Ccidóc Sowuvnt Geen uitkering ineens Den Uyl voor rechter gedaagd Veehouder in Hoogmade beroofd van 7000 gulden finst voor Arron bij erkiezingen Suriname WEL UITSTEL GASPRIJS- EN HUURVERHOGING Beangstigende Maup Caransa echter Aanhoudende onrust op Leeuwenhorstcollege KLM verlaagt tarief voor retour New York Schipbreuk eist 10 doden Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rt en ties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 1 november 1977, 68e jaargang no. 20878 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Funny Girl Barbra Streisand en Omar Sha rif in „Funny Girl" op Ned. II om 19.17 uur. Om 22.20 uur Aktua-tv waarin aandacht voor de moeilijkheden in de Neder landse scheepsbouw. Ned. I om 22.05 uur Ot....en hoe zit het nou met Sien. Veel wind Meest zwaar bewolkt met later op de dag voornamelijk in het westen van het land plaatselijk regen. Krachtig tot stormachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Maxima ongeveer 15 graden. Morgen zon: 7.34-17.12. Maan: 21.09-12.11. Scheveningen hoog water 5.53, 18.05. Laag water 1.42,13.56. yk Philips denkt aan rvroegd pensioen )HOVEN (ANP) In het kader van het beleid oudere werknemers heeft Philips als voorlopige regel voorgesteld werknemers van 63 en 64 Jaar logelijkheid te bieden hun werkzaamheden eer- e beëindigen. nkomen zal in dat geval gelijk zijn aan de hoogte het pensioen op 65-jarige leeftijd. Philips heeft iroorstel gisteren gedaan in een gesprek met de rganisaties over het ouderenbeleid van de onder- ng. Een woordvoerder van de onderneming heeft steravond meegedeeld. rakorganisaties zullen zich beraden over het itel van de onderneming. Zij willen met name deren wat de inkomensconsequenties zullen zijn de werknemer die eerder stopt. ROTTERDAMSE PvdA-LEDEN EISEN STOPZETTEN FORMATIE Van Heemst. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Kabinetsformateur Den Uyl dient onverwijld zijn formatiewerkzaamheden op te schorten op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. Met deze eis hebben twee Rotterdamse leden van de PvdA-formateur Den Uyl in kort geding voor de Amsterdamse Van den Bos. rechter gedaagd. Het geding dient morgen om 15.00 uur. De twee socialisten Peter van Heemst en Arie van den Bos uit Rotterdam willen hiermee bereiken, dat de formatiebesprekingen van Den Uyl worden stopgezet tot na de uitspraak van het buitengewoon PvdA-congres van zaterdag 5 november aanstaande in Den Haag. Volgens Van Heemst en Van den Bos plaatst partijgenoot Den Uyl het buitengewoon congres van zaterdag door zijn formatie door te zetten „welhaast voor een voldongen feit". Volgens hen wordt op zijn minst de besluitvorming van het buitengewoon congres vertroebeld doordat het de hete adem van een startklare ministers ploeg in de nek voelt Zij menen verder, dat Den Uyl door het aanvaarden van zijn formatie- opdracht, nadat de partijraad zich had uitge sproken tegen het bereikte akkoord, als lid van de PvdA handelt, in strijd met het besluit van de partijraad. Hij plaatst daarmee het congres voor voldongen feiten. Den Uyl handelt daar mee onrechtmatig, aldus de twee Rotterdamse socialisten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks aandrang van de vakbeweging is de regering niet van plan de aangekondigde ga- sprijsverhoging dit jaar uit te stel len. Wel is zij bereid de verhoging (btw-tarief van 4 naar 18 procent) eerst op 1 april a.s. te laten ingaan, in plaats van op 1 januari. De huur verhoging zal eveneens een kwar taal worden uitgesteld. Enkele so ciale verzekeringspremies zullen worden verlaagd, respectievelijk niet zoveel stijgen als verwacht mocht worden. De Nederlandse be lastingbetalers krijgen evenmin een uitkering ineens en ook geen maan delijkse belastingverlaging, zoals een tijdlang in de bedoeling van de regering heeft gelegen. Een en ander staat te lezen in de brief die het kabinet aan de centrale werkgevers- en werknemersorgani saties heeft gestuurd en waarin wordt uiteengezet hoe de regering zich voorstelt de reeds aangekondig de 2,5 miljard gulden als extra injec tie voor de economie te gaan beste den. Dit pakket komt vandaag reeds in de Tweede Kamer in bespreking en wordt morgen met de werkgevers en werknemers besproken. Ander half miljard wil de regering besteden voor rechtstreekse werkloosheidsbe strijding, één miljard is bestemd voor een dusdanige lastenverlich ting, dat de modale werknemer (in komen circa 30.000 gulden) zijn koopkracht volgend jaar gehand haafd ziet (samen met de prijscom pensatie) en dat de lagere inkomens er nog iets op vooruitgegaan. Wie meer dan 30.000 gulden verdient, zal zijn koopkracht volgens deze plan nen zien slinken. Opmerkelijk is, dat een deel van het miljard gulden, dienende om de wao- premie te verlagen, alleen beschik baar komt als werkgevers en werk nemers een centraal akkoord sluiten, waarin geen echte (zogenaamde ini tiële) loonsverhoging voorkomt Ter beveiliging van de koopkracht heeft de regering van het bedrag van 1,1 miljard dat reeds op de rijksbe groting stond, bedoeld voor lasten verlichting van het bedrijfsleven, thans tien procent afgeknabbeld. Daarmee zal de ziekenfondspremie worden verlaagd, zowel voor werk gevers als werknemers. Werkgevers en werknemers hebben voorshands zuinigjes gereageerd op de plannen van de regering. De werkgevers blijven van mening, dat de voor hen bestemde lastenverlich ting veel te beperkt is, zeker nu er nog iets is af gepeuterd. De vakbewe ging zit naarstig te cijferen, maar betwijfelt of de koopkracht inder daad gehandhaafd blijft. De vakbe weging heeft reeds aangekondigd dat als zulks niet het geval is, zij met nieuwe eisen zal komen. Furieus is de vakbewegmg, dat de regering de noodzakelijk geachte verhoging van het minimumloon met 5,1 procent wil splitsen in 4 procent per 1 januari en de rest op 1 juli. De regering wil de verhoging van het minimumloon wat afremmen, omdat de andere lonen slechts met 2,1 pro cent zullen stijgen en er anders een te onevenwichtige ontwikkeling ont staat. De regering voelt ook niets voor het standpunt van de vakbeweging, dat de overheidsmaatregelen niet"een- malig maar permanent moeten zijn. De vakbeweging voorziet immers voor 1979 weer dezelfde problemen. De regering stelt, dat bij permanente maatregelen de overheidsfinanciën in de war zouden raken. Uitstel van de gasprijsverhoging - d.w.z. van verhoging van het btw-ta rief voor branstoffen van 4 naar 18 procent - kost de staatskas 200 mil joen gulden. Die moeten van het beschikbare miljard worden afge trokken. Van afstel van die verho ging wil het kabinet niet weten - ondanks de aandrang van de vakbe weging - omdat „het van essentieel belang is, dat het pad, leidende naar hogere energieprijzen ook in 1978 wordt aangehouden". Zou van ver hoging worden afgezien dan lopen andere plannen op energiegebied in het honderd. Een uitstel met drie maanden is zeer belangrijk, omdat deze maanden juist in de dure „stookperiode" vallen. De lastenver lichting via uitstel van de huurverho ging kost de staatskas niets. Omdat men dacht teren in Arnhem J een auto tot stil- QT'1 /fp stand 9ebracht en ijlJLlll/ l/llü de inzittenden on derzocht in verband met de ontvoering o.r^v«,v«^ J0ng Amenkaans stel te zijn. AMSTERDAM (ANP) De ontvoerders van de 61-jarige Amster damse zakenman Maurits Caransa hebben nog steeds niets van zich laten horen. Ook het recherche-onderzoek heeft tot nu toe geen aanknopingspunten over de daders opgeleverd. Ook de rode auto waarin de heer Caransa is ontvoerd, is nog niet gevonden. In „Den Haag" krijgt men steeds meer de indruk dat het hier gaat om een ontvoering door gewone misdadigers en niet door politieke extremisten. „Als het misdrijf politiek gemotiveerd zou zijn, dan lijkt het mij dat de ontvoerders nu wel goed-gedocumen- teerde aanspraken en foto's zouden hebben verspreid", aldus een zegsman die onbekend wenst te blijven. Toen de Westduitse industrieel Hanns Martin Schleyer werd ontvoerd konden de autoriteiten een dag later al zeggen dat hij in handen was van terroristen. PARAMARIBO (ANP) De eerste verkiezingen in de republiek Surina me leken vanmorgen een overwin ning te gaan opleveren voor de rege rende Nationale Partij Combinatie, waarin de Nationale Partij Surina me van premier Arron met andere partijen samengaat. Deze combina tie heeft op vele plaatsen een voor sprong op de Verenigde Democrati sche Partijen, het partijblok waarin oppositieleider Jaggeraath Lach- mon met zijn Hindoestaanse partij de hoofdrol speelt. Het tellen van de stemmen verliep vanmorgen nog uiterst traag, zodat van de verdeling van de landelijke zetels en van de zetels in Paramaribo nog niets te zeggen viel. Wel is zeker dat de overige zes partijcombinaties nauwelijks aanhang onder de kiezers hebben gekregen. Een mogelijke ver deling van de parlementszetels, zo nier Arron brengt werd vanmorgen gezegd, is: 22 zetels Stem uit. voor de Nationale partij Combinatie, 17 voor de Verenigde Democratische Partijen. Bij de stembureaus werden de kie zers opgewacht door een tiental par tijpropagandisten, uitgerust met vlaggen, posters en een reeds inge vuld stembiljet, dat de potentiële NPK-stemmer alleen maar op zijn eigen stembiljet hoefde over te ne men. Iedere kiezer moest op het stembureau zijn hand opsteken om te laten zien dat zich op zijn pink geen gele inkt bevond. De inkt is de eerste dagen onafwasbaar. Na het uitbrengen van de stem kreeg iedere kiezer een gele pink, als bewijs dat hij gestemd had, om dubbel stem men te voorkomen. Controleurs van de partijen hielden bij de stembureau's precies bij hoe veel kiezers hun stemmen hadden uitgebracht. Bekenden die tegen de avond nog niet hadden gestemd, werden snel benaderd om alsnog hun stem uit te brengen. Er deden zich geen incidenten voor. moet de rechter beslissen in kort geding, dat enkele PvdA- legen Den Uyl zijn begonnen.... ieperee er 71ch me e) ^aat bemoeien Komen we Nooir/ g ER6ENS- n waarin geeist wordt dat hij vrmatie nog even stop zet. (Van een onzer verslaggevers) HOOGMADE Drie met bivakmutsen gemaskerde mannen heb ben vanmorgen om tien voor zes een 63-jarige veehouder K. uit Zevenhoven overvallen. De overval vond plaats bij de wegver smalling in de Kerkstraat van Hoogmade. De rovers wisten te ontvluchten met een buidel met zevenduizend gulden. De veehouder was vanmorgen naar de veemarkt in Leiden gegaan. Hij reed via Langer aar, Woubrugge en Hoogmade. In Langeraar merkte hij al op, dat er een auto achter hem reed. Deze wagen haalde hem bij Woubrugge in en bleef voor hem rijden. In Hoogmade, ter hoogte van de wegversmalling door werkzaamheden aan een gevel, stopte de voor hem rijdende auto. Drie mannen sprongen eruit en stevenden op de auto vn de veehouder af. De voorruit werd stukgeslagen en het portier opengerukt De buidel, die de veehouder onder zijn kleding droeg werd losgerukt. De ketting om de hals waaraan de buidel was bevestigd, werd daarbij stukgetrokken. Na de roof snelde het drietal in de wachtende auto weg. De rijkspolitie van Hoogmade en wijde omgeving sloot kort na zes uur alle wegen af. De rovers konden echter niet worden achter haald. Weer thuis Korporaal Perron Shinneman, van de Amerikaanse marine, laat een kruk vallen, om zijn vrouw te kunnen omhelzen. Perron Shinneman kwam, na een langdurig verblijf in een militair hospitaal, naar huis in Sioux Falls. Hij verloor tijdens de oorlog in Vietnam, een van zijn benen. Dertig actievoerende leerlingen geschorst (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De onrust op het Noordwijkerhoutse Leeuwenhorstcollege blijft aanhouden. Vorige week werd de 15-jarige scholier Robert Wortel van school gestuurd. De dertig medeleerlingen die zich tegen deze maatregel verzetten door onder meer de rectorskamer enkele uren bezet te houden, zijn allen geschorst. De kerngroep van de school (vertegenwoordiging van scholieren) wil thans een gesprek met de leiding op gang brengen. In een brief van de kerngroep van leerlingen en ouders spreekt men van "autoritair handelen" van het schoolbestuur. De groep wil tot een gesprek met de leiding komen maar stelt daaraan enkele voorwaarden. Dit zijn: opschorting van het verwijderen van school van Robert Wortel en ongedaan maken van de schorsing van de actievoerende leerlingen. Diefstal vulpendeurknop LEIDEN De deurknop De deurknop, die de vorm van de kantoorboekhandel had van een forse vulpen, Wolfslag aan de Leidse vertegenwoordigt een waar- Breestraat is in het afgelo- de van duizend gulden, pen weekeinde ontvreemd. SCHIPHOL (ANP) De KLM zal met ingang van de nieuwe winterdienstregeling, die vandaag van kracht is geworden, de apex-tarieven voor een retourvlucht Aöisterdam-New York verla gen van 1.036,-, het tarief van de vorige winter, tot 913,-. De Rijksluchtvaartdienst heeft hiervoor toestemming verleend. De voorwaarden voor een Apex-retour, de goedkoopste mogelijk heid voor een individuele reis met een üjnvlucht, houden in: zestig dagen voor het vertrek boeken, de reissom voldoen ten tijde van de boeking, een minimum verblijfsduur van veertien en een maximale verblijfsduur van 45 dagen. Het nieuwe tarief is geldig tot 1 april. Brest (ap) Het Griekse vrachtschip „Tina" is gisteren in een storm voor de kust van Frankrijk vergaan. Tenminste 10 opvaren den zijn daarbij verdronken, vijf personen konden worden gered en naar zes wordt nog gezocht. Het schip was van Lagos op weg naar Belfast Kat verjaagt inbrekers (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Ik ben ervan over tuigd, dat mijn kat vannacht de inbrekers uit mijn zaak heeft gejaagd. Die lui zullen van de poes geschrokken zijn, want ze zijn gelukkig een hoop verge ten". Dit zegt mevr. Tros, siga renwinkelierster aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Vannacht is in haar winkel inge broken. Zo'n honderddertig gul den werd gestolen uit de geldla. De voorraad sigaretten werd niet aangeraakt. „Ook wat an der geld hebben ze over het hoofd gezien. Vandaar dat ik denk dat ze in hun werk zijn gestoord", meent mevrouw Tros, die boven de zaak woont maar niet door enig geluid in haar slaap is gestoord. „Het is de eerste keer dat bij mij is ingebroken, dit afgezien van het kraken van de automaten. Maar die hangen buiten. Dat ze nu binnen zijn geweest, is wel ang- Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaarl NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam: adres:. woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1