H Zevenhovense veehouder had toevallig weinig geld op zak Laboratoriumschool officieel geopend mttËË lezers Juwelenrovers hebben meer op kerfstok Leidschendam krijgt kinderdagverbli j f Celstraf tasjesrover geëist T uinkeuring in Lisse KORTWEG GOED VOORBEREIDE OVERVAL „MISLUKT" DOOR GERINGE BUIT politie wachten REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 PAGINA 4 3rieven graag kort en iuidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten. Leeuwenhorst Naar aanleiding van de bezet ting van de rectorskamer op College Leeuwenhorst te Noord- wijkerhout zou ik het volgende willen zeggen: Als het waar is wat de leerlingen zeggen dan zou het inderdaad onredelijk ge weest zijn dat Robert Wortel van school is gestuurd. Maar, Robert is vaak bij de conrector, de heer Beemsterboer geweest (of hij heeft dit verzuimd) en heeft hier meerdere waarschu wingen gehad en is er met hem gepraat. Hier heeft hij zich zoals het blijkt niet veel van aange trokken, want anders zou de betreffende persoon niet wegge stuurd zijn. Het feit dat er maar 35 leerlin gen de kamer van de rector bezetten, bewijst dat die 500 handtekeningen maar weinig voorstelden. De manier waarop de leerlingen tot actie overgin gen is, om het maar met hun woorden te zeggen, ondemocra tisch gebeurd; zonder enig over leg met de kerngroep of een vergadering met de leerlingen. In dat geval hadden ze veel meer bereikt In ieder geval vind ik dat de leerlingen geen enkel recht had den zich met het besluit van de schoolleiding te bemoeien die redenen genoeg had om Robert weg te sturen. Josien v.d. Weijden Schulpweg 55 Noord wijkerhout Leerlinge CoÜ. Leeuwenhorst Klas 4 Havo I LEIDERDORPS SCHOOLGEBOUW NU AL TE KLEIN pSÉpIfe. Leiderdorp Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen Klein opende vanmiddag om 14J0 uur het nieuwe gebouw van de Laboratorium- school Rijnland aan de Leidsedreef. De eerste aanvraag voor een nieuw gebouw werd in 1965 ingediend bij het ministerie. Op 9 februari 1971 kreeg de Haarlemse architekt Kneppers de opdracht voor het nieuwe schoolgebouw. Naast de algemene ruimten heeft de school 7 theorielokalen, een collegezaal, 4 chemielokalen, 5 praktijklokalen, een gymzaal, een bibliotheek en een kantine. De school is gebouwd voor 300 leerlingen. De ruim 400 ingeschreven studenten maken een uitbreiding van het nieuwe schoolgebouw nu al noodzakelijk. Aanvankelijk werden analisten in de praktijk op geleid. Door de uitbreiding van het wetenschappe lijk onderzoek in chemische en medische laborato ria werd in de jaren twintig de vraag naar goed opgeleide analisten steeds groter. In 1965 kwamen er subsidies van het Ministerie van Onderwijs voor lessen in het chemisch instituut in de Leidse Hugo de Grootstraat en in een gebouw van de L.O.L in de Leidse Oosterkerkstraat. De school in de Oosterkerkstraat moest in 1976 plaats maken voor een nieuwe woonwijk. Tijdelijk onderdak werd gevonden in gebouwen van de voormalige MAVO-school in Leiderdorp. In het kader van de officiële opening zijn een aantal feestelijke aktiviteiten georganiseerd voor studenten, medewerkers en belangstellenden. Op donderdag 3 november is er een sportdag voor de leerlingen van de school tegen leerlingen van andere laboratoriumscholen met als afsluiting een optreden van de popgroep Sail/Joia. Op zaterdag 12 november wordt vanaf 14.00 uur „open huis" gehouden voor belangstellenden. Het nieuwe onderkomen aan de Leidsedreef LEIDSCHENDAM Na dat twee jaar geleden hierover door de gemeen teraad een principebe sluit is genomen zal op korte termijn in Leid- schendam een kinderdag verblijf worden inge richt. De uitvoering van het besluit moest worden uitgesteld tot geschikte huisvesting was gevon den. In juni van dit jaar is het ge bouw van de opgeheven kleuter school „Zonnehuis" aan de Prins Bernhardlaan beschik baar gekomen. Het gemeentebe stuur wil 45.000 gulden besteden aan de verbouwing en inrichting TWEE JAAR NA PRINCIPEBESLUIT van het uit twee lokalen be staande pand. De exploitatie van het kinderdagverblijf komt in handen van de stichting „Kin dercentra Leidschendam" die al drie peuterspeelzalen en een overbUjfcentrum beheert Over de inrichting van het kin derdagverblijf is vanwege de specifieke eisen nauw overleg gevoerd met de werkgemeen schap Kindercentra Nederland. De keuken van de voormalige kleuterschool wordt omge bouwd tot toiletruimte. De be staande hal wordt ingericht als administratie- en ontvang struimte. Een groot deel van het beschikbare geld is nodig voor de aanschaf van meubilair, speel- en leermateriaal en een keukeninventaris Alle aangekochte materialen blijven eigendom van de ge meente Leidschendam. De huur wordt 10.000 gulden per jaar. Verwacht wordt dat het kinder dagverblijf „Piggelmee" in het voorjaar van 1978 in gebruik kan worden genomen. Er zullen drie beroepskrachten worden aangetrokken die dage lijks van 08.00 tot 17.00 uur twintig kinderen in de leeftijd van 1 tot 4 jaar zullen bezighou den. DEN HAAG/V OORSCHOTEN/- LEIDEN De officier van de Haagse rechtbank heeft tegen een 20-jarige loswerkman uit Voorschoten twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waar van xes maanden voorwaarde lijk. De Voorschotenaar moest zich voor de rechtbank verant woorden voor een aantal tasjes roven in Leiden. De 20-jarige Voorschotenaar had in de afgelopen maanden enige honderden guldens weten te bemachtigen door wandelen de Leidse vrouwen al dan niet op klaarlichte dag van hun handtasjes te beroven. Ten overstaan van de president van de rechtbank verklaarde de Voorschotense loswerkman tot zijn daden te zijn gekomen om dat hij geld nodig had voor het kopen van verdovende midde len, Derhalve zou het niet langer nodig zijn op het dievenpad te gaan. Ondanks het verweer stelde de officier dat een zware straf noodzakelijk was om de man ook in de toe komst op het rechte pad te hou den. Daarvoor stond, aldus de officier, de proeftijd van 2 jaar beslist garant. Vonnis over 13 dagen. NU OFFICIEEL OPGERICHT Actiegroep wil leefbaar Leiderdorp LEIDERDORP Tijdens de gisteravond in het Dorpshuis gehouden vergadering werd de vereni ging „De Oude Kern" (D.OJL) officieel opgericht Aanvankelijk als actiegroep begonnen als verzet tegen de plannen van het gemeentebestuur In het Winkelhof een nieuw raadhuis te bouwen, wil men thans actief meewerken aan het behoud van de leefbaarheid van het zogenaamde „oude dorp". De betrokkenheid van de reeds ongeveer 200 leden tellende vereniging bij het wel en wee van het oude dorp kwam duidelijk naar voren bij de discussie over de bestaande knelpunten, zoals de Doeslaan, de bereikbaarheid van het Patrimo niumpark, de verkeerssituatie op de Achthovener- weg. De vergadering koos de heer E. S. Prins tot voorzitter en tot leden van het bestuur de heren J. Janssen (secretaris), W. J. v.d. Poel, L. Robbers jr. en mevr. Tonkens-Pals. Het bestuur ziet als voornaamste doel door middel van de begelei dingscommissie die het gemeentebestuur adviseert bij de herstructurering van het oude dorp een inbreng te hebben bij het behoud van de leefbaar heid. De heren J. Janssen en N. Schouten hebben hierin namens D.O.K. zitting. Bij de aanvang van de vergadering hield ds. J. P. Honnef een door de aanwezigen zeer gewaardeerde inleiding over het ontstaan van Leiderdorp. Hij stak de leden een hart onder de riem om zich blijvend in te zetten voor de verbetering van de leefsituatie en zo de vereniging tot bloei te brengen. NA AANHOUDING IN HILLEGOM Lisse Bij het aan de tand voelen van de beide Hagenaars die afgelopen zaterdag een overval pleegden op juwelier Teske aan de Kanaalstraat is gebleken dat de beide heren bepaald „routiniers" waren. Tijdens de verhoren door de Lissese politie bleek dat de oudste van het tweetal in de afgelopen maanden ruim veertig diefstallen in het zuiden en westen des lands heeft gepleegd. De tweede aangehou den en ingesloten Hagenaar blijkt vooralsnog iets minder roofzuchtig te zijn geweest Hij bekende tijdens de afgelo pen dagen gehouden verhoren „slechts" twee overvallen. De beide Hagenaars die zaterdag na een wild-west-achtige klop jacht door de regio in Hillegom werden ingerekend, bleken al meer met het verrassingsbijltje te hebben gehakt De oudste van beide overvallers bekende vaker winkeliers (met name juweliers) met het weggrissen van sieraden te hebben verrast Ook kwam het voor dat iets werd weggenomen zonder dat de betreffende winkelier het in de gaten had. Het duo hield zich overigens niet alleen bezig met het stelen van juwelen. Leren jassen, geluidsapparatuur en andere waardevolle zaken werden ook in grote hoeveelheden gestolen en doorverkocht Omdat de inmiddels bekende misdrijven van het tweetal vrijwel zonder veel verzet aan het licht zijn gekomen, zet de Lissese politie de verhoren onverminderd voort Zij verwacht dat hiermee nog een aantal andere zaken tot klaarheid kan worden gebracht Wanneer de beide Hagenaars aan de officier van justitie zullen worden voorgeleid is nog niet bekend. LISSE Naar aanleiding van de Bloembollenmarkt is er in Lisse een tuinkeuring gehouden. De eerste prijs werd gewonnen door de familie Van der Voorn, Gladiolenstraat 12. Een gedeel de tweede plaats ging naar de families Beelen en Broxterman, Zwanendreef en Vuursteeglaan. De derde prijs werd gewonnen door de familie Van Baele, Jo- han Vermeerstraat 26. Door de standhouders van de Nationale Bloembollenmarkt is een groot pakket bloembollen aangeboden aan een Nederlands bejaardenhuis. De bezoekers van de Bloembollenmarkt kon den in een daarvoor ingerichte stand een bejaardenhuis opge ven voor het bloembollenpak ket. Ui de 3500 suggesties is het bejaardenhuis „Engelenburght" in de gemeente Veenendaal uit gekozen. Deze week wordt een kleurrijk pakket bloembollen aangeboden aan de bewoners van het bejaardenhuis. SASSENHEIM De Jeugdna- tuurwacht in Sassenheim heeft voor de komende maanden een tiental activiteiten op het pro gramma staan. Hiertoe behoren filmvoorstellingen en bezoeken aan onder meer het Herbarium en Hortus Botanicus in Leiden. WASSENAAR - De Rabo-bank in Wassenaar houdt dinsdag 8 november om acht uur in het Jeroenhuis de algemene leden vergadering. Op de agenda staan onder meer bestuursver kiezingen. De winst over het afgelopen jaar bedroeg ruim 100.000 gulden. Voorgesteld wordt dit aan de reserves toe te voegen. WASSENAAR Sportvereni ging WIK is begonnen met de verkoop van loten om de nodige middelen bijeen te brengen voor de viering van het gouden jubi leum in de eerste maanden van *78. De loterij heeft als hoofd prijs een 8-daagse vliegreis voor twee personen naar Spanje. LISSE De oudercommissies van het Quakelnest en de Fla- mingoschool houden zaterdag 5 november een rommelmarkt in de Flamingoschool aan de Lis sese Zwaluwstraat. De op brengst van de rommelmarkt is bestemd voor de „kleine speel plaats" bij de eerste en tweede klas. De rommelmarkt wordt gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. De attrakties zijn onder andere grabbelen, bussen gooien en weifels eten. De beroofde veehouder 4 Koot (links) vertelt een re chercheur hoe de overval in zijn werk ging. ZEVENHOVEN/HOOG- MADE Nog nooit van z'n leven had de Leider- dorpse groepscommandant Slofstra de pers moeten bekennen het slachtoffer nog niet gezien te hebben. Maar gisteren was het dan eindelijk zover. Druk gege vens doorbellend aan su perieuren en korpsen uit de naaste omgeving was de groepscommandant nog immer lijdzaam wachten de op de ruim 5 uur eerder beroofde Zevenhovense veehandelaar Nico Koot De 63-jarige Koot was 's ochtends om kwart over zes door drie met bivak mutsen gemaskerde man- nep in de Kerkstraat in Hoogmade klemgereden en beroofd van de ruim 7 dui zend gulden, die waren be stemd om in de Leidse Groenoordhallen het nodi ge vee aan te kopen. Dat geld had hij in een buidel om zijn nek onder zijn kle ding verstopt. Maar de drie overvallers bleken goed op de hoogte, sloegen de voorruit van de auto van Nico Koot gedeeltelijk aan stukken, trokken het portier open en bespron gen de 60-plusser. „Vreemde jongens, hoor", meent de nuchtere veehan delaar, „want terwijl er een de voorruit aan het bewer ken was en de tweede op de uitkijk stond, siste de derde rover „overval", als of dat inmiddels nog niet tot me doorgedrongen zou zijn". Nadat het drietal de geldbuidel van Koot van zijn nek had gerukt, ver dween het in vliegende vaart richting Leiderdorp. Nauwelijks een kwartier later had de politie de wij de omgeving afgezet en werd iedere wagen die leek op het door de veehande laar opgegeven model aan gehouden en doorzocht Maar vooralsnog tever geefs. De heer Koot bleek al snel van de schrik te zijn bekomen. Want had hij enkele seconden na de overval de buurtbewo ners nog geschrokken weten te alarmeren met zijn hulpgeroep en de claxon van zijn wagen, toen de politie goed en wel was gearriveerd, weigerde Koot mee naar het bureau te gaan. „Eerst moet ik handelen. Daarna zien jullie mij wel ver schijnen", verklaarde de Ze venhovense veehandelaar te gen de totaal verbouwereerde poli tie-functionarissen en stap te in de wagen van een collega die ook naar de Groenoordhal len ging. Toen hij bij een der afzettingen werd aangehouden stuurde hij de daar postende agenten met een kluitje het riet in met de woorden: „Dit grapje heeft me al zevendui zend gulden gekost Misschien kan ik op de veemarkt nog wat terugverdienen. Voorlopig hebben jullie genoeg werk met het onderzoek van de auto". Veehandelaar Koot kwam, zag en overwon, want hij stond koud een kwartier later druk handje te klappen en in koeie- billen te knijpen. Oude stempel Koot blijkt van alle betrokke nen het minst geschokt Zijn buurvrouw, die naast hem aan het Tochtpad in Zevenhoven woont reageert geschokt bij het horen van het nieuws: ,Jk heb het zo vaak gezegd. Van daag of morgen slaan ze Koot de hersens in. Die man is ei genwijs. Hij neemt veel te veel geld mee op zak. Je hebt te genwoordig toch een bank op de veemarkt Waarom haalt hij daar zijn geld niet Maar het slachtoffer zelf heeft daar een hele duidelijke ver klaring voor. „Ik ben van de oude stempeL Ik heb het altijd zo gedaan en morgen doe ik het weer zo". Geobserveerd Groepscommandant Slofstra van Leiderdorp die de zaak in behandeling heeft vermoedt dat de overval op de Zevenho vense veehandelaar uitvoerig is voorbereid. Aanwijzingen daarvoor zijn ondermeer dat de overvallers al in de Vieram- bachtspolder de wagen van de heer Koot met draaiende mo tor stonden op te wachten en dat ze bovendien precies wis ten waar de handelaar rijn geld droeg. „Het is niet onmo gelijk dat de overvallers hun slachtoffer reeds geruime tijd op de veemarkt bij de Groe- n oordhal hebben geobser veerd. Dat zij hem na zijn gereden, om te kijken waar hij woont en om uit te vissen hoe laat hij 's morgens vertrekt en welke weg hij neemt Boven dien hebben ze op de markt zelf eenvoudig kunnen uitvis sen waar de heer Koot rijn geld droeg". Bekocht De overvallers moeten zich na opening van de met bruut ge weld genomen geldbuidel be hoorlijk bekocht hebben ge voeld. De inhoud bedroeg „slechts" zevenduizend gulden en dat is niet veel voor een handelaar. Doorgaans wordt een bedrag tussen de 25 dui zend en 100 duizend gulden marktwaarts gesjouwd. Ook door de beroofde Koot. „Maandagochtend had ik bij voorbeeld zo'n kleine 30 dui zend gulden om m'n nek han gen en dat is doorgaans het geval als ik naar de markt ga. Deze keer toevallig niet, dus die jongens hebben wel pech gehad". Voorbereid Alleen de hoogte van het be drag kon de actie van de drie tot nog toe spoorloze overval lers doen mislukken, want uit de reconstructie gistermiddag bleek dat de heren zich uitste kend moeten hebben voorbe reid. Sommige bewoners van de Vierambachtspolder had den daags ervoor de drie al zien rondhangen op de plaats waar zij gistermorgen met draaiende motor op de komst van hun slachtoffer stonden te wachten. Uit het richt, want volgens de verklaring van de heer Koot dook de wagen plot seling achter hem op. Enkele honderden meters verder haal den rij de wagen van hun slachtoffer met grote snelheid in en verdwenen weer uit het zicht Korte tijd later zag de heer Koot de wagen weer en kele tientallen meters voor hem rijden en toen twee vrachtwagens tussen de wa gens tussen de wagen van de overvallers en die van hun slachtoffer in kwamen rijden, lieten de drie de beide grote vrachtwagencombinaties vol komen onnodig passeren. Eer gisteren moeten de drie de laatste hand aan hun actie hebben gelegd, want de weg versmalling, waar zij de vee handelaar klemreden werd pas maandag ingesteld. Dit was noodzakelijk omdat de ge vel van een woning aan de Kerkstraat zou worden her steld. Daarvoor moest een stel lage deels op de weg worden opgebouwd en derhalve wer den borden geplaatst die de wegversmalling aangaven. En juist daar werd de Zevenhove naar klemgezet De beroving van begin tot eind moet nau welijks 30 seconden in beslag hebben genomen, want toen enkele bewoners v^m de Kerk straat rich naar het raam spoedden om te zien wat er gebeurde zagen zij nog net de Schoten „Het eerste wat ik dacht was dat er een aanrijding was ge weest", zegt de bewoonster van een woning naast de weg versmalling. „Maar toen ik naar buiten keek zag ik de man naast zijn auto staan en druk gebaren. In de verte zag ik nog net een andere auto wegrijden. Dat moet dus de wagen van de overvallers zijn geweest Toen ik van mijn bed naar het raam liep hoorde ik nog drie harde klappen. De dacht dat het revolverschoten waren en dat heb ik ook tegen de politie gezegd." De technische recherche con stateerde evenwel enige uren later al dat de beschadigingen aan de voorruit van de auto van de veehandelaar onmoge lijk door een revolver konden rijn veroorzaakt „Dat was de man absoluut dood geweest", aldus groepscommandant Slofstra. „Het slachtoffer zelf weet niet precies hoe het ge beurd is vermoedelijk omdat hij in een soort schrikreactie de armen voor zijn hoofd heeft gehouden, waardoor hij niets meer kon zien. Maar het onderzoek heeft uitgewezen dat de voorruit is bewerkt met slagen van zoiets als een bree kijzer. Mogelijk hebben de drie dat gedaan om te voorko men dat de heer Koot de ach tervolging zou inzetten". Kenteken Maar over zoveel tegenwoor digheid van geest beschikte de 63-jarige veehandelaar nu ook weer niet Wel noteerde hij het kenteken van de wegsprinten- de auto, maar bij nasporing bleek dit nummer toe te beho ren aan een auto van het wa genpark van luchthaven Schiphol. Derhalve rees het vermoeden dat de overvallers zich hadden bediend van valse nummerplaten. Maar voor de zekerheid trachtte de Leider- dorpse politie gisteren te ach terhalen of de betreffende wa gen misschien toch gestolen was. Ontwapenend vriendelijk bleef de overvallen veehouder ook toen hij na zijn ochtendje veehandel 's middags op het Leiderdorpse bureau van poli tie arriveerde. Voor de bui tendeur deed hij keurig zijn hoge kaplaarzen uit. Dat deed hij thuis ook altijd, lichtte hij welwillend toe. En geen over valler kon hem van die ge woonte afbrengen. Nee, daar voor moesten de heren van betere huize komen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4