UITVERKOOP m Protestantse kerken minder strikt bij intercommunie dan bisschoppen Eerste publikatie van studie centrum Nijmegen Carmen als ballet De donderende bende van Woody Herman i.v.m. inkrimping magazijnen. Veertig procent van Nederlanders geregistreerd als katholiek KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977 pagina 12 Marie-Claire Carrie als Carmen en Dragan Mocic als José in het avondvullende ballet „Carmen" naar het verhaal van Prosper Merimèe op muziek van Bizet, zoals die op zondag 6 november in het Congresgebouw te Den Haag tot uitvoering komt. De voorstelling wordt gegeven door het Paris Cité Ballet, ensemble dat in 1866 te Parijs werd opge richt en dat uitsluitend klassiek danst in de bekende perfecte Parijse stijl. De choreografie is van Ernst Böhm, de muziek wordt uitgevoerd door het Staatstheaterorkest van Timisoa- ra (Roemenië) o.l.v. Cornelia Voi- Woody Herman komt met zijn orkest donderdag a.s. z'n enige Nederlandse concert geven in het Haagse Con gresgebouw in het kader van zijn 40-jarig jubileum. Weer zo'n unieke kans om een van de laatste echte ouderwetse Big Bands in actie te zien, want je weet nooit hoelang ze het nog volhouden. Woodrow Charles Herman is overigens wel een taaie ge bleken. In 1937 begon hij met z'n allereerste grote orkest, nadat hijzelf bij diverse an dere orkesten sax en klarinet had gespeeld. Dat orkest werd beroemd als de „Band that plays the blues", een formatie van een blanke mu sicus die de zwarte blues als idioom koos en met „Wood- choppers Ball" een regel rechte hit en een all-time classic scoorde. Die eerste band maakte overigens niet meer dan plezierige muziek, pas later zou Woody Herman de functie van talent-scout een belangrijke big band-lei der krijgen. Vooral via de feilloze neus die hij had bij het ontdekken van mensen als Stan Getz, Zoot Sims, Nat Pierce, Jimmy Giuffre maak te hij naam met muziek die in de voetsporen van Elling tons orkest trad, in z'n solo's verder ging achter Parker en Gillespie aan en uiteindelijk „klassiek" werd door het be roemde „Four Brothers"- nummer dat Jimmy Giuffre Woody Herman schreef voor de saxofoonsec tie van 1947: Zoot Sims, Her- bie Stewart, Stan Getz en Serge Chaloff. Woody's or kesten worden dan inmiddels al „Herds" genoemd (kuddes) en het laatste orkest dat Ne derland aandeed was de „Third Herd". Via een Ame rikaanse criticus is Hermans nieuwste formatie „The Thundering Herd" geworden (de donderende, stormachti ge kudde). Berichten uit Ron nie Scotts jazzclub in Londen wijzen erop dat er nog steeds stevig gemusiceerd wordt bij Woody Herman. Maar dat mag wel voor een orkest dat eens Igor Strawinsky onder z'n bewonderaars telde. Rus schreef zelf een compositie, „Ebony Concerto", voor Her man en z'n mensen. De Haagse Jazzclub is samen met de Stedelijke Muziek school bezig aan een „kursus jazzmuziek". Kursusleider is Frans Eisen die met docen ten en gastdocenten de leer lingen (er waren er kortgele den al zo'n 25 aangemeld) wegwijs mag maken in de geïmproviseerde, en voorlo pig vooral, Dixieland-muziek. Daarnaast bestaat er in Den Haag bovendien een Projekt- groep Geïmproviseerde Mu ziek (Magnoliastraat 5) die samengesteld is uit mensen van de Werkgroep geïmpro viseerde muziek, Jeugd en Muziek Den Haag, het Haags Actueel Jazz-orkest en Haag se beroepsjazzmusici. Men sen die duidelijk in de mo dernere richting zitten, en van hen kwamen indertijd ook protesten tegen de subsi die die de gemeente Den Haag gaf aan Paul Ackets North Sea Festival. De Pro jectgroep wil concerten orga niseren met actuelere jazz- vormen, werkgelegenheid creëren voor Haagse jazzmu sici, jazzbeoefening stimule ren onder amateurs en stre ven naar een .jazzhuis" op niet-commerciële basis. Er wordt gewerkt aan een ana lyse van de jazz-situatie in Den Haag om het gemeente bestuur aan te bieden in na volging van Rotterdam waar zo'n dergelijk rapport ook al circuleerde, maar daar werd er door de „kunstbestuurde- ren" om gevraagd. De groep heeft sinds enige tijd in het Schakgebouw elke maandag avond al een workshop voor het Haagsch Actueel Jazzor kest, en komt binnenkort (6 en 20 november en 10 decem ber) met concerten in het Kijkhuis aan het Noord einde. De activiteiten van Wim van Woerkens' Stichting Jazz in Den Haag zijn de afgelopen maand overigens in Theater Pepijn zeer succesvol ge weest met een zeer gevarieer de programmering. Topper was het optreden van het Cedar Walton kwartet op 16 oktober. Wie dat gemist heeft, kan het allemaal thuis nog eens overdoen via de plaat Regelmatige bezoekers van jazzfestivals kennen de naam van Wim Wigt, de man die allerlei minder bekende en oude platenlabels naar Nederland haalt en o.a. op concerten verkoopt Wim Wigt heeft inmiddels een ei gen labeltje, „Timeless", in het leven geroepen, waarop hij exclusief voor Europa zeer selectief jazz uitbrengt „Estern Rebellion 2" van het Cedar Walton-kwartet is zo'n plaat: Zonder meer zalig jazz-werk. De groep van pia nist Walton is in feite nog al merkwaardig van samenstel ling. Walton zelf is een iets oudere figuur, evenals bas sist Sam Jones. Maar samen met drummer Billy Higgins en tenorist Bob Berg wordt er fanatiek, levendig jazz ge speeld waarin de verschillen de benaderingen van de so listen wonderwel samengaan. De vier nummers van Walton zelf swingen geweldig en vooral saxofonist Bob Berg is een ontdekking. Hij atta queert de thema's fel en be weeglijk, cliché's hoor je niet Jazzliefhebbers mogen niet nalaten hun platenzaak ernaar te vragen of Wim Wigt zelf te benaderen (08370-13440, of Postbus 201, Wageningen. Prijs van de plaat 19,90). Diens een mans-initiatief is die moeite en dat geld waard. BERT JANSMA enkele voorbeelden: MASSIEF EIKEN 3-ZITSBANK 1 -00 van 3250,- nu BRAZILIAANS LEDEREN 3 ZITSBANK 1750,- met 1 fauteuil samen voor MASSIEF GELOOGD EIKEN FAUTEUIL met bruine rundlederen kussens van 1495,- nu RUNDLEDEREN 2-ZITSBANK met bijpassende fauteuils (licht beschadigd) van 5750,- LEREN BANK (licht verschoten) 3795,- CHESTERFIELD met 2 fauteuils 9700,- RESTANTEN eiken eetkamerstoelen vanaf 6 EIKEN STOELEN met velourszitting samen 6 EIKEN EETKAMERSTOELEN met leren rug en zitting 6 stuks van 3570,- nu PLAVUIZEN TAFEL van 795,- nu 2 DEURS DRESSOIR van 2295,- nu T.V. KAST breed 100 cm, hoog 185 cm van 1967,- nu 750,- 2550,- 1795,- 6500,- 35,- 450,- 1800,- 395,- 995,- 1395,- MASSIEF EIKEN 1-deurs spilkast 995 van 1595.- nu van 1595.- nu MASSIEF EIKEN AANBOUWWAND donker 2 1/2 m. breed incl. T.V.-kast met draaischijf, van 4833,- nu 3500,- Nieuwe Rijn 9 Lelden tel. 071-122144 donderdagavond koopavond ADVERTENTIE ALLEEN AL OM DE SERVICE KOOPT U BIJ VAN BERGE-HENEGOUWEN AALMARKT 12-15-16 - TEL. 12.17.82 - LEIDEN De protestantse kerken zijn meer geneigd „andere" chris tenen toe te laten bij de vie ring van het avondmaal dan de rooms-katholieke kerk bij de eucharistie. Dat blijkt uit vijf reacties op de ontweip- verklaringen van de commis sie „Intercommunie en Ambt" van de Raad van Kerken, die deze week door die commissie in bespreking zijn genomen. De bisschoppen hebben als ge meld laten weten dat zij de verklaring van de commissie, over de „open communie" en over het ambt in de kerk, veel te wazig vinden. Met name op het punt van de werkelijke tegenwoordigheid van Chris tus in het brood en de wijn tijdens de eucharistieviering. Over het kerkelijk ambt zeg gen de katholieke leiders dat er een wezenlijk verschil is tussen het algemeen priester schap van de gelovigen en het ambtelijk priesterschap, dat onmiddellijk verband houdt met de apostolische successie. De bisschoppen vinden dat de verklaringen van de commis sie wel een voortgang beteke nen in de dialoog tussen de kerken, maar dat er nog geen praktische consequenties aan verbonden kunnen worden. De evangelisch-lutherse syno de heeft ingestemd met de voorstellen van de commissie en de hoop uitgesproken dat alle in de Raad vein Kerken vertegenwoordigde kerken zul len besluiten tot intercommu nie en intercelebratie. Met dat laatste bedoelen de evangeli- sch-luthersen dat priester en dommee afwisselend of geza menlijk voorgaan in de bedie ning van het avondmaal of in de eucharistieviering. Ook wil de synode dat de kerken we derkerig tot erkenning komen van het ambt dat mannen en vrouwen in de kerken bekle- De broederschapsraad van de Algemene Doopsgezinde So ciëteit heeft laten weten, dat ze de open avondmaalspraktijk reeds lang kent. De raad zegt daarbij dat theologische me ningsverschillen geen beletsel zijn, maar dat „een veel we zenlijker verdeeldheid" van in vloed kan zijn. De brceder- schapsraad noemt daarom als voorbeeld dat het mogelijk is dat christenen in Zuid-Amen- ka ontdekken dat het onver draaglijk is als onderdrukkers en onderdrukten rond de tafel des Heren zitten. De doopsge zinden vinden het verder be treurenswaardig, dat de com missie zich niet heeft uitge sproken over de 'touw in het ambt. De synode van de gerefor meerde kerken in Nederland vinden de voorstellen van de commissie „bijzonder geschikt om te dienen als basis en uit gangspunt van voortgaande bezinning. Ze spreekt zich uit drukkelijk niet uit over ge meenschappelijke viering van het avondmaal en over de we derzijdse erkenning van amb ten. De hervormde synode heeft, met een kleine minderheid te gen, de hoop uitgesproken dat ook in andere kerken het open en oecumenisch avondmaal mogelijk zal worden. De Ne derlandse hervormde kerk aanvaardt de ontwerpverkla- ringen van de commissie als een uitdrukking van het geza menlijk belijden van het avondmaal en als een belang rijke bijdrage tot verdere be zinning. Op een totale bevolking van 13.815.838 personen in Nederland be droeg per 1 januari het aantal ker kelijk geregistreerde katholieken 5.539.035, ofwel 40,1 procent (1971 40,4) Zij waren verdeeld over 1724 parochies, 43 rectoraten en 22 vica riaten (totaal 1789) en beschikten over 3.932 actieve peristers, van wie 2.291 seculiere en 1.641 reguliere, voorts 180 pastorale werkers en werksters. Deze en een vloed van andere cijfers zijn te vinden in een speciale uitgave van het bulletin „1—2—1" van de Nederlandse kerkprovincie, gewijd aan „de r.k. kerk in Neder land 1976/1977". De publikatie ge schiedt in samenwerking met het Katholiek Sociaal Kerkelijk Insti tuut, van wie de cijfers afkomstig zijn. Het totaal aantal zusters in Neder land bedroeg per 1 januari 22.025, het totaal aantal broeders was 3.566 en het totaal aantal priester-religieu zen 4.042. Het aantal doopsels was, gerekend over 1976, 58,575, het aan tal kerkelijk gesloten huwelijken 32.675, het aantal toetredingen tot de r.k. kerk 982 en het aantal uitvaarten 34.010. Het weekendmisbezoek in ja nuari 1977 beliep 1.497.815 personen hetgeen 29,8 procent is van alle gere gistreerde katholieken van zeven jaar en ouder (1976 31,1 procent) Het aantal parochies, waar een regu liere priester (behorend tot een reli gieuze orde of congregatie) aan het hoofd staat, is sedert het vorig jaar van 429 met rond zes procent toege nomen tot 455 en ligt nu boven de vijfentwintig procent. Het aantal pe risters is van 4.008 gedaald tot 3.932 per 1 januari 1977, een daling van ruim 1,5 procent. Binnen de groep zijn er duidelijke verschuivingen ten gunste van het aandeel van de regu liere priesters. Ook is er een gestadi ge toeneming van het aantal pastora le werkers. Hierbij gaat het vooral om een mannenzaak: minder dan tien procent (van de 180) wordt inge nomen door vrouwen. Volgens de kerkelijke registratie werden er vo rig jaar 32.675 huwelijken in de r.k. kerk voltrokken. Het ging hier om 27.315 huwelijken tussen twee kath olieken (83,5 procent) en 5.360 ge mengde huwelijken (16,4 procent). Van de 982 personen, die vorig jaar tot de r.k. kerk toetraden, waren er 570 afkomstig van andere christelij ke kerken en 412, die tot dan toe niet tot een kerkgenootschap behoorden. Het overzicht geeft ook afzonderlijk de gegevens van de onderscheidene, bisdommen. Voor het bisdom Rotter dam wordt op een totale bevolking van 3.055.733 het aantal kerkelijk geregistreerde katholieken gesteld op 795.325, oftewel 26 procent Dat is overigens een hoger percentage dan bij de volkstelling van 1971 toen het katholieke aandeel in de bevol king 24,8 procent was. Het aantal parochies was 197, het aantal rectoraten 3 en het aantal vicariaten 4. Het aantal in dienst van het bisdom werkzame peristers (ac tief) bedroeg 573, van wie 279 secu liere en 294 reguliere priesters. Het aantal pastorale werkers (alle man nen) was zestien. Aan zusters telde het bisdom per 1 januari 1.714, aan broeders 320 en aan priester-religieu zen 472. Over 1976 bedroeg het aantal toege diende doopsels 6.375, het aantal ker kelijk gesloten huwelijken 3.255, het aantal toetredingen tot de r.k. kerk 202 en het aantal uitvaarten 3.735. Bij het weekendmisbezoek in januari 1977 werden 164.275 personen geteld, dat is 22,5 procent van alle geregi streerde katholieken van zeven jaar en ouder. Als prof. dr. A. G. M. van Metsen morgen zijn nieuwe boek „Geloof, wetenschap en maatschappelijke omwentelingen" aan biedt aan het college van bestuur van de katholieke universi teit Nijmegen, zal daarmee het Katholiek Studie Centrum (KSC) van de universiteit voor het eerst in de openbaarheid komen. Prof. Van Melsen is voorzitter van het centrum. De ondertitel van zijn boek is „Wijsgerige beschouwingen over de crisis in de cultuur". Het ontleedt de invloed van de natuurwetenschap pen en de techniek op de cultuur en maatschappij en wil zodoende een beter zicht geven op de huidige maatschappelijke crisis. Het boek is de eerste van een reeks van publikatie van het KSC. Tot de oprichting van dit centrum werd in 1976 besloten door de bestuursorganen van de universiteit Nijmegen. Het centrum heeft tot taak om binnen deze universiteit de bestude ring te bevorderen van die onderwerpen, waarbinnen de verhou ding tussen wetenschap en christelijke inspiratie een rol speelt. Ook wil het centrum de studie bevorderen van onderwerpen die betrekking hebben op het katholieke volksdeel en zijn cultuur. Het centrum komt voort uit de gedachte, dat het nog steeds zinvol is confessionele universiteiten in stand te houden. Univer siteiten hebben een belangrijke taak bij het zoeken naar moge lijkheden om tot een gelukkiger wereld te komen. Hier, zo stelt men, is de ruimte voor een confessionele universiteit, hetgeen nog niet behoeft in te houden, dat iedereen, die aan zo'n universiteit studeert of werkt bij die specifieke doelstelling betrokken is. Als er maar een voldoende grote groep is die zich daarbij betrokken voelt. De aandacht voor de specifieke doelstelling kan worden gesti muleerd als er binnen een confessionele universiteit een instan tie is die zich deze stimulering tot taak stelt en daarbij ook coördinerend kan optreden. Daartoe dient het studiecentrum, dat is samengesteld uit mensen van verschillende faculteiten en disciplines. Prof. Van Melsen zal bij de plechtigheid morgen een idee geven van de verdere plannen voor het centrum.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12