Ceidóe (Bowtmtl Den Uyl legt schuld breuk bii CDA voor Caransa geeft politie exact beeld ontvoering V eiligheidsraad kondigt wapen embargo tegen PRIJZEN IN OKTOBER STEGEN MET 0,4 PCT. Kroon van St. Stefanus terug naar Hongarije Zuid-Afrika af KONINGIN BEGINT VANDAAG CONSULTATIES VAN AGT WILDE ZETELS RUILEN >rt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Ivertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lonnementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. 2aterdag 5 november 1977, 68e jaargang no. 29882 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Willie boy „De jacht op Willie Boy" met in de hoofdrol Robert Redford en Robert Blake op Ned. I om 20.40 uur. Ned. II om 20.25 uur Roots. Zondag Ned. I om 20.05 uur John Wayne in „Chisum". Ned. II om 16.02 uur documen taire „De Christenen" en om 21.10 uur De vrede van Rotter dam. Buien Geleidelijk toenemende bewol king met buien. Matige tot krachtige, aan de kust harde wind, krimpend van west naar zuidwest Maximum temperatu ren omstreeks 12 graden. Zondag: zon 0744—1703; maan: 0121—1444. Hoogwater Scheven- ingem 10.31 en 23.11. Maandag: zon 0746—1701; maan: 02331509. Hoogwater Scheveningen 11.52. MSTERDAM De Amsterdamse politie seft gistermiddag signalementen verspreid ui de twee mannen, die dinsdagavond de sn miljoen gulden losgeld hebben gekre- :n van een medewerker van de toen nog ttvoerde Maup Caransa. De plaats waar tt losgeld werd overhandigd houdt de ilitie in verband met het onderzoek nog iheim. e losgeld-afhalers maakten gebruik van m witte Fiat, die op 15 oktober in Utrecht as gestolen. De wagen werd na de ontvoe- ng teruggevonden op de Herman Heijer- answeg in Amsterdam-Zuid. De eerste ontvanger van het losgeld om schrijft de politie als een man van 1.80 meter lang met slank postuur. Zijn leeftijd wordt geschat op 30 35 jaar. Hij heeft een bruingelige huidskleur en een opvallende puntkin met een spleet in het midden. Zijn haar is donkerblond licht krullend en stug. Hij was vermoedelijk gekleed in een gelig leren jasje met franje eraan. De leeftijd van de tweede losgeld-ontvanger wordt geschat op dertig jaar. Hij is ongeveer 1.75 m lang, heeft een flink postuur en een dikke kop, aldus de Amsterdamse politie. Hij was sportief gekleed in een soort wind jack en droeg dinsdagavond een gele helm (merk Exxon). Zakenman Caransa heeft de hoofdstedelijke recherche in de afgelopen dagen vrij exact verteld wat hem is overkomen na de worste ling op het professor Tulpplein, in de nacht van donderdag op vrijdag vorige week. Vanaf het Tulpplein is Caransa per auto (mogelijk een rode Peugeot 404) naar zijn tijdelijke verblijfplaats gereden. De rit daar heen duurde ongeveer 20 minuten. Bij aankomst stopte de auto even en reed daarna langzaam verder. Caransa zegt de indruk te hebben, dat hij door een goot of kuil reed, voordat de wagen voorgoed stil hield. De autodeuren heeft Caransa niet horen openen of dichtslaan. Wel heeft Ca ransa gevoeld hoe hij vanuit de auto werd neergelegd op een harde, vermoedelijk be tonnen ondergrond. Hierna werd hij gefouil leerd en naar zijn verblijfplaats gebracht. De afstand tussen de auto en deze ruimte ervoer Car an se als zeer kort. Bij het betreden van de schuilplaats open den Caransa's ontvoerders een deur, die vermoedelijk tijdelijk was aangebracht. Dat was te horen bij het openen en sluiten, aldus Caransa tegenover de recherche. Caransa werd het vertrek binnengedragen. Zijn dra ger liep eerst één tree op en vervolgens een tree af. Daarna werd een gordijn opzij geschoven. Caransa is ten slotte op een bed neergelegd en aan het frame hiervan met een handboei vastgemaakt. De vloer onder het bed was vermoedelijk bedekt met hardboard, de wanden met een vezelachtige bekleding. Caransa zegt verder de indruk te hebben, dat het vertrekje (circa 2,5 meter lang en 2,25 meter brééd) voorzien was van een dichtgetimmerd raam. In de kleine ruimte tussen deur en gordijn bevon den zich twee radio's, die bleven spelen. Het communicatiemiddel met de ontvoerders was, zoals gemeld, een babyfoon. Gedurende zijn verblijf in deze ruimte hoorde Caransa op gezette tijden (niet 's nachts) een grom mend, zoemend geluid. De politie concludeert uit deze door Caransa verstrekte gegevens, dat de zakenman werd vastgehouden in een gehuurde loods of in het onderstuk van een (alleenstaande) wo ning. De ruimte ligt in Amsterdam of zeer directe omgeving. Ook Caransa's terugrit door de stad duurde ongeveer twintig minuten. Caransa merkte op, dat de witte Fiat zeer kort na het wegrijden bij de schuilplaats moest stoppen voor verkeerslichten en op een weg reed met straatverlichting. Demissionair minis ter-president en for mateur Joop den Uyl bij zijn aan komst gisteravond in Soestdijk, waar hij zijn formatie-op dracht teruggaf aan de Koningin. DEN HAAG CDA-leider Van Agi heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in een poging de toen al dreigende kabinetscrisis uit de impasse te halen enkele voorstellen aan de formateur gedaan, voordat zijn fractie daarvan op de hoogte was. Toen namelijk bleek, dat Den Uyl de door de CDA-fractie voorgestelde twee voorstellen niet wilde aanvaarden heeft Van Agt voorgesteld Ontwikkelingssamenwerking weer aan de PvdA te geven in ruil voor Defensie aan het CDA. Pronk (PvdA) zou dan op Ontwikkelingssamenwerking kunnen blijven, terwijl Andriessen dan Defensie zou kunnen bezet ten. Maar ook dat persoonlijk voorstel van Van Agt wees formateur Den Uyl af. „Deze nadere en verder strekkende denkbeelden konden geen genade bij U vinden", aldus Van Agt in zijn brief van gistermiddag aan Den Uyl. Van onze parlementaire re- DEN HAAG „De kans op samenwerking tussen PvdA en CDA is momenteel volle dig verkeken. Er moet nu eerst worden onderzocht of er een kabinet van CDA en WD kan komen". Dit verklaarde PvdA-leider Den Uyl gister avond, nadat hij door de Ko ningin van zijn formatie-op dracht was ontheven. De Koningin zal vandaag al een begin maken met het raadplegen van haar politieke adviseurs over wat er nu dient te gebeuren om tot de totstandkoming van een kabi net te komen. Zij ontvangt achtereenvolgens de vice- voorzitter van de Raad van State, de voorzitters van de Tweede en de Eerste Kamers en de leiders van de Kamer fracties. Nu een geheel nieu we situatie is ontstaan, zullen ook de voorzitters van de klei ne fracties worden geraad pleegd. Ex-formateur Den Uyl heeft het CDA als-schuldige aange wezen voor het mislukken van zijn poging om een kabinet van PvdA en CDA en D'66 te vormen. Hij zei, dat de oor zaak van de afschuwelijke im passe ligt bij de onwil van het CDA om te erkennen dat de verkiezingsuitslag van 25 mei vertaald dient te worden in het karakter van het nieuwe kabi- De uitspraak van de kiezers voor voortzetting van het pro gressieve beleid van het eerste kabinet-Den Uyl is voor Den Uyl van doorslaggevende bete kenis geweest voor zijn optre den tijdens de formatie. „Het progressieve beleid vormde de inzet van de verkiezingen. De uitspraak was duidelijk en diende zowel in het regeerpro- gram als in de samenstelling van het kabinet tot uitdruk king te komen". Den Uyl zei, dat hij op grond van de kiezersuitspraak zich er tegen heeft verzet om Van Agt, Andriessen en Kruisinga alle drie in zijn kabinet op te nemen. „Het toetreden van al le drie zou niet de duidelijk heid hebben geschapen die op grond van de verkiezingsuit slag geboden was en het kabi net ongeloofwaardig hebben gemaakt". Den Uyl verklaarde: „Hoe be zwaarlijk en frustrerend de lange duur van de formatie ook is, nog erger is dat de mensen gaan zeggen: de vol gende keer blijven we thuis. Het maakt toch geen malle moer uit. De lange duur kan nooit een argument zijn om het hoofd in de schoot te leg gen en te zeggen: „Ach wat doet het ertoe". Den Uyl uitte zware kritiek op de houding die het CDA in de afgelopen dagen heeft ingeno men. Hij sprak van een „door- drammerij zoals ik nog niet eerder heb meegemaakt. On gehoord en onbegrijpelijk". Hij vond het onaanvaardbaar dat het CDA de volgens hem bekwame minister Lubbers (Economische Zaken) per se vervangen wilde door Andries sen, die Den Uyl overigens bekwaam noemde. Maar, zo zei Den Uyl ik heb geen enkel goed argument gehoord om Andriessen op de plaats van Lubbers neer te zetten.. Den Uyl wees er op dat de ex-KVP- voorman op drie essentiële punten bedenkingen heeft geuit tegen het regeerakkoord en daarom wilde hij liever Lubbers handhaven. Volgens de ex-formateur heeft CDA-onderhandelaar Van Agt geen enkel argument aange voerd dat de vervanging van Lubbers door Andriessen zou rechtvaardigen. „Ik had geen redelijk motief om Lubbers te vervangen en zeker niet door iemand die bezwaar heeft ge maakt tegen het formatie-ak koord over het sociaal econo misch beleid", aldus Den Uyl. Fractieleider van het CDA, mr. Van Agt, geeft een demonstrant die gisteren uiting gaf aan zijn vertrouwen in de CDA-leider, een hand op het Binnenhof. DEN HAAG Van midden september tot midden oktober zijn de prijzen met 0,4 procent gestegen. Dat blijkt uit het prijsindexcijfer van de gezins consumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dit maandelijks samenstelt op ba sis 1969 is 100. Dit indexcijfer liep op van 184,2 midden sep tember tot 185,0 midden okto ber. Ten opzichte van oktober vorig jaar is het prijsindexcij fer met 5,4 procent gestegen. Het ministerie van economische zaken noemt deze stijging van 0,4 procent een meevaller. De uitkomst van de prijsstijging over 1977 die door het Centraal Planbureau in de macro-econo- mische verkenningen gesteld was op 6,5 a 7 procent zal nu waarschijnlijk dichter bij de 6,5 dan bij de 7 komen te liggen, aldus het ministerie. Sinds 1970 is het niet meer voor gekomen dat een vergelijking van de prijsstijging over een jaar genomen een zo laag per centage (5,4) te zien gaf. Het Ministerie van Economische Za ken ziet hierin een aanwijzing voor een verdere daling van de inflatie. NEW YORK De Amerikaanse rege ring heeft besloten de kroon van St. Ste fanus, sinds duizend jaar het symbool van de Hongaarse een heid, terug te geven aan Hongarije. De kroon die zich sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog in de Verenigde Sta ten bevindt, zou door de Amerikaanse mi nister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, in begin de cember aan de Hon gaarse leiders wor den teruggegeven, aan het eind van de rondreis die presi dent Carter langs ne gen landen gaat ma ken. Dit gebaar zou een verbetering van de betrekkingen tus sen de VS en Honga rije kunnen inluiden. Stefanus, de eerste koning van Honga rije (circa 970-1038), werd door paus Syl vester II benoemd tot „apostolisch koning", uit erkentelijkheid voor zijn streven om de Hongaren te ker stenen. Bij die gele genheid, in 1001, schonk de paus hem de kroon die nu naar Hongarije zal terug keren. In 1945 droegen func tionarissen van de Hongaarse Koninklij ke garde bij de nade ring van de Russi sche strijdkrachten de kroon en andere schatten over aan de Amerikaanse troe pen. De kroon be vindt zich nu in Fort Knox, in de staat Kentucky, waar zich veel van de Ameri kaanse goudreserves bevinden. NEW YORK (AP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren met unanieme stemmen het verplichte wapenembar go tegen Zuid-Afrika aanvaard, omdat de aanschaf van wapens door dit land een bedreiging vormt voor de internationale vrede en veiligheid. De vijftien leden van de raad hebben op verzoek van India met handopsteken over de resolutie gestemd. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, „Pik" Botha, heeft in Pretoria gezegd dat door deze daad het besluit van de Zuidafrikanen om hun land te verdedigen nu nog onwrikbaarder vast is komen te staan. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, sprak van een historische gebeurtenis. De Amerikaanse ambassadeur Andrew Young waarschuwde de regering in Pretoria dat men er niet aan hoeft te twijfelen dat als men doorgaat op de ingeslagen weg de spanningen met de rest van de wereld slechts zullen toenemen. Maar tegelijkertijd moeten wij duidelijk maken dat wij hopen op een verzoening op voorwaarde dat Zuid-Afrika bereid is om een begin te maken met het beëindigen van de apartheid, aldus Young. Het is een unicum in de geschiedenis van de VN dat er een bindend embargo wordt ingesteld tegen een lidstaat. Zuid-Afrika's buurland, Rhodesië, is in 1966 ook getroffen door een embargo van de VN, maar dat land was toen geen VN-lid. De resolutie die nu aangenomen is het produkt van een compromis tussen de westerse en Afrikaanse landen. De Afrikaanse landen hebben ook op economische sancties tegen Zuid-Afrika aangedron gen, terwijl de westerse landen een beperkt wapenembargo van tijdelijke duur eisten. Een voornamelijk door Afrikaanse landen ingediende resolutie waarin de gewapende strijd voor de bevrijding van Zuid-West-Afri- ka wordt onderschreven is gisteren door de Algemene Vergadering van de VN met 117 stemmen voor en nul tegen aangenomen. In totaal 24 landen onthielden zich van stemming, waaronder vijf Afrikaanse landen. Reis Carter uitgesteld WASHINGTON De reis die de Amerikaanse president Jim my Carter aan het eind van deze maand zou maken naar negen landen op vier continen ten is uitgesteld. Naar verluidt zou de reis nu begin volgend jaar kunnen wor den vastgesteld. De oorspronke lijke reis, van 22 november tot 3 december, had Carter achter eenvolgens moeten brengen naar Venezuela, Brazilië, Nige ria, India, Iran, Saoedi-Arabië, Frankrijk, Polen en België. Ge meld wordt dat Carter de ko mende weken in Washington wil zijn op het moment dat het Con gres zich uitspreekt over zijn plannen tot beperking van het energieverbruik. Zeslingbaby maakt het slecht LEIDEN De toestand van Dennis Nijssen, de jongste telg van de in Leiden geboren zes ting, is acuut verslechterd. Hij verdraagt de kunstmatige voe ding niet die hem wordt toege diend en hij heeft opnieuw darm- en maagstoornissen. Als gevolg hiervan wordt hij weer beademd. Een woordvoerster van het Sop- hia-kinderziekenhuis in Rotter dam, waar het jongetje ligt, noemde zijn toestand gisteren zorgwekkend. Nadat hij enkele weken geleden was geopereerd was zijn conditie lange tijd evenwichtig. Met de overige vijf kinderen Nijssen gaat het nog steeds goed. Golda Meir bezoekt toneelstuk over haar leven. De voormalige Israëli sche premier Golda Meir heeft donderdag in het Morosco theater in New York, de pre mière bijgewoond van het toneelstuk Golda" dat gebaseerd is op haar leven. Zwaar be waakt betrad Golda Meir het theater. Een replica van de kroon van St. Stefanus, met links een aardbol en rechts een scepter. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1