Nieuwe rage snort ons land binnen Handige doe-het-zelver knutselt in 100 uur sportauto in elkaar Voor bijna 7 mille en honderd uur sleutelen is men de trotse eigenaar van een replica van de Gazelle sportwagen van 1929. Voor het chassis en bijkleurende dame moet men zelf zorgdragen. De polyester Gazelle wordt gemonteerd op het onderstel van een oude Volkswagen-kever. Het linnen dak wordt standaard bijgeleverd. Wat moet in vredesnaam een mens beginnen, die met taai C.A.O.-geduld een tweede huis bij elkaar heeft gespaard? Die inmiddels ook een tweede au to heeft, een tweede volauto matische mixer met hulpstuk ken, een tweede kabinet met doortrekker, een tweede zon nebloem in zijn voortuin en een tweede modelspoorweg op zolder, een tweede face-lift, die kleurt bij zijn tweede jeugd, een tweede beeldbuis, en een tweede stereo-radiocas- sette-recorder met tweede na galm? Zo'n man zit voor het blok, kan geen kant meer uit en wordt bijkans gedwongen om zijn geld voortaan te re serveren voor Derde Wereld problemen en missionarissen en zendelingen op bedelverlof. Hij heeft immers alles, wat zijn hartje en zijn hebberige vingers en zijn onverzadigba re grijze cellen begeren en zou daarom het liefst de hele rim ram kort en klein slaan om vervolgens opnieuw met een schone lei te beginnen aan zijn nieuwe invuloefening van de welvaart Doch, zie: de commercie, die zijn noden altijd bijtijds signa leert, de nijvere poen-profeten, die telkens weer met nieuwe kneepjes de zoveelste loonron- de, de kinderbijslag, het va kantiegeld, de winstuitkering en de kerstgratificatie weg masseren, brengen ook dit maal uitkomst. Onder hen is een Heer opgestaan, die in het zonnige Miami een natte vin ger in de lucht heeft gestoken en tot de conclusie is geko men, dat de wereld thans be hoefte heeft aan oude auto's. En omdat die er zo goed als niet meer zijn of alleen nog als curieuze brekepoten in auto mobielmusea te kijk worden gezet, is hij in zijn fabriek begonnen met de fabricage van replica in duurzaam po lyester. Bijna vijftig jaar, na dat de Gazelle - het 1929 sport wagenmodel van Mercedes Benz - zijn entree op de Duitse wegen maakte, presenteerde hij in Florida een natuurge trouwe copie van deze wagen aan de likkebaardende pers. gelagerde pitpoezen zal rond- Ladykillers De nieuwe Mercedes-Gazelle waar straks de rappe n gers en ladykillers hun wel vaartstors in zullen opvouwen wordt gebouwd op het onder stel van een tweedehandse Volkswagen-kever. Het is dus voor de adspirant blitskikkers zaak om eerst één van Hitiers volksfietsen van de schroot hoop te redden. Want die le vert de fabrikant er helaas niet bij. Is men eenmaal zover, dan is het nog slechts een kwestie van 28 bouten losschroeven, waarmee het koetswerk aan de bodemplaat is vastgeklon ken. De carrosserie zet men vervolgens bij de vuilnisbak, want het gaat uitsluitend om het kale chassis en de onver woestbare Volkswagen-motor, die straks de basis zullen vor men van de sportwagen, waar in de eigenaar met zijn goed Op dit ijzersterke onderstel monteert de doe-het-zelver na melijk stukje bij beetje de Ga zelle, die hij als bouwpakket krijgt thuis bezorgd. De gede tailleerde beschrijving zit er in een handig plastic mapje bij en volgens de fabrikant is het in elkaar knutselen van deze sportwagen een fluitje van een cent, dat tussen de tachtig en honderd uur sleutelen vergt. In Amerika is de polyester Old-Timer op Volkswagen-ba sis nu al een topper en de vraag naar deze nostalgische hoestbui op wielen is inmid dels al zo groot, dat adspirant- kopers maanden lang in de wachtkamer worden gepar keerd, voordat ze hun bouw doos mee naar huis kunnen nemen. William Piper Kortgeleden is deze rage ook overgeslagen naar Europa, waar William H. Piper in Fin land is begonnen met het bou wen van Gazelle-koetswerken, die voor de civiele prijs van 6.700 gulden op de markt wor den gebracht. Voor de Bene lux is de vertegenwoordiging in handen gegeven van com puter-deskundige M. Bent, die op één van zijn Amerikaanse zakenreizen ontdekte, dat Flo rida is vergeven van de polyes ter Old-Timers. „De eerste exemplaren zag ik in de aan komsthal op het vliegveld van Miami", herinnert hij zich, „ik dacht meteen: hé, daar zit dus blijkbaar handel in". En toen ik er op weg naar mijn hotel nog eens twintig tegen kwam stond mijn besluit vast Ik heb weliswaar geen verstand van auto's verkopen, maar aldoen- de kun je altijd nog een hoop bijleren, vind ik". En daarmee was Classic Replicars BV in Amsterdam een feit geworden. Grand old man Deze week liet Bent William H. Piper uit Finland overvliegen om de eerste polyester Gazelle bij het tandakkende vaderland te introduceren. William Piper, een snel gemodelleerde nazaat van de legendarische vliegtuig bouwer William Thomas Piper vertelde in de Amsterdamse RAI en passant dat zijn be roemde grootvader in de Pi- per-familie altijd een inspire rende figuur is geweest. Deze grand-old man haalde zijn vliegbrevet toen hij de vijftig al royaal gepasseerd was en leverde dit document pas weer in, toen hij op 77-jarige leeftijd ontdekte, dat hij de toppen van de bomen bij zijn pfrive- vliegveld niet meer gans dui delijk kon onderscheiden. „Grootvader", zegt William, „heeft zijn leven lang gedaan, waar hij zin in had. Hij had op een gegeven moment een vliegtuigfabriek met 7000 man personeel, maar zelf liep hij altijd rond in een spijkerbroek en een t-shirtje. Ik kan me herinneren, dat ik op een dag een hoge bezoeker in de fa briek rondleidde. Halverwege wijst die man een grijsaard aan, die op het terrein rond scharrelde". „Wat doet die clo chard daar tussen de machi nes", vroeg hij. „Die zwerver", zeg ik, „is de president-direc- Handje helpen Is er nog meer over opa te melden? William H. zou het wel denken. „Grootvader heeft tot vlak vóór zijn dood elke dag tien kilometer hard gelo pen. De man rookte en dronk niet en had in feite maar één passie: vliegen. Zijn grote ver dienste is geweest, dat hij het vliegen betaalbaar heeft ge maakt voor tienduizenden mensen, die toevallig geen mil jonair zijn. De Piper-cup is eén simpele machine, die je met een beetje goede wil bij elkaar kunt sparen. En dat zelfde proberen we nu met de replica's van de Old Timers. Als je in een moderne sportau to wilt stappen moet je tien duizenden guldens neertellen en daarna mag je met je porte monnee klaar blijven staan om de peperdure reparaties te betalen. Wat wij nu op de markt brengen is een stuk ro mantiek, dat bereikbaar is voor elke handige knutselaar. We zijn zelfs bereid om de koper een handje op weg te helpen. In 1978 beginnen we met een cursus van acht avon den, waarbij alle handelingen van de stap-voor-stap-con- structie uitvoerig aan de orde zullen komen. Aan het slot van die spoedcursus kan zelfs de matig getalenteerde technicus zijn eigen sportwagen vol tooien. „Stel je dat eens even voor", droomt heer Bent zich vast af, „deze sportauto gaat veel bete kenen in het leven van vele Nederlandse mannen. Laten we elkaar toch asjeblieft niks wijsmaken, u en ik, wij beiden zijn, zoals we hier zitten, enor me ijdeltuiten en wij verlan gen er ook naar om in een blits blikje over de boulevard van Scheveningen of Zand- voort rond te toeren. Tot nog toe was zo'n privilege alleen weggelegd voor de rijke jetset ters. Maar nu kunt u met ze ven mille en honderd uur sleu telen al het goeie Heertje zijn, dat zijn balboekje moeiteloos vol krijgt. Volgens mij gaat de Old Timer een stralende toe komst tegemoet". Voor de man met twee enor me, linker handen, de sufkees, die elke spijker krom slaat en van iedere wegenwacht keer op keer verneemt dat het niet functioneren van zijn automo biel te wijten is aan een lege benzinetank, heeft Bent ook gevon den. Voor deze kreukelaars staan enige monteurs klaar om het bouwpakket keurig op het Volkswagen-chassis te schroeven. In dat geval zal de prijs rond de tienduizend gul den schommelen (exclusief ui teraard het onderstel, dat u voordien al hebt aange schaft En als u toevallig niet gechar meerd bent van de Gazelle- Mercedes en graag in wat ex clusievers wilt rondscheuren, wordt u aangeraden om nog even geduld te betrachten. Want andere replica's zitten al in de polyester-bak. In Ameri ka worden nu al Bugatti's ge bouwd en ook heeft men voor de grap een Rolls Royce gego ten, die voor 80 mille verkocht is aan een maanzieke indus trieel met jeuk aan zijn hoek tanden. „Wat is er nou leuker", zegt Bent bij het scheiden van de automarkt, „dan om je vrouw op Moederdag te verrassen met een Gazelle-sportwagen? Voor de afwisseling nou eens geen taart of een bos rozen, maar gewoon gezellig een sportautootje, waarmee ze boodschappen kan doen. Is dat grappig of niet?" We zouden het wel denken. Heer Bent. Er is immers altijd een Old Timer van komen en een Old Timer van gaan. Toch moet gevreesd worden, dat mijn vrouw het volgend jaar op Moederdag verrast zal worden met een taart en wat versjes van de kinderen. Ze heeft trouwens al een po lyester afdruiprek. Waarachtig, Friesland heeft niet alleen een eigen taal, een eigen paspoort, een eigen volkslied en een eigen vaste Berenburg, warop Venema en Annema en Tjepkema en Son- nema hun leven bouwen, maar het beschikt zelfs over een unieke stoffering, die volgens de principes van de moderne zakelijkheid door een brood nuchtere buitenhuis-architect ontworpen is. Als je vanuit het westen door de IJsselmeer-polders naar dit Hytelênd reist krijg je alvast een voorproefje van wat je straks achter Lemmer te wachten staat Het lijkt op een horizontale lancering, die je opstuwt door een grenzeloze verlatenheid, waarin de hori zon buiten spel staat Links en rechts van de smalle asfaltweg liggen de meer dan kamerbre de akkers, slechts hier en daar onderbroken door een intro verte hoeve of een boom, die met jammerende handen de hemel tot getuige roept voor zijp eenzaamheid. Op die manier kun je onder weg vast wennen aan Fries land, dat in feite weinig ver schilt van de drooggevallen bodem van de Zuiderzee, die je na uren via een smalle dijk verlaat. Het is dezelfde natuur film, die daarna voor je ge draaid wordt: wegens enorm succes geprolongeerd, hoe groen is mijn land en hoe vlak en hoe monotoon als het tik ken van treinwielen op de rails. En hoe stil zijn de dor pen en hoe machtig zijn de wolken, die hier het rijk alleen hebben. In dit land is alles tot de kern teruggebracht Geen franje, geen pracht en praal, geen snoeverige bouwsels, geen om wegen. De kortste afstand tus sen twee punten is voor een Fries nog altijd de rechte lijn en daarom verplaatst hij zich bij voorkeur langs de mes scherpe kant van een line aal. En daarbij wordt hij geen mo ment gehinderd door opdrin gerige blikvangers, want hij heeft in zijn thuisland net zo lang bergen verzet totdat er uiteindelijk kaal, leeg land was achtergebleven. In dit deel van ons land, waar de actie „opgeruimd staat ne tjes" oveidonderend succes heeft gehad, ligt tussen Hee renveen en Drachten Gorre dijk temidden van afgegraven venen. Je rijdt er binnen via de hoofdstraat, maar als je eenmaal over de brug van de Compagniesvaart bent, moet je krachtig afremmen, want anders ben je er alweer uit en zit je in één van de veertien dorpen, die samen met Gorre dijk de gemeente Opsterland vormen. Het is een geheid probleemge bied in Hytelênd: weinig in dustrie, te veel mensen. De werkloosheid ligt met negen procent ver boven het lande lijk gemiddelde van ruim vijf procent En in de nieuwbouw wijk een gemeentelijk presti ge-object, dat als een water hoofd aan de smakeloze dorpskern vastzit - is de werk loosheid zelfs als kroepoek tot boven de veertig procent ge stegen. Weinig aanleiding voor onver sneden vreugde derhalve in het Gorredijk van 1977. En wie over de hardstenen stoep het plaatselijk museum binnen- struikelt, ontdekt dat het dit dorp in het verleden ook al niet heeft meegezeten. Naast handel en nijverheid was er ook altijd kommer en kwel, die met name de veenarbei ders tot verphchte figuren in de cafés dwong. Na een dag zwoegen en zweten in de brui ne drab van Friesland waren hun lichamen alleen nog ge schikt voor een dubbele axel tussen de bierglazen en voor een piroutte, waarbij de voet jes der jeneverglazen de enige waren, die voeling met de wer kelijkheid hadden. Het museum, ondergebracht in een afgedankte lagere school, die nog steeds ruikt naar muffe jassen en het angstzweet van proefwerken, blijkt een pandjeshuis te zijn. waarin het verleden van Gor redijk beleend is. In één klas lokaal hebben Aap, Noot en Mies plaats gemaakt voor de verzameling vuurstenen, die amateur-archeoloog Van der Vliet uit Lippenhuizen tijdens zijn leven in de terpen heeft gevonden. Op de bezoeker komt het resultaat van zijn spaardrift over als het restant van een partij klinkers, die Gemeentewerken van Gorre dijk na het asfalteren van de hoofdstraat heeft overgehou den. Verderop in het gebouw han gen de vaandels van harmo nieën, duivenmelkers, kaatsers en rederijkers, die in de loop der jaren geprobeerd hebben om de pil van de armoede weg te slikken met het laffe water van Gods vrije tijd. Daarbij ook de goudbestikte vlag van de afdeling Gorredijk van de „Nederlandse Vereniging Tot Afschaffing van Alcoholhou dende dranken ,£)e Blauwe Vaan". Het zwarte fluweel staat stijf van de giftige wol ken, die fabriekspijpen uitbra ken. In het „net" geborduurd daaronder de tekst: „drank- produkten geeft volksjam- mer". Het museum beschikt ook over een affiche, dat in dertijd bij de introduktie van de fiets in de Gorredijkse sa menleving op last van het ge meentebestuur op blinde mu ren in de dorpskom werd aan geplakt Onder de alarmeren de kop „WAARSCHUWING" leest men de volgende aangrij pende woorden: „de velocipe- dist zij gewaarschuwd, dat, wanneer een paard en wagen nadert, hij van zijn voertuig stappe, zich terzijde van de weg opstelle en de stuurkruk met zijn jas bedekke, opdat het paard niet schrikke". Het affiche is natuurlijk goed bedoeld. Maar wie nu door Gorredijk loopt en voortdu rend gedwongen wordt bij een middenstander binnen te vluchten, omdat een truc met oplegger op het punt staat de wandelaar tegen een pui af te stempelen, heeft toch het ang stig gevoel, dat deze waarschu wing weinig zoden aan de Gor redijk heeft gezet LEOTHURING

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17