Herman de Wolff: lam dat vijftig jaar muziek uitlokte Marco Bakker zwicht voor het Hartebrugkerkorgel Bejaarde woningzoekenden krijgen eigen spreekuur Weer puntenverlies voor De Zijl/LGB Noorderkwartier wil meer speelruimte KEURIGE GABLER VAN HAAGSE COMEDIE AZC MAAKT GEEN FOUTEN Rob Aniba naar UVS Busbaan van Leiden naar Leiderdorp STAD/lREGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Herman de Wolff, 74-jarige Rotterdammer, is nog lang niet uitgeteld. Maar zijn gouden dirigentschap over de Christelijke Oratorium vereniging "Ex Animo" tel de gisteravond wel dege lijk. Binnen het Leidse mu ziekleven op amateuristi sche basis valt De Wolff niet meer weg te denken. Hij stond niet op een huldi ging te wachten, maar de ontvangstzaal van de Vre- Je moet toch wel van erg goeden huize komen als je wil bewerkstelli gen, dat de krachtige bariton Marco Bakker, wiens stemgeluid even don ker en gespierd is als zijn verschij ning, helemaal voor nop komt zin gen. Geheel belangeloos, zoals dat heet, ontwikkelt Bakker komende zondagmiddag niettemin zijn volume in de gewijde ruimte van de Leidse Hartebrugkerk. Het is aartsbedelaar- voor-een-goed-doel Jan Schmitz weer eens gelukt. Deze directeur-or ganist van de Hartebrug beschikt over de gave, geheel argeloos arties ten van naam te kunnen strikken voor „zijn" orgel. De entree-gelden vloeien naar het Orgelfonds dat de restauratie van het enigszins krakke mikkige maar o zo veel belovende orgel moet gaan bekostigen. Als de zaak nu maar eens aangepakt zou kunnen worden, want Schmitz en de zijnen - inmiddels een hele horde geworden, want het Maarschalker- weerd-orgel kent een supporterscha- re die niet mis is - krijgen de zenu wen ervan. Welnu, Marco Bakker heeft over z'n hart gestreken - „het is m'n gewoonte niet om de creditzijde van mijn bankconto onge moeid te laten", moet hij tegen het stich tingsbestuur van het Orgelfonds hebben gezegd - evenals Caroline van Hemert dit enige tijd terug zo charmant deed. Ook zij zong voor het orgel en voor een dank- Marco Bakker baar publiek, al hadden er wel wat meer mensen kunnen komen luisteren. Me dunkt, dat Bakker over belangstelling niet te klagen zal hebben, zondagmiddag 3 uur, als de heilige hallen voor een groot deel gevuld zullen zijn met een vrouwelij ke interesse, want wat Bakker op zijn terrein doet, doet hij ook goed. Ik kan me nauwelijks voorstellen, dat de mare Marco Bakker kom!" hetzelfde effect zal hebben als de boodschap van een roepende in de woestijn. Marco zou dit ook helemaal niet op prijs stellen en je zag hem nooit meer terug. Zijn „mu ziek uit duizenden" (en dat wordt het wel zo'n beetje in de Hartebrugkerk, of je erop staat te wachten of niet) moet niet „wat galm voor tientallen" worden. Bak ker zal, met wegcijfering van zichzelf en in het belang van het zieke orgel, vele gevoelige snaren weten te treffen en har ten sneller doen kloppen. Dat gaat hij ondermeer doen in werken van de grote barokkunstenaars Bach en Handel, maar ook in enkele negro spirituals, die zo helemaal van onderuit naar boven kun nen komen. Bakker-aanhangers en Har- tebrugorgelminnaars, u kunt samen voor een volle kerk zorgen. Jan Schmitz bege leidt de zanger zo exact mogelijk en laat verder de artistieke teugel vieren in een paar (ik neem aan romantische) orgelsoli. Voor dit hoogtepunt in de reeks orgel-on dersteuningsconcerten vindt de voorver koop - hetgeen al moge wijzen in de richting van een grote toeloop - plaats op zondag 6 november tussen 9 en 12 urn- in de Romanuszaal aan de Lange Mare, achter de kerk. deskerk aan de Burggra- venlaan vertoonde de ken merken van een spitsuur: een drukte die nauwelijks te verwerken viel. De jubi laris, klein maar vitaal, met een orchidee-achtige corsage in het rechter knoopsgat, de familie ter rechterzijde eveneens. Handen drukkend en de lof over zich heen latend gaan. "Ex Animo" was ver guld, maar De Wolff nog veel meer. Daar was Lei- dens burgemeester Vis, die koelbloedig voor de vuist weg een toespraak hield, waarna hij namens de ge meente een tegeltableau met een Leidse leeuw erop. overhandigde, wat een vrij duur cadeau is. Geschenken waren er bij de vleet, van persoonlijke vrien den en van representanten van Leidse koren die ook niet met lege handen kwamen. Erg fijn vooral was het retorisch optre den van de professionele bari ton Cor Niessing, die zeker al vijfmaal de Mattheus Passion in Leiden onder Herman had meegemaakt Wat zei Cor bij voorbeeld? "Ik ben blij, dat ik hier mag zijn (met een refor matorische ondertoon). We hebben samen dezelfde liefde; dat is de muziek ("onder ande re". rieD een aandachtige toe hoorder)". Toch was dit ten voeten uit getekend de passie van De Wolff, die de eeuwige jeugd schijnt te bezitten, juist dankzij die muziek. Volgens bariton Niessing was Herman de man, die, als hij opnieuw zou mogen kiezen, opnieuw dezelfde muziek en dezelfde vrouw Quid applaus) tot zich genomen zou hebben (groeiend applaus). Niessing keek symbolisch verder in een leeg wijnglas: "dan kun je kij ken in een leeg leven. Maar uw jeugdig leven (Herman, jon gen, daar ga je) is vol geweest van geven en ontvangen. U zou het niet beter willen doen, want het is goed geweest". Maar toch "Man müszte noch- mal zwanzig sein....und noch so verliebt wie damals". Dat zong Niessen (die zeker vijf keer de Mattheus bij Ex Ani mo had meegezongen) Herman de Wolff toe. De receptiegan- gers werden er even stü onder, totdat de handen na het slo takkoord op elkaar sloegen. Het gemengd koor schonk zijn dirigent een kleuren-teevee en het kinderkoor mengde vijftig rozen met een Parker vulpen. Nadien maakte "Ex Animo" zich op om haar dirigent een gezongen pluimage op te ste ken. Het werd ongetwijfeld zeer schoon, omdat de tijd drong ben ik toch maar vóór die zang de Vredeskerk uitge gaan. Receptie van Herman de Wolff LEIDEN Het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting is van plan op korte termijn een spreekuur voor bejaarde wo ningzoekenden te gaan houden. Gedacht wordt aan een dag per veertien dagen, waarop deze mensen het GBH-kantoor kun nen bezoeken. Indien het om huisvesting gaat, dan kunnen er ook andere aspecten dan alleen leeftijd een rol spelen. De zoge naamde aflopende gezinnen, waarmee echtparen wier kinde ren uit huis zijn, worden be doeld, mogen eveneens van het spreekuur gebruik gaan maken. Deze categorie hoeft dan geen 65 jaar (of ouder) te zijn, maar kan ook rond de 55 jaar liggen. Een en ander wordt in een brief van de chef van het GBH, ge richt aan b. en w, gesteld. Aan leiding tot het openen van een spreekuur is de door het GBH en de directeuren van de GG en GD vastgestelde behoefte aan zelfstandige woningen voor be jaarden. „Nog steeds menen wij, dat er een tekort is, zowel in de bestaande bouw als in de bouw plannen. Het potentieel aan be staande woningen, geschikt voor zelfstandige bejaarden huisvesting en in een redelijk betaalbare huurklasse is veel te weinig voor een normaal distri butiepatroon. Ook aan de speci fieke wensen (eisen?) welke worden gesteld, is bijna nooit te voldoen. Het klinkt wat overdre ven misschien, maar ze willen, geloof ik, allemaal naar de be jaardenwoninkjes aan de Wil lem de Zwijgerlaan", aldus de chef van het GBH. De toewijzingsurgentie zal vast gesteld worden door een com missie bejaardenhuisvesting, welke wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van het Bu reau Huisvesting, GG en GD en GSD. Dit laatste zou niet het geval zijn voor incidenteel be schikbaar komende woningen. Wat de voorlichting aan bejaar den betreft, spreekt het GBH van een trieste zaak. Bejaarden kunnen, gezien hun leeftijd, niet te lang wachten (vaak enkele jaren), eer zij een woning toege wezen krijgen. Daarom hebben de initiatiefnemers van het spreekuur twee mogelijkheden aangedragen, die een oplossing kunnen bieden, te weten: (a) Re gistratie als woningzoekende vindt alleen plaats op grond van een sociale of medische indica tie. Beschikbaar komende com plexen nieuwbouw voor bejaar den worden per advertentie aangekondigd en men kan dan reflecteren. Datzelfde zou kun nen plaatsvinden ten aanzien van gerenoveerde hofjeswonin gen. (b) Handhaving van de re gistratie van bejaarden moet door een ambtenaar nagekomen worden, die speciaal belast is met de (her-) huisvesting van deze categorie. zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 15 cent per km bi| t Multileasebv Postbus 44. Vondellaan 80. Leiden, tel. 071 -76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 -1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! (Van onze waterpolomedewerker) VEENENDAAL Na de nipte 8-9 nederlaag tegen Zian-Vitesse uit Den Haag heeft Leidse waterpolohoofdklasser De Zijl/LGB dinsdagavond wederom een puntenverlies moeten incasseren. Dit maal gebeurde dat in Veenendaal waar VZC/Ritmeester een verdiende 6-3 overwinning behaalde. persoonsnaam LEIDEN De bewoners van het rehabilitatiege- bied plan D in Noorder kwartier hebben op een bewonersvergadering gisteravond aangedron gen op meer vergader ruimte in de wijk. Ver der werd op de vergade ring, die werd bijge woond door leden van de Nationale Woningraad, gevraagd om meer speel ruimte voor kinderen in het bestemmingsplan voor het gebied en ten slotte om maatregelen te gen verkeersoverlast in de wijk. Het gedeelte van Noorderkwar tier waarvoor het bestemmings plan D geldt, omvat de Konings straat, de Bronkhorststraat, de Willemstraat, de Frederik Hen drikstraat, gedeeltelijk de Mare- singel en gedeeltelijk de Molen straat en de Mauritsstraat De bewoners van dit wijkgedeelte vinden het Dienstencentrum te klein voor activiteiten (het Dienstencentrum is vooral voor bejaarden) en suggereerden gis teravond om voormalige be drijfspanden in gemeente-eigen dom aan de Bronkhorststraat voor wijkactiviteiten in te rich ten. Met betrekking tot de nieuwbouw van clubhuis De Ze vensprong aan de Bernardkade werd gesteld dat de nieuwbouw niet ten koste mag gaan van de bestaande accommodaties en dat enige uitbreiding niet be zwaarlijk zou zijn. De bewoners spraken zich giste ren tegen het afbreken van de peuterspeelzaal aan de Bernard kade uit. Een samenvoeging van deze peuterspeelzaal met de school aan de Willem de Zwij gerlaan zagen ze niet zitten en er werd aangedrongen op een andere bestemming van de zaal. Op het voorstel van de Wonin graadleden om speelplekken in de straten te creëren voor de kinderen werd gunstig gerea geerd, al werd dit niet voldoen de geacht; men dacht ook in de richting van het beveiligen van bestaande schoolpleinen om die tot geschikte kinderspeelplaat sen te maken. De bewoners spraken zich giste ren uit vóór het tunneltje aan de Marktstraat, al werd daaraan de voorwaarde verbonden dat het verkeerstunneltje geen over last van verkeer mag veroorza ken in de Koningsstraat en dat ook de bewoners van de Mar- nix straat moeten instemmen. Voor de Koningsstraat werden verkeersremmende maatregelen voorgesteld en werd er zelfs over een verleggen van de straat gesproken. Het vrachtverkeer zou in ieder geval niet in deze straat mogen worden toegela ten, vonden de bewoners. Over het winkelbestand werd nog gezegd dat het huidige be stand voldoet en eventueel nog kan worden uitgebreid. Wel werd gesteld dat eventuele nieu we vestigingen geen overlast mogen veroorzaken in de wijk en gedoeld werd daarbij op ves tigingen die verkeersoverlast veroorzaken. De woningraad kwam tenslotte nog met een plan voor een zoge naamde "groene route" in de wijk die het peil van groenvoor zieningen in de wijk moet ver hogen. Tot en met het derde speldeel ging de strijd gelijk op, de Lei- denaren kwamen man-minder situaties goed door en wisten man-meer situaties goed uit te buiten. Een 1-0 achterstand door Hans van Zeeland werd door Frits Welling en door Leo On derwater omgebogen tot een 1-2 voorsprong. Onnodig balverlies en het naar de kant zenden van Frits Welling (wat ditmaal wel door de Veenendalers werd be nut) gaf aan het eind van de derde periode een 2-2 stand. In die periode werd de score nog opgevoerd tot 4-3 door twee fraaie treffers van Van Zeeland en een prachtige doortikbal van Welling. Het beslissende moment viel in de vierde en laatste spelperiode. Een nummerieke meerderheid werd door De Zijl/LGB te non chalant aangepakt, het hierdoor ontstane balverlies werd ge volgd door een snelle uitbraak van de thuisploeg die door aan voerder Mart Bras werd benut. In de slotfase bepaalde Bart Witters de eindstand op 6-3. ALPHEN AAN DEN RIJN AZC-Alphen heeft in de wed strijd tegen Neptunus-Arnhem geen fouten gemaakt. Hoewel na het Europacuptoernooi van het afgelopen weekeinde zowel de spelers als het publiek duide lijk een beetje overvoerd waren van waterpolo, heeft de Alphen- se ploeg (ook vanavond weer gesteund door ruim 500 man publiek) een ruime 10-6 over winning behaald. Hoewel de thuisclub al vrij snel tegen een 0-1 achterstand door Hans Hoogveld aankeek, is slechts in het derde speldeel sprake geweest van enig gevaar voor de Alphenaren. Neptunus wist van 5-2 terug te komen tot 6-5, daarna waren het echter Stroboer, Noordegraaf, Buunk en De Heij die de score voor AZC weer op wisten te voeren. Scoreverloop: le part. 0-1 Hoog veld; 1-1 v.d. Akker; 2-1 Noorde graaf. 2e part 3-1 Buunk; 3-2 Thiemesen; 4-2 Stroboer; 5-2 Buunk. 3e part. 5-3 Hoogveld; 5-4 Bongers; 6-4 Stroboer; 6-5 Jansen; 7-5 Stroboer. 4e part. 8-5 Buunk; 9-5 Noordegraaf; 10- 5 De Heij; 10-6 Hoogveld. LEIDEN Rob Aniba heeft officieel overschrijving aangevraagd naar de Leidse hoofdklasser UVS. Aniba, die twee weken terug plotseling bedankte als lid van DOCOS, zal overigens pas op éér augustus 1978 speelgerechtigd zijn voor zijn nieuwe vereniging. To1 die datum zal Rob Aniba wel de training kunnen volgen bij UVS; tevens kan de rechterspits in oefenwedstrijden aantreden. LEIDEN Henrik Ibsen (1828-1906) is een van de grondleggers van het moder ne, „realistische" drama geweest, zoals dat nu in de grote theaters zijn nabloei beleeft. De Leidse Schouwburg is zo'n theater en de Haagse Comedie is bij uitstek het gezelschap dat op die na bloei vegeteert. Zoals zoveel van Ibsens stukken speelt ook „Hedda Gabler" (1890) in een op en top burgelijk milieu. een milieu dat juist de Haagse Comedie zo goed kan weergeven omdat zij er zelf in wortelt. „Hedda Gabler" is een dialoogstuk, waarbij achter de taal der gedistingeerde gesprekken, achter dé facade van het keurige kostuum de verschrikkelij ke wereld van de psyche wroet en woelt; Geen van de innerlijke daden, die uit die activiteit voortspruiten, wordt op het toneel getoond. Op het toneel zelf zien we de oorzaken en de gevolgen; dat is veel belangrijker. Het is juist Ibsens kracht, dat hij die motiveringen en reacties dubbelzinnig laat Alles wat mensen zeggen, kan op zichzelf waar zijn; maar achter de woorden kan ook een andere, diepere waarheid liggen, juist in de burgelijke facade-wereld van Hedda Gabler. Bovendien geeft Ibsen voor één handeling verscheidene drijfveren. Zo is Hedda Gabler allereerst een vrouw met spleen, de verveling van de gegoede burgerij. De enige manier om die verveling te doorbreken is spanning maken; de uiterste consequentie daarvan is haar zelfmoord. Maar die is ook ingegeven door haar onmachtig gebleken poging Lovborg te be heersen; en door de macht die rechter Brack inmiddels over haar heeft verkregen. Tenslotte is Hedda Gabler in verwachting, een voor haar verschrikkelijke gebeurtenis. De Haagse Comedie heeft van Ibsens stuk een zeer ingetogen voorstelling gemaakt (regie Kees Cool- en) met een beheerste Anne-Wil Blankers in de hoofdrol. De fraaiste rol naast de hare was mijns inziens weggelegd voor Wim de Haas als rechter Brack. Niet in het minst omdat Brack de observa tor is, een observator die uiteindelijk een intrige rende vinger in de pap heeft LEIDEN/LEIDERDORP Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft groen licht gegeven voor de aanleg van een busbaan vanaf het Leidse Levendaal tot aan de Leiderdorpse brug. Hij heeft daarbij aange tekend dat het rijk be reid is de totale kosten van deze vrije busbaan (tussen de 4 en 5 miljoen gulden) voor zijn reke ning te nemen. Het ministerieel besluit betekent dat vermoedelijk nog dit jaar gestart zal kunnen worden met de inspraakprocedure. Het Leids college heeft het vaste" voornemen de inspraak in dit geval beter te laten verlopen dan twee jaar geleden is ge beurd bij de aanleg van de bus baan op de Rijnsburgerweg. Het is de deboeling dat de bus baan in twee fases wordt aange legd. Begonnen zal worden bij de Leiderdorpse brug, waar als eerste het stuk tot aan de Wil- helminabrug wordt klaarge maakt. Tegelijk zal dan een tun nel onder de Hoge Rijndijk voor fietsers en voetgangers worden aangelegd en zal de ontsluiting van het Wardeiland verbeterd worden. Als tweede fase komt dan het stuk Hoge Rijndijk tot aan het Levendaal aan de beurt en aansluitend het Levendaal zelf. Verwacht wordt dat gelij klopend de riolering in deze straat vernieuwd zal worden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5