleden te handhaven. Komt die financiële steun er niet dan zul len ongetwijfeld nog drasti scher maatregelen genomen moeten worden. Reserves De KNG heeft nu alle hoop gevestigd op de productie van speciale scheepsankers. Gistermiddag werden twaalf Flipper-Delta ankers, die bestemd zijn voor Japan voor transport gereed gemaakt. De gevaartes meten 8 bij 8 meter en wegen 22,5 ton per stuk. Onder politiebegeleiding werden de ankers vannacht naar de loswal in Koudekerk aan de Rijn vervoerd. voornemen van de KNG-directie gereageerd. Desgevraagd stelde districtsbestuurder Ter Wisscha van de Industriebond NW het te betwijfelen of de plannen van de directie voldoende soelaas zouden bieden om uit de proble men te raken. „Het afstoten van de scheeps-asfabricage zal voor ons eerst nader onderbouwd moeten worden", aldus Ter Wis scha. Hij kenmerkte de eerste reactie van de bonden als een „oranje licht": „We hebben onze bedenkingen, maar we willen niet, gezien het doel van het plan de werkgelegenheid zoveel mogelijk te waarborgen, bij voorbaat nee zeggen", stelde de districtbestuurder. Overigens bestaat de kans dat de bonden nog met een alternatief plan op tafel zullen komen. Volgende week zal met de leden worden overlegd en op 17 november vindt dan een nieuw gesprek met de directie plaats. Op 16 november vergaderen de aan deelhouders van de Grofsmede rij. Afslachten De grote moeilijkheden bij de Grofsmederij steken schril af bij het schreeuwend tekort aan personeel waarmee de plaatse lijke concurrent van de KNG, de Leidse HCW/NEM te kampen heeft Op de vraag of wellicht een oplossing te vinden zou zijn in het verdelen van het werk over deze beide, los van elkaar werkende bedrijven, wees NW- bestuurder Ter Wisscha erop dat het hier om twee zelfstandi ge en elkaar beconcurrerende ondernemingen gaat „Theore tisch zou de HCW/NEM werk kunnen uitbesteden aan de Grofsmederij. In de praktijk hebben we echter met een marktmechanisme te maken waarbij dit soort werk op de vrije markt terecht komt en te gen afbraakprijzen van de hand gaat. Op deze wijze slachten de bedrijven elkaar in feite af. De Grofsmederij is juist in moei lijkheden gekomen door het aannemen van opdrachten waarvan van te voren vast stond dat ze verliesgevend zou den zijn. Alleen om de werkge- legengeid te handhaven heeft men deze opdrachten aanvaard. Je kunt je afvragen of dit wel een gelukkig beleid is geweest", aldus de heer Ter Wisscha van het NW. BURGEMEESTER VIS VERRICHTTE OFFICIËLE OPENING LEIDEN De serviceflat „Schouwenhove" aan de Jan Luykenlaan is gistermiddag officieel door burgemeester dr. A. J. Vis geopend. De stichting „Zomerland Lei den", die de flat exploiteert, ,toonde zich verheugd, dat het 189 appartementen tellende gebouw thans praktisch ge heel bewoond is. Het zag er de laatste tijd een beetje naar uit, dat de flat niet vol zou komen. Schouwenhove heeft zo'n 25 miljoen gekost. De door leegstand geleden ver liespost zal waarschijnlijk snel weggewerkt kunnen wor den. De leeftijdsnorm die voor de woning geldt, is voor Leidenaars vanaf 55 jaar ge steld. Niet-Leidenaars dienen 65 jaar of ouder te zijn. In de luxueuze recreatiezaal op de hoogste etage van de elf verdiepingen tellende flat ont hulde burgemeester Vis tij dens de feestelijkheden een „miniatuur van Schouwenho ve", dat hoofdzakelijk bestond uit poedersuiker, eiwit en gela tine. Het broze geval symboli seerde in geen enkel opzicht de sterkte van de constructie van het levensgrote evenbeeld. Schouwenhove dient minstens 50 jaar te blijven bestaan, wil de stichting de lening van 25 miljoen terugbetaald hebben. De maandelijkse huurprijzen voor een twee- en driekame rappartement liggen tussen de 1659,- en 2262,- in. Rond de 80 appartementen zijn ver huurd aan Leidenaars. De huur wordt grotendeels door de gemeente gesubsidieerd. Per bejaarde kost dit de ge meente circa 2000,- per maand. Schouwenhove is van alle ge makken voorzien. Zo is er dag en nacht een ziekenverzorgster aanwezig. Iedere dag wordt er een warm diner geserveerd. Door het hele gebouw heen zijn alarminstallaties aange bracht, welke door alle bewo ners, dus ook invalide mensen, in werking gesteld kunnen worden. Burgemeester Vis was blij, dat de samenstelling van de bewoners zeer geva rieerd is. „Alle denkbare mi lieus wonen hier bij elkaar. De plezierige wisselwerking, die hier ontstaan kan, zal be slist bevorderend zijn voor „de dialoog" waaraan iedereen be hoefte heeft", aldus de heer Vis. Burgemeester Vis bekijkt het miniatuur, dat hij juist heeft onthuld. In het midden mevrouw Vis. STAD/REGIO leidse courant zaterdag 5 november 1977 pagina 3 ZOETERWOUDE „Aan de overkant staan drive-in woningen, dit lijken wel drijf-uit woningen, het is een schande, het hele huis staat blank." Dit zijn de woorden van de heer Van Zeist in de verlaten huur- flat van zijn 68-jarige moeder. Het huis is ontruimd. Mevrouw Van Zelfst woont sinds kort in het Zoeterwoudse bejaardenhuis Emmaus. Drie jaar geleden betrokken de heer en mevrouw Van Zelfst de huurwoning aan de Burgemeester Wapstraat. In een tijdsbestek van drie jaar is de flatwoning in totaal 5 maal ondergelopen. Tot twee keer toe moest de vloerbedekking vervangen worden. Een duidelijke oorzaak van de plaatselijke watersnood is eigenlijk niet te geven. Als het geregend heeft komt er water uit de afvoer van de douche en in minder dan geen tijd staat het hele huis onder water. Ook de buren hebben klachten, één van hen heeft zelfs een muurtje rond de douche gemetseld, teneinde de watervloed te keren. Op klachten van de bewoners bij de eige naar van het flatgebouw, Interned Beheer BV werd nauwelijks gereageerd. In op dracht van Interned werd de riolering een paar keer doorgespoten. Toen de bewoners bleven klagen werd een beschuldigende vin ger naar het gemeentebestuur uitgestoken. Overstroming „In maart 1977 overleed mijn vader", vertelt de heer Van Zeist. „Het was vreselijk; toen mijn vader in huis opgebaard lag stroomgde het riool voor de vierde keer over. Mijn moeder kreeg in juni van dit jaar een hersenbloeding. Op het moment van haar ontslag uit het revalidatiecentrum stond het huis weer blank. Ik heb onmiddellijk de huur opgezegd. De meubelen en de vloerbe dekking heb ik weg moeten gooien. De enige reactie van Interned Beheer was een kort briefje waarin stond dat de huur tot eind november moet worden doorbetaald." De bewoners van de flat betalen 450 gulden huur en nog eens 150 gulden servicekosten. De heer Van Zeist vraagt zich af voor welke service moet worden betaald. „Een defect aan de riolering wordt niet verholpen. Er is wel een huisbaas maar die heb ik nog nooit iets zien doen. Het gebouw wordt niet eens schoongemaakt." De directeur Gemeentewerken in Zoeter woude, de heer Van Leeuwen legt uit dat de gemeente hier niets aan kan doen. „Het hoofdriool is niet verstopt, we hebben de indruk dat het riool onder de vloer van de huizen op de begane grond verstopt is. Als de bewoners een officiële klacht indienen bij burgemeester en wethouders van Zoeter woude kunnen we pas maatregelen gaan nemen. Op kosten van de eigenaar van het pand wordt de storing dan door ons verhol pen. We kunnen echter niets doen als we geen schriftelijke klacht ontvangen. Zonder dat hebben we juridisch geen poot om op te staan." Triest De heer Wijnmaalen van Interned Beheer BV vindt het erg triest voor de bewoners maar heeft toch niet het idee dat de beheer der van het flatgebouw in gebreke is geble ven. „We doen onze uiterste best om deze mensen uit de problemen te helpen. De fout zit echter bij de gemeente Zoeterwoude, volgens onze informatie is het hoofdriool verstopt", aldus de heer Wijnmaalen. Het flatgebouw is eigendom van de beleg gingsmaatschappij „Wereldhaven" en het beheer van de eigendommen van Wereldha ven is in handen van Interned. De beheerder heeft nogal wat problemen met het flatge bouw; „De omliggende grond is na de bouw een halve meter gezakt. Daardoor vielen er verschillende tuinmuurtjes om en dat was een behoorlijke schadepost". De heer Wijnmaalen heeft nu toegezegd deze hele zaak met de gemeente te zullen bespre ken. „We gaan volgende week uitzoeken wat de oorzaak van het overstromen van het riool precies is." ED OLIVIER BEWONERS DE DUPE VAN STEEKSPEL TUSSEN GEMEENTE EN EIGENAAR De heer Van Zeis» in de voor de zoveelste keer blank staande woning aan de Burgemeester Wapstraat.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3