Ajax blijft gereserveerd PSV leeft ontspannen naar duel met Widzew Lodz toe 99 Slippertjes kunnen we ons nu niet veroorloven99 BILL ELLIOTT KOMT OP ZIJN WOORDEN TERUG „VOETBAL ERG VREEMDE SPORT" Coach Brann vol ontzag voor FC Twente UUR VAN DE WAARHEID NADERT VOOR AZ Johan Cruyïf weet van geen afspraak SPORT LEIDSE COURANT/HET BINNENHOF WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 pagina 13 23 BERGEN Veertien dagen geleden leek Bill Elliott, de oefenmeester van de Noorse bekerwinnaar Brann Bergen, iemand die bepaald niet gebukt gaat onder een minder waardigheidscomplex. Nadat zijn ploeg met 2—0 had verloren van FC Twente in de eerste ontmoeting voor de tweede ronde van het toernooi om Europa Cup II, snoefde de Brit: „Deze achterstand zie ik niet als een onoverkomelijk probleem. Als we twin tig keer tegen FC Twente spelen, gaan we negentien keer de boot in. Maar die ene keer winnen, waarom zou dat niet over twee weken kunnen gebeuren wanner we op eigen terrein spelen en bovendien de steun van onze aanhang krijgen." Iedereen, die de als amateurs te boek staan de Noren heeft zien spelen in het Ensche- dese Diekman-stadion, zal Elliott dan ook van grootspraak beticht hebben. De Engels man beseft echter zelf ook dat hij zich toen in Nederland wat te optimistisch heeft uitge laten. Gisteren liet hij in een regenachtig Bergen tenminste weten: „Ach, ik ben ook niet gek. Ik heb de zaken vorige keer mis schien een beetje te rooskleurig voorgesteld, nu denk ik wel anders. Die eerste wedstrijd heb ik voor mezelf nog eens de revue laten passeren en mijn eerste conclusie was: je kunt ons niet met FC Twente vergelijken, je mag dat ook niet doen. De ploeg speelt verschrikkelijk goed georganiseerd voetbal en werkelijke alle posities zijn sterk bezet Het is zonder meer een echte topclub, die het heel wat teams in Europa moeilijk kan maken." „Dat heb ik nu met eigen ogen gezien, maar ik had het ook al gehoord van Jock Wallace, de manager van Glasgow Rangers. Nadat we bij de loting voor de tweede ronde aan FC Twente gekoppeld werden, heb ik hem gebeld of hij mij wat informatie wilde verstrekken. Nou, hij was vol lof over het spel van de Enschedeërs en hij erkende ook ruiterlijk dat zijn Rangers volkomen kansloos uitgeschakeld waren. Ja, en wat dacht je als trainer van een Noorse ploeg dan nog wel te verwachten. Als ie mand die alleen met amateurs werkt en niet met profs die ik weet niet hoe vaak per week trainen? Daarom ook zeg ik nu heel eerlijk dat het een heel mirakel zou zijn als wij deze tweede ronde zouden overleven. Als je vraagt om het in percenten uit te druk ken, zeg ik: dertig om zeventig. Met die dertig uiteraard voor Brann Bergen." Bill Elliott meldt daarna prompt dat zijn team vanavond alleen maar op de aanval zal gaan spelen. „Het heeft voor ons geen enkele zin om te trachten door middel van een defensieve opstelling een nederlaag te Bovendien, Novendien, als je gaat verdedi gen, bewijs je de supporters geen dienst en juist voor die mensen hoop ik dat wij er een goede en spectaculaire show van kun nen maken. Samen met FC Twente dat, ik heb het al gezegd, verschrikkelijk goed kan voetballen." Brann Bergen zal vanavond in dezelfde opstelling aantreden als veertien dagen gele den in Enschede. Verdediger Helge Karlsen de man die tegenover FC Twente's Noor se aanvaller Halvar Thoresen komt te staan en spits Steinar Aase zijn namelijk onge schonden teruggekeerd van hun uitstapje met het nationale team van Noorwegen naar Zwitserland, waar de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voetbal 1978 met 1—0 werd verloren. De opstellingen: Brann Bergen: Traeen; Karlsen, Pedersen, Bilsback, Nordtvet; Helleso, Austbo, Huse- klepp; MacCleod, Aase, Tronstad. Tekenend voor de ontspannen steer bij PSV voor de confrontatie met het Poolse Widzew Lodz. René van de Kerkhof leert zijn vervanger GUY Francois de grondbeginselen van de edele biljartsport. EINDHOVEN „De belangstelling voor de competitiewed strijd tegen AZ'67 is groter dan de Uefa-Cu pontmoe ting tegen Widzew Lodz. Het Eindhovense publiek laat ons echter niet in de steek. Ik verwacht toch ruim vijftiendui zend toeschouwers. Vergeet niet dat Eindhoven een fa brieksstad is, waar de voetballiefhebbers niet over een goed gevulde beurs beschikken. Afgelopen zaterdag tegen Sparta, vandaag tegen Widzew Lodz en zaterdagavond weer tegen AZ'67, dat is iets te veel van het goede", aldus PSV-manager Ben van Gelder. Toch leeft het Eindhovense publiek mee met de prestaties van PSV. In en rond het moderne stadion heerste gistermid dag een gezellige sfeer. Opvallend was dat de angstige spanning, die er altijd rond een Europa-Cupwedstrijd hangt, niet aanwezig was. Niet alleen de PSV-aanhang maar ook de technische staf en de selectiegroep van trainer Kees Rijvers kijken met een ontspannen glimlach tegen de ontmoe ting van vanavond aan. In het spelershome van de Eindho vense formatie heerste de bekende Brabantse gemoedelijk heid. René van de Kerkhof, die in de interland tegen België geblesseerd raakte en ook vanavond tegen Widzew Lodz niet zal spelen, daagde zijn ploeggenoten uit voor een spelletje aan de biljarttafel. Als hij op de achtergrond trainer Kees Rijvers een Poolse naam hoorde noemen, keek hij even op en riep: „Die kerel is niet sneL Die loop ik er nu nog uit". De ontspannen sfeer en de Brabantse gemoedelijkheid waren kenmerkend voor de mentale instelling van de selectiegroep van PSV, die zich nu al in de volgende ronde van het Uefa-Cuptoernooi waant De overwinning van 5—3 in Polen is de basis voor het succes. Ben van Gelder zegt daarom erg optimistisch: „Het is meer dan zes jaar geleden dat PSV op eigen terrein een wedstrijd met meer dan 3—0 heeft verloren. Dat was tegen Sparta (5—1). PSV zal het vanavond niet zo ver laten komen". Optimistisch Ook trainer Kees Rijvers Kijkt erg optimistisch tegen de wedstrijd aan. „De ploeg groeit langzaam maar zeker naar een grote vorm en zal pas in februari of begin maart optimale prestaties moeten kunnen leveren. In die maanden, zal, wanneer alles naar wens verloopt, op meerdere fronten worden gestreden: het landskampioenschap, de KNVB-beker en de UE F A-Cup. De spelers mogen daarom wat speels op de wedstrijd tegen de Polen reageren. Toch mogen ze Widzew Lodz niet onderschatten, want een nederlaag kan PSV zich niet permitteren". „De goede pers, die PSV na de wedstrijd tegen Sparta heeft gekregen, kan het zelfvertrouwen verstevigen, maar kan ook risico's inhouden. De PSVers mogen niet denken dat ze er al zijn, want dan krijgen ze met Rijvers te maken", zei de kleine PSV-trainer dreigend. „Doordat we minder gespannen tegen de Poolse tegenstan ders aankijken, kan PSV het publiek een dienst bewijzen door met inzet te spelen. Ik verwacht een aantrekkelijke wedstrijd waarin het elftal zich technisch en tactisch kan uitleven", aldus Rijvers, die zijn optimistische woorden on derstreepte door het elftal ruim 24 uur voor de wedstrijd vrij te geven. In het elftal van PSV wordt de plaats van de geblesseerde René van de Kerkhof, die zaterdag tegen AZ'67 waarschijnlijk wel zal spelen, ingenomen door Guy Francois, die in Lodz als invaller het vijfde doelpunt scoorde. De opstellingen: PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraay, Stevens, Brandts; W. v.d. Kerkhof, Poortvliet, v.d. Kuylen; Lubse, Deijkers, Francois. Widzew Lodz: Burzynski; Kostrzewinsky, Grebosz, Kowenic- ki, Chodakowski; Rozborski, Tiokinski, Boniek; Gapinslri, Mozejko, Krawczyk. WIL VAN DER PLAS BARCELONA AZ'67 heeft er ij rr nog een probleem bij. Trainer J13I1S J\.rd3.V Hans Kraay staat momenteel in J tweestrijd welke doelman hij x_._J vanavond tegen Barcelona op 1X1 iWCCStnifl zal stellen. Ook hij heeft moe- ten constateren dat de Joego— nm H AP lm Q Tl Slaaf Rikki Meskovlc op dit tlUCliilall ogenblik allesbehalve zeker tussen de palen staat Daar staat echter tegenover dat de tweede doelman Gerrlt Vooys, die in het Alkmaarse C-team blijk heeft gegeven zijn oude vorm van vorig jaar voor zijn liesopperatie volledig terug te hebben gevonden. Gerrit Vooys keept in ieder geval zaterdag tegen PSV. Dat althans is het plan van Hans Kraay die mede op aandrang van de spelersgroep Vooys toch een kans wil geven om te bewijzen dat hij niet onder hoeft te doen voor Meskovic, die halverwege het vorige seizoen van Hajduk Split werd gekocht (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De gereser veerde houding, die momenteel te bespeuren valt binnen de Ajax-selectie voor de Europa- cup-wedstrijd tegen Levski Spartak Sofia lijkt voor de bui tenstaanders misschien wat overtrokken te zijn. Want wat is de actuele situatie? Ajax start vanavond in het stadion De Meer met een comfortabele voorsprong van 2-1 tegen de Bulgaarse landskampioen. De ploeg uit Sofia telt vervol gens niet minder dan zo'n zeven acht invallers, terwijl Ajax blessurevrij kan starten. Ogen schijnlijk geen vuiltje aan de lucht Maar de Amsterdammers hebben nog steeds het schrik beeld van de competitiewed strijd tegen Volendam voor ogen. Want de Noorse Europa cup-deelnemer Lilleström werd weliswaar met uitstekend voet bal eerst door een nederlaag van 4-0 uitgeschakeld (in Noor wegen werd het 2-0 voor de thuisclub) maar de zondag daar op werd maar liefst met 1-2 van Volendam verloren. De bewo ners van de palingstad waren destijds met evenveel invallers aangetreden, als Levski van avond. Vandaar het terughou dende optimisme binnen het Ajax-kamp. Tomislav Ivic, de Amsterdamse coach, was direct na de over winning in Sofia de eerste die zich de kwetsbaarheid van zijn eigen ploeg realiseerde. „Voet bal blijft een vreemde sport", verklaarde de Joegoslaaf zijn sceptisisme. Een gemeenplaats die zeker voor het huidige Ajax van toepassing is. een spits als rechtback opstel len. Die heeft van nature al het inzicht om diep te gaan wanneer het nodig is. Een verdediger ziet bovendien alles op zich afko men. Versterking Voor Geels zelf telt de aankoop van enkele goede spelers op het middenveld of In de voorhoede veel meer. Hij zegt daarover „Er zijn ondertussen al weer vier spelers verkocht Het wordt nu langzamerhand de hoogste tijd om versterking te halen. Het probleem alleen is, dat je die niet kunt vinden, of dat de prijs onbetaalbaar is. Persoonlijk heb ik een gróte voorkeur voor die Burgsmüller van Borussia Dortmund. Maar die jongen is niet los te weken. En in ons eigen land wordt je al evenmin wijzer. Ajax heeft de afgelopen twee jaar te veel dure aankopen gedaan, waar van het rendement nihil is ge bleken. Als er nu iemand moet worden aangetrokken, dient het een topper te zijn. Een speler, die onmiddellijk inzetbaar is, en die niet enkele jaren de tijd nodig heeft om er te komen." Geels is er van overtuigd dat die aankopen voor de eventuele vol gende Europacupronde in maart in Amsterdam moet zijn. Hij zegt daar tenslotte over: „Als je je bij de laatste acht weet te kwalificeren, heb je ze beslist nodig. Stel dat we Borus sia Mönchen Gladbach loten, dat zou ik het met dit elftal somber inzien. Maar laten we eerst maar eens zorgen de vol gende ronde te halen." Barcelona AZ praat zichzelf Imoed in kort voor het uur van de waarheid. Bijna wanhopig klampt de selectie zich vast aan de triomf die de ploeg voor de start van de competitie behaal de op Barcelona. Een hemels breed verschil met twee weken geleden. Toen nog brulde de selectie in koor dat het Barcelo na van het Amsterdam-tour- nooi niet meer te vergelijken viel met het Barcelona van nu, waardoor een teveel aan opti misme ingedamd moest wor den. Gisteren greep dezelfde spelersgroep tijdens de be nauwde uren voor de slijtage slag in Nou Camp steeds maar terug op die eenvoudige winst van 4-6 op Barcelona. Voorzanger daarbij was de trai nende manager Hans Kraay: „Deze 1-1 is geen rooskleurige stand. Ik verwacht problemen, grote problemen zelfs. Wanneer we tot het niveau reiken van een paar maanden geleden, dan lig gen er toch mogelijkheden. Zaak is dat de achterlinie maxi maal functioneert Slippertjes kunnen we ons niet veroorlo ven". Kraay vertolkte met die opmer kingen de stemming in de ploeg. „Maar", gaf hij eerlijk toe, „die instelling kan nog veranderen. Vandaag vlogen de jongens als gekken de bus uit toen wij in Nou Camp gingen trainen, maar dit kan zich snel wijzigen. Mis schien blijven er wel een paar in de bus zitten. Vergeet niet dat dit eigenlijk onze eerste grote wedstrijd buiten Nederland is. Daarom valt niet te voorspellen hoe de ploeg zich houdt Ik ha mer er steeds op dat de jongens rustig moeten blijven. Dat we gedisciplineerd moeten voetbal len". Stijdplan Het strijdplan van AZ voor vanavond is duidelijk. Nu Wil lem van Hanegem de strijd ge schorst vanaf de tribune moet aanschouwen, opereert AZ te gen Barcelona met twee spit sen, Loek Ursem en Kees Kist (Van onze sportredactie) BARCELONA Johan Cruyff weet niets af van een eventuele afspraak met het koppel Happel Hogewoning. „Ikzelf heb in elk geval geen gesprek gearran geerd. Ik heb gehoord dat zij komende maandag samen wil den komen. Ik vind het best, ik ben altijd tot een gesprek be reid. Maar een keiharde af spraak is er echt niet gemaakt Happel en Hoogewoning komen eerdaags richting Barcelona om met Johan Cruyff nog eens van gedachten te wisselen over de WK in Argentinië. Met name Happel wil nu wel eens weten waar hij met betrekking tot Cruyff aan toe is. Cruyff zelf: „Tot nu toe blijft het nee, maar zoals ik al eerder heb gezegd: ik ben en blijf een mens. Daar om heb ik het recht van mening te veranderen. Maar daar is nog geen enkele aanleiding toe". De plek van de „Kromme" op het middenveld wordt overge nomen door John Metgod. Kraay: „Nogmaals, achterin mo gen geen fouten gemaakt wor- dedn. Gebeurt dat niet, dén moeten er kansen zijn. Zodra er mogelijkheden toe zijn moeten we proberen tegen te stoten. Vergelijk het met de tactiek van Vriendelijk lachend naar het vogeltje kijkende Bulgaren gistermorgen op luchthaven Schiphol. Trainer Vudsow (links) en doelman Starkov van Levski Spartak Sofia hebben er blijkbaar best vertrouwen in. Ook spits Ruud Geels beseft terdege, dat zijn team een plaats in de kwartfinales niet cadeau zal krijgen. Hij: „Wat wij in Sofia hebben gepresteerd, kun nen de Bulgaren natuurlijk hier ook doen. Ik weet wel dat iede reen beweert dat het spel van Levski toen tegenviel, maar in één wedstrijd kim je daar geen peil op trekken. Ik ben echt nog niet zo gerust op een goede uit slag. Er zal bikkelhard voor moeten worden gewerkt" Inzet De blonde topscorer van het afgelopen seizoen haalt even eens de wedstrijd van Volen dam aan om te illustreren dat superieur machtsvertoon van- ivond niet aan de orde zal ko len. Geels: „We moeten het .aet ons team van een enorme inzet hebben. De tijd dat je ook in de Nederlandse competitie de „kleinere" clubs even aan de kant zette is voorbij. Goed en gemakkelijk wordt momenteel alleen nog bij PSV in Eindho ven gespeeld. Voor de rest zijn de onderlinge verschillen niet meer zo enorm." De grote tegenstellingen in wed- strijdvorm verklaart Geels met de verjonging van het Amster damse team. „We kennen inder daad te veel ups en downs. De ene keer speel je een ijzersterke wedstrijd, terwijl we de volgen de maal als natte kranten lopen te voetballen. Dat is mijns in ziens gedeeltelijk terug te voe ren op de onervarenheid van enkele spelers. Na een hoog uit gevallen overwinning lopen ze met hun hoofd in de wolken, en verliezen zodoende alle realiteit uit het oog. Neem nou zo'n 5-0 tegen FC VW. Een goede pres tatie natuurlijk, maar ik ben het allang weer vergeten. Dat moe ten die jonge spelers ook leren te doen. Aan het gemis van de routine, die de vertrokken Wim Suurbier in het veld placht te brengen, tilt Geels niet zo zwaar. ,Jk geloof dat het voor Ajax geen onoverkomelijk probleem be hoeft te zijn. De plaats van een verdediger is veel sneller op te vullen dan die van een voorhoe despeler. Je kunt bij voorbeeld zonder veel grote problemen De spelers van AZ'67 moeten er onder het toeziend oog schitterende Nou Camp—stadion van Barcelona. Kees Kist van manager/trainer Hans Kraay stevig tegenaan in het kijkt of de sprongkracht nog in orde is. Guy Thijs bij Holland-Belgie. Op papier was die echt hele maal niet zó slecht De grote ramp was die snelle goal van Oranje. Overkomt ons dat niet dan blijf ik er in geloven, alhoe wel het natuurlijk vreselijk moeilijk zal worden. Je speelt niet alleen tegen Barcelona, maar ook tegen dat fanatieke publiek. En dat kan een rol meespelen". Een voordeel van AZ in verge lijking met de Belgische bonds coach Guy Thijs is dat AZ wel snelle vleugelbacks heeft en Bel- gie niet Kraay: „Daarom moet de achterhoede bij balbezit erg goed aansluiten. Dan kunnen Van Rijnsoever en Hovenkamp optimaal van hun aanvallende kwaliteiten gebruik makend. En daar zit onze kans, maar of het eruit komt is vers twee. Je kunt alles van tevoren nog zo mooi regelen, maar het zal toch op het veld moeten gebeuren." ROB HAROG Barcelona: Artola; Costas, Miguelli, Olmo, De la Cruz; Neeskens, Sanchez, Asensi; Rexach, Cruijff, Here dia. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever, Spel- bos, Vonk, Hovenkamp; Metgod, Arntz, Peters, Nygaard; Ursem, Kist Scheidsrechter is de Schot Pat terson.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13