tri f weekpuzzel door dr. Pluizer dierenportret postzegels oplossing vorige puzzel LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 NOVEMBER De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: Twaalf gulden vijftig: Mevr. Borst, v. Wichenlaan 15, Oude-Wetering. Vijf gulden: L. Schlatmann, Reigerslaan 5, Voorhout. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Oplossingen onder vermelding van „Puzzel 44' vóór woensdagmiddag 12.00 uur opsturen naar: Leidse Courant, Postbus 11, Leiden. NR. 44 CRYPTOGRAM -Flf HORIZONTAAL 1. Het is raadzaam dat gij dit bijtijds klaar hebt (5); 3. Zonder herrie is dit niet echt; met herrie saai en zonder leven (9) 8. Zulk een uitgraving dient beslist niet om een roofvogel te vangen (7) 10. U begon krom (7) 11. In dit geval heeft geen ander land hier iets mee te maken (9) 13. Het tweemaal deze noot achter el kaar zingen vind ik maar matig (4) 15. Op deze kaart is te zien dat deze rivier dus in de Himalaja ontspringt en in de Arabische Zee uitmondt (5) 17. Gevaarlijke aangelegenheid (9) 19. Haar toeneming in grootte doet hem van tijd tot tijd war de kapper gaan (9) 20. De bangheid steeg toen hij ons met een stang bedreigde (5) 21. In gevaar is dit dier beslist geen katje om zonder handschoenen aan te pakken I (4) 23. Wij pleiten er voor, dat dit ten minste met 1 /2% wordt verlaagd (9) 26. Eruit met de kennisl (7) 27. Dit beschermd gebied geldt niet voor mannetjeseenden, wel voor konijnen (7) 28. Snel idee (9) 29. Deze vraag lost u beslist vlug op: het antwoord is een bloem (5). VERTICAAL: 1. Negatief meisje? (10) 2. Deze leefregel geldt b.v. iemand die 'te dik is (5) 3. Zo te zien komt deze bijbelse figuur voor in het Oude Testament (3) 4. Woonplaats van een kooivogel (9) 5. Of deze Zweedse scheikundige ook edel in zijn daden was is moeilijk te zeggen (5) 6. Blijk gevende van wantrouwen vloog Inge op Thomas af (9) 7. 't Is 'n heilige (4) 9. Om het opschepperig te doen zijn is het gewenst dat u 'r gist op doetl (7) 12. Ondanks de emancipatie treft men zulk een persoon nog niet aan bij een hockeywedstrijd voor heren (11) 14. De sloper valt uit de toon met die taal. Ofschoon u het mogelijk ge woon vindt, vind ik het ordinair (10) 16. Geen tv-handelaar zal zijn produkt in advertenties met dit woord betitelen (9) 18. Hij heeft een ets vervaardigd van een Nederlandse en een bijbelse plaats (7) 22. Waarom moeten de lui toch altijd op deze zeer hoorbare wijze hun afkeu ring kenbaar maken? (5) 24. Het is geen gekheid dat vele vrouwen ervan dromen ooit als 'n ster in zulk een pelswerk te flaneren (5) 25. Heus, zulk een persoon treft u niet uitsluitend ten oosten van Maastricht aan! (4) 27. 't Is beslist niet altijd prettig hierop te zitten (3) yihd ec< Tijdens de enige maanden geleden •gehouden Maccabi Spelen was het onderstaande spel een van de meest besprokene. Het werd gespeeld door de Ameri kaan Eddy Kantar, die binnenkort in Manilla met zijn medestanders de Bermuda Bowl hoopt te verove ren (20-28 oktober). Het bewuste spel lag als volgt: Zie diagram Een geïnspireerd biedverloop, waarbij de cue-bids van Eisen berg in harten duidelijk interes se toonden in een slem in klave ren of schoppen. Ook het afspe len was zeer geïnspireerd. De uitkomst met hartenaas werd in de dummy getroefd, waarna klaveraas werd ge speeld, waaronder de boer viel. Kantar vond nu een verbluffen de voortzetting door schoppen 2 na te spelen! Daarmee kwam oost in een las tig parket. Als hij een van zijn AB 10 8432 - H V 7 6 5 A V 9 3 2 N <?H B 10 7 4 9 8 7 4 WO 102 *8754 z *B '8 6 5 A V B 5 3 H V 6 2 Met oost als gever en noord-zuid kwetsbaar ging het bieden: Oost Zuid West Noord Kantar Eisenberg pas 1 o pas 1 pas 2 pas 2 doublet pas 34 <0 doublet pas pas 6 4. pas pas pas plaatjes zou leggen en Kantar zou die kunnen troeven, dan zou het voor de leider eenvoudig zijn de schoppenkleur vrij te spelen. West bekent op schoppe naas niet en oosts resterende honneur wordt er troevend uit gesneden. Zo dacht oost er alt hans over, die het volstrekt on mogelijk achtte, dat Kantar naar zijn singleton 9 had ge speeld. Oost speelde dus laag bij en west troefde. (Als oost neemt en schoppen vervolgt, gaat het spel down). Later vertelde Kantar, dat hij niet op een dergelijk schoppen- zitsel had gerekend, maar dat hij hoopte een situatie te schep pen, waarbij de tegenpartij in de fout ging. Hij dacht in staat te zijn de schoppens vrij te spe len en anders had hij nog de kans op een 3—3 ruitenverde ling (zie onder). West speelde harten terug, die in noord werd getroefd. De troe ven werden getrokken en zuid vervolgde achtereenvolgens met ruitenheer, schoppenaas, de res terende ruitens en zijn laatste troef. Als Kantar een andere speelwij ze had gevolgd, was hij down gegaan. Het is duidelijk dat het spelen van schoppenaas (na kla veraas) tot niets leidt Maar als hij met ruiten naar zijn hand was gegaan en nog een harten had getroefd, dan had hij nog wel een hoge troef in noord kunnen maken, maar niet meer naar zijn hand kunnen komen om de resterende troeven van west te trekken. Hij zou dan ruitenheer met het aas moeten overnemen, de troeven halen en hopen op een 3—3 ruitenzitsel. Dat laatste was echter niet het geval en het schip zou zijn ge strand. We kunnen alleen maar hopen, dat er in Manilla nog een paar van deze huzarenstukjes worden vertoond. E. en toren is vrij wat sterker dan een loper, maar in het eindspel wanneer er nogslechts een koning met een toren tegen een koning met een loper isovergebleven. is zo'n spelletje in de meeste geval len remise. De zwakstepartij gaat met zijn koning naar die hoek die niet gelijk is aan de kleur van het veld waarop zijn loper staat. Dus: koning met een loper op een zwartveld: de koning streeft naar hoek a8 of h1. Maar ook al staat de koning in de goede hoek, dan is het nog di kwijls een kwestie van net dat éne tempo dat beslist over winst of remise. Kijk maar eens naar de volgende stand: (zie diagram nr. 1) Wit: Kc6; Ta8; pion: a7. Zwart: Ka6, Lel. Wit heeft er nog een gevaarlijke pion bijgekregen, maar als wit zet ten moet dan kan hij NIET winnenl Laten we eens een poning wagen. 1Kd7. Kb7? 2.Tc8.... èn wi! wint. We zien nu meteen, dat de loper gedwongen is zich achter de eigen óf de vijandelijke koning te ver schuilen. Met: 1...,Ld2 en ook: 1...La3 is er nog niets aan de hand. Laten we eens:1...La3 2.Kc7,... spe len. Wit is er op uit de zetplicht op zwart af te schuiven. Na: 2.... Lc1 3.Kc6,... is de beginstelling weer ontstaan maar nu met zwart aan zet. Maar daar de witte koning op een zwart veld staat is er een schaakzet mogelijk, nadat de loper op een lijn is gaan staan waar zij door de toren kan worden aange vallen. Zie maar: 2...,Lb2 (b4) 3. Tb8, Le5+ (a5+) en wit kan dan niet meer winnen. Na: 2... 3.Kc6, Lc1 is wit in de beginstelling weer m m u m m m m m Hl m u U m 1 aan zet. Wil wit winnen, dan zal hij afstand moeten doen van zijn pion en proberen de loper te win nen door haar uit te temperen. Dat schijnt aardig te lukken na: 1.Te8,Ka7: 2.Te7+,Ka8! De enige zet, want op: 2...,Ka6? 3.Te1,Lb2 4.Te2,Lc3 5. Ta2+,La5 6.Ta1.... en wit wint de loper en het spel. En gaat op de tweede zet de koning naar b8, dan is het na:2...,Kb8? 3.Kb6,... ineens uit. Er dreigt mat en naKc8 wint wit door Tc7+ weer de loper. We zijn dus twee zetten verder gekomen, zonder dat direkt verlies voor zwart dreigt. 1.Te8, Ka7: 2.Te7+, Ka8! Hoe nu verder? -3.Kb6.... wordt weerlegd doo- r:3...,Lf4l en op een schaak gaat de loper naar b8 en zitten we in een theoretische remisestand. Maar wacht eensl Als we nu eens: 3. Te4l... spelen. Eerst gaan we na of de loper kan spelen. En dan blijkt dat in deze stand de toren de loper volkomen domineert. We gaan de mogelijke zetten even na: 3La3? 4. Ta4+3Lb2? 4. Ta4+. Kb8 5. Tb4+„„; 3 Ld2? 4. Kb6, 3Lg5?(h6) 4. Kc7l, en in alle gevallen wint wit. Als zet van de zwarte koning is: 3Kt>8? 4. Kb6l, Kc8 5. Tc4+,... ook al waardeloos. Maar de laatste mogelijkheid redt zwart: 3Ka7l En nu kunt u van alles gaan probe ren. maar zwart redt er zich bij zijn beste spel steeds uit. Het blijkt namelijk niet mogelijk om voor wit én een matmogelijkheid én de be heersing van de velden e3 en (4 door de toren te creëren. En nu gaan we over tot dezelfde stand, maar verklaren zwart aan zet. En dan ligt de zaak ineens geheel anders. Het is duidelijk dat zwart alleen maar: 1La3 kan spelen. Op elk ander veld gaat de loper verloren door een aanval van de toren, omdat de op een verlo ren post staande witte pion toch nog net even geniepig dreigt door te lopen. En nu kunnen we weer voor wit van alles gaan proberen, maar de winst komt er alleen maar uit, door de fijne vondst van Ise- negger: 2. Tb8l, Ka7; 3. Tb1l, Lf8l; 4. Th1l, en zwart moet zich overgeven, daar de loper verloren gaat. We zijn dus tenslotte toch bij Ise- negger beland, en nu roep ik even zijn studie in uw geheugen terug. De stand was aldus: Samuel Isenegger. Basel. „Basel- landschaftliche Zeitung" 1950. Wit: Ke8, Ta8; pion: a7 Zwart: Ka5; Lc5. Wit begint en wint. De gegeven oplossing erbij luidde: 1. Kd7, Ka6; 2. Kc6. La3; 3. Tb8l. Ka7; 4. Tb1l, Lf8; 5. Th1I, en wint. Korrekt en prachtig. Maar dan vraag je je toch op een gege ven moment af, waarom wit op de tweede zet niet eenvoudiger wint door 2. Tc8, La7; 3. Kc6, en zwart heeft geen verweer tegen verlies van de loper. Hoe komt het nu, dat de gehele geïnteresseerde schaakwereld er meer dan een kwarteeuw over doet om deze nevenoplossing te vinden. Dat is niet alleen maar schaak blindheid. Ik denk, dat men zó gegrepen wordt bij het zien van de oplossing waarin de drie ach tereenvolgende mooie torenzetten Ta8-b8l-b1!-Th1l dat men er dood gewoon niet toekomt om nog naar. ook maar iets anders uit te zien. Het is wel jammer dat van de toch al korte oplossing nu nog een zet moet worden gekort, maar het modis in deze studie blijft toch geheel behouden in de volgende visie: S. Isenegger. (Zie diagram nr. 2.) Wit: Kc7; Ta8; pion: a7. Zwart: Ka6. Lel. Wit begint en wint. Als u het bovenstaande in u hebt opgenomen, kent u ook de oplos sing. Oploswedstrijd (3) Vandaag de derde ronde van de oploswedstrijd. Vooralsnog blijkt deze competitie een succes te zijn, zeker na de wat gemakkelijke pro blemen van twee weken geleden. Die leverden nog meer inzendin gen op dan de eerste serie. Eerst dan maar de oplossing van de tweede serie, de nummers 3 en 4, composities van Leen de Rooij. Nummer 3: 12—7 (1x21) 26x17 (38x40A) 45x34 (23x21) 34x3 (21-27) 32x21 (16x27) 3x25 (27—32) 25—20 (37—41) 20-47. A(23x21)32—28 (38x40) 45x3 enz. Nummer 4: 47—42 (36x38) 33x31(27x36)46-41(36- x47)20-14(47x49) 14x3(18x29)3x27 (49x21)26x17. Vandaag twee problemen van de heer J. Th. van Velzen uit Voor burg, deelnemer aan de oploswed strijd. Op verzoek van vele lezers wordt de inzendtermijn wat ver ruimd. Oplossingen moeten binnen zijn voordat de volgende serie in J. Th. van Velzen (5) J. Th. van Velzen deze krant verschijnt. d.w.z. bin nen twee weken. Tijdens de vierde ronde zullen we een tussenstand publiceren. Dan aandacht voor de heer D. Vuurboom uit Lutjebroek. In de loop van negen jaar gaf hij voor eigen rekening acht boekjes uit met eigen problemen in partijachti ge standen. De laatste drie uitga ven zijn van 17 december, 1 juni en 1 oktober j.l. De deeltjes 7 en 7A bevatten alleen bewerkingen op het Victor Nicod motief van 1878, in totaal maar liefst 524. De eerste vijf uitgaven kosten 7 per stuk, deel 6 7,50, deel 7 7,90 en deel 7A 4,50. Bestellen bij D. Vuurboom, Pastoor Gielenstraat 30, Lutjebroek. Vooruit betalen op giro 1662505 t.n.v. de auteur. Woensdag begint in Erewan de finale om het persoonlijk kam pioenschap van de Sovjet-Unie. Deelnemers zijn: Tsjegolev, Gant- warg, Letsjinski, Sjaus, Chomljoek, Mitsjanski, Bezversjenko. Sjoel man, Weitsman, Davidov. Kore- nevski, Merins, Korchov, Slobods- koj, Mogiljanski, Golosoejev. Pi kant detail: Koe perm an ontbreekt. En nu nog even de competitie. De kortste partij tot nu toe komt op naam van de Leidenaar Klinken berg die tegen Stunnenberg van Bennekom die met zwart speelde, als volgt ten onder ging: 32—28 18-23 33-29 23x32 37x28 16-21 39-33??? 21-27 31x22 19-23 29x18 12x32 38x27 17x30 35x24 20x29. Verbijsterend. U zult amper geloven dat dezelfde zettenreeks zich heeft voorgedaan in het kam pioenschap van Nederland en wel op 30 januari 1960 tussen Piet van Keerde (de verliezer) en Wim Roo- zenburg! Airdale, koning van de terriërs Komt u op straat een flinke hond tegen met bruin-zwart krulletjes- haar, die opvalt vanwege zijn rusti ge gedrag en bovendien tot de terriërs behoort, dan kunt u er bijna zeker van zijn dat u met de Airedale terriër te maken heeft. De Airedale is geen sensationele hond. Hij ziet er niet bijzonder spectaculair uit, zoals de Bobtail of de Afghaan, is niet zo groot als de Duitse dog of de Ierse wolfs hond, en is dus minder geschikt om te pronken. Hij is wel een mensen- en kindervriend. Zonder kouwe drukte gaat hij zijn gange tje. Wat moed en toewijding betreft kan hij het tegen elk ander hon denras opnemen. Aan deze gunsti ge eigenschappen heeft hij ver moedelijk zijn bijnaam te danken: „King of the Terriërs". De naam terriër betekent letterlijk „aardhond", afgeleid van het la- tijnse „terra", wat aarde betekent. Want zij werden gebruikt om scha delijk wild uit hun ondergrondse schuilplaatsen te jagen. Hiervoor waren moed, uithoudingsvermo gen en temperament eerste vereis ten. Door hun temperament zijn de meeste terriërs dan ook luidruch tig. Later kruiste men deze honden met andere rassen: zoals bijvoor beeld met windhonden en otter hounds (een zeldzaam ras, waar van in Nederland waarschijnlijk geen exemplaren meer aanwezig zijn). Zo ontstonden de grote ter riërrassen als dg Bedlington ter riër, de Dandie Dinmont terriër en de Airedale terriër. De kruising met .andere honden was er ook de oorzaak van dat ze vaak heel wat gezeggelijker waren. De Airedale komt oorspronkelijk uit het plaatsje Bingly aan de rivier de Aire in Yorkshire, een van de mooiste graafschappen in Enge land. Daar werd hij gebruikt om otters en bunzings te vangen. Ook was hij als waakhond een ver trouwde verschijning op de erven van de Noordengelse boerderijen. Maar kort na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog begon zijn carrière pas goed. Er bestond toen plotseling een schreeuwend tekort aan afgerichte honden voor de meest uiteenlopende taken aan het front. De man die belast was met de taak in deze situatie verande ring te brengen, een zekere over ste Richardson, was een groot lief hebber van de Airedale terriër en begon met de africhting van flinke aantallen. Al spoedig werd de hond een vertrouwd gezicht in de loopgraven en een geliefde vriend van de soldaten, omdat hij niet alleen de hem opgedragen taken tot in de perfectie uitvoerde, maar als een echte terriër duizenden ratten doodbeet die het leven van de soldaten tot een hel maakten. In de Tweede Wereldoorlog heeft dit ras zich ook onderscheiden. De beroemdste hond uit deze perk)..... was Grand Old Irma die 233 milllll sen onder het puin van gebomb deerde huizen in Londen vanda-p. haalde en hiervoor beloond wt l-J met een hoge onderscheiding. J-' De harde dikke jas van een terr vereist veel zorg, meer dan bij vi andere honden het geval is. Kr Z hij deze verzorging niet, dan 2 hij er uit als een haveloze be<|\i( laar. Door de structuur van haar valt dit er niet automatis^ uit als bij kortharige rassen. L_ natuurlijke venwisseling van vacht (de ruil) moet een han<J5 geholpen worden. Eenmaal p dag grondig borstelen en kamm en van tijd tot tijd (afhankelijk vj de snleheid van de haargroei maNa minstens eenmaal per half jaaov' laten trimmen. Dit trimmen is va Sh werk. Het dode haar wordt er Jde geplukt, maar het goede haar bli; d* zitten. Tegelijkertijd krijgt de hor l'i door het trimmen het zo karak^ Pa ristieke uiterlijk. Scheren zoone men weieens ziet, heeft geen enk Ie zin. Het dode haar blijft er di Cl in zitten, de hond gaat bijten oee de jeuk te verdrijven en komt 0| 8^ der de vieze kapot gebeten plejwi ken te zitten. Bovendien werkt e^ t" geschoren Airedale meer op 4ch lachspieren van veel mensen dal D< op hun dierenliefde. ta; Trimmen kost inderdaad een redi&i lijk bedrag maar een vakman dhe vakvrouw is er dan ook vier tot vijï* uur mee bezig. En mocht de prij|re van het onderhoud een bezwaanc zijn? Verder zoeken, er bestaai fa talloze hondenrassen waarvan he|C' onderhoud van de vacht mini kostbaar en makkelijker is. Regelmatig maken wij in deze ru briek melding van door de PTT te gebruiken bijzondere stempels en stempelvlaggen. Hiermee willen wij de aandacht vestigen op een inte ressante vorm van filatelie, waarbij men vaak voor geringe kosten een leuk „stuk" in bezit kan krijgen. Zoals zoveel vormen van filatelie kan men ook deze tak van verza melen in verenigingsverband beoe fenen. De hiervoor gespecialiseer de vereniging heet voluit „Neder landse Vereniging van Poststuk ken- en Poststempelverzamelaars of kortweg „Po en Po". Deze vereniging heeft al een reeks van publicaties op zijn naam staan die diverse facetten van deze vorm van verzamelen behandelen. Tot de nieuwste uitgave van „Po en Po" behoort de vijfde druk van de catalogus van „Reclameh+nd- stempels „Reclamehandstempels gelegenheidsstempels door F. W. van der Wart. Hierin vindt men alle „bijzondere" stempels die de PTT in de loop der tijden heeft gebruikt, voorzien van de prijs die het betreffende stuk gemiddeld waard is. Alles is overzichtelijk gerangschikt en in een oogopslag kan men een stem pel in de catalogus terugvinden. Voor de liefhebbers van deze, nog goedkope vorm van filatelie, zeker een aan te bevelen handboek. Men kan deze catalogus bestellen door overmaking van 10 op postgiro 3791594 ten name van Publicaties Po en Po te Soesterberg, onder vermelding van „Catalogus Recla mehandstempels en Gelegenheids stempels". Het behoud van alles „wat groeit en bloeit" staat momenteel volop in de belangstelling. Zo ook in Engeland, waar op 5 oktober een strookje van vijf zegels verscheen waarmee men de aandacht wil ves tigen op bepaalde diersoorten die met uitsterven worden bedreigd. Het Wereldnatuurfonds heeft aan deze uitgifte een actie verbonden en heeft op de Engelse scholen wandkaarten uitgegeven met gege vens over het wild en de dieren die op de zegels werden afge beeld. Elk van de vijf zegels heeft een waarde van 9 p. en werd gedrukt in de kleuren geel, kar mijnrood, licht blauw, roodbruin, zwartgrijs en goud. Op de zegels ziet men de egel, de haas. de eekhoorn, de otter en de das. Van deze dieren staat de otter in Enge land en Wales al op de lijst van bedreigde diersoorten. Met de uit gifte van deze zegels hoopt men dat dit zal helpen kinderen en volwassenen meer bewust te ma ken van het dierenleven in de Engelse natuur en de noodzaak dit te beschermen. Het ontwerp voor deze strip werd vervaardigd door Patrick Oxenham en het drukken was in handen van Harrison and Sons Ltd. Hoewel de datum noch het jaartal waarin een taal of dialect ontstond nimmer exact is vast te stellen, wordt het 1000-jarig bestaan van het Castiliaans in Spanje herdacht met een bijzondere zegel. Deze speciale emisse verscheen op 9 Po en Po september j.l. en heeft een waarde van 5 Ra. Het motief op de zegel bestaat uit een reproduktie van een handgeschreven verklaring die bewaard wordt in het klooster van San Millan de la Cogolla. Deze verklaring, stammend uit de tiende eeuw zou het eerste Castiliaanse geschrift zijn dat bekend is. Het geheel wordt bekroond met een ivoorsculptuur, voorstellend San Millan. De zegels werden gedrukt door de Fabrica National de Mone da y Timbre te Madrid. Op 19 oktober j.l. zijn in de minia- tuurstaat San Marino twee bijzon dere zegels in omloop gebracht. Ter gelegenheid van het Congres dat de 20-jarige UTIFAR dit jaar op 23 september gehouden heeft in San Marino verscheen een zegel van L. 170. De UTIFAR is een vereniging van Italiaanse apothe kers, reden dat het motief op de zegel bestaat uit planten met ge neeskrachtige hoedanigheden, ook wel „Eboristeria" genaamd. Prijs voor rubriek Onze medewerker Frans Zack heeft vorige week voor zijn postzegelrubriek de L.H. Tholen-trofee in ontvangst genomen. De prijs een tegeltableau Is Ingesteld door de raad van beheer van het Neder lands maandblad voor Phl- latelie. Zl] Is een jaarlijkse honorering voor de beste voorlichting aan postzegel verzamelaars en andere geïnteresseerden. Stadspost Apeldoorn Deze week bestaat de Stadspost Apeldoorn acht jaar. In deze jaren werden door deze particuliere postdienst meer dan twee miljoen poststukken in Apeldoorn bezorgd. Onder het motto „Apeldoorn doet je wat" is nu een nieuwe reeks stadspostzegels uitgebracht, in totaal 8 zegels in twee series. De eerste serie van vier zegels toont het herbouwde raadhuis, dat deze week officieel werd geopend, de Grote Kerk, natuurhistorisch museum Marialust en het gestileerde motto „Apeldoorn doet je wat". De waarden zijn resp. 20. 22, 25 en 95 ct. De tweede serie heeft eveneens vier waarden: 25, 45, 50 en 65 ct., alle met het motto „Apeldoorn doet je wat". Beide series verschenen tevens op eerste-dag-enveloppe. Op aanbeveling van de UPU geeft San Marino een bijzondere postzei gel uit in de waarde van L. 200 De Wereld Gezondheids Organisa tie heeft n.l. het jaar 1977 uitgeroe pen als het jaar van de rheuma A Als motief op deze zegel een tekei ning van een vrouwenfiguur, verj strikt in de tentakels van een octoj pus. Het werk is afkomstig van de in Rome woonachtige kunstenaaf, H Bruno Caruso. De zegels werdenj H gedrukt door Helio Courvoisierj S.A., die voor de eerste zegel ooki het ontwerp verzorgde. Voor het laatste ontwerp van deze] week gaan we nog wat verder vanj k huis en wel naar Papua New Gui-| k nea. Daar verscheen op 19 oktober! h een bijzondere serie van vier ze- N gels in de waarden van 7. 20. 30: C en 35 t. Afgebeeld zijn mythologi- P sche figuren, en aldaar vereerdej F geesten. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat deze zegels werden gedrukt door Joh. Ensche de en Zonen te Haarlem, welke plaats in de aankondigingsfolder tot twee keer toe Hammen ge noemd wordt. Het ontwerp voor de zegels kwam van dehand van de eerw. heer H. A. Brown.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18