INVALIDE LICHT STAAT OP VOOR ACHT TON CDA tegen zware posten van PvdA-kandidaten Vrijheid van vervoer in grondwet opnemen GROOTSCHEEPSE VERVALSING ZEEVAARTDIPLOMA'S Toezicht „defensie" fel gehekeld Molukkennota met historisch materiaal Agent bij achtervolging gewond Staatssecretarissen in het geding BINNENLAND LEIDSE COURANT/* DINSDAG 1 NOVEMBER 1977 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN „Waar is het redelijk in zicht van ambtenaren van defensie als er voor één patient negentig kubieke meter verband en geneesmiddelen per jaar wordt verstrekt? Waar is het toe zicht van militaire artsen?" Advocaat mr. S. Blaisse haalde gisteren voor de rechtbank in Zutphen, waar hij de zwaar lichamelijk verminkte 57-jarige, Henk L. uit het Gelderse Hengelo verde digde, vernietigend uit tegen het ministe rie van defensie. De volstrekt falende controle van dit departement, aldus de verdediger heeft het mogelijk gemaakt dat L. in de jaren 1973 tot en met 1976 op valse rekeningen meer dan zes ton, waarschijnlijk zelfs bijna 800.000 gulden heeft weten te incasseren. De realtie van de Hengeloër met het ministerie van de fensie dateert van de Tweede Wereldoor log. Hij werd in 1943 als dienstplichtige afgekeurd, zo legde de officier van justi tie mr. P. Kremers gisteren uit, omdat zijn verblijf in het leger een overigens buiten dienst opgelopen hersenaandoe- ning verergerde. Op grond daarvan kon hij recht doen gelden op vergoeding van geneeskundige kosten. Na de oorlog raakte hij dusdanig invalide dat hem zowel beide benen is een deel van een arm moesten worden geamputeerd. De kosten van de verbandmiddelen die hij in verband daarmee dagelijks nodig had en heeft wist hij op het ministerie te verhalen. En wel in zo'n omvang dat, toen het Openbaar Ministerie lucht kreeg van de knoeierijen, de Zutphense officier minstens vijf vrachtwagens vol verband en geneesmiddelen uit het door L. be woonde voormalige klooster 't Kervel liet weghalen. De zwachtelswindsels, hechtels en gaasjes werden voor een deel door twee met L. medewerkende drogisten. Vanuit 't Kervel werden de spullen door verkocht aan opkopers of kregen een bestemming in de derde wereld. De dro gisten hielpen L. ook aan rekeningen voor niet geleverde goederen. Daarnaast declareerde de Hengeloër nota's voor niet gemaakte verpleegsterskosten en voor Verdediger mr. Blaisse legde gisteren grote nadruk op het „enorme gebrek aan controle" bij de uitbetaling van de gigan tische declaraties en op het „onvoldoende toezicht" van militaire artsen. Hij weet een en ander aan „ambtelijke ongeïntere- seerdheid". De officier van justitie stem de ermee in dat er slechts van een papie ren controle sprake was geweest Maar volgens hem neemt daardoor de verwijt baarheid aan L. in het geheel niet af. „Het waren brutale malversaties, want het is brutaal als je de naam van je hoogbejaarde en demente moeder op geeft om niet gemaakte verpleegkosten te kunnen declareren. Tegen de achter grond van de omstandigheden waarin L. verkeert - op een brancard uit het psy chiatrisch ziekenhuis overgebracht kon hij de rechtzitting slechts gedeeelteijk bijwonen - volstond de officier bij zijn straf-eis tot een geldboete van 15.000. trisch rapport waarin deze verminderd toerrekingsvatbaar is verklaard. De ad vocaat wees er op dat de staat der Nder- landen 780.000 gulden van de verdachte wil terugvorderen middels een civiele procedure. Hij vond de geëiste vijftien mille boete in geen verhouding staan tot dit bedrag en vroeg daarom om een geheel voorwaardelijke straf. In verband met de terugvordering is overigens be slag gelegd op het klooster 't Kervel waarvan de waarde op een miljoen gul den wordt geschat De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak tegen L. Inmiddels is vandaag in verband met dezelfde affaire voor de rechtbank ver schenen de Zoetermeerse rijksambtenaar Carel B. (57) die in zijn functie van hoofd van de sectie geneeskundige voorzienin gen van de afdeling sociale zaken van defensie de declaraties heeft goedge keurd en doen uitbetalen. Evenals de eigenaar van een van de drogisterijen die volgens de beschuldiging meer dan 62.000 gulden heeft overgehouden aan zijn sa menwerking met de invalide kloosterbe- (Van onze parlementaire redac- van het probleem wordt ge- rouw Ria Beckers (PPR). Hij komst van de Molukkers naar tie) schetst Deze bijlage is geba seerd op het beschikbare histo rische materiaal. DEN HAAG De Nota over het Zuidmolukse vraagstuk die de regering binnenkort uit- Minister-president Den Uyl brengt, bevat een bijlage waar- heeft dit geantwoord op vragen in de historische achtergrond van het Tweede-Kamerlid me- schrijft dat de regering ervan overtuigd is dat zowel in het parlement als in de publieke opinie grote behoefte bestaat aan ruime informatie over wat zich rond de soevereiniteitsover dracht aan Indonesië en de ons land heeft afgespeeld. De Groningse hoogleraar prof. dr. H. Baudet zei onlangs al dat de kans groot is dat het rege ringsstuk zeer belangrijk histo risch materiaal zal bevatten. Volle zaal verwacht Manifestatie tegen neutronenbom DEN HAAG (ANP) De orga nisatoren van de „demonstra tieve manifestatie over de ge varen van de neutronenbom"^ die zaterdag aanstaande in Ut recht zal worden gehouden, ver wachten een volle Merwedehal (d.wi 2000 tot 3000 deelnemers) niettegenstaande het feit dat zowel de PvdA als de PPR die dag een congres houden. De bijeenkomst wordt georgani seerd door PvdA, PSP, CPN, PPR, D'66, Pax Christi en het Interkerkelijk Vredesberaad. Het CDA heeft besloten niet deel te nemen omdat de mani festatie „niet de mogelijkheid lijkt te bieden voor een benade ring van de problematiek zoals het CDA dat wenselijk acht". Uitgangspunten van de organi satoren zijn dat de neutronen bom een „overbodig resultaat van de bewapeningswedloop is en een bedreiging voor de ont spanning in Europa vormt, om dat de invoering de atoomdrem pel verlaagt en een kernoorlog dichterbij de werkelijkheid brengt dan tot nu toe". Inboedel Nederhorst bracht ruim 4 miljoen op ROTTERDAM (ANP) - De in boedel van de failliete Neder horst Staal Constructie b.v. in Gorinchem, die de afgelopen weken op een openbare veiling werd verkocht, heeft ruim ƒ4 miljoen opgebracht. De belang stelling van kopers uit Neder land en het buitenland was zeer groot Het grootste gedeelte van de ongeveer achtduizend machines, technische apparaten, kantoor meubelen, transportmiddelen en partijen ijzer ging naar kopers in België en Nederland. Enkele stukken werden opgekocht door bedrijven in andere omliggende landen. Ondanks reddingspogingen van de regering en andere bedrij ven, die eventueel wilden sa menwerken, ging de constructie- onderneming als gevolg van de slechte situatie in de staalindus trie vorig jaar ter ziele. Zeven honderd werknemers verloren hun baan bij Nederhorst Twee honderd konden elders worden ondergebracht De gewonde Amsterdamse agent temidden van collega's. AMSTERDAM Een Amsterdamse politie- agent is gisteren bij een achtervolging van enkele overvallers ernstig aan een hand ge wond. Volgens de recherche bleef hij met zijn ring achter een hek haken, waardoor een vin ger werd afgerukt. Twee mannen hadden even tevoren een overval op een sigarenzaak annex gemeentegiroagent schap in Amsterdam-west gepleegd, waarbij zij enkele duizenden guldens buitmaakten. Vol gens de recherche losten de overvallers enkele schoten langs het hoofd van de winkelier en sloten zij hem in het toilet op. Het tweetal vluchtte in een auto met een derde man achter het stuur. Zij ramden daarbij een auto en renden daarna een nabijgelegen park in. De politie die inmiddels de achtervolging had ingezet, kamde het park uit, maar de vogels bleken gevlogen. Dolf de Vries naar Zuid-Amerika De Haagse acteur Dolf de Vries, bekend van onder meer zijn rol in de Nederlandse speelfilm Soldaat van Oranje is gisteren met zijn gezin van Schiphol vertrokken om een avontuurlijke reis te gaan maken door Zuid-Amerika. Dolf de Vries heeft twee jaar aan de voorbereidingen van zijn reis gewerkt. Met zijn reis die tien maanden gaat duren wil hij zijn kinderen een wereld tonen, waar niet de westerse welvaart heerst. Hij hoopt artikelen te schrijven over ontwikkelingssamenwerking en voorstellingen te geven van zijn soloprogramma Het Luister-Rijk. Weer geen uitspraak in Rijnproces ROTTERDAM (ANP) In bet nu al drie jaar durende Rijn- proces is gisteren opnieuw geen uitspraak gedaan. Doordat de advocaat van de Franse kali- mijnen, mr. C. D. Boeschoten uit Den Haag, de dagvaarding verkeerd had begrepen, bleek de gehele zitting gisteren voor de rechtbank in Rotterdam overbodig. De Elzasser kalimijnen, die er van worden beschuldigd grote schade aan te richten asm de Westlandse tuinbouw door zout- lozingen in de Rijn, hadden de rechtbank gevraagd eerst de an dere Rijn vervuilers op te roe pen, alvorens zich met de zaak bezig te houden. Volgens de raadsman van de Stichting Rijn water ging het daar gisteren niet om en moesten de kalimij nen zich voor hun aandeel ver antwoorden. Dit had de heer Boeschoten niet begrepen. De rechtbank zal nu 12 december uitspraak doen. Commando marechaussee overgedragen (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN In de Koning Willem Ill-kazerne in Apel doorn heeft brigade-generaal H. C. de Bruijn gisteren bet com mando over de Koninklijke Ma rechaussee overgenomen van de aftredende gene raai-majoor E. N. Spronk. Generaal De Bruijn wordt met deze benoeming tevens gouver neur van Den Haag. Generaal Spronk, die 27 jaar bij de mare chaussee heeft gediend, is be noemd tot adjudant in buitenge wone dienst van de koningin. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Formateur Den Uyl wil donderdag de formatiebesprekingen afronden. Vermoedelijk zal dit niet gelukken, omdat CDA-fractieleider van Agt bedenkingen geuit heeft tegen de taak verzwaring van de PvdA-staatssecretarissen bij CDA-ministers. „De formateur laat te weinig ruimte voor de aan te trekken ministers om zelf de taak met betrokken staatssecretarissen af te grenzen", aldus Van Agt. CDA-leider Van Agt beroept zich op de regels van het staatsrecht, zoals door wijlen professor Oud is omschreven. Volgens professor Oud moet de definitieve en gedetailleerde taakafbakening pas met instemming van de betrokken ministers wor den gemaakt. Onjuist zou het zijn als een minister tegen zijn zin een staatssecretaris krijgt opgedron gen, aldus Oud. Het gaat in dit geval om de PvdA-staatssecretaris- sen op Justitie, economische zaken, volksgezond heid, binnenlandse zaken en CRM. Volgens Van Agt wil de formateur hen zoveel taken geven, dat de portefeuille van betrokken ministers sterk wor den uitgedund. De man op justitie zou aldus Den Uyl vennootschapsrecht, ondernemingsrecht en grondpolitiek krijgen. Verder moet hij enkele hervromingsvoorstellen mede ondertekenen en het vreemdelingenrecht in beheer hebben. De socialist op Volksgezondheid wil Den Uyl belasten met alle volksgezondheidaangelegenheden ook de abortus wetgeving en het drugbeleid, terwijl de CDA- staatssecretaris op CRM zich alleen met culturele zaken, natuurbehoud en openluchtrecreatie mag bezighouden. Volgens oppositieleider Hans Wiegel van de WD probeert formateur Den Uyl „met de hete adem van het PvdA-congres in zijn nek" de PvdA alsnog te bevoordelen. Voor de zoveelste keer, aldus Wiegel blijkt opnieuw dat Den Uyl niet in staat en bereid is zich als formateur objectief boven de partijen op te stellen. PROF VOLMULLER: DEN HAAG (ANP) - Prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar we genbouw en verkeerskunde aan de Technische Hogeschool in Delft, heeft verklaard, dat vrij heid van vervoer als grond recht in onze grondwet zou moeten worden opgenomen. Het is zo, dat de vrijheid van drukpers en van vereniging en vergadering geen zin hebben niet tot hun recht komen als er niet tevens een vrijheid van zich verplaatsen bestaat De Delftse verkeersdeskundige heeft dit gezegd in een vraagge sprek met het blad „Essobron". Hij stelde dat het vervoer in politiek vaarwater is terechtge komen. Een vergelijking met bijvoorbeeld de drinkwater- en elektriciteitsvoorzieningen dringt zich op. Deze zijn in het algemeen geen discussiestof voor politici, het verkeer en ver voer duidelijk wel. Dit komt omdat het zich bewegen zo in tiem verbonden is met het leven van elke dag, zo betrokken is bij de kwaliteit van ons bestaan. Daardoor lijkt het volgens hem alsof wij hier te maken hebben met een politieik vraagstuk wat het verkeersprobleem in wezen niet is. Eigenlijk zouden de politici zich niet met de opdrachteh aan de. verkeerstechnici moeten be moeien. Het gaat hier immers om een specifiek vakgebied, waarvoor gespecialiseerde ken nis nodig is, meent hij verder. De „planning engineers" zouden het samen met sociaal-econo men en ecologen moeten doen. Wel zullen de bestuurders de externe „randvoorwaarden" moeten opstellen, waaraan de verkeersvoorzieningen op het gebied van ruimtegebruik, mi lieu, kosten en dergelijke moe ten voldoen. Hij zei ook nog niet erg te gelo ven in de wenselijkheid de mo biliteit in onze democratische samenleving in te perken. Steeds meer mogelijkheden van bezig zijn en uitgaan komen bin nen het bereik van een steeds- groter publiek. Zelfs in het theo retische geval, dat er geen be volkingsgroei meer zou zijn, geen verdere groei meer van het besteedbaar inkomen en geen uitbreiding van het aantal win kels, recreatieplaatsen, wordt het aantal verplaatsingsmoge lijkheden groter en dus ook de behoefte aan mobiliteit, merkte hij op. Pas op de plaats in onze econo* mische groei biedt dan ook geen uitkomst voor het verkeers- vraagstuk. Wij moeten vooral verder kijken dan onze neus lang is, aldus deze deskundige. Weer zwarte lijst koppelbazen UTRECHT In navolging van de werkgeversorganisaties in de bouw AVBB in het Rijn mondgebied heeft nu ook het Nederlands verbond van onder nemers in de bouwnijverheid In Zeeland de vakbonden een lijst van malafide onderaannemers (koppelbazen) ter beschikking gesteld. Op het rangeer terrein van het Rotterdamse Botlekgebied botsten gisteravond twee ertstreinen op elkaar. Beide locomotieven liepen ernstige schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Vader Pieter van Vollenhoven overleden (Van een onzer verslaggevers) se, onder de rook van Deventer, Van Vollenhoven is jarenlang EPSE Op 79-jarige leeftijd is de begrafenis plaats. Op ver- directeur geweest van een dek- vorige week in Epse de vader w*11 van de familie is aan het zeilbedrijf in Schiedam. Enkele van Pieter van Vollenhoven overlijden geen ruchtbaarheid jaren geleden trok de familie overleden. Gisteren had in Ep- gegeven. De vader van de heer naar Epse. Rijk betaalt kosten opvang zigeuners DEN HAAG Het rijk zal in beginsel alle kosten voor zijn rekening nemen die gemeentes maken bij de opvang van zigeu ners. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in Den Haag heeft dat maandag meegedeeld na afloop van het overleg over de opvang tussen haar en de ministers van Binnenlandse Za ken, Justitie en CRM. De gemeenten mogen zelf de terreinen aanwijzen, waar zigeu ners kunnen staan. Er zal zoveel mogwlijk worden geprobeerd families bij elkaar te houden. Als er nog zigeuners illegaal Nederland inkomen, zal de mi nister van Justitie ze onmiddel lijk over de grens zetten. De VNG heeft daarom haar eis la ten vallen een rijks-opvangcen trum voor die zigeuners te stich- ten. Britse bouwvakkers in Rijnmond ROTTERDAM Op de Rotter damse luchthaven Zestienho ven zijn gisteren 51 Engelse bouwvakkers (timmerlieden en metselaars) aangekomen, die het komende jaar voor twintig bouwbedrijven in het Rijn mondgebied gaan werken. De Engelsen werden gecontrac teerd door de nieuwe stichting „Rijnmondbouw", die tot doel heeft de aangesloten bouwbe drijven zoveel mogelijk van vak bekwaam Nederlands of buiten lands personeel te voorzien. De komst van de Britse bouw vakkers heeft te maken met het ernstige tekort in het Rijnmond gebied aan vakbekwaam perso neel. Volgens de heer L. F. van Nispen, bestuurslid van de stichting „Rijnmondbouw", is op het ogenblik in Zuid-Holland alleen al behoefte aan driedui zend bouwvakkers. Er is een aanbod van iets meer dan dui zend. Het is de bedoeling de komende weken nog dertig bouwvakkers in Engeland te ree ruteren. ROTTERDAM (ANP) De algemene ver eniging van zeevarenden in Rotterdam maakt zich zorgen over de vervalsing van zeevaartdiploma's. Op vrij grote schaal worden certificaten verstrekt aan officie ren, die in het geheel niet berekend zijn voor de verantwoordelijke positie die zij aan boord van de schepen bekleden. Dit brengt de veiligheid op zee in ernstig gevaar. Het verschijnsel doet zich voornamelijk voor op schepen, die afkomstig zijn uit de zogenaamde goedkope vlaglanden. Volgens de vereniging van zeevarenden is een inter nationale en goed georganiseerde oplich tersbende aan het werk. De scheepvaartin spectie in Rotterdam weet te melden, dat het heel eenvoudig is in Singapore en Panama zeevaartdiploma's te kopen. De gezagvoerder van een onder Panamese vlag varend schip had zijn diploma verkre gen door eenvoudig bij de ambassade var; Panama in zijn land twaalf pond op tafel te leggen. Een leerling van de zeevaartschool in Bre men kocht een Panamees kapiteinsdiploma bij het consulaat in Hamburg voor 50 Duitse Marken. Het verschafte hem de bevoegdheid om als gezagvoerder te varen op alle schepen, ongeacht hun grootte. De jongeman had slechts 19 maanden als on dergeschikte gevaren. Een pompman bleek in het bezit te zijn van een Liberiaans certificaat voor hoofdwerktuigkundige op een groot schip. Volgens de scheepvaartinspectie in Rotter dam komt dit verschijnsel op Nederlandse schepen niet voor. De controle door de overheid is daarvoor te scherp. De inspec tie heeft wel gevallën geconstateerd van valse vaarbewijzen op buitenlandse sche pen, die de haven van Rotterdam binnen varen. Zij kan er weinig aan doen, omdat de inspectie niet over bevoegdheden be schikt Haar taak is het om de vaartuigen op hun deugdelijkheid te controleren. Het wachten is op een internationale wetgeving die controle op vaarbewijzen mogelijk maakt De vervalsing van vaarbewijzen kwam aan het licht, toen in oktober 1975 het m.s. „Ming Sing" met 44 man aan boord ver ging. Uit het onderzoek bleek, dat de twee de stuurman kort daarvoor nog als kok in Hong Kong geregistreerd stond.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9