Monumenten blijven buiten nieuwbouw- plannen van C&A Continueringsplan van directie KNG V J Leiden verdeelt miljoenen gronduitgifte Buurten weren buitenlandse woningzoekenden GULDEN VLIES TE KOOP ZORGELIJKE SITUATIE BEVESTIGD WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 /<J- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN C en A Nederland heeft het pand van het Gulden Vlies aan de Breestraat te koop aangeboden aan de gemeente. Dit pand met een bijzonder fraaie monumentale voorgevel met erker en een fraai trappen huis komt niet meer in de jong ste bouwplannen van het groot winkelbedrijf voor. Het monu ment aan de Breestraat waarin eens een restaurant gevestigd was, is al geruime tijd eigendom van C en A. Het lag, zoals be kend, aanvankelijk in de bedoe ling om in samenhang met het Hof van Holland (het voormali ge kantoor van de Raad van Arbeid, dat later door het mode magazijn werd aangekocht) een nieuw C en A filiaal te vestigen. Leiden maakte in de begindagen van het links college (winter 1974) heel wat ru moerige dagen mee toen een door het college ondersteund verzoek om het Hof van Holland van de monumentenlijst af te voeren en zo de nieuwbouw mogelijk te maken bijna tot een politieke crisis in de progressieve gelederen leidde. Toch was er een meerderheid te vinden voor dit verzoek, zij het dat er nog steeds geen uitsluitsel is gegeven over de vraag of het Hof van Holland nu wel of geen monu mentale waarde meer heeft, omdat be langhebbenden beroep hebben aangete kend bij de Kroon. De Raad van State moet nog steeds in deze zaak een oordeel vellen en tot dan toe kan C en A alleen maar afwachten. Het Gulden Vlies is in de jongste versie van het nieuwbouwplan van C en A, die morgen openbaar zal worden gemaakt, verdwenen. Dat betekent, dat ook het Koetshuis en de monumentale tuin ge spaard zullen kunnen blijven. Het hele complex aan de Breestraat is door C en A te koop aangeboden, waarbij de ge meente een voorkeursrecht schijnt te ge nieten. In de oorspronkelijke plannen van C en A zou aan het monumentale Gulden Vlies toch al weinig gewijzigd worden. Het confectiebedrijf zou het mo nument opknappen en vervolgens de be- nedenverdieping aan de gemeente verhu ren. De bovenetages zouden als vergader en restauratieruimte voor C en A dienst gaan doen. In een later stadium werd bepaald dat de tuin en vermoedelijk ook het Koetshuis onaangetast zouden blij- De nieuwste versie van de C en A-plan nen beperkt zich nu tot de panden Bree straat 127-129, dat wil zeggen, het Hof van Holland en het ernaast op de hoek van de ketelboetersteeg gelegen Foxy Fashion, eigendom van C en A Neder land. Volgens insiders is het op deze wijze toch heel wel mogelijk de 200 vier kante meter winkeloppervlak te schep pen die C en A in zijn nieuwe vestiging nodig denkt te hebben. Het Gulden Vlies rechts aan de Breestraat zal aan de gemeente Leiden worden verkocht. C en A beperkt zich in zijn jongste nieuwbouwplannen tot de links van dit pgnd gelegen gebouwen, waaronder het Hof van Holland (voormalige kantoor van de Raad van Arbeid, waarin thans enkele afdelingen van de gemeentesecreta rie zijn gehuisvest). (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE/LEIDEN De directie van de Koninklijke Grofsmederij in Zoeterwoude is gisteren met een „continueringsplan" voor het bedrijf geko men, waarin de uiterst zorgelijke positie waarin de KNG zich bevindt wordt bevestigd. Het plan wijst duidelijk in een richting van het afvloeien van personeel. Concrete aantallen worden echter niet genoemd. Het continueringsplan zal mor gen in studie genomen worden door de vakbonden en de kader leden. Districtsbestuurder Dick ter Wisscha van de Industrie bond NW kon in dit stadium nog weinig concreets aan com mentaar op het plan leveren. „We zijn nog niet veel verder gekomen dan wat globale in drukken. Die bevestigen overi gens de zeer zorgwekkende si tuatie waarin de KNG zich be vindt", aldus Ter WisScha. De bonden zullen zich de ko mende dagen met hun kaderle den en experts over de inhoud van het rapport buigen. Met na me de kostprijsberekeningen die de directie hanteert, ten aan zien van de huidige verliesge vende activiteiten van het be drijf zullen daarbij worden doorgelicht. Overigens bevestig de Ter Wisscha desgevraagd dat de Grofsmederij in feite op een enkele activiteit winst maakt Zoals bekend is er het laatste jaar zelfs grootpconstructiewerk aangenomen dat helemaal niet in de bedrijfsvoering van de Grofsmederij past, maar louter wordt uitgevoerd om werkgele genheid te handhaven. Met na me op dit werk worden thans grote verliezen geleden, die de zorgwekkende positie waarin het bedrijf toch al verkeerde acuut heeft doen worden. Het continueringsplan richt zich dan ook met name op maatregelen die wijziging in de productie- structuur zouden kunnen bete kenen met alle consequenties van dien voor het personeel. Het aanpassen van het orderbestand en de heroverweging van de productie vormen centrale pun ten in het continueringsplan. De Koninklijke Grofsmederij in de Grote Polder in Zoeterwoude Tot vrijdag zullen de details uit het plan geheim blijven. Dan hopen de bonden ook enig resul taat geboekt te hebben ten aan zien van het bestuderen van de directieplannen. Vast staat wel dat er van deze zijde nog heel wat informatie over tafel zal moeten komen, ook ten aanzien van de bezettingsgraad van de verschillende afdelingen. De be richten over ontslagen bij de KNG hebben de aandelen van dit bedrijf intussen een gevoeli ge klap gegeven. Op de beurs noteerden zij gisteren 15 gulden lager. NEM De Nederlandse Electrolasch Maatschappij (NEM) aan de Zoeterwoudseweg begint zeer binnenkort met de werving van personeel. Men wil 25 tot 50 man personeel aantrekken. In de wat verdere toekomst heeft men plaats voor 100 tot 150 nieuwe personeelsleden. Dit werd gisteren bekend gemaakt door de NEM-directie, een on derdeel van de Hollandse Beton Groep. Ook de NEM werd de laatste tijd genoemd als een van die Leidse bedrijven waar ont slagen op stapel zouden staaa De Wassenaarse toneelcombina tie Dialoog geeft op zondag 6 november in het Jeroenhuis te Wassenaar de voorstelling van het blijspel „En ik dan?" van Annie M. G. Schmidt, die een maand geleden wegens ziekte van de hoofdrolspeelster moest worden afgelast. (ADVERTENTIES] ¥WM SHOP De winkel voor de bovenstebeste keukenspullen komt in Leiden. Lange Mare 67. Nog even geduld a.u.b. FLEUROP Bloemen doen deugd. Bij iedere gelegenheid. Uw Fleuropbloemist verzorgt uw bloemenkeus perfect. Over héél de wereld. Fleurop Interflora staat er voorin. Koninginnegracht 135, Den Haag. 7,75 MILJOEN 'VOOR BOVENWUKSE VOORZIENINGEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Leiden heeft voor een bedrag van 7,75 miljoen gulden meer te besteden uit het fonds voor bovenwijkse voor zieningen dan aanvankelijk was geraamd. Door bijdragen uit gronduitglften en rentebij schrijvingen is over de jaren 1975 en 1976 maar liefst 6,1 miljoen gulden aan het fonds toegevoegd. Daarnaast strijkt Leiden nog eens een bedrag van 1,65 miljoen gulden op uit het batig saldo van grondverkopen in het industrieschap De Grote Polder in Zoeterwoude. Aan de gemeenteraad is een voorstel gedaan de 7,75 miljoen opnieuw in belangrijke mate te bestemmen voor de aanleg van recreatieve voorzieningen, zoals sportvelden en groenvoorzienin gen. Voor een belangrijk deel was dit ook al het geval met de eerste 12 miljoen die uit het fonds voor bovenwijkse voorzie ningen werd verdeeld. Zo zal 1,7 miljoen worden besteed aan de aanleg van sportvoorzieningen in de Leidse Hout en de aanleg van een stadspark in het Vliet- park. Om dit park redelijk be reikbaar te laten zijn zullen waarschijnlijk bruggen ge bouwd moeten worden tussen de Kanaalweg en het Vlietpark, waarvoor nu al een bedrag van een miljoen wordt uitgetrokken. Verder staat er een post sport velden in het Morskwartier op de verdelingslijst van het fonds bovenwijkse voorzieningen ter grootte van 650.000 gulden. Voor de inrichting en verbete ring van het Burchtplein na de restauratie van het Heerenloge ment, waarin de bibliotheek ge vestigd zal worden is 750.000 gulden uitgetrokken. Voor ver fraaiing van de stadssingels met nieuwe groenvoorzieningen en het herstel van de beschoeiingen wordt een bedrag van 1 miljoen gereserveerd. De rest van de 7,75 miljoen komt aan verkeersvoorzienin- gen ten goede. Allereerst zijn de werkelijke kosten van het Mare- dijkviaduct hoger uitgevallen dan aanvankelijk was begroot, waardoor een miljoen gulden achteraf moet worden vrijge maakt. Daarnaast wil de ge meente een bedrag van 1,65 mil joen reserveren voor aanvullen de verkeersmaatregelen ter ont sluiting van het industrieterrein in Zoeterwoude, de Grote Pol der. NIEUWE SECRETARIS UNIVERSITEIT LEIDEN Dr. D. P. den Os uit Leiden wordt wellicht de nieuwe secretaris van de Leidse uni versiteit. Hij wordt als belangrijkste kandidaat genoemd om de opvolger te worden van mr. N. F. Hofstee die per 1 juni van het volgende jaar met pensioen gaat. Het college van bestuur van de universiteit heeft dr. Den Os voorgedragen aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De Kroon zal ui teindelijk over de benoeming beslissen. Het is de bedoeling, dat de heer Den Os ruim voor de pensionering van de huidige secretaris Hofstee wordt aangesteld om hem te kunnen inwerken. Als secretaris wordt hij de hoogste ambtenaar bij de universiteit. Hij dient leiding te geven aan het ambtelijk apparaat en treedt op als adviseur van het college van bestuur. Dr. den Os (44) is sinds 1969 als secretaris verbon den aan de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging, een organisatie die de belangen van chemie en chemici behartigt Dr. Den Os studeerde in '57 als chemicus af in Leiden, hij promoveerde in '62. Van '58 tot '64 was hij als docent verbonden aan de hts in Dordrecht en was van dat tijdstip tot februari '69 weten schappelijk hoofdmedewerker van de Leidse uni versiteit WERKGROEP GEZINSHERENIGING BUITENLANDSE WERKNEMERS LEIDEN De werkgroep "Gezinshereniging buiten landse werknemers" spreekt in een nota aan b en w haar zorgen erover uit, dat steeds meer buurten buitenlanders gaan weren vanwege het feit, dat zij de Leidse woningzoekenden beconcurreren inzake het vinden van passende woonruimte. Hoewel er nog niet duidelijk van discriminatie gesproken kan worden, is er toch een tendens waarneembaar die in deze richting zou wijzen. Vooral partieel herenigde gezinnen van buitenlandse werknemers worden vaak de dupe van de schadelijke praktijken van diverse makelaars in de stad. Tegen herhaalde waarschuwingen van het Bureau Huisves ting in, nemen de makelaars hun kans waar veel te kleine woningen aan gedeeltelijk complete gezinnen te verkopen. Volgens de nota van de werkgroep zou het uitgangspunt bij de bepaling van de grootte van de toe te wijzen woning de feitelijke samenstelling van het gezin, dat zich wil herenigen, moeten zijn. Voorts zou iedere gehuwde buiten landse werknemer, die zich laat inschrijven zonder meer urgent verklaard moeten worden op grond van wonen op afstand. De werkgroep stelt verder, dat de gemeente de woningmarkt opgesplitst heeft in deelmarkten. De grote buitenlandse gezinnen concurreren op de deelmarkt van de grote betaalbare woningen met de grote Leidse families. De werkgroep wijst de gemeente er derhalve op, dat deze situatie bestendigd zal blijven, zolang er nog sprake is van een te krappe woonmarkt. Fietsleed (1) De leden van de commissie voor ruimtelijke ordening en verheer gaan bet leed dat de eenzame fietser in Leiden ondervindt, persoonlijk aanschouwen. Op initiatief van bet CDA-raadsiid Van Zijp (zelf niet onbekend in de wereld van de tweewie Ier) gaan de dames en beren bekijken wat voor ellende de tweewie Iers allemaal moeten doorstaan, met name in de omgeving van het station. Volgens bet raadslid Beijen van de Propaganda Partij Rijwielen (PPR) ergeren de eigenaars van dit vervoermiddel zich sinds enkele dagen groen, geel en rood over bet functioneren van de onlangs bijgestelde verkeerslichteninstallatie op het Stationsplein. Met jaloerse blikken kijkt Beijen dagelijks met tientallen lotgenoten naar de snelheid waarmee de auto dit kruispunt kan nemen terwijl bij zicb alle kleuren van de regenboog staat te drukken op de knoppen die bet fietslicbt maar niet sneller op groen willen zetten. En dat willen zijn collega raadsleden dan ook wel eens meemaken Fietsleed (II) Maar daar blijft de fietsellende nog niet bij: als je dan eenmaal na veel pijn en moeite en lange wachttijden het station bebt bereikt, blijkt je milieubewuste voornemen de trein te nemen (voor zover die dan ai niet weg is) nog gefrustreerd te worden door de exploitant van de NS-fiet- senstalling. De anti-autopolitiek van bet gemeentebestuur beeft intussen zoveel vruchten afgeworpen dat kennelijk bele volksstammen bun vierwieler inruilen voor een ver voermiddel op twee wielen. Dat gebeurt zelfs in die mate dat de rijwielstalling onder het station bet aanbod niet meer kan verwerken en een stop beeft ingesteld. Aan nieuwe klanten wordt geen maandkaart meer a/gegeven en soms is zelfs de dagstalling overvol. Als enige uitwijkmogelijk heid rest dan nog bet schaarse aantal fietsklemmen langs de openbare weg, die doorgaans ai even overvol zijn, ofschoon bet gestalde vervoermiddel bier toch met een hoge frequentie door anderen dan de eigenaar vandaan worden gehaald... Fietsleed (W) Kortom, de moraal van dit verhaal; iaat die fiets maar thuis en neem gewoon de auto. Tja, en als je die ook niet kwijt kunt, wordt bet dan zo langzamerhand geen tijd om toch maar te verhuizen Jan Rap en z'n maat Cocki Boonstra en Renee Soutendijk De Theaterunie brengt morgen 3 november in de Leidse Schouwburg om kwart over acht „Jan Rap en z'n maat", een produktie over personen die in een opvangtehuis terecht komen. Het stuk is geschreven door Yvonnen Keuls, die zelf zeven jaar werkte in een opvanghuis waar jongeren terecht kwamen die niet meer in het eigen huis konden of wilden blijden- Nadruk wordt in het stuk gelegd op de behoefte aan warmte en genegenheid van de gasten van het huis. Het thema van het stuk wordt door Yvonnen Keuls in vragende vorm aan de orde gesteld: Hoe ernstig zijn de defecten van diegenen die in een opvanghuis terecht komen?; is een opvanghuis een oplossing voor een grote groep jongeren en moeten er in elke stad niet Van dit soort opvanghuizen komen. Spelers zijn onder meer Linda van Dyck, Cor van Rijn en Huib Broos. Nieuw bestuur Catena Het bestuur van de studentenvereniging Catena is voor het jaar 1977-1978 als volgt samengesteld; voorzitter Anneke Abma, vice-voorzitter Hans Maarten van den Brink, secreta ris Marjan Schaboo, penningmeesters Wim van 't Hof en Henk Schuur, bestuursleden Kees Hendriks en Boudewijn Sluyk. Filmfestival in LAK Het Leidse LAK-tbeater houdt tot en met vrijdag in de LAK-cinema een filmfestival dat de tweede wereldoorlog als thema beeft Vandaag staat de film „O Tbiassos" van Theo Angelopoulos om 20.00 uur op bet programma. Morgen om respectievelijk 20.00 en 22.00 uur de films „Ballade van een Soldaat" van Grigori Tschuchrai en „It happened here" van Kevin Brownlow en tenslotte op vrijdag de films „L'armée des ombresvan Jean-Pierre Melville om 20.00 uur en „Winnifred Wagner" van Syerberg om 22.30 uur. Toegangsprijzen f 1 voor Cinema-leden, 2 voor LAK-leden en 3 CJP-leden. Promoties De heer R. M. Nepveu (42) te Naarden hoopt vandaag te promoveren bij prof. dr. P. Smits tot doctor in de godgeleerd heid op een proefschrift, getiteld „Constanten en variabelen van het profetisme". Mevrouw M. Ponec-Waelch (36) te Leiderdorp hoopt woensdag 23 november te promoveren bij prof. dr. M. K. Polano tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Chemical and Biochemical Aspects of Topical Psoriasis Treatment". Prof dr. mr. J. Brugman en dr. J. R. Smeets zijn de promotors van respectievelijk de heren F. de Jong (33) te Leiden en P. E. R. Verhuyk (37) te 's-Gravenwezel, Belgie Beiden hopen woensdag november novembe te promoveren op proefschriften, onderscheidenlijk getiteld „The Suffi Or ders in Egypt 1802-1911. A Historical Study of Organizational Dimensions of Islamic Mysticism in an Age of Administrative Reform" en „La Bible de Macé de la Charit'e, U (Livitique, Nombres, Deutéronome, Josué, Juges)". „Aktiva en agressie" is de titel van het proefschrift, waarop vandaag de heer C. L. Ekkers (31) te Leiden bij prof. dr. J. M. F. Jaspars tot doctor in de sociale wetenschappen hoopt te promoveren. Ter verkrijging van dezelfde graad zullen op respectievelijk de woensdagen 23 en 30 november de heren M. K. Gautam (40) en J. J. Veerman (41), beiden te Leiden hun proefschriften onderscheidenlijk getiteld „In Search of an Identy: The Case of the Santal of Northern India" en „De problematiek rond de helpverlening in een orthopedago gische behandelingsinstituut", verdedigen. Hun promotors zijn respectievelijk prof. dr. P. E. de Josseling de Jong en prof. dr. W. ter Horst

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3